RAADSZITTING DE RIJP NIEUWE BONNEN Uitslag prijsvraag J. MOES J No. 1773 Vrijdag 25 Februari 1949 39e Jaargang JUfrtt CfiUCOud voor De Rijp( GraH, Noordeinde, Cost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken G.J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Redacteur: KLI|ZING Nzn„ Telefoon 178, Purmerend Ad vertentieprij s 8 cent pet mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis Terugblik op het voorbije jaar Misbruik van het gymnastiek lokaal Gemeentewo- uingen verkeren in goede staat Gebrek aan industrie-terrein DE RIJP.Dinsdag j.1. kwam de Gemeenteraad van De Rijp bijeen. Van de heer D. Rijkes was bericht ont vangen, dat hij verhinderd was, de raadszitting bij te wonen. Terugblik. In zijn opening memoreerde de voorzitter, Burgemeester Dalenberg, de belangrijkste feiten, die in het af gelopen jaar hadden plaatsgevonden. Hij noemde in dit verband de gemeen schappelijke regeling met de Gemeen ten Graft, Schermerhorn en Zuid- en Noord-Schermer van de dienst Wo ningtoezicht, de reorganisatie van de Brandweer, de bouw van de nieuwe Tilbrug en de bouw van de woningen op het Drilveld. Verder deelde de voorzitter mede, dat het geraamde bedrag van 12.000 voor woningsplitsing en verbetering veel te laag is. Er zijn reeds 22 aan vragen goedgekeurd en nog 4 aan vragen zijn in behandeling. Hiermede is een bedrag van ƒ30.000 gemoeid, waarvan dan 25% voor rekening der gemeente is. Het inwonertal der ge- meente is met 30 personen vermeer derd en kwam van 1515 op 1545. Ver- der hoopte de voorzitter,' dat de pret- tige samenwerking tussen raadsleden, wethouders en burgemeester in 1949 bestendigd mocht worden. Mededelingen. Naar aanleiding van vragen in de vorige vergadering gesteld kon de voorzitter nog enige mededelingen doen. Wat betreft de bouw der wo ningen op het Drilveld: In een onder houd met de aannemers hebben deze beloofd, de grootstmogelijke spoed to betrachten bij de bouw van de wo ningen. Er is verder verzocht het voor 1949 toegewezen bouwvolume voor 1 woning te verhogen. Door omstandigheden is het niet mogelijk, het gymnastieklokaal op Zaterdag schoon te maken. Verder deelde de voorzitter mede, dat bij een bezoek aan het lokaal was gebleken, dat dit door de verenigingen, die' het gebruiken op ergerlijke wijze wordt I misbruikt. Een paneel was inge'rapt, ieder ogenblik zijn er ruiten stuk en Koffie en sinaasappelen Bonnen voor vlees 02 1, 023 vlees 100 gram vlees 02 2 vlees 200 gram vlees bij de ringen was de zolder vernield. De voorzitter betreurde het zeer, dat dit gezegd moest.worden. Hij verzocht de betreffende verenigingen dringend, er zorg voor tc dragen, dat deze ver nielingen ophouden, daar anders aan alle verenigingen de toegang tot het gymlokaal zal moeten worden ontzegd. Het aanbrengen van borden voor de maximum breedte voor de Kraünger brug had weinig zin volgens de voor zitter. Iedere autobestuurder weet dat de maximum breedte 2.10 m is. Af sluiten van het verkeer over de brug levert echter te grote bezwaren op. De gemeente-woningen. Wat het onderhoud van de gemeen tewoningen op het Westeinde betreft: bij een bezoek van B. en W. is ge bleken, dat de staat van onderhoud zeer meevalt en dat de bewoners te vreden zjjn. Lekkage komt na het her stel van de goten niet meer voor. Wethouder Poel beaamde dit. Hij was tevreden over de staat waarin de woningen zich bevonden. Voor het onderhoud van de Zuid- dijk zal door de Gemeente architect een plan worden opgesteld voor het gedeelte vanaf het Zuideinde tot de Krom, en wel, omdat voor dit deel een bijdrage wordt ontvangen voor inun- datieschade. Hoewel het overige deel minstens even erg of nóg erger van het water tè lijden heeft gehad, had men de betreffende ingenieur dit niet aa.