n schudt uw lever wakker Een Nieuwjaarswens in zeventien talen TWAALF WEKEN PRATEN IN PARIJS INTEKENBILJET Maar taleninstituut liep niet In het Hyde-Park van de U.N.O. J DE RIJPER Voetbal GraftdijklBeemsterI 23 Zondag J.1. heeft B.F.C. 1 de wed- strijd tegen Graftdijk met 3—2 ge wonnen. Door deze overwinning en de 41 nederlaag van Groot-Schermer tegen Knollendam is B.F.C. kampioen van de 2e klasse A geworden en pro moveert dus automatisch naar de le klasse N.H.V.B. Na het succesvolle seizoen van B. is deze promotie voor aanvoerder Beechaalder en zijn jongens ten volle verdiend en zullen zij de weg in de le klasse wel weten te vinden. Over de wedstrijd het vol gende. Als scheidsrechter Brommer precies om 2 uur laat aftrappen, blijkt al dadelijk dat B. de puntjes niet cadeau zal krijgen. Graftdijk gaat di rect hard van stapel en de B. verde diging krijgt terstond gelegenheid haar kunnen te tonen. Door 't zware veld en de nogal zenuwachtige sfeer in 't B.-elftal lukt 't niet erg, de sporadische aanvallen worden slecht afgewerkt en kunnen zodoende geen resultaat opleveren. Na ongeveer een half uur spelen komt B. er iets beter in, er wordt weer een aanval opge bouwd en als Bakker, die met Koning van plaats verwisseld is, de bal goed aangegeven krijgt, zet deze speler scherp voor; midvoor Benjamin be denkt zich niet en jaagt met een hard schot no. 1 in de touwen. De gasten leiden. Vreugde in 't B.-kamp, deze vreug de zou echter van korte duur zijn, daar G. direct weer goed samenspe lend op de B.-veste afgaat en Vink en Jonker de handen vol werk geeft. Bft een van deze aanvallen krijgt keeper De Kroon een hard schot oo zich afgevuurd, hij stopt dit goed, valt echter achterover, laat de bal los en deze rolt langzaam in 't lege B.-doel 11. Wij noteren nog enige kansen van B. om de voorsprong te herove- tren, maar paal en lat brengen red ding voor G. en de rust gaat in met gelijke stand, 11. Tweede helft. Na 5 minuten rust, moest voor de 2e helft worden aangetreden en direct na de aftrap zien we weer een paar gevaarlijke momenten voor 't B.-doel, daar de goed spelende G.-spil te veel vrij spel gelaten wordt zet deze zijn voorhoede steeds aan 't werk en 't re sultaat hiervan blijft niet uit. By een van de gevaarlijke aanvallen weet Graftdijk te scoren en is de stand 12 in 't voordeel vóór G. Koning, die voor de rust reeds ge blesseerd is, wordt vervangen door Kerkhoven en B. begint in te zien dat t zo niet gaat. Er wordt een schepje opgegooid. Bakker, die werkt als een paard, weet weer eens door te breken en ziet kans, om op fraaie wijze -de stand weer in evenwicht te brengen. Wet beslissende doelpunt. Dit geeft weer moed en daar B. meer uithoudingsvermogen blijkt te hebben, dan Graftdijk, komt zij iets in de meerderheid en deze meerder heid weet Benjamin uit te drukken in een doelpunt, een harde boogbal die de G>keeper totaal verrast. B. trekt zich mu wat in de verdediging terug en na nog enige aanvallen van G. afge slagen te hebben, fluit de scheidsrech ter voor de laatste maal in deze spannende en faire wedstrijd. A.V.V. De Rijp-nieuws Uitslagen van Zondag gespeelde wedstrijden. GrashopperDe Rijp, 21 onder protest van de Rijp. De Rijp adsp.Oosthuizen adsp. 43. Het eerste heeft dus een nederlaag geleden. Een gelijk spel had de ver houding beter weergegeven. Maar De Rijp heeft protest aangetekend tegen het tweede doelpunt door Grashoppers gescoord uit een strafschop. Dus is afwachten de boodschap. Er waren nog ongeveer 10 minuten te spelen toen keeper Kroon, met de bal in han den, op hardhandige manier werd aangevallen. De scheidsrechter wees naar het midden en Klinkhamer dacht dat er een vrye schop genomen moest worden pakte de bal met zijn handen en legde hem netjes neer om de vrije schop te nemen. Nee, zei de scheidsrechter, ik heb niet gefloten en gaf een strafschop, die in een doel punt werd omgezet. Tegen