lUfcet Couccuti AGRARIËRS HUIVERIG VOOR BENELUX Hit lang u^rutogen tijden. Zeeduivel gaat Amerika heroveren IVLOeilXJKneaen door !te volgen landbouw-politiek. Ook dan krggen we moeilijkheden. Sedert de USC3.16 aderlatinqen verhoging van de boterprijs is het 6 Februari Herdenkingsdag P.J.G. bijeen komst No. 1770 Vrijdag 4 Februari 1949 39e Jaargang G. J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Glronr. 470889 Redacteur: J. KLIjZING Nzn., Telefoon 178, Purmerend Ad vertentieprij s 8 cent per mm. Bi) contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bi) vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Onzekere toekomst voor boerenstand tt .1..1 i i delen wil men richting geven aan de gebruik met 40% gedaald. Verhoging Talloze boeren uit Zaanstreek en van huren betekent een vergroting Waterland waren gisteren in „De Van margarine-verbruik. Alle veehou ders dienen rekening te houden met de boter en kaasmogelijkheden. Voor de veehouderij zitten we tot Juni met een vast prijzen-schema. Het ligt in de bedoeling in de na zomer de vlees-distributie af te schaf- Wa^kzaamheid" te Koog aan de Zaan bijeengekomen, om de verga dering van Kring VIII van de Hol landse Maatschappij van Landbouw bij te wonen. „Een hoogst belang- rijke bijeenkomst" inöcmdc toins- ue nwIDDUC aI re scnaI. m°gelyk. De mag blijft echter of het pubhek het vrggekomen vlees ook kan kopen. j Hoe de veehouderij zich zal ont wikkelen staat in verband met de varkenspis. Het aantal drachtige fokzeugen is met ruim 100.000 toe genomen sinds verleden jaar. Dit zal binnenkort van invloed zijn op de prijzen voor de biggen, die verhoudingsgewijs te hoog zijn. Maar een te erge daling zal grote moeilijkheden voor de fokkers meebrengen. Bovendien is de vraag wat met de prijzen voor de slachtvar- kens gaat gebeuren. Ook hier moet men rekening houden met de moge lijkheid, dat de consumenten het dure I varkensvlees niet zullen kunnen be- talen. Nauw in verband hiermede staat de veevoederpositie. Terwille Krommenie deze vergadering, om dat „de agrarische mogelijkheden in het kader van de Beneflux-overeen- komst ter sprake kwamen". M zyn openingswoord riep de heer v. d. Berge in het bijzonder een woord van welkom toe tot het oud hoofdbestuurslid, de heer H. Brink man uit Zaandam en de talrijke jon geren. „Deze zullen de stoottroepen, het kader van de georganiseerde landbouw moeten vormen". Dank baar was spr. voor de steun, die ons blad aan de georganiseerde land bouw heeft verleend. „Er zijn arti kelen geschreven, die -mij uit het hart gegrepen zijn." Een dankwoord dat door de aanwezigen met een ap plaus werd onderstreept. De Benelux van de varkensstapel moet in 1949 „De nieuwe koers in de Landbouw het aardappel-areaal (ondanks het de in verband met de Benelux", was het onderwerp, dat ir. D. S. Tuin man, secretaris van het hoofdbestuur van de H.M.v.L. in een buitenge woon vlot en boeiend betoog behan delde. Hoewel er nug vet*, vaagheden zijn. volgens spr., behandelde hij eerst de strekking van de samenwer king van Nederland. België en Lu xemburg. De Unie is van enorm gro te betekenis. Ze betekent een ingrij bacle in 1948) met 25.000 HA. ver hoogd worden. Spr. geloofde, dat we voor de komende jaren nog niet be angst behoeven te zijn, dat we de varkens niet kunnen spuien. Interna tionaal is er grote vraag naar baron. Maar we zullen het gezondheidspeil van onze veestapel en van de akker bouwproducten tot het hoojrste moe ten opvoeren. Maar ook de veehou ders moeten voor hun beesten een ruimer toewijzing van krachtvoer pende wijziging in de economie, die hebben. 