am •lom" door J. D. van Exter Pim Pam Pom De P. J. G. naai* Zwitserland Doop de Zondag No. 1768 Vrijdag 21 Januari 1949 39e Jaargang 6. J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10. Gironr. 470889 Redacteur: J. KLIIZING Nzn., Telefoon 178, Purmerend Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis JUfoec Coueahi voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graltdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Enthousiasme voor het land der bergen WEST-GRAFTDIJK. Donderdag avond 13 Januari kwam de P. J. G.- afdeling Starnmeer en Groot-Scher mer gezamenlijk in de zaal van de heer J. Schoon te West-Graftdijk bijeen om de plannen voor een a.s. reis naar Zwitserland te bespreken. Tevens had men de organisator van deze reis de heer K. Kruit uit Scha- gen (de bekende Monte Carlo-rij- der) laten komen om verschillende punten met deze te bespreken. Ten eerste sprak de voorzitter van de P. J. G. afdeling Starnmeer de heer M. Rol een welkomstwoord en begon men met het zingen van enige liederen. Daarna kwam de hoofd schotel van deze avond „de reis naar Zwitserland". Allereerst vertoonde de heer Kruit enige films en we za gen hierin prachtige opnamen van dit land met zijn hoge Alpenkruinen, zijn gletschers en haarspeldbochten. Ja we maakten nog in gedachten na tuurlijk een tochtje met de kabel baan en zagen ons zelf al zweven over bergen en afgronden. Daarna sprak de heer Kruit over de reizen die hij deze zomer ging maken. Spreker zei, dat hij van plan was om verschillende reizen naar Zwit serland te organiseren. De reis zal De voeding van de duif is van een bijzonder belang voor wat betreft het fokken en het reizen. Het kiezen van het graan moet voor de liefhebber geen moeilijkhe den mogen opleveren, hij moet kun nen nagaan of het graan goed ge zond is, of het niet beschimmeld is, dan (ruikt het in de regel muf), of het wel stofvrij is, of er geen vuilig heid in zit van ratten muizen of iets dergelijks. Wat het gemengd postduiven- graan moet bevatten o.a. het vol gende: Gerst, maïs, tarwe, rogge, rijst, groene erwten, duivenbonen en wik ken. Deze mengeling gebruik ik zelf voor mijn duiven, alhoewel momen teel de rogge en de rijst nog wel tot j het voor-oorlogse behoren. Deze mengeling krijgen ze bij mij 's mid dags en 's avonds, 's Morgens krij gen ze alleen een half rantsoen van „fijn zaad" d. i.: koolzaad, lijnzaad, 1 wit-zaad, miletzaad. Deze voedering en hunene bestanddelen bevallen j mij zeer goed. Verschillende liefheb- j bers voederen alleen kippenvoer met j pl.m. 50 gerst en de duiven zijn j gezond. Dit is natuurlijk ook goed, maar het le klas gezonde graan waarin bovenvermelde graansoorten in bijna gelijke hoeveelheid voorko men, zal het bij de wedstrijden win nen. Vers brood is zeer goed, en mag in de kweektijd op geen enkel hok ontbreken. Oud brood is ook zeer goed en kan het gehele jaar door worden ge geven, mits het fijn gemaakt is. Grit mag ook niet ontbreken. Grit en kalk en steen moeten altijd op j het hok aanwezig zijn, zorg er ech ter voor. dat er net voor een week is, dus elk' week moet er „nieuw" in de bak, dan krijgen ze tenminste j nooit oude rommel met stof er in. 1 Het zout is een uitstekend pro- duet, wat in een klein bakje op het hok moet staan, de duif neemt er nooit te veel van slechts naar be hoefte. Het groen is een zeer nood zakelijk iets voor de duiven, altijd fijn snijden en om de andere dag ge ven, o.at: salade, andijvie, witlof, groene kool en geraspte peen of ^rorteltjes, ze eten het zo veel ze lusten. Het is echter niet veel, wat «e op eten Blauwband witpen". gemaakt worden met een N.A.C.O.- bus, die de toekomstige „Alpenja gers" in een hotelletje in het plaatsje Innertkirchen (in de omgeving van Meiringen) zal brengen. De kosten Men blijft daar tien dagen en van hieruit maakt men dan uitstapjes naar de mooie omgeving waarin dit dorpje ligt. De kosten van deze reis (uitgezonderd het zakgeld dat pl.m. 10.zal zijn) zullen in zijn ge heel 85.bedragen. Natuurlijk moet men dan niet op een prachtig hotel en wijn bij de maaltijden re kenen. Doch dit zal voor een hol- landse jongen of meisje gsen be zwaar zijn. De hoofdzaak is dat alles volgens spreker prima is georgani seerd en dat men kan rekenen op goede maaltijden en slaapgelegen heid. Na deze besprekingen waren de leden natuurlijk zeer enthousiast. Er werd besloten dat men zich vóór eind Januari bij het P. J. G.