Nederlandse vrouwen komen in actie DIPLOMATIEK CONFLICT OM EEN SNOR Catalogus1 "-avond op het (Amerikaanse) platteland Familie-bijeenkomst met aparte sfeer VOLVET «op 5 Mannen beslisten zonder haar er in te kennen Noorse landen voor dilemma: Opmerkelijke lankmoedigheid der Russen tegenover Finland (Van onze correspondent). „Wilt n liever door de Russen of door de Amerikanen uw ste den laten bombarderen?'' vroeg een Amerikaanse politicus een Zweedse collega, die bij tijdens een receptie er van wilde over tuigen, dat Zweden er goed aan zou doen, zich bij het Westen aan te sluiten. U heeft de keus, zo vervolgde de man uit de States. Wanneer Zweden aan zijn neu traliteit vast houdt, zullen de Russen bij een komend conflict toch uw land binnenstromen en zijn wij genoodzaakt, uw steden te bombarderen. Indien Zweden zich echter de militaire hulp van het Westen heeft verzekerd, zul len de Russen zich tot activiteit in de lucht beperkenhet geen wel niet zo'n vaart zal lo pen. De vriendelijke Zweed moest hier hartelijk om lachen, maar ging eerst dagen later op de uitdaging in, om de noodzakelijkheid van-de Zweed se neutraliteit aan te tónen. Zwe den, dit stelde hij voorop, is ten zeerste gehecht aan zijn Scandina vische broeders. De Denen en No ren mogen het land zonder visum binnen en mogen zonder vergunning iedere betrekking aanvaarden. (Mits het vakverbond geen bezwaar maakt). Overal bespeurt men de wil om samen te werken. En juist daar om valt het op, dat de drie ministers van buitenlandse zaken het nog niet eens zijn geworden, want van tijd tot tijd verkondigt een laconiek communiqué, dat de ministers van gedachten hebben gewisseld en dat men opnieuw zal samen komen. De wereld weet dan, dat de Zwe den hun 134 jaar oude neutraliteits politiek wensen voort te zetten, het geen voor verschillende bladen aan leiding is te schrijven, dat Zweden de les, die Hitier gaf, nog steeds niet heeft geleerd. Welk voordeel? Maar, zo vervolgde onze zegs man, weflk voordeel biedt een pact, dat Zweden aan het Westen zou binden? In het gunstigste geval: onmiddellijk hulp bij een eventuele Russische invasie en de garantie, dat het de Russen onmogelijk is gemaakt, Scandi navië bij stukjes en beetjes tf veroveren. Zweden zou dan bij een komend conflict tussen Oos' en West wanneer het niet meteen onder de voet wordt ge lopen het operatiegebied der Westelijke mogendheden zijn..... met alle nadelen van dien. Toegegeven: door een dergelijk pact zou het (theoretische) gevaar zijn gebannen, dat Zweden alleen tegenover Rusland zou komen te staan. ïn wekere zin is dus iets voor een verbond met het Westen te zeggen, ware het niet, dat de Russen een dergelijk verdrag onmiddellijk zou den uitleggen als een onvriendelijke daad, meer nog, als een op het hart van de Sowjet-Unie gerichte troe pen-concentratie. Zij zouden deze onvriendelijkheid weten te beant woorden door b.v. de reeds ingesla gen Balten-kwestie (uitlevering van alle Balten) opnieuw ter sprake te brengen of aan te dringen op con tractuele levering van goederen, die in het kader van de milliard-lening reeds geleverd moesten worden. Dit zou dan eerst het kleine geschut zijn. Het grote daarentegen zou op Fin land worden gericht. Finland Het valt namelijk op, dat de Rus ten juist in de afgelopen maanden F er? wederzijds regionaal ver drag dat zeen verplichtingen in hel Westen ol in het Oosten met zich zou brengen doei? waarbij goede relaties" met de Westelijke mogend heden zoudxn worden onderhouden, dat zal vermoedelijk wel de voor keur krijgen boven een Atlantisch Bondgenootschap-verdrag. De heren Trygve [Noorwegen, links). Vedel Denemarkenen Carl Ha- milton Zwedenvoeren er dezer dagen weev besprekingen over. deze gewezen vijand buitengewoon soepel behandelen, hoewel er voor Moskou voldoende aanleiding tot ergernis bestond. Daar is b.v. de vroegtijdige invrijheidstelling van Vainö Tanner, die als gewezer. mi nister van buitenlandse zaken ver antwoordelijk is voor de oorlog te gen Rusland. Deze populaire „oor logsmisdadiger" schreef in de ge vangenis zeven boeken, had er vol op te roken en goed te eten en werd tenslotte vrijgelaten om in een pers conferentie te