Jlifree Coucant INTEKENBILJET ©e griep en haar gevolgen NIEUWE BONNEN Griep in Nederland .J No. 1767 Vrijdag 14 Januari 1949 39e Jaargang G.J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10. Gironr. 470889 Redacteur: J. KLIJZING Nzn., Telefoon 178, Purmerend Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags /EDER VAN ONS hetzij persoonlijk of bij overlevering herinnert zich de grote griepepidemie in iqiS-'ig. .Spaanse griep" werd de influenza toen genoemd en talloze jonge mensen vielen er aan als ten offer. Bij velen bestond de vrees, dat ook deze oorlog eindigen zou met een dergelijke ramp. Vooral het terugheren van de grote menigte gedeporteerde arbeiders en overlevenden uit de kampen heeft de vrees voor epidemieën ge rechtvaardigd. Waarom deze zijn uitgebleven, zal wel nooit verklaard worden, zomin als te verklaren is, waarom de griep in verschillende perioden ver- J schillende complicaties vertoont. In igi8 stierven de slachtoffers van de griep allen onder dezelfde verschijn selen: foudroyante longontsteking met algemene vergiftigingsverschijnselen, waarbij het hart het opgaf. In latere jaren ging de griep of influenza, die vrijwel elk jaar ons land en onze buurlanden bezocht, nu eens gepaard niet verschijnselen van de kant der oren er. bijholten, dan weer stonden darmklachten op de voorgrond en sprak men van buikgriep. Van longontstekijng werd niet meer zoveel gezien. Medische Brief van dr S. Joles HE JET IS WEE ZEKER, dat we telkens met een andere influenza virus te malken hebben. Hoeveel soor ten er bestaan, is nog niet bekend, een groot aantal heeft men echter reeds Kunnen onderscheiden. Het is merk waardig dat elke epidemie haar eigen complicaties heeft, de verklaring van dit verschijnsel zullen we aan de weten schap moeten overlaten. Wat ons in teresseert, is, hoe we ons het best tegen deze aandoeningen kunnen weren en nu is het wel zo, dat ieder van ons zijn zwakke plekken heeft en meestal ook wel kent. Behoort u tot het type met gevoelige oren, neus, of keel, dan moet u zich dubbel hoeden voor contact met grieppatiënten tijdens een epidemie, die speciaal die organen als complica tie aantast. Begint u zich grieperig te voelen, wees er dan dubbel voorzichtig mee, ga onmiddelijk naar bed en wacht niet met de dokter te roepen tot het al tot ernstige complicaties gekomen is. De tegenwoordige geneesmiddelen grijpen namelijk een dergelijke virus zo stevig aan, dat de verwikkelingen voorkomen kunnen worden. Bij het begin van een griep, als ueus- en keelholten vol infectiekiemen zitten, wil men nogal eens graag gorgelen. Dit nu is niet altijd ongevaarlijk. Van de keelholte loopt beiderzijds de Eustachi- aanse buis naar het middenoor. Door krachtige gorgelbewegingen wordt de ingang van deze buis opengerekt en vinden de ziekteverwekkers hun weg naar het middenoor. open. Ook bij het jonge kind, waar de buis kort en relatief wijd is komt de middenoorontsteking gemakkelijk tot stand als infectie, die in de keel haar oorsprong heeft. Het is niet mogelijk, de keel afdoende te ontsmetten. Veel pogingen daarteo werden reeds ondernomen. Vroeger allerlei gorgeldrankjes, tegenwoordig keelontsmettende tabletjes. Het gorge len heeft het boven beschreven bezwaar, bovendien bereikt de gorgelvloeistof de keel nauwelijks, zoals door proeven met een kleurmiddel is aangetoond. De in de mond opgeloste tabletjes