CENTRALE STIEREN KEURING Bond v. Staatspensioenering hield propaganda-avond Meester Hemmer bij de P.J.G. Van Mulatten, Jipen en Spekrijden No. 1780 Donderdag 14 April 1949 39e Jaargang G. J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10. Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis voor De Rijp, Grait, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijlc, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Hoogtijdag voor de rundvee fokkerij op 22 April a.s. Wat er gepresenteerd zal worden te Alkmaar De Rijksveeteelt-consulent ir. L. de Vrieo schrjjft ons: Reeds sedert vele jaren is het mijn gewoonte vóór de Centrale Stieren- keuring een artikeltje aan de bladen te zenden, om de lezers-belanghebben den bjj of belangstellenden in deN.H. rundveefokkerij op te wekken tot een bezoek aan deze hoogtijdag der N.H. geregistreerde rund veefokkerij. Elk jaar weer wordt met grote belang stelling in fokkerskringen het resul taat van deze dag tegemoet gezien. Deze dag toch vormt het sluitstuk van de stierenkeuringen, die op een 40-tal plaatsen zjjn gehouden en waar de beste stieren worden aangewe zen om op de C.S.K. de naam van de N.H. fokkerij mede hoog te houden. Van het totaal aantal gekeurde stie ren 1000) komen er 140 in Alkmaar, een scherpe selectie dus. Toch viel dit aantal ons nog mee, omdat wij tijdens de keuringen de indruk kregen, vooral bij de klasse der 2-jarige stieren, dat zowel aantal als kwaliteit in 1947 en 1948 beter waren. Dit zou niet te verwonderen zijn, omdat vooral in de herfst van 1947 een vrij belangrijk aantal zeer goede stierkalveren is verkocht naar het buitenland. Ook gedurende 1918 is een niet onbelangrijk aantal goed- soortige tot zeer goede jonge stieren naar elders verkocht. Deze afzet, die over het algemeen voor zeer lonende prijzen heeft plaats gehad, is een zeer verheugend verschijnsel. Hier door toch zien een deel der fokkers hun vakbekwaamheid, hun extra moeite en zorgen behoorlijk beloond en dit werkt zeer stimulerend op de fokkerij. Ook zij, die niet zo geluk kig zijn tot de kleine groep der ver kopers van deze klasse stieren te behoren, profiteren wel degelijk van deze afzet, omdat elke afzet van be hoorlijke omvang en beste prijszet ting, ook prijsstimulerend werkt op de iets mindere kwaliteit fokdieren. De N.H. rundveefokkerij geniet se dert de bevrijding in vele zwartbont fokcentra elders in Nederland en ook in het buitenland, naast de fokkerij in Friesland een grote belangstelling. Deze grote belangstelling is nu mede een gevolg van de indruk van de ge houden C.S.K. in Alkmaar in de af gelopen jaren. De indruk van de C.S.K. op 22 April a.s. is dus zeker van zeer grote betekenis voor de ge registreerde fokkerij in ons gehele gewest. Type en exterieur Bij de indruk nu die van de keuring te Alkmaar uitgaat, die na het be zoek blgft hangen en waaraan als regel in de verslagen in de vakblad pers de grootste aandacht wordt be steed, spelen het type en het exte rieur wel een zeer belangrijke rol. Ook bij de keuringen die die dag plaats hebben, zijn type en exterieur van uitermate grote invloed op de toe kenning der bekroningen. Toch is deze indruk zonder meer geheel on volledig. Even belangrijk, zo niet be langrijker, zgn de productiegegevens van de moeder en beide grootmoe ders, vermeld in de catalogus. De Prov. Commissie, die de C.S.K. organiseert, streeft er naar deze pro ductiecijfers met de daarbij behorende gegevens, nodig voor de beoordeling, zo volledig mogelijk te geven. Ver meld worden alle afgesloten melk- lijsten van moeder en beide groot moeders het jaar bij elke lijst, de datum van afkalveren, kg. melk, kg. melkvet, procent vet, melkdroogstal- dagen, gemidd. dagopbrengst kg. melk en grammen vet. Het zijn dezé productiegegevens, die naast het dier zelf, van zeer grote invloed be horen te zijn op de indruk, die de Alkmaarse Centrale Stierenkeuring achterlaat. Productiecijfers Voor een deel van de fokkers is het fokken van stieren een belang rijk nevendoel van het bedrijf. Voor het grootste deel der fokkers en vee houders middel om de productie van de stallen, waarin hij wordt gebruikt te verbeteren, voor een klein deel tevens middel om stieren voor de af- te fokken* Voor allen behoren de productiecijfers een zeer grote rol te spelen. Vrijwel iedere N.H.