Plaquette onthuld op de grote Dam NIEUWE BONNEN Opa Termaat 90 jaar Coöperatieve bedrijfsvoering Voor de Zondag G.J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10 Gironr. 470889 Redacteur: KLI|Z1NG Nzn., Telefoon 178, Purmerend Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis No. 1771 Vrijdag 11 Februari 1949 39e Jaargang ftifret CkwKunk, voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- «n West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags In memoriam Lou Beumer en Wirn Woestenburg ge"rd DE RIJP. Zaterdagmiddag vond op de Grote Dam de onthulling plaats van de plaquette gewijd aan de nagedachtenis van de twee Rijper jongens uit de ille galiteit, Lou Beumer en Wim Woestenburg, die aan de Noorti- eindermeerdijk vielen onder de Duitse kogels. Vele officiële per sonen waren bij deze plechtig heid aanwezig. Wij noemen in de eerste plaats de leden van 't comité de heer C. Sieswerda, voorzitter, de heer J. B. Sassèn, de heer P. Langerijs en de heer P. Zee, verder vele figuren uit de illegaliteit, burgemeester Da- ienberg en anderen. Ook familie leden van de gevallenen woon den de plechtigheid bij. De voorzitter van het comité, de heer Sieswerda, riep in zijn rede de 6e Februari 1945 in herinnering, de dag, waarop de jongens zijn geval len. Uit de geschiedenis De bemanning van een neerge schoten Amerikaanse bommenwer per landde per parachute in de om geving van De Rijp. De bevolking van het dorp stond direct gereed om de vliegers te helpen en de leden van het ondergrondse verzet namen actief deel om de mannen naar on derduik adressen te voeren, voor de Duitsers arriveerden. Doch de ge volgen bleven niet uit. Lou Beumer en Wim Woestenburg werden aan de Noordeirderroeerdük neergescho ten, toen zij trachtten enige vliegers te vervoeren. Wij weten dit allen nog, zeide de heer Sieswerda, en wij zullen het nooit vergeten. Direct na de bevrijding werd op de plaats waar de slachtoffers vie len een eenvoudig houten kruis op gericht, doch tegelijkertijd vormde zich ook het pk~ om een blijvend en van waardering getuigend ge denkteken te stichten. Tijdens de bevrijdingsfeesten werd een bus opgesteld en er werd met gulle hand gegeven, zodat een groot bedrag bijeen kwam. Hierop volgden echter tegenslagen. Een groots plan voor een monument, door een archi tect gemaakt kon de goedkeuring van de regering niet wegdragen en ook de toestemming tot het uitvoe ren van een soberder plan werd ge weigerd. Afgelopen zomer hoorde ik echter van een kennis, zei de heer Sieswerda, dat de metaalgieterij „Holland" plaquettes vervaardigde. Er werd met dit bedrijf contact ge zocht en reeds spoedig kon een ont werp aan de leden van het comité worden voorgelegd en dit werd di rect met algemene stemmen goedge keurd. Hoewel de tijd drong, omdat het comité de onthulling deze dag wilde doen plaatsvinden, is de me taalgieterij er in geslaagd de pla quette op tijd gereed te krijgen, zo dat nu, bijna vier jaar na de nood lottige dag, het gedenkteken onthuld kan worden. Onthulling Hierop verrichtte de heer Sassen de onthulling. De plaquette is een voudig en uitgevoerd in brons en laat als symbolische voorstelling de Nederlandse Leeuw zien, .waaronder als tekst: Gevallen voor het Vaderland op 6 Februari 1945. Lou Beumer; Wim Woestenburg. Hierop vervolgde de heer Sies werda zijn rede. Wij hebben dit mo nument niet nodig, zo zeide hij, wij weten wat Lou en Wim wazen. Doch dit monument is er voor het nage slacht. Ik hoop, dat de geschiedenis mede door deze plaquette, levend blijft. Mocht in later tijd, onver hoopt, weer een aanslag op onze vrijheid worden gedaan, moge dan POST VOOR MILITAIREN ONDER WEG NAAR INDONESIË De opvarenden van het m.s. „Kota Inten", dat binnenkort met troepen naar Indonesië vertrekt, kunnen bij aankomst in Port Saïd post ontvan gen, mits die niet later dan 13 Febr. a.