schudt uw LEVER WAKKER Zaaizaad ontsmetting van groot belang België wil zijn producten kwijten zijn arbeiders houden Geloof in de toekomst V. Oplossing prijsoraag is Verloofd Voorkom GRIEP I.-ENTHO-REX DE RIJPER 3 Goede middelen beschikbaar Reeds jaren houdt onze landbouw wetenschap zich intensief bezig met de bestudering van vele, voor de praktijk belangrijke vraagstukken. Diverse problemen betreffende bo dembewerking, bemesting, het kwe ken van nieuwe rassen, de bestrijding van plantenziekten e.a. zijn reeds tot oplossing gebracht. Daardoor zjn op brengsten verhoogd, de productiekos ten verlaagd, en zijn de boer en tuin der in hun door verschillende omstan digheden zware strijd om hun bestaan gesteund. Wat nu de bestrijding van planten ziekten betreft, is er in de loop' der jaren veel veranderd en veel verbe terd. Steeds opnieuw wordt er door de landbouwvoorlichtingsdienst op de bestrijding van plantenziekten gewe zen, door toch vooral het zaaizaad te ontsmetten. Wordt besmet zaaizaad zonder meer uitgezaaid, dan kièmt het niet of er ontwikkelen zich zwakke, zieke kiem- planten, die spoedig afsterven, of er groeien planten op, die aanvankelijk normaal gezond lijken, doch later ziekte-verschgnselen vertonen en geen of geringe opbrengst leveren. Vooral in het voorjaar, wordt maar al te vaak nagelaten om het zaai zaad te ontsmetten. Dat mag volstrekt niet, alle zaai zaad moet ontsmet worden en hier voor zijn diverse goede middelen als Aagrano en Germisan beschikbaar. Wij willen hier nog even opmerken, dat het ontsmettingsmiddel Aagrano zeer krachtig werkt. De voorgeschre ven doseringen zijn ruim voldoende om stuifbrand bij haver, steenbrand bij tarwe en gerst, fusarium enz. te bestrijden, zodat het onnodig is om meer te gebruiken dan 2 gram per Kg. (haver 3 gram). De ontsmetting van het zaaizaad is eenvoudig en de kosten zijn laag, ter wijl de voordelen zeer belangrijk zijn. Dit jaar moet weer alles in het werk worden gesteld, om te komen tot een zo groot mogelijke oogst. Het is mede van het grootste belang voor onze voedselvoorziening. Wanneer men zijn zaaigranen ont smet, bespaart men niet alleen dure zaaizaden, maar ook de onbrengst wordt er door verhoogd, dus vele voor delen op eenvoudige en goedkope wijze verkregen. MARKTOVERZICHT PURMEREND Aangevoerd 382 runderen w.o. 58 vette koeien, 2 stieren, 3 pinken. 450 nuchtere kalveren, 16 schapen en 17 vette varkens voor de levering. 96 melk- en kalfkoeien van 510850 (stug,duur); 168 geldekoeien van 350575 (iets vlugger); 28 pinken van ƒ290380 (matig); 18 graskal veren van 160—225 (matig)9 stie ren van ƒ35055.0 (matig); 104 schapen van 6080 (stug); 104 lam meren van 4050 (stug); 43 bok ken en geiten van ƒ20—80 (stug); 508 biggen van ƒ4065 (kalm); 45 paarden van ƒ280630 (stug); 20 kalveren (fokkerij) van ƒ2850 (matig). In totaal 1585 dieren. Pluimvee: 1900 oude kippen en hanen, rode en witte van 2.753.15 per kg.; 1500 jonge hennen, blauwe, van ƒ2.202.30 per kg.; 200 jonge hennen ƒ48 per stuk; 200 eenden 23.50 per stuk; 300 konijnen 1 9 per stuk. Over vlas, witlof en werkkrachten nRUSSEL stond de afgelopen week in het teken van het witlof. De U groentewinkels droegen grote opschriften: week van het witlof! Profiteert van de vitaminerïjkdom van deze uitstekende groente! Meer witlof op uw dis! Doch de Brusselaars haalden hun schouders op en dachten aan het vorige jaar, toen er bijna geen struikje witlof te krijgen was, omdat alles voor de export bestemd was. En de witlofkwekers hebben een afvaardiging naar de minister van Landbouw, Orban, gezonden om daar hun nood te klagen. Doch deze kan er ook al weinig aan doen. De Belgische buurlanden hebben op het ogenblik wel