GROTE ZANGUITVOERING „V ita-Accordeonistica" No. 1722 Vrijdag 19 December 1947 38e Jaargang lUffyW CöUtOhl voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel de Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks - Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur Land- en Tuinbouwkroniek Oordeelkundige weidebouw Goede verzorging der zode.- Wissel weidestelsel. - Electri sche weldeafrasterinn. - Vol gend jaar beter! Nu wij de winter ingaan en de grote drukte voorbij is, ver dient het sterk aanbeveling om eens na te gaan of wij alles hebben gedaan, om in het bijna afgelopen jaar de grootst moge lijke opbrengst uit onze bedrij ven te halen. Daarbij kan de boekhouder, het opmaken van de balans enz. inzicht verschaf fen in de gang der geldelijke zaken, maar aan de andere kant is het ook goed om na te gaan of wij in 1947 ook gebruik heb ben gemaakt van alle technische hulpmiddelen en zo ja, of dat op de juiste wijze is geschied. Er zijn in dit jaar enkele punten zeer in 't bijzonder aan de orde geweest en het is goed ze nog eens even onder het oog te zien. Ons bepalende tot het gras land moet dan natuurlijk in de eerste plaats de verzorging der zode onze aandacht hebben. Is ihafis oud fcidsiauj gcutü 1 de winter in te gaan, d.w.z. is de begreppeling of de ontwate ring in erde en zijn de mest- flatten gespreid? Zo ja, dan rest ons nog slechts het bijhouden der molshopen ende be mesting. Wat dit laatste betreft, de kali vormt in deze na-oor- logse jaren wel het zorgenkind. Maar gier, beer en stalmest be vatten ook noga! wat. Hebben wij nu grondonder zoek toegepast, dan kunnen wij tijdens de lange avonden wel eenseen besmettingsplan op- make^. Wij kunnen berekenen hoeveel kali wij nodig hebben, hoeveel wij in de vorm van ka- lizout zullen ontvangen en wat wjj daarnaast in de vorm van natuurlijke mest kunnen geven. Verder kunnen wij natuurlijk nog een composthoop opzetten, waar in alle mogelijke, verteerbare af val kan worden verwerkt. Deze kan ons in het a.s. voorjaar of in Augustus een prima mest le veren, die van grote invloed zal zijn op de dichtheid der zode en dus op de opbrengst van ons grasland. In de tweede plaats is daar het wisselwelde-stelsel, dat onze aandacht vraagt. Passen wij dit zo veel mogelijk toe, d.w.z. 5 tot 8 are per koe en niet meer? En spreiden wij de mestflatten, na het verweiden? Dan is het in orde. Maar er zijn moeilijkheden. Zij, die in hun weiland geen sloten met water hebben, zijn dit jaar duur uit geweest, wan neer zij afrasteringshout moesten kopen. Bij de tegenwoordige prijzen van staand hout, komt een paaltje vaak op dertig cent BOMEN IN DE WINTER Prachtig zijn de winterbomen I Nu hun geest is vrijgekomen En de breed-vertakte twijgen, d' Eigen vorm en schoonheid krijgen, Staan zij, hoog de kruinen zwierend. Recht en sterk en zegevierend. Krachtig voor zich zelve sprekend, 't Donker silhouet afstekend Tegen wisselende luchten. Is 'I mij, of in hun geruchten Zonder 't droom'rig bladgefluister, Ik het leven zelf beluister. Bomen staan op vaste gronden. Mensen, aan geen plaats gebonden, Zwerven dikwijls langs de paden, Als de afgewaaide bladen. Losgeslagen, afgedreven Van de ware zin van 't leven. (Nadruk verboden) J. KOSTELIJK—BOM. door de Zang-vereniging ,.Za ngl ust". Groot-Schermer GP ZGNDAG 21 DECEMBER 1947 in de zaal van de Heer H. H. van Truijen met medewerking van het accordeonorkest uit Heerhugowaard BEKEND DOOR DE RADIO Entree f 1.25 plus belasting Aanvang 8 uur Plaalsbespreken van heden af, a 10 ct. aan de zaal IÏAI, NA BAL NA en zij, die het gezaagd moesten kopen, betaalden vaak het drie voudige! Dat kan er niet wor den uitgemolken! In dit verband willen wij nog eens