Geen StJicoleas zonder goede boeken! keurig verzorgd! ZIET DE ETALAGE Boekhandel G. J. Hoogcarspel No. 1717 Vrijdag 14 November 1947 "58e Jaargang TUfrev CouMwk voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Deemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel de Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cent? pet 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur Land- en Tuinbouwkroniek Bedrijfszekerheid in de tuinbouw Prijsverloopbij sommigeproducten StetKË schommelingen - Risico's Spreiding van aanvoer door koeien en conserven - Voorlichting aan wezig - Prijsregeling. Wij kennen enkele tuinders, die uit liefhebberij het prijsverioop op de veilingen van enkele pro ducten voor zichzelf in een grafiek optekenen. Zo'n grafiek is heei eenvoudig en de curve toont vrij wel altijd het volgende beeld: in het begin hoog (de primeurs), dalend (grotere aanvoer), schom melingen, omhoog (einde van het seizoen). Over die schommelingen willen wij het thans hebben, want zij tonen aan, hoe wisselvallig het prijsverioop vaak is, in de tijd van de grote aanvoeren. En inderdaad: de kasspinazie,de sla, de bonen, de kaspruimen, de perziken, ja, zelfs de druiven gaven in het afgelopen seizoen zeer wisselvallige prijzen Soms „ke!derde" het product geheel, om een paar dagen later weer tien maal zo duur te zijn. Dit gebeurde met de kasspinazie b.v. en ook met de kaspruimen. De oorzaken zijn bekend. Aller lei binnen- en buitenlandse fac toren beïnvloeden de kooplust bij het publiek en als bij U de'spi nazie of de bloemkool moet wor den geruimd, is dat bij de buur man vaak eveneens het geval, zodat massa-aanvoer, prijsverval en soms zelfs „doordraaien" de gevolgen zijn. Velen berusten hierin, omdat bij een aan snel bederf onderhevig product hier weinig tegen te doen schijnt. Dit is echter niet zo en men moet bedenken, dat het gemiddelde tus sen een winstgevende en verlies gevende prijs een prijs Is waar mede men net niet uitkomt I Bij vrije prijsvorming, en in ieder geval wanneer niet door een ge garandeerde minimumprijs een „bodem in de markt" wordt ge legd, is spreiding van de aanvoer noodzakelijk 1 Dit kan worden bereikt, door het betreffende product tijdelijk uit de markt te nemen en op te slaan in koelhuizen. De 13 vei lingen die thanssamenplm6 000 ton kunnen bergen, kunnen het niet aan. In totaal beschikken wij in Nederland over 87.000 m3 koal- huisruimte voor groenten en fruit en op de overige 167 000 m3 voor vis en vlees kan men niet reke nen vooral nü niet. Hieruit volgt, dat de groenten- en fruitveilingen, vaak door de tuinders zelf gesticht en opge bouwd, nieuwe paden zullen moeten inslaan. Het ideaal „bij iedere veiling een flink koelhuis" dient zo spoedig mogelijk te wor- HOLLANDSË MEISJES Hier een beroep op U. Niet alleen in de toekomst, Maar ook nu. Wij Hollandse jongens, Ver in de Oosi. Van alles verlaten, Zonder liefde en troost. Wij moesten heengaan, Gedwongen uit nood. Maar al zijn wij ver weg. De liefde blijft groot. Hollandse meisjes, Laat spreken Uw hart. Denk niet aan U zeiven, Maar aan menig jongen zijn smart. Laat de pen niet rusten, En schrijf met liefde aan hen. Een sieun voor de jongen, Die geen grenzen meer ken. Velen hebben het nodig, Voor velen geeft het moed. En maakt in deze ondraag'lljke hitte, De arbeid weer zoet. Hollandse meisjes, Ik kan volkomen begrijpen, Dat het is een offer voor U. Maar dal offer moet U ons geven, Niet alleen in de toekomst, maar nu. Wij hebben het zo nodig, In deez' moeilijke lijd. Door èèn lief woord van U, Is weer een jongenshart verblijd. Hollandse meisjes, Daarmee willen wij, jongens U vragen, Draagt ons altijd in Uw hart. En laat de pen niet rusten, Daarmee onthoudt U ons van veel smart, D.pl. Sold. C. Oud. NIET ALLÉÉN voor volwassenen en de rijpere jeugd hebben we De sortering in klnder-, prenten- en kleurboeken is even als vroeger, den verwezenlijkt. Zeker, wij weten het, het materiaal vioor de bouw ontbreekt op het ogenblik en bouwen is verschrikkelijk duur. Maar in deze dingen zal naar wij hopen langzamerhand verbetering komen. Daarom moet nu reeds worden getracht, deleden ervoor te winnen, zodat th beginsel tot bouwen kan worden besloten en ook alvast geldmiddelen worden gereserveerd. De rentabiliteit van REGENSPEL Ik luister naar de regen Als naar een zingend kind, Dat spelend langs de paadjes Steeds nieuwe dingen vindt. Ik hoor dé druppels tikken En dansen met elkaar, Als kleine vlugge vingers Nu hier en dan weer daar. Ze fruts'len aan de blaadjes, Ze friem'len langs de ruit, Ze rits'len in de steentjes En maken alles buit. Ze strelen alles wakker Wat slaapt en scheen verstard. Ze raken aan je dromen, Ze raken aan je hart. En als ze stil geworden Het spe! vergeten zijn, Vind 'k ze als blanke parels Terug aan 't raamkozijn. J. KOSTELIJK—BOM. (Nadruk verboden.) zo'n koelhuis staat van te voren immers al bijna vast. De zomer- producten kunnen het vullen tot in de herfst en daarna kan het fruit de ruimte vullen. En mis schien zijn er later nog véél meer mogelijkheden. De koeltechniek staat nog midden in haar ont wikkeling I Dat wil niet zeggen, da) wjj er nog niet genoeg van weten. Integendeel. Dank zij de jarenlange onderzoekingen van Ir. T. v. Hiele zijn wij ingelicht over allerlei problemen en ver schijnselen die zich bij onze ge koelde producten kunnen voor doen. Hierdoor zijn de risico's zéér klein geworden. Het spreekt vanzelf, dat dit alles in nauw verband staat met de mogelijkheden in de groen ten- en fruit-verwerkende indu strieën. Het is gebleken, dat het door de tuinders zélf,coöperatie!, stichten van conserven-of droog- bedrijven zéér moeilijk zal gaan. Helaas. Men moet dit wel zelf ter hand nemen, omdat onze pro ducten. dan stapelprocten gewor den, zo een vee! zekerder en winstgevender handelsobject zijn. Maar kan men dit niet bereiken, dan bieden de koelhuizen alvast ten dele uitkomst. Immers: d^ verwerkers zien graag een massaal, uniform product. Dus kopen zij, als de markt overvoerd is en de prijs laag. Door een deel op te slaan, kan het veiling- bestuur echter een té groot prijs verval voorkomen en zelfs wei geren beneden een bepaalde prijs af te leveren. Er zijn plm. 250 verwerkende ondernemingen, in ons land ondernemengen, die drogen, zouten, inleggen, enz. in begrepen. De concurrentie zal in zulke gevallen ten gunste der tuinders zijn.

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1