rKLAAS BOOT turnkampioen van Nederland Belangrijke tentoonstelling Het Weduwschap Rantsoenbeweiding van groot belang DE RIJF EB Welkom en nuttig bezoek DE RIJP. Op uitnodiging van het bestuur van het Witte Kruis waren Zaterdagmiddag in café Blokdijk ver schillende bestuursleden van de Coöp. Tuinbouwvereniging, de L.T.B., de Ned. Ver. van Huisvrouwen en de Ver. ,,Floralia" en „Huisvlijt" aanwezig. Als gasten waren aanwezig de heer Cou- wenhoven en mej. Dijkstra, propagan disten van de Stichting Maatschappe- 1 k werk ten Plattelande, die een uit eenzetting gaven van het werk der stichting. Hoe het groeide Tijdens de crisisjaren opgericht, be gon de stichting haar werk met huis houdelijke voorlichting door huisbezoek. Door de oorlogsomstandigheden, ston den de werkzaamheden grotendeels stil, maar na de oorlog is men weer met frisse moed begonnen. Nu beschtikt de stichting tevens over een reizende ten toonstelling. Hierin wordt een duidelijk beeld gegeven van problemen, die het platteland nauw raken. De tentoonstelling bestaat uit 2 delen, n.1. een huishoudelijk deel en een agrarisch deel. Het huishoudelijk deel omvat o.a. Gezinszorg, Lichaamsver zorging, T.b.c.-bestrijding, Woning inrichting, Vrije tijdsbesteding, Ont spanning enz.,' terwijl het agrarische deel betrekking heeft op: Veeziekten, Plantenziekten, Grond- en Bodemon derzoek, terwijl hierbij tevens een plaatsje is ingeruimd voor de Dieren bescherming. De gehele tentoonstel ling beslaat een oppervlakte van 160 in2 Verder bestaat voor verenigingen en coöperaties gelegenheid tot het inrich ten van een stand, om liet geheel nog aantrekkelijker te maken. De aanwezi gen bleken allen bereid, de voorberei dende werkzaamheden te treffen en men besloot de tentoonstelling te doen plaats vinden op 22, 23 en 24 April a.s. in de bovenzaal van hotel „De Een dracht". Deze tentoonstelling, die op ande re plaatsen zeer veel belangstelling trok. belooft iets heel bijzonders te worden. Er is deskundige leiding bij aanwezig, die de bezoekers zal rond leiden. De heer C. Sieswerda, voorzitter van het Witte Kruis, dankte mej. Dijkstra en de heer Couwenhoven voor hun uiteenzetting en hoopte, dat de tentoonstelling mocht slagen. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Ondertrouwd: Arian Blokdijk, 24 jaar en Gertrudis Smit, 21 jaar. Overleden: Gerardus Vredevoort, 78 jaar. :n het water getrokken door de wind DE RIJP Zaterdag overkwam on'e plaatsgenoot M. Veenman, v. czaam op de papierfabriek te V mer een ernstig ongeluk. De heer Veenman liep voor een schuit te trekken, die door een plotselinge windvlaag afdreef en de heer Veen man tc water trok. Hierbij geraakte hij onder een andere schuit. Nadat 'n passerende fietser hulp uit de fa briek had gehaald* stelde men po gingen in het werk om het slachtof fer onder de schuit vandaan te krij gen. Eerst na 9 minuten kwam men op het idee de treklijn in te palmen en hiermee slaagde men erin de heer Veenman op het droge te brengen. Het slachtoffer was bewusteloos, doch na een half uur slaagde men enn door het toepassen van kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Hierop werd de heer Veenman naar het ziekenzaal tje van de fabriek gebracht. Aller eerst hoopte men dat het slachtoffer naar huis kon worden vervoerd, doch de gewaarschuwde geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Zaandam noodzakelijk. De heer Veenman maakt het nu redelijk goed. gevonden en verloren DE RIJP. Bij de politie werden de volgende voorwerpen aangegeven: Gevonden: 2 kluwentjes haakga- ren in zakje. Verloren: 1 goudenring; 1 paar glacé handschoenen. i)e huisvrouwen