SCHUDT UW LEVER WAKKER *,Je moet es zien, hoe Slijkhuis en De Ruyter dat doen Einde na 15-jarige sportloopbaan Uit het Groot- Schermetkamp Dreo-nieuws Gclansk (voormalig Dantzig). Zoppot en Gdynia worden één grote stad BE.BI.rPEB Frits de Ruyter vertelt: Warmte, oorzaak van een niet vervulde wens TUSSEN de VELE TIENDUIZENDEN, die de openingsplechtigheid van de Olympische Speleu 1938 te Amsterdam bijwoonden, bevond zich ook een Ilrjarige jongen. Het was in deze knaap, dat tijdens het binnen komen van de verschillende landen-groepen plotseling de wens begon te leven, ook een maal zelf aan zo*n défilé te mogen deelnemen. Een wens, welke hem nadien nooit meer losliet, niet toen hy voor het eerst als 18-jarige aan een veld loop deelnam, ook niet, toen hjj zich tot de topklasse in ons athletiekwercldje wist op te werken en helemaal niet meer, toen hfj in Aug. 1948 naar de Londense Spelen werd afgevaardigd. Waarom Frits de Ruyter, het vroegere jochie op de Amsterdamse tribunes, z'n wens tóch «let in vervulling zag gaan, kunt U hieronder lezen. Als C-klasser in 't bezit van het nationale record In de gezellige huiskamer boven de eetsalon in de Halve Maansteeg te Amsterdam, heeft De Ruyter ons iets uit zijn rijke ruim 15-jange sportloopbaan verteld. Hij begon zoals zovele athleten; zich als niet-K.N.A.U.-lid meten in een. veldloop. Dat was in. 1939 en de 16-jarige Frits, lid van de zwem- ver. D.J.K., stoof zowaar als eerste door du finish in deze door de „Vo- lewijekers" georganiseerde wedstrijd. Dit simpele veldloop je bracht Frits de Ruyter tot de athletiek; hij werd lid van de „Vole wijekers" om dit tot 1945, toen hij overging naar A.V. '23, te blijven. Een jaar laten zien wij hem in Haarlem al junioren- kampioen op de 800 m. worden, ge volgd door de latère schaatsenrijder Jan Roos. In datzelfde jaar, 1934, overgegaan naar de seniores, vestigt hij in 1935 definitief de aandacht op zich, door voor de eerste maal 100 meter binnen twee minuten te lo pen. Het gevolg is, dat de K.N.A.U. hem uitnodigt om op de Olympische dag als uew-comer tegen routiniers als kampioen Sjabbe Bouman en Tacke- ma op te tornen. Jonge, jonge, wat voelde ik me nietig, toen ik voor deze strijd de kleedkamers binnenkwam en al die veel oudere en grotere knapen eens opnam", zo vertelt hij ons nu. Niet temin was het juist dit treffen, dat door het resultaat onze zegsman werd winnaar voor De Ruyter persoonlijk, als zijn mooiste succes geldt. Het duurt niet lang meer ot z n eerste Ned. record is een feit; de 1000 ra. in 2.34.9 sec. Een aardige bijzon derheid hierbij is, dat door een toen tertijd geldende regeling de ietwat vreemde situatie kon ontstaan, dat De Ruyter ondanks z'n zege op de Olympische dag en z'n nationale re cord, formeel nog C-klasser heette. Naar Boedapest Het jaar 1937 bracht hem voor zijn le grote buitenlandse wedstrijd in Boedapest, waar hij, hoewel als tweede eindigend, toch met een tijd van 3.56 sec. een nieuw Ned. record op de 1500 m. vestigde. Tot aan de oorlog in 1940 toe, kwam hij voornamelijk op de 1500 m. uit naar zijn mening ook z'n sterkste afstand en steeds slaag de hij erin, iets van zijn tijd af te knabbelen. Na de oorlog verwachtte men van de toen 29-jarige De Ruyter geen grote dingen meer. Maar hoe onders dacht De Ruy ter zelf over deze dingen. Met gro te energie wierp hij zich in hoofd zaak op de 800 meter-loop. Het jaar 1945 zou de aanloop worden, nodig voor de „sprong" in 1946. Tijden werden eens bekeken: 1.55; 1.54niet slecht en als hij dan in Parijs voor de afwisseling in een 100 m.