REIS NAAR DE BLAUWE VALLEIEN LAND- EN TUINBOUW" VERGADERDE Baldadigheid kost Nederlandg jaarlijks 20 millioen Og enblikken van groot geluk Podium DE MECHANISATIE IN DE LANDBOUW DE RIJPER 2 Onvergetelijke schoonheid van het Kerkorgel PI het grauw van de winteravond verrast op het Amsterdamse Oudekerks- pleln de kerk. Onder en bij de kerk ebt het sterk vertraagde leven van de hoofdstad nog wat uit. Achter rossig doorlichte ruitjes, aan de overkant van het water, wordt surrogaat-intimiteit beloofd. Het regent zeurderig en het leven lijkt zwaar ontluisterd. Maar daar is die kerk. Hij heet: de Oude Kerk, en dat is een goede naam. Hoeveel geslachten zagen die muren en die toren, die ramen en die daken niet komen en gaan? Hoeveel stormen raasden niet over de Oude Kerk! Hoe weinig gelukkige mensen gingen met blij opgeheven hoofd langs haar muren voorbij en hoeveel teleurgestelden en gedesillusionneerden slopen er huiverend langs! Duizenden kinderen speelden, op zoele zomermiddTgen, in de schaduw van de muren hun onschuldig spel. Tienduizenden ontgoochel den en bedroefden liepen berooid en triest langs het water van die gracht en zagen op dat verstilde, mysterieuze water neer. Maar die avond scheen licht door de gebrandschilderde ramen van de kerk. En met het licht vermengde zich het kolken en ruisen van het oude orgel in de Oude Kerk. Anton van der Horst speelde op dat orgel. Vier honderd jaar geleden speelde op hetzelfde orgel in dezelfde kerk Svveelinck. brachte geld. Weemoed over het voorbijgaan van de laatste faze der jeugd en een oud plezier bij de ge dachte van het opengaan van alle geheimen der volwassenheid. Dat alles golft en deint door el kaar, zonder begin en zonder eind; al die dingen die er altijd al waren, in het binnenste van dat wonder lijke hart. En nu breekt het baan het is niet meer tegen te houden het wil er uit.... het wordt weer zichtbaar, het dient zich aan, on weerstaanbaar, tomeloos. En dat alles doet het geheim van de muziek van het orgel, boven je; de muziek die om je is en in je. Wonderlijk, wonderlijk is die oude muziek op dat oude orgel. Je zit en je behoeft verder niets te doen dan het geluid te absorberen. De klan ken, opgevangen door de antennae van het menselijk hart, doen de rest. O, het is onbeschrijflijk mysterieus. Toccata en fuga! En héél 't leven keert terug, van de lichtblauwe val leien der jongste jeugd, toen we zweefden over de hoogste toppen on zer verbeeldingskracht, tot de dras sige moerassen der latere jaren, waarin we vochten tegen de bittere werkelijkheid der nadagen en de eentonigheid van een schamel heden. Toccata en fuga...!! en alle wind selen, sluiers en beletselen die zich in zoveel jaren rond het hart ge won f r hebben, maken zich, één voor één, los en men ziet zichzelf in benarde naaktheid. En dan is daar, ineens, hard en onverbiddelijk, het einde van het concert. De stilte valt tussen de mu ren, even onverwachts als een steen in een zomerse vijver. Gestalten en schaduwen richten zich op, er komt leven in de jassen en de mantels, waaronder zich mensen bevinden. En langzaam verlaten die mensen de kerk. Het is uit. De orgelist boven heeft zijn muziekboeken gesloten. Hij gaat naar huis. Hij zal wel moe zijn. Buiten staat, op het rossige Oude- Als een betovering Er waren niet zo heel veel men sen- hoewel de man, die achter het klavier zat, hoog boven ons, een grootmeester in de orgelkunst was. Er luisteren meer mensen naar filmmuziek dan naar de muziek van het kerkorgel, hoewel het kerkorgel de moeder aller instrumenten is. In het gedempte licht van het kerkinterieur speelde de orgelist zijn muziek. Het was er niet warm, eerder kil, en ik huiverde in m'n jas, die ik omgeslagen hield. De kerk was ook zo groot en er waren te weinig mensen om zich aan eikaars nabijheid te verwarmen. Van der Horst speelde fuga's en toccata's van Bach. Hij speelde liede ren van Widor. En dan opnieuw pre ludia van