Kamerlid zijn, is geen sinecure HET ALIBI KLOPTE PRECIES! MINDER TABAK? DE RIJPER I A.V.V. De Rijp-nieuws St. George-De Rijp 2-1 Wedstrijd van gemiste kansen Zo is dan Zondag de uitgestelde wedstrijd tegen St. George in Spier dijk gespeeld. Zoals wij reeds schre ven zou dit een zware strijd worden en het is uitgekomen. Maar het heeft ons eerste elftal geen succes ge- bracnt, want de beide punten bleven in Spierdijk. De Rijp heeft onver diend verfloren en was in niets de mindere. St. George mag de handen dichtknijpen met de 21 overwin ning. Wanneer we de e tf» helft nemen had de stand mei rubt, met wat meer schotvaardigheid der voor hoede, 51 in ons voordeel kunnen zijn. De kansen, die om zeep zijn ge bracht, zijn zeer vele. Onze achter hoede met middenlinie was weer in uitstekende vorm. Steeds zette zij de voorhoede aan het werk. Vilten was er evenaös Spaarman ook goed in. Jammer dat Eddy niet gelukkig was met schieten. Zomerdijk was veel te langzaam als midvoor. De wedstrijd Over dc wedstrijd het volgende: De Rijp heeft het windvoordeel. Het begin was niet erg gelukkig voor De Rijp, want na 1 min. had zij reeds een 10 achterstand door een mis verstand in de achterhoede, als kee per Kroon de bal niet klemvast kan krijgen. De Rijp, niet ontmoedigd, trekt ten aanval maar is niet geluk kig met schieten. Er wordt een cor ner op 't St. George doel genomen, maar na heen en weer getrap wordt de bal net over geschoten. We zien een ren van Vilten, maar zijn schot gaat naast. Even hierna weer een doorbraak van De Rijp, maar weer gaat het schot naast. Dan kruipt het Rijper-doel door het oog van de naald, als de achterhoede mist, maar ook St. George mist deze kans. Spaarman is doorgebroken, maar ook zijn schot gaat net naast. Weer is Vilten er door, maar hij speelt de bal even te ver voor zich uit en de keeper is er eerder bij. Bij een De Rij p-aanval zet Vilten prachtig voor, doch Zomerdijk mist de kans van de dag. De Rijp is veel sterker, maar weet dit niet in doelpunten uit te drukker Legio kansen worden er gemist. 5 minuten voor rust een aan val van St. George. De aanval wordt afgeslagen, maar een der achterspe lers plaats de bal voor eigen doel naar een der St. George-spelers, die 4 meter voor open doel staande, deze kans benut, 20. De Rijp zet nog even alles op alles. We zien Hooy- berg keihard net naast de paal schieten. Zo breekt de rust aan. Tweede heift Na de rust is de wind iets gaan lig gen en is De Rijp direct in de aan val, maar dan neemt St. George het spel in handen, maar onze achter hoede is paraat. Bij een De Rijp aan val schiet Vilten voor doel langs. De linksbuiten van St. George schiet van dichtbij keihard in, maar Kroon stopt prachtig. Zomerdijk breekt door, maar de back is hem te vlug af en trapt de bal corner, welke niets oplevert De Rijp komt meer in de aanvaL Er zijn nog 15 min. te spelen als Kroon weer 'n kogel van de linksbuiten krijgt te verwerken. 10 min. voor het einde breekt Vilten door en weet de stand op 21 te brengen. De spanning stijgt ten top. St. George raakt uitgespeeld en De Rijp zet alles op alles, maar heeft geen geluk. Zo komt het einde van deze wedstrijd van gemiste kansen. Zondag komt WW op bezoek. Deze staat bovenaan. Dus jongens, je weet wat je te doen staat. Uit werd gelijk gespeeld, dus nu thuis wordt het een overwinning! Het tweede speelt om 12 uur zijn laatste competitiewedstrijd in Wor- mer tegen WSV III. Jongens, pro beert deze laatste wedstrijd in een overwinning om te zetten. Ook jul lie hebben de punten hard nodig. Succes! Dreo-nieuws DREO I—DEEMSTER I 0—2 Deze wedstrijd werd gespeeld voor de eerste ronde van het „Gouden Kruis" Dit is een lelijke tegenval ler, temeer daar Beemster toch een 2e klasser is. Maai' ik ben er van overtuigd, dat wanneer DREO vol ledig was geweest, de uitslag zeker andersom zou zijn geweest. 