SCHUDT UW LEVER WAKKER Uit het Groot- Schermerkamp Eva Peron, de kleine Madonna Politiek conflict in huize Peron DE RIJPER t 3 Voetbal Gr.-Schermer adspiranten bonden de strijd tegen S.S.V. van Stompetoren aan. De toss werd gewonnen door Stompe toren en deze verkozen voor de wind af te spelen. Na een kwartier gespeeld te hebben wisten de adspi ranten van Stompetoren te doelpun ten. Het Gr.-Schermer doel kwam nog herhaalde malen in gevaar, totdat vijf minuten voor de rust de links binnen van Stompetoren hard tegen de lat schoot en de bal voor de doei- Iftn langs rolde. De back van Gr.- Schermer Kuijn herstelde zich heel goed en dirigeerde de bal het veld weer in, zodat het gevaar weer was geweken. Maar telkens kwam Stom petoren opzetten, maar gedoelpunt werd er voor de rust niet meer. Na de rust. Gr.-Schermer adspiranten kregen nu de wind mede. De leiding stond onder J. Kaij, die deze wedstrijd goed leidde, maar zijn fluit weigerde af en toe wel eens! Na een kwartier ge speeld te hebben wist de spil van Gr.-Schermer te doelpunten, 11. Gr.- Schermer probeerde het winnende doelpunt te scoren, maar het gelukte niet, zodat de wedstrijd eindigde in een 11 gelijk spel. Jongens, als de volgende wedstrijd op het groene veld wordt gespeeld, behoudt je plaats goed. Voor a.s. Zondag Gr.-Schermer 2—Kwadijk 2. 2 uur. Oosthuizen aGr.-Schermer a, 11 uur. A.V.V. De Rij p-nieuws Het lopende protest tegen Grashop pers hebben we verloren. Het is wel jammer, maar er is niets aan te doen. We zijn dus nu genoodzaakt om een beslissingswedstrijd te spelen tegen Sporters uit Hoorn. Waarschijnlijk is dit reeds a.s. Zondag, maar waar deze gespeeld zal worden is nog niet be kend. Jongens het is wel jammer, dat jullie nu een beslissingswedstrijd moe ten spelen. Als we jullie spel eens na gaan In deze 'afgelopen competitie, kan ik niet anders zeggen dan dat er met veel pech te kampen is geweest. Met wat geluk hadden jullie in de bovenste regionen verkeerd. Maar Iaat ik mij bij de werkelijkheid hou den. Zondag gaat het er op of er on der. Jongens, speelt voor wat je waard bent, dan. kan de overwinning jullie niet ontgaan. Dat jullie sterker zijn hebben we dn. de wedstrijd op ons ter rein gezien. Concentreert je deze week geheel op deze wedstrijd. Weinig roken en vroeg te bed cn weinig over de wedstrijd praten op straat of kap perswinkels c.d. Dit maakt je maar zenuwachtig en heeft niets om het lijf. Al sta je op een moment achter, laat dit niet ontmoedigen, want alles is dan nog mogelijk. Zie maar naar de Zondag gespeelde interlandwedstrijd Holland—België. Toen stonden onze jongens ook met 2—0 achter en wis ten zowaar met 32 voor te komen. Jongens wy wensen jullie Zondag alle succes en ook hopen we dat Fortuna ons nu in deze beslissende strijd eens toelacht en niet steeds de rug toe draait. Laat het een sportieve wed strijd worden en dat de sterkste mag winnen. Onze trouwe aanhang gaat natuurlijk mee om onze jongens aan te moedigen. Geeft U zo spoedig mo gelijk op .bij voorzitter Dekker. Laten er zo veel mogelijk mee gaan want U heeft het gezien, Sporters neemt ook een grote aanhang mee. Zo spoedig mogelijk wordt bekend gemaakt, waai de wedstrijd wordt gespeeld. Voor het tweede is nog niet beken:!, wanneer haar laatste wedstrijd wordt gespeeld. Dreo-nieuws De elftallen hadden Zondag j.1. alle een vrije dag vanwege de grote match in Amsterdam. Nog nooit zag ik het grote Stadion zo vol als Zondag j.1. tussen Holland en België. En de 64000 mensen onder wie een kleine 10000 Belgen hebben weer eens ouderwets kunnen genieten. Voor de rust van het mooie spel der Zuider buren en daarna van het Hollandse kwartiertje. Onze keeper Kraak deed me deze middag denken aan Göbel, die ik jaren geleden meermalen heb bewonderd. Wat we deze middag te zien kregen van Kraak grensde aan het ongelooflijke. Als echte Hollanders ziet men gaarne onze mannen winnen, maar ik vond het Belgisch elftal in zijn geheel beter dan het onze. In ons elftal zitten een viertal uitblinkers en de rest speelt m.i. een klasse minder. Maar een 2—0 achterstand omzetten in een 3—2 voorsprong is iets geweldigs en zou niet gebeurd zijn zonder Wilkes en Lenstra. Jammer, dat de nieuweling Steenbergen in de laatste minuut een strafschop veroor zaakte, die door de Belg Mermans on houdbaar benut werd. En nu het programma voor a.s. Zondag. 