verklaren, dat het nu wel de tijd is om de Finse communis- tei die onbeduidende plaats aan te wijzen,- die hun volgens de uitslag der verkiezingen toekomt. Rusland, dat blijkt steeds weer, is beleid Finland enigszins met rust te laten, wanneer Zweden deze hou ding weet te waarderen. Natuurlijk mogen de Finnen hun anti-Russische gevoelens nog niet botvieren. Zo kan het eens gebeuren, datde snor van Stalin aanlei ding gaf tot het overhandigen van Spaak als sportverslaggever Paul Henri-Spaak is niet al leen minister-president, minister van Buitenlandse Zaken, en voorzitter van de Veiligheids raad, hij ziet bovendien nog kans, geen belangrijke voetbal wedstrijd in Brussel te ver zuimen. Gewoonlijk mengt hij zich onder de sportverslagge vers en bediscussieert met hen de kwaliteit van liet spel en de spelers. Dit bracht hem onlangs tot een weddenschap met één der journalisten: hij zou een be er sportverslag maken dan de man van het vak. Geen kleinigheid: binnen een half uur na de wed strijd moest het persklaar en ingeleverd zijn. Doch Spaak kweet zich prompt van zijn op dracht en de reporter legde dus zijn verbaasde chef twee voet balverslagen voor. Diens critiek ;vas niet mals. Het één lijkt wel ïen parlementaire redevoering, zei hij, enkel geschikt om er bij in te slapen. Als Spaak wat lang van stof is, dan leutert hij net als jij. Maar het andere verslag, dat is het. Dat laat je de wedstrijd zien. Je bem er zelf bij, je wordt enthousiast... Het „andere" verslag was dat van Spaak. een Russische nota. Dat zat zo: een Finse toneelspeler had gebruik ge maakt van een „Stalin-snor" om de rol van de dictator Hoederer in „Les mains sales" van Sartre goed te kun nen vertolken. Deze zinspeling zou nu volgens de Russen afbreuk doen aan de goede betrekkingen tussen de twee landen. Dat de Russen het protest eerst enkele maanden na de première lieten overhandigen doet wel vreemd aan. Een verklaring hiervoor zou kunnen zijn, dat Molo- tof hiermede zijn genoegen over de politieke ontwikkeling in Finland heel voorzichtig te kennen wou ge ven en toen juist deze akte in han den kreeg. Dat de pers uitvoerig hiervan me dedeling deed is slechts een bewijs, dat de politieke barometer in Scan dinavië zeer fijngevoelig voor lucht- verandering uit het Oosten is. Gezondbeidsgordijr» Zo ziet men, dat hier in he hoge Noorden een soort cordj sanitaire zou kunnen ontstaai 5 weden niet alleen door zij- ligging, maar ook door zïji >rtsmijnen en zijn ver doorge roerde industrialisatie van veel neer militaire betekenis dan Noorwegen en Denemarken zou door zijn neutrale houding- een diplomatiek-vriendelijk con tact met Rusland kunnen onder houden en de Zweedse neutrali teit zou in zekere zin een garan ueverklaring zijn voor de Finse onafhankelijkheid. En dat is toch ie moeite waard, zegt men in Stockholm. Boodschappen doen (Van onze correspondent). Het was „catalogus-avond", waarop wij onverwachts bij een bevriend gezin op het platteland, 100 mijl huiten New York, kwa men binnenvallen. Het is een Amerikaanse instelling, een ty pisch plattelandse feestavond, waarnaar men tevergeefs op de kalender zal zoeken. Twee keer oer iaar sturen de grote Ameri-, kaanse mail order houses, zoals Montgomery Ward en Sears Roe buck bedrijven, die vrijwel uit sluitend leveranties doen over de post en die het niet moeten heb ben van de winkelverkoop hun catalogi naar de bewoners van het platteland en de kleinere steden en dorpen. De catalogus bevat afbeeldingen van vrijwel ieder artikel en men kan voor een paar dubbeltjes aan zeep of voor duizenden dollars aan een auto kiezen, een tractor of land- bouwmateriaal bestellen en even prompt bediend worden. Op catalogus-avond komt men in deze kleine gemeenschappen in groepjes bijeen. Het ene gezin heeft de catalogus van een maatschappij ontvangen; hun vrienden kregen een andere. En dus wordt er vergeleken. De kinderen mogen even kijken naar het speelgoed, dat er in wordt aan geboden en krijgen dan een paar da gen tijd om uit te maken, wat ze eigenlijk het liefst zouden willen hebben het vrouwvolk kijkt naar de lingerie-prijzen en windt zich ontzaggelijk op over de keuze-voor- een-nieuwe-jurk