andere zorgen en maken zich niet druk om de import van wat witlof. Frankrijk kan het helemaal niet betalen; Engeland en Nederland gebruiken hun dure deviezen liever voor andere producten van meer blijvende waarde, zodat de enige hoop van de kwekers ls gericht op Bizonia. Maar zelfs wanneer het zou gelukken om daar een behoorlijk kwantum van de hand te doeri, dan zullen nog de Brusselaars, wanneer men deze kos^eiyke groente tenminste niet in de afvalkuilen terecht wil doen komen, bij hun ontbyt reeds aan het witlof moeten beginnen. Maar het sant precies andersom En wat de toezeggingen van de minister betreft, de kwekers voelen zich verre van gerustgesteld, wan neer zij bedenken, welke slag zojuist weer de vlasnijverheid getroffen heeft. In het nieuwe handelsaccoord met Groot-Brittanië, dat dezer dagen te Londen door de Belgische afgevaar digden geparafeerd werd, zijn niet de minste voorzieningen getroffen voor de uitvoer van vlasweefsels en vlas garen. De vlasnijverheid in Vlaanderen is het hardst door de werkloosheid ge troffen, meer dan een kwart gedeelte van de arbeiders staat reeds op straat. Het totaal wegvallen van deze in dustrie zou voor een groot gedeelte van de Vlaamse bevolking een ware ramp betekenen. Steeds zijn Engeland en Frankrijk de beste afnemers geweest; 75% van de totale productie van bewerkte ve zels ging jaarlijks naar dezè landen toe, een hoeveelheid, die thans ge daald is tot 30%. Engeland neemt thans zelfs niet eens meer de hoe veelheid af, waarop het, volgens de vroeger afgesloten accoorden, recht heeft en Frankrijk heeft zijn invoer uit België zo goed als stopgezet. Het ergste is echter, dat Frankrijk van deze situatie gebruik maakt om de eigen vlasindustrie er boven op te helpen. De Franse fabrikanten kopen in België de machines op voor de vlasbewerking en verlokken de Bel gische arbeiders om te gaan werken in de Franse vlasfabrieken, waar deze gespecialiseerde werklieden goud Waard zijn. Roiiselarij Gaa7i de vlasarbeiders naar Frank rijk, Engeland en Nederland trachten de Belgische textielarbeiders te be wegen voor hen te gaan werken. Is dit laatste feit, waarover ook al heel wat woorden gevallen zijn. Onvrien delijke en harde woorden zelfs. Voor namelijk tegen Engeland, dat men verwijt te vergeten, dat als gevolg van de besprekingen, door Engeland opgelegd aan zijn koloniën en do minions, de Belgische export van textielartikelen tijdens 1948 drastisch gesnoeid werd; en dat reeds sinds 1947 de import in de Britse „home- market" beperkt werd tot minder dan de helft van het vooroorlogse totaal. Thans beseffen de Britten, zo zegt men in België, dat de verwezen lijking van hun industrialisatieplan nen een verhoging vergt van het aan tal gespecialiseerde arbeiders, vooral in de textielnijverheid. Bovendien zou een betaling, ge heel of gedeeltelijk, van deze arbei ders in Belgische francs, een ver mindering van de aankopen van Engeland in België teweeg brengen, waardoor men in een vicieuze cirkel vreest te geraken. Min of meer dezelfde bezwaren hoort men tegen het g'aan werken van Belgische arbeiders in Nederland, en dat is dan ook de voornaamste reden, waarom, na de eerste aanbie dingen uit Twente zich slechts drie en twintig Belgen aanmeldden. België wil wel zijn producten kwijt, maar het wil zijn arbeiders houden. Want al ziet de toestand er misschien op het ogenblik somber uit, het land gelooft aan zijn toekomst, een toe komst. waarin het al ziin werkkrach ten hard nodig zal hebben. Voetbal A.V.V. De Rijp-nieuws We hadden Zaterdag niet gedacht, dat er Zondag gevoetbald zou wor den. Maar de vorst was niet streng genoeg, om voor de KNVB-clubs roet in het eten te gooien. Toch was er beter