deze eigen aardige houding van de scheidsrechter werd geprotesteerd. Door De Rijp werd zeer goed spel te zien gegeven vooral Hooyberg was geweldig. Ook Klinkhamer was weer goed. Trouwens allen hebben goed gespeeld. De wedstrijd. Na de aftrap ontwikkelde zich di rect een vlug spel met een steeds goed aanvallende De Rijp. Het eerste kwartier kreeg De Rijp enige goede kansen, maar deze werden niet be nut. Dan komt Grashoppers los en na 21 min. heeft Klinkhamer pech, als hij de bal uit een corner tegen zijn lichaam krijgt en dan de bal in eigen doel verdwynt, 10. Met deze stand breekt de rust aan. Na de rust golft het spel heen en weer> maar Je doelpunten zijn duur tot er een half uur gespeeld is. Spaarman weet met een mooie kopbal de stand gelijk te maken. 11. Hoe daarna De Rijp ook zwoegde de stand bleef 21 in het voordeel van Grashoppers. Zondag 6 Maart valt de beslissing op ons ter rein tegen Sporters. Sijbecarspel de- gaven en vooral de achterhoede speel- gradeert, maar wie de tweede zal de weer buitengewoon goed. Als er zijn hebben wy in eigen hand. een 20 minuten gespeeld is slaat onze 11-half de bal met de hand uit het De adspiranten speelden thuis tegen f°el en wordt zeer terecht aan M Oosthuizen adsp. en wonnen met 4—3. een p®naity, toegewezen Keihard Met de rust was de stand 2-0 voor wordt de bal naast geschoten Even De Rijp. Even na rust maakte Roemer yrg F 'makkehte dè Dreo'-aan" er 3—0 van. Maar Oosthuizen liet i i? Dreo aan me\e3ndetelDuntenenE? moest enogÖl Énkele mooiè"kans'en van beide kam Zl gespeehl worderu SenVnVr "t ge.aten en dan Oosthuizer spelers hands maakte bin- nen de beruchte lijnen. De Jongh be- Na de rust. nutte deze kans en bracht zijn club) de overwinning. Er werd niet meer *r ®°^kige geliik- S£ettrn£r fetrf renoteaenAkkerman maker te se?rèn Hiern7?s Drefwat floot naar ieders genoegen. ontmoedigd en M. komt steeds weer j gevaarlijk opzetten. De gasten had den vrouwe fortuna thuis gelaten, Zondag is het eerste en tweede elf- want we moeten eerlijk bekennen het tal vrij. De adspiranten gaan naar w«">- we mwiw. tv-u.jn Beemster om daar om 12 uur te pro- zat hun niet mee anders geloof ik niet beren een of beide punten in de wacht dat het een gelyk spel gebleven was. te slepen. Als jullie er één mee naar Nadat eerst J. Verdonk en later J. huis nemen zijn we al tevreden. Temmer nog waren uitgevallen en Wie wil op Zaterdag 23 April 1949 naar de Interland-wedstrijd Neder landFrankrijk te Rotterdam? Ere tribune le 5,idem 2e 4,Maas- tribune le 4,idem 2e 3,Zij- kwam het einde van deze schitterend vakken le ƒ3,idem 2e ƒ1,99. gespeelde wedstrijd. En heeft Meer- - v^o-oic 14 crpsn 22 punten en S.V.A. Herman Oudejans en J. Vendel in vielen was het elftal wel wat uit elkaar gehaald, maar de gasten wis ten hiervan niet te profiteren. En zo vaKKen xe j o,- Staanplaatsen 1,Jongensplaatsen yogels 14 gesp., 0,50. Opgeven t/m Zaterdag 26 Febr. *6 gesp., 26 punten. O.S.V. 6 Dreo 2 bij fa. Dekker. was afgekeurd en de Jrs moesten met een gelijk spel (00) tevreden zijn p. tegen Purmerend. ureo-meuws De A.-Adspiranten verloren met 40 Onder grote belangstelling, niet het er} de B-tjes behaalden een gelijk spel minst uit Akersloot en Assendelft, tegen W.B.S.V. Het spel van werd Zondag jl. de wedstrijd Dreo I—de B-tjes was zeer interessant. Meervogels I gespeeld. De leiding van derde verloor met 5 0. deze belangrijke wedstrijd was in programma voor a.s. Zondag: handen van de heer J. H. Duyse van E.V.C. 2—Dreol; Dreo 2—-W.V.S.V. Zaandam. Het was een forse stryd, J beide wedstryden voor het Gouden maar hij bleef tot het einde, dank zij UUJ de goede leiding zeer sportief. Voor Y'J1 JJLf'f A.F.C.B. M. stond alles op het spel en de wit-2.30, Dreo 2 W.V.S.V. zwarten staan veilig. Dus men kan begrijpen, dat de gasten bij een even- T pin7ip.pr Mpccf. minPlir tuele misstap hun kampioenskansen^ïpziger iUeSSC 