r 't End oan't (Riet r 50 jaar Boerenleenbank „De opgaande Zon" No. 1774 Vrijdag 4 Maart 1949 39e Jaargang G.J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10. Gironr. 470889 Redacteur: KLIJZING Nzn., Telefoon 178, Purmerend Ad ver ten tieprij s 8 cent per mm. Bi) contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis JUpflU CouKtol voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags ,,Ik schep uit de smeltkroes van het Leven Een woord, een daad, een lied, een sin. Bedenkt, er sal wat licht en schaduw wezen In 't dorp De Rijp, daar zit van alles in." Lota. Vrienden, in 't Boek der Boeken kunt gij lezen, Dat triest verhaal van watersnood. En hoe de ark van Noach aan alle dieren Een laatste veilige schuilplaats bood. En toen na dagen, dagen zwalken, Denkt niet: Hij fantaseert maar wat De arke Noach eindelijk strandde. Was het niet op de berg Ararat. In de Balkenhaven aan 't Buizendijkje, Daar wierp Noach het anker uit, En al de dieren van de wereld, Verlieten toen zijn gastvrije schuit. En zo, mijn vrienden, kon het gebeuren, Dat later, zeg een paar duizend jaar, Nazaten van die vreemde landverhuizers In De Rijp nog woonden bij elkaar. Uit oerwoud, waterland en oceanen Het is gerust geen fantasie Maar De Rijp herbergde in die dagen, Een dichtbevolkte menagerie. Wij behoeven ze niet op te noemen, De overlevering heeft hun faam bewaard, Ze waren er, dat is ons voldoende, Hun daden zijn reeds lang verjaard. *t Scherm dus op, 't voetlicht aangestoken, Reeds staan de spelers achter het toneel, De souffleur is in z'n hok gedoken, Publiek wacht op 't eerste tafereel. Voor U zijn het slechts vage schimmen, Eens, gelijk gij nu, van vlees en bloed, En op het schouwtoneel: De Wereld, Speelden zij hun rollen, slecht en goed. Maar allen waren ras-artisten, Van het gezegend dorp De Rijp, En bruisend joeg het felle leven Rechts van de Dam, in die nauwe pijp O' Kerkesteeg, als huis en straten konden spreken. Van alle vreugde, zonde en jolijt, Zou het een prachtig Hooglied wezen, Van hoe het leven reilt en zeilt. In een bed van vuur gaat de zon ter ru.de, Zet 't End van 't Riet in gouden gloed. Dit is het uur, het lang verbeidde, Zaterdag's avonds is het leven goed. Kikker en Slang hebben een verbond gesloten, Bezegeld door de Wezel en de Beer Op de goot, zien de vogelen des Hemels Aandachtig op 't verheven schouwspel neer. Het was te geef, de borrels in die dagen Vijf centen voor een reuzelel, Zo voor de toonbank, even om 't hoekje, Onafgebroken ging de winkel-lellebel. Drink! Drink! Gij mannen en gij vrouwen, Drinkt! En zing het oude lied. Kom, Kikker, laat je tranenstem nu horen, Vooruit: ,,Aan de oever van een snelle viiet'V En als de nacht haar donkere wade Over het luidruchtig dorpje heeft gespreid. Een simpel lichtje ergens staat te flakkeren. Dan is de Wereld stil en wijd. De ménsen slapen in bedstee en alkoven, Verdromen er hun vreugde en verdriet, De maan ziet uit een sterbezaaide hemel Op het panorama van ,,'t End van 't Riet". Reisje naar CANADA Van „Paradijs" is geen sprake OOST-GRAFTDIJK. Vrijdagavond 25 Febr. hield de P.J.G. en de Jonge Kerk in de Doopsgezinde kerk al hier een filmavond over het onder werp: „De Nederlandse Emigranten in Canada". Er bestond vry veel belangstel ling voor deze avond, want toen de voorzitter van de P.J.G. de heer Kartog allen hartelijk welkom heet te, was de kerk goed gevuld. Hij sprak in het bijzonder een welkomst woord tot ds. Smits uit Montreal (Canada), die voor en tijdens de film het een en ander zou toelichten over het leven en werken van de Neder landers in het verre Canada. Ds. Smits, die voor enkele maan den naar Nederland is uitgezonden om hier lezingen en radio-toespra ken te houden over bovengenoemd onderwerp, liet ons in gedachten op zeer leuke wijze een reisje naar Ca nada maken. Allereerst vertelde spreker dat Canada ongeveer 13 mil- lioen inwoners heeft, die in hoofd zaak langs de twee spoorlijnen wo nen, die van het Oosten naar het Westen lopen. Bijna 42% is Rooms- Katholiek, doch ook