-loop achter de Frans man Hansenne en de Zweedse we- recordhouder Gustavsson zijn record op deze afstand definitief op 2.26.4 sec. brengt, dan is het een ieder duidelijk, dat een De Ruyter met 'argelijke prestaties nog lang met uitgelopen is. Zo w clt 1947 zijn topjaar. Te in de eerste wedstrijd van het seizoen, achter Marcel Han- sennc tweede op de 800 m. in 1.51.9 sec-, d-w.z. een verbetering van het oude record (1.52.3), dat Bouman circa tien jaar voordien op zijn naam had gebracht. Later in Brussel wordt deze tijd zelfs nog scherper gesteld: 1.51.8, welk record, evenals de 1000 m., tot op heden nog in z'n bezit is. Fraai was oojt de zege, welke hij in dit glansjaar te Amsterdam be vocht op z'n rivalen Hansenne en Verniers op de 1500 m. Zijn tijd was 3.51.7 sec. De Olympische Spelen Minder geluk had hij op de 01. •pelen te Londen. Het begon eigen- Frits de Rnyter lijk al met die wens, die tenslotte door het feit, dat hij de dag na de openingsplechtigheid al aan de start moest verschijnen, niet in vervul ling kon gaan. In verband met de grote warmte werd een deelnemen aan 't défilé voor z'n vorm niet bevorderlijk geacht. Tijdens diezelfde Spelen gebeur de het nog, dat bij het afroepen van de namen der deelnemers aan de serie 800 m., De Ruyter ontbrak. Men vroeg zich af. waar onze verte genwoordiger gebleven kon zijn. Totdat onze estafette-man Jan Meyer de op het terrein in slaap gesukkelde De Ruyter ontdekte en wekte. Behalve deze Londense slaap maakte onze ex-athleet nog enige, voorvalletjes mee, welke het ver melden waard zijn. Zo b.v. in 1946, toen hij tezamen met Wim Slijkhuis en een ploeg Amerikanen op wedstrijden te Praag uitkwam. De organisatoren bleken zo overtuigd van een Amerikaanse zege, dat de eerste prijs was voor zien van een kaartje, met het op schrift: Deze prijs is voor de uitste kende Amerikaan Fulton.... Niet Fulton maar De Ruyter won echter de prijs. „Drie weken hebben ze me achterna gelopen om dat be wuste kaartje terug te krijgen; drie weken heb ik het weten te houden, maar juist vóór ons vertrek, kwam men op het vliegveld en toen moest ik het wel overgeven...— Op de Sintel baan Het aardigste gevalletje vond ech ter in 1947 plaats. Tijdens een mid- dagtraining op de sintelbaan, onder leiding van Jan Blankers, waren er ook enige leerlingen van de Acade mie voor L.O. aan het oefenen. Toen „Jan" het welletjes vond en De Ruyter zich naar de kleedkamer be gaf, kwam er een leerling van de Academie naar hem toe en zei: „nou, je liep niet slecht, alleen moet je die armen nog ietsje meer doorzwaaien en de benen beter plaatsen. Je moet maar 's gaan kijken, hoe Wim Slijk huis en Frits de Ruyter dat opknap pen Veel voordeel heeft onze ex-ath leet altijd gehad van zijn talenken nis. Hij, afkomstig uit het hotel- bedrijf geruime tijd was hy in het Amstelhotel werkzaam moest niet alleen de moderne talen doch ook Noors, Zweeds en Deens onder de knie hebben. Het was de reden, aat men Frits dubbel-graag in 't buitenland wilde ontvangen en vele malen kon men bij de gesprekken tussen de sportlui van verschillende landaard de uitroep horen: „Nou, dat moet Frits maar even vertalen!" Wereldrecordhouder Lennart Strand kwam tijdens de Spelen eens naar hem toe; hij had van z'n collega's gehoord, dat die Hollander ook zijn taal machtig was. Het werd een ge noeglijk Zweeds praatje! Thans heeft deze 32-jarige, zelf spreekt hij van ouwe kerel die trainer Blankei's zo ontzettend dank baar is voor zijn leiding en trai ning, definitief de wedstrijdsport vaarwel gezegd; een sportloopbaan welke hem, dank zij gestaag doorzet ten vele prachtige successen bracht, werd afgesloten. Vele landen heeft Dc Ruyter door zijn sport kunnen bezoeken, talen kennis kunnen verrijken, vele vrien den kunnen maken, maar boven al: een gezond lichaam en een hel dere geest, factoren, welker waar den niet hoog genoeg te schatten zijn. Het eerste elftal bond de strijd aan tegen Jisp I. Het veld was goed be speelbaar, ondanks de vorst en sneeuwbuien. De leiding stond onder scheids rechter Geugjes. Toen deze het eer ste fluitsignaal liet horen, werd er een flinke strijd aangebonden tegen het sterke Jisp I, maar na ongeveer 10 minuten spelen wist de linksbui ten van Gr.