1H milieui Weinig bezoek en weinig handel verwacht De eertijds bloeiende Leipziger Messe heeft, zijn glorie verloren. Over de komende beurs is men wel verspeelden, waar ze natuurlijk niet veel zin in hadden. Maar ze vonden deze middag een herboren Dreo tegen zich dat tot de laatste minuut vol hield. Vooral vóór de rust was het een prima partijtje' ^rv.. - voetbal, dat onze jongens te zien j heel pessimistisch gestemd. Hij zal slechts weinig bezoekers uit West- Duitsland en uit West-Europa trek ken: ongetwijfeld een succes voor de tegenblokkade, maar voor het economische leven van Duitsland is dat uiteraard een groot nadeel. De Messe is dit keer niet veel meer dan een tentoonstelling; er zal weinig omgaan. De exportmogelijkheden zijn door de senaarste aan materia len zeer beperkt en bovendien zijn de buitenlandse klanten door in het verleden opgedane onaangename er varingen voorzichtig geworden. p Ook voor Duitsland zelf zal de aanstaande beurs weinig betekenis hebben, zo verwacht men. Blokkade en tegenblokkade, prijsverschillen, financiële en monetaire bezwaren en credietmoeilijkheden verhinderen, dat zij haar vleugels kan uitslaan. Wegenwacht voor wielrijders De Nederlandse R.K. Bond voor het Rrjwielkleinbedrijf heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een wegenwacht voor wielrijders. De opzet is te komen tot een corps fietsende rijwielreparateurs, die op de voornaamste wegen in ons land gedurende de zomermaanden hulp kunnen verlenen. Reeds werd contact opgenomen met de A.N.W.B.. De plannen verkeren thans in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Een „Professor" ontmaskerd In samenwerking met de rijks vreemdelingendienst is de Arn hemse politie er in geslaagd een aarts-oplichter te Arnhem te ontmaskeren. Deze schijn-ge- leerde, R. A. Roskam Brunner genaamd, die zicli „professor Roskam" pleegde ie noemen, had zijn arbeidsterrein over ge heel ons land. Daar hij geen an dere bronnen van inkomsten had het door hem geleide z.g. in ternationale taleninstituut trok maar weinig cursisten leefde hij van oplichting, chantage en wat dies meer zij. Zelf verklaar de hij tegenover de politie, dat hij na vier jaar gymnasium van allerlei studeerde, maar nergens behaalde hij een academische graad of een ander bewijs van wetenschappelijke vorming. Zo zou hij twee jaar staatsrecht hebben gedaan, in 1926, 1927 en 1928 in Leiden in de Oosterse letteren hebben gestudeerd, voorts in philo- sofie en waterstaatsrecht. Van 1931 tot 1940 zou hij directeur van de Brugschool te Den Haag zijn ge weest. In '39 ging hij over tot de Rooms-Katholieke godsdienst. Hij probeerde een leerstoel aan de Nij meegse Universiteit te krijgen. Dit is hem niet gelukt. In '42 en daarna kreeg hij steun als een door de be zetters in vrijheid belemmerde in tellectueel, maar tezelfder tijd gaf hij les inRussisch aan de „Beauftragte des Reichskommissars" in de provincie Gelderland en zijn staf. Hij noemde zich „professor". Fantastische prestaties heeft deze oplichter op zijn naam. Zo sprak hij voor een der omroep-verenigingen (de Avro) eens een Nieuwjaarswens Balans sluit met een nadelig saldo DE politieke boekhouder, die na de Parijse U.N.O. assemblee de rekening opmaakt, moet ongetwijfeld tot 'n aanzienlijk tekort komen. Op de debetzijde staan Indrukwekkende getallen: Er waren 58 naties vertegenwoordigd, wier delegaties ln totaal 5000 personen sterk waren. De commissies vergaderden 568 maal, er waren 50 plenaire zittingen. Aan de zittingen werd 1800 uur besteed, het aantal documenten bedroeg 150.000. Als sluitpost „goodwill" Parijs trok naar schatting 110.000 bezoekers voor de U.N.O. Er waren meer dan 1700 journalisten. De 60 tolken werkten liefst in totaal 18.000 uur. Maar genoeg cyfers. Tegenover deze vaten met spraakwater aan de debetzijde staan weinig concrete poli tieke resultaten aan de creditzyde. Ieder heeft daarvan