naar de bollen DE RIJP. Dinsdagavond, 12 April kwam de afd. De Rijp/Graft van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in café Zome.dijk bijeen. Mevr. Zee heette de dames hartelijk welkom. Na het zingen van 't bondslied, wer den diverse huishoudelijke zaken be sproken. Besloten werd om Dinsdag 26 April een bezoek te brengen aan de bloembollenvelden. Hiervoor ga ven vele dames zich als deelneemster op. Tevens kwam de jaarlijkse uit gangsdag ter sprake. In beginsel is besloten naar Arnhem te gaan en aldaar het openlucht museum te be zoeken. Vaste plannen en datum zul len nader door het bestuur worden uitgewerkt. Na een woord van dank ftkK>t de voorzitster de bijeenkomst. UITVOERING S.T.V. OOST-GRAFTDIJK. Zondagavond 10 April gaf de Spijkerboorder to neelvereniging S.T.V. in de zaal van de heer J. de Haan te Oost-Graftdijk een uitvoering van het stuk „Het lied van de Zee". De titel zegt ons reeds dat we hier met een vissersstuk te maken hadden, dit stuk is geschreven door de heer A. van der Lugt en be staat uit drie bedrijven. Toen de voorzitter der vereniging zyn openingswoord hield was de. zaal geheel gevuld ~n men zat in spanning te wachten op de dingen die zouden komen. Want heeft ons Nederlandse volk niet altijd de zeeën bevaren En zyn wij niet het kleine, landje aan de zee waarop onze mannen da gelijks hun arbeid verrichten Nu de Spijkerboorder toneelvereni ging heeft over het algemeen een goede vertolking van dit zeestuk ge geven, al had de rolkennis wel wat beter kunnen zijn. De toneelaankle ding en de geluidseffecten waren keurig verzorgd en hiervoor onze complementen. De spelers en speelsters deden allen hun best om in dit moeilijke stuk zo veel mogelijk nadruk te leggen, na tuurlijk was de een hierin beter als de ander maar toch waren allen vrij goed voor hun taak berekend, en daarom willen wij ditmaal geen namen noe men. De regie was bij W. v. d. Laan in goede handen en dit kunnen wij ook zeggen van het grim- en kapwerk, dat door de heer G. van der Leek werd verzorgd. Na afloop had S.T.V. een hartelijk en verdiend applaus in ontvangst te nemen en we hopen dat we deze toneelclub ook in het volgende sei zoen weer in het kleine, maar gezel lige zaaltje van de heer J. de Haan mogen ontmoeten. De <almuziek werd ditmaal ver zorgd door P. Kroon en zijn mak kers, «n op hun muziek werd nog menig dansje gemaakt. Ons Postduivenhoekj Gescheiden van Duiven Om een nieuiw broedsel te vermij den neemt men de duivin van het hok weg, wanneer de doffer begint te jagen. De doffer moet alleen in staan voor zyn jong, tenminste hij moet in deze waan verkeren. Voor sommige doffers is het een uitsteken de neststand. De gedachte alleen dat het jong aan zijn lot zal over„ gelaten zyn tijdens hun afwezigheid volstaat, om een snelle terugkeer van de wedvlucht te waarborgen. Bij de afwezigheid van de doffer kan men de steeds groter wordende jongen vervangen door kleinere, maar van dezelfde kleur. Het beste is deze in 't nest te brengen 'n paar uur voor de thuiskomst van de doffer, zodat hij er geen erg in heeft. Merkt hij, dat het zijn jongen niet zijn, hij zal ze niet meer voeden en ze laten ver hongeren. Hij moet de jongen op grote hon ger aantreffen. Hoe meer ze hem na lopen of piepen om gevoed te wor den, hoe beter. Mits inachtneming van deze verwisseling van jongen kan men de doffer best zo 2 a 3 Zondagen spelen. Vindt hij geen beha gen meer in het gehele spel, bijt hy niet meer in het stelsel, geef hem dan voor een half uurtje zijn duivin terug, ongeveer vlak voor het inkor- ven voor de reis. Dat zorgt wel voor de nieuwe zweepslag en hij zal