schudt uw LEVER WAKKER SUPMCis n ternationale correspondentie in school V J De nieuwste creaties van Chr. Dior is Veploofd DB) RIJPER 3 Yoetbal A.V.V. De Rijp-nieuws DE riTIP. Het is de Rtjpl Zondag gelukt, de volle winst binnen te halen. In een wedstrijd, die vol spannende momenten was, heeft de Rijp met 32 gewonnen van Andijk. Het was een snelle wedstrijd en het aanschouwen ten zeerste waard De Rijp heeft in deze wedstrijd be wezen, niets voor de onderste plaats te voelen en wat het spelpeil betreft be hoorde het eerste een veel hogere plaats te bezetten op de ranglijst. De Rijp was ook in deze wedstrijd veel sterker als zijn tegenstander. Des ondanks kregen zij tweemaal een achterstand in te lopen. Er w.-rJ door allen zeer goed gespeeld, maar voor Bunschoten moet ik een woord van bewondering zeggen hoe deze speler de gehele wedstrijd ongelooflijk hard gewerkt heeft eerst als spil en later, toen hij gewisseld had met Zwaan, als midvoor. Er ging een stuwende kracht van hem uit. Zwaan voldeed beter als spil dan als midvoor. Hekelaar en Klinkhamer waren weer trapvast als steeds. Klompmaker en Hooyberg als kanthalfs waren er ook best in. De wedstrijd. Over de wedstrijd het volgende: And'jk trapt af en gaat direct tot de aanval over, maar dan komt De Rijp in de aanval, welke niets oplevert. Als er 6 min. gespeeld zijn, gaat Andijk over de linkervleugel tot de aanval over. De linksbuiten zendt een kei hard schot in en Kroon wordt kans loos geslagen 01. De Rijp laat de moed niet zakken en gaat steeds tot de aanval over maar ook Andijk on derneemt enige aanvallen. Maar de defensies van beide partijen weten stand te. houden. We zien Spaarman naast schieten en even later geeft dezelfde speler een prachtvoorzet, maar Velten schiet te zacht om voor de keeper gevaarlijk te zijn. Andijk mist een pracht kans voor het Rijper doel. Bij een De Rijp-aanval mist de Andijk-keeper en -achterhoede, maar Spaarman doet het beter en schiet hoog in het doel 11. Dit was een staaltje van beheersing. Er zijn nu 30 min. gespeeld. Even hierna forceert De Rijp een corner, maar Spaarman schiet hieruit hoog over. De Andijk linksbuiten schiet hard op doel, maar Kroon is op zijn plaats. Direct hier op brengt hij weer prachtig redding. Dan zien we Hooyberg redding brengen door de bal voor de voeten van een Andijk-speler weg te trappen, als deze alleen voor het Rijper doel staat. Dan is De Rijp weer weg. Spaarman zet voor, maar Vilten kopt net naast. Na de rust. Vanaf de aftrap neemt De Rijp het leder mede. Spaarman schiet, maar de keeper stopt het schot. Even hier na hetzelfde en weer redt de Andijk- keeper. Dan moet Kroon handelend optreden. De Rijp komt steeds meer in de aanval. De middenvoor stuwt de voorhoede steeds meer op, maar niets gelukt. Er ontgaat De Rijp een straf schop, als een der Andijk-spelers hands maakt vlak voor doel. Succes komt aan de andere kant. Na 22 min. krijgt Andijk een corner te nemen. Hieruit weet de spil van Andijk met een prachtige kopbal de stand op 12 te brengen. Even hierna zien we prachtige staaltjes keepwerk van Kroon. De Rijp gaat steeds tot aan vallen over. Het is soms doelschieten. Er zijn 30 min. gespeeld als Vilten uit een corner met een kopbal gelijk maakt 22. Dan ontstaat er een ge vaarlijke situatie voor het Rijper doel, als Andijk een vrije schop krijgt te nemen even buiten het strafschopge bied. Alles loopt goed af. Er is nog 1 minuut te spelen als Hooyberg de bal ophaalt, enige spelers passeert en van de buitenlijn een hard, hoog schot inzendt en de bal verdwijnt net onder de lat in het Andijk-doel en hiermede wint Niek de wedstrijd voor de Rijp- Direct daarop fluit de scheidsrechter voor het laatst. Spaarman liet zich een kwartier voor het einde ver vangen door Zomerdijk. Twee kostbare punten binnen jongens. Zondag gaat ons eerste een zware uitwedstrijd tegemoet. Dan