li» II II •nm «lam •lom door J. D. van Exter Het „kIeurlingenprobleem"in ZUID-AFRIKA De Nederlandse Zeeslepers Kaffer-kolonies „Verschroeide aarde" Vj DE RIJPER t Interessante Nutslezing met lichtbeelden DE RIJP.Woensdagavond j.1. werd, terwijl de storm langs de ramen gierde, in Hotel „De Eendracht" de tweede nutsavond van het Nutsde- partement afd. De Rijp gehouden. Deze storm bracht het publiek in de juiste sfeer voor de lezing die de Heer van der Hidde uit Maassluis, schrijver van o.a. „S.O.S., Sleepboten op Stations", hield over de Neder landse Zeesleepvaart. In 1842 werd in Rotterdam begon nen met het slepen van zeilschepen, Amsterdam was al enige jaren eer der begonnen. Tot 1880 bleven de sleepboten dicht onder de kust, verder dan het Engelse Kanaal kwamen zij niet. Toen begon men echter ook op dieper water te varen. Dit was een gevolg van het feit, dat Nederlandse aannemers van baggerwerken orders kregen uit het buitenland. Voor de uitvoering hiervan was het nodig, dat het baggermateriaal, dat uitsluitend in Nederland werd gebouwd, over zee moest worden gebracht. Door deze transporten heeft de sleepvaart in ons land een geweldige hoge vlucht ge nomen. En concurrentie werd in het begin in het geheel niet en later al leen van Duitsland ondervonden. Het aantal sleepboten werd steeds uitge breid en de uitrusting en accommo datie der schepen werd steeds ver bet* d. Een enorme verbetering noem de Heer van der Hidde de Radio Telefonie. Aan de tot stand koming daarvan had ïiy zelf medegewerkt. In 1940 kon de helft van de vloot naar Engeland worden gebracht. Tij dens de oorlog hebben deze boten enorm veel werk verricht. Belangrijke transporten van de Geallieerden wer den slechts onder leiding van Neder landse slepers over zee gebracht. Een groot deel van de vloot is bij dit werk ten onder gegaan. In en na de oorlog hebben de Engelsen en Amerikanen de Neder landse sleepboten, die de beste ter wereld waren, nagebouwd en becon- cureren onze sleepvaart nu fel. De veiligheid is echter bij de Nederlandse slepers veel groter. Wij hebben bijv. na de oorlog nog slechts een drijvende bok verloren, maar van 24 Ameri kaanse transporten van Noord naar Zuid Amerika kwamen er slechts twee heelhuids op de plaats van be stemming aan. Dit is misschien wel een uitzonderingsgeval, maar toch te kenend. De Heer van der Hidde door spekte zijn lezing met tal van anec- doten, die op de sleepvaart betrekking hadden. Lichtbeelden Na de pauze vervolgde de Heer van der Hidde zyn lezing aan de hand van lichtbeelden. Eerst passeerden ver schillende sleepboten de revue, van de radersleepboot „Rotterdam" tot de 4200 pk. sterke motorsleepboot „Zwarte Zee". Verder werden ver schillende soorten vaartuigen, die in de loop der jaren werden versleept, belicht. Enorme tinbaggermolens, waarvan er één voor de oorlog op de Engelse kust werd verspeeld en waar van er nh de oorlog weer 6 naar In donesië zijn versleept, baggermate riaal, sluisdeuren, bokken, kranen, ele vatoren en niet te vergeten de enorme droogdokken passeerden in bonte rij het witte doek. Het publiek kreeg een duidelijk beeld van de nietigheid der sleep boten ten opzichte van de enorme golven. Tot slot het de Heer van der Hidde een plaatje zien van de ge denkplaat voor de tijdens de oorlog gevallen zeeslepers, welke is aange bracht in het kantoor van de sleep- vaartonderneming te Maassluis. Hier bij bracht de spreker een eresaluut aan de vrouwen van de slepers, die er altijd voor zorgen, dat de zaak thuis marcheert, zodat de mannen op de schepen al hun aandacht aan hun werk kunnen geven. Deze vrouwen dragen geen beentje, maar een rots blok bij