wijzen op de zeer grote voordelen van electrische weide- afrastering (e.w.a.). Vanwege het diepe respect, dat al onze huis dieren, uitgenomen de schapen, voor de electrische draad koes teren, kan men met behulp van e.w.a. prachtig in kleine perce len weiden en bovendien: het is veel goedkoper, omdat men bij e.w.a. met een betrekkelijk dun paaltje toe kan. De dieren schuren er niet aanl Wie dus oude, slechte heiningen heeft, of nieuwe begint, passé e.w.a. toe. De ervaringen in dit jaar er mee opgedaan, zijn onverdeeld gun stig en de aanschaffingskosten haalt men er in een paar jaar weer uit. Er valt n.1. niet op ie rekenen, dat de houtprijzen snel zullen dalen. Een ander punt, dat dit jaar sterk de aandacht trekt, was het zgn. kunstweide-stelsel, waarbij men het weiland slechts een be paald aantal jaren maait of weidt en daarna weer scheurt. Overal waar de grond niet zeer droog of zeer nat is, geeft dit stelsel goede resultaten, omdat door het herhaalde scheuren, zowel de structuur als het humusge- halte op peil blijven. De extra- kosten (zaaizaad) worden ook hier dubbel en dwars vergoed! Het komt er bij onze uitgaven dus maar op aan of wij ze be steden aan dingen, die rende ren. Dat wordt nogal eens ver geten en veien menen, dat zij altijd het voordeligste uit zijn, wanneer zij de beurs zoveel mogelijk dicht houden. Dal dit laatste lang niet altijd opgaat, blijkt ook bij het kunstmatig drogen van gras. Zij, die thans gedroogd gras kunnen voeren, hebben naast het voordeel der wintermeik vaak ook nog dit, dat zij geen vee behoefden op te ruimen tegen afbraakprljzen, maar het in ieder geval konden houden tot het voorjaar, als de prijzen zeer waarschijnlijk beter zullen zijn. De bedrijfsuiikomsten waren dit jaar verschillend, al naar de productiekosten der streek. Er waren er, die uit kwamen, maar er waren er veel meer, die ach teruit boerden. De strenge winter en de droge zomer en de te lage melkprij zen maakten 1947 in het alge meen niet tot een gelukkig jaar voor de veehouder. Dat 1948 beter moge zijnl GROOT-SCHERMER Vergadering Afdeling „Schermer Eiland" der Holl. Mij van Landbouw Zaterdag 13 December hield de afdeling „Schermer Eiland- der Holl. Mij van Landbouw een openbare vergadering bij de heer H. H. van Truijen te Groot- Schermer. i-.t wCz.UCa Wüö Üp UCZ.C iljiw dag bevredigend te noemen. Bij de opening uitte de voorzitter evenwel de hoop, dat bij hei in stellen van ontwikkelingsdagen, waarvoor de Zaterdagmiddag in de toekomst gebruikt zal worden, meerderen aan een oproep gehoor zullen geven. De Voorzitter der afdeling, de heer P. Bruin Hzn. hield een in leiding over het werk en het grote belang van aansluiting bij de standsorganisatie's. Als tweede inleider trad de heer J. J Polder, assistent der Landbouw Voorlichting op. Deze werd door de voorzitter de drijf veer genoemd van het uitschrijven dezer vergadering. De heer Polter sprak over de oprichting van een Bedrijfsver eniging. In een zeer duidelijke lezing ging de le spreker de groei der organisatie na van de oprichting af tot heden. Spreker ging terug tot voor meer dan 100 jaar geleden, toen het woord organisatie nog niets anders was dan een holle klank, maar dat toen de enkeling al poogde met anderen in ge zamenlijk overleg iels tot stand te brengen. Spreker haalde ook het tijdvak aan, toen de Bestuurders van Waterschappen enz. enkel koop lieden en mensen uit Industrie centra waren. Ook dit noemde spreker orga nisatie, waaruit na verloop van tijd zelfbestuur is gegroeid. De drang echter tot organiseren trad al meer en meer op de voorgrond In alle lagen der bevolking, doch spreker moest opmerken, dat de

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1