trekken zij naar Hoogwoud om Grashoppers te bekampen. Deze club heeft uitsteken de kampioenskansen. Jongens speelt zo als Zondag en vast houden tot de laatste seconde. Denk om de punten. De adspiranten ontvangen thuis om 12 uur de Oosthuizen adsp. Uit werd gewonnen, dus houden we het maar op een overwinning. Dreo-nieuws Daar de terreinen van Monniken dam, Volend'am, IVV en DREO wa ren afgekeurd, hadden alle 6 DREO- elftallen een vrije dag. Het programma voor a.s. Zondag meldt: twee thuiswedstrijden en 4 uitwedstrijden. Een zeer belang rijke wedstrijd wordt er a.s. Zondag op het DREÓ-veld gespeeld. Om half drie. Dan komt Meervogels I van Akersloot op bezoek. Meervogels kan nog kampioen worden, maar dan moeten ze alle wedstrijden nog win nen. Dus ze zullen wel hun best doen en zeker zullen er enige hon derden supporters hun club verge zellen naar de Rijp. Voor DREO staat er niets meer op het spel, maar ze zullen hun sportieve plicht doen en Meervogels goed partij geven. 'Verliezen de gasten dan kan IVA het kampioenschap niet meer ont gaan. Ons tweede gaat naar Oost- zaan om daar OSV 6 te ontmoeten. Vertrek per 2 taxi's om 11 uur. Het derde trekt naar Zuiderwoude en speelt om 2 uur. Vertrek 1 uur ook per auto. De Jun. gaan naar Pur- merend akmede de A adsp. De Jun. spelen om 1 uur en A adspiranten om 12 uur. Vertrek per bus van de Naco om 11 uur. En dan no. 6 dat zijn onz B.adspiranten, die blijven aan de Zuiddijk en krijgen bezoek van PSCK. Wereldkampioenschappen schaatsenrijden ernstig in gevaar De organisatoren van de wereld kampioenschappen schaatsenrijden zitten met de handen in het haar. Men vreest namelijk dat het onmo gelijk zal blijken de wedstrijden op de officieel vastgestelde dagen Za terdag 19 en Zondag 20 Februari te doen plaats vinden, tenzij het uitermate zachte weer van thans nog vóór Zaterdag omslaat. Het kwik van de thermometers in het Bislet- stadion blijft reeds enkele dagen bo ven het vriespunt en hoewel er ijs genoeg ligt, is dit van te slechte kwa liteit om er wedstrijden als wereld kampioenschappen op te laten ver rijden. Indien er inderdaad niet op ge noemde data kan worden gestart, zal mén wachten tot de omstandigheden gunstig zijn, al zou dit midden in de week vallen. (Ingezonden mededeling.) en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga! in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedse! niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. carter Ons Postduivenhoekj HET AFRICHTEN VAN DE JONGEN Voor da jonge duiven is het doel niet hetzelfde als voor de oude dui ven. Zodra ze gewend zijn, beginnen ze zelf reeds hun oefeningen. Elke dag gaan ze uii, en breiden uit eigen beweging hun vlucht uit, terwijl ze de hele streek bezichtigen en afvlie gen. De jonge duif moet om haar rich tingsvermogen (hetwelk van een duif zeer verschillend is) te ontwik kelen, zoveel mogelijk het eerste jaar geoefend worden. Bij sommige duiven openbaart zich het richtingsvermogen zeer vroeg,, bij andere later. Zo zien we jonge duiven, die zeer slechte uit slagen halen bij wedstrijden voor jonge duiven, en later, wanneer ze twee of drie jaar oud zijn, worden hel de allerbeste vliegers, die bij elk weer prijsvliegen, week aan week. Het africhten der jonge duiven moet U als volgt doen. Eerst op 1 km. afstand. U doet in de mand ook een paar oude om ze direct een goede richting te doen aangeven, vervolgens 3 km., 5 km., 10 km., 15 km. en 20 km., zodra U deze gehad heeft, begint U weer van voren of aan, dus 1 km., doch dit maal gaat men op de eerste plaats waar men ze allen in een groep heeft losgela ten en laat ze daar nu één voor één los, doch met een ruime tussentijd, zodat ze elkaar niet meer in kun nen halen. De eerste moet geheel uit het gezicht zijn verdwenen, voordat men de tweede loslaat, derwijze moeten ze dus uit eigen beweging hun hok terugvinden. Zo