-f hef verstand kunnen brengen. De Heer de Lange vond dat nergens op lijken en vroeg of er verder niets kon worden gedaan. De voorzitter was bang van niet. Weth. Poel wilde met de polderbesturen van Starnmeer en Eilandspolder vergaderen over het overige deel. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. In de gemeente-rekening over 1945 werd er op verzoek van Gedeputeerde Staten enige technische wijzigingen aangenomen. Nijverheid. Aan de gecommitteerde op de ver gadering van de Mij. tot Bevordering der Nijverheid, de Heer J. Nat, werd opdracht gegeven, goedkeuring te hechten aan de balans en verlies- en winst-rekening over 1948 der Mij. De Heer de Lange deelde mee, dat hij de balans en de verlies- en winst-reke ning had ingezien, en dat de Heer G. R. A. Meyer, directeur der Mij. hierbij op prettige wijze een uiteen zetting had gegeven. De Heer de Lange vond dit zeer nuttig en raadde Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Alle bonkaarten 903 02 5 algemeen 250 gram boter of margarine of vet Bonkaarten KA, KB 903 02 6 algemeen 500 gram boter of margarine of vèt 02 7 algemeen 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas 02 8 algemeen 125 gram koffie 03 2 algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 00 8 algemeen 500 gr. sinaas appelen Bonkaarten KD 903 03 4 algemeen 250 gram boter of margarine of vet 03 5 albemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 01 6 algemeen 1 kg. sinaas appelen Tabak- en div^rsenkaarten QA, QC 903 64, 66 tabak 2rautsoenen sigaret ten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD. ZE, MD. MF, MH 903 (bijz. arbeid, a.s moeders en zieken) Geldig zijn de bennen van de strook F. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De reeds aangewezen bonnen 008 algemeen (500 gram sinaasappe len) en 016 algemeen (1 kg. sinaas appelen) moeten uiterlijk op 26 Fe bruari a.s. bij de handelaar worden ingeleverd. De oude tabaks-, versnaperingen- en diversenkaarten QA, QB en QC 901 kunnen vernietigd worden, even als de bonnen 004, 009, 01 0, 011, 013, 017, 018 en 019 algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen. „Volharding;" op de planken SCHERMERHORN. Kleuters, jon- gens, meisjes, dames en twee heren stonden Zaterdag op het toneel van café „De Rode Leeuw" van P. Trei- ture. De Gymnastiek en Atletiek vereniging Volharding gaf onder lei ding van de heer A. Tol van Beem ster een openbare uitvoering. De kleuterafdeling stond onder leiding van mej. M. de Bakker. Helaas moest zij Zaterdagavond de leiding over dragen aan mej. R. Schotsman, want voor haar was het parool: „onder de wol" griep! Het programma Volharding kwam met een geva rieerd programma. Naast vele num mers gymnastiek, werd er ook ge zongen, gedeclameerd en toneel ge speeld. Mej. Schotsman opende op een originele wijze, met een begroe ting en programma bespreking op rijm. Daarna werd in een vlug tem po het programma afgewerkt. Het zou teveel plaatsruimte innemen als wij de meer dan twintig nummers afzonderlijk gingen bespreken. Voor de kleuters is dat natuurlijk niet gel dend. Deze jonge Volhardingmens jes hadden weer een groot aandeel in het succes van de avond. Ze doen altijd wat op het toneel, als ze niet gymmen dan spelen ze en spelen ze dan gymmen ze niet, maar in beide gevallen hindert 't niet, ze blijven populair. Jammer dat Volharding zo slecht in haar herenleden zit. Twee actieve leden is te weinig. Er zijn toch jongelui genoeg in 't dorp. Nu werkte dit tweetal gelijk op met de dames aan de brug, paardspringen en standen Als winnaar van onze prijs vraag is uit de bus gekomen Alidden-Beemster 135 Onze hartelijke gelukwensen. De postwissel zal worden toe gezonden. De gevraagde stad was AMSTERDAM de overige raadsleden aan dit voor beeld te volgen, daar men dan een veel betere kijk op het belang der Mij krjjgt. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de Heer Sassen hoe het stond met het pand van de Heer Kok aan de Middelstr., dat nu door de Heer W. de Wit als pakhuis wordt gebruikt. Hiervan zouden 2 woningen worden gemaakt en indertijd had de raad hiervoor een subsidie toegekend. De voorzitter zei, dat de Heer Kok had medegedeeld, geen materiaal voor dc verbouw te kunnen krijgen en dat hierdoor het plan niet kon worden uitgevoerd. Kan de gemeente het pand niet kopen, vroeg de Heer de Lange, en er dan woningen van laten maken? De voor zitter zou hier navraag naar doen. Verder vroeg de Heer Sassen of er al eens aan was gedacht om in De Rijp duplex woningen te bouwen. De voorzitter deelde mee, dat hierover nog niet was gepraat. De normale woning heeft de voork< ir, maar in dien er hiet vokioenaé oouwvolume wordt verkregen, zou inderdaad de duplexwoning misschien een uitweg zfjn. De Heer Roemer vroeg of er ook een uitbreidingsplan was voor even tuele industrie. De voorzitter deelde mede, dat een dergelijk plan niet be staat, doch hij zou dit nog in gedachte houden. In verband hiermede vroeg Ds. Keuning of de gemeente wel grond heeft voor een dergelijk terrein. Hij had er reeds veel eerder op aange drongen, dat de gemeente grond zou kopen, maar dit was tot nog toe niet gebeurd. Ook de Heer de Lange be treurde het, dat de gemeente zo wei nig grond bezit. Wethouder Poel vreesde, dat er binnenkort weer scha- pen zouden worden verscheurd. Steeds worden weer loslopende honden in het land gezien. De voorzitter zeide, dat er weinig meer aan was te doen. De betreffende verordening kan niet ver der gaan. Hierop sloot burgemeester Dalen- berg deze raadsvergadering. Er waren goed uitgevoerde num mers en ook wel minder goede, maar over het geheel was bij alle afdelin gen het goede overheersend. Een zes tal jonge turnsters gaf een aardig trekkersnummertje, zang met man doline begeleiding. Een schets van Herman Heyermans: „Angstavond", ee zangnummer „Mens durf te Le ven" van Dirk Witte, en de nummers „De Vissers van Arnemuiden" en „Blonde Arie". De dames Kluft-Kan en J. Stroo- mer-Treiture mochten na afloop ieder een cadeau in ontvangst ne men. De een voor haar hulp bij het instuderen der liederen, de ander voor haar muzikale begeleiding. Mej. Schotsman sloot weer met een berijmde toespraak. Voor het vele werk, dat zij voor de uitvoe ring had gedaan werd haar een ca deau aangeboden. Een gezellig bal besloot de feestavond. SERENADE VOOR 80-JARIGE DE RIJP. Vrijdag, 18 Februari, werd mevr. de wed. J. S. M. van der VlietLuder, eigenaresse van hotel „De Eendracht", 80 jaar. Dez" ver jaardag werd op Zaterdag jl. in tieme kring gevierd. Zaterdagavond wachtte de jarige echter nog een prettige verrassing. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid", dat steeds in „De Eendracht" repeteert, met zijn directeur de heer D. Veenman aan het hoofd, bracht haar nl. een sere nade. Dat deze attentie door de jari ge op hoge prijs werd gesteld, be hoeft natuurlek geen betoogl Ziekenfonds verhoogt contributie GROOT-SCHERMER. Het zieken- fonds „Concordia" hield in café v. Truïjen haar jaarvergadering. Als de voorzitter opent, blijken er slechts 15 leden van de 42 aanwezig te zijn. De notulen en het jaarverslag over 1948, worden onveranderd goedge keurd en getekend. 