-fokker is van oordeel, dat een fraai gebouwde koe met matige productiecijfers een slechte koe is. Welnu, ditzelfde geldt ook voor de stieren. Wanneer bij de beoordeling der stie ren van de daarbij vermelde produc tiegegevens goede nota wordt geno men, zien wij de critiek met grote gerustheid tegemoet. Wat de keuring biedt Nu enige bijzonderheden over de stieren, die 22 April a.s. te Alkmaar aanwezig zullen zijn. Het totaal aan tal per leeftijdsklasse is als volgt: 73 één-jarige; 27 twee-jarige; 14 drie-jarige en 10 vier-jarige- en ouder. Wanneer we een indeling ma ken op basis van de afstamming via vaders z\jde, dan blijkt, wat wel zeer voor de hand ligt, dat de Oldambster Adema nafok thans praktisch het ge hele beeld van de keuring beheerst. Bij de één-jarige stieren behoren 54 stuks tot de Old. Adema nafok, waarvan 19 zoons van Adema 7, 10 van Adema 21 en 8 van Dina Lind- berg Adema. Verder zoons van Ade ma van Catrien 28 (Old. Adema Lindberg Old. Lodewijk 3 Old. Luctor). Van F.R.S. origine (zoons of klein zoons van F.R.S.-stieren) een 13-tal, waarbij geen enkel vaderdier die wat het aantal zoons betreft, sterk naar voren Komt. Het aantal één-jarige stieren be horende tot de Fransstam via vaders zijde komen er slechts 3. Twee-jarige stieren: 19 stuks Old. Adema nafok, waarvan 7 zoons van Old. Adema; 5 van Dina Lindberg en 4 van Martinus Adema. Voorts nog 5 van F.R.S. origine. Bij deze leeftijdsklasse slechts één behorende tot de Fransstam. Bij de drie-jarige en oudere stie ren 12 stuks Old. Adema nafok; 2 Old. Luctor nafok; 6 stuks van Adema 197 F.R.S. nafok en 4 Fran sen Van het totaal aantal in de catalo gus opgenomen stieren behoren 85 of zt 68 procent tot de Old. Adema na fok. Het aantal R.P. stieren en voorlo pige R.P. stieren, vermeld in de ca talogus, bedraagt dit jaar 53 of 43 procent en dit bewijst wel, dat de N.H. veefokkerij op een zeer econo mische basis berust. „Waterland" van Jan Mens WEST-GRAFTDIJK. Donderdag- avond 7 April kwam de P.J.G. afd. Starnmeer in het lokaaltje te West- Graftdijk bijeen. Ondanks het slechte weer waren er toch nog een 25 P.J.G.- ers en enige gasten aanwezig, toen de voorzitter de heer J. Hartog de avond opende. Hij heette alle aanwe zigen hartelijk welkom met in het bijzonder de spreker van deze avond de heer Hemmer uit de Beemster. Ook was hij verheugd dat onze nieu we dominee de heer Brouwer met zijn echtgenote aanwezig was. Na deze opening van de voorzitter zong men onderleiding van Jan Booij twee liederen, nl. „In de regen" (zeer toepasselijk op deze stormachtige avond) en „Wij zijp. jong" (dit na tuurlijk van toepassing op de P.J.C.). Het actuele-geluid van deze avond werd verzorgd docr G. Schoon, die sprak over het onderwerp „Hoe ge draag ik mij in het buitenland?". Met het oog op de a.s. ireis naar het Al penland was dit natuurlijk een „zeer actueel" onderwerp. Daarna gaf dei voorzitter het woord aan de spreker de heer Hem mer. Deze zou op deze avond het boek „Waterland" van de schijver Jan Mens besprekdn. Inmiddels is er al een 2de druk ir de pers en heeft de schrijver de titel veranderd in „Goud onder Golven'. Deze roman die ons een duidelijk beeld gaf van de moeilijkheden bij de droogmaking van de Beemster, werd door de spreker op de voet gevolgd. Het trof ons bijzonder, dat in de fragmenten, die de heer Hemmer ons voorlas de schvij-;*.' in verschillende lijnen zo recht op zijn doêl afgaat, dit gaf aan Leegwater een krachtige en levendige uitbeelding, en we kon den het dikwijls niet na laten om hierover af en toe eens te glimlachen. Maar ook heeft Jan. Mens de moei lijkheden waarmede Leegwater te kampen had uitvoerig en met gevoel beschreven. Vooral de ramp des nachts is door de schrijver zeer ge voelig beschreven en we geloven wel, dat het een van de beste gedeelten is van het boek. Natuurlijk is er rond deze historie ook een liefdesgeschiedenis verbonden. Na de lezing dankte de voorzitter de heer Hemmer namens alle aan wezigen. Hierop volgde de rondvraag en na verschillende mededelingen was deze mooie avond teneinde. In de pauze werden wij nog verrast met een koekje van een P.J.G.