*. ter post bezorgd wordt. dit gedenkteken de jeugd inspiratie geven. Tot de familie Zich richtend tot de familieleden van de slachtoffers zeide de heer Sieswerda: Familie Beumer en Woes tenburg, voor u is dit een zware dag. De belangstelling voor deze plech tigheid moge U echter een troost zijn en u tonen dat de jongens niet tevergeefs zijn gevallen. Zij hebben een voorbeeld gegeven voor volgen de geslachten. Daarop dankte de spreker de bur gemeester voor de medewerking, die hij het comité steeds heeft gegeven. Eerst bestond het plan de plaquette aan het Raadhuis aan te brengen, doch deze plaats bleek minder ge schikt. Hierop werd besloten de ge denkplaat aan te brengen aan de to ren van de Ned. Herv. Kerk, welke gemeente eigendom is. Als blijk van erkentelijkheid bood de heer Sies werda de plaquette aan de gemeen te aan. Tot slot zei de heer, Sieswerda: Het comité heeft vele uitnodigingen voor deze plechtigheid verzonden, mochten er echter mensen zijn ver geten, dan is dit zonder opzet ge beurd. Ook bracht de heer Sieswer da aan de families Beumer en Woes tenburg de deelneming over van Pater van Baar, die verhinderd was de plechtigheid bij te wonen. Hierop nam burgemeester Dalen- berg het woord. Hij sprak zijn dank uit aan de leden van het comité en aanvaardde de plaquette namens de gemeente. Hij gaf de verzekering dat aan de plaquette en de omgeving ervan de meeste zorg zou worden besteed. Een krans Vervolgens sprak de voorzitter van de K.P. Waterland, de heer Jan Wind (Grote Jan) enige woorden. Hij dankte voor de herdenking van Lou en Wim met wie hij als vrien den had samengewerkt en die hij hoog had leren waarderen; Wim, die altijd vrolijk was en er steeds de moed inhield bij de kameraden en Lou, stugger maar met een bewon derenswaardig doorzettingsvermo gen. Hierop werd namens de K.P. Waterland een krans neergelegd. De heer Sieswerda dankte de aan wezigen voor hun belangstelling. Verder richtte hij zich nog tot ouders en opvoeders en vroeg hen, de jeugd onder het oog te brengen de pla quette te eerbiedigen. De heer J. Woestenburg dankte namens de familieleden van de slachtoffers de leden van het comi té en de sprekers. Minder rookwerk Voor het tijdvak van .13 Febr. t.m. 26 Febr. 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor vlees 001, 003 vlees 100 gram vlees 002 vlees 200 gram vlees Alle bonkaar* en 005 algemeen 250 gram boter, margarine of vet Bonkaarten KA, KB 903 006 algemeen 250 gram boter, margarine of vet 007 algemeen 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas 012 algemeen 500 am boter, margarine of vet 614 algemeen (bonkaarten 901) - 500 gram sinaasa ppelen (reeds aangewezen) Bonkaarten KD 903 014 algemeen 125 gram boter, margarine of ve1 015 algem n 100 gram kaas of 125 gram korstlcze kaas 619 algemeen (bonkaarten 901) - 1 kg. sinaasappelen (reeds aangewezen) Tabak- en di 'ersenkaarten enz. QA, QC .903 61 tabak 2 rantsoerën sigaretten of kerftabak 63 tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, CZ, ZD, ZE, MD. HF, MH 903 (bijz. a-beid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bc men van de strook E. Deze bonnen :ijn 14 dagen geldig. De hiet-aangewezér*'bonnen van strook 4 van de bonkaarten 901 kun nen worden vernietigd. De reeds aangewezen bonnen 614 algemeen (500 gram sinaasappe len) en 619 algemeen (1 kg. sinaas appelen) moeten uiterlijk op 12 Fe bruari bij een handelaar worden in geleverd. Vasten- en onthoudings- dagen weer ingesteld De heilige congregatie van het consistorie heeft Dinsdag enige van de Rooms-Kathólieke gebruiken van het vasten en de onthouding, die in 1941 met het oog op de oorlogsom standigheden waren afgeschaft, weer in ere hersteld. De vasten en ont houding moeten weer in acht geno men worden op As-V/oensdag, de dag voor Kerstmis en de dag voor Maria Hemelvaart. Met ingang van 4 Maart zijn alle Vrijdagen weer onthoudingsdagen. De heer Sieswerda vervolgt zijn ge dachtenisrede na de onthulling