175 Kg. per periode is te ge- wij voor de oorlog kenden. De moei- ring. lijkheden in de landbouw kennende, 1 is spr. er van overtuigd, dat de de taillering van de Benelux-overeen- komst nog wel enige hoofdbrekens zal kosten. Door de Benelux wordt Nederlanw, België en Luxemburg jde derde handelsmogendheid van de wereld. Dit is vooral voor de toe komst van belang, wanneer de Mars hall-hulp (niet in de laatste plaats van groot belang voor de boeren stand) een einde zal nemen. Op groot terrein zal in de drie landen gelijkheid moeten worden gebracht. (valuta, loon en pr» en.) De jnves. Sf.Ch^ W °n tering niet op de koffie kolt. Na dit uitvoerig betoog van Ir. Tuinman kregen de aanwezigen ge legenheid vragen te stellen en van gedachten te wisselen, waarvan een ruimschoots gebruik werd gemaakt. In Amerika en Engeland bestaat een bewuste landbouw-politiek op lange termijn. Dit missen we in Ne derland. Men wil de bedrijven intensiveren. Maar vooral in het westen van ons land is dit in verband met de arbeids krachten niet altgd door te voeren. Bovendien vraagt intensivering, inves tering van kapitaal. Dit maakt de fiscale aderlating, die de boeren moe ten ondergaan niet altijd mogelijk. Bovendien geeft men geen enkele ga- ger dan bij ons, de sociale lasten weer lager. In België is men in agra rische kringen doodsbenauwd voor de Benelux; de Nederlandse land bouw staat er huiverig tegenover. Toch zal er een gelijke agrarische politiek moeten komen. Een stukje agrarische geschiedenis besprekend, zei spr., dat in Nederland de boeren stand in 1929 is onttroond. Met kunst en vliegwerk is getracht de boeren stand door de crisis te loodsen. De Belgische boeren zullen nooit in het systeem van een straffe ordening passen. In Nederland wordt te weinig be seft, welke grote betekenis de land bouw heeft. Dit jaar 60% van de deviezen-opbrengst door de land bouw geproduceerd moeten worden. Ook zonder de huidige internationa le spanningen Ter herinnering aan het fusilleren door de bezettende macht op 6 Febr. 1945 van de 2 B.S.'e -s Willem Woes- tenburg en Lau Beomer zal Zater dag 5 Februari 194'J des namiddags 3.15 uur een plaquette onthuld wor den, aangebracht aan de Gemeente toren op de Grote Dam. We denken terug aan die benauwde dagen 4 jaar geleden en zoveel mogelijk zal ieder daaraan bij deze onthulling tegen woordig willen zijn. We weten het rog, toen in de morgenuren aan de kust een aange schoten bommenwerper brandend op de aarde viel? En dat kort daarna de bemanning aan hun parachutes heel langzaam onze kant uitdreef om tenslotte in de Beenr ter en omgeving j te landen? Weten we het no dat toen veel mensen, alsof de vr iheid herwonnen werd naar de West djk trokken om de piloten te „verwelkomen"? Het liep fout. heel erg fout. Want ook i onze prikkelbare overheersers hadden ze zien hangen, en van alle kanten j kwamen ze aanstormen in hun vuil- i grijze of smeriggele auto's. De jongens van de ondergrondse deden hun werk. Maar het was alles klaarlichte dag. Alles werd gezien. Schoten vielen. Doden vielen. TERUG UIT DE WEST DE RIJP. Aan b-nord van het stoomschip „Stuivesrnt", dat op 14 Jan. '49 met militairen der Koninkl. Landmacht van Qu agao naar Ne derland is vertrokken, bevindt zich ook O.V.W. soldaat