HET VERVOER DER VEILING- PRODUCTEN r MAATSCHAPPELIJK WERK TEN PLATTELANDE L.T.B. afd. De Rijp-Graft KONINGIN JULIANA 40 jaar G. J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis No. 1782 Donderdag 28 April 1949 39e Jaargang Jlifree CöMOht voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graitdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags DE RIJP-GRAFT. Donderdagavond vergaderde de afd. de Rijp-Graft van de L.T.B. in café Blokdijk. Op deze vergadering was uitgeno digd de heer S. Visser, die een uit eenzetting zou houden, betreffende het vervoer van de producten naa; de veiling. In zijn inleiding over dit onder werp, deelde de voorzitter mede dat de firma Visser gedurende een veer tig tal jaren de producten op zeer goede wijze naar de veilingen te Purmerend en Broek op Langedijk heeft vervoerd, dit brengt wel enige consequentie's met zich mee. Het is de laatste jaren gewoonte, dat de regeling van het vervoer con- tractuëel wordt vast gelegd, waar door enige verplichtingen ontstaan. Door veranderde omstandigheden komen enkele moeilijkheden naar voren en doen andere gezichtspunten sich voor. In verband hiermede werd aan de vergadering de vraag gesteld, of zij, over de regeling van het vervoer en zijn uitvoering, tot nu toe tevre den is. Een en ander werd beves tigend beantwoord, waaruit de con clusie werd getrokken dat op dit punt geen verandering wordt ge wenkt. Vergoeding. Vervolgen* werd de vergoeding aan een nadere beschouwing onder worpen. Uit een schrijven van de fa. Visser bleek, dat zij bereid was. goed-LVer' te ■-* roeren voor f 0.10 per colli, terwijl voor de producten die door de fa. Beumer worden aan gevoerd bovendien f 0.05 per colli wordt gerekend. Deze prijs-opgaaf was gebonden aan de voorwaarde, dat alle tuinders ai hun producten door de fa. Visser laten vervoeren. De heer C- Bakker merkte op, dat het wel eens voorkomt, dat voor sommige producten op andere vei lingen, waar niet regelmatig wordt geveild, een hogere prijs wordt ge maakt, terwijl de heer Jac. Zaal vroeg 'hoe het zal gaan als een klein vrachtje voor vervoer wordt aange boden. De heer S. Visser meende dat, wat betreft de opmerking van Bakker, dit niet voorkomen kan worden, doch indien het grote vrach ten betreft, geen bezwaren bestaan. Wat de kleine vrachten betreft, deze zijn in de regeling begrepen, alleen zeer oneconomische vrachten komen voor een nadere bespreking in aan merking. Door de voorzitter werd opge merkt, dat het vervoer van aardap pelen waarschijnlijk wel collectief zal gebeuren ook indien zij b.v. naar Rotterdam zouden moeten. In dat geval zal door het bestuur naar be vind van zaken worden gehandeld en zo nodig een vergadering worden belegd. Na enkele opmerkingen van bij komstige aard werd besloten de re geling in haar geheel aan te nemen, nadat nog was medegedeeld (dit in verband met een desbetreffende vraag) dat tuinders, die producten door anderen laten vervoeren, ge heel worden uitgesloten. Door het tijdelijk stopzetten van het verkeer over de tilbrug waren de producten aan de Graftzijde van deze brug, door de fa. Beumer via Graftdijk naar de steiger van Vis ser gebracht en soms zelfs doorgere den naar Purmerend, hierdoor waren extra onkosten gemaakt. De vraag werd nu gesteld, wie zal dat betalen. Het bestuur stelde voor deze kosten gezamelijk te dragen. De heer Vis ser zegde toe, een uitgebreide bere kening te zullen geven, zodat een en ander per colli kon worden omge slagen. Dit voorstel stuitte echter op moei lijkheden, waardoor geen oplossing kon worden gevonden. Tenslotte stelde de heer C. Bakker voor, deze kosten maar te verhalen op de be treffende tuinders, dit werd nadat het werd gesteund, aangenomen. R.K. Feestdagen. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de Kring Langedijk van de L.T.B., om op.R.K. feestdagen geen producten meer aan te voeren, daar ene verzoek dienaangaande aan da vailing te Langedijk niet het ge wenste resultaat opleverde. Hiertoe werd besloten. Door de heer Th. Roelofsen werd verslag uitgebracht, in verband met zijn. tesamen met J. Woestenburg, doorgebrachte studieweek, op „Ons Erf" in De Steeg. Hij dankte de ver eniging voor de geboden mogelijk heid en was zeer tevreden over datgene wat zij daar hadden mee gemaakt. Volgens hem was het een zeer leerzame week geweest en kon hij een ieder aanraden aan een der gelijke studieweek deel te nemen. Pootaardappelen. De verkoop van pootaardappelen werd het tweede belangrijke onder deel van de besprekingen. Een ongebonden verkoop heeft grote bezwaren, volgens de voorzit ter, alhoewel collectieve verkoop ook niet van gevaren ontbloot is. De V.T.N. tracht alle aardappelen telers naar zich te trekken en als lid in te schrijven, ook dit zien velen niet als de gewenste oplossing, daar coöperatieve verkoop vele vrijheden beperkt. Na een breedvoerige gedachten- wisseling was men van mening dat de methode die de laatste jaren is gevolgd nog, of althans voorlopig, de beste zal zijn. Enkele leden meen den. dat de aardappelen die over blijven, voor gezamelijke kosten moeten komen, zo ook andere te genvallers, dit bleek echter niet uit voerbaar alleen een 100% goodwil zou iets uit kunnen halen, tenslotte werd besloten voor het komende seizoen maar weer dezelfde regeling als voorgaande jaren te volgen, wel werd verzocht vooral zo veel moge lijk een procentsgewijze levering toe te passen en toe te zien. of de op gaven juist zijn. Omzet. Uit de rekening en verantwoor ding van het vorige jaar bleek dat in totaal was omgezet 29063 baal aardappelen tot een bedrag van rond f 148.000. Deel uitmakende van de commis sie die belast was met het nazien van de boeken, deelde de heer Th. Roelofsen mede dat een en ander keurig in orde was, maar dat een nadelig saldo bestond van f 148.53. Dit was ontstaan doordat een wa gonlading drielingen enkele maan den was blijven liggen, met alle ge volgen van dien. De rondvraag bracht weinig op. In zijn slotwoord deelde de heer G. J. Visser mede, dat volgens hem, de vooruitzichten voor de aardappel teelt er minstens zo goed uitziet, als het voorgaande jaar. RECHTESTRAAT VERSPERD DOOR HEIWERKZAAMHEDEN DE RIJP. Door de heiwerkzaamhe den aan de woning van dr. Scher merhorn werd j.1. Vrijdag en Zater dag het verkeer door de Rechtestr. gestremd. Het gevolg hiervan was, dat de bussen niet verder reden dan de Beemsterdijk, zodat reislustige Rijpers gedwongen waren daarheen te lopen. Doordat de werkzaamhe den in vlot tempo verliepen, duurde de stremming slechts kort. Het onge wone werk had veel bekijks. DE HUISVROUWEN NAAR DE BOLLEN DE RIJP/GRAFT. Dinsdagmiddag vertrok een 30-tal leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. De Rijp/ Graft per Hooiberg Tours naar de bollenvelden. De heenweg ging via Purmerend, Zaandam en Haarlem door de bollenstreek naar Noordwijk aan Zee. Hier werd een kopje thee genuttigd. Hierop ging de reis weer terug over Hillegom en Lisse. waar eveneens veel moois werd gezien. Voorzien van bloemen keerden de da.nes om 7 uur weer in De Rijp te rug. GROSLIJST P. v. d. A. GROOT-SCHERMER. De groslijst van de P. v. d. A. voor de a.s. ge- meeteraadsverkiezingen voor Zuid- en Noord-Schermer is als volgt: 1. F. Wiedijk Jnz.: 2. B. Laeeweg. 3. K. Schermerhorn: 4. K. Slooten; 5. E. Pilkes Jnz.; 6. D. Pascha, 7. J, Pilkes Ez, BHMM Koningin Juliana viert op 30 April a.s. Haar veertigste verjaardag, waarmee de 30ste April voor de eerste maal tot Koninginnedag zal worden in plaats van de iot traditie geworden 31ste' uigustus NATIONALE HER DENKINGSAVOND op Woensdag 4 Mei 1949 DE RIJP. Van des avonds 6 uur af zullen van alle openbare gebouwen en particuliere wonin gen, de vlaggen halfstok gehan gen worden. Een ieder, die daartoe in de ge legenheid is, zal kunnen deelne men aan een stille todht naar de plaats waar militairen van de Nederlandse strijdkrachten, zee lieden, geallieerde 'militairen en verzetstrijders zijn begraven (R.K. kerkhof). De deelnemers uit beide gemeenten vertrekken om 19.50 uur vanaf het Raadhuis van de Rijp, terwijl de deelne mers, die zich bij de kerk heb ben