worden langs een middenpaadje doorgeslikt en hebben dus ook weinig werking op de wanden van de keelholte, nog minder op de neusholte, die vol infectiekiemen pleegt te zitten. Daarom is het bij een enigszins ern stige griepinfectie wel zaak, het bloed zo spoedig mogelijk te wapenen met krachtige afweer stoffen, zoals die te genwoordig in de sulphopraeparaten Voor het tijdvak van 16 Januari t.m. 29 Januari 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor vlees 561, 563 vlees 100 gram vlees 562 vlees 300 gram vlees Alle bonkaarten: 567 alge-neen 250 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KA, KB, KC 901 571 algemeen 250 gram boter of margarine of vet 572 algemeen 200 .gram kaas of 250 gram korstloze kaas B 585, C 587 500 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KD, KE 901 577 algemeen 125 gram boter of margarine of vet 578 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAK- EN DIVERSENKAARTEN ENZ. QA, QC 901 21, 22 t-bak, 24 diversen 2 rant soenen sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 902 (BIJZ. ARBEID, A.S. MOEDERS EN ZIEKEN). Geldig zijn de- bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. bestaan. Dit zijn chemische stoffen, waar zwavel een belangrijk bestand deel vormt. Overal waar de ziektekie, men dan door de wand van de lucht wegen in het bloed trachten te dringen- wordt hun een halt toegeroepen. Hetzelfde geldt voor darminfecties, waartegen een dergelijk middel bestaat. Aan de andere kant zijn deze ta bletjes geen dropjes. Ze hebben hun bezwaren, tasten niet alleen ziekte kiemen maar ook in sommige gevallen onze organen aan. Men grijpe daarom niet op eigen houtje naar de „tabletjes", ook al zijn ze vrij in de handel, zoals dat tegen woordig nog al eens gebeurt. Men late liever de keuze van het middel over aan de dokter, die beter het voor en tegen kan afwegen. Naar aanleiding van het feit, dat door geheel Nederland be richten worden verspreid, dat griep in ons land epidemisch zou heersen, heeft de geneeskundige hoofdinspecteur van de volks gezondheid het volgende mee gedeeld: De griep heeft in het Zuiden des lands een epidemisch karak ter aangenomen. Tot nog toe kan de aard der ziekte niet kwaad aardig genoemd worden, zodat er dus op het ogenblik geen re den tot angst is. POST VOOR MILITAIREN OP WEG NAAR INDONESIË Het s.s. „Zuiderkruis" vertrekt Vrijdag 14 Januari a.s. met troepen naar Indonesië. Wil men, dat de opvarenden in Port Saïd post ontvangen, dan moet deze uiterlijk op de dag van het vertrek, dus 14 Januari, zijn gepost. HH. Correspondenten Wij verzoeken onze betreffen de corr ispondenten dringend, hun copy steeds zo vlug moge lijk door te zenden aan ons kantoor, Koemarkt 29, Pur merend. Welk weer is het? GROOT-SCHERMER. De „5 Mei Vereniging" heeft Zaterdag 1.1. we derom een ontwikkelirrgsavond ge organiseerd. Na het welkomstwoord van de voorzitter de heer Cornelisse, hield de heer Kohnert uit Alkmaar een causerie over weersgesteldheid en weervoorspelling. Onze aarde, aldus spr., wordt in dit opzicht voor veel rampen behoed, omdat zij wordt omgeven door een dikke luchtlaag. Deze situatie kan, vergeleken bij andere planeten en hemellichamen als een zeer bevoor rechte staat worden gezien. Op min of meer populaire wijze behandelde spr. verder de betekenis van zuur stof en koolzuur voor mens, dier en plant. Interessant was, wat de heer Kohnert