in de bladen ken nis kunnen nemen. uit in 17 verschillende talen. Geen taal ter wereld of „professor Ros kam" kende deze. Te goeder naam en faam bekend staande personen zouden door hem bedrogen zijn. Vooral interesseerde hij zich zeer voor de zogenaamde verdrukten. Daaronder vielen na de bevrijding niet alleen politieke delingquenten, maar ook Duitsers, die gaarne een verblijfsvergunning hadden, daar zy anders de grens over gingen. Slachtoffers. Ook toekomstige emigranten kon den bij hem terecht. Hij adverteerde in vele bladen met zijn lessen, die hij -gaf, met name in het Russisch en in het Spaans enz. Om zijn slacht offers vertrouwen in te boezemen vroeg hij algemene inlichtingenfor mulieren aan de ambassades, die iedereen kan krijgen, waarop hij dan van alles invulde. Niet alleen liet hij zich in contanten betalen, ook kreeg hij allerlei schuldbekentenissen of betaling in goederen, als radio's en dergelijke. Als rechtskundig raadsman trad deze 54-jarige pseudo-professor op en zo zullen er uit het dossier, dat een belangrijke omvang heeft, nog tal van andere voorbeelden te ha len zijn. In de caritas missie speel de hij een duistere rol. Thans is hij opgesloten in het Huis van Bewaring te Arnhem, om te zijner tijd voor de officier van Ju stitie te worden geleid. De politie veronderstelt, dat door de publicatie van de ontmaskering van deze aarts bedrieger nog tal van zaken aan het licht zullen komen. De „professor" werd ontmaskerd, omdat het een paar Duitsers zonder verblijfsvergunning teveel werd de grote bedragen, die hij voor zijrf diensten vroeg, te voldoen. Zij ga ven hem aan bij de ryksvreemde- lingendienst De cynici hebben in Parijs hun volle aandeel gekregen. Zij hebben de wind in de zeilen en kunnen uit het Palais de Chaillot kwaadaardige symboliek putten. Tussen de beide witte vleu gels van het paleis met op de achter grond de als uit een enorme meccano door gebouwde Eiffeltoren staat het martiale beeld van generaal Foch, gezeten op een bronzen paard. Was het niet treffend voor de geest onder sommige gedelegeerden, dat in plaats van de gebeeldhouwde figuur ener grote Europeaan als Aristide Briand of Jean Jaurès dat van een krijgs man, wiens lauweren behaald werden in onverzoenlijke strijd voor uitslui tend eigen land, de wacht hield bij de ingang? Waartoe dat gepraat? De gewone man vraagt zich meer dan ooit af waartoe al dat gepraat eigen lijk dient. De belangstelling voor het U.N.O.-werk, die toch al niet groot was, is in de afgelopen maanden nog meer geslonken. Hardnekkig idealis me is geheel overwoekerd door skep- sis. Dit droeve feit viel het best in Parijs zelf te constateren. Voor de hekken, die de grenzen van Unosia afbakenen, stond zich zelden meer dan 'n handjevol toeschouwers te verga pen. 't Gros der Paryzenaars wist nauwelijks wat er bij de Place de Trocadéro omging. De sensationele boulevardbladen boden trouwens ook ander geestelijk voedsel dan het menu, dat dagelyks in de U.N.O.-keuken be reid werd. Een succesliedje in een der cabarets was: Parlez- moi de Ruhr de V.N. kwamen niet ter sprake. Unosia vormde 'n wereldje op zich zelf, een wereldje van commissies met de taal van paragrafen en resoluties. Slechts de wereldburger Garry Davis bracht wat goedkope sensatie. Het Hyde Park. Er is reden de politieke commissie te bestempelen tot het Hyde-Park van 1 Unosia, met bureaustoelen in plaats van zeepkistjes en geachte afgevaar digden inplaats van Londense straat- redenaars. Minister Spaak is een ge boren voorzitter, ad rem, scherpzin nig en niet bevreesd zonodig met kracht de voorzittershamer te han teren. De gezette figuur en de don kere bril op het puntje van de neus doen denken aan een herziene uit- -gave van Churchill, een uitgave met meer Belgische bonhommie, meer ju ridische slagvaardigheid en minder gevaarlijke uitflapperij. Maar ook Spaak kon niet steeds verhinderen, dat