Bach. Heel de Oude Kerk was, in de ogenblikken der grote forti, een baaierd van geluid, klank, muziek. Het golfde en stroomde uit de pijpen van het instrument, het spoelde en stroomde langs de muren, de banken en het dak. Die muziek was overal, op, over en in ieder onderdeel van de J Amsterdams Oude Kerk, en het scheen soms of de Kerk zélf orgel was geworden. Ik geloof niet dat er op de wereld mu ziek is, die een mens onweerstaan baarder meesleept en buiten zich zelf doet keren dan de muziek van het kerkorgel. Zij is oeroud en won derlijk jong tegelijk, en er is niets dat in edelheid en voornaamheid aan haar gelijk is. Deze muziek doet vreemde dingen in een mens, als hij zich neerzet om te luisteren. Het was, die avond, als of het stof en spinrag van de vele uren daarvóór weggeblazen werden op haar adem. Ineens was er niets overgebleven van de droesem der verloren uren en het verdriet om desillusies. De klanken van het or gel, soms één verrukkelijk pianissi mo, het fijnst, prilst en tederst be gin van geluid van een jonge vogel in de lente, soms een aanzwellende storm, tenslotte orkanend van muur tegen muur, een zee van klank, die het hart van de luisteraar vult, vol maakt, barstend vol. Dat zijn de ogenblikken van een groot en wild geluk om het mogen ondergaan van zoveel schoons. Je zit daar dan, ineengedoken in de harde, matglazende bank, en de storm der muziek is boven je, naast je, achter je, maar vooral binnen in je. Alles anders..— Ineens is alles andersweet men dat de dingen van die dag veel minder belangrijk waren dan je eerst meende. Je probeert ze te her inneren maar ze zijn zo ver weg niet meer vast te houdenze zijn weggeglipt in de spoelende bran ding van het orgel en ze zullen eerst terugkomen als de betovering van het instrument, bespeeld door de kunstenaar achter het kleine klavier van het grote orgel, verbroken wordt. Zulke ogenblikken wil je vasthou den. Je zou willen blyven luisteren, uur na uur, dagenlang. Net zo lang tot je zou inslapen, toegedekt door die muziek, en dan in die slaap van verre nog steeds mogen luisteren. Het is alsof het hart van een mens, zyn ziel, het geweten (het geeft niet hoe je het noemt) groter wordt, als of het gaat overstromen door her inneringen die opwellen uit dat ont zaglijk en onmeetbaar niets van alle herinnering, die onbewust bewaard bleef. Er is de weemoedige treurnis over de slechte dingen, en er is de goede, milde herinnering aan die andere dingen die het leven zijn fleur gaven, zijn glans en zijn beto vering. Verdriet over een doodge gaan vriendje, vreugde over de eerst ontvangen kus van het liefste meisje. Wat melancholie over het leed dat je moeder aandeed en de geur van blijdschap over het eerste thuisge- kerksplein, de kerk. Als een grau wt, eenzame rots in de avondzee van de stad. Het regent nog steeds en het is nog stiller geworden. Licht valt getemperd en warm ge kleurd door de ramen van de Oude Kerk, en het is met een bezwaard hart dat men de gracht langs loopt. Naar huis. Naar het leven, en de wereld. Van binnen sluiten zich de schel pen alweer over het hart dat even, een kort ogenblik, openstond. De sluiers en windsels wikkelen zich er weer overheen en niets blijft achter dan de herinnering aan een paar wonderlijke, superieure momenten. Donker dreunen ae slagen van de kerkklok over de stad. Er zit iets van waarschuwing en vermaan in die klank van brons op brons. De Oude Kerk heeft het mooiste orgel. Het is, als ik me niet vergis, een instrument waarop Sweelinck vierhonderd jaa^* geleden al zijn Cantiones Sacrae speelde, zijn tocca ta's, variaties, koraalvariaties en echo-fantasieën. Er zijn meer kerken in de hoofd stad en in verscheidene ervan wor den orgelconcerten gegeven. Waarom gaat ge niet eens luiste ren? Geen geloof aan eigen herinne ring? Geen heimwee naar die licht blauwe valleien ANTHONY VAN KAMPEN. Het water in onze bodem ZWARE STORM RICHT AANZIEN LIJKE SCHADE AAN DE