-lid, die over enige weken de „grote stap" in de huwelijksboot gaat onderne men. Vanaf deze plaats reeds onze hartelijke gelukwensen. De heer V.Visser sprak voor weinig belangstellenden GRAFT. Donderdag j.1. hield de afd. De Rijp-Graft van de Bond voor Staatspensioenering een propaganda- avond. Als spreker trad op de oud plaatsgenoot de heer V. Visser, ter wijl de avond werd opgeluisterd door de dames B. Akkerman, A. Verwer en A. Bruin. De opkomt van het publiek was uitermate slecht, ongeveer 20 perso nen, het bestuur inbegrepen, woon den deze avond bij en dit heeft ons ten zeerste verwonderd. Eerstens, omdat staatspensioen een onder werp is, dat een ieder raakt en twee- dens omdat toch te verwachten was, dat juist de heer .Visser, als oud- Graf ter veel publiek zou trekken. Voor het bestuur, zowel als voor de heer Visser was deze slechte op komst een tegenvaller. Opening. De voorzitter van de afdeling De Rijp-Graft, de heer D. C. de Moes Sr., opende de bijeenkomst. Hij deed o.a. mededeling over een vergade ring van de kring Alkmaar van de Bond, welke hij j.1. Zaterdag had bijgewoond. Hier was het enthou siasme zeer groot. Vrijwel elke af deling had flinke ledenwinst ge boekt. Het gevolg hiervan is, dat de provincie Noord-Holland nu aan de spits staat wat haar ledenaantal be treft. Dit mag echter geen reden zijn, aldus de heer De Moes, om nu op onze lauweren te gaan rusten. Ons werk moet er steeds op gericht blijven nog meer leden te winnen. Hierop gaf de voorzitter het woord aan de heer Visser. Naar volksbeweging. De heer Visser heeft een pakkende propaganda rede gehouden, die met aandacht door het publiek werd ge volgd. Spreker begon met enige herinneringen uit het begin van het bestaan der afdeling Graft. Propa- ganda-avonden in die tijd, veelal met medewerking van de Rederijkerska mer „Nieuwentijt" trokken toen wèl volle zalen. Nu moet het bestuur al een zeer grote attractie op het pro gramma vermelden, om publiek te trekken. Op zo'n manier wordt de Bond bijzaak. Toch is dit onjuist, ook nu is de strijd voor staatspen sioen nodig. Spreker wees in dit verband op de Noodwet-Drees, wel ke in 1950 afloopt. Minister Drees heeft de dank van ons allen ver diend, door te doen, wat zovelen voor hem hebben nagelaten. Bij het tot stand komen van de Noodwet Rijper Geschiedenis Onze Lieve Heer heeft wonderrare klanten, De Rijp die zat er propvol van. Een mulat met koperen ringen in zijn oren, Was wel de vreemdste van het span. Een orgeltje met twee jammerkreten, Een vieze aap en een halfbloed-wijf, Wrakhout van de Cubaanse stranden, Vonden zij in het Rijpie hun verblijf. Lex, ouwe bruingetaande schooier, Wat was je toch een rare gast. En dan je aap met zijn onthaarde billen, En zijn schurftige vlooienbast, De grote ringen onder je kroeskopharen, Dat geleek wel wat op negerslavernij Begon je orgel dan te kennen en te gillen, Dan waren we er als de kippen bij. De overburen, de clan der Harderwijken, Sterk in 't schelden, poffen en in drank, Bezaten ook zo'n ruigbehaarde orang-oetang, Tot Moeder Harderwijk d'r grote dank. Want 's avonds kroop ze met d'r bosdier. Heel genoegelijk onder 't lappendek; Want als de Ouwe voor Java in de goot lag, Vond ze de oplossing lang niet gek. Ook was er Alpenka, de aartsverteller, Natuurlijk had hij een christennaam, Maar hij was uitvinder van wonderzalven, En die noemde hij toen Alpenka, 't Was een Arkanum tegen alle kwalen. Zinking, kiespijn, een gebroken been, Riuimetiek, sagrijn, een Maandagse kater, Die wonderzalf was goed voor iedereen. Marmot" sprak Jan de Rederijker, ,,Er staat een goeie borrel op het spel, Als jij dat spekrijen weet te winnen, Maar denk er om, Kaki Merg is snel. Hij is een man van weinig woorden, Maar op het ijs is hij een kraan, In zijn sport-onderbroek is hij een koning, Let op Marmot, hij loopt een goeie baan". Schaatsen had vriend Merk niet nodig, Van die rare dingen had-ie niet terug. Want bij zijn allereerste poging, Lag-ie in 'n ommezientje op z'n rug. Laat mij op kousen maar m'n baantje maken. De Marmot z'n schaatsenspul is ook niet veel. Er zal gerust onder weg wel 'n touwtje breken, Je