-bestuur moest opgeven (indien er plaats over is zijn ook niet P. J. G.-leden welkom). Daarna had men nog een leven dige discussie over de vraag of alle leden van de P. J. G. in staat waren om de reis in zyn geheel te bekosti gen. Na enig heen en weer gepraat besloot men om voor deze leden iets te organiseren (feestavond of iets dergelijks). De hetr Kruit stelde zich direct beschikbaar om hieraan mede te werken. Daarna werden nog enige filmpjes vertoond en hiermede werd deze avond besloten. „Nieuw leven" vergaderde WEST-GRAFTDIJK. Woensdag, 12 Januari hield de West-Graf tdijker toneelvereniging „Nieuw Leven" na haar succesvol optreden met het stuk ,,'n Pierrot treedt op", op 2e Kerst dag j.l. haar eerste huishoudelijke vergadering. De voorzitter, de heer S. Booy, was verheugd, dat „Nieuw Leven" met ,,'n Pierrot treedt op" zo'n goede keus had gedaan en dat alle rollen naar de algemene opinie goed waren ver deeld. Hg hoopte dat „Nieuw Leven" ook in het volgende stuk (dit moest nog door het bestuur uitgekozen wor den) haar succes handhaven zal. Ver der zei spreker nog dat het hem door drukke werkzaamheden en studie on mogelijk was om in het komende jaar hoofdrollen te vervullen. Er werd be sloten om wederom een ernstig stuk ten tonele te brengen daar dit naar het oordeel van het publiek het meest wordt gewaardeerd. Met uitzondering van S. Booy en K. Jonker verklaarden allen zich bereid om in het komende stuk een rol te vervullen. Als nieuw lid werd de heer K. de Haan ingeschreven. We geloven wel dat deze speler een goede kracht voor „Nieuw Leven" zal zijn. „De Fuik" door „S.T.V." OOST-GRAFTDIJK Zondagavond, 16 Januari gaf de Spijkerboorden to neelvereniging S.T.V. in het café van de Heer J. de Haan te Oost-Grafdijk een opvoering van het stuk „De Fuik". Dit blijspel in drie bedrijven van H. Bakker en Ed. J. M. Terlingen trok veel belangstelling want toen de Heer L. Schippers het welkomswoord sprak was de zaal goed bezet. S.T.V. heeft het publiek met ,.De Fuik" niet teleurgesteld en men heeft over het algemeen wél genoten en hartelijk gelachen ook. De hoofdrollen in dit stuk werden vervuld door de Heer J. Hartog als Peter Bax een verstokte vrijgezel en Mevr. v. d. Honing als Dorine zijn huishoudster. De rol van Bart Stikker een ond. zeeman werd zeer goed door de Heer K. Marrus vertolkt. Men zag in hem als het ware de zeeman „Ouwe Hein", die we o.a. kennen uit de verhalen van Bulletje Bonestaak. De bijrollen waren ook in goede han den en vooral Mej. G. Ris, die een dubbele rol had, wist er iets goeds van te maken. Zo was het voor S.T.V. onder leiding van W. v. d. Laan een geslaagde avond. Natuurlijk ontbrak in de pauze de traditionele verloting niet en na afloop bleef men nog even gezellig bijeen onder de muzikale klanken van de Heer Stam en zijn makker. KRASSE BAAS SCHERMERHORN. De 15de Jan. jl. bereikte H. de Wit alhier de leef tijd van 90 jaren. Dat hij nog kras is. blijkt uit het feit, dat hij nog vrij geregeld de godsdienstoefenin gen in de Ned. Herv. Kerk by woont. P.J.G.-b(j eenkomst GROOT-SCHERMEH. Daar de heer Lehman, die deze avond zijn causerie over Literatuur" zou voortzetten, blijkbaar verhinderd was te komen, nam Jan Ouweltjes Wzn. het woord, nadat Annie Bruin de door haar gemaakte notulen had voorgelezen. Jan behandelde de reis, die hij in de afgelopen zomer met twee school vrienden naar Frankrijk had onder nomen. Nadat zij 5 weken bij een boer hadden gewerkt ter verkrij ging van de nodige francs, waren zij 14 dagen door het Westen van Frankrijk getrokken en hadden o.a. de Eifeltoren en de Nederlandse Volkshogeschool „Meridon", bezocht. Nadien was Jan paar Zwitserland gelift om daar enige kennissen te ontmoeten. Dit had het einde ge vormd van hun avontuurlijke reis, waaraan zij hun hele vacantie had den