Wat kan men nu reeds in de tuin zaaien 't iHuwelijksbootje INTEKENBILJET Biljartnieuws J DE RIJPER Nuttige wenken Het is thans reeds de tijd om zaad voor de groentetuin te bestellen. Ja, sommige zaden mogen direct gezaaid worden en dan denken we in de eerste plaats aan spinazie, die op eey beschutte plaats gezaaid kan wor den. Bij het bestellen houden we reke ning, dat het kopen van het zaad een kwestie van vertrouwen is. Het zaad draagt de toekomst in zich, maar van die toekomst is niets te zien. Behalve de kwaliteit spelen de keuze van de variëteit en de hoe veelheid zaad een rol. Hoewel dik wijls de catalogus een groot aantal variëteiten aanbiedt, kan dat juist voor de beginneling verwarrend werken. |Het beste lijkt ons, dat de begin ner zich houdt aan de meest gang bare variëteiten, die bewezen heb ben bevrediging te geven. De hoeveelheid zaad is ook vaak een probleem. Men is geneigd te veel te nemen, zelfs al weet men goed., hoeveel nodig is. Hierdoor wordt vaak nutteloos zaad verspild. Men doet dan ook het beste, zich te houden aan voorgeschreven hoe veelheden en zijn eigen ervaringen regelmatig te noteren. Doet men dit gedurende enkel© jaren, dan komt men tot normen voor de te gebruiken zaadhoeveel- heden en men leert tevens de groei periode, dus het tijdsverloop van zaaien en oogsten kennen. Meer zaad in voorjaar Zo zal bv. blijken, dat men in het vroege voorjaar aanzienlijk meer zaad nodig heeft, dan in de latere maanden. Dit houdt verband met de ongunstigere kiemingsvoorwaarden, maar ook met de tragere groei,, zo dat men zich in het voorjaar tevre den moet stellen met een groter aan tal van kleinere plantjes. BOND VAN STAATSPENSIONNERING WEST GRAFTDÏJK.— Zondag avond j.1. hield de Bond van Staats- penalonnering afd. West Graftdyk in de zaal van de heer J. Schoon zijn jaarlijkse uitvoering. Toen de voorzitter der vereniging, de heer D. Kool, de avond opende was de zaal geheel bezet. Ten eerste deed het spreker genoe gen dat hij onder de oudjes (die na tuurlijk een ereplaats op deze avond hadden) ook het erelid van de ver eniging, de heer M. Oud aanwezig was. De heer Oud heeft jarenlang zijn krachten voor de afd. West Graftdyk gegeven en ook nu heeft deze afd. nog steeds zijn volle belangstelling. Vervolgens hield de heer Kool nog een korte propagandarede onder het motto „Oud en arm" moet de wereld uit Hij deelde verder nog mee, dat er in de pauze gelegenheid bestond om zich al9 lid op te geven bij de Bond van Staatspensionnering. Daar na gaf de voorzitter het woord aan het cabaret-gezelschap „Onder eigen Vlag" uit Alkmaar. Het gezelschap, dat bestaat uit twee dames en vier heren, bracht ons een vlot en aardig programma onder de titel „Zeg het met een lach." De balmuziek werd verzorgd door de Jantjes en onder hun leiding werd nog menige wals en samba gedansd. Distributiedienst Kring Alkmaar Afhalen bonnen voor werkklening De uitreiking van bonnen voor werkkleding aan hen. die een aan vraagformulier hiervoor in Januari jl. hebben ingediend zal plaats vin den: Collectief (voor bedrijven van 5 t.m. 20 arbeiders) uitsluitend te Alk maar (ook voor bedrijven gevestigd in de aangesloten gemeenten) in liet kantoor Oudegracht 168, voor bedrij- v... of werkgevers met een naam be ginnende met de letters: A tot en met D op Maandag 1 Fe bruari 1949; E tot en met J Dinsdag 8 Febr. 1 <49; K tot