-Sch- te doelpunten. Gr- Schermer had een veldmeerderheid, maar wist het voor de rust niet meer in doelpunten te uiten, zodat de rust in ging met een 0—1 in het voor deel van Gr. Schermer. Na de thee kwam Jisp I opzetten, en moest de keeper van Cr -Scher- mer nog wel ecï.»o vissen naar de bal, maar hield zijn doel schoon. Het was nog al een gelijk opgaan de strijd. Maar Jisp kon de gelijk maker niet vinden, zodat de wed strijd is gewonnen met een 0—1 door Gr.-Schermer I. Gr.-Schermer II heeft een rustdag gehad door dat het terrein van DREO was afgekeurd. De wedstrijd voor de adspiranten is ook afgelast door de vorst, Voor Zondag a.s. geen wedstrij den vastgesteld vanwege de inter landwedstrijd Holland-België. A.V.V. De Ryp-nieuws In de laatste competitiewedstrijd is het de Rijp niet gelukt de over winning te behalen. Deze wedstrijd, die tegen Sporters uit Hoom ging, was van belang voor de bezetting der twee onderste plaatsen. Wie deze wedstrijd verloor moest met Sijbe- carspel, die onderaan eindigde, de gradatie-wedstrijden spelen. De uit slag was 1—1, zodat er nog geen be slissing gevallen is. Maar de Rijp heeft nog zijn protest lopen tegen Grashoppers. Wint de Rijp dit, dan moet Sporters degradatiewedstrijden spelen. Afwachten is dus de bood schap. De Rijp was in deze wedstrijd verre de meerdere van Sporters, vooral voor rust gingen vele kansen verloren voor de Rijp wegens onbe suisd schieten. Met wat meer beheer sing had de stand zeker op 30 ge bracht kunnen worden. Tot 5 min. voor het einde had dc Rijp nog met 1—0 de leiding maar toen wist Spor ters gelijk te maken. Altijd weer die fatale laatste 5 min. Het gehele elf tal heeft gewerkt als een paard maar voor het doel was er geen schutter. Kroon heeft zijn doel keurig verde digd. De backs waren er evenals de halflinie uitstekend in. Spaar- man werkte weer als van ouds. Bak ker is ons inziens veel to langzaam. De wedstrijd Sporters trapt af maar de Rijp is direct in de aanval. Aanval op aanval op *t Sporters-doel maar le vert niets op. Na 10 min. een mooi schot van Spaarman, wordt praehtig door Sporterskeeper gestopt. 15 min. zijn gespeeld, als Vilten doorbreekt, maar hij weet, 2 meter van de kee per staande, nog naast te schieten. Weer een mooie de Rijp-aanval maar er wordt door Zwaan naast ge trapt. Dan zien w« Kroon keurig redding brengen als een Sporters speler alleen voor hem komt te staan. Na een half uur schiet Vilten weer naast. Dan golft het spel heen en weer. Vilten komt eenmaal al leen voor de keeper te staan, maar hij schiet hard in keepers handen. We noteren hierna een mooie voor zet van Spaarman, die niet benut wordt. Tweede helft Hierna is het rusten. Direct zit dan de Rijp voor het Sportersdoel. Klompmaker zet mooi voor maar Spaarman schiet net naast. Vrije schop voor de Rijp, na wat heen en weer getrap schiet Spaarman net naast. De Rijp forceert enige cor ners, welke niets opleveren. De Rijp 3 (Ingezonden mededeling.) en n zult 's morgens weer kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga! in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPITAETJES om die liter ga! op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. is ver in de meerderheid, maar weet dit niet in doelpunten uit te druk ken. Hekclaar redt prachtig, als Sporters speler alleen op doel af gaat. De hierdoor ontstane corner wordt net over gekopt. Hier gaat de Rijp door het bekende oog van de naald. 