besteed. Na deze reisbeschrijving volgde de pauze, waarna Juriën Polter, in verband met zijn krantbespreking, het nieuws uit Amerika behandelde Vervolgens kwam aan de orde 't verslag der uitvoering door de P. J. G. afd. „Wieringerwaard", Zaterdag jl. gehouden en die door enkele le den onzer afdeling bezocht is. Het was geschreven door Annie Pascha. Ook werd de brief ontvangen van de heer Cornille, voorgelezen, waar in hij bedankt voor het boek, dat hij als dank voor de medewerking, die hij aan de volksdansgroep had ver leend, had ontvangen. Dan kwam het zeer belangrijke punt, de reis naar Zwitserland aan de orde. Juriën Polter hield een korte inleiding, waarin hij zijn standpunt uiteenzet' en waarin hij sprak over een doelmatige verdeling van de reiskas. Hij rong er op aan, dat ieder die in pr: cipe wenst mee te gaan, zich opgec.V. Eventuele financiële bezwaren zullen zo mogelijk gezamenlijk wor den opgelost. Alleen een ruim be grip kan tot het oplossen der moei lijkheden leiden en is nodig voor het handhaven en bevorderen van de eenheid in de P. J. G. Aan het eind van deze inleiding gaven niet minder dan 25 leden zich o. wat wel getuigt van een groot en toe te juichen enthousiasme. Met het zingen van het clublied werd de avond besloten. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Hendricus Jo- seph, z. v. J. Th. M. Pielage en E. de Jong; Abraham Cornelis Maria, z. v. J. Noë en G. Molenaar. Ondertrouwd' Klaas Veenman, 22 jaar en Tiny Dijkstra, 18 jaar. Getrouwd: Tiem Koops. 24 jaar en Anna Elsje van Braam, 19 jaar. Overleden: Trijntje de Wit, echt genote van A. Brouwer, 65 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN DE RIJP. Bij de politie werden de volgende voorwerpen aangegeven: Ge\%nden: 1 pet, 2 sleuteltjes in ringetje. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Geboren: Elisabeth Ma ria, d. v. A. Grasboer en E. M. Schilder; Margaretha, d. v. D. Klerk en G. Smit. BILJARTNIEUWS DE RIJP. Zondag jl. vond de re turnmatch van de onlangs in Pur merend gespeelde vriendschappelij ke wedstrijd 't HaasjeDOS plaats. Werd de uitwedstrijd met 42 door de Rijpers verloren, ook thuis moest DOS het onderspit delven en wel met 2'/iZVz. Einduitslag dus DOS, de Rijp't Haasje, Purmerend: 4Vs 73:2Hierdoor kwam het Haasje in het bezit van de uitgeloofde be ker, terwijl DOS.een medaille in de wacht sleepte. De heer M. de Groot, Purmerend behaalde de prijs voor de hoogste serie in de onbekende beurt, bestaande uit een mooie standaard. „DE FLIEREFLUITERS" SCHERMERHORN. Het toneelge zelschap „De Flierefluiters" van Landsmeer heeft de 16de Januari jl. in café Freiture opgevoerd „De Kribbebijter", een vrolijk spel in drie bedryven van Max Reinian Otto Schwarz. In verschillende plaatsen hebben „De Flierefluiters" succes gehad met de opvoering van dit blijspel. Ook hier hebben de aanwezigen bijzon der genoten van het uitstekende spel en van de komische inhoud. ZILVEREN PRIESTERFEEST SCHERMERHORN. Dezer dagen heeft pastoor C. M. M. Hijgemann onder grote belangstelling zijner pa rochianen zijn zilveren priesterfeest gevierd. PREDIKBEURTEN. 23 Januari 1949 DE RIJ! Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur ds. Keuning. Evang. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur de heer H. U. Albertz. NÖORDEINDE Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. V ST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. J. Boekee. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Kastein Doop en bevestiging kerke- raadsleden. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk n.m. 7.30 uur de heer H. U. Albertz STOMPETOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. F. Keja. ZUID SCHERMER Ned. Herv. Kerk zie Stompetoren. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk n.m. 7 uur ds. F. Keja. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Leendertz. Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 3 uur ds. J. E. Visser. ZONDAGSDIENST ARTSEN BEEMSTER/DE RIJP. Zondag 23 Januari dr. S. Schermerhorn, De Rijp, telef. 12. 