vertelde over het ontstaan van de barometer, hetwelk te dan ken is aan de proefnemingen van een student, die daardoor een een voudig weerglas ontwierp. De heer Kohnert sprak ook nog over diverse planeten, meteoren en andere wonderen van het heelal. Na de pauze werd nog een inzicht gegeven in de weervoorspellings- diensten over de gehele wereld en de natuurverschijnselen van blik sem en donder. Na een dankwoord van de voor zitter deelde deze nog mede, dat binnenkort dr. Melchior een spreek beurt zal komen vervullen met het ontwerp: Walvisvaart"* P.J.G. kwam bijeen Levendig*- discussies WEST-GRAFTDIJK. Donderdag avond 6 Jan. kwam de P.J.G.-afd. Starnmeer en omstreken bijeen in de zaal van de heer J. de Haan te Oost-Graftdijk. De voorzitter M. Rei opende deze avond en was zeer verheugd dat er ook drie leden van de afd. Groot- Schermer aanwezig waren. Hij deel de verder mede, dat de penning meester van de P.J.G. de heer S. Bus een motor-ongeluk had gehad. Met de hoop dat de man van de „ping-ping" weer spoedig in hun midden zou zijn gaf de voorzitter het woord aan de gast van deze avond de heer Polter uit Groot- Schermer. Deze begon met samenzang welke door alle aanwezigen uitbundig werd mee gezongen. Daarna sprak hij over het ont staan en de ontwikkeling van de Volkshogeschool. Dit onderwerp, dat zeer goed door de spreker uiteen werd gezet, werd met grote aandacht gevolgd. Na de pauze kr/a.m de vrije studie club opgericht te West-Graftdijk aan de orde. Er werd gevraagd of de P.J.G. ook deel wilde nemen aan de studie avonden. Doch er werd be sloten, dat de P.J.G. niet in zijn ge heel zou deelnemen daar het bestuur het beter achtte dit aan de leden zelf over te laten. Hierna werden nog enige medede lingen gedaan waarir we o.a. hoor den, dat er een uitnodiging van de afd. Wieringerwaard voor de bonte avond op 15 Jan. a.s. was ontvangen, dat de heer K. Kruit uit Schagen enkele reizen per touringcar naar het land van de besneeuwde bergen zal maken. De reis zz\ 10 dagen du ren en de onkosten aiervan zullen ongeve^T f 85 n»r r>'.^nnn hedragen. Dan is er nog een weekend op de „Zandhoeve" te Bergen op 12 en 13 Febr. Hier zal het onderwerp: „de verhouding stad en land" behandeld worden. J. v. d. Meer deelde mee, dat de collecte ten baten van de Ni win, die gehouden was op het St. Nicolaas van de P.J.G. f 7.50 had opgebracht. Hiervoor waren drie spaarpotten in de vorm van een radio ontvangen. Na de rondvraag die een zeer le vendige discussie opleverde sloot de Voorzitter de bijeenkomst. Distributiedienst Kring Alkmaar Werkkleding Op de hierna vermelde data zal weer algemeen gelegenheid zijn tot het aanvragen voor werkkleding, t.w.: a. Collectief, door werkgevers van bedrijven met 5 of meer werkkle- dingdragende arbeiders. Indienen aanvragen. De formulie ren MD 333-28 en MD 333-29 (ver krijgbaar van 17 Januari 1949 af) kunnen worden ingediend uitslui tend op het hoofdkantoor te Alk maar, Oudegracht 168 (loket „In lichtingen" van 8.4512 uur en van 1.454 uur op 26, 27 en 28 Januari 1949 en op Zaterdag 29 Januari 1949 van 911 uur. (Na deze dagen kun nen geen aanvragen meer in behan deling worden genomen). De distributiestamkaarten van al le werkkledingdragende arbeiders dienen te worden overgelegd. b. Individueel, door hen, die een zelfstandig beroep uitoefenen of in een bedrijf met minder dan 5 arbei ders werkzaam zijn. Indienen