v JC ..Hollands Glorie", zo besloot d* jpreker. De ,,#i'zitter van de afdeling De Rijp, Ds. Kastein opende en sloot de avond. In de pauze werd, tot dekking van de onkosten, een taart verloot. Het Witte Kruis vergaderde Uit het jaarverslag van de secre taris vermelden we dat de afd. twee patiënten laat verplegen in sanato ria, terwijl nog een derde wacht op opname. Ook werden versterkende middelen verstrekt aan twee patiën ten. Inzake de wijkverpleging, waar voor hier vroeger een aparte vereni ging bestond, is wijziging gekomen- Om de pensionnering der wijkver pleegsters enigszins op peil te bren gen, heeft de N.H. Ver. »Het Witte Kruis" over heel de provincie deze zaak onder handen genomen, zodat alle afdelingen met elkaar bijdragen voor een hoger pensioen van alle zusters Daartoe moet door elk lid in Noord-Holland een bepaald be drag worden opgebracht. Het gevolg daarvan is geweest, dat de wijkver pleging rechtstreeks moet uitgaan van de afdelingen. In ons rayon is een samenwerking tot stand geko men tussen 5 afdelingen, die de wijkverpleging gaan behartigen met twee zusters. Deze afdelingen heb ben een commissie ingesteld uit de bestuursleden dier afdelingen, welke commissie tot speciale taak heeft, de verzorging der wijkverpleging. Ieder, die van de zorg der zusters wil profiteren, moet thans lid zijn van een afdeling. De contributiehef fing geschiedt in tweeën, zodat ieder een kwitantie krijgt van de commis sie voor wijkverpleging en een van de afdeling waarvan hij lid is. Uit het verslag van de penning meester stippen we aan, dat de ont vangsten van „Het Witte Kruis" be droegen 1978,39 en de uitgaven 934,31, zodat hier een batig saldo is van 1044,08. De ontvangsten van de tuberculose-bestrijding zijn 5215 en de uitgaven 5560,53, met een na delig saldo van 345,53. De kas be droeg dus 698,55. In de financiën is dus in de laat ste jaren een teruggang, gevolg van het stijgen der uitgaven door de duurte en het niet stijgen der in komsten. Op de duur zal hierin moe ten worden voorzien. Het „kleurlingen"-probleem in Afrika is voor buitenlanders moeilijk te overzien en zonder nu te willen be- Het zuigelingenbureau hield gere- weren, dat wij de wijsheid in pacht geld zijn consultaties. Cursussen zijn hebben, leek het ons goed toe, juist in er in het afgelopen jaar niet gehou- i verband met de £rote belangstelling, den. die er in Nederland voor Zuid-Afrika Het zuigelingenbureau hield 525 als stamverwant land bestaat ook consulten, en er werden 143 bezoe- I "ij hen die helemaal niet wensen te ken voor afgelegd door de zuster, in or"^'reren enkele feiten mee te 50 gezinnen delen, die althans een ruimer inzicht Voor de T.B.C.-bestrijding werden ku,™en helpen bevorderen, afgelegd 160 bezoeken in 14 gezin- Voo™p ?at m?"me^ "Weur- nen, terwijl 805 bezoeken aan zie- Imge°" a!le niet"?2t"^n mag I omvatten. Er zyn namelijk drie ver schillende gekleurde bevolkingsgroe- ken werden gebracht in 42 gezinnen. Verplegingsartikelen werden uit gereikt aan 286 patiënten. In de vergadering werd besloten, om in het consultatiebureau een bus op te stellen, teneinde de hoge on kosten voor verwarming en schoon houden van het lokaal enigszins te dekken. Deze bus wordt in de be langstelling der moeders aanbevolen. GEVONDEN VOORWERPEN Btf de Politie wérden de volgende voorwerpen aangegeven: Gevonden: 1 reflector van een ry- wiellamp, 1 want met Noors patroon. PER RIJWIEL MET HULPMOTOR NAAR BELGLE Aangezien voor rijwielen met hulp motor, waarvan de cylinderinhoud niet groter is dan 48 cc geen nationa- liteitsbewijzen meer worden uitge reikt, is voor een dergeljjk motorvoer tuig, waarmede men naar