OPENBARE VERGADERING Sprekers: de heer P. BRUIN de heer J. J. POLTER, No. 1721 Vrijdag 12 December 1947 38e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel de Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur HOLLANDSE MIJ. VAN LANDBOUW AFO. „SCHERMEREILANO" Op Zaterdagmiddag-13 December '47 te 1.30 aar vindt er een plaats in het café van de heer Van Truijen te Groot-Schermer over Het belang van organisatie ass. Rijkslandbouw voorlichtingsdienst over Doel en werkwijze van een vereniging voor bedrijfsv oorlichting HET BESTUUR Land- en Tuinbouwkroniek Onvruchtbaarheid bij het rundvee Laten wij hei maar eerlijk toe geven: dit is op het ogenblik het grootste kwaad bij onze koeien. Zelfs het gevreesde mond en klauwzeer en de beruchte T.B.C. doen in dit jaar niet zo veel van zich spreken als de onvruchtbaarheid. Het schijnt haast wel, dat het bij ons vee gaat als by de mensnauwe lijks heeft men de ene kwaal onder de knie, of een andere, op z'n minst even boosaardige, duikt op of breidt zich uit. Is de onvruchtbaarheid in de ze tijd erg? Statistieken stonden ons in deze (nog) niet ten dienste en zeer zeker wordt de ene streek erger geplaagd dan de andere, maar over het gehele land ge nomen is het kwaad zéér ern stig. Men schat de door de ziek te aangerichte schade voor dit jaar op vier en twintig millioen gulden I En dit Is niet overdreven 1 Een koe, die haar kalf verwerpt, kan wel 1000 liter melk minder geven, waarbij dan nog komen de schaden van het dode kalf, de waardevermindering der koe enz. Wij spraken van „de ziekte". Eigenlijk is dat onjuist, want de verzamelnaam „onvruchtbaarheid' (steriliteit) gaat terug op aller lei oerzaken. Zo kan een jonge vaars of koe alléén reeds door voedingsfouten (gebrek aan mi neralen, vitaminen e.d.) onvrucht baar worden, d.w.z. geen bronst- verschijnselen (spulligheid of tochtigheid) vertonen, zonder dat er sprake is van besmetting. Maar dat komt nog zelden voor. Neen, het overgrote deel der onvruchtbaarheidsgevallen berust op ziekten en wel op besmette lijke. Het gevaar voor mens en dier en de aangerichte schade zijn zo groot, dat thans verschil lende der Prov. Gezondheids diensten voor vee door middel van de landbouworganisaties een onderzoek instellen naar het voorkomen, het verloop, de ge volgen, de oorzaken enz. enz. van deze ziekten. Straks zullen de cijfers wel duidelijke taai gaan spreken en kan men zien, hoe erg het werkelijk was èn isl Abortus Bang, oftewel besmettelijk verwerpen door de Bangse bacil—zo ge noemd naar de Deense arts, die de bacil ontdektedient aller eerst genoemd. Er zijn provin cies, waar de helft der koeien positief of zwak-positief rea geert. In Friesland vond de Ge zondheidsdienst o.a. 13,8 °/0 en 10,6o/o. Men is daar toen be gonnen de kalveren van 6—8 maanden in te enten, wat, op een enkele uitzondering na' goe de gevolgen heeft gehad. Dit laten enten van het jongvee kan dus niet genoeg worden aanbe volen. Wie uit kan rekenen, wat één kalfverwerpende koe kost (en dat kan 3 a 400 gulden zijn) zal het ieder jaar laten doen en zó trachten een abortusvrlje stal te krijgen Vooral bij aankoop van jongvee van onbekende her komst en evenzeer wanneer de gehele streek min of meer is besmet, luidt het wachtwoord: inenten! Doch evenveel, zo niet méér schade, richt de Trichomonas-besmetting aan. Welke boer heeft thans geen enkele „witvioeier" onder zijn dieren? In gehele streken kan men die op de vingers van één hand tellen, ja, er zijn vee stapels, waar de helft, of nóg meer, niet drachtig was te krij gen. Onnodig uit te welden over de geweldige schade, hier door aan de fokkerij en de melkvoortbrenging aangericht I Wanneer wij nu weten, dat de Trichomonas