Australiërs oogmerk: DE' LANDBOUW IN 1948 Materiële overwegingen spelen hoofdrol ÏN EN OVER EEN HALF JAAR? DE RIJPER 2 PREDIKBEURTEN. 16 Januari 1949 DE RIJ! Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Kastein; v.m. 11.30 uur Zondags school. Doopsgez. Gem. n.m. 7 uur ds. Keuning. Evang. Luth. Kerk v.m. 9.45 uur de heer J. van Vliet, Theol. Cand. te Amsterdam. Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. NOORDEINDE Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur mevr. Rinsema-Schipper van Beemster. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur ds. Keuning. Ned. Herv. Kerk n.m. 7.30 uur ds. J. Boekee. Aanvang Zondagsschool te Oost en West. V "ST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk n.m. 7.30 uur de heer H. U. Albertz. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. STOMPETOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur de heer H. TJ. Albertz. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. F. Keja. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk zie Stompetoren. SCHERMERHORN Ned. Herv. kerk v.m. 10 uur ds. Leendertz. Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 3 uur ds. J. E. Visser. OOSTHUIZEN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur J. M. Faber. MIDDEN-BEEMSTER Ned Herv. Gem. geen dienst. ZUID-OOST-BEEMSTER Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur ds. Oldeman. BEEMSTER Doopsgez. Kerk. Geen dienst. PURMEREND Doopsgez. Kerk v.m. 10 uur da. Leistra. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. F. Bannink. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur ds. A. A. van der Leer. Jeugdkerk v.m. 10 uur spreker D. van Vliet, Amsterdam. Weeshuiszaal Leeftijd 1216 jaar. Evang. Luth. Kerk v.m. 10.15 uur ds. L. Schutte (A'dam). ZONDAGSDIENST ARTSEN BEEMSTER/DE RIJP. Zondag 16 Jan. dr. K. J. v. Welsenes, M.-Beem- ster, tel. 2. PURMEREND/L. O.-BEEMSTER. Zondag 16 Jan. dr. C. de Moor, Vene- diën 1, telef. 54. APOTHEEK. B. H. Jurgens, Peperstraat 26, tel. 33. Als wij straks gaan kweken Nu is het nog stil en doods in het hok, maar over ±8 weken als we de weer een leven van jewelste zijn, dan breken de doffers hun broedhok weer bijna af. Dan zal het hok weer één gekoer zijn en de duivinrien zullen weer de hele dag hoeè- hoeè- roepen. Onze mooie tijd is dan weer aange broken van, mooie jongen kweken, en de mooie wedvluchten daarop vol gend. Het koppelen Als wjj straks gaan koppelen, zul len wij ons afvragen, hoe zal ik dat doen, hoe zou „hij" dat doen, en hoe doet die grote kampioen uit Hoorn of Purmerend dat. De koppeling, althans de wtjze van koppelen speelt de grootste rol om le klas jongen te kweken. U moet dan ook op de eerste plaats over een koppel prima kweekduiven kunnen beschikken. Met prima bedoel ik, duiven die aan alle opzichten uit muntend kunnen worden beschouwd. U moet er vooral op letten dat deze (het kweekkoppel) zo veel moge lijk op elkaar lijken. Wat betreft kleur en bouw. De doffer is echter zwaarder gebouwd dan het duivin- netje. Als het kan moet men natuurlijk eerst informeren of nagaan wat de ouders hebben gepresteerd, en of deze w»1 aan de vereisten als zodanig heb ben voldaan en of hun ouders ook goede jongen hebben gebracht, ge schikt voor wedvluchten en kweek. Het zal denk ik niet nodig zijn, om even te zeggen, dat men nooit 2 duiven uit een en het zelfde nest met elkaar mag koppelen, dit geeft een veel te nauwe bloedverwantschap. (Dit voor de beginners). Er komen herhaaldelijke malen „jonge duiven melkers" bij me, die zeggen, „nou heb ik toch een prachtig stelletje jongen," later hoor je weer zeggen: „Ze z\jn al aan het paren ook, ik zal nu wel gauw eieren krijgen". Doe dat nooit, of laat dit niet toe. Dit geeft een veel te nauwe kruising in bloedverwantschap. Het oog. Een duif in alle