5 van de 6 elftallen van Dreo komen binnen de krijtlijnen. Het eerste heeft een vrije dag. Het tweede speelt om half 3 aan de Zuid- d$k fcrtjgt Purmersteijn 4 op be- soek Daar P. 4 destijds niet opgekomen |i tegen Dreo 2 is deze wedstrijd thans 1 s$ bil Dreoten'ein, Om (Ingezonden mededeling.) en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. 12 uur Dreo 3Beemster 2. De jrs gaan naar Vitesse op de fiets en jongens denkt oni de punten. De A- adspiranten gaan naai- Krommenie en de B-adspiranten naar E.D.O. De keeper Oudejans van het eerste elf tal is reserve-keeper van een der elf tallen der Jrs die a.s. Zondag in Alk maar spelen. BONDSELFTAL—OOSTELIJK ELFTAL Met het oog op de ontmoeting Noord-FrankrijkZwaluwen, Zon dag 3 April te Rijssel, speelt een bondselftal Woensdagavond 23 Maart een oefenwedstrijd tegen een Oostelijk elftal op het terrein van Haarlem. De bondsploeg komt als volgt in het veld: Doel: De Munck (Sitt. Boys); achter: Everse (Neptunus) en Van Bun (MVV); midden: Scholtens (PSV), Kroon (Feyenoord) en Schwencke (HBS); voor: Köneman (SVV), Schaap ('t Gooi), Van Roes- sel (Longa), Timmermans (ADO) en Groeneveld (Haarlem). Reserves: Landman (Neptunus), Wagener (Willem 2). v. d. Hart (Ajax), Wimmers (BI. Wit) en Meijer (Spartaan). Handbal R.H.C. U zult wel gedacht hebben, die handbalclub is zeker weer uitgeliand- bald, maar niets is minder waar. We leven aiog steeds en goed ook. Alleen we zijn uitgespeeld in competitiever band en nu is het wachten op wat zomerse dagen om eens een vriend schappelijke wedstrijd te spelen. We trainen nog binnen, maar nu de dagen beginnen te lengen, zal het niet lang' meer duren of onze training zal bui ten kunnen beginnen. We hebben er wel Qideuwe leden bij gekregen, maar we kunnen er best nog wat bij gebruiken. Geeft U daarom alsnog- op als lid voor het beoefenen van de ge- Piet Kraak in de aether Woensdagmiddag is Piet voor de radio geweest. Voor de Radio krant van de V.A.R.A Twee re porters vroegen, draaiden en vertelden en daartussen door zei „onze" Kraak er het zijne van. Fragmenten uit het ooggetuigen verslag van Zondagmiddag wer den door middel van gramofoon- platen nog eens afgedraaid. En Piet met "linkerhand-in-verband luisterde mee. ,,Ja, .dat eerste doelpunt, 't was wel een onge lukkige samenloop van omstan digheden. Henny Möring stak te vroeg z'n hoofd omhoog met als resultaat 'n doelpunt" Weer verhaalt de Belgische reporter op sappige toon van de volgende goal. „Het was 'n ontzettend hard schot", zegt Piet simpel. Alle doelpunten passeren de revue en met weinige woorden vertelt onze doelman er wat van. Als een der reporters opmerkt dat Abe Lenstra zo goed was en misschien in doel ook wel een goed figuur zou slaan, zegt Kraak sportief: „Die knaap kan van alles op voetbalgebied". En dan die penalty „Als zon schot kalm en beheerst genomen wordt kan je er bijna wel zeker van zijn dat zelfs de beste doelverdediger moet zwichten. Ik weet ten minste niet hoe of ik me gevoeld zou hebben als ik de bal er met m'n linkerhand nog had weten uit te houden. Het was 'n on houdbaar schot". „Toch nog tevreden over cle afloop van de match vraagt een der repor ters. „Ja, zeer tevreden. We machten niet meer venvachten na die geweldige start van de Belgen. ,,Hoe denken jullie nu over al dat geschreeuw en die aanmoedigingen gedurende de wedstrijd „Ocli, je hoort er weinig van, teveel geconcen treerd. En ik geloof ook niet dat het bijzonder veel zal uithalen". Even later noemt de Belgische reporter op de zwarte schijf Abe en Piet Kraak als de twee grote