de Ned. Herv. Kerk heeft in de kleinste dorpjes haar kerkjes. Deze kerkjes zijn evenals alle andere gebouwen bijna alle van hout opgetrokken. De dien sten zijn vrijwel hetzelfde als in Hol land, terwijl men er kleine kinderen en zelfs zuigelingen in het kerkge bouw mee neemt. Ook houdt men onder de dienst rekening met de kinderen die aanwezig zijn en geeft men ook een kleine preek in Zon dagsschool vorm. Dit alles staat na tuurlijk nauw in verband met de grote afstanden die men dikwijls moet afleggen. Niet roken, noch drinken Verder is het volgens ds. Smits de gewoonte dat een predikant in Canada drinkt noch rookt en vooral in het Westen is deze gewoonte nog zeer sterk. Ook de lidmaten, die het roken of drinken niet laten, worden als niet serieuse kerkgangers be schouwd. De Nederlandse emigranten ko men de eerste jaren in de meeste gevallen op een farm en moeten daar als ondergeschikte dikwijls hard werken. Want al met al is Ca nada volgens spreker, wel een land om vooruit te komen, maar men moet er vaak langer en harder wer- ktn dan in Nederland, zodat men 't denkbeeld „Paradijs" al spoedig laat varen. Na deze inleiding kwam de film en deze gaf ons in kleuren het le ven van een Nederlandse familie in Canada te zien. In de pauze werd gezang 146 ge zongen en werd er gecollecteerd om de onkosten van deze avond te dek ken. Ook kon men verschillende fo to's bekijken, die ter inzage lagen. Na de pauze beantwoordde ds. Smits nog enige vfagen en werd er nog een filmpje over vogels ver toond. Vervolgens dankte mej. M. Kaaij ds. Smits namens de Jonge Kerk en de P.J.G. en we geloven wel dat ze hiermede de tolk was voor alle aan wezigen. Tot besluit zong men nog Gezang 308. BEEKENFEEST OOST-GRAFTDIJK. Ons dorp is tot rust gekomen. Dagen lang heeft de jeugd alles wat brandbaar was bij elkaar gesjouwd. De wagen van de Koekkoek reed af en aan hoog opgeladen met riet, takkenbossen enz. en gestadig groeide de brand stapel op „de Fok". Eindelijk kwam de lang verwachte avond van de 24e Februari, het „Beekenfeest". Al les trok naar het eind van het dorp. De brandstapel werd aangestoken en de kinderen hebben met stralende ogen gezien naar het vreugdevuur dat van ouds de overwinning op de winter betekende; en de ouderen, zij zijn in gedachten terug gegaan naar hun jeugd, toen zij de brand stapel verzamelden en zij aan de hand van hun vader of moeder ke ken naar het oplaaiend vuur. Voor geslachten gingen henenmaar gebleven is het aloude gebruik, het „Beekenfeest". DE ZAAK A. D. WEST-GRAFTDIJK. Zondagavond 27 Februari brachten de fabrieksar beiders van West-Graftdijk en omge ving met de touringcar van de heer Hooijberg uit de Rijp een bezoek aan de Nieuwe Sociëteit te Wormer- veer. Daar werd nL door de Neder landse Vereniging van fabrieksar beiders (sters) aan de arbeiders van afd. Wormerveer eentoneelavond aangeboden. Het programma bestond uit de opvoering van het toneelstuk „De zaak A. D." door het Volkstoneel o.l.v. Herman Bouber. Dit was een toneelstuk dat op een zeer hoog peil stond, en wij zijn dankbaar dat het gezelschap Bouber dit probleem ten tonele heeft ge bracht. Aan het begin van deze avond sprak de'heer F. C. Schrau- weri een kort propagandawoord. Feestelijke herdenking van Gouden Jubileum door Hijper klein Toneel DE RIJP. Zaterdag en Zondag kwam in Het Rijper Wapen het Rij per Klein Toneel met het bekende toneelspel van H. Heijermans „De Opgaande Zon" voor het voetlicht. Het Rijper Klein Toneel heeft dit moeilijke stuk op sublieme wijze op het toneel gebracht en een woord van hulde aan alle opvoerenden is hier zeker op zijn plaats. De voorzitter, de heer P. Kostelijk, opende de avond en heette allen welkom. De opkomst van het publiek was Zaterdag beter dan Zondag, waarschijnlijk mede door het uiter mate slechte weer. Het stuk speelt omstreeks 1910 in een stad en behandelt de strijd van een kleine zelfstandige winkelier tegen de moordende concurrentie van een groot warenhuis, dat zijn gebouwen heeft aan weerszijden van zijn winkel. De heer L. Slot