en met N Woens dag P Febr. 1949; O tot en met S Donderdag 10 Febr. 1949; T tot en met Z Vrijdag 11 Febr. 1949. Bedrijven met meer dan 20 ar beiders ontvangen een oproep per post. De oir nkaarten van alle werkkle ding dragende arbeiders dienen te worden medegebracht. Individueel (Zij, die een zelfstan dig beroep uitoefenen of in een be drijf met minder dan 5 arbeiders werkzaam zijn): Te Schermerhorn op Maandag 21 Febr. '49 van 1—3 uur. Voor de overige buitengemeen ten op de bekende zitdagen in het tydvak van 14 tot en met 18 Febr. 1949. Zonder stamkaarten is uitreiking ▼an bmnen»niet mogelijk. Het aantal vergoedt de geringere omvang, bijv. by spinazie. Ook is het gevaar voor vogels in het vroege seizoen veel groter dan later. Er is in de meeste maanden nog weinig jong groen en elk sprietje is welkom. By breedwerpig zaaien is meer zaad nodig dan bij rijenzaai, al is het goed denkbaar, dat men voor breedwerpige zaai meer voelt dan voor het zaaien op rijen. Maar men bedenke, dat breedwerpig zaaien eenvoudig is, wil men een gelijkma tige verdeling van het zaad berei ken. Zal men dus niet te weinig mogen zaaien, te veel levert ook bezwaren op. Men kan na de kieming het zaad wel gaan dunnen, maar men gaat daar niet zo gemakkelijk toe over. Men beginne dus direct met spi nazie, ook peulen en doppers lenen zich uitstekend voor vroege zaai. Ook tuinbonen en radijs komen direct in aanmerking. Indien moge lijk, op een beschutte plaats zaaien. P.J.G. BIIJEEN SPIJKERBOOR. Donderdag 27 Januari hield de P.J.G. afd. Starn- meer haar eerste jaarvergadering. De agenda bevatte 17 punten, die in vlot tempo moesten worden afge werkt. Na de gebruikelijke zang en notulen las de secretaresse het jaar verslag voor. Jan Hartog sprak 5 minuten over melk en wat daar van gemaakt wordt. Verder stond er op de agenda bestuursverkiezing. Af tredende waren Maarten Rol voor zitter en Guur van Ammers. Na eni ge malen stemmen werden Ruur v. d. Hof en Grietje Schoor als nieuwe leden gekozen. Uit het bestuur werd Jan Hartog als voorzitter gekozen. Deze bedankte Maarten voor het vele wat hij reeds voor de vereni ging heeft gedaan. Toen alle punten waren afgehandeld was het reeds zo laat, dat het spel van Guur en Jaap er weer by in moest schieten. Na het zingen van het nieuwe club lied, volgde sluiting. DE BROOD-TAX WEST-GRAFTDIJKDeze week zagen we voor het eerst de nieuwe „Brood-tax" van -de heer N. Koa door ons dorp ryden. Deze auto is natuur lijk voor de firma Kos een zeer grote aanwinst. Doch niet alleen voor de fa. Kos, ook voor de de klanten in de buitenwijken is het een belangrijke verbetering. Ze kunnen nu hun „scoetje" vlugger verwachten. Ons Postduivenhoekje Zodra de eitjes open zijn, geef de ouden dan tweemaal per dag kleine broodkorreltjes buiten hun ander voer, ook roggebrood is zeer goed. Zo krijgen ze voedsel in overvloed. Ze moeten 's morgens vroeg gevoed worden, zodat de ouden tijdig hun jongen kunnen voeren en daarna even uitvliegen, terwijl het kroost zijn morgendutje doet. De schotels waar de jongen in liggen moeten goed in het oog worden ge houden, zodat er geen insecten in kun nen komen, die hun gezondheid kunnen benadelen. Als ge ziet, dat een jonge duif zich niet normaal ontwikkelt, gelijk haar nestmaatje, of als ze genoeg voedsel krijgt en altijd nog schreeuwt en nog niet groeit ook, aarzelt niet, doch doe