20 minuten zijn gespeeld als Vilten doorbreekt en nu is zyn schot raak, 10 Direct hierop weer het zelfde, martr nu spéélt hij de bal tc ver voor zich uit en is de keeper er eerder hij. Zwaan, die de bal op vangt, schiet naast. Bij Sporters- aanval schiet linksbuiten net naast. Sporters krijgt op 15 meter voor het de Ryp-doel een vrije schop te ne men, die door Zwaan keurig wordt weggekopt Hard schot van Spaar man weet de keeper tot corner te stompen. Uit de genomen corner maakt 'n drr Sporters-spelers hands in het strafschopgebied. De straf schop wordt dooi Spaarman hoog over geschoten. Sporters door dit geluk aange moedigd, v-dt fanatiek aan. Kroon brengt prachtig redding. Bakker komt alleen voor de Sporters-keeper te staan, maar schiet jammerlijk naast. De Rijp zwoegt om de voor sprong te behouden en Sporters om alsnog een gelijk spel uit het vuur te slepen. Weer redt Kroon door de bal van een der Sporters-spelers'- schoen te plukken. Nog 5 min. zijn te spelen als de De Rij p-achterhoede even weifelt met wegwerken en het is 1—1. De Rijp zet nog'even alles op alles, maar niets gelukt. Maar ook Sporters speelt voor wat zij waard is. De Rij per-achterhoede moet nog enige malen handelend op treden. Ook de Rijp krijgt nog enige kansen. Dan fluit de scheidsrechter het einde. De scheidsrechter was uit stekend voor zijn taak berekend. Voor Zondag staan er voor alle elftallen geen wedstrijden op het programma in verband met de in terland-wedstrijd Holland-België te ïsterdam. Nader vernemen we dat het protest Zondagmorgen in Amster dam behandeld wordt. We hopen het beste er van. De uitslagen van de op 6 Maart gespeelde wedstrijden Alkmaar- 1— DREO 1 33; DREO 2—Purmer- steyn 4 24. Het tweede Het is ons tweede niet mogen ge lukken Purmersteyn te kloppen. En toch hebben onze jongens twee keer drie kwartier hard gewerkt en was een gelijk spel zeker verdiend ge weest. De twee invallers hebben best voldaan. Het veld was heel slecht en niet geschikt om er een behoorlijk partijtje voetbal op te geven. Toen na rust de stand, 31 was voor P. en DREO een penalty werd toegewe zen, die Herman Oudejans goed be nutte en de achterstand verkleind was tot 3—2, was het jammer dat de invaller-keeper even later een blun der maakte, welke ons een doelpunt kostte. Verder was Cees heel goed en heeft, verschillende mooie bal len er goed uitgehouden. Het eerste Ons eerste Nheeft zich kranig ge houden door in Alkmaar gelijk to spelen nl. 33. Jammer dat <»e aanyoerder Abblas verstek moest la ten gaan wegens ziekte van zijn zoontje. Het bestuurslid G. Twint, die het eerste elftal vergezeld had naar Alkmaar, gaf het volgende re laas. Nadat DREO met 2U achter stond, wist voor rust de invaller met een mooi aangegeven bal van de midvoor in het net te deponeren en ging de rust in met een 21 voor sprong der gastheren. Na rust maak te J. Scholten gelijk en nadat Alk- rr.aar wederom gescoord had, was 't weer onze midvoor, (die een beste wedstrijd speelde), die de partijen op gelijke voet bracht, 33. Daar we thuis van dit elftal een flinke nederlaag kregen, is het een mooie prestatie om nu een gelijk spel te behalen. Vanwege de wedstrijd HollandBelgië zijn er a.s. Zondag geen wedstrijden vastgesteld voor onze elftallen. Grootscheepse bouwplannen Nationale Kathedraal wordt herbouwd Van onze -$owespondent) Iu Po!en overweegt tnen op het ogenblik de uitvoering van een interessant stede bouwkundig plan. De bedoe ling is van de steden Gdansk (het voormalige Danzig), Zoppot en Gdynia één grote stad te maken. De haven van Gdansk met de uit de oorlog bekende „Wester- platte", waar de Polen een munitidepót hadden opge richt, is tegenwoordig de be langrijkste Poolse haven. In Gdynia, dat voor de oorlog al grootsteedse allures ging vertonen, zijn de sporen van de oorlog reeds