RIJP/GRAFT. De orkaan welke jl. Dinsdag over ons land raasde, heeft ook in onze omgeving geducht huisgehouden. Aan het Oostdijkje woei de kap- berg van de heer W. Besse om. Deze nam in zijn val een deel van de stal muur mee, zodat voor het vee een andere verblijfplaats moest worden gezocht. Bij de heer C. Laan werd een openslaand raampje vernield. De Rechtestraat werd onveilig gemaakt door vallende dakpannen. Bij de heer De Haan moest de zinken dak bedekking het ontgelden. In het Langebrugspad woei het dak van een schuurtje af. Ook verschillende BEEMSTER. Donderdagavond ver gaderde in Het Heerenhuis de af de lingen land- en tuinbouw van de Hollandse Mij. van Landbouw, on der voorzitterschap van de heer G. Met Fzn. j Na de openingsrede van de voor zitter, maakte de secretaris, de heer P. C. van Meurs, bekend, dat er ge legenheid bestond om in de maand Mei tien dagen te verblijven in een Franse Volkshogeschool. De ver- I blijfkosten zijn zeer gering f 5.per i persoon, buiten de reiskosten. Land- en Tuinbouw had voor deze bijeenkomst uitgenodigd de heren K. Bergsma, leraar aan de Rijksland- bo'uwwinterschool te Schagen, en ir. Tj. Groendijk van de Rijkslandbouw- Voorlichtingsdienst te Alkmaar. Bei- i de heren zouden op verzoek het onderwerp „De waterhuishouding van onze bodem" behandelen. Het I bestuur ,van het Waterschap Beem- I ster, dat ook wel iets heeft te ma ken met water, was ook als belang- i stellende en -hebbende aanwezig. Waterstand Het is bekend, dat de plannen van akkerbouwers, fruitkwekers en gras- boeren niet parrallel met elkander lopen als het gaat over de water stand in de polder. De ene categorie wil de waterstand laag, de andere hoog, en de fruitkwekers zo tussen beiden in. En het waterschap moest i in deze de puzzle maar oplossen. Wat natuurlijk zonder kleine botsingen niet mogelijk is. Jarenlang heeft deze stille strijd gewoed zonder dat men I tot een bevredigende oplossing kon komen. De drie groepen waren dan ook "op de bijeenkomst vertegen woordigd, in de hoop dat deze avond de oplossing gevonden zou worden. Helaas moest de eerste spreker, de heer Bergsma, al verklaren, dat ook hij niet precies kon zeggen hoe het nu eigenlijk was en hoe of het moest. Maar wel zou hij de vergadering zijn zienswijze daarop mededelen. De hoofdzaak echter om tot juist begrip van de waterhuishouding van onze schuurtjes in de Eilsndspolder wer- 1 bodem te komen is het proefonder- den beschadigd. Aan de Beemster- j vindelijk onderzoek. Welnu, dat zal dijk liepen ook verschillende wonin- er komen. De heer De Jonge van de gen schade op. Hier werden ook eni- Jisperweg jtelt enkele percelen^ van ge bomen het slachtoffer. Bij de heer 1 J 1 J"~ oüf" o' zijn land beschikbaar om die proe- J. Sünder wolP de schoorsteen om, ven te nemen. gelukkig zonder door het dak te 1 Uiteraard kan dat niet op korte storten. Bij de heer Fransen liep het dak ernstige schade op. Niet al leen de pannen maar ook een deel van de vorst kwam hier naar bene den. Van de directeurswoning van de Zuivelfabriek „De Tijd" werd een groot venster van de bovenverdie ping door overwaaiend grind van het mastieken dak der fabriek ver nield. Persoonlijke ongelukken kwamen in onze omgeving niet voor. termijn gebeuren, de resultaten kun nen pas geconstateerd worden over lange tijd, in verband dat verschil lende factoren de uitkomst kunnen beïnvloeden. De heer Bergsma was van mening, dat hoge waterstand in de sloten geen nadelige invloed uit oefent voor het akkerbedrijf. Verdwijnend water In dezelfde trant sprak ook ir. Groendijk. Niet alleen dat beide Cowboy films en molorrennen Han de lamlendigheid der z.g. massajeugd te bestrijden Van <JM8 reizende redacteur) 'TWINTIG millioen gulden schade wordt er jaarlijks In 1 Nederland geleden ten gevolge van baldadigheid, aldus hebben deskundigen aan de hand van de beschikbare ge gevens berekend. Dat dit reusachtige bedrag beter besteed zou kunnen