Monster-rol ÜU! Distributiekring Alkmaar Dit waren echter geen schooljongens en ook geen be zadigde huisvaders, maar Jeugd. Jonge snuiters, die met rinkelende sporen door het Leven trokken. En wat is en in de Storm- en Drang-perjode (nu mooier als vechten en liefhebben,, je .krachten meten met een tegenstander vani formaat: „De Overheid1' tegenover ons. Aanpakken,, jon gens! Daar is roem en eer te behalen- Bato is in ge vaar! Roer de trom en sluit de gelederren! Dat was niet tott dovemansoren gericht. Baas BruBtkik,, die al gauw in de gaten had,, dat zijn bediende de eerstvolgende uren» voor het werk waardeloos zou zijn, wel wetende, dat hij stond te popelen om voor Bató aan de slag te gaan,, zei: Donder maar op en zoek je kameraden,, want erzaj wei wat gebeuren moeten. Nu hebben we baas Brun- tink er altijd van verdacht,, dat ie het een pracht-avon- tuur vond. Daar komt op hoge benen kastelein Heuvel de smederij binnen en zegt tegen de voorzitterIk zeg Bato de zaal op. Die had natuurlijk een seintje van de burgemeester gehad,, want als Bato geen lokaal had om te oefenen, dan moesten de toestellen,, daar er geen andere lokaliteit was,, automatisch terug naar de gemeente. Toen was het gevaar urgent. Maar hls gezegd, jongens, die ettelijke keren op d,e wor- stelmatras hun partijtje maakten,, waren voor een rob bertje met de burgemeester geheel niet bang. Het werd een pracht-partij,, hoewel de eerste ronde verloren werd. (Wordt vervolgd). Rijksluinbouwschool te Hoorn Op Zaterdag 10 April had in „De Witte Engel" te Hoorn de openbare eindles plaats van de leerlingen van de Rijks tuinbouwschool, die het eindexamen hadden afgelegd. Behalve de geslaagde leerlingen (vele vergezeld van hun ouders), waren aanwezig .Ir. Honig, Inspecteur van het Tuin- bouw-onderwijs, de Commissie van Toezicht op de school, het voltallige personeel, vertegenwoordigers van de oud-leer lingenvereniging en van de N. F. O. De bijeenkomst stond onder leiding van Ir. Rietsema, Rijkstuinbouwconsulent, tevens Directeur. Nadat door de heren Wiese en Houtman enkele onderdelen van hun vakken (resp. Bodemkunde en Plantenziekten) met de leerlingen waren behandeld, reikte Ir. Rietsema de diploma's uit. Na hem voerden het woord Ir. Honig, de heer Avis na mens de Commissie van Toezicht, de heer De Boer namens de Vereniging van oud-leerlingen, de heer Krabbendam als leider van het onderwijs, de heren Koeman en Slootman na mens de vertrekkende leerlingen en de heer Schipper namens de N. F. O. Tenslotte werd de zeer geslaagde bijeenkomst door Ir. Rietsema gesloten. Er waren 37 candidaten. Aan de volgende 35 kon een di ploma worden uitgereikt P. J. van Baar te Hem, P. A. Beemsterboer te Warmen- huizen, G. Besseling te Zwaag, A. N. Broersen te Groote broek, KI. Buys te Z.-O.-Beemster. C. J. Groot te Blokker, J. Groot te Venhuizen, N. W. Groot te Andijk, F. C. Helder te Blokker, M. J. E. Huisenga te Z.-O.-Beemster, P. Huisman te Wognum, Mej. F. de Jong te Wieringerwaard, H. R. Koe man te Blokker, G. F. Korse te Westwoud, J. de Kroon te Andijk, M. Laan te Blokker, G. Lever te Grootebroek. J. Madderom te Schermerhoorn, C. Mak te Blokker, Petiet te Oosthuizen, H. Pietersma te Berkhout, C. A. Potter te Hoorn, C. N. Schipper te Hoogkarspel, C. N. M. Schipper te Hoog- karspel, A. J. Schouten te Blokker, C. Schouten te Z.-O.