1. „Pim en Pamü Hebben jullie het al gehoord?" roept Pom tegen zijn broertjes, terwijl hij met een reuze vaart uit het ouderlijk hok komt gevlogen. „We moeten optre den!" „Optreden? Waarvoor?" roept Pam verbaasd. „Ik ben nog nooit opgetreden. Ik weet eigenlijk niet eens wat dat betekent". 2. „Dan had je wel eens beter mo gen opletten op school", zegt Pom berispend. „Maar wat ik zeggen wou, we moeten weer optreden voor de krant!" „De krant?" roept Pim met een verschrikt gezicht. „Lieve help! Zit mijn haar wel netjes? Als ik zo in de krant kom, herkennen de kin deren me niet eens meer". Voor de Kïnders In het nummer van heden beginnen wij voor de kinderen met het grappige verhaal van drie aardige snuiters, Pim, Pam en Pom. Wij weten zeker, dat de leuke avonturen van deze grapjassen, onze jeugdige vrien den bij het lezen veel genoegen zullen verschaffen. „IDEALISME I" De dagbladen berichtten onlangs, dat een Noorse expeditie een poging zal wagen om de hoogste top van het Himalayagebergte te beklimmen, het geen nog niet eerder gelukt is. Men kan zich afvragen: waar is dat goed voor? Het is levensgevaarlijk tot zulk een hoogte te willen stijgen, zowel door de ijle lucht, die voortdurend kunstmatige zuurstoftoevoer noodza kelijk maakt, alsook door de gevaren van het bergbeklimmen zelf, zomeer vergroot door de omstandigheden, waarop het op zulk een hoogte ge schiedt. Toch gaat men ermee door, óndanks de eerder mislukte pogingen en de levens, die eraan opgeofferd werden. Men duldt 't niet, dat de aarde in' enig opzicht .onoverwinne lijk zou zijn. Wat in het woord idealisme ligt vervat, is niet anders dan deze zelfde drang naar de hoogte, maar dan een innerlijke drang, die gericht is op de verwerkelijking van hoge geestelijke doeleinden. Idealen zijn de hoge berg toppen in het rijk van de geest. Zij rrjzen op uit de laagvlakte van het leven. De hoogsten schijnen onbereik baar .zoals: het persoonlijke levens ideaal van zedelijke volmaaktheid; het godsdienstige ideaal van volkomen Godsvertrouwen en van volmaakte ge hoorzaamheid aan God; het maat schappelijke ideaal van een vreed zame, op gerechtigheid gebouwde samenleving. Maar hoevelen werden en worden door deze voor mensen on bereikbare, te hoge bergtoppen, noch tans tot bergbeklimmers gemaakt?! Het waren en het zijn mensen, die met zichzelf, met hun leven, met deze samenleving omhoog willen. Zij wil len bereiken de hogere trappen van menselijk leven en samenleven, de gebreken en de ellende van het laag vlakte-leven kennend en niet duldend. Hoeveel moeite, opoffering en lijden getroosten zij zich in deze strijd om omhoog te komen?! De wereld van vandaag vertoont de neiging om over dit „idealisme" en over deze „idealisten" de schouders op te halen en er de spot mee te drijven. Zij doet dat uit na-oorlogse verbittering en teleurstelling over de zich zozeer duidelijk openbarende ge breken en ellenden van het hedendaag se laagvlakte-leven. „Wat zijn we met al dat idealisme opgeschoten?" Hoe lichtvaardig en goedkoop vergeet ze en ziet ze voorbij aan alles wat zg aan die „idealisten" en hun strijd te dan ken heeft. Hoezeer werkt haar hou ding aldus mee aan de afbraak van wat zij bereikten ten gunste van per soonlijk levensgeluk en van maat schappelijke vooruitgang! Een christen-gelovige kan nooit, ook in deze tijd niet en in de wereld van vandaag, blijven stilstaan bij zijn pes simisme over zichzelf, over de mens en over de samenleving, noch zich daar daadloos op terugtrekken. De God zelf, in Wien hij gelooft, wijst hem de bergtoppen en roept hem die te beklimmen. Daarom heeft hij zijn heel hoge idealen van persoonlijk leven en van menselijk samenleven. Daarom wordt hij gedreven ze te ver werkelijken, afgezien van de vraag of hem dit ooit ten volle gelukt, afge zien van de vraag of mens en ge meenschap ooit die hoge bergtoppen bereiken. Buitendien kan hij in de zekerheid verkeren, die aan zijn pes simisme een grens stelt: dat alle ar beid tot dit doel, hoe onvolmaakt en onvoltooid ook, nooit vergeefs is. Want hij weet Wie er hem toe roept en drijft. Ons Posiduivenhoekje Het Voedsel

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1