3 inval lers en na de rust zelfs 4 en dan juist in de voorhoede! Er stonden 3 jonge spelers opgesteld en vooral de midvoor was een grote misluk king. Nu hebben we de achterhoede ook wel eens beter gezien, dan deze middag. Behalve de keeper, die was weer in prachtconditie. Ik begrijp best dat wanneer een voorhoede de mooiste kansen onbenut laat, het voor de andere spelers wel eens moedeloos wordt, maar als men dan het bijltje er ook maar bij gaat neer leggen, komt er helemaal niets van terecht. Nu was het terrein erg «waar te bespelen maar toen de gas ten na de rust de leiding hadden fenomen, wa# de fut er geheel uit en kon Beemster de score nog tot 20 opvoeren. En het vele publiek langs de lijn eri een overvolle tri bune heeft meer genoten van het spel der gasten dan van dat van onze jongens. Neen, dan in Assendelft, toen ging het zeker 100 beter! En als a.s. Zondag J. Scholten en D. Berkhout ook weer mee gaan spelen wat zeer waarschijnlijk is, krijgen we zeker wel weer wat anders te zien en zullen we deze wedstrijd maar gauw vergeten. De wedstrijd DREO 2EVC 3 werd afgelast. Het programma voor Zondag a.s. meldt ons 4 wedstrijden. DREO I gaat naar Uitgeest om revanche te halen voor de grote nederlaag des tijds op ons terrein geleden. De bus vertrekt half één vanaf de Dam, daar ook de adspiranten A naar Krommenie gaan en daar moeten spelen om kwart over één. De Junioren, die nog kampioens kansen hebben, spelen thuis om 1 uur tegen GVO Jun. Om half 3 ontvangt ons tweede Purmersteyn 4. Dit gaat om de onderste plaats, maar we hebben op het ogenblik een goed tweede en ik geef Jan met zijn mannen wel een kans om het tot een overwinning te brengen. De B.-tjes spelen in Volendam om 12 uur. Het derde heeft Zondag a.s. vrijaf. Handbal R.H.C. Zondag is er geen wedstrijd ge speeld daar de competitie voor ons afgelopen is. Deze keer willen wij het hebben over iets anders en wel: zijn er nog meisjes die lid willen worden van onze handbalvereni ging? Laten deze dan op onze trai- ningsavoviu komen, die aanvangen om half zeven en worden gehouden op Vrijdagavond tof 8 uur. Ook da mesleden kunnen we best gebrui ken. Ouders, laat Uw kinderen lid worden van onze club om de prach tige handbalsport te beoefenen. Het is een zeer gezonde sport. Het houdt uw lichaam geheel fit, want alle spieren in het lichaam worden ge bruikt. En het is geen ruwe sport. Handbal is een sport, die er in komt en wordt steeds meer en meer be- ccend. Vroeger alleen in de grote sieden maar nu vindt men op bijna alle dorpen al verenigingen. Daarom ouders wekt uw kinderen op om lid t_ worden van onze handbalclub R.H.C. Komt eens kijken op een van onze trainingsavonden. S.D.L.-ireuws SDL is er in geslaagd de laatste competitie-wedstrijd in een overwin ning om te zetten en heeft hiermee op de 2e plaats beslag gelegd. Een mooie prestatie. Onmiddellijk na de afworp trekt onze voorhoede goed combinerend op 't VR-doel af en met een prachtig hoog schot opent Gré de score. Al spoedig blijkt dat er van goed hand bal geen sprake kan zijn, want het veld is bikkelglad. SDL is zoveel sterker, dat de strijd zich geheel op de VR. helft afspeelt Het is na 12 minuten dat Ans K. de bal vrijkrijgt en met een laag schot de stand op 20 brengt. Na de rust hetzelfde spelbeeld. De V. aanvallen worden iets talrijker en het is 5 min. voor het einde, als onze Keepster een doelpunt cadeau doet aan de onmachtige V. voorhoede 21. Even later kondigt de rustig en goedleidende scheidsrechter hst einde van het modderballet aan. De wed strijd D.T.S IS.D.L. I ging wederom niet door. Zoals bekend wordt op het ogen blik in twee belangrijke sigaretten- fabrieken te Amsterdam gestaakt. In deze fabrieken wordt ruim 43 pet. van de Nederlandse sigarettenpro- ductie vervaardigd. In verband hier mede ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst ernstig te over wegen om bij de eerstvolgende bon aanwijzing op 10 Febr. a.s., welke 6 rantsoenen voor de mannen en twee voor de vrouwen zou hebben bedragen, deze terug te brengen tot vier voor de mannen en een voor de vrouwen. 