E. A. Riteco, Rechtestraat, De Rij Vermoedelijk komt hij op 9 Febr in Amsterdam aan. Laten wij hen^die zo'n lange tija (2 jaar) uit oir.'midden is ge weest, met vlaggen onthalen. WELKOM THUIS DE RIJP. Dinsdag jl. kwam Nico Visser thuis uit het Stadsziekenhuis te Purmerend, waar hij gedurende meer dan twee jaar was verpleegd, tengevolge van een verwonding, die hij tijdens de oorlog in Duitsland had opgelopen. Vele dorpsgenoten gaven door hun belangstelling en ca- deaux blijk van hun blijdschap over dit voor de familie Visser zo heuge lijke feit. GEVONDEN VOORWERPEN DE RIJP. Bij de politie werden de volgende voorwerpen aangegeven: Gevonden: 1 shawl, 1 groene cein tuur. BURGERLIJKE STAND DE RIJP Geboren: Gerardus Ma ria, z. v. N. P. de Wolf en A. M. Ko nijn. Ondertrouwd: Dirk Kok, 23 jaar en Geertje Margaretha Rot, 22 jaar. De Rijp is één van de belangrijkste plaatsen van Noord-Holland voor wat geschiedenis betreft. Begin 17e eeuw bedreven immers reeds inwoners van de Rijp de walvisvangst die tot in de 18e eeuw voort duurde, waarna men zicli meer op de haringvangst ging toeleggen. Dit had tengevolge, dat ook in De Rijp de handel levendig werd bedreven, terwijl op velerlei gebied de werkzaamheden steeds aanwezig waren en er daardoor nogal weelde was. Enkele abonné's hebben ons gevraagd eens wat Rijper geschiedenis te vermelden. Wij hopen binnen enkele weken hiervan eens wat op te kunnen nemen. Inmiddels zouden wij wil len vragen: Wie kan ons aan wat geschiedenis helpen van de Rijp en omstreken. Wij willen dit gaarne aan ons bureau: Koemarkt 29, Pur merend ontvangen. BATO-ADSPIRAXTEN OP DE PLANKEN DE RIJP.Zondag vond in „Het Rijper Wapen" de adspiranten-uitvoe ring van de Gymnastiekvereniging „BATO" onder leiding van de direc teur, de Heer van der Jagt, plaats. De zaal was behoorlijk gevuld, vooral met ouders van de jeugdige gymnas ten. Mej. A. Bruin opende de avond en heette allen hartelijk welkom in het bijzonder Burgemeester Dalenberg en echtgenote en Mevr. van der Jagt. Hierop werden de onderdelen van het programma op vlotte wijze afgewerkt. De jongens en meisjes bleken weinig last te hebben van plankenkoorts Alle nummers te noemen zou ons te ver voeren, doch een woord van hulde is op zijn plaats voor de brugoefe- nineren van de meisjes A. en de ringenoefeningen van de jongens A. Hec boerendansje vormde een aardig slot. mede door de verlichting en de begeleiding op accordeon van Wim Zee Pzn. De nummers werden afge wisseld door gitaar-, mondaccordeon- spel en zang door Breg Akkerman, Aagje Verwer en Wim Zee en door enige accordeonsoli van Wim Zee. In de pauze werd een verloting gehou den. Mej. A. Bruin dankte aan het slot van de avond de directeur, de Heer Van der Jagt en verder allen, die aan het welslagen van de avond had den medegewerkt in het bijzonder de oudere leden van BATO, die ach ter de coulissen als „toneelknechts" werkzaam waren geweest. Het k'ein- ste adspirantje, Henny Mons, dat op de planken lang niet het slechtste figuur sloeg, bood de directeur een cadeautje aan. Tot slot sprak de directeur nog enige woorden, in het bijzonder tot de ouders. EEN ANDERE SPUIT WEST-GRAFTDIJK.