worden, daarover zullen de meningen wel niet uiteenlopen. Maar hoe kan men dan een eind maken aan die baldadigheid? En hoe kan men, als dat mogelijk is, dat bedrag In handen krijgen Ziehier twee cardinale vragen, één brandend vraagstuk, waarop de antwoorden en waarvoor de oplossing nog lang niet gevonden is. Edoch, er wordt aan gewerkt! .De grootste moeilijkheid is, aldus dc heer C. J. Ruurs, gemeentelijk inspecteur voor ae lichamelijke opvoeding en de sport te Dordrecht, die zich intensiei met dit vraag stuk bezig houdt, de bedrij vers der baldadigheid te vatten. Men moet ze zoe ken onder wat men noemt de massajeugd in de leeftijd van 14 tot 20 jaar, zo tussen het verlaten van de lagere school en het begin van de militaire dienst. „Wat is dan die zogenaam de massajeugd „Dat zijn groepen opge schoten jongens en mesjes, die stuk voor stuk nog zo kwaad niet zijn, maar in eikaars gezelschap spoedig tot een onbehoorlijk gedrag geraken. Het zijn niet al leen arbeidei skinderen, die b.v. ten gevolge van ver klaarbare oorzaken als slechte behuizing tot katte- kwaad geraken, maar even- eer H.B.S.'ers en gymna siasten, voor wie de voet balcompetitie, de jazz en... liet kammetje belangrijker zijn dan de inhoud van hun boekentas. De massajeugd konit voort uit alle lagen, standen en klassen van de maatschappij. „Vertoont zij eigenschappen belang in dingen buiten het eigen kringetje; In de zesd® plaats veracht zij alles wa* geen zichtbaar nut oplevert- En in de zevende plaats mist zij vermoedelijk alle zelfwaardering. „Dat is weinig verheffend En meent u door het weg nemen van deze in hoofd zaak negat'eve eigenschap pen de baldad'gheid te kun nen bestrijden, dus die 20 millioen te kunnen uit sparen „In hoeverre dat moge lijk is moet de practijk le ren, maar ik geloof, dat wij een heel eind zouden ko men. Overigens moet u z'ch op de materiële zijde van het vraagstuk n'et blind algemene staren. U moet die bereke ning van 20 millioen slechts z;en als een rechtvaardiging Lawaai en snelheid I „Zeer zeker. In de eerste .h_eii°°S ^et plaats handelt zij collectief. In de tweede plaats denkt zij niet na, maar treedt zij emotioneel op. Zij houdt van lawaai en snelheid: motor- rennen, cowboyfilms e.d.. hebben haar voorkeur To neel vindt zij vervelend cabaret kan zij soms waar deren. In de derde plaats accepteert zij geen leiding In ae vierde plaats mist zij elk leidend beginsel, leeft zij volkomen in het heden, hetgeen zich bijv. uit in een de) verzoek om eenzelfde bedrag beschikbaar te stel len om de massajeugd op te vangen en in goede banen te leiden. De winst, de mo rele en geestelijke winst zou veel groter zijn. De lamlendigheid is een veel groter kwaad dan menig een vermoedt. Het is een begin van aantasting van de volksmoraal." Sport- en speelterreinen „En stel nu eens, dat de gemeenschap (hoe dan ook), afkeer van sparen. In de dat grote bedrag beschik- vijfde plaats stelt zij geen baar zou stellen, wat zou er dan mee moeten gebeu ren Dan zouden ef door het hele land sport en speelter reinen moeten komen en clubhuizen in elk dorp en elke stadswijk. Dan zou er in elke plaats een organisatie moeten zijn om de vrije tijd van de massajeugd te vullen op een wijze, die zij kan waarderen (dat is het moei lijkste!) en die aan het doel (morele en geesteliike ver heffing) beantwoordt. Er is een nieuw type jeugdleiders nodig: mensen, die zich aan dit werk geheel kunnen wijden. De padvinderij, die met vrijwilligers werkt, kan lang niet voldoende doen. Grote bedrijven zijn meer malen tot grote medewer king bereid, maar van be paalde zijde wordt dat min der gewaardeerd, omdat dat zou kunnen leiden tot een ingrijpen van de fabriek in het gezinsleven De kerken zouden veel kunnen en moe ten doen. De overheid doet hier en daar wat, zij het nog op bescheiden schaal. Span is van groot belang, maar vele verenigingen hebben al te veel leden of lieverte weinig terreinen en lokalen. Bovendien