1VACK had de laatste straatlantaarn juist achter zich gelaten, toen een klok in de k buurt zeven sloeg. Hij stapte van de weg af en stond even later aan ie achterdeur van Hilchwells eenzame woning. „Ik neem nooit een vrouw in vertrouwen", was het eers'-M^ai hij zei, toen hij met Hitchwell bij het kacheltje zat, veilig en onbespied achter de ebhSndeerde ramen. „Des te erger voor jou"was Hilchwells grommend commentaar geweest, je wenst dus een alibi niet Voor wanneer V' Voor vanavond", repliceerde Nack ga op een zaakje af, dat Hij kwam niet verder, want de vrouw, die hij al eerder had opgemerkt, kwam zonder kloppen de kamer binnen en zette de meegebrachte glazen op tafel. Zij had een strakke, ijskoude blik in de fletse ogen en keek naar beiden met een soort minachtende hoon. Hitchwell stelde hen aan elkaar voor en zij bleef hem aanstaren met diezelfde, donkere blik als of zij een etalage gedachteloos bekeek. ,Mijn vriend Nack is hier vanavond tot. laat ons zeggen, half twaalfHeb je da t Serpy vragen, waar hij de vorige avond was feweest. Nack had te lang met dat ijlt je gehakt om plompweg een alibi voor de dag te toveren en het duurde dan ook geruime tijd voordat hij lang zaam en tastend zoveel gegevens had verstrekt, dat de rechercheur tot slot van het verhoor concludeerde, dat Nack van acht tot half twaalf op be zoek was geweest bij Hitchwell. Blijk baar tevreden met het resultaat stond hij op en verliet de kamer, maar na enige minuten keerde hij terug met een collega en de vrouw, die Nack de vo rige avond bij Hitchwell had aan ge troffen. De schrik sloeg Nack om het hart. Zou zij toch „Is dit de man, die gisteravond bij Hitchwell op bezoek was r" Zwijgend knikte Serpy, nadrukke lijk en vastberaden. Opgelucht haalde Nack vrijer adem. Zij had hem dus niet in de steek gelaten. Hij moest zijn oordeel over de vrouwen toch eens herzien. „Ik wens van u een uitvoerige mon delinge verklaring", sprak de recher cheur. „Ik verliet het huis om acht uur, liet hen beiden in de kamer achter en ging naar de film; toen ik tegen half twaalf terugkeerde zag ik hem juist weggaan." „Klopt dat?" Deze snelle vraag was tot Nack gericht. „Het is volkomen juist", repliceerde Nack. Hij probeerde Serpy's blik te vangen, maar zij keek even koud en strak voor zich uit als anders. AUWLETTEND sloeg Nack haar reactie gade. Het moest worden toegegeven: zij speelde haar rol vol maakt. Zonder een spier ter vertrekken riep zij nog over haar schouder: „Als jullie klaar bent laat alles dan net zo op tafel achtèr als het er nu staat!" „En je weet het: de gebruikelijke commissie". Hitchwell sloeg de deur dicht achter Nack, die behoedzaam weggedoken in <ie schaduw zijn schre den naar de juwelierszaak richtte, die vlak naast een oud, vervallen bakke- rijtje lag Toen hij weer buiten verscheen liep hij vrijer en slechts een lichte veran dering in het silhouet verried de nauw keurige beschouwer, dat hij tevreden kon zijn. Een kort bezoek aan zijn vertrouwde bondgenoot en de buit was naar genoegen verhandeld. De volgende morgen mijmerde Nack nog half slaperig wat na over de vreemde vrouw, die zo goed te pas was geko men in zijn schema. Maar hij werd plotseling gestoord in zijn ontbijt door de komst van een donkergeklede heer die zonder vorm van proces begon te Het Ned. tafeltennis-team heeft in Kopenhagen een overwinning ge boekt op het Deense team. De Haagse ijshockey'ers won nen voor de West-Europa beker met 11—3 van Tilburg. Bij een proefproces te Sydney naar aanleiding van windhonden- rennen met levende hazen is de em ployé van de National Coursing As- sociation, die de honden losliet, we gens „wreedheid en mishandeling van dieren" veroordeeld tot een boete van 10 shilling. De National Coursing Association zal tegen deze uitspraak in hoger beroep gaan. tl ET duurde minuten voordat de ge- spannen stilte, die op deze verkla ring volgde, werd opgeheven door de zakelijke stem van de rechercheur. Haast geruisloos sloeg Nack, zeker van zijn triomf, het kopje van het ei, dat hij plechtig zou gaan verorberen. Het was toch wel een puike wereld, waar in je zulk een vrouw vond „Nack Snoothifter, ik arresteer u als verdacht van moord op Tom Hitchwell, gepleegd gisteravond tussen negen en elf uur. Ik waarschuuw je, dat alles