Jlityec Coucant Smxv St. Nlcotaas boek in Boekhandel Hoogcarspel Ziet de etalage No. 1716 Vrijdag 7 November 1947 38e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhom, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel de Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur Land- en Tulnbouwkroniek Kansen in Suriname Suriname is van ouds het stief kind der Nederlandse overzeese gewesten geweest, omdat het nooit een sluitende begroting op leverde. Er moest geld bij en de tropische voortbrengselen kon den in de Oost met minder geld en Inspanning worden verkregen dan in de West. Eerst In de laatste jaren is daar verandering in gekomen, doordat men begon in te zien, dat belegging van kapitaal in Suriname op de duur zeker zou den renderen, 't Kost wat meer moeite, doch de waardevolle producten, bij voorbeeld ertsen (vooral Bauxiet), hout, vis en landbouwariikeien worden nu en in de toekomst op de wereld markt veel gevraagd. Het staat echter vast, dat de inheemse bevolking nooit in staat zal zijn de economische opbouw volledig uit te voeren. Bovendien is het aantal ontwikkelde werk krachten zeer gering en zo ligt het voor de hand, dat ook hier mogelijkheden voor emigratie liggen, die vanwege de band met het vaderland bijzondere be tekenis hebben. Naast de verdere uitbouw van industrie en visvangst zal ook de uitbreiding van de landbouw krachtig ter hand dienen te wor den genomen. Behaive dat dit een aanwinst voor Suriname van uiterst waardevolle bevolkings groepen betekent, z?l het ook een belangrijke bijdrage leveren tot de zo nodige verhoging van het levenspeil der inheemsen, omdat de productie van land-en tiiinbouw mogelijkheden zal bie den voor de vestiging van ver werkende industrieën, zoals rijst- pellerijen, persbedrijven voor ci trusvruchten (sinaasappelen, gra- pe-fruit e.d.) en voor de cocos. Dit alles nog afgezien van de mogelijkheden voor de invoer van nieuwe culturen. De gebeurtenissen in Indonesië onderstrepen de betekenis van dit ailes. En zo is dan onlangs opge richt de Stichting Landbouw Su riname, die zich vooral bezig houdt met het onderzoek naar de mogelijkheden tot vestiging voor Nederlandse boeren en tuinders en het voorbereidende werk. Men hoopt in 1949 de eerste emigranten te kunnen ont vangen. Een Surinaamse polder Men heeft vooral het oog op een kuststrook van 300 km. lengte en een breedte van 30-70 km. Deze bestaat uit zware, vrucht bare kleigrond, dis met name voor de teelt van droge rijst ui- Het is niet nodig een aantal titels nu reeds te noemen Toch is het raadzaam Uw aankopen SPOEDIG te doen De voorraden zijn niet onuitputtelijk op de magazijnen bij de uitgevers Koopt Uw boeken terst geschikt wordt geacht. Men wil beginnen met een gebied van 30 000 ha. waarvan voor 1952 een 10.000 ha. bouwrijp zullen worden gemaakt, Het land ligt zeer vlak en zo laag, dat inpoldering noodzakelijk is. Wij krijgen dus een min of meer Nederlands polderlandschap in de tropen! Het district Nickerie wordt zo een nieuwe Wleringer- meerpolder. Allereerst zal daar een proef- en demonsiratiebedrijf worden gesticht, dat ais door gangshuis voor toekomstige emi granten zal kunnen dienen. Zij zullen dan drie maanden gelegen heid krijgen zich in te werken, waarna de gezinsleden over kunnen komen en vestiging kan geschieden. De bedrijven en de teelt Vast staat, dat de mechanische rijstcultuur de voornaamste plaats zal innemen. Maaidorsers zullen het op droge sawahs gegroeide koren moeten verwerken, zodat zeer grote bedrijven met weinig personeel mogelijk zijn en de kostprijs zeer laag komt te lig gen. Een bedrijf van 90 ha. zal gewoon zijn. Hiervoor is dan f 40.000 bedrijfskapitaal nodig, n.1. voor volledig in cultuur ge brachte en van gebouwen voor ziene bedrijven. De emigrant dient f 20.000 te bezitten voor het aanschaffen van zijn inven taris; de overige f 20.000 kan op crediet worden verkregen, evenals dat bij voorbeeld in Wie- ringermeer- en N-O-poider is ge schied. Verder moet