België of Luxemburg wenst te gaan, voor de grensoverschrijding van genoemde landen de vergunning tot tijdelijke uit voer voldoende. Emigranten moeten verhoudingen kennen DE GEBEURTENISSEN in Natal, waar vele slachtoffers zijn gevallen by de botsingen tussen de „kleurlingen" hebben weer het oog doen vestigen op de grote problemen, die daar te lande bestaan binnen het conglomeraat van bevolkingsgroepen, die in kleur, afstamming en maatschappelijke be tekenis zozeer van elkaar verschillen, dat practisch gesproken het politieke en economische leven er door wordt beheerst. Er is in Nederland altijd een zekere voorkeur voor emigratie naar Zuid-Afrika en niet weinig in aantal tellen zij, die b\j hun vertrek naar hun nieuwe vaderland menen alle levensproblemen, die hun hier bezwaren, van zich te kunnen afschudden, zonder er bij te bedenken, dat zij in hun nieuwe omgeving voor vele andere zullen komen te staan, die van nog ingrijpender aard kunnen bljjlcen dan in het. oude Europa de vrees voor een derde wereld oorlog of een overheersing van het communisme. door de grote bedreven. Er z\jn er echter ook velen, die aan de rand der grote steden huizen in de kaffergemeenschappen, waar de woningtoestanden vaak zeer slecht zijn en zij de zorg van hun werkgever missen. Hieruit zijn allerlei sociale problemen ont staan, die men aanduidt met het „naturellen-vraagstuk". De Aziaten (285.000) vormen in aantal de kleinste bevolkingsgroep. Zij zijn uitsluitend Brits-Indiërs, zijn intelligent en vormen mede door hun godsdienst een hechte gemeen schap, waardoor de Zuid-Afrikaanse regering zich voor het probleem van de „kleurslagboom" ziet geplaatst en uit vrees voor achteruitdringing van de blanken bepalingen in het leven heeft geroepen, die de Brits-Indiërs verbieden, vooral in Natal, in bepaal de gebieden te wonen. Ook de ver koop van onroerende goederen door blanken aan Brits-Indiërs is aan be perkende bepalingen onderhevig. Blanken. Het aantal blanken (2.372.000) is belangrijk minder dan dat der kaf fers. maar juist door het grote aan tal der laatsten, ontstaan de proble men. Zo mogen kaffers in het alge meen geen geschoolde arbeid ver richten, min of meer uit vrees, dat het levenspeil van de blanken anders zou worden bedreigd. Wel werkt de blanke met de kaffer samen waar het onge schoolde arbeid betreft, maar zodra bö het werk een stuk gereedschap of ander werktuig nodig is, treedt het verschil naar voren en komt de kaf fer er niet aan te pas. Dus alweer de kleurslagboom (colour-bar). Vacatures voor Nederlanders Er bestaan op het ogenblik de vol gende vacatures voor Nederlanders in Zuid-Afrika: Pianostemmer, schrijn werkers en stoffeerders, metaalbewer kers (voor het maken van metalen frames voor glasramen), shopfitters (timmerwerk voor het inrichten van winkels)werktuigkundigen-fabrieks- machinisten, monteurs van fyn-spin- machines, spinners en meubelmakers. pen in Zuid-Afrika. Wy zullen ze hieronder noemen. Drie proepen blanken De werkelijke kleurlingen (928.000) zyn afstammelingen van de in 1667 naar de Kaap gekomen Maleiers, die zich hebben vermengd met de Hot ten totten. Zij vinden hun bestaan voornamelijk in betrekkingen van huishoudelijke aard, onder andere in hotels, of oefenen een beroep uit als havenarbeider, winkelier, e.d. Daarnaast staan de naturellen (7,8 millioen) die men zeer be slist niet tot de kleurlingen mag rekenen, zoals dikwijls gebeurt. De naturellen of kaffers (kafir is ongelovige) zijn van oorsprong landbouwers en veehouders. Men vindt hen in de eerste plaats in de zogenaamde kafferreser vaten, gebieden, die uitsluitend voor hen bestemd zijn. Nadat het goud was ontdekt, trokken velen echter naar^ge steden, waar, zjj als arbeider werk vonden. Huis vesting, verzorging en ontsoan- ning vinden zjj dan in de kaffer- kwartieren, die verzorgd worden 11. „Kinderen!" roept moeder Woeffie ontzet. Wat is dat nu? Pam laat ogenblikkelijk zijn broertje los! „Het lijkt me beter, dat jullie nu eens een goede daad gingen verrich ten inplaats van met elkaar te gaan vechten. Want over goede daden praten, dat is gemakkelijk genoeg. Maardoèn, dat is nog iets heel anders. 