— Deze week vernamen wij dat onze gem'eente en natuurlijk ook onze omgeving haar oude brandspuit verwisseld heeft voor een motorspuit. De motorspuit is afkomstig uit de Rijp en hoewel hij tweedehands is, voldoet hg nog zeer goed en het is zeker voor ons dorp een flinke voor uitgang. Graaf Lückner staat weer op de brug er.ige veiligheidsklep tegen een hon gersnood. Spr. wees vervolgens op het ver schil tussen de Nederlandse en Bel gische agrarische bedrijven. Het kleinbedrijf is in België nog meer overheersend. Door de Benelux zul len de pachten en lonen in Neder land stijgen. Hierdoor komen we op een nog hogere kostprijs en zullen de export-moeilijkheden vergroot, worden. Deze laatste besprekend, meende spr., dat onze landbouw in sterke mate afhankelijk is van het welvaartspeil, dat Duitsland zal be reiken. De nieuwe koers. Graaf Felix Luckner ,uit de eerste wereldoorlog be kend als de „zeeduivel" de landbouw de doet weer van zich spre ken. Hg is enkele weken geleden in Amerika aan gekomen, waar hij op een voordrachttournee door vrijwel alle Noord-Ameri kaanse staten lezingen on der het motto „Zeeduivel verovert Amerika" gaat houden. Men had lange tgd niets meer gehoord van deze oude zeerot. Velen dachten zelfs, dat hij al doodwas. Na de laatste oorlog had Luckner echter zijn intrek genomen bg familie van zgn Zweedse vrouw, die in de buurt van Malmö woont. In het tweede deel van zijn rede, Het einde van de oorlog wees spr. op de nieuwe koers in de had hij nog te Halle a. d. landbouw in verband met de Bene- Saaie meegemaakt, waar lux. De teeltbeperking zal niet in zo hij te elfder ure door Hit- sterke mate kunnen plaats vinden als Ier per telegram ter dood oor de oorlog. Met eenvoudige mid- j werd veroordeeld, omdat hij zich daadkrachtig tegen nodeloos bloedvergieten verzette en stappen deed om de stad zonder strijd aan de Amerikanen over te geven. De Nazi's hadden toch al weinig op met Graaf Luck ner, die zich steeds als we reldburger beschouwde en weigerde zijn naam, die ook in het buitenland een grote reputatie had, voor de pro paganda van de Nazi's te lenen. Zij lieten het oude kasteel van de graven Luckner te Dresden slopen. De broer van Felix Luck ner, Ferdinand, stierf aan de mishandelingen, die hij in een concentratiekamp had ondergaan en het be roemde schip van Graaf Luckner, de „Zeeduivel" werd door een geheimzin nige brand verwoest, toen hij in 1935 weer wilde uit zeilen en weigerde, onder weg propaganda voor het Derde Rijk te maken. Graaf Luckner is nu bijna 70 jaar oud, maar hij is blijkbaar onvermurw baar. Met jeugdige zwier spreekt hg over zijn plan nen. Hij wenst het zijne bij te dragen om het contact tussen zijn vaderland en de zeevarende naties te her stellen. Hij vertrouwt erop, dat hij daarin zal slagen. Ereburger. „Het is maar goed", al dus vertelde hij bg zijn aankomst in de V.S., „dat ik in mgn trampdagen ook eens deurknoppen in het hotel Majestic te New York heb gepoetst. Mischien lukt het mij nu weer om het koperroest, dat gedurende de afgelopen 15 jaar is gaan aanzetten, af te krab ben en oude vriendschap te herstellen". De „Zeeduivel" is in 1926 voor het eerst na de vorige wereldoorlog in Amerika geweest. Hij wilde oor spronkelijk slechts zes maanden blijven, maar hij bleef hangen en keerde pas zeven jaar later naar Duitsland terug. Nu wil hg weer zes maanden blij ven. Maar gezien de har telijke ontvangst, die hem in Amerika werd bereid, bestaat er alle kans op, dat hij weer langer zal blijven. Hij is trouwens ereburger van San Francisco, Miami en Minot (Noord-Dacota) en hij verheugt zich op het weerzien met deze steden. „Niemand beter dan de zeeman kan tot vrede en volkenverzoening