van-een-plaatje en tegen het einde van de avond zijn de catalogi, beduimeld en wel in handen van de mannen, die via een blik op de tabak- en sigarenaanbie- dingen terecht komen in de afde ling, die hen het meest ter harte gaat: de landbouwwerktuigen. Veeljarige ervaring Natuurlijk, de Amerikaanse boer gaat graag naar de stad om bood schappen te doen. Zijn vrouw en kinderen niet minder. Maar in zijn pak voï'1 y Van onze Haagse redacteur) r)E NEDERLA N DSt vrouwen van uiteen lopende richtingen zijn in actie gekomen tegen de maat regelen van de overheid, die de arbeid van de gehuwde ambtenaressen belemmeren. Aanleiding daartoe waren o.a. het debat, dat bij de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer over de positie van de vrouw in overheidsdienst is gevoerd en het besluit, dat vóór 1 Januari 1950 alle gehuwde ambtenaressen ontslagen moeten zijn. Zij hebben nu een adres aan de Minister raad gericht, 'waarin zij er de aandacht op vestigen, dat in het verleden een reeks elkaar afwisselende regelin gen betreffende de werkende vrouwen in overheidsdienst is uitgevaardigd. Deze rege lingen hadden alle één om standigheid gemeen. Zij zijn vastgesteld door een vader landse regering zonder dat daarover de Nederlandse vrouwen rechtstreeks zijn geraadpleegd. Aangezien dit onderwerp telkens opnieuw aan de orde komt, achten de vrouwen het nu noodzake lijk haar zienswijze onder de aandacht van de Minister raad te brengen. Zij stellen, voorop, dat zij geheel in overeenstemming met wat leeft ouder de Ne derlandse vrouwen, ervan uitgaan, dat de taak van dt gehuwde vrouw in de eerste plaats ligt in de verzorgim van haar gezin. De Neder landse practijk is hier trou wens in overeenstemming, hetgeen hieruit blijkt, dat zowel bij de volkstelling van 1909 als bij die van 1930 het aantal gehuwde vrouwen op het totaal van de beroeps werkzame personen slechts 2,2 pet. bearoeg. De Nederlandse overheid heeft zich tot nu toe op het standpunt gesteld, dat het verrichten van bezoldigde beroepsarbeid in haar dienst door de gehuwde vrouw ge oorloofd is, als de vrouw het 45ste levensjaar heeft ver vuld en dus geacht wordt geen kinderen meer te zul len krijgen en als er niet vol doende mannelijke en onge huwde vrouwelijke krachten op de arbeidsmarkt zijn. De Nederlandse vrouwen zijn in haar adres echter van oordeel, dat het hier gaat om de principiële vraag, of de beslissing over het al of niet verrichten van beroepsarbeid door de ge huwde vrouw niet overge- gelaten moet worden aan de vrouw in overleg met haar man. De Nederlandse vrouw en de Nederlandse man hebben getoond ge noeg verantwoordelijksge voel te bezitten, dan dat hier staatsinmenging ondig zijn. Zij menen daarom, dat dè voorschriften van over heidswege achterwege kun nen blijven. Repressieve maatregelen, die willeken rig een kleine groep ge huwde vrouwen van een betere positie ten bate van haar gezin uitsluiten en daar naast een groot aantal ge huwde schoonmaaksters in overheidsdienst handhaven, achten de vrouwenorgani saties onjuist. Wanneer de overheid de betreffende bepalingen in trekt, zal tevens overeen stemming worden bereikt met de resoluties van de Economische- en Sociale Raad van de Verenigde Na ties, die in December j.1. door de Assemblée in Parijs zijn aanvaard en waarin o.a. wordt uitgesproken, dat de gehuwde vrouw recht op arbeid kan laten gelden Dit adres is getekend na mens de Nationale Vereni ging voor Vrouwenarbeid, de Ned. Ver voor Vrouwen- belangen en gelijk Q+aats- burgerschap, de Ned. Ver, van Vrouwen met acade mische opleiding, de Ned. Bond van vrouwen werk zaam in bedrijf en beroep, de Nationale Unie van So- roptimistclubs, de Vrou wengroep van de V.V.D., de Vrouwenbond van de P.v.d.A., het R.K. Vrou wendispuut, alle aange sloten Dij het Comité tot Verdediging van de Vrij heid van Arbeid voor de Vrouw; alsmede door de Nationale Vrouwenraad van Nederland, het Centrum der der Ned,. Katholieke Vrou wenbeweging, de Christen Jonge Vrouwen Federatie, de Ned. Ver. van Huis vrouwen, de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers. Ter ondersteuning van de actie zal binnenkort boven dien een brochure verschij nen vap