borrel/Rederijker, gaat door Kaki's keel. De industrie van dotten pluizen, Dat was een zeer bijzonder vak, De samenstelling der werkproducten Was weinig wol, veel schapenkak. Kaddes en Ooievaar waren de artisten, Maar Pieuwe zonder Neus, dat was een kracht, Die sloeg de Hoeken, Ruiters en de Hottentotten, Een vorst onder het dottenpluisgeslacht. Jullie levensloop staat niet met gulden Lett'ren In het Boek der Historie neergepend. Vergeef mij daarom, Vrienden, dit armzalig pogen, Bedenkt, hij heeftg't beter niet gekend. Maar als jullie in je schimmen wereld. Waar al de oude Rijpers zijn vergaard. Denk dan bij 't lezen van mijn kreupel rijmen: Onze geest leeft voort, dat is ook wat waard. is ook met de wensen van de Bond voor Staatspensioenering terdege rekening gehouden. Wat er echter na 1950 met de Ouden van Dagen zal gebeuren is echter nog een open vraag. Daarom moet er met alle kracht voor worden gewerkt dat het ledental van de Bond stijgt, dat men van een volksbeweging kan spreken. Indien het zover is, dan zal het er ongetwijfeld komen, het pre- mievrij staatspensioen, evenals ook het algemeen kiesrecht er is geko men. Veelal vraagt men, waar het geld hiervoor vandaan moet komen. Waar het geld vandaan komt. Db Noodwet-Drees kost nu 150 millioen per jaar. Hiervan trekt men echter nooit af het geld, dat Arm besturen. Maatschappelijk Hulpbe toon. de Kerken enz. in hun zak houden. Het zal uit de belastingen moeten komen en als het nodig is zullen de grote winsten van con cerns en financiële instellingen moe ten worden aangesproken. Dit is toch immers geld, aldus de heer Visser, dat wij allen, het Nederlandse Volk, bijeen hebben gebracht. De uitke ring van staatspensioen moet men dan ook beschouwen als loon, dat men nog te goed is. Samenwerking. Verder deelde de heer Visser me de. dat de afd. Purmerend reeds ver schillende Rooms Katholieke leden telde, en hij hoopte dat het in Graft en De Rijp ook zo mocht gaan. Dit kan ook, vond spreker, want voor de jaarlijkse tocht voor Ouden van Da gen wordt toch ook door alle rich tingen samengewerkt. Bovendien is de Bond een geheel neutrale instel ling. De zegswijze Oud en arm, moet verdwijnen, zo besloot de heer Vis ser zijn betoog. Muziek en zang. Hierop traden de dames B. Akker man en A. Verwer op in hun reper toire van cowboy-liedjes, waarmee zij ook nu weer veel succes oogstten. Mej. A. Bruin besloot het eerste deel van het programma met een West Friese voordracht. Na de pauze behandelde de heer Visser op uitvoerige wijze een vraag van de heer De Moes. De heer De Moes klaagde er namelijk over, dat vele jongeren, georganiseerd jn moderne vakbeweging, de Bond ver laten. Als motief wordt dan opge geven, dat er toch, door de vele so ciale maatregelen, voor hen wordt gezorgd. Er moet hier vastberaden propa ganda worden gemaakt om deze mensen vast te houden en weer te rug te krijgen, aldus de heer Vis ser, doch dit is moeilijk. Hierop was het woord weer aan de dames, die de avond besloten met een voor dracht en enig liedjes, waarvan het laatste speciaal voor deze avond was gemaakt. Hierop sloot de heer De Moes de bijeenkomst, en bracht daarbij dank aan de heer Visser en de dames. Verder deelde de heer De Moes me de, dat ook voor de Rijp een pro- paganda-avond in het vooruitzicht staat. Deze zal waarschijnlijk op 27 April worden gehouden, terwijl het Rijper Klein Toneel medewerking zal verlenen. „VERKOPING VAN DE MEISJES CLUB" WEST-GRAFTDIJK. Donderdag 21 April 's middags van 25 en des avonds van 79 uur houdt de meis- jesclub „De bezige Bijtjes" van W.- Graftdijk,' Oost-Graftdijk en omge ving haar jaarlijkse verkoping. Er is door de meisjes hard gewerkt en er zijn mooie en nuttige hand werkjes te koop. Het is jammer dat de zaagclub dit jaar verstek moet laten gaan, maar wij hopen dat ook de jongens weer spoedig hun werk zullen hervatten om volgend jaar weer samen met de meisjes hun ver koping te houden. Er worden natuurlijk ook enige fraaie stukken verloten, en *s avonds komen hiervan de gelukkige win naars uit de bus. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Geboren: Jansje, d. v. P. Nat en A. Groen,

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1