aan gedaan, het terrein af te keuren, daar hit zeer glad was en er nog a? vee" valpartijen voorkwa men. Het is weer geen overwinning geworden. Deze keer werd thuis ver loren met 20 van Wervershoof: 5 min. voor het einde was de stand nog 00, maar toen kreeg Hekelaar de bal tegen zijn arm binnen de be ruchte lijnen en de scheidsrechter (Ingezonden mededeling.) en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga! In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Nieuwe opgave De oplossing van de vorige prijsvraag was: OOST WEST THUIS BEST Na loting werd winnaar: F. BEUKENKAMP, Nieuwegracht 21, Purmerend. We geven nu een wat moeilijker opgave. Oplossingen inzenden voor 17 Februari aan de bekende bureaux: Rijperweg 96, Boekhandel Hoogcarspel de Rijp, en Koemarkt 29. Purmerend. En nu de prijsvraag. 1. Dier. 2. Eetketeltje van soldaten. 3. Strafwerktuig 4. Dagtekening. 5. Wordt door schoenmakers gebruikt. 6. Donkerrode kers. 7. Grondvlak van een ton. 8. Wordt *s winters in Nederland gebruikt 9. Vertrek in een woning. Alle woorden bestaan uit 5 letters. De middelste letters van elk woord, van boven naar beneden lezende, vormen een stad in Neder land. wees naar de witte stip. Deze over treding was veel te zwaar gestraft ook naar de mening der supporters van Wervershoof. Voor de rust leidde dc s -heidsrechter wel goed, maar na rust was hij wel iets te veel in 't voordeel van V.V.W. Hekelaar en Klinkhamer waren weer uitste kend op dreef als backs. Vooral He kelaar was trapvast. De middenlinie was er ook goed in. Hooijberg en Bunschoten zwoegden weer als paar den. Invallers Zee en Klompmaker voldeden goed. De RijpWervershoof 20 Over de wedstrijd het volgende. WW trapt of maar de eerste aan vallen zijn voor de Rijp, welke niets opleveren. Hierna komt WW op zetten en de achterhoede van de Rijp neemt het wel iets te kalm op, zodat er soms gevaarlijke momenten voor het Rijper doel ontstaan. De Rijp heeft zeker pech als Vilten te gen de binnenkant der paal schiet en de bal het veld weer instuit. De VVW-aanvallen gaan steeds verlo- re.i door buitenspel. Dan een perio de. dat beide doelen beurtelings in gevaa- rmaa* de beide voorhoe- de's zijn niet in staat een doelpunt te maken. We zien nog Spaarman voor het VVW-doel langs schieten en dan is het rusten. Na de rust Na de rust is de Rijp weer direct in de aanval maar het levert niets op. Bij een WW-aanval zien we Hooijberg prachtig redden. Na 5 min. denken we Vilten te zien doel punten, maar voor open doel schiet hij langs de paal. Even hierna schiet dezelfde speler weer naast. Dan ko men er enige VVW-aanvallen, maar ook hun voorhoede is machteloos. Kroon' krijgt een hard schot in de hoek te verwerken, maar weet de bal nog net van de doellijn te grab belen. Een prachtige aanval van de Rijp over links en Klompmaker schiet net naast. Weer kruipt de Rijp door het bekende oog van de naald, als de bal via de handen van Kroon net naast vliegt tot corner. WW krijgt een vrije schop te nemen even buiten het strafschopgebied. Deze wordt hard naast geschoten. Even hierna brengt Klinkhamer redding. Er zijn nog 5 min te spelen als He kelaar hands maakt en de gevolgde strafschop de stand op 01 brengt. De Rijp zet alles op alles om alsnog te proberen een gelijk spel uit het vuur te slepen. Het gehele elftal trekt naar voren maar een doelpunt komt aan de andere kant. Dit ge beurt als er nog enige seconden te spelen zijn.. De Rijp had invallers voor Zwaan en Visser. Een gelijk spel was de verhouding geweest. Voor Zondag staat er weer een thuiswedstrijd op het programma en wel tegen Andijk. Aanvang 2 uur. Jongens, deze wedstrijd moet ge wonnen worden want, we winden er geen doekjes