weer hard kleppen om thuis te komen bij vrouw en kind. „Weduwschapspel met groot jong in het nest" Dit gehele stelsel komt neer op het weduwspel, alleen met dit ver schil, dat er een groot jong in het nest is. Enkel moet men de doffer leren, wat men van hem verwacht. Daarom laat men hem gedurende enkele da gen per week' een paar leervluch- ten van geringe afstand maken en toont hem bij de inkorving de duivin. De doffer moet dan bij zijn thuis komst de duivin in het nesthok vin den. „Alle geslachtsbetrekkingen M'rmijden" Alleen bij een thuiskomst van een wedvlucht mogen doffer en duivin vrijelijk samen blijven, tot 's avonds bijvoorbeeld. Is de vlucht lastig en hard geweest dan verkorte men dit samenzijn van doffer en duif en neme de duivin weg enkele uren na terug komst van de doffer. Het jong moet in het nest blijven en de doffer moet verder voor de verzorging hiervan instaan, en mag de duivin niet meer zien of horen. OOK GRAFTERS IN HET VOOR LOPIGE BESTUUR DER BEGRAFENISVERENIGING GRAFT. Maandag j.1. vond in café Van de Gragt een vergadering plaats onder auspiciën van het voor lopig bestuur van de Begrafenisver eniging. Het doel der vergadering was te onderzoeken of er in Graft de behoefte werd gevoeld een zoda nige vereniging te stichten. Dat deze behoefte bestond, bleek uit het feit, dat de aanwezigen zich direct in principe als lid opgaven. De heer L. Visser, voorzitter, deel- o.a. mede, dat de eerste indrukken in De Rijp ook gunstig waren. Het be stuur had verder reeds verschillende reglementen van reeds bestaande verenigingen opgevraagd, en aan de hand daarvan zullen de reglementen van de vereniging De Rijp/Graft worden samengesteld op de algemene ledenvergadering. Reeds kon worden medegedeeld, dat de contributie zo laag moglijk zal worden gehouden, zodat dit geen beletsel voor het lid maatschap kan vormen. De voorzit ter meende verder, dat het in De Rijp/Graft zeker moest gaan, als men nagaat, dat in veel kleinere dor pen reeds sinds jaren een goed func tionerende begrafenisvereniging be staat, en wees in dit verband op West-Graftdijk. Verdér werden enige bestuursle den uit De Rijp vervangen door Grafters, t.w. de heer J. Kieft Pzn en de heer A. van Petten. Verder zal de heer P. Bruin Hzn. Noordeinde, wor den verzocht in het bestuur zitting te nemen. Als de leeuwerik zingt O hemelbestormer O klankenhervormer tot éne en goddelijk lied. O lokkende blije Die lang vóór de Meïe als goudvonk door nevelen schiet. Ver boven de wereld Waar 't fonkelt en perelt is hij onze blikken ontgaan. Maar 't land dauw bewaasde Ons hart wel verbaasde toch geldt dit verrukkelijk slaan. Opeens is het stille De lucht hangt te trillen nog van zijn doordringend gefluit. En wij blijven wachten, In schone gedachten gewekt door dit zuiver geluid. En dan van dichtbije Verheft zich die blije opnieuw tot een zingende vlucht. O sluim'rende akker O mensheid wordt wakker want hoor er is lente-gerucht. J. Kostelyk-Bom. 45. Teleurgesteld zitten Pim, Pam en Pom even later op een boomstam. „Kom, kop op", zegt Wetsnavel troostend. „Er zijn ook nog dieren, die het wèl zullen waarderen, als je hen een handje helpt. Alle begin is nu eenmaal moeilijk. De volgende maal zal het wel beter gaan". „Maar daar hebben we nu niets aan", roept Pam. „En straks moeten we ook nog alles betalen", zucht Pim. 46. „Jullie zitten maar over die verf te zeuren", roept Pom eens klaps klagend. „Maar wie denkt er om mij? Ik zit ook helemaal onder de verf. Zo kan ik me nergens meer vertonen". „Nu wacht maar even, dan zal ik wat terpentijn voor je halen", zegt Wetsnavel, die mede lijden met de arme