vervulde de rol van de winkelier Mathijs de Sterke en deed dit op uitstekende wijze. Hij werd hierbij trouw terzijde gestaan door mej. Gré Zomerdijk, die in haar rol als Sonja, dochter van Mathijs, buitengewoon sterk spel liet zien. Mevr. J. KostelijkBom vorm de als Anna Maria, vrouw van de Sterke, de tegenhanger van de op timistische Mathijs en Sonja. Opval lend goed was de vertolking van de rol der simpele grootvader door de heer G. G. Kos. Hij was zeker een der besten, zo niet de beste der spe lers en betekent 'n belangrijke steun voor het Rijper Klein Toneel Mevr. M. KnegtPrins vervulde op goede wijze de rol van Doortje Merten, buurvrouw van de Sterke. De heer A. Leguit speelde op aannemelijke wijze de rol van Naphtalie, zoon van Doortje. De heer K. Veenman was zeer goed als de oude knecht Abra ham. De rol van de hooghartige di recteur van het warenhuis werd op prima wijze vertolkt door de heer P. Kostelijk. De heer J. Kostelijk blonk uit als Stuifsand, een collega van Mathijs. De overige kleinere rol len, vervuld door mej. M. Wuis en de heren F. Jonkhart, J. Bunschoten, J. Engels, T. Zomerdijk en D. Koster vormden een goede aanvulling op de hoofdrollen. Na afloop van het 4 be drijven lange stuk mochten de op- voerenden een verdiend applaus in ontvangst nemen. Grime en toneelaankl .-ding waren uitstekend verzorgd. De egie was in goede handen bij de hetr F. Jonk- hart, Beemster. In zijn slotwoord dankte de voor zitter allen, die hadden medege werkt om de avonden, te doen sla- DE RIJP. Ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan der Boerenleen bank De Rijp is er Donderdag 24 Februari geducht feestgevierd in de Rijp. De feestelijkheden begonnen des morgens met een door pastoor Cop- j pens opgedragen H. Mis. Des Avonds 7 uur begon de feest- avond in de zaal van de heer C. Blokdijk. Hierbij waren ongeveer 160 personen aanwezig, o.w. de heer Van den Hurk, vertegenwoordiger van de Centrale Bank te Utrecht, burgemeester Dalenberg en echtge note, pastoor Coppens en pater Frankhuizen en de heer Remmers waal, oud-kassier en echtgenote. Het bestuur der Boerenleenbank kwam de zaal binnen, verwelkomd door een feestlied. Hierop opende de heer D. Blokdijk, voorzitter van het feestcomité. Spreker feliciteerde het bestuur namens alle aanwezigen. Hierop sprak de voorzitter der Boerenleenbank, de heer J. P. Poel, namens het bestuur en de raad van Toezicht een welkomstwoord uit, waarin hij allen hartelijk welkom heette. Het bestuur had het besluit genomen, aldus spreker om deze dag feestelijk te herdenken, daar 50 jaar toch zeer zeker een mijlpaal bete kent en de grote belangstelling is een bewijs, dat U met dit besluit volkomen instemt. Hij wenste verder allen een prettige avond en droeg de verdere leiding over aan de heer D. Blokdijk. Gelukwensen De heer Van den Hurk, vertegen woordiger van de Centr. Bank, sprak woorden van waardering voor het bestuur en de Raad van Toezicht en hoopte, dat de bank mocht blijven voortbestaan tot welzijn van de le den. Burgemeester Dalenberg dankte het bestuur voor de uitnodiging. Het deed hem plezier deze bijzondere dag te mogen bijwonen. In 1896 werd te Geldrop de eerste Boerenleen bank opgericht en De Rijp volgde reeds twee jaar later. Spreker vond dit een buitengewone prestatie, en hoopte dat de bank nog veel kon doen tot verheffing van land en tuinbouw. Pastoor Coppens, hierna het woord voerend, vond het een genoegen dit gouden feest te mogen meemaken. Hij hoopte o.m. dat het bestuur met zijn werk de belangen van de inwo ners van de Rijp en Graft kon blij ven behartigen. Spreker wist, dat er veel werk door het bestuur werd verricht, doch dat dit met plezier werd gedaan. De heer Remmerswaal was in de wolken met de uitnodiging, welke hij en zijn vrouw mochten ontvan gen. Hij had vele aangename herin neringen aan zijn werk als kassier. Hij constateerde, dat de leiding van de bank in goede handen was. De heer Van Gemert memoreerde de drukke tijd tijdens en na de oor log. Verder spraken nog de heer G. Visser, namens de