in een mate opgeruimd, dat van de ha ven, die het zwaarst was ge troffen de binnenstad is vrijwe ongedeerd gebleven op het ogenblik weer vol ledig gebruik kan wjorden gemaakt. Gdynia was de centrale haven van Polen. Van hier uit liep een rechtstreekse verbinding naar de kolenge- bieden, die na de oorlog nog verder is uitgebreid. Gdynia was ook het uitgangspunt van liet Poolse zeeverkeer, dat tegenwoordig flink aan het groeien is, temeer door dat de havens van Gdansk en Szcecin twee belangrijke steunpunten voor de Poolse handel vormen. Vooral in de laatstgenoemde plaats is een nieuwe, uiterst modern uit geruste kolen- en ertshaven ontstaan. Drie geregelde Poolse scheepvaart lijnen taan naar de havens van eandiuavië. Ook met de Zuid-Amerikaanse havens wordt een vaste verbinding onderhouden. Met bijzonder élan wordt aan de uitbreiding van de dubbele haven Gdvnia- Gdansk als basis voor dc scheepvaart gewerkt. Meer dan 2 millioen Zloty zijn hieraan reeds ten koste ge legd. Er zijn zes grote pak huizen opgericht "en de be staande opslagruimte is met ruim 50.000 m2 uitgebreid. De over deze havens gaande export beliep in het afgelo pen jaar 10.2 millioen ton, waarvan 9.6 millioen ton minerale producten, 159.000 ton levensmiddelen, 140.000 ton plantaardige producten en bijna evenveel metalen producten. Tegen het jaar 1957 zal de Poolse koop vaardijvloot over 176 eigen schepen beschikken. Twee zeeschepen zijn kort geleden te water gelaten, vier zijn nog in aanbouw, o.a. te Gdansk,'waar de beroemde Schichau-kraan hoog boven de haven uitsteekt. Britse werken Maar ook de Britse wer ven hebben van Polen be langrijke scheepsbouwor- ders ontvangen. Terwijl de Poolse werven o.a. met de bouw van zes erts- en kolen schepen en vier sleepboten bezig zijn, worden ui het buitenland voor Poolse reke ning twee vrachtschepen, een koelschip en een motorschip gebouwa. Ruim de helft van het totale Poolse be leggingsplan dient voor de uitbreiding van de scheep vaart. De Poolse haven arbeider is gerangschikt iti de categorie van vaste werk krachten, die een gegaran deerd vast maandloon ont vangen. Vroeger ging er geen tram tussen Gdansk en Zoppot De Polen hebben nu de tot Oliva lopende lijn tot de binnenstad van Zoppot doorgetrokken. Wilde men vroeger met de bus van Gdanzk naar Gdynia gaan, dan moest men in Zoppot overstappen. Tegenwoordig gaat de bus rechtstreeks van Gdansk naar Gdynia, die tot een enkele grote stad zullen worden samengesmol ten met Zoppot als centrum. De meeste uitbreiding zal uiteraard Gdynia ondergaan, daar Gdansk in de oorlog vrijwel in de as werd gelegd, zodat het nog ettelijke jaren zal duren, voordat de stad geheel is opgebouwd. Het doet dan ook merkwaardig aan, dat Gdansk nog altijd 176.000 inwoners telt en ook het .stadsverkeer vrijwel normaal kan worden ge noemd, De stad zal vol gens de plannen in haar oorspronkelijke toestand worden hersteld. De vSt. Maria-Cathedraal steekt hoog boven het puin uit. Van binnen is deze kerk, die op vijf na de grootste ter wereld is, geheel uit gebrand. Slechts de reus achtige toren, de dikke Marie" staat nog ongeschon den. De opruimingswerk zaamheden binnen en buiten de kerk zijn nog niet be ëindigd. De bedoeling is om de kerk weer in de oor spronkelijke stijl op te bou wen, omdat zij de nationale cathedraal van Polen zal worden. Ook de oudste Prote stantse kerk te Gdansk, St. Kathariejien, is zwaar ge havend, evenals St. jo- hann, die een van de mooiste kerken was. St. Barbara op Langgarten is nog slechts een puinhoop, die met meer kan worden opgebouwd. Al leen St. Trinitatis is van de voormalige Protestantse Godshuizen ,tG Gdansk, de Stad der Kerken, behouden gebleven. {Nadruk verboden)

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3