1948 was een on gunstig jaar. Twee leden kwamen te overlijden en verder nog al veel ziekte-gevallen. De geldmiddelen gingen dan ook met 146.12 achter uit. Door 2 leden worden boeken en bescheiden van de penningmeester nagezien en in de beste orde bevon den. Zij adviseerde dan ook de re kening goed te keuren, waaraan werd voldaan. De penningmeester werd hartelijk dank gezegd voor het vele werk in het afgelopen jaar ver richt. Ook de commissie van onder zoek werd dank gebracht. De aftre dende bestuursleden R. Koster en A. Schermer, werden met op één na al gemene stemmen herkozen. In de vacature Kluit werd gekozen H. Kroes. Contributie verhoging Nu kwam in behandeling het be stuursvoorstel om de contributie te verhogen tot 2-3 ct. per week. Met algemene stemmen, gezien de achter uitgang der middelen werd dit aan genomen. De uitkering voor 1949 zal wederom zijn 6.per week en 10 weken lang, zo nodig. Door een lid werd gevraagd of er naast ons fonds niet een begrafenisfonds kon' staan. Na enige bespreking zal dit punt door het bestuur nader worden be zien. WEDSTRIJDEN „NOOIT GEDACHT" SCHERMERHORN. Uitslag van de promotie en degradatiewedstrijden van de Bridge club „Nooit Gedacht" te Schermerhorn. Groep A.: 1. J. Buis,C. Verdwaald 82 punten; 2. P. SchotsmanB. Plug- boër 7312 pnt.; 3. mevr. A. de Boor- derds. Heringa 68 pnt.; 4. W. de BoorderJ. Deckwitz 67 pnt.; 5. P. LeegwaterD. Tijdeman 62 pnt. ge degradeerd naar B.; 6. mevr. P. Los A. de Boorder 61 Mj pnt. gedegr. n. B. Groep B.: 1. Mevr. W. de Boorder Th. Deckwitz 90H pnt. gepromo veerd naar A; 2. mevr. J. Klippel mevr. S. Kan 86 pnt. geprom. naar A; 3. J. LakemanF. v. Leyen 84JA pnt; 4. mevr. W. de BoerK. Ak kerman 79pnt.; mevr. Schreuder mevr. Schotsman 78^ pnt.; mevr. PlugboerG. de Reus 67 pnt. UITVOERING VAN „VOOR WAARTS" DE RIJP. Naar ons van bevoegde zijde ter ore komt, zal er op 3 April a.s. een uitvoering worden gegeven door de gem. zangver. „Voorwaarts". Verschillende koorwerkjes worden uitgevoerd, terwijl de jonge pianist Piet de Geele zijn medewerking zal verlenen. Als hoofdschotel van de avond volgt de een-acter: „De Fluit van Tiocadillo" een zangspel ge schreven door de dirigent der ver eniging, Hans P. Keuning, waaraan de fluitist Hans van de Weyer mede werkt. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Wilhelmus Joachim Maria, z. v. C. Xwint en M. J. Delemarre. Getrouwd: Dirk Kok, 23 jaar en Geertje Margaretha Rot, 22 jaar. Overleden: Petronella Maria Zon dervan, wed. van P. J. Friederich, 82 jaar; Frederik Rijkes, oud 76 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN DE RIJP. Bij de politie zijn inlich tingen te verkrijgen over de volgen de voorwerpen: Gevonden: een portemoimaie en een parapluie. Verloren: twee portemonnaies met inhoud en een vulpen. Tevens is aan komen lopen een bruin en wit gevlekt hondje. VACANTIE-TOCHTJE WEST-GRAFTDIJK. De rsisver- eniging „De Dijk" heeft in een ver gadering ten huize van de penning meester besloten, om dit jaar een reis te maken naar Haarlem, Den Haag en Rotterdam, waar een be zoek aan de havens en diergaarde zal worden gebracht. Op de terugreis wordt in Amsterdam een diner ge bruikt en een theater bezocht. Als datum werd Zaterdag 11 Juni 1949 vastgesteld. REGELING STIERENKEURÏNGEN 1949 Voorgesteld wordt in de laatste helft van de maand Maart en het be gin van April keuringen te houden en de Centrale Keuring op Vrijdag 22 April v.m. 9 uur in de Berger