L.T.B. en de heer J. de Lange. Gezamenlijk gebruikte men daar op het souper, waarbij de stemming voortreffelijk was. Hierop sprak de directeur, de heer J. P. Poel een herdenkingsrede uit. De heer Poel kwam tot de slotcon clusie, dat de Boerenleenbank van groot belang is en dat zij veel heeft bijgedragen tot de welvaart der le den. Spreker hoopte, dat de bloei der bank mccht blijven doodgaan lot steun van de leden. Hierop volgde een daverend applaus. Een voor het Katholiek Thuisfront gehouden collecte bracht ƒ86.50 op, waarvoor pater Frankhuizen harte lijk dankte. Het feest werd nog geruime tijd voortgezet met muzikale medewer king van de heren G. Hop, H. de Vries, K. Commandeur en G. Schip per. De heer Schouten trad op als conferencier. gen, in het bijzonder diegenen, die attributen voor het toneel hadden afgestaan. Een gezellig bal besloot de avond. LEZING OVER CURACAO GRAFTIn de op 24 Februari j.1. gehouden tweede nutsavond te Graft hield de Heer Mollerus uit Bloemen- daal een lezing over zijn reis naar Curagao. De reis werd gemaakt met de „Costa Rica" van de K.N.S.M., welk schip tijdens de oorlog verloren is gegaan. Curagao is ongeveer zo groot als de provincie Utrecht. De hoofdstad Wil lemstad heeft een inwonertal van on geveer 50.000. De bewoners van het eiland leven vrijwel uitsluitend van de olieraffinaderijen, welke zich op net eiland bevinden. De olie wordt, daar op Curagao zelf geen olie wordt ge wonnen, met een vloot van ruim 20 tankschepen, die steeds heen en weer varen uit Venezuela aangevoerd. An dere middelen van bestaan zijn er practisch niet. Mogelijkheden voor agrarische bedrijfstakken zijn er, door het uitermate droge klimaat, niet. Hierop sprak de Heer Mollerus nog over Suriname, een land met een bui tengewoon rijke plantengroei, waar de cultures echter zeer veel van planten ziekten hebben te lijden. Een uiterst belangrijk mijnbouwproduct is hier het bauxiet, dat gebruikt wordt voor de fabricage van alluminium. Na de pauze besloot de spreker zijn vlotte en interessante causerie met het vertonen van foto's, door hem tij dens de reis gemaakt. Jammer was, dat de opkomst van het publiek bij deze leerzame avond slechts matig was. RUNDVEEFOKVER. „DE RJJP, GRAFT EN OMSTREKEN" Het jaarverslag van bovengenoem de vereniging over 19471948 van de controleur-stamboekhouder de heer J. Middelkoop, werd dezer da gen door een speciale commissie uit de Prov. Bond van Rundveefokver. in Noord-Holland te Alkmaar be kroond met een prijs van 25. Onze felicitatie! „DE PECHVOGEL" WEST-GRAFTDIJK Zondagavond 27 Febr. bracht de toneelvereniging' „De Flierefluiters" uit Landsmeer in de zaal van de heer J. Schoon te West-Graftdijk het nieuwe lach- stuk „De pechvogel". Toen het do,.k voor het eerste bedrijf op ginj was de zaal geheel gevuld en zat men in spanning wat dit nieuwe stuk zou brengen. Het stuk.„de Pechvogel" dat uit drie be drijven bestaat, is eigenlijk niets meer dan een doodgewone klucht, die het publiek danig aan het lachen heeft gebracht Er werd vlot ge sp eld en over het geheel genomen heeft „de Pechvogel" wel voldaan. Het bal na afloop werd verzorgd door de Jantjes en tot 2 uur bleef men op hun accordeon-klanken nog gezellig bijeen. LEERLINGENAVOND G. HOP WEST-GRAFTDIJK. Na de suc cesvolle avond in de Rijp zal op Za- terdaga/ond 12 Maart in café Schoon ook een optreden plaats hebben van onze bekende toonkunstenaar de heer G. Hop uit Oost-Graftdjjk. Ook deze avond zal in het teken staan van de ouden van dagen, want evenals in de Rijp zal ook hier het batig saldo van deze avond ten goe de komen aan de ouden van dagen, doch nu aan de afd. West-Graftdijk. Het programma bestaat uit verschil lende piano, accordeon en viool stuk jes en zal geheel uitgevoerd worden door leerlingen van de heer G. Hop. Later op de avond kunnen we de heer Hop zelf bewonderen in enige werken van Chopin en Beethoven. DE RIJP BURGERLIJKE STAND Overleden: Geertruida. Hille, echtge note van P. Heg nis, oud 78 jaren. A

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1