gaat U door, 3 km. 5, 10, 15 en 20 km., dan is het punt aangebroken, dat U ze met de eigenlijke wedvlucht kan la ten meevliegen, na eerst nog een paar oefenvluchten met Uw gehele vereniging in het binnenland te heb ben gedaan, voor ze op het buiten land komen te staan. Indien ik U aanraad, de duiven één voor één los' Ce laten, is het niet zonder rede. Indien ze allemaal tege lijk losgelaten worden, zou het rich tingsvermogen zich geenszins ont wikkelen. Alleen de slimste zouden naar hun hok terug weten te keren, terwijl de anderen hen zouden volgen, zonder te weten waarom. Daar de jonge duif in haar ge boorte jaar nog niet helemaal ge vormd is, raad ik U aan deze niet op grotere afstand dan 100 tot 150 km. te doen reizen in ieder geval niet boven 200 km., omdat later den kelijk de mannetjes, die niet over de kop zijn gevlogen, terwijl ze nog te jong waren Uw eer moeten hoog houden. De wijfjes van waarde mogen doorvliegen tot 300 km., terwijl ze dan meestal bij de goede liefhebbers, aUeen worden gehouden om te fok ken, deze vormen dan ook volgend jaar meestal een uitgezochte kolo nie duiven. In het algemeen muntten de wijf jes beter uit dan de mannetjes. Gewoonlijk zijn de mannetjes meer In het algemeen munten de wijf jes, die vroegtijdigger zijn. Zij zijn minder vinnig en minder bestand tegen een langdurige reis. Een liefhebber, die over een grote hoeveelheid jonge duiven te beschik ken heeft en niet bang is er enige op te offeren om prijzen te halen, moet de duiven, die hij voorbehoudt om aan veel prijs vluchten deel te ne men, zien te koppelen en er zelfs jongen uit kweken. Derwijze hebben ze meer lust sneller in het duivenhok te gaan, kunnen veel beter hun richting vin den en zijn minder blootgesteld ver loren geraken. Vergeet echter niet, dat een jonge duif die gekoppeld is, nooit stil zit, zij vermoeid zich zeer en eet weinig tv. nadele van hare algemene ont wikkeling. Tot volgende week. „Blauw-band Wit-pen". Incidenten en hun gevolgen De ruwe ijshockey-wedstrijd, die Dinsdag tussen "Canada 'en Tsjecho-vSlowakije werd gespeeld en de onsportieve houding, die door de Canadezen tijdens deze ontmoeting werd aangenomen, hebben de gemoederen" van de toeschouwers bij de wereldkam pioenschappen te Stockholm he vig in beroering gebracht. Voor de wedstrijd Zweden Canada, welke .Woensdagavond in de finale-poule werd gespeeld, verzamelde zich een opgewonden menigte van 5000 mensen voor het Stockholm-stadion. Op het moment, dat de spelers op de baan zouden komen, stormde men naar binnen', om de Cana dezen de toegang tot het speel veld te versperren. Toen de ino- tor-politie, die zich genoodzaakt zag versterking te vragen, het terrein had gezuiverd en de wed strijd, na I y2 uur vertraging kon beginnen, bleek dat niet minder dan 50 heethoofden in de ver drukking waren geraakt of onder de voet waren gelopen. Van vier van hen is de toestand ernstig... RECORDPOGINGEN VAN NEL VAN VLIET. Naar wij vernemen zal Nel van Vliet binnenkort een officiële po ging doen- om de wereldrecords 100 en 200 meter orthodoxe schoolslag en 100 meter vlinderslag op haar naam te brengen. Nel van Vliet had alle wereldre cords schoolslag van de oude lijst in haar bezit en zij wil nu ook de eerste wereldrecordhoudster worden op de beide nieuwe lijsten, op bo ven vermelde afstanden. Volgens haar trainer Jan Stender is Nel van Vliet op het ogenblik weer in goede vorm en traint zij ge regeld. Esperanto-hoekje-*. De heer C. Geurts, hoofd dei school te Edam, vertelde, dat enige tijd geleden een Franse col lega h m verzocht had zijn klas iets te laten vertellen van de Zuiderzeewerken. Kinderen doen zo iets graag en zo verzamelden, knipten, plakten en tekenden zé een heel album over het gevraagde onderwerp. ,,Maar de bijbeho rende teksten dan?" zult u vra gen. Wel, dat was voor de kin deren geen probleem meer Esperanto. Het