de commissie een propaganda- forum werd, dat de debatten ver ward raakten, dat de argumenten en beschuldigingen in eindeloze eentonig heid herhaald werden. Het waren geen gemakkelijke klanten om per hamer te regeren, dc leden van de zes oppositie-delegaties, die zelden een duimbreed van hun standpunt prijs gaven en doorkneed waren in de ob structie-techniek. Wisjinsky is waar lijk 't geboren redenaar, ongetwijfeld 'n briljante figuur. De Joego-Slaaf dr. Belber, donker van uiterlijk en kop pig van blik, een niet tot wijken te brengen opposant met wie Spaak heel wat te stellen had. Onder de meer derheid waren er maar enkelen, die het in kracht van toon tegen de langdradige maar geduchte Oost- Europeanen konden opnemen. De Australiër, kolonel Hodgson, was er een van, een spreker, die boeiend is om te zien vanwege het vertrokken gelaat en de expressieve gebaren, de hard-sprekende slagvaardige Brit Mac Neil, de monotone Amerikaan Foster Dulles, wiens vuisten soms een woord je meespraken. En niet te vergeten de trouwe steun van Spaak, de Chinese afgevaardigde, wiens Zondagse Engels altijd met evenveel hoffelijkheid ge stoffeerd was. Dat het peil der debatten in de regel op laag niveau stond is bekend. Vooral ook de Zuid-Amerikanen, van wie de gedelegeerde van Haïti de re putatie heeft de domste te zijn, heb ben weinig positiefs bijgedragen. Marianne schiep sfeer. Merkwaardig dat de stemming in het paleis lang niet zo sceptisch was als er buiten. Marianne heeft zich een uitstekende gastvrouw getoond en ondanks de kleine organisatn;- fouten, een waardig millieu weten te scheppen. De uitverkorene metlaissez- passer, doorlaat-bewys en tickets, kaartjes voor de commissie, onder ging zijns ondanks de beschaafde sfeer van wellevendheid in de gangen en „salles des conférences" van de doolhof, die Palais de Chaillot heet. De blauw-geuniformeerde U.N.O.- wachters en agenten, de smaakvol geklede en charmante U.N.O.-nymp- fen, de druk bezige leden van het secretariaat, de roezige verblijven van pers- en radiomensen op een van de étages met de vlotte documentatie diensten, de bar, de wonderlijk ver nuftige techniek van het vertaal systeem, dat alles schiep een sfeer, die gunstig afsteekt bij de politieke kilte in de nationale parlementen. De Parijse parfumeriewinkels, de nachtclubs en andere gelegenheden hadden druk bezoek van gedelegeer den die afwisseling zochten in de betrekkelijk droge dagelijkse resolu tie stof. Een Nederlandse dagblad correspondent beweerde dat de Parijse zwarthandelaren een gouden tijd heb ben doorgemaakt. Het merendeel der afgevaardigden wisselde zijn geld op de zwarte markt om hogere koersen te krijgen. Fantastische hoeveelheden voedsel zouden op mysterieuze wijze uit Palais de Chaillo verdwenen zrjn Zulke Ochtendpostonthullingen moeten blijkbaar onmacht tot dege lijke voorlichtinging camoufleren. Het enige feit is, dat de bank te genover het Palais het bij U.N.O.- mensen zo nauw niet nam met de de- viezenvoorschriften. Alleen nurksen zullen daarin grote zonde zien. Het onmiskenbare tekort op de re kening kan slechts op één, zij 't het boekhoudkundig onjuiste wijze gedekt worden. En wel door sluitpost good will. Goodwill, vertrouwen in de toe komst, steun van de publieke opinie is wat de U.N.O. hard nodig heeft. Om deze reden is grotere bekendheid van 't zo belangryke niet-politieke werk van de U.N.O. van intens belang. (Ingezonden mededeling.) en u zult *8 morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal tn uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Ondergetekende adres plaats wenst zich te abonneren op de „Rijper Courant". Abonnementsprijs: per kwartaal f 0.75, per post f 0.85. Dit biljet op te zenden aan ons Hoofdkantoor te Midden-Beemster 20, Tel. 10, Koemarkt 29, Purmerend, Tel. 178 en Boekh. Hoogcarspel, De Rijp

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3