om, anders ziet het er duister uit. Werp je vol vuur in de strijd en geef je tot de laatste sec. dan is succes verzekerd. Stelt ons niet teleur en zorgt dat de Rijp zijn vierde klasser houdt. De adspiranten spelen om 1 uur in Gr. Schermer tegen de adspiran ten van die naam. Jongens, denkt om de 3e plaats. Succes allemaal. Dreo-nieuws Daar de N,H.V.B. alle wedstrijden had afgelast op 6 Febr. hadden sl onze 6 elftallen een vrije Zondag. En nu binnenkort de trekking der DREO-loterij zal plaats hebben zul len de laatste loten nog even aan de man gebracht moeten worden. In de uitvoering van „Benedictus XV" Zondagavond sprak de geestelijke adviseur een opwekkend woord en er werd een goed begin gemaakt met de verkoop van de laatste boekjes die er nog in omloop zijn. Volgens het voorlopig programma komen alle 6 DREO-elftallen a.s. Zondag in het veld. Ons eerste elftal speelt voor het Gouden Kruis en wel tegen Monnikendam 2. Daar Monniken dam 1 ook thuis speelt begint de wedstrijd om 12 uur. Vertrek per bus om kwart voor elf. Daar onze Jun. en de B.-adspiranten naar Volendam gaan, zullen ze vermoedelijk met de zelfde bus vertrekken. Onze Jun. wacht een zware strijd en als ze deze wedstrijd weten te winnen staan ze aan de kop van de ranglijst. Dus jongens, doet je best. Onze B.-a Aspiranten gaan ook naar Volendam om Volendam c partij te geven. Ons tweede trekt naar IVV 3 en speelt daar om 12 uur voor het Gou den Kruis. Aan de Zuiddijk hebben we ook nog 2 wedstrijden en wel om 1 uur de A adspiranten tegen PSCK en om half drie ons derde en die krijgen Kwadijk 2 op bezoek. Nu alle 6 elftallen in actie moeten, is het toch wel wenselijk, dat alle le den, indien enigszins mogelijk hun medewerking geven. Kan de elftal commissie er op rekenen, 'heren? Naar het Engels van BERTA RUCK Door J. JOR1SSEN 19 Langzaam legde ik mijn handschoenen en parapluie neer. Natuurlijk heb ik het altijd ge weten van Sydney, maar hoe overtuigd 'n meisje ook is van zo iets, kan zij nooit zeker zijn voor hij haar zijn liefde in woorden ver klaard heeft. Dit is misschien Grieks voor een man, maar elk meisje begrijpt het Om nu het feit uit Cicely's mond te verne men, die er alles maar uitflapt, verraste mij evenzeer, als wanneer Sydney mij nooit enige oplettendheid zou bewezen hebben, mij nooit complimentjes had gemaakt, zijn mooie don kerbruine ogen met onmiskenbare bewonde ring op mij had laten rusten, en ik de blik van teleurstelling niet opgemerkt had, toen ik z'n moeder en hem mijn zogenaamd engagement had meegedeeld. Cicely vervolgde haar verhaal. Zij scheen er echt van te genieten. „Je moet het geweten hebben! Hij had al plan op je, toen je nog een schoolmeisje was, met een klein, trots, snoeperig gezichtje en dat prachtige, donkere haar in een lange vlecht op je rug". „En dat is hij jou komen vertellen en niet ■ij?" Bij deze woorden liet ik mij neervallen in de leunstoel, waarvan de ene armleuning altijd los laat. Dit gebeurde nu ook weer. Ik gooide de armleuning met een vaart in de hoek van de kamer. Ik voelde me wel wat verlicht daardoor maar nog niet veel. „Mij heeft hij dat nooit verteld, Cicely". „Omdat hij te tactvol, te goed is. Hij kon er niet toe besluiten", zei hij, „zo spoedig nadat jullie geruïneerd waren, en je vader gestor ven was. Het zou er te veel op gelegen hebben alsof hij partij had willen trekken van de om standigheden, voor zo te haasten. Hij besloot dus te wachten, totdat jij, tot dat hij enfin te wachten", zei Cicely. „Hij zag dat ik mede lijden met hem had, en daarom vertelde hij het mij. Zijn plan was geweest, je te vragen zodra hij en zijn moeder terug waren. Al dien tijd, terwijl hij op r-'* was, verlangde hij steeds er