antwoord uit Frankrijk bleef niet uit. Grote velllen papier met kindertekeningen, uitknip sels en beschrijvingen van de ciderbereiding in Normandië met duidelijke teksten van kinderen aan kinderen in het Esperanto. Een morgen werd besteed aan het bespreken van de fruitteelt in Normandië met de atlas erbij, waarna ook de wijnbouw een beurt kreeg. Zo'n lesje smaakt naar meer. Verbinding werd ge zocht en verkregen met Bulgaarse kinderen, die vertelden van de bereiding van rozenolie en van het leven in een klein Bulgaars stadje; Finse kinderen vertélden van de meren en de bossen van hun landTsjechische kinderen van de glas- en kunstwolfabri- catie. Tsjechisch, Fins, Bulgaars noch Frans kenden deze Edamse kinderen, maar zij gebruikten het mooie, eenvoudige en doel matige Esperanto. Commentaar is hier overbodig. MARKTBERICHT PURMEREND Veemarkt.Runderen, totaal 386 stuks, 55 vette koeien levering, 198 geldekoeien 325—560 p. st., handel zeer kalm, 97 melkkoeieen ƒ500800 per stuk, handel stil, 25 pinken ƒ280 375 per stuk, handel matig, 3 stie ren levering. 8 graskalveren 160— 225 p. stuk, handel matig, 654 nucht. kalv. levering, idem fok 3870 per stuk,, handel goed, 23 vette varkens levering, 461 biggen 4067.50 p. stuk, handel goed, afloop iets minder. 200 schapen en lammeren, schapen ƒ6285 p. stuk, handel stug, lam meren ƒ4052 p. stuk, handel stug, 61 bokken en geiten 2080 per stuk, handel stug, 45 paarden 300 -650 p. stuk. handel iets beter. Pluimveemarkt: 3100 oude kippen en hanen (witte en rode) ƒ2.503.— p. kg., 350 hennen ƒ46.50 p. st., 2900 jonge hanen (blauwe) ƒ2.10— 2.30 p. kg., 200 jonge en oude eenden 2.4.50 p. st., 300 kongnen 28. per st. Ontiverper van New Look De ontwerper van de „New Look"', Christian Dior, heeft op zijn met spa ing verwachte voorjaarsmodeshow te Parijs 170 modellen ge presenteerd. De karakteristica van deze collectie zijn: volmaakt vrouwelijk, vlotte en zuivere lijnen en harmonische kleuren. De rokken komen tot halver wege de kuit en de avondjaponnen komen tot de enkel. Dior heeft ge broken met de stijve kragen van de klassieke tailleur en deze vervangen door lange, hoekige en brede revers, die één geheel met het jasje vormen. Korte lijfjes en jasjes zijn dikwijls open op de rug en van voren strak ge sloten. Zij worden gedragen over nauwe rokken en japonnen. Vele japon nen hebben knoopjes van de hals tot onder aan de zoom. Nauwe japonnen hebben losgewerkte en met zorg afgewerkte tussen zetsels en zijn van dezelfde lengte als de rokken. Korte japonnen hebben plisse's en smalle rechte kragen met een grote strik onder de hals. Bij de collectie overheerst de zijde, maar ook wordt veel kant gedra gen. De japonnen bij de korte avondjurken ziet men parelgarnering of bloemborduursel. Avondjasjes zijn geborduurd met knopen van parels, rijnsteentjes of amethist. Naar het Engei9 van BERTA RLCK Door J. JORISSEN 20 „Wel, dat van meneer Vandeleur. Daardoor herkende ik hem, zodra juffrouw Skinner hem binnenliet. En ik vertelde hem, dat je geen ander portret van een jonge man scheen te bezitten en dat je het in een zilveren lijstje naast je spiegel hebt staan. Je kunt niet zeg gen, dat 't niet zo is". Neen, dat kon ik niet. „En dat beurde hem toch zo op, de arme man! Hij zei o, is het geen tragedie?" viel Cicely zichzelf in de rede „dat ik hem nieu we moed geschonken had." „Nog meer onzin", mompelde ik nog woeden der dan eerst. „Je bedoelt, dat er geen hoop voor hem is?" „Ik bedoel", zei ik zo geduldig mogelijk, „dat iemand onmogelijk met twee mannen tegelijk geëngageerd kan zijn." „Wie is die ander dan, over wie je nooit een woord hebt losgelaten? Hij kan natuurlijk niet lalen by Wie is het?" „Hij is het hoofd van de firma waar ik tot nog toe geweest ben", zei ik. „Hij heet William Waters". „Wat? Toch niet de man, die jullie allemaal Still Waters noemen? Van wie jullie allen