sterren van de IIolland-België- wedstrijd. Ook de aether-kranten- mensen zwaaien onze populaire doelman de lof toe die hein toe komt en spreken de hoop uit dat z'n gezwachtelde liand geen ob stakel zal vormen voor de ko mende match tegen Frankrijk. „Ja, dat hoop ik ook". I-Iet klinkt moedgevend zonde handbalsport en waar blijven nu die adspiranten, die zo graag lid wilden worden van R.H.C. Doe het nu spoedig. Onze traiiningsavonden zijn. Vrydag- van 7 tot 8 uur en voor de zomer wordt dit nader bekend ge maakt. Ons Postduivenhoekje We komen nu tot de conclusie, dat we zo'n beetje aan het einde der „droge kost" voor de beginners zijn gekomen. We weten nu de grondbeginselen, met de daarin voorkomende moeilijk heden. Ik wilde nu een hoofdstuk bespre ken over het Belgische „kappen" wat wij hier in Nederland „ziften" noemen, dit „kappen" of „ziften" is één van de hoofdfactoren in de duivensport. Als je totaal geen verstand hebt van duiven, en niet eens goed weet wat een doffer of een duif is, dat hindert niets, doch als je van tijd tot tijd een duif die niet fraai is kunt opruimen, dan wordt je beslist een goede duivenmelker. De grote Belgische kroniekschrij ver voor het weekblad „De duif', Jean Aerts*zegt o.a. het volgende: „Ik kap alles wat geholpen moet worden by het kippen van de eieren. Het jong in het ei heeft aan de bek een hard puntje waarmee het tegen de schelp van het ei tikt, en hamert •tot ze barst. Is het jong te zwak, dan zal het de schaal niet kunnen breken en het stikt." Nu zijn er wel liefhebbers, die zeg gen dat de eierschaal te dik kan zijn, omdat de duivin teveel kalkstoffen heeft ingenomen. Mogelijk, maar er is iets niet in orde, en het jong of het ei wordt direct weggehaald. Ik kap alles, wat in het nest piept en kreunt: gezonde kinderen, die hun buikje vol hebben getutterd met melk of pap, slapen met hun duimpjes in de vuisten. Wie iets mankeert laat zich horen. Ik kap de piepers in het nest, die met een lege krop liggen te woelen en die door de welvoorziene ouders niet geaasd worden. Wij weten soms niet wat die piepers scheelt^ de ouders weten het wel, mits •ze geen moeite doen, om ze vol te proppen: ze hebben het natuurlijk ge probeerd, maar het is hun niet ge lukt. De ouders laten ze krepcren, omdat ze niet deugen. Ik kap de jongen voor wie gevreesd wordt, als het tijd is om te ringen, dat ze hun ringetje zullen verliezen. Als ze 1 week oud zijn, dus 7 dagen, moet het hoog tijd zyn om het ringetje •aan hun pootje te doen, als ik er dan wat moeite mee heb, des te beter. Geen sterke duif, zonder sterke poten. Ik kap de piepers, die nog hun nestje bevuilen wanneer ze een dag of tien zijn. Ze moeten dan over de rand van de schotel kunnen... tuffen. Gezonde jongen krabbelen een beetje achteruit en doen het met ma nieren. De anderen hebben te weinig spuitkracht in hun darmenkamer te zwak. Ge moet met overtuiging kunnen zeggen: „dat zal verdikkeme „een klepper" of „een kanon" worden". Zo niet?kappen!!! Als je dit eenmaal kimt, zal je beslist een heel goede duivenmelker worden. Echter niet elke week met je dui ven naai* de markt gaan, en ze weer verruilen voor anderen. Koop liever een koppel goede jongen, welke veel geld kosten of een goed kweekkoppel, dan al het marktgoed bij elkaar, want hier komen alleen duiven, die men graag kwijt wil zijn, welke ik direct zou kappen: Ik persoonlijk ken een groot kam pioen die 20 duiven heeft, dus 10 koppels. Onder die 10 koppels bevindt zich 1 koppel dat zich week aan week aan de kop weet te plaatsen tijdens de wedvluchten, dus dit rijn geen goede duiven, maar de allerbeste. Dit éne koppel liet hij eieren leggen, en wel zo, dat er 20 eieren kwamen, die hy allen onder de andere koppels legde om ze te laten uitbroeden. Toen deze 20 duiven waren uitgekomen en dus alle 10 koppels een stel jongen hadden van dat éne aller- allerbeste koppel, ging mijn vriend alle nesten langs, en kapte van die 20 jongen 17 stuks, die direct werden