wat je zegt. Nack zei niets, helemaal niets, Het afwezig zijn neemt soms bedenkelijke vormen aan HONDERD LEDEN telt de Tweede Kamer, de voorzitter inbegrepen. Maar het behoort tot de zeer grote zeldzaamheden, dat alle volks- vertegenu oordigers aanwezig zijn. Alleen als zeer gewichtige onderwerpen behandeld worden, of als belangrijke stemmingen gehouden moeten worden, waarbij verreikende principiële beslissingen in het geding zyn gekomen, komt men in grote getale op, doch overigens tonen de rijen vaak talrijke open plekken. Natuurlijk, er zijn altyd wel zieken onder de Kamerleden en hun wegbleven Is dus geheel verantwoord. Doch het absenteïsme van de anderen valt lang niet altijd te verdedigen. Het Kamerlidmaatschap is geen beroep er is ook geen salaris aan verbonden. Wel ontvangen de dames en heren een schadeloosstelling van 6000 per jaar de voorzitter toucheert jaarlijks het dubbele bedrag maar daarvoor hebben zy dan ook een omvangrijke taak. Verreweg de' meeste Kamerleden bekleden in het maatschappelijk leven een functie, die als hun beroep te beschouwen is. Er zijn burgemeesters, Leden van Gedeputeerde Staten en Wethouders, partijvoorzitters en be zoldigde besturen van verschillende organisaties, o.a. van vakvereni gingen, professoren, directeuren van onderwijsinstellingen en leraren; ad vocaten. predikanten en journalisten; functionnarissen in het bedrijfsleven, accountants en landbouwers onder en het spreekt wel vanzelf, dat hun taak hen wel eens ergens anders roept dan juist in de Kamer. Dat is in het alge meen ook niet zo erg, want het Ka merwerk is allengs gespecialiseerder geworden, zodat de deskundigen van de fracties wel zorgen aanwezig te zyn, wanneer wetsontwerpen bespro ken worden, die op hun gebied lig gen. De anderen, die dan toch niet het woord voeren, behoeven daarbij niet steeds aanwezig te zjjn, al kan hun wegblijven bij stemmingen wei eens onaangename gevolgen hebben, zoals trouwens in de praktijk meer malen gebleken is. Stellig streven de Kamerleden er zoveel mogelijk naar, niet op het appèl te ontbreken en als de toeschouwer op de publieke tribune gapingen in de rijen der afge vaardigden ontdekt, dan behoeft dit niet te betekenen, dat de heren niet in het Kamergebouw aanwezig zijn. Heel wat onderlinge besprekingen worden in de koffiekamer gehouden. In de bibliotheek vinden de zich op een speech voorbereidende leden een schat van gegevens. In de spreekkamers wordt veelvuldig geconfereerd en ook zoeken sommige afgevaardigden hier of daar wel gelegenheid om rustig te werken. Dat laatste gebeurt trou wens ook wel in de vergaderzaal zelf. De geïnteresseerde buitenstaander ontwaart tot zijn verwondering, dat talrijke leden bezig zijn met corres pondentie of hun dag- en weekbladen lezen. Dat maakt inderdaad een rare indruk, vooral als het schijnt dat soms heel weinigen luisteren naar de spre ker, die zich staat uit te sloven, om zijn tegenstanders voor zjjn opvat tingen te winnenDe experts ech ter spitsten hun oren en geen woord ontgaat hun. Zij treden tegen elkaar in het strijdperk en het pro en het contra wordt in de Kamer steeds dui delijk gehoord. Het niet deelnemen aan het debat door verscheidene af gevaardigden, hetzij als spreker, het zij als luisteraar, wil geenszins zeg gen, dat niet met de nodige ernst 's lands zaken behartigd worden. Soms is er bij allen grote aandacht, doch ook, wanneer dat niet het geval is, worden er geen overijlde en on verantwoorde dingen gedaan. Als het belletje voor de stemming door het gehele Kamergebouw klinkt, dagen de leden van alle kanten op, plotse ling stroomt de vergaderzaal vol en kwijten de dames en heren zioh van hun belangrijkste plichten. Is daarmede het absenteïsme goed gepraat? Stellig niet. Het is een euvel, dat wel eens bedenkelijke vor men aanneemt en waarover onlangs in de K.V.P. nog ernstige klachten gerezen zijn. De kiezers hebben de candidaten niet op het groene kus sen geholpen, om daarna te ervaren, dat zij meer af- dan aanwezig zijn. Het gebeurt nog wel eens, dat de bij eenkomst niet op het