opgesteld, kunnen aansluiten. Op de plaats der herdenking aangekomen, zal te precies 20 uur na aankondiging van dit tijd stip 2 min. van volkomen stil te in acht worden genomen, waarna de stoet wordt ontbon den. Slechts de rechtstreeks na bestaanden der gevallenen zul len een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van de stoet. In overeenstemming met de geest, die onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden, terwijl de weg naar de plaats der plechtigheid in volko men stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, wordt afgelegd. Het roken tijdens de todht is niet toegestaan. Het brengen van een eenvoudige hulde, door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking, door elk der deel nemers, is toegestaan. Die avond zullen de café's om 6 uur geslo ten zijn en blijven. PREDIKBEURTEN DE RIJP I Mei 1949 Ned. Herv. Kerk Geen dienst. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evang. Luth. Kerk. Geen dienst Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Kastein. Doopdienst. Zondagsschool 11.30 uur. NOORDEINDE Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Kerk Geen dienst. WEST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur cand. Brouwer. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. STOMPFTOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur H. U. Albertz. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk, zie Stompetoren. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk n.m. 7 uur H. U. Albertz. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk v.m. 10 uur ds. J. E. Visser. Openb. Bel., H. Doop en Voor bereiding H. Avondmaal. ZONDAGSDIENST ARTSEN BEEMSTER/DE RIJP. dr. J. G. Beunders, M.-Beemster. Nieuwe regeling aangenomen Interessante tentoonstelling in „De Eendracht" DE RIJP. Vrijdagavond jl. werd de reizende tentoonstelling van de Stich ting Maatschappelijk werk ten Plat- telande officieel geopend. Deze ope ning. welke werd bijgewoond door ongeveer 40 genodigden, vond plaats in de benedenzaal van „De Een dracht". De heer C. Sieswerda, voor zitter van de organiserende vereni ging ,.Het Witte Kruis", voerde hier bij het woord. Het deed de heer Sieswerda veel genoegen, dat er voor de opening zo veel belangstelling bestond. De idee, de tentoonstelling in de Rijp te hou den, was geboren na een contact tus sen de heer Couwenhoven, technische leider der tentoonstelling, en spreke. In het kort gezegd beoogt de ten toonstelling de verheffing van het zedelijk peil van het platteland. Wij weten allen, aldus de heer Sieswerda, dat de oorlog enorme daling van het zedelijk peil teweeg (heeft gebracht, o.m. door onderduiken en zwarte han del. Men kwam gemakkelijk aan geld, en gaf het even gemakkelijk weer uit. Elke poging tot verbetering van deze situatie zijn wij verplicht te steunen, meende de heer Sieswerda, vooral met het oog op de jeugd. In de tentoonstelling hebben ver schillende stands van plaatselijke ver enigingen een plaats gevonden, en dit verhoogt de attractie in hoge mate. Het deed de heer Sieswerda genoegen, dat deze verenigingen en coöperaties, t.w. de Coöp. Zuivelfa briek „De Tijd". Beemster, de Coöp. Tuinbouwvereniging, de L.T.B.de Vereniging Floralia en Huisvlijt en het Oudheidkundig Genootschap, zo spontaan hadden medegewerkt. Techniek Hierop gaf mej. Dijkstra een tech nische uiteenzetting over de tentoon stelling. Hoewel de tentoonstelling eigenlijk voor zichzelf spreekt, ben ik blij deze gelegenheid te krijgen, zo begon mej. Dijkstra. Het 'ontstaan der Stichting ligt in de crisisjaren. Het bleek toen nodig te zijn de klei ne grondgebruikers, vooral op de lichtere gronden, regeringssteun te geven, o.a. door middel van een in tensieve voorlichting. Na enige jaren bleek uit rapporten, dat, hoewel er veel werd gedaan, ook gezinssteun nodig was. In 1935 trad men in verbinding met de Stichting Huishoudelijke voorlich ting ten Plattelande, eveneens een crisis organisatie. Het bleef echter niet bij huishoudelijke voorlichting, ook maatschappelijk werk bleek no