12. De ernstige woorden van moe der Woeffie laten niet na een diepe indruk op Pim, Pam en Pom te maken. Zonder verder te kibbelen gaan ze op weg. Waarheen weten ze nog niet. Maar ze zijn vastbesloten om aan de bewoners van Dierendorp te laten zien, dat ze iedereen helpen willen. En Wetsnavel? Die vliegt na tuurlijk met zyn vriendjes mee. 13. Pim, Pam en Pom zijn op weg gegaan om hun eerste goede daad te verrichten. „Kijk. daar heb je schilder Goed- bloed", roept Pim, terwijl hij naar de goedige schilder wijst, die tegen de muur van een huis zit uit te rusten. „Goedenmiddag schilder", roepen ze alle drie. „Ah. daar hebben we Pim, Pam en Pom", zegt schil der Goedbloed vriendelijk. „Zo, jon gens, zijn jullie op pad?" 14. Pim. 'ara en Pom knikken. „Ja, het is heerlyk om jong te zijn", zucht schilder Goedbloed. „Dan ben je nooit moe. Ik wou dat ik nog zo jong was als jullie! Hm, ik ben wat slaperig vanmiddag. ïeker de zon! Ja, nu moest er eens een ka boutertje komen, die het werk voor me afmaakte", vervolgt hij vrolijk. „Maar zoiets gebeurt nu eenmaal niet.alleen in sprookjes!" Sterk spel van „Benedictus XV'' DE RIJP. Zondag en Maandag jl. trad de R.K. toneelvereniging „Bene dictus XV" in de zaal van de heer C. Blokdijk voor het voetlicht met het toneelspel „Verschroeide Aarde" van Arie van der Lugt. Notaris Luyckx opende de avond en vroeg enige clementie voor de spelers, daar tengevolge van de griep met enige invallers moest wor den gespeeld. Dit was echter aan het spel niet merkbaar, want na een enigszins aarzelend begin werd dit moeilijke stuk vlot en met overgave ten tonele gebracht. De spelers wis ten de aandacht Van het, publiek van begin tot einde te boeien. Spel en spelers Het stuk speelt in 1947 langs de demarcatielijn op Java. Een groepje van vijf Hollandse soldaten is afge sneden van de hoofdmacht en komt in botsing met een afdeling van de TRI onder commando van een Ja panner. Verder komen zij in con tact met een Hollandse plantersfami lie, waarvan de plantages zijn ver nield en ook zij worden door de TRI bedreigd. Dit gegeven is in het stuk met een lach en een traan verwerkt. Voor de lach zorgde de heer Jac. Kaptcin als de soldaat de „rare". De heer Kaptein beheerste deze rol vol komen en droeg hierdoor, zonder de andere spelers te kort te doen, het stuk voor een groot deel. Ook de vier andere soldaten, de heer M. Kaptein als de „Kei", sergeant, de heer D. Berkhout als de „brulboei", korporaal, de heer Jac Smit Czn. als de „Lord" en de heer S. Smit Czn. als de „stille" vervulden hun rollen zeer goed, doch bereikten niet de hoogte van de heer Jac. Kaptein. De heer H. Hoek en mej. B. Abels speel den de rollen van de planter Zon neveld en zijn vrouw op aanneme lijke wijze en mej. L. Put gaf een zeer goede vertolking van haar rol als Thea, hun dochter. Moeilijk wa- Ons Postduivenhoekje De africhting en vluchtoefeningen hebben tot doel, de duiven te ver plichten hun richtingsvermogen te ge bruiken, ze voor te bereiden tot de verre afstanden, en hun aan te leren de vermoeienissen hunner spieren met volharding te dragen. Willen wij straks aan de wedvluch ten meedoen en een