hout te Alkmaar. Donderdag 17 Maart 11 uur Oost huizen bij café Kaan. Donderdag 24 Maart 9 uur Midden- Beemster op de Markt. Donderdag 24 Maart 13 uur Graft bij het Raadhuis. Vrijdag 25 Maart 9 uur Purmerend bij Hotel De Doelen. Maandag 28 Maart 8.30 uur Stom- petoren bij voormalig café Kam steeg. EINDE VAN DE VRIJE STUDIE AVONDEN WEST-GRAFTDIJK. Vrijdagavond 18 Febr. jl. hield de Vrije Studie club afd. West-Graftdijk en omge ving in de kleine zaal van de heer J. Schoon haar laatste cursus-avond. De cursus, bestond uit een serie van vijf avonden over het onderwerp: „Het sexuele leven van de mens en de voorlichting hiervan". Deze cursus onder leiding van de heer P. Bankenen uit Kogerpolder had vrij veel belangstelling en regel matig waren er dertig of veertig deelnemers aanwezig. Veel werd er over dit onderwerp gesproken en de aanwezigheid van dr. Maschhaupt deed dit alles zeer ten goede komen. Op verschillende punterr liepen de meningen nog al eens uiteen, zodat er dan een leven dige discussie ontstond, waaruit ve^l viel te leren. Vooral de jongeren on der de aanwezigen zullen op ver schillende punten een ander inzicht gekregen hebben. Bij het einde vernamen wij nog, dat men voor tien cent per week lid van de Vrije Studieclub kan worden en dat men van plan is om de vol gende herfst weer samen te komen, om dan onder leiding van een spre ker weer een onderwerp ter hand te nemen. „DE FLIEREFLUITERS" IN ZICHT WEST-GRAFTDIJK. Zondag 27 Febr. komt de toneelvereniging „De Flierefluiters" uit Landsmeer in de zaal van de heer J. Schoon te West- Graftdijk met het blijspel „De Pech vogel". Degenen, die „De Flierefluiters" kennen, zal dit zeker tot vreugde stemmen, daar deze toneelvereni ging onder leiding van de bekende regisseur A. Bouwmeester de laat ste jaren met steeds meer succes op vele plaatsen voor het voetlicht komt. Wij geloven dan ook wel dat er voor deze avond weer veel belang stelling zal zijn. Maar dorpsbewo ners, denkt er om dat deze belang stelling niet ten koste gaat van uw eigen verenigingen. Want hoewel wij natuurlijk de prestaties van anderen bewonderen, toch mogen wij naar aanleiding van deze prestaties onze eigen verenigingen niet ten achter stellen. Want u moet bedenken on der welke omstandigheden onze ver enigingen vaak moeten werken. Vooral de aankleding van het toneel laat hierbij soms veel te wensen over, daar dit voor een of hoogstens twee opvoeringen te kostbaar zou worden. Ook kunnen door deze en kele uitvoeringen de spelers nooit rolvast zijn. Verder zijn er nog de moeilijkheden met spelers en is er gebrek aan een goede regisseur. Dit alles vinden we echter niet bij hen, die met hun stuk de provincie in gaan. Dit zijn teneerste uitgezochte spelers, die door het vele optreden elkander volkomen kunnen vertrou wen. Ook kan men door de vele op voeringen meer zorg aan de aankle ding enz. besteden. NAAR HET EXAMEN WEST-GRAFTDIJK. Zaterdag morgen half acht gingen de dames L. Zondervan en A. Bankersen uit W.- Graftdijk en M. Kluft uit Oost- Graftdijk met een angstig hart de richting Amsterdam tegemoet. Had den deze dames iets op hun gewe ten. Wel neen, op deze dag wer den de examens van de Modevak school „de Ensaid" in een der zalen van het hotel „De Pool" afgenomen. Des avonds waren alle drie echter in een vrolijke stemming, want met een gemiddelde van 7Vt hadden alle drie hun diploma behaald. Dames onze gelukwens en we ho pen dat jullie later (en natuurlijk vooral in de huwelijksboot) nog veel plezier zult hebben van jullie cur- sui» t.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1