wegge daan, die 3, die echter bleven, waren, dan ook de allerbeste. Zo riet men, wat men onder kappen verstaat, dit is dc hoofdfactor van de gehele duiven sport, vrienden„Als een man zijn vrouw politieke medewerkster laat worden, is er altijd kans, dat zij zich met te veel dingen gaat bemoeien. Als de echtgenoot het bemerkt is het vee?.a: te laat Militairen mogen haar niet erg |"YE BERICHTEN van de laatste weken uit Argentinië maken melding van een toenemende politieke spanning in het grootste land van Zuid-Amerika. Een van de oorzaken daarvan is de zo op het oog lieftallige vrouw van president Peron, Eva Duarte. Naar de mening van een aantal legerleiders wordt zij te populair, bemoeit zij zich te veel met politiek en vooral, doet zij dat op een wijze, die hun niet aanstaat. Deze militairen eisen van president Peron, dat hij vrouwlief tot de orde roept. Peron heeft ferm geweigerd op deze eisen in te gaan en gewaarschuwd tegen een mogelijke staatsgreep. De Argentijnse Pompadour Eva Peron, de Argentynse Pompa dour, zoals ze in de Noord-Ameri kaanse pers wordt genoemd, begon haar loopbaan bescheiden. Door haar schoonheid en haar welbespraaktheid slaagde zij er echter al spoedig in zich boven haar omgeving uit te wer ken. Als zangeres in nachtlokalen en als reclame-omroepster in de radio studio wist ze in militaire en industri ële kringen belangrijke relaties aan te kweken. Als propagandiste van schoonheidsmiddelen, schoencrêmes, kaas en andere artikelen, wist ze bo vendien een aardig kapitaal te ver garen. Demagoge Een keerpunt in haar leven was de kennismaking met haar toekomstige echtgenoot, de even eerzuchtige als politiek handige, jonge overste Peron. Eva ging zich met politiek inlaten en haar schoonheid en charme droegen in niet geringe mate bij tot de car rière van haar man. Zij werd als ra diospreekster zeer populair en ver stond daarnaast de kunst op massa meetings de ontevreden stadsbewoners voor zich en haar man te winnen. Als een volmaakte demagoge (volksmen- ster) ging zij daarbij te werk. Zo ver toont zij zich op volksvergaderingen bijvoorbeeld in fraaie Paryse toiletten j en getooid met juwelen. Dan zegt ze tot de toehoorders: „Niet lang gele den was ik gekleed zoals u, maar 'dank zij mijn moed e,n ons nationaal programma heb ik in het leven succes gehad. Als u mij volgt, zal u een der gelijk geluk ten deel vallen." Het is begrijpelijk, dat deze vorm van demagogie, in de deftige sociëty- kringen en onder de aanhangers van Peron in het leger niet bijster in de smaak viel. Salon-oorlog De natuurlijke tegenstelling tussen Eva Peron en de oude heersersklasse werd nog verdiept door de botte af wijzing van alle pogingen tot toenade ring van de zijde der knappe echtge note van het staatshoofd. Er ontstond een soort salonoorlog tussen Eva en de zogenaamde hogere kringen. Deze animositeit deed zelfs zijn uitwerking •gevoelen buiten de Argentynse krin gen. Toen de knappe Eva eens als am bassadrice van haar land een reis on dernam naar Spanje, Rome en Parijs, verscheen in de kiosken van de Franse hoofdstad een brochure met de schan dalige titel: „Van het bordeel tot het Vaticaan". Zo nodig kan Eva Peron op koude en berekende wijze haar zakelijke be langen behartigen. Zo is ze sterk ge- interesseerd in handelsondernemingen, die zij een monopolie heeft verschaft en streeft ze er volhardend naar haar familieleden in de partij belangrijke functies te verschaffen. Bij het najagen van haar persoon lijke doeleinden geraakte ze zelfs in conflict met haar echtgenoot, presi dent Pèron. Dit conflict in den huize Peron bleek voor de eerste keer naar buiten, toen Lagomarsino, een speciaal vriend van Peron, de president, met een be langrijke opdracht naar Washington reisde. Tenminste, in de door Eva be ïnvloedde kranten werd van deze reis veel ophef gemaakt. De president liet echter een g|ficieel communiqué verschijnen, waarin het heette, dat Lagomarsino in de Ver enigde Staten niets te