klein beetje suc ces behalen, dan moeten wij onze duiven 2 x daags een vlucht la^en maken, een 's morgens en een 's avonds, zoveel mogelijk op hetzelfde uur, en vóór de maaltyd. In het begin zullen de duiven slechts enkele minuten in de lucht bljjven, maar indien dit dagelyks gebeurt, zal U opmerken dat ze steeds langer in de lucht blijven, ja. zelfs kan het zover komen dat U ze soms 1 a uur helemaal niet meer ziet, zy maken dan een flinke tocht in de omgeving. Men moet hun geen geweld aan doen, en ze van het dak gaan,jagen met stenen, omdat U ze wil zien vliegen, hier bereikt U totaal niets mee, wel kunt U door zo'n geval er van overtuigd zyn dat er van tijd tot tijd een duif wegblijft, en soms een hele nacht buiten blijft, maar... U bent zelf schuldig. De ingang van het hok sluit U af zodra de hele bende de lucht is in gegaan, dus kunnen ze niet meer binnen komen, onderhand maakt U het hok erondie schoon. Als dit steeds wordt bijgehouden is er zo'n vrese lijk werk niet aan. Als U het hok schoon heeft en U heeft nog even naar de prestatie in de lucht gekeken, roept U ze binnen voor de maaltijd, de een doet dat met een fluitje, de ander door met de voerbus te rammelen. Zodra de bende is binnengekomen, door de z.g. dringers of valgaten, zo dat ze er niet meer uit kunnen, laat ge hen, die goed hun oefening heb ben gedaan, zich naar hartelust ver zadigen, terwijl ge de kopplgen, die het beter vonden om maar op het dak te blijven, totdat de etenstijd was aangebroken, in het geheel niet bin nen laat. De anderen mogen er niet uit zolang er nog iets op te pikken valt. Zodoende krygt U een kolonie dui ven, die uiterst snel binnen komt, wat U straks op de wedvluchten wel te pas zal komen. De duiven kunnen bij elke weers gesteldheid losgelaten worden, dus ook met regen en wind. echter niet wanneer er sneeuw ligt, by mist of tijdens een onweer. Zolang de vluchtoefeningen duren, moeten de duiven in goede vorm ge houden en goed gevoed worden, opdat ze gemakkelijk de vermoeienis van deze oefeningen, die zo heilzaam zijn om de spieren te versterken, het vet weg te werken, en om de vezels der luchtzakken te verlevendigen zouden kunnen verdragen. MANUSJE VAN ALLES IN DE KEUKEN Op de komende Jaarbeurs zal een apparaat worden gede monstreerd, dat verschillende veel voorkomende en tijdroven de werkzaamheden uit de dage lijkse huishouding, aanmerke lijk zal kunnen verlichten. Hei- betreft hier een klein en ge makkelijk verplaatsbaar elec- trisch keuken-apparaat. ter grootte van een electriscïr kookplaat, dat zowel in hori zontale als verticale stand me' behulp van een aantal bijbeho rende pannen, gereedschappen e.d., diverse huishoudelijke werkzaamheden kan verrichten Zo kan de machine b.v. slag room en eiwit kloppen, aardap pels schrappen, vlees en groente hakken, koffiemalen, deeg kne den en groente en wortels ras pen. ren de rollen van mej. G. de Lange en de heer A. Stoop Pzn als Adindah en Djongjah, bedienden van Zonne veld, maar ook zij wisten de goede toon te treffen, mede door hun goede mimiek. Ook de kleinere rollen van de heer J. Hoek Hzn. als de Japan ner en de heer D. Ridder Nzn. als Javaans soldaat werden naar beho ren vervuld. Pastoor Coppens dankte tot slot de spelers voor het gebodene. De heer H. Hoek had de regie in handen. De muzikale omlijsting en entre-acte muziek werd op keurige wijze verzorgd door de heren G. Schipper, H. de Vries en A. Com mandeur. Grime en décors waren goed verzorgd. Beide avonden was de zaal tot de laatste plaats bezet. „Benedictus XV" kan hiermede op twee zeer geslaagde uitvoeringen terugzien.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2