meewer ken", zo zei hij eens tegen ons, toen wij jaren gele den met hem in Rotterdam een praatje gingen maken, „immers de sterren boven de oceaan helpen alle zee varenden ter oriëntering, en ook onze taal kent geen pol.tieke grenzen. Ons S.O.S. richt zich tot alle schepen, onverschillig van welke nationaliteit en het wordt door iedereen begre pen (Nadruk verboden.) LEDENVERGADERING REISDUIF" „DE DE RIJP. Donderdagavond 27 Jan. hield de P.V. „De Reisduif" in het café Grasboer te De Rijp haar eerste ledenvergadering in dit nieu we jaar. Na opening door de voorzitter de heer M. Middelkoop ging men over tot het bespreken van de verschil lende punten. Men beslopt om voor lopig nog geen moederklok te kopen, doch deze van een duivenliefhebber uit Hoorn te huren. Deze klok zal tydens de vluchten bij de heer J. Konijn uit de Rijp komen te staan, ei. de volgende leden van de Reis duif zullen er gebruik van maken J. Konijn, J. Sassen, S. Schokker. J. S'oop, J. Dekker, B. Knecht en J. Blauw. Vervolgens werd bekend gemaakt, dat er via de Bond een algemene st afb?paling is uitgekomen, dat het verhandelen, verkopen of het schen ken van ringen uitgegeven door de Ned. Algemene Bond van Postdui- venliefhebbers, in welke vorm dan cok, is verboden. Dit kan tot gevolg hebben, dat zo'n lid in zijn vereni ging en in de Bond wordt geschorst. De stemming voor de kascoxnimjs- sie had tot resultaat dat de heren J. Sassen en A. Lippens werden be-- noemd. Het tax-bedrijf J. Molenaar- uit de Rijp zal de verzending van de duiven naar het station te Purmerend op zich nemen. Tegen negen uur begon men reeds aan de rondvraag, en deze deed zo- v stof opwaaien, dat de voorzit ter pas tegen elf uur deze eerste vergadering in het nieuwe jaar kon beëindigen. Nuttige spreekbeurten GROOT-SCHERMER. Maandag avond 31 Jan. kwam de P.J.G. weel bij een. Om ongeveer kwart voor acht heette Wijb Schermerhorn, die de leiding van deze avond had, ons hartelijk welkom, in het bijzonder drie gasten die zich als lid opgaven. Daarna volgde de zang onder leiding van J. Polter, die een zangprogram ma instudeerde, in verband met de a.s. reis naar Zwitserland, waarna Jan Lakeman zijn notulen voorlas. Toen was de beurt aan de sprekers- (sters). De eerste spreker was Jaap vTk - dijk, die sprak over ,de voordelen van verkaveling". Vervolgens was de beurt aan An- nie van Tiel, die sprak over „het nul van de vacantie". Siem Hooijberg kwam als derde spreker aan de beurt, met het on derwerp „De taak van de huis vrouw". Dan was het de beurt aan Lies Wiedijk, die de voordelen van de sport behandelde. Nadat J. Polter nog een voor dracht „Hotel Karlecas" had voorge lezen, werd de pauze aangekondigd. Nadien volgden de mededelingen, nl. over het organiseren en samen stellen van een volksdansgroep, on der leiding van Nelie Schermerhorn en het aanschaffen van zangboek je.. Daarna volgde een mededeling over het a.s. weekend op de V. H. School, waar een bespreking „Stad- Platteland" gehouden zal worden, en waaraan veertien van onze leden deel zullen nemen. Een plaats in het provinciaal bestuur was vacant ge komen, zodat wij in de gelegenheid werden gesteld een afgevaardigde te kiezen. Na candidaatstelling werd Nel Rol bij acclamatie gekozen. De krantbespreking van Gre Pilkes stond in het licht van het plaatselijk nieuws, dit dan vormde het einde van deze goed geslaagde avond.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1