ze gelijk weg of maak ze dood. Doe het zelfde met duiven, die enig lichaams gebrek mochten hebben, ook al zien ze er verder gezond uit en al komen ze van uw beste kweek koppel, doe ze weg, want ze zullen geld kosten als u ze aanhoudt, en het wordt toch be slist niets. Een jonge duif die zich normaal ont wikkelt moet vanaf haar drie-en-twin- tigste dag van de ouden gescheiden zijn en zelf in zijn behoeften kunnen voorzien en de oude met rust laten, zodat deze ze niet meer kunnen voe deren. Geef haar een plaats en let op dat 7e niet door de anderen geplaagd wordt; let ook op dat ze geen dorst krijgt, zo ja, duw ze dan met haar kop een paar maal in de drinkbak.Na verloop van 3 a 4 keer dit herhaald te hebben, zal ze in het vervolg zelf de drinkbak wel vinden. Zodra de jongen uit het kweekhok in het hok voor de jongen zijn (ge- speens) overgebracht, moeten ze een afwisselend versterkend voedsel heb ben, wat hoofdzakelijk moet bestaan uit: 20 duivenbonen, 20 t.wten, 20 tarwe, 20 mais, 10 brood, 5 fijn zaad als eerder beschreven, 5 gekristalliseerde suiker. Wat echter ook heel goed is, dat is het momenteei"^r rie handel zijnde product van N.V. Coni Products-Duryea Glucose-suiker, genaamdDextropur, 7. Zo hebben Pim, Pam en Pom dus besloten om padvinder te wor den. Ze hebben het grote boek van A tot Z gelezen en besluiten nu om tot de daad ove. te gaan. Maar ja, dat gaat niet zonder hoed, heeft Pim gezegd. „Want anders zou niemand kunnen zien dat we echte padvinders zijn''. Dus heeft Moeder Woeffie voor haar drie dappere zoontjes gauw een paar padvindershoeden gemaakt. 8. Dat is duj voor elkaar. Maar wat nu? „Hoe moeten we beginnen?" vraagt Pom aan zijn broertjes. „Nou gewoon hè? Je doet iets goeds. Dat vinden de kinderen ook leuk", ant woordt Pim. „Ja maar wat?" zegt Pom weer. Ja, daar weet Pim ook zo gauw geen antwoord op te geven, maar gelukkig, daar komt Wetsnavel aangevlogen. Maar.... wat is dat? Wetsnavel heeft ook al eèn padvin dershoedje op. 9. „Hoe kom jij aan die padvm- dershoed?" Dat is het eerst wat Pim, Pam en Pom aan hun vriendje Wet snavel vragen. „Oh, die heeft jullie Moeder voor me gemaakt", zegt Wet snavel trots. „Ze had toch nog een lapje over. Staat me goed hè?" „Och, ik vind eigenlijk, dat vogels er geen gezicht voor hebben", zegt Pim cri- tiserend. 10. „Zon hoed is niet iets, wat iedereen kan dragen. Bovendien heb je hem te schuin staan!" ,,'t Is nietes" roept Wetsnavel boos. ,,'t Is welles, kijk maar in het boek", roept Pim weer. Het lykt erop, of het op ruzie uitdraaien gaat. Pom neemt het voor Wetsnavel op. terwijl Pam het met Pim eens is. Juist als Pam, Pom de hoed over zijn ogen heendrukt, komt moeder Woeffie naar buiten. DE BESTE VEERDIEJSS1 OP AMERIKA Bruidjes op zicht, foto-verloofden, avonturier sters en uitgeslapen leperdjes Drie jaar lang was er geen g-oed-1 kopere, gemakkelijkere en zekerder j manier om de V.S. binnen te komen dan het „pad der liefde", zonodig het huwelijksbootje. Als een Amerikaanse soldaat een buitenlandse huwde, dan liet Amerika het Jonge vrouwtje niet alleen binnen zijn grenzen, maar be taalde zelfs haar reie. En de echtge noten van oud-gedienden waren even welkom. Zelfs hun verloofden hadden die rechten. Maar, zo bepaalde de Wet, ongehuwde meisjes moesten on verbiddelijk terug naar huis gestuurd worden, als zij 't niet klaar speelden om binnen