Pom heeft. „Als we je daarmee afwrijven, ben ie zo weer de oude". Extra verlichting op Koninginnedag In verband met de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin is door de minister van Economische Zaken bepaald, dat op 30 April a.s. extra verlichting zal zijn toegestaan. Het ontsteken van extra verlich ting voor of na die datum is niet ge oorloofd. Duizenden deelnemers aan bloembollentochten De Bloembollentochten te Hillegom op 2e Paasdag beloven een groot suc ces te worden. Was de deelname vo rig jaar ongeveer vijf duizend wan delaars, de verwachting is, dat dit aantal dit jaar met duizenden zal stijgen. De 2e Paasdag zal de Bloem bollendag zijn. De narcissen en hya cinthen zijn dan in volle bloei, terwijl de vroege tulpen ook reeds een prach tige aanblik voor de wandelaars zijn. Er is een 15 en een 25 km. tocht. De startplaats is te Hillegom. Ge-* start wordt van 9 tot 12.30 uur. Zij, die met succes hebben deelge nomen, ontvangen een herinnering. Vele extra prijzen zijn beschikbaar voor groepen van minstens 11 per sonen. Gerrit Wiethaar blesseerde zich aaD de brug_ LS WIJ die jonge mannen zien, die daar rustig en zelfbewust in de rij staan, gereed eii bereid om zo dadelijk met volstrekte overgave in sportieve kamp te streven naar liet allerhoogste voor een turnerkam pioen van het grote en roemrijke K.N.G.V. dan gaan onze gedachten even terug naar een 20-tal jaren geleden. En we herinneren ons, de Zwitserse turnmakkers, zoals zij toen in die jaren hun, voor ons wonderlijke, turnkunst demonstreerden. Met stij gende bewondering aanschouwden wij hoe deze turners in onze ogen ongelooflijkste oefeningen afwerkten, met een vertrouwen en zelfbeheer sing, die het technisch schijnbaar niet mogelijke, tot vloeiende bewe gingskunst maakte. Maar uitstekend boven allen was de laatste turner. Een jonge,bronskleurige athleet, George Miez, de Zwitserse en Olympisch kampioen. Wat George Miez aan de toestellen demonstreerde was voor ons iets onvergetelijks. „Eén greep wisseling, één draai en hoge zwaai en als een levend stuk bewegingsfantasie zweefde hij door salto in vol- plané tot stand. Daar staat weer de tot in de laatste nerf strak gespannen jonge man. Zo turnt Miez". Dit waren de laatste zinnen van tiet artikel. „Turnkunst Miez" in „Het Turn blad", gesclireven door de heer Sonimer Het is niet bij dat ene bezoek gebleven. George Miez heeft de Neder landse turners getraind en ingewijd in alles tot wat turnkunst behoort. Na hem zijn er anderen gekomen, die zijn werk overnamen, en nu, met trots 'zien wij naar het werk van onze jongens, onze turners. Wat voor ons in die jaren onbereikbaar was, waarvan wij met zeker heid wisten, dat wij dat hoge turnpeil van onze Zwitserse makkers niet konden en zouden bereiken, zie, dat hebben deze turners voor een groot deel wel bereikt. Het stimulerend voorbeeld dier buitenlandse grootheden en hun eigen volhardend doorzetten, de technische voorlichting, alles heeft bijgedragen tot dit prachtig resultaat, dat wij nu aanschouwen. Zoals wij, jaren geleden, met bewondering en ontzag hebben gekeken naar de verrichtingen van Miez en zijn turnmakkers, zo doen wij dit nu. en met trots, naar onze jongens. In deze kampioenswedstrijd heeft de spanning niet ontbroken. Schitterende staaltjes van turnkunst waren ei- te bewonderen. De rekoefening van de kampioen 1948 G. J. C. Linde, de paardsprong van Klaas Boot. Vos met een prachtig uitgebalanceerde ringenoefeiiing. Na de eerste ronde stond Klaas Boot met gering puntenverschil voor op de kampioen Linde, Vos en Wiethaar, ook ex-kampioenen. Zou Boot zijn kleine voorsprong