aanvragen. De formu lieren MD 393-10 kunnen worden afgehaald en ingediend: te Alkmaar van Maandag 17 tot en met Dinsdag 25 Jan. 1949 aan het loket „Inlichtingen" van 8.4512 u. en van 1.454 uur. In de buitengemeenten op de be kende zitdagen in het tijdvak 17 tot en met 28 Jan. 1949. De werkgeversverklaring op de achterzijde van het formulier dient door de werkgever te zijn ingevuld en ondertekend, terwijl de distribu tiestamkaart van de werknemer dient te worden medegebracht. N.B. Het uitreiken der bonnen zal geschieden in de periode 14 tot en met 25 Febr. 1949 volgens een na der te publiceren schema. Vara vergaderde WEST-GHAFTDIJK. Zondagmor- gen 9 Jan. om 10 uur hield de Ver eniging van Arbeiders Radio Ama teurs (VARA) afd. West-Graftdijk in de zaal van de heer J. Schoon haar eerste huishoudelijke vergade ring. Nadat voorzitter Houtkooper zijn kort openingswoord beëindigd had, gaf hij hei woord aan de spreker van deze morgen de heer Boon uit Zaandijk. Deze gaf een overzicht van het werk van de V.A.R.A. Het bestuur dat tot nu toe be stond uit de heren: J. Houtkooper, W. Dubbeld en B. Dubbeld werd na de verkiezing uitgebreid met de heren J. Verdwaald en W. Altman. Verder werd het plan opgevat, om in het najaar een bonte-avond in de studio bij te wonen of om sa men met enige omliggende afdelin gen in Alkmaar of Purmerend een bonte-avond te bezoeken. Na de uitvoerige behandeling van deze punten sloot de voorzitter de ze vergadering. HEROPENING MANUFACTUREN ZAAK P. LANGEREIS DE RIJP. Zaterdagmorgen jl. werd de zaak van de heer P. Langereis heropend. Het winkelinterieur is in een geheel nieuw kleed gestoken, terwijl tevens een moderne verlich ting is aangebracht. Het geheel maakt een keurig verzorgde indruk en trok dan ook veel kijkers en ko pers. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN DE RIJP. De volgende voorwer pen werden bij de politie aangege ven: Verloren: 1 textielkaart, 2 huis sleutels, 1 paar dameswanten. Gevonden: 1 alpinopet. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Catharina Jan- tina, d. v. K. W. Spanjer en L. Mo lenaar. LOOP DER BEVOLKING IN 1948 DE RIJP. Bevolking op 1 Jan. '48 790 mannen, 725 vrouwen, totaal 1515. Vermeerdering door geboorte: 24 m., 22 vr., totaal 46; vermeerdering door geboorte elders 3 m., totaal 3; Vermeerdering door vestiging 37 m., 38 vr., totaal 75. Totaal 64 m., 60 vr., samen 124. Vermindering door overlijden 4 m., 1 vr., totaal 5; vermindering door door overlijden elders 1 m., 2 vr., totaal 3; vermindering door vertrek 47 m., 47 vr., totaal 94. Bevolking op 1 Januari 1949: 807 mannen, 738 vrouwen, totaal 1545. Aantal huwelijken: 18; aantal hu welijksontbindingen: geen. LOOP DER BEVOLKING IN 1948 SCHERMERHORN. Aantal inwo ners op 31 Dec. '47 606 m., 586 vr., totaal 1192; in 1948 geboren 15 m., 12 vr., totaal 27; in 1948 ingekomen: 14 m., 28 vr., totaal 42. Samen 635 m., 626 vr., totaal 1261. In 1948 overleden 5 m., 5 vr., in 19^8 vertrokken 37 m., 43 vr. Aantal inwoners op 31 Dec. 1948: 593 mannen, 578 vrouwen, totaal 1171. Levenloos 1 kind; huwelijken 7; echtscheiding: geen. BURGERLIJKE STAND SCHERMERHORN. Geboren: Sari d. v. H. Haster en C. Slooten; Willi, d. v. E. Knijnstra en J. C. G. Roos, won. te Alkmaar; Frederika Alida, d. v. J. Stam en M. de Vries; Jacobus Wilhelmus Hermanus, z. v. H. Im- ming en E. de Vries. Overleden: W. Bol, oud 83 