is het opkweken van voetbalsterren met ver waarlozing van zwakke broe ders niet net juiste systeem. Met films is veel te bereiken, maar welke Dat weet men nog niet. Heeft Arthur Rank de juiste toon te pakkeu Of zijn cowboyfilms toch niet zo slecht Wij, jeugd leiders, weten eigenlijk nog lang niet wat wij precies tnoete doen. Maar dat er iets moet gebeuren staat vast. En dat het financieel verantwoord is ook. Het geld komt er dubbel en dwars weer uit! (Nadruk verboden.) sprekers constateerden dat er in de grond, wat het water betreft, iets aan het veranderen is, ook uit de vergadering kwamen stemmen, die dat met bewijzen onderschreven. Het water in onze bodem verdwijnt, ook in het buitenland heeft men dat ge constateerd. De heer Bergsma vertelde in ver band hiermede, dat in Californië boeren in de beginne op 1 m. diep te reeds voldoende water voor hun bedrijf konden krijgen, maar dat men nu reeds tot 4 m. diepte moest gaan. Voor wat Noordholland be treft, de één veronderstelde dat het waterleidingbedrijf oorzaak was dat het water uit de bodem verdween. Een ander berekende dat de norton wellen millioenen kubieke meters water aan de grond hadden onttrok ken en dat nog steeds doen, enz. Verschillende systemen om tot be tere en doelmatige bevloeiing te ko men werden evenzeer besproken. Ook hierin kon niet gegeneraliseerd worden, omdat de structuur van de grond zo verschillend is. In de be ruchte droge zomer had men met bovengrondse bevloeing en onder grondse door middel van draineer- buizen reeds proeven genomen, alle met meer of minder resultaat. Het was al laat toen de voorzitter, met een woord van dank aan beide sprekers, de bijeenkomst sloot. Leerzame demonstratie De mechanisatie staat op 't ogen blik in landbouwkringen in 't mid delpunt der belangstelling. Door grote demonstraties wordt aan be langhebbenden getoond, wat wel het beste is voor hun bedrijven, en wat met diverse merken kan worden be reikt. Kortgeleden had een belangrijke demonstratie van het z.g. Ferguson- systeem plaats op een terrein in Voorburg, waarbij vertegenwoordi gers van het ministerie van Land bouw, Stichting v. d. Landbouw, Landbouwhogeschool te Wageningen en vele landbouwconsulenten aan wezig waren. Hier heeft men bewezen, wat op een terrein hetwelk in allesbehalve goede conditie verkeert, met dit sy steem bereikt kan worden. Ondanks de gladheid van de grond, die eerst stijf bevroren was, maar later in een poel van modder en slijk was veranderd, zodat de wielen nu en dan weggleden en de ploeg, de eg en de cultivator geen kans hadden de grond te grijpen, wist men toch voor het grote gezel schap de kwaliteit van de Fergu- son te demonstreren. De gen kelijke bestuurbaarheid van de tractor werd aangetoond door binnen een omheinde ruimte van 5 bij 7 meter de grond tot de laatste vierkante centimeter te bewerken, zonder dat zelfs de sporen van de tractorbanden achterbleven op het land. De kracht werd gedemonstreerd door de „heuvelhoop" waarbij zon- dei enige moeilijkheden een stei' heuvel, door de trekker met aar hangwagen geladen met 3 ton gri werd genomen. Jarenlang heeft men gezocht na- een middel om te voorkomen dat c tractor zou „steigeren" wanneer c ploeg of eg tegen een of ander ol stakel onder aarde stootte. Bij d Ferguson heef' men de oplossing ge vonden daar werktuig en tractor hie één geheel vormen en de druk var de grond op het werktuig de achte: en (door zijn 3 punts ophanging) óók de voorwielen belasten en dus de tra*., omlaag duwt. De hydra-Iische hefinrichting stelt de tractorbestuurder in staat om het aangehaak* werktuig te lichten, ter wijl ook de diepte kan worden gere geld. Het nut /an d~ mechanisatie van d landbouw en de noodzaak van de bevordering daarvan werd hier doel treffend aangetoond. Voor een dergelijke demonstratie m de 'mdbouw dan ook dankbaar n, zij kan er veel voordeel va» trekken.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2