zo'n afschuw hebben? Die zo moeilijk te voldoen is? Daarmee geëngageerd? Neen, nu zit je mij voor te jokken. Zeg, Tots, je fopt me, is 't niet?" Een grappig idee van foppen heeft zij! „Ziet dit er uit, alsof ik je fopte?" vroeg ik op eens en hie haar de flonkerende diaman ten voor. „Hoe vind je mijn engagementsring, Cis?" Cicely Harradine's lieve frisse gezichtje werd doodsbleek, en haar grote ogen keken droe vig. Ze zei voor een ogenblik niets dan: „O, Tots!" (ze is even hopeloos als juffrouw Smith). Toen zei ze met zacht verwijt in haar stem: „Meneer Vandeleu* zei, dat hij groot en blond was; een echte City-man en een man van geld om te zien. Ik zei, dat ik nog nooit een van je kennissen gezien had, die daar ook maar enigs zins op leek. Geen wonder! Het hoofd van de firma! Maar Tots, ik zou het afschuwelijk vin den, als ik denken moest, dat jij iemand om zijn geld ging trouwen". „Denk 't dan niet. Laat mij recht wederva ren", zei ik scherp. Cicely was op haar wijze al even erg als de typisten van kantoor geweest waren en ik moest dezelfde uitvlucht gebruiken, om haar opmerkingen over een huwelijk om geld de kop in te drukken. Zodra had ik dit niet gezegd, of de beschul diging, die ik in haar grote ogen gelezen had, was er uit verdwenen en had plaats gemaakt voor dikke tranen. Zij sloeg haar armen om mijn hals en riep snikkend uit: „Vergeef het mij, Tots, vergeef het mij, schat, maar hoe kon ik het weten? Het is alles zo on verwacht. Ik heb hem nog nooit ontmoet, en je had nog nooit iets over hem losgelaten. Ik kon mij niet voorstellen, hoe je iemand zou kunnen stellen boven meneer Vande leur, omdat die zo heel bijzonder is! Ik weet wel, dat de liefde blind is ik bedoel, dat je het niet helpen kunt, dat je meneer Waters lief hebt, alhoewel een andere man je zozeer tot zijn vrouw begeert. O, Tots, het is alles mijn schuld, maar ik ben bang, dat hij je er over schrijven zal". „Meneer Vandeleur?" (Ook dat nog?) „Ja, natuurlijk, omdat ik hem dat alles ver leid heb. Het is mijn schuld" bekende ze, alsof ik dat niet reeds wist, „maar,, och, vergeef het me. Ik ben overgelukkig, nu ik weet, dat je werkelijk meneer Waters lief hebt. Ik ben zó blij voor je, je kimt je niet voorstellen, hoe blij! Wanneer heb je je geëngageerd met hem? Hij is natuurlijk dodelijk van je!" Hier dacht ik aan de woorden van juffrouw Robinson: „Kinderen, die kleine Trant verbeeldt zich, dat ze dodelijk van hem is!" En dit alles over twee personen, die maar één ding gemeen hebben, en dat is, dat zij beiden niet ontvlambaar zijn. „Ik had het moeten begrijpen! Natuurlijk was hij het, die je een paar weken geleden dat extra werk gaf?" „Precies". (Ik zou zeggen, dat het extra werk was! Zwaarder werk dan waar ik op gerekend had!) „En wat waren we dankbaar voor die pro motie van je! En ze kwam net toen ik mijn baantje verloren had en ziek was en al die extraatjes nodig hadjouw promotie ver schafte mij die, maar verder wist ik van niets. Toen begon het zeker, hè, Tots?" „Ja, toen begon het". „Wat romantisch! Nu, ik had wel opgemerkt, dat je de laatste dagen afgetrokken was en niet veel zei. Ik had moeten begrijpen, wat er aan de hand was, vooral gisteren. Nam hij je van daag weer mee uit lunchen? O, lijkt de hele wereld je niet anders toe?" „Het menu is zeker heel anders", bekende ik. „Ja, maak maar grapjes. Ik weet, dat dat al lemaal aanstellerij is, om je werkelijke gevoe lens te verbergen", verklaarde Cicely. Wat een geschikt idee was dat! Ik nam mij voor om de zaak verder op die wijze te behandelen tegenover Cicely en vro lijk lachend om harentwil, nam ik de wijk naar mijn slaapkamertje. Daar eindelijk alleen met mijn gedachten, wierp ik mij op mijn veldbed en was buiten mij zelf van woede, toen ik nadacht over wat ik mij op de hals had gehaald. (Wordt vervolgd).

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3