drie maanden hun „ware Jacob" voor het altaar te krijgen. Het was, zo vindt het Amerikaanse Time, een regeling, die wat „kleur" bracht over een akelige grijze naoor logse wereld. Meisjes, die serieus ver liefd waren op een Yankee, waren verzekerd van een aantrekkelijk „hu welijksgeschenk": avonturiers kwa men zo op dreef, dat hele bataljons bestonden uit louter Casanova's en Don Juan's. In December van vorig j jaar, zo schat men, waren er zeker j 112.000 bruidjes, echtgenoten en kin-1 deren van overzee gekomen om nu te 1 genieten van het heerlijke leven in Boston, Paduoah, in Walla Walla of waar dan ook. Operatie kraai. In December de laatste maand dat de oorlogsbruidjes zonder moei lijkheden in de V.S. „geïmpor teerd" konden worden beleefde de immigratie een hausse. De V.S. orga niseerden een speciale „luchtbrug" (inconsequent Operation Crow (kraai) gedoopt) om Europese bruid-1 jes over de Oceaan te voeren. En an- dere toestellen vlogen over de Stille Oceaan. In de laatste week landde er dag en nacht om de twee uur een vliegtuig vol met oorlogsbruidjes, op Honoloeloe. Het waren meisjes uit China, Japan en de Philippijnen; Australische, Wit-Russische en half bloed vrouwen. Het was een bente mengeling van Oosterse en Westerse kleding, en ieder had haar eigen typi sche bagage; er was een meisje, dat een karbiesje by zich droeg van ge brande apennootjes! Een klein legertje bruidjes kwam uit Europa. Onder haar waren Griek se „foto-bruidjes". Evenals dat Griek se meisje, dat naar Alaska ging. kan nagenoeg geen enkele van haar een woord Engels spreken; Zy hadden nog nooit de man ontmoet, met wie ij gingen trouwen (men had imm rs alleen maar foto's per post uitgewis seld!- en schenen er g"een flauw idee van te hebben waar zy nu eigeniyk naar toe gingen. Akelig handig. Er was vreugde, en ook zwendel. Een der „geallieerde bruidjes" bleek al getrouwd te zyn het was een displaced Hongaarse fotografe. En dan was er de Duitse Elisabeth Albi- nus, wier aanstaande man haar twee uur na aankomst op Idlewild in de steek liet. De handige Lise wist haar foto in de magazins te krygen en ont ving toen al direct een aanbod om haar te adopteren, 50 huweiyks aan zoeken en een gratis cursus in het Engels van de Llnguaphone in Ame rika. Op Nieuwjaarsdag toen dus de immigratie-termyn afgesloten was kwamen er weer andere moeilyk- heden. Tientallen bruidjes hadden op weg naar Amerika, ergens opon"- houd gehad en konden niet voor de fatale datum vaste voet aan Ameri kaanse wal zetten. Maar de procu reur-generaal Tom Clark streek, op het eind van een angstige week, de hand over zyn romantisch hart. De bruidjes kregen van hem 8 dagen res- pyt om nog het beloofde land te win nen. bij elke goede kruidenier verkrijgbaar. De eerste dagen zijn de jongen soms wat lui om te eten, geef hun daarom wat bonen welke u pl.m. 24 uur in een bakje met een weinig water hebt laten weken, geef hun elke morgen en avond pl.m. 10 van deze geweekte bonen en duw ze daarna met de kop in het drink water. zodat ze leren na het eten te drinken. Na 2 of 3 dagen ziillen ze het wel weten en hebben dan uw hulp niet meer nodig. Elke avond moet u ze een voor een in handen nemen en voelen of de krop goed vol is. Indien u beschikt over een hok waarin u de jonge duiven doet, kunt u er tijdens het eten een paar oude duiven, die een beetje hongerig zijn, bij