vastgestelde uur beginnen kan, door dat het z.g. quo rum niet aanwezig is. Minstens 50 leden moeten nl- de presentielijst ge tekend hebben, wil de vergadering een aanvang kunnen nemen. Ook als het middag- of avonduur begint te vor deren, verdwijnen meer en meer leden uit de zaal, doch zij hebben althans blijk gegeven van hun belangstelling. Geheel op de verkeerde weg zijn zij, die door een cumulatie van functies herhaaldelijk verstek laten gaan. Zij nemen te veel hooi op hun vork en dat valt nimmer goed te praten. Het euvel van het absenteïsme al wordt het mischien wel eens te scherp ver oordeeld mag nog wel eens ge signaleerd worden. Het Kamerlid maatschap eist heel veel van de be trokkenen, die hun taak ernstig op vatten. Dat dienen zij te bedenken die ambitie voor deze hoge functie koesteren. De buitenstaander staat vaak al klaa*- met zijn uitspraak. dat de f6.000,'s jaars gauw verdiend zijn. De Kamerleden zijn met het bezoe ken van de openbare vergaderingen de afdelingsvergaderingen, waarin de echter niet klaar. Zij moeten hun fractie-bijeenkomsten bezoeken waa alle wetsontwerpen aan een voorbe schouwing in eigen kring van de poli tieke Kamergroep worden onderwor pen. Zij dienen aanwezig te zijn op wetsontwerpen een eerste bespreking ondergaan; zij wonen de vergade ringen bij van de talrijke Kamercom missies, waarin zij zitting hebben. Zij moeten zich voorbereiden op hun re devoeringen, waarvoor zij dikwijls verscheidene besprekingen voeren, of Ben onderzoek ter plaatse instellen. Zrj moeten veel corresponderen met kie zers, die hun speciale belangen aan hen toevertrouwen en zij worden be dolven onder een lawine van kamer stukken; wetsontwerpen met een me morie van toelichting. Voorlopige ver slagen en Memories van Antwoord, de Handelingen, Schriftelijke Vragen en de daarop gegeven antwoorden, adres sen. verslagen, enz. Neen, het Kamerlidmaatschap is geen sinecure en voor wie het serieus opvat, gaat er een zee van tijd in zitten. Hoge bomen vangen veel wind en de critiek, die op ons parlement en op de leden wordt uitgeoefend is menigmaal met mals. Daarom is het goed, ook eens de andere kant van het werk in en voor de Kamer te laten zien. PREDIXBEURTEN. 6 Februari DE RIJ1 Ned. Herv. Kerk Geen dienst. Doopsgez. Gem. n.m. 7 uur ds. Keuning. Evang. Luth. Kerk n.m. 5 uur de heer P. Kwantes uit Beets. Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Ned. Herv. Kerk n.m. 2.30 uur ds. Kastein. NOORDEINDE Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur mevr. Rinsema. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur ds. Keuning. Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. ST-GRAFTDIJK Ned. Lerv. Kerk v.m. 10 uur ds. J. Boekee. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur de heer H. U. Albertz. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk n.m. 2.30 uur de heer U. U. Albertz. STOMP F.TOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. F. Keja. Medewerking van het Kerkkoor. ZUID SCHERMER Ned. Herv. Kerk zie Stompetoren. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk n.m. 7 uur ds. F. Keja. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 3 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avond maal. OOSTHUIZEN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur J. M.rFaber. MIDDEN -BEEMSTER Ned. Herv. Gem. n.m. 7 uur ds. Oldeman. ZUID-OOST-BEEMSTER Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur mej. Jonge Goerink. ILPENDAM Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur ds. Oldeman. PURMEREND Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. F. Bannink. Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 5 uur ds. A. A. v. d. Leer. Evang. Luth. Kerk v.m. 10.30 uur proponent J. H. Kitselaar—Bosch 's-Gravenhage. ZONDAGSDIENST ARTSEN PURMEREND/*, O-BEEMSTER. Zondag 6 Febr. dr. J. van Baten burg, Ged. Singel 13, telefoon 35. APOTHEEK. Th. de Vries, Hoogstraat 4, telef. 144. BEEMSTER/DE RIJP. Zondag 6 Febr. dr. J. G. Beunders, telef. 3, M.-Beemster.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3