Mevrouw De Vries- Bruins, oud-lid van de Twee de Kamer voor de P.v.d.A waarin zij een overzicht ^eeft van de maatregelen, die in de loop der jaren ten aanzien van de arbeid van de gehuwde vrouw zijn ge troffen en zij bepleit de thans nog bestaande be lemmeringen op te heffen. hart koopt hij de spullen liever uit de catalogus. Misschien is het, om dat hij die stedelingen niet helemaal vertrouwt. Maar hij weet uit ^ng- jarige ervaring en die van zijn vader, voor hem dat de Sears Roebucks en de Montgomery Ward echt waar voor hun geld bieden niet die lif-Iafjes van de stad, maar ijzersterke waar. En ondanks het feit, dat de Amerikaanse boer en zijn knecht er beiden heel wat beter aan toe zijn dan menige stedeling, worden de beslissingen omtrent on dergoed, tafellakens en ploegen, die men voor het nieuwe seizoen nodig heeft, genomen op zo'n catalogus avond. En waarom niet? Men kan er heel wat rustiger en deskundiger over spreken dan in een winkel, waar een handige verkoper met eer. woordenvloed van welgekozen ter men hen on-ier druk zet. Ook coöperatief koopt men uit d. catalogus. En in dit geval had men in dit gezin niet. alleen de naaste buren uitgenodigd, maar ook de plaatselijke vertegenwoordiger van het Farm Bureau, de laridbouwcon- sulent, wiens oordeel steeds ge vraagd werd. Men was van plan voor gezamenlijke rekening bepaalde ge reedschappen aan te schaffen en de consulent, die betrekkelijk nieuw was in deze streek, maar met deze werktuigen elders reeds ervaring had opgedaan, was in staat de méri tes van alle apparaten nauwkeurig toe te lichten. Hoewel er talrijke ogenblikken waren, dat uw corres pondent duizelde van de technische termen en bepaaldelijk niet meer kon uitmaken of het gesprek ging over een nieuwe tractor, een speciaal soort ploeg met een dubbel ploeg ijzer of pen automatische pootmachi- ne, ging er een opwekkende atmos feer uit van deze bijeenkomst, waar een groep families, die ieder voor zich hun eigen bestaan hadden ge regeld en vermoedelijk op be paalde producten met elkaar in con currentie waren op zo plezierige en doeltreffende wijze hun gezamen lijke belangen bespraken. DE AFZETMOGELIJKHEDEN VOOR DE MARSHALL-LANDEN IN DE V.S. De president van de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw, John Mccloy, heeft in een redevoe ring, welke hij voor de vereniging voor buitenlandse politiek hield, er bij de Marshall-landen op aange drongen de Amerikaanse markt voor de afzet hunner producten vol lediger te exploreren. „Ik realiseer mij", aldus Mccloy, „dat er vele moei lijkheden zijn op de weg van export naar de V.S., doch het is onjuist de hinderpalen te. groot voc^ te stel len of de omvang van de Ameri kaanse vraag te onderschatten". Naar hij zeide zullen goede kwali teit en redelijke prijzen bij volhou den weerklank op de Amerikaanse markt vinden. Wanneer men er re kening mede houdt, dat het voor Europa niet gaat om een groot deel van de markt te veroveren, doch slechts om een hoeveelheid verko pen tot stand te brengen, die maar een miniem deel van de Amerikaan se vraag vertegenwoordigen, ziet het .er naar uit, dat grotere inspanning in die richting voordeel zal opleve ren. Eén van de drie, naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe rode handen en schrale huid: Purol (balsem) - Hamea (crème) Hamea (gelei). In prijzen v. 30-75ct Fanny in Australië Sedert de Melbourne race heeft geen enkele Nederlander of Nederlandse zoveel publici teit in Australië gekregen als thans Fanny BlankersKoen. Vrijwel elke dag verschijnen er in alle bladen foto's van de Ne derlandse athlete terwijl ver schillende Zondagsbladen hele artikelen gewijd hebben aan de trainingsmethoden van Jan Blankers. Zaterdag 22 Januari a s. zal Fanny deelnemen aan wedstrij den te Melbourne in het grootste cricket stadion van de wereld. Aangezien Shirley Striclcland een beenspier verrekt heeft is het niet waarschijnlijk dat zij bij deze gelegenhek. legen Fanny zal aantreden. Volgens de te Melbourne ver schijnende „Sporting Globe" zal Fanny Zaterdag een aanval doen op het Australische record hoogspringen, dat op 1 meter 60.9 staat.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3