kunnen behouden in de laatste ronde Hoogrek, vrije oefening en brug moesten nog komen. Na een spannende strijd tussen deze vier uit de kopgroep is het de Halter-turner gelukt om de hoogste zegepalm te behalen. Gerrit Wiethaar, de leider van de Zaanse keurcorpsen werd bij een val van de brug aan z'n schouder geblesseerd, doch hij zag toch nog kans dc wedstrijd uit te turnen. Klaas Boot, Alk maar, kampioen van Nederland met 99.7 punten. G. J. C. Linde, Hen gelo no. 2 met 98.3 punten; M. Vos, Amsterdam, no. 3 met 96 punten en no. 4 G. Wiethaar, Heemstede, met 92 punten. Jeugdkamoioen 1949 werd W de La Rosette uit Vaals met 86*8 punten. De Zaandammer D. Machielse leverde een uitstekende prestatie door als tweede te eindigen. De voorzitter van het Verbond, de heer v. Wieringen, reikte de onder scheidingen uit. Electrische afrastering Hoewel de meeste boeren wel we ten w-at rantsoenbeweiding is, kan het toch nuttig zijn dit nog eens in enkele artikelen nader te behande len. Vooral met het oog op het ge bruik van electrische weide-afraste ring is dat zeker gewenst. Rantsoenbeweiding is een beweï- dingssysteem, waarbij de koeien iedere dag een rantsoen gras krij gen, waaraan ze net genoeg hebben, maar welke oppervlakte ze dan ook geheel kaal grazen. Iedere dag wordt de afrastering een eindje verder gezet en met een uitloop van de twee vorige dagen erbij, komt ook de draad aan de achterkant iedere dag verder op. De voordelen van rantsoenbewei ding zijn vele. Immers, wanneer de koeien in een groot perceel komen, eten ze altijd eerst 't lekkerste gras er uit. Na enkele dagen moeten ze 't met minder gras doen, dat niet zo lekker meer is, en wat dikwijls hard geworden is. Hierdoor worden de koeien onrustig, en geven minder melk. Dit is niet het geval bij rant soenbeweiding; daardoor krijgen de koeien iedere dag hetzelfde. Wat ook nog een belangrijk voor deel is: er wordt geen gras vertrapt.. De drinkwatervoorziening blijft al tijd nog een moeilijkheid. Er is een verrijdbare drinkbak nodig, die steeds gemakkelijk verplaatst kan worden. Schrikdraad Voor het snel verplaatsen is een electrische schrikdraad onmisbaar. We behoeven er hier wel niet die per op in te gaan dat electrische weide-afrastering in vergelijking met het gevaarlijke prikkeldraad zéér de voorkeur verdient. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat de electrische afrastering al gemeen opgang maakt. Wat de apparaten betreft, deze moeten KEMA goedgekeurd zijn. Neem vooral die apparaten waarbij garantiebewijs is gevoegd. Wij kunnen hier nooit genoeg op wijzen. Verlang zonder meer Neder lands Fabrikaat; dit voldoet aan de hoogste eisen en men loopt geen risico. In een volgend artikel zullen wij eens nagaan welke verdere toepassin gen van electrische schrikdraden nog mogelijk zijn. Grote rijksweg door de Wieringermeer Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal in Augustus van dit jaar een snelle verbinding Amster damWieringermeerDen Oever Leeuwarden tot stand gekomen zijn, doordat 'dan ook het gedeelte der Rijksweg no. 7: WieringerwerfDe Hulk (ten Zuiden van Hoorn) vol tooid zal zijn. Tussen Amsterdam en De Hulk zal men de provinciale wegen moeten blijven gebruiken. spoorwegen en draverijen Voor de op Mereveld op Tweede Paasdag te houden courses is door de Spoorwegen voor de eerste maal een afzonderlijke dienstregeling samen gesteld. De trein die om 13.16 uit Utrecht vertrekt zal voor deze gele genheid om 13.21 stoppen bij Mere veld. De terugreis kan om 17.48 even^ eens bij het sportpark per trein wor den aangevangen.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2