- Beemster, H. P. Schouten te Blokker, J. Slootman te Amster dam, G. W. Tesselaar te Warmenhuizen, K. J. VinkteMid- delie, G. Vos te Benningbroek, G. de Vries te Andijk, O. de Vries te Slootdorp, K. Wagenaar te Heerhugowaard en C. N. de Wit te Bovenkarspel. Afgewezen2. van het Walvisschip „Het ^Wapen van Texel" in de Holle Sloot gemonsterd en met vier sloepen naar Groenland vertrokken Gornejis Gijsbertzoon Zorgdrager, commandeur. Simon Kool, stuurman. Jacob Lakeman, harpoenier -en speksnijer- Jacob Ommekomme, harpoenier. Fredrjk Corneliszocn, harpoenier. Jan Hendrikzoon, harpoenier. Pieter Prins, timmerman en stuurder. Jurriaan Inselman, kuiper. Jan Snijder, bootsman en lijnschieter. Pieter van Rarep, schieman en stuurder. Ooijt Gert, kok- Caniel Snor, chirurgijn. Boy Fredrikszoon, stuurder. Oom Sieuwertszoon. Klaas Olij. Cornelis Pieterszoon. Jan Bakker. Dirk Pieterszoon. Harmen Jacobzoon. Jan Willemzoon, onder-timmerman- Klaas Janzoon Tel. Hans Concent. Klaas Carmetzoon. Sfmon Pieterszoon, koksmaat. Geert Jacobzoon, kajuit wachter. Leg riemen binnenboord, Heem leinssen in de hand, Hranje blaast hij al„ steek tot in 't ingewand. Het briesend heete bloed springt uit verscheide gaten, Verre over hals en kop,, zoodat zulk aderlaten Hij «jaarlijks njet behoeft,, heeft hij 't eens uitgestaan; Laat hem wat spartelen,, strraks is 't met hem gedaan. De naarme en bange dood doet hem den staart z/ooi rukken, Kpn hij daarmee begaan,, in honderdduizend stukken Zou hij de sloepen slaan. De Rijp. J. GEERKE- UIT HET VERLEDEN EN HEDEN VAN DE RIJP. door G. de Jong N Besloten tussen vruchtbare polders in Noord-Holland, ligt de Eilandspolder, van ouds genaamd het „Eijlandt". De benaming dateert nog uit de tijd toen deze strook grond aan alle zijden omgeven was door water. In het oosten, westen en zuiden door Beemster, Schermer en Starnmeer, ten noorden door de verbinding tussen Beemster en Schermer door het Zwet. Eenzaam lag dit dorre laagveep gebied tussen genoemde meren. Met de zee in verbinding, werd het door zware stormen een prooi van het water, vloed golven deden het geheel overstromen. De diepe meren beuk ten met ontzettende kracht dit onbeschermde laagveengebied en maakte bewoning onmogelijk. Met de vloedgolven werd echter ook de vruchtbare slib uit de meren aangevoerd die door bezinking verhogingen Voor goed drukwerk Billijke prijs Moderne uitvoering Drukkerij Hoogcarspel Voor het tijdvak van 25 April t.m. 8 Mei 1948 Bonkaarten KA, KB, KC 804 331 melk 5 liter rnelk 333 melk 7 liter melk 336 vlees 100 gram vlees 337 vlees 300 gram vlees 338 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 339 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 352 algem. 400 gram brood of 1 rants. puddingp., vermicelli e.d. 354 algem. 200 gram brood geldig t.m. 1 Mei 356 algem. 1600 gram brood geldig t.m. 1 Mei 357 algem. 50 gram thee 358 algem. 250 gram kaas of 312'/2 gram korstloze kaas 359 algem. 125 gram koffie 343 reserve 800 gram brood geldig t.m. 1 Mei 346 reserve 400 gram brood geldig t.m. 1 Mei Bonkaarten KD, KE 804 833 melk 12 liter melk 836,837 vl. 100 gram vlees 838 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 839 boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 852 algem. 400 gram brood of 1 rants. puddingp., vermicelli e.d. 854 algem. 200 gram brood geldig t.m. 1 Mei 856 algem. 400 gram brood geldig t.m. 1 Mei 858 algem. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 843 reserve 400 gram brood geldig t.m. 1 Mei Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 804 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook D. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. brachten. In de zomermaanden kwamen bewoners van de hoge zandgronden, n.1. vanuit Akersloot en Uitgeest de hoge gedeelten met vee beweiden, terwijl in de herfst het land weer onder water stond, waardoor het vee moest wor den teruggetrokkenN Toen in het midden der 16e eeuw de zeegaten gedicht werden was het overstromingsgevaar geweken. De kleine nederzettingen, die zich in de loop der jaren aan de primitief opgeworpen dijkjes hadden gevormd, bevisten genoemde me ren. Nijvere handen verbeterden de >in haast opgeworpen dijkjes van het „Eijlandt", doch de woeste meren beukten met ontembare kracht, zodat deze menigmaal moesten wor den teruggetrokken. Het was aan een dezer opgeworpen dijkjes, dat het ^lorp De Rijp zich langzaam ontwikkelde. Enkele vissers, die het Beemstermeer bevisten, bouwden hier hün primitieve houten woningen. Het dorp Graft had zich reeds eerder ontwikkeld, talrijke woningen waren er in de loop der jaren verrezen. De veeteelt vormde mede met het bevissen van meren bron nen van bestaan, terwijl de opkomende haringvisserij op de Noordzee, genaamd de grote visserij", het dorp aanzien gaf. De Rijp vormde met de gemeente Graft een gemeente, staan de onder een bestuur. In de loop der jaren breidde de grote visserij zich uit en ook vanuit De Rijp nam men deel, terwijl men zich in latere jaren speciaal ging bezighouden met de walvisvaart. Talrijke walvisvaarders namen deel aan de zwerftochten door het Poolgebied. In 1605 werd De Rijp een zelfstandige gemeente. De ontwikkeling der scheepvaart en ontdekking van Indië met de oprichting der Oost-Indische Compagnie bracht alom welvaart in het land. Niet alleen Amsterdam en de Zaan streek kwamen tot grote bloei, doch ook de lage landen in het bijzonder De Rijp. Het was in deze tijd dat de grote waterbouwkundige, Jan Adriaansz. Leeghwater van zich liet horen. Rijper van geboorte had hij zich grote naam verwor ven met het maken, plaatsen en verbeteren van de in op komst zijnde windmolens. Het was dan ook niet te ver wonderen dat de grote Amsterdamse bewindvoerders der O.I. Compagnie beslag op hem legden, en hem inschakelden bij het droogmalen der^ meren in Noord-Holland. Ook is hij de bouwmeester van het in 1630 gebouwde raadhuis, een juweel van bouwkunst, dat in geheel ons land vermaardheid geniet. Zijn naam blijft vereeuwigd met zijn Haarlemmer- rrieer-boek, wat hij op 68-jarige leeftijd schreef. wordt vervolgd Uitreiking Levensmiddelen- en Brand- stoffenkaarten 806, extra kaarten (a.s. en jonge moeders) en schoenenbonnen De uitreiking van bovengenoemde bescheiden zal plaats vinden: te URSEM (cafe Mulder) voor niet -zelfverzor- gers op Woensdag 28 April 1948 van 9.30—12 en van 1—3 uur voor zelfverzorgers op Woensdag 5 Mei 1948 uitsluitend van 9.30 1 uur Voor alle inwoners: te SCHERMERHORN(caféTreiture)op Woens dag 28 April 1948 van 9.30 12 en van 1 3 uur te GROOT-SCHERMER (café J. Kay) op Don derdag 29 April 1948 van 9.30 11.30 uur te DRIEHUIZEN (café Slooten) op Donderdag 29 April 1948 van 13 uur te DE RIJP (café Blokdijk) op Donderdag 29 April 1948 van 9.30—12 en van 1—3 uur te WEST-GRAFTD1JK (Cath. lokaal N.H. Kerk) Maandag 3 Mei 1948 van 9.3011.30 uur te KOGERPOLDER (perceel Heinis) Maandag 3 Mei 1948 van 13 uur Naar het uitreiklokaal dienen te worden mede gebracht: 1. Distributiestamkaart 2. Inlegvel (alleen voor hen, die in aanmerking komen voor een schoenenbon) 3. De losse inwisselingsbon, welke voorkomt op de bonkaart 804 4. Restant brandstoffenkaart TA 707 (met bon „Res 2") 5. CM-, CA- of CB-kaart (speciaal inlegvel voor a.s. en jonge moeders) Men overtuige zich aan de loketten in het uitreikiokaal of men de juiste kaar ten heeft ontvangen

Rijper Courant | 1948 | | pagina 2