van de plaquette WEST-GRAFTDIJK. Maandag 14 Februari hoopt de heer Barend Ter- maat te West-Graftdijk zijn negen tigste verjaardag te vieren. Vanwege dit bijzondere feit heb ben wij in de afgelopen week een bezoek aan deze oude baas gebracht. Wij troffen opa aan temidden van enige buurkinderen in de leeftijd van drie tot zes jaar en hiermede weten we meteen, dat opa Termaat nog met beide benen in het voile leven staat. Nadat we tegenover opa zaten, be gon hij iets uit zijn leven te vertel len. Hij werd in het jaar 1859 in Oterleek geboren en zoals het in die tijd ging, kwam hij met zijn elfde jaar al van school af om als kruiden jongen bij dokter Beeker in dienst te treden. Ook kon hij zich de oorlog van 1870 nog herinneren. Daarna was hij boerenknecht en later is hij nog 27 jaar molenaar geweest. Het merkwaardigste is, dat alle molens uit die tijd verdwenen zijn, alleen die van opa Termaat is nog niet onder de slopershamer geval len. De laatste twintig jaar woont hij samen met zijn zoon Jan, doch opa zelf zorgt voor de huishouding. Klokslag twaalf staat de pot op tafel hoor! Ook houdt hij zelf zijn tuintje bij en afgelopen zomer heeft hij nog op zijn knieën gelegen om de aard appel-oogst binnen te halen. Toen we hem vroegen waar zijn bril was, glimlachte hij en antwoord de: „Een bril? Nee, die gebruik ik zelden of nooit en zelfs de kleinste krantenletters of loterij-staten lees ik nog vlot." En dat dit geen groot spraak was, bewees de briefkaart, die tijdens ons bezoek binnen werd gebracht. Opa las hem nog heel vlug door. Ook zijn gehoor is uitstekend en zo gaat de oude baas nog goed gezond zijn negentigste verjaardag tegemoet. Wij wensen opa tot slot nog een plezierige dag toe en hopen, dat hij nog menig jaar Zaterdagsmor gens naar onze Rijper Courant uit zal kijken. Opa nogmaals onze hartelijke ge lukwensen en tot het volgende jaar. Contact tussen leden en bent-ur van „De Tijd" De RIJP.Enige tijd geleden werd door het bestuur van de Coöp. Zui velfabriek „De Tijd" een circulaire aan de leden en de leveranciers ver zonden, waarin het bestuur mede deelde, dat het betreurde, dat er wei nig contact was tussen de leden en het bestuur. Verder werd de toezeg ging gedaan, dat getracht zou wor den hierin verbetering te brengen. Het begin hiermede werd gemaakt op Donderdag 3 Februari in de zaal van de Heer C. Blokdijk. Hier kwam nl. een deel van de leden en leve ranciers van „De Tijd" en hun dames bijeen en werd door de Heer P. Vink een inleiding gehouden en een film vertoond. Doordat de voorzitter van „De Tijd" verhinderd was, sprak de Heer L. Kreuger. bestuurslid, een openingswoord en heette allen harte lijk welkom. Hierop kreeg de Heer P. Vink, voorzitter van de Coöp Zui velfabriek „Ons Belang" te Middelie, het woord. Hij hield een inleiding over het onderwerp: „Het belang van Coöperatieve vereniging werd in Engeland opgericht en door de nood der tijden werden ook later in Ne derland de eerste coöperatieve ver enigingen opgericht. Verder memo reerde hij het samengaan van de drie fabrieken in onze omgeving: „De Tijd", Beemster, „Concordia", Ouden dijk en „Ons Belang", Middelie en hij hoopte dat dit ook weer in het be lang van de boeren zou blijken te zijn. Er is op het ogenblik grote vraag naar luxe melkproducten en voor iedere fabriek afzonderlijk wor den de productiekosten te hoog. Men is nu gezamenlijk met de productie begonnen en al is alles nog niet in kannen en kruiken, de directeuren der fabrieken zijn ervan overtuigd, dat het in de toekomst goed zal gaan. De Heer Vink bracht ook het grote prijsverschil tussen roombofer en margarine ter sprake en betreurde bet, dat dit prijsverschil roomboter "oor vele mensen onbereikbaar maakt. Hij hoopte, dat hierin in de toe komst verbetering zal komen. Hierop kwam de filmoperateur, de Heer Vroom aan het woord. Voor de hoofdfilm draaide hjj eerst een aardig GISTING DER GEMOEDEREN Het