zoeken had cn indien hy er toch heenging hij dat op eigen gelegenheid deed. Later zei generaal Peron naar aan leiding van deze scène tot enkele Bridge De uitslag van de promotie- en degradatiewedstrijd van de Bridge club „Nooit Gedacht" te Schermer- horn is als volgt: Groep A.: 1. J. Buis en J. Ver dwaald 90Va pnt.; 2. mevr. W. de Boorder en Th. Deckwitz 88V« pnt.; 3. P. Schotsman en B. Plugboer 81 pnt.; 4. W. de Boorder en J. Deck witz 8OV2 pnt.; 5. mevr. A. de Boor der en dr. Heringa 74*/2 gedegr. naar B.; 6. mevr. J. Klippel en mevr. S. Kan 65 pnt. gedegr. naar B. Groep B.: 1. J. Lakeman en F. van Leijen 99 pnt. geprom. naar A.; 2. P. Leegwater en D. Tijdeman 87 geprom. naar A-; 3. mevr. P. Los en A. de Boorder 81 pnt; 4. mevr. W. de Boer en K. Akkerman 78 V* pnt.; 5. mevr. B. Plugboer en G. de Reus 67Vü pnt.; 6. mevr. P. Schots man en mevr. J. Schreuder 67 pnt. EVA PERON. Nog duidelijker kwam het verschil van mening tussen de beide echtgeno ten tot uiting, toen tijdens een grote ontvangst, waarbij ook diplomaten te genwoordig waren, Eva met harts tochtelijke stem de president voor de voe*.:n wierp: „Jouw Bramuglia (De Argentynse minister van Buitenlandse Z?.\er) saboteert mijn sociaal pro gram". AH es ol niets Ondanks deze conflicten denkt Eva er niet aan haar machtspositie op te geven. Als klein meisje reeds ging zij uit van het principe: alles of niets. Ook nu kent zij haar mogelijkheden. Zij heeft invloedrijke vijanden in ka tholieke kringen cn vooral ook in het leger, waar vele aanhangers zich vro lijk maken over cle presidente. Ze heeft echter ook betrouwbare volgelingen, die zy op handige wijze in posities weet tc brengen. Een oude re zuster politiële leidster van. de provinev? Junim, haar broer is chef van het kabinet van de president, ver- SchHleJi£e echtgenoten van vroegere jeugdvriendinnen zijn op andere be langrijke posten gemanoeuvreerd. Eva weet de se groep aan zich te binden door steen* weer te verklaren: „Als ik val, vallcr.- rij met mij". Het zou fout .rijn de strijd tussen Eva Peron en haar echtgenoot te zien als een conflict tussen twee huwelijks partners. Beide vertegenwoordigen een politiek principe. Eva is de knappe de magoge, wie de macht naar het hoofd is gestegen en die tot geen prijs haar populariteit wil verliezen. Dc generaal is de berekende politicus, die zyn best doet op goede voet te blijven met de conservatieve en militaire machten in het land, omdat hij er van overtuigd is, dat anders zijn machtspositie wordt aangetast. De grote massa in Argen tinië volgt de ontwikkeling van het conflict als ware het een spannend •toneelstuk. Als bij een boksmatch vraagt ieder zich af, wie zal winften. De dictator, wiens ijzeren vuist ver borgen is in een fluwelen handschoen, of de blonde Eva, die door haar aan hangers als een heilige wordt vereerd. Drie Vrouwen Waar de strijd ook op uitdraaien zal, Eva Peron blijft een van de merkwaardigste vrouwen in onze tijd. Misschien zijn er op4 het ogenblik slechts drie vrouwen, die waarlijk ge wicht in de schaal der politiek wer pen. De eerste is mevr. Tsjang Kai Sjek. die haar echtgenoot meer dan enig ander heeft geholpen bij het aan de macht komen en die cr vervolgens veel toe bijdroeg hem het vertrouwen van het volk te ontnemen. De tweede is Anna Pauker, die reecls twee jaar in Roemenië voor dic tator speelt, maar wier positie enigs zins geschokt lijkt, omdat Moskou haar niet meer volkomen vertrouwt. De derde vrouw is Eva Peron, die een strijd voert om haar politieke be staan en die daarby toevalligerwijs ook haar echtgenoot tot tegenstander heeft. EGYPTISCHE RIJST VOOR ONS LAND. De Egyptische regering heeft zich bereid verklaard hoeveelheden rijst, cargo en naturel, aan ons land te leveren. Zoals bekend werd ons land voor 1949 een allocatie van 18000 ton rijst gegeven. Deze zal men trachten te verkrijgen van Siam en Egypte, en waarschijnlijk ook van Burma.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3