naar om je we te halen van die ge hate schrijfmachine, waaraan hij zich jou voor stelde, vastgeketend net als Andromeda aan haar rots (wie was zij ook weer?) Maar hij stelde het uit, tot hij terug zou zijn. Was dat niet meer dan aardig van hem? „Om het uit te stellen en het aan een ander te vertellen?" „Hij kwam het jou vertellen". „Hij bleef anders niet op mij wachten". „Hij moest op tijd terug zijn op Be^rave Square. Zijn moeder had een partij vanavond". „Wat hem bewoog, na gisteren, nog hierheen te komen, begrijp ik niet". „Het was juist over gisteren, dat hij je wilde spreken. Zie je, hij zei, dat hij je gisteren ont moette, en het schijnt: dat jij hem toen te ken nen hebt gegeven, dat ie geëngageerd was". „Nu? En had hij het niet geloofd? En kwam hjj daarom hier al die afschuwelijke sigaret ten oproken en de hele pot perzikengelei opeten, die ik expres voor jou gekocht had? Dacht hij er zo achter te komen, of het waar was?" „Is het dan waar?" riep Cicely geheel ver slagen uit. „Ja, en ik had hem verteld. Ik vertelde het aan Lady Vandeleur, waar hij bij was. Ik ben geëngageerd". „En niet met hem?" Cicely scheen absoluut niet te kunnen be grijpen, hoe dat mogelijk was. „Wat?" ging zij voort, „Na alles, wat hij ge zegd heeft en met zijn portert op je toilet tafel niet dat het hem goed weergeeft! En na, wat ik hem verteld heb, hoopte ik „Wat heb je hem verteld?" zuchtte ik. Cicely ging wat gemakkelijker in de kus sens leunen. „Wel, die arme meneer Vandeleur. Toen hij mij vertelde, dat hij je in Carlton had zien lunchen met een jonge man, zei ik, dat hij zich vergist moest hebben, dat je daar nooit lunch te daarenboven nooit met een jonge man ging lunchen. Dat bewonder ik altijd zo in je, om dat het zo heel gemakkelijk is, om het tegen overgestelde te doen, vriendelijk te zijn tegen deze of gene, om daardoor eens een pretje op te lopen en een veranderingetje in je eento nige, dagelijkse werk. Ofschoon je nooit knorrig bent op mij, omdat ik het soms doe „Laat mij er nu even buiten. Wat zei hij?" „Hij zei: „Maar hoe zou er sprake van een vergissing kunnen zijn? Zij kwam naar onze tafel toe met deze zelfvoldaan uitziende per soon en stelde hem aan mijn moeder voor als haar aanstaande. Zij liet ons hem feliciteren!" „Ik zei toen: ..Best mogelijk, maar ze is niet geëngageerd of anders zou ik het wel geweten hebben, Ik heb er nooit een woord (Ingezonden mededeling). Verxcaarloos uw verkoudheid niet VERKOUDHEIDSZALF zuivert uw ademhaling over gehoord. Ze had me niet eens verteld, dat zij mee uit lunchen ging. Ze moet onverwachts zijn meegenomen door een vriend van haar broer misschien, of het was iemand, die ze spreken moest voor zaken, misschien op hoop van een betere betrekking of zo iets. Toen ze uw moeder daarop onverwachts ontmoette, was ze misschien even geschrokken en wist niet zo gauw een andere explicatie. Is uw moe der erg precies, wat die dingen betreft?" Meneer Vandeleur zei toen: „Heel erg, vrees ik". „Nu, dan is 't daarom, dat ze in haar zenuw achtigheid zonder er bij na te denken aan staande gezegd heeft „Dank je", zei ik. „Ik wist niet, dat ik een flapuit was". „Je wilt daarmee zeker zeggen, dat ik het ben. Nou, het kan mij niets schelen. Ik dacht, dat dat 't wel zijn moest. Ik kon me niet voor stellen, wat het anders wezen kon. En de ar me man was zo verlangend om alles te horen, wat jou betrof, dat ik een onmens zou ge weest zijn, als ik hem niet alles gezegd had", verklaarde zij en keek mij daarbij verwijtend en uitdagend aan. „Ik vertelde hem dus alles wat ik kon, ook van dat portret". „Welk portret?" vroeg ik wel wat snibbig. (Wordt vervolgdk

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3