woord agitatie betekent: on rust, opwinding, gisting der gemoe deren. Wij leven in de tijd der agita tie. De oorlog maakte de hoofden en de harten ziek. Een door de oorlog overspannen geslacht geneest in' ruim drie jaren niet van deze kwaal. Het is prikkelbaar en licht te prikkelen. Het reageert heftig en bruut, niet rustig en bezonnen. Zo'n geslacht is een gewillige prooi van agitatoren, van mensen, wier beroep het is om de gemoederen in gisting te brengen. Zij speculeren op de hartstochten van dit van z'n oorlogsoverspanning nog lang niet genezen geslacht. Z\j willen daar munt uit slaan, vooral politieke munt. In dit vale licht moet het proces Kravtsjenko te Parijs be schouwd worden en in geen ander licht het proces Mindszenty te Boeda pest. In de zittingen van de Veilig heidsraad droegen en dragen de be togen herhaaldelijk het stempel van niets dan agitatorische beïnvloeding der volksmassa's. Het resultaat blijft niet uit, het valt overal te lezen en te horen: gisting der gemoederen. Men laat zich opruien. De gevolgen zjjn: nog scherper verhoudingen tus sen de mensen en de volken, toespit sing der tegenstellingen, der verdeeld heid door vermeerdering van wan trouwen en haat. Het laatste ge volgwe kennen het: de explosie, de afrekening, puinhopen, bloed en tranende triomf van de duivel. In de zendbrief van Petrus lezen we: „Wordt nuchter en waakzaam. Uw tegenpartij, de duivel, gaat rond als een brullende leeuw, zoekende wie hij zal verslinden. Wederstaat hem vast in het geloof." Agitatoren spelen de duivel in de kaart, omdat zij in naam der gerech tigheid, in naam van vrijheid en de mocratie, desnoods in de naam van God, de gisting der gemoederen be werken. Het is voor zeer velen moei lik om zich niet door hen op sleep touw te laten nemen, om nuchter hun actie te doorzien en om waak zaam hun verleiding te weerstaan. Wellicht te moeilijk, tenzij zij vast staan in het geloof. Want deel van dat geloof is de zekerheid, dat alleen de Weg, die God in .Christus wijst kan leiden tot ware gerechtigheid, wa.re vrijheid en ware democratie. Die weg heeft niets van doen met agi tatie. Want deze wordt gekend aan haar vruchten, die vergiftig zijn en die de hoofden en harten, de samen leving, de wereld vergiftigen. Weest alzo nuchter en waakzaam in deze tijd van onheilspellende agitatie! voorfilmpje en besprak daarna de hoofdfilm „Het Geld van de Boer". Deze film is gemaakt ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van cle Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Na afloop der film dankte de heer Kreuger de heer Vroom voor zijn in leiding en voor de film. Van de ge legenheid tot het stellen van vragen aan de inleider werd weinig gebruik gemaakt. Hierop nam de heer H. Prikken, directeur van „De Tijd" het woord. Hij wekte de aanwezigen op de fa briek hoog te houden en hoopte dat deze bijeenkomst de onderlinge band tussen leden, leveranciers en be stuur had versterkt. Hij deelde ver der mede, dat bij het bestuur het plan bestaat om zo mogelijk jaarlijks zo'n bijeenkomst te organiseren. Daarna sloot de heer Kreuger de bijeenkomst. De volgende dag zou het zelfde programma worden afgewerkt rooi de rest van leden en leveranciers in het „Herenhuis" te Midden-Beem- ster. De organisatie van de bijeenkomst was uitstekend. Veraf wonende le den werden per bus gehaald en ge bracht, de consumptie werd gratis door de fabriek beschikbaar ge steld. Het bestuur en de directeur van „De Tijd" hebben door het or ganiseren van deze bijeenkomst de leden en leveranciers zeer aan zich verplicht. Weinig sigaretten In verband met de moeilijke toe stand in de sigarettenindustrie zijn de Nederlandse sigarenwinkeliers minder dan ooit in staat aan de vraag naar sigafetten te voldoen. De productie is bijna gehalveerd. Het publiek zal voor het grootste deel met kerftabak genoegen moe ten nemen.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1