zeer besmettelijk is, dan snappen wij allemaal wel, hoe de kwaal zó om zich heen kon grijpen. Boer Piet, die zelf geen stier heeft, gaat naar boer Klaas, die een dekstier houdt, met een be smette koe. Hij weet ntet, dat zijn dier besmet is. De koe wordt gedekt, maar neemt na tuurlijk geen kalf in. De schuld ligt „vanzelf" bij de stier, dus: volgende keer naar een andere stter en soms nog naar een der de. Aldus worden drie stieren besmet, die, zonder dat de koe drachtig is, op hun beurt weer een hele rij koeien aansteken. En zó rolt het balletje maar door. Wat daar tegen te doen? Wel: beslist alles nagaan, door middel van z.g. dekkaarten, d.w.z. géén koe toelaten, die vóór haar bronst niet is nagezien door de veearts. Ais alle stierhouders hierin samenspannen, is het uit voerbaar. Verder één „besmet- tingsvrije stier" aanhouden, die alléén de pinken mag dekken. En vóór alles, wanneer het erg wordt, gezamenlijk om raad vragen bij veearts of gezond heidsdienst en dan niet over de raadgevingen praten, maar doen! Dit komt altijd het voor deligst uit. En nog liever kunstmatig be vruchten", zal de oplettende le zer verzuchten. Inderdaad wor den daardoor vrijwel alle be smettingen voorkomen. Zeer zeker zal de huidige toestand velen dwingen snel in die richting te gaan. GRAFT Geanimeerde vergadering IJsclub Maandagavond j.1. vergaderde de Grafter IJsclub in het Grafter Wapen van de heer Nic. v. d. Gragt. 38 Leden waren aanwezig. De voorzitter de heer Bruin opende en heette allen welkom. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het Hoofdbe stuur van de Ijsbond Noordhol land voor eventuele wedstrijden in de komende winter. Bij de bestuursverkiezing waren enkele vacaitnres van bestuursleden Koopt postzegels en brief kaarten voor het kind van 1 December 1947 tot en met 5 Januari 1948 Ook verkrijgbaar in Boekhandel G. J. Hoogcarspel die zich om zakelijke redenen niet herkiesbaar stelden, zei de voorzitter. De notulen, van de vorige ver gadering werden gelezen door de heer J. Oudejans en onveranderd goedgekeurd. De rekening en verantwoor ding werden door de penning meester, de heer Jn. Oudejans afgelegd. De heren J. Zaal en J. Zwaan controleerden de rekening. Ze verklaarden één foutje ie hebben, gevonden en adviseerden de ver gadering de rekening goed te keuren. De ontvangsten bedroegen f 724 10. De uitgaven bedroegen f 729.86. Nadelig saldo was f 5.76. De voorzitter zei, dat nu wel blijkt, welke hoge kosten een lange winter met zich brengt. De heer V. Smit Jbz. infor meerde naar de rekening van de Rijper IJsclub a f 59..Deze reke ning staat in verband met de gehou den kinderwedstrijden. Deze financiële verhouding echter maakt, dat wij zoiets nooit meer zuilen doen, antwoord de de voorzitter. Het jaarverslag van de heer Oudejans werd onveranderd goed gekeurd en onder dankzegging vastgesteld. Periodiek aftredend zijn de heren: J. Bark, C. Taam en J. Oudejans (ntet herkiesbaar). De heren J. Bark en C. Taam werden met overgrote meerder heid van stemmen herkozen. De heer K. Kleijn werd met 24 stem men bij de 2e vrije stemming in de vacature Oudejans gekozen. De heren nemen hun her- en benoeming aan. Tevens bedankten de heren P. Bruin Hz. en G. Salentijn wegens zakelijke redenen. De heer Keijzer werd met 20 stemmen gekozen. De heer Keijzer, in een andere vergadering aanwezig, gevraagd, nam zijn benoeming aan. De heer G. Kuijn werd in her stemming gekozen met 29 stem men. Ook hij nam met graagte de benoeming aan 1 De heer P. Bruin dankte de aftredende bestuursleden. Met plezier hebben ze allen meege werkt. Spreker hoopte, dat de bestuursleden de vereniging tot Vervolg pag. 4.

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1