dig. Hierdoor ontstond in 1940 de Stich ting Maatschappelijk Werk ten Plattelande. Tijdens de oorlog lag het werk vrij wel geheel stil. Ma de oorlog ïs de Stichting echter gestadig gegroeid en tevens de reizende tentoonstelling ont staan. De Stichting heeft nu op meer dere plaatsen maatschappelijke werk sters in dienst, die nauw samen werken met de gemeenten. Zij be zoeken gezinnen, die moeilijkheden hebben en deze niet zelf kunnen op lossen. Ook het organiseren van cur sussen, in samenwerking met plaatse- j lijke verenigingen, behoort tot de taak van de maatschappelijke werksters. De groei der Stichting bracht een sterke band met de Ryks Landbouw en Tuinbouw voorlichtingsdiensten tot stand. Hierdoor heeft de tentoonstel ling een huishoudelijk deel en een af deling op het gebied van de Land bouwvoorlichting. Momenteel werkt de Stichting met overheids en ge meentelijke subsidies. Dit is eigen lijk niet de bedoeling. De Stichting is een organisatie voor het platteland, maar moet ook worden een organi satie van het platteland, aldus mej. Dijkstra. Het deed mej. Dijkstra genoegen, dat de plaatselijke verenigingen direct iiun medewerking hadden gegeven en zij dankte hierbij in het bijzonder het bestuur van het Witte Kruis, in de persoon van de heer Sieswerda. Ver der hoopte zij, dat de tentoonstel ling ten volle mocht slagen. Langs de stands Na het nuttigèn van een kopje thee begaf het gezelschap zich naar de bovenzaal, waar de tentoonstelling was opgesteld. Hier viel voor een ieder veel te genieten. Allereerst viel het oog op het hoofdtableau, waar op duidelijke wijze was aangegeven op welke terreinen de Stichting haar werkzaamheden uitstrekt. Hierdoor werd men automatisch verwezen naar de overige stands van het huis houdelijk gedeelte, waar door duide lijke foto's en tekeningen wenken werden gegeven o.a. voor woningin richting, gezinszorg, lichaamsverzor ging, voeding, TBC-bestrijding, Ar beidsbesparing in de huishouding en Kinderzorg. Hier had tevens de Ver eniging Floralia en Huisvlijt een stand ingericht met vele mooie hand werken en proeven van handenarbeid. In het landbouwkundige deel viel o.m. op een stand van de Gezond heidsdienst voor vee, waar o.a. op duidelijke wijze werd aangetoonde welk een gevaar voor de volksgezond heid de rundertuberculose is. Ook bevond zich hier een stand, die de bezoekers wegwijs maakte in pachtproblemen. In de stand van de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst had de electrische weide-afrastering een plaatsje gevonden, waar natuut- lijk een ieder de schrikdraad even moest vasthouden. Bij deze stand gaf de heer Polter, assistent van de RLVD te Grootschermer, voorlichting. Oud-de R\jp In de sociëteit waren nog enige stands van plaatselijke verenigingen opgesteld. Veel belangstelling trok ken de tekeningen van de heer A. Spaarman in de stand van het Oud heidkundig Genootschap, alle betrek king hebbend op Oud-de Rijp. Buitengewoon interessant waren ook de zeer oude atlassen, terwjjl de kermisattractie uit het jaar 1820 ook de volle aandacht van het publiek had! Van de Coöp. Zuivelfabriek „De Tijd", Beemster, was een keurige stand met diverse melkproducten aan wezig. De Coöp. Tuinbouwvereniging en de L.T.B. hadden hier, in samen werking met de heer M. C. van Voor den, een stand ingericht met werk tuigen van voortheen en thans. De gehele tentoonstelling maakte een keurige indruk en het publiek zal zeker geen spijt van zijn gang naar het Oost hebben gehad. Daarom was het te betreuren, dat de belang stelling niet groter was. Alleen Zon dagavond was het bezoek bevredigend. Dit is te meer jammer, omdat het werk van de Stichting ook voor de Rijp van groot belang kan zijn. Wij denken hierbij aan het vele en goede werk, dat de maatschappelijke werk sters der Stichting op reeds vele plaatsen in ons land verrichten. GEVONDEN EN VERLOREN DE RIJP. Bij de politie werden de volgende voorwerpen aangegeven: Gevonden: 1 vulpen. Verloren: 1 zilveren manchet knoop (aandenken).

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1