opzichten prima moet o.a. een paar „volmaakte" en/of „volle" ogen bezitten. De kleur der ogen doet helemaal niets terzake, alle kleuren zijn goed, mits ze natuurlijk helder zijn, en de kleur van het regenboogvlies helder en duidelijk, dit kentekent de kwaliteit en volmaaktheid der duif. Een oog waarvan de appel of pupil niet rond, dus eivormig is, zo'n duif kan men gerust uit het hok halen, deze zal geen prg"s vliegen, al is het een jong uit het allerbeste ras, weg er mee, zulke vogels kosten U geld. Het oog is het peilglas van de ge zondheid. Bij ziekte of minder gun stige lichamelijke conditie treedt een ver» mi er in in de bloedcirculatie, welke gemakkelijk valt waar te nemen in het regenboogvlies ook wel iris genaamd. We bekijken het oog van een te keuren duif altijd onder de zelfde licht inval. Dat Is, de punt van de snavel altijd naar de zon gericht. Om nu een flink aantal jonge duiven van dat ééne of 2 prima kop pels kweekduiven te krijgen moet men als volgt te werk gaan. Zodra U dit goede koppel duiven koppelt zet U ook een stel mindere duiven bij elkaar, de eieren van dit laatste stel haalt men weg, en legt de eieren van het goede kweekkoppel er onder. Men moet er echter wel voor zor gen, dat dat minder goede koppel wel over uitstekende gezonde bekken beschikt. Men kan ook het eerste koppel eieren onder het „goede" koppel laten uitbroeden, want 14 dagen of 3 weken nadat de jongen zijn uitgekomen leg gen ze weer een nieuw koppel eieren. Dit kunt U dan ook weghalen en on der de mindere duiven leggen, dit kunt U meerdere malen herhalen, wel 6 tot 8 maal. Zo kunt U dus per kweekseizoen 8 koppels jongen uit dat ene „prima konpel" kweken. Deze goede kweekduiven moet U echter nooit op de reizen mede ge"en, want deze mag U niet verspelen. Het is de bloem van het hok. Broed echter niet te veel, geef liever elk konpel maar één ei om uit te broeden. Enkele konpels jongen, van goede uitgezochte ouden, die aan alle vereis ten voldoen, geven U veel meer vol- d^ning, dan een h<de bende jongen ven minder goede oude. Begin Augustus moet U weer on- houden met kweken, dan hebben de duiven weer rust nodig, zei het dan. -1°+ U nog met enkek duivpn aan de Na vluchten" gaat meedoen. De nesten moeten m'ns^ens aPe acht dagen met kalkstof worden b°- sfrooid. omdat er geen ongediertje in mag komen. De nesten. In de broodschotel gebruikt men tabaksstelen of gewoon een zandlaag- van ±5 cm dik. Deze moet in het nest blijven tot lat de jongen acht of negen dagen oud zijn, daarna moet ze tenminste alle 3 of 4 dagen worden vernieuwd, daar de mest der jongen een zeer slechte lucht verspreidt, wat zeer biecht is voor de luchtpijpen en adem haling van de jongen en ouden. Zolang het kweken duurt gelieve men in het drinkwater twee k'ontjes suiker per liter water te doen of een lepel honing per liter water. De suiker is een versterkingsmiddel voor het gebeente, de hon-'ng zeer aan te bevelen voor de luchtpijpen. „De ^Blauwband witpen". Denk oin het bietenaaltje Naar aanleiding van de gunstige vooruitzichten voor de verbouw van suikerbieten in 1949, zullen vele landbouwers een uitbreiding van 't gewas in overweging nemen. Het is immers zeer logisch, dat ,de grond gebruiker, bij het opmaken van zijn bouwplan zich een zoo gunstig mo gelijke financiële uitkomst voor ogen stelt. Men dient daarbij evenwel te be denken, dat een zonder meer toege paste uitbreiding, voor vele bedrij ven ernstige bezwaren kan hebben, n.1. de bietenmoeheid (slapers). De bietenmoeheid wordt veroor zaakt door een microscopisch klein aaltje, dat op bieten en o.a. ook op koolzaad leeft en zich op deze ge wassen vermenigvuldigt. Is een perceel met bietenaaltjes besmet en worden hierop in een aan tal jaren geen bieten of koolzaad verbouwd, dan zullen de aaltjes door voedselgebrek