zetten, zodoende worden ze tot eten aangespoord en zullen er gauw aan gewend zijn. Op het hok voor de jongen moet natuurlijk ook aanwezig zijn een bakje met grit-kalk en steen, zout en natuur lijk van tijd tot tijd een beetje groen. Een gezonde jonge duif moet haar eerste staartveer ongeveer 14 dagen na de scheiding van de ouden verliezen, en gezond en vrolijk zijn. De duiven die deel uitmaken van het kweekhok. moeten de gehele dag, van 's morgens tot 's avonds open hok hebben, moeten dus de hele dag uit kunnen vliegen, om van hun gezond heid te kunnen genieten en naar harte lust te vliegen. Om uw jonge duiven zo kundig mo gelijk te doen uitwennen, dient u op de klep een kooi te plaatsen met gaas er om heen, zodaf ze de gehele dag in deze kooi op ae klep kruinen zitten zonder van de klep af te vliegen. Als ze zo een week de omtrek hebben ver kend en bekeken, kunt u ze op een mooie dag, liefst in de namiddag, als ze nog niet gegeten hebben, dus een beetje hongerig zijn, loslaten. Let er echter goed op, dat er niets in de buurt is wat hen kan afschrikken, want als ze van iets schrikken en met schrik van de klep de lucht ingaan, kunnen ze wel eens door de schrik de klep niet meer terug vinden. Ze moeten voorzichtig aan zelf hun weg zoeken, van de klep op het dak, van het dak weer op de klep, dan zal verliezen zo goed als uitgesloten zijn. Wacht echter met het uitwennen totdat de oude duiven binnen zijn, want pewoonlijk slepen zij de jongen mee. en voeren ze zover mee, dat ze hun weg niet meer vinden om terug te keren. Verschillende lezers vroegen mij naar adressen van secretarissen van Post duivenverenigingen. Hier volgen er enkele uit de omtrek: B.E.P., Purmerend, W. J. Zijp, Westerstraat 108. De. Postduif, Wormerveer, F. Harre- wijne, Krom. weg 85. Alcmaria Victrix, J. Kaper, Oude Gracht 23. De Reisduif, De Rijp en Omstreken, J. Wit, West-Graftdijk 105, gem. Graft. Opgevangen duiven geve men op aan: Ringenbureau N.P.O., M. de Roode, Jaerveltstraat 02b, Rotterdam. ,,De Blauwband Witpen". D.U.S. verspeelde het kampioenschap DE RIJP. Donderdag 27 Januari speelde de A-ploeg van de biljart club DOS tr -an Graftdijk A en ver loor met 73. De uitslagen luiden: H. Wit 130 130 3.71 18 P. Grasboer 145 118 3.37 10 Jac. Knegt 100 100 3.57 15 D. Grasboer 115 80 2.85 16 P. Renoov 160 160 5 92 26 P. Oudejans 190 169 6.25 31 Middelkoop 100 85 2.17 14 A. Veld 115 115 2.94 15 C. Wit 130 130 3.42 16 Schouten 130 130 3.42 19 Eerstgenoemde spelers zijn Graft- djjkers. Zaterdag 29 Januari incasseerde DOS-A een zware nederlaag tegen Groot-Schermer A nl. 100. Hier waren de uitslagen: C. Deckwitz 100 100 2.70 14 A. Veld 115 90 2.43 12 R. Koster 130 130 ?.71 21 P. Grasboer 145 *19 3.40 ,5 C. Deckwitz 100 100 4.54 22 P. Schouten 130 94 <1.27 14 J. Pilkes 130 130 4.06 16 P. Oudejans 190 188 5.87 23 Jb. Stekelbos 80 80 2.85 10 D. Grasboer 115 73 2.60 10 Eerstgenoemde spelers zijn van Groot-Schermer. Hiermede behaalde Groot-Scher mer A het kampioenschap an de biljartcompetitie rond de Schermer. Ondergetekende adres plaats wenst zich te abonneren op de „Rl'per Courant". Abonnementsprijs: per kwartaal f 0.75, per post 1 0.85. Dit biljet op te zenden aan ons Hoofdkantoor te Midden-Beemster 2'J, Tel. 10, Koemarkt 29, Purmerend, Tel. 178 en Bóekh. Hoogcarspel, De Rijp

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2