DANSEN UIT DE GESCHIEDENIS VAN „BATO" MEISJE GESLOTEN Raadszitting N. en Z.-Scbermer DE RIJPER Wij eindigden de vorige week, dat „het Sterk" een belegerde vesting was, met de Bato-rebellen binnen haar muren en de Overheid met de Gewapende Macht er buiten. De Kerksteeg en omringende buurtbe woners waren hevig geïnteresseerd by dit sensationeel gebeuren en hun symphatie met Bato werd nadruk kelijk gedemonstreerd door commen taar op de handeling en sarcastische opmerkingen over de te voeren stra tegische krijgsverrichtingen. Al met al was het een welkome onderbre king van het leven van alle dag, en dat was in die contreien over het al gemeen toch niet eentonig. Maar dit was iets nieuws. De belegeraars namen hun posities in. De burgemeester vooraan in de vuurlinie, maar alvorens de vijande lijkheden te openen werd er een or donnans m. de capitulatie-voorwaar den naar voren gestuurd. De voor zitter móest in eigen persoon naar buiten komen om zijn onderwerping aan te bieden. Nee, dat was er niet bij. Een kapi tein, wiens schip ieder ogenblik door piraten geënterd kan worden, ver laat ook zijn brug niét. Welnu, de voorzitter zat hoog en droog op de vastgenagelde turnbrug en riep, „Als de burgemeester wat te zeggen had, nou dan moest-ie maar voor 't voet licht komen." Nooit! En dat gebeurde. Vol waardigheid schreed de burgervader, met aan weerszijden een lijfwacht, naar de open deur van „Het Sterk". Met een lichte trilling in zijn stem eiste hij de turntoestellen op „Nooit!" Of wij bereid waren ze goedschiks af te ge ven. „Nooit!" Buiten begon zich het bestuur van „Volksweerbaarheid" enigszins on- beha-gelijk te gevoelen, saamgeklit tussen al die opgewonden Kerkeste- gers, belust op een relletje, temeer nu de directe beveiliging van de Ge wapende Macht niet meer aanwezig waswant op het laatste „Nooit" van het Bato-koor had het Opper gezag gereageerd met „Agenten, doe je plicht." „Wie van jullie", sprak rijksveld wachter Dijkstra, „is de huurder van dit pakhuis?" Ja, dat was dat jonge mens op de brug. „Zo, de huurder kan in het perceel blijven, volgens artikel zoveel gelast ik de rest. dit perceel te verlaten, en met spoed." Nu waren de Bato-jongens met de lectuur van het Wetboek voor Straf recht slecht op de hoogte. Maar het klonk tamelijk onheilspellend wat Dijkstra daar verkondigde, en zoveel wisten ze e,r toch wel van, dat dagen, maanden, jaren vrijheidsberoving' als het altijd dreigende zwaard van Da- mocles boven de hoofden van iedere eerzame burger zweefde, indien je handelde volgens artikel zus of zo. 'n Kloppartijtje, graag, maar onder de blauwe trappen van 't Raadhuis, nee, daar voelden de Bato-jongens en geestverwanten niet voor. Als Job Dus er uit! Als Job, op de puin hoop van zijn geluk, zat nu de voor zitter alleen op zijn hoge post. „Ben je van plan om goedschiks de toestellen af te staan?" „Nooit!" „Roep Leguit en zijn knechten." Met breekbcitels en nijp*- tangen werden de spullen losgebro ken en opgeladen. Het talrijke pu bliek nam levendig deel aan het ge beuren. De ambtsketen van de bur gervader was 'n dankbaar onderwerp „DE MEISJESCLUB". WEST-GRAFTDIJK. Donderdag 21 Aprjil hield 's middags en 's avonds de meisjesclub „De bezige bijtjes" zoals wij reeds in een voorbericht melden hun jaarlijkse verkoping. We konden nu zelf waarnemen dat de meisjes in het afgelopen jaar hun best hadden gedaan, want alles was keurig in orde en lag smaakvol op de tafels tentoon gesteld. 's Middags was het vanwegens de schoonmaakdrukte van vele Moe ders niet. zo druk, doch 's avonds was het lokaaltje regelmatig flink bezet en over het algemeen werd er goéd verkocht. De verloting die bestond uit het raden van de juiste tijd op de boer derij was leuk 'bedacht. D. Broek huis was de gelukkige van deze mooie prijs daar ze de juiste tijd (6.21) met een minuut wist te be naderen. Bij .het ontbijtlakcn dat eveneens werd verloten moest men raden hoe veel centen er waren ontvangen van de thee die men op deze tentoon stelling onder een gezellig zitje kon gebruiken. Dit bracht echter nog te weinig geld op en men is nu van plan om huis aan huls hiervoor nog loten te verkopen. Over het geheel genomen hebben de jonge dames met hun verkoping dus wel succes gehad en ze gaan dan ook vol goede moed weer aan de slag om het volgend jaar weer ruim gesorteerd voor de dag te komen. om vele snedige gezegdes te plaatsen. Dr. van Leeuwen trok een gezicht van „allemachtig, wat ben ik begon nen." Het andere bestuurslid van „Weerbaarheid", Frederj'k van Straa- ten, draaide zenuwachtig aan de punten van z'n martiale snor. De luidruchtigheid kwam in het ker- misstadium. „Lang zullen ze leven" hing reeds in de luchtDe over winnaars wilden het strijdtoneel op deze wjjze graag verlaten, want de ovatie