sterven. Mogendheden rondom Indonesië Van onze Haagse redacteur). N NEDERLANDSE sportkringen is de verontwaardiging hoog opgelaaid over de houding van Mevrjuw Fanny Blankers-Koen, omdat zij de uitnodiging van de Australische sportbonden aanvaardde, terwijl de Australische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, Kolonel Hodgson, ons land voor alles wat lelijk is heeft uitgemaakt, terwijl de Nederlandse schepen In de Australische havens geboycot worden, terwijl het Australische lid van de Commissie van Goede Diensten zich onbehoorlijk over Nederlandse officieren gedraagt. Fanny, zo zegt men, had de uitnodiging met verontwaardiging van de hand moeten wijzen Ah Vergelijkingen I~V-\ AR VALT WAT voor te zeggen. Faimy heeft zeker een deel van haar populairiteit ingeboet door de po litiek te liften voor wat zij is en toch te vertrekken op een bepaald ongunstig ogenblik. Zij is er nu en zij zal zich daar ook wel niet op de politieke sintelbaan begeven. Mocht zij dat onverhoopt toch doen, dan zal zij er ongetwijfeld tot de ontdekking komen, dat niet alle Australiërs dezelfde kant uithollen. Hughes, de leider der oppositie in het parlement, heeft het betoog van Hodg son huichelachtig genoemd. Dat is het ook Op Java is de autochtone bevolking de laatste honderd jaar dank zij Neder landse maatregelen vertienvoudigd zon- det te verarmen. In Australië is de autochtone bevolking gedecimeerd en desondanks verarmd. Op Java kan geen Europeaan grond bezitten. In Australië bezit de blanke alle grond. Op Java zijn de hoogste onderwijs instellingen toegankelijk voor alle rassen. In Australië mag een kleurling de steden niet betreden. Hij heeft geen scholen. Op Java staan de hoogste functies open voor elkeen. Hieruit volgt, dat de enige me thode om het bedrijf van bietenmoe heid vrij te houden of eventuële uit breiding te beteugelen gelegen is in een ruime vruchtwisseling ten op zichte van genoemde gewassen. Worden daarentegen op een een maal besmet perceel te veel bieten na elkaar verbouwd, dan zal dit tot een zéér sterke uitbreiding dei- aaltjes aanleiding geven, hetgeen een volslagen misgewas tengevolge kan hebben. Bovendien is de grond dan zodanig bedorven, dat geduren de vele jaren geen normale, gezonde bietenoogst kan worden verwacht. Een doelmatige methode om deze schade te voorkomen vormt het grondonderzoek op aanwezigheid van aaltjes (cysten), waardoor een in zicht wordt verkregen in de mate van besmetting van de grond en te verwachten schade aan het gewas. In Australië bestaan slechts blanke ambtenaren. Een Australiër kan zich vrijelijk op Java vestigen en er elk beroep uit oefenen. Een Javaan kan zich in Australië evenals elke andere kleurling niet vestigen, noch er een werkvergunning krijgen. Het officiële Australische standpunt pro Replubliek anti Nederland is derhalve niet oprecht. Het getuigt ook van óndankbaarheid jegens Neder land. De slag om Singapore, waarin Nederlandse vliegtuigen en duikboten een bijdrage hebben geleverd, en de slag in de Javazee, waarin de Neder landse vloot zich heeft opgeofferd, dienden mede ter bescherming van Aus tralië. De drijfveer IVfAAR WAT IS dan de drijfveer? In 1 J de eerste plaats hebben de ultra links georiënteerde vakbonden er een sterke machtspositie. En in de tweede plaats hebben de artikelen in de Austra lische dagbladen over de olie-voorziening van het land in oorlogstijd de aandacht gevestigd op de geheime motieven van de regering te Canberra. Het land zelf bezit geen oliebronnen. Een intensieve exploitatie op Australisch Nieuw Guinea tot 3000 meter diepte hebben geen resul taat opgeleverd. Iran en Birma zouden in geval van oorlog wel eens onbereik baar kunnen zijn. Daarom zijn het Aus tralische leger, de vloot en de luchtvaart voor een groot deel aangewezen op de olie van