hy natuur lijk met' de machines kunnen omgaan. Nu Suriname meer naar voren komt. heeft het parlement onlangs f 40 000.000 voor het Welvaarts fonds Suriname voor de eerste vijf jaren ter beschikking gesteld. De Stichting Landbouw Suriname vraagt hiervan thans f 14.000.000, een eis, die o.i. alleszins rede- ïyk is. Er is nu genoeg onder zocht en gereisd. Voor de emi gratie geldt nog altijd: wie snel helpt, helpt dubbel. En al betekent Suriname nog niet een dadeiyke verlichting van de landhonger en de over bevolking, het is toch goed te weten, welke kansen in de na- bye toekomst zullen worden ge boden. Belanghebbenden kunnen zich daarop instellen en over- gling vermijden. PLAATSELIJK NIEUWS WEST-GRAFTDIJK Feestavond Bond voor Staatspensionnering Zaterdagavond j.l. organiseerde de Bond van Staatspensionnering, afd. West-Graftdyk een avond ter viering van de pensioenregeling voor de Ouden van Dagen (nood wet Drees). Na de opening door de voor zitter, de heer D. Kool trad als spreker op de heer V. Visser uit Purmerend. Hy memoreerde in 't kort de strijd, die de Bond voor Staatspensionnering nu reeds ge durende 50 jaren heeft gestreden. Na de oprichting, aldus spreker, bloeide de nieuwe Bond voor spoedig totdat de kerk er zich mee ging bemoeien en met de hand op de bybel zich tegen staatspensionnering uitsprak. Ook versc'neidene politieke partijen name n de eis voor een premie- vrq staatspensioen in hun begin selprogram öp, maar zaten de heren eenmaal in de regering, dan hoorde men weinig meer over dit punt. Eindelijk in 1913 de :erste stap, een ouderdoms rente, in 1919 verhoogd tot f3.— en f 5.—, respectieveiyk voor ongehuwden en gehuwden. In 1947 dan eindelijk de noodrege- ling, Er zijn echter genoeg onbiliyk- heden in deze noodregeiing. Kleine bezitters o.a. kragen tof straf voor hun spaarzaamheid geen uitkering. Bovendien blijft de wet slechts drie jaar van kracht, en moeten wy maar af wachten wat er dan gaat komen. „Het Nederlandse volk moet aan het werk" wy horen het van alle kanten en in alle toonaarden. Aan 't werk voor het welzyn van de hele volksgemeenschap. Maar als de werkers van vandaag morgen door ouderdom of biyvende in validiteit niet meer in staat zqn hun werk naar behoren te ver richten, worden zy, waarop eerst de welvaart steunde, als een verroest machineonderdeel in een hoek gesmeten. De mooie praatjes die we tydens de bezetting, vaak met de kop in een kast, van Radio Oranje hoorden, en die ons een betere en mooiere maatschappy beloof den als we maar eerst deze oor log hadden gewonnen, en die ons een bestaanszekerheid van de wieg tot aan het graf waar borgden, zyn reeds lang vergeten. Als onze regering echter een bedrag van f 3 000.000 per dag voor leger en vloot kan weg smijten en als de grote concerns hier te lande millioenen-wlnsten maken, winsten die mogeiykzijn door de arbeid van de werkers, dan eisen wy het volle pond; een onbezorgde oude dag, een premievrlj staatspensioen voor iedere werker. Daarom is onze strijd nietten einde, maar wekken wij iedereen op de schouders er onder te zetten totdat het doel is bereikt. Na deze gloedvolle en met een dankbaar applaus beloonde woorden bezorgden de heren G. Visser zang, G. Hop begeleiding, en enkele leden van de toneel club Nieuw Leven ons een paar genotvolle uren. in de pauze speelden De jantjes. De verloting was een succes,.... voor de prys- winnaars tenminste en de entre' acte muziek per gramofooncom- binatie van Piel Meurs deed de rest. Een gezellig bal besloot de avond. De toneelvereniging „Nieuw Leven" heeft een stuk van „Van Eckelen, de schrijver van „Men sen rond de Havens", en „Mensen in Algiers", in studie genomen. De titel van het nieuwe stuk is: „Toen de storm begon". Het speelt in Frankryk kort voor het uitbreken van de grote oorlog. We vernemen dat de filmvoor stelling in café „Vislust* een groot succes was. De volgende film, die gedraaid zal worden is „Rebecca".

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1