jaren; A. Laan geh. met C. Voorthuizen, oud 69 jaar. Receptie „N.V. Naco" HEILOO. Vorige week Vrijdag re- cipiëerde in „De Rustende Jager" te Heiloo, de Nederl. Auto-Car Onder neming ter gelegenheid van het feit dat het 25 jaar geleden was, dat de autobus Hoorn-Amsterdam voor de eerste maal werd gereden. Hiermede werd de grondslag gelegd van de huidige N.A.C.O. De receptie werd doordonderden bezocht, ja het was zelfs zo druk, er parkeerden ruim 200 luxe wagens voor de Rustende Jager en langs de straatweg, dat de politie het verkeer moest regelen. Nu volgt nog een viertal feestavonden voor het per soneel, die ook knal beleven te wor den en dan, weer de tweede mijlpaal tegemoet. ONVRIJWILLIG BAD Z.-N.-SCHERMER. Enige dagen' terug liep de heer H. Kregel moei zaam voor een schuit te trekken langs de Meningweersweg in de Schermer. Bij een brug gekomen zette hij extra kracht met het ge volg, dat het touw brak en hij over de leuning schoot en kopje onder in het koele nat verdween. Volgens een ooggetuige n'am het slachtoffer het ongeval nogal gemoedelijk op. Hij kwam nl. lachend boven water en kon zonder hulp weer op het dro ge klauteren. LAATSTE UITVOERING GSV- PROGRAMMA DRIEHUIZEN. Zondag jl. werd in de zaal van de heer K. SÏooten voor de derde maal het Bonte programma van GSV uitgevoerd. Ook hier is de uitvoering vlot verlopen. Zang en muziek, uitstekend begeleid door de heer G. Hop, sketches en een to neelstuk wisselden elkander snel op. Het accordeonspel van Herre de Vries en Klaas Commandeur oogst te een verdiend en daverend ap plaus, terwijl ook de andere delen van het programma rnet interesse door het publiek werd gevolgd. In de pauze werd een verloting ge houden. Na de uitvoering werd nog geruime tijd gedanst onder leiding van „De Jantjes". Aan onze lezers Aan het begin van 1949 wil len wij onze dank betuigen in de eerste plaats aan onze trouwe lezers, aan onze mede werkers en ook aan onze nieuwe abonné's die er in 1948 toe mochten besluiten tot onze le zerskring toe te treden. Wij doen ons uiterste best, U het allerbeste op gebied van arti kelen te brengen. Wij zijn ac tueel op nieuwsgebied en zullen zorgen op deze weg voort te blijven gaan. Immers reeds jaren is de Rijper kram dp oude goede bekende in het ge zin. De nieuwsbode voor de om geving. Steeds hebben wij een en ander zeer objectief weer gegeven en wij blijven dit doen. Zo wij reeds vermeldden, moch ten wij vooral in de l£ra+ste maanden van 1948 weer heel wat nieuwe abonné's noteren en dit is eigenlijk geen wonder, want welk blad brengt U voor zo'n luttel bedrag, 75 cent per 3 maanden, al dit nieuws. Wij hebben voor 1949 nieuwe plan nen. Zo zullen wij U brengen een rubriek geschiedenis var de Rijp en omstreken, een kin derhoekje en nog enkele ver rassingen. Daarvoor is het ech ter nodig, dat wij ook Uw steun zullen krijgen! Wekt Uw ken nissen en vrienden op, een abon nement op de Rijper krant te nemen. Ieder, die nevenstaand intekenbiljet aan ons inzendt, krijgt een waarde bon, 5 dezer waarde bonnen geven recht op een verrassing. Ondergetekende adres plaats wenst zich te abonneren op de „Rijper Courant". Abonnementsprijs: per kwartaal f 0.75, per post f 0.85. Dit biljet op te zenden aan ons Hoofdkantoor te Midden-Beemster 20, Tel. 10, Koemarkt 29, Purmerend, Tel. 178 en Boekh. Hoogcarspel, De Rijp V^.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1