Borneo, Sumatra, Java en Nederlands Nieuw-Guinea. Om zich te verzekeren van de voor ziening uit die bronnen heeft Australië gemeend zich een good-will bij de Re publiek te moeten verschaffen in de overtuiging, dat er met haar leiders beter iets te bereiken zou zijn dan met de Nederlanders. Die opzet is mislukt, want de Indone sische federalisten, die nu aan bod komen, doorzien dit politieke spel maar al te goed. De Australische regering lijdt een fiasco en dat terwijl de komende zomer verkiezingen zullen worden ge houden. De oppositie voelt zich sterker worden en voorspelt reeds haar komende overwinning Mocht die overwinning komen, dan is te vwerwacliten, dat een dan in hoofd zaak liberale Australische regering zal trachten met de Nederlanders en de federalisten tot een accoord te komen. Want behoefte aan olie heeft nu een maal elke Australische regering, of zij links dan wel rechts georiënteerd is. Ons Postduivenhoekje Met voldoening kan op het afgelopen jaar ■worden terug gezien Hoewel een mens nooit zonder zor gen is, menen wij, dat de landbouw 'met voldoening op 1948 terug mag zien. Het is een jaar geweest van krachtige verhoging van de agra rische productie met nog grotere be loften voor de naaste toekomst wat de sterkte van de veestapel betreft. Bovendien kon de bedrijfsvrijheid voor een deel worden terug verkre gen, terwijl de regering met ernst zoekt naar een systeem, waarbij de boer toch beschermd wordt tegen de wispelturigheden van vraag en aan bod. Het begin van dit jaar vertoonde een heel wat minder optimistisch beeld. Het was de droogte van 1947, die ons een heel eind teruggezet had op de weg naar herstel, waar door de oorspronkelijk geraamde verwachtingen niet in vervulling gingen. De slechte opbrengst van 1947 noodzaakte ons land tot het aan kopen van veel meer voedsel en veevoeder uit het buitenland dan het plan was, waarvoor bovendien hogere prijzen moesten worden be taald. De landbouw zelf werd in sommige streken van ons land zo getroffen, dat de boeren bij de jaars wisseling 1947-'48 tot een minimum bestaan waren teruggedrongen. Voor een groot deel werd dit veroorzaakt door de mogelijkheid om het aantal varkens en kippen te vergroten. 1947 ging echter met een zachte win ter in 1948 over en hoewel er nog wat late kou kwam, deed deze geen schade aan de wintergranen. Het voorjaar zette in met enkele prach tige weken, die echter gevolgd wer den door een koele, doch niet over matig natte zomer. Het hooien bracht veel moeilijkheden met zich mee, zodat het hooi van de eerste snede gedeeltelijk verloren ging of in bedenkelijke toestand binnenge bracht werd. De grasgroei was ech ter zo overvloedig en hield zo lang aan, dat niettemin een record-op brengst van het grasland werd ver kregen. Zowel aan gedroogd gras. als aan kuilvoer en hooi konden in drukwekkende hoeveelheden bin nengereden worden en wij zagen zelfs tot in begin November nog gras maaien. Beslissende wending. Hierdoor is een beslissende wen ding in de landbouwproductie geko men. Moest vorige jaren, zelfs bij een beperkte veestapel, vrij veel voor de slacht worden bestemd we gens gebrek aan voeder, dit jaar kon men zowel de aangroei als de afge molken koeien op eigen bedrijf hou den en daardoor meer, zwaarder en vetter vee afleveren. In de zomer leidde dit tot een vertraagde aanvoer op de veemarkten, waardoor zelfs het vleesrantsoen tijdelijk verlaagd moest worden, doch, zoals wij des tijds schreven, dit was een belofte op de toekomst, die dan ook uitge komen is. In geen jaren hebben wij zoveel en zulk goed vlees in de win kels gezien als op het ogenblik. Het aantal varkens bleef nog ge ring, wat eveneens begrijpelijk is, want eerst eind Mei werd de be perking van de varkensfokkerij op geheven. De uitwerking daarvan in de vorm van een toenemend aantal biggen, kon dus eerst tegen het eind van het jaar worden verwacht. Het gevolg hiervan was, dat er dit na jaar een groot tekort aan jonge var kens om te mesten was. Dit tekort zal echter slechts zeer tijdelijk zijn, omdat inmiddels het aantal fokzeu- gen snel is gestegen. Tegen het voor jaar zal zonder twijfel ten volle in de behoefte zijn voorzien. Die be hoefte is overigens zeer groot, door dat ook de akkerbouw zulke bij zondere mooie resultaten heeft op geleverd. Mooi dan in de zin van grote oogsten per hectare, want min der mooi was, dat door het grote aanbod van aardappelen de prijzen op een ongekende wijze daalden. Toen de regering aanvankelijk na liet in te grijpen ontstond daardoor grote ongerustheid en ook zeker on tevredenheid bij de landbouw, die vertrouwd had op het handhaven van lonende prijzen. Een ogenblik dreigde zelfs een aardappelpaniek, doch deze kon door een samenstel van maarregelen voorkomen wor den. Een onderdeel van het bestem mingsplan voor onze aardappelen is het op grote schaal mesten van var kens, waardoor een definitief eind I aan de binnenlandse schaarste aan vlees en vet zal komen. Intussen zijn wij er nog niet gerust op, dat al die varkens ook de prijs zullen opbren gen, die de regering thans in het vooruitzicht stelt. De tegenwoordige kleinhandelsprijs van varkensvlees is zo hoog, dat het verbruik erdoor geremd wordt en de vraag is nu of wij straks 'n groot aantal varkens tegen deze prijzen zullen kunnen verkopen. O.i. zal de regering dan maatregelen moeten treffen om aan de boeren hun rechtmatige inkom sten te verzekeren. Actieve organisaties. De verschillende landbouworgani saties hebben getoond ten deze een grote activiteit te ontwikkelen. Niet alleen de dagelijkse belangen wor den met kracht verdedigd, doch ook neemt men de vraagstukken in stu die, die op de toekomst van de land bouw van grote invloed zijn. Zo is dit najaar door de Stichting voor de Landbouw een studiecommissie in gesteld, die richtlijnen voor de land bouwpolitiek moet opstellen. Een ander belangrijk studie-object is het Melkbestemmingsplan, waarbij de overheid de leiding heeft genomen. De uitwerking van deze plannen en van deze richtlijnen zullen de econo mische en sociale grondslagen moe ten leveren voor de welvaart in de landbouw. In deze zelfde richting werken de internationale besprekingen, zoals de Tarwe-conferentie, die een interna tionaal plan voor de afzet van tarwe moet ontwerpen. Nadat de eerste overeenkomst is mislukt, zal thans een nieuwe poging worden gedaan om tot resultaten te komen en de vooruitzichten daartoe zijn veel gun- stigèr, omdat de dreigende overpro ductie van tarwe wel tot het treffen van maatregelen noopt. Onze tuinbouw kreeg meer grond onder de voeten door de levering van grote hoeveelheden aan Duitsland, terwijl Engeland een betere markt voor onze producten bleek, dan aan vankelijk gevreesd werd. Toch zijn wij voor de toekomst van de tuin bouw niet geheel gerust. Zowel En geland als Duitsland beginnen hun tuinbouw uit te breiden en dat zou voor ons land wel een vermindering van afzetkansen kunnen veroorza ken. Wat brengt de toekomst? En hoe we nu de toekomst zien? Wij verwachten voor volgend jaar een snelle toeneming van de pro ductie van vlees en vet, zowel in Europa als in Amerika en Austra lië; de enorme oqgst van granen en aardappelen dwingt daartoe. Dit gro tere aanbod zal in het algemeen lei den tot dalende prijzen, die alleen zullen kunnen worden opgevangen door verlaging van productiekosten en vergroting van het verbruik in ons eigen land. Deze ontwikkelings richting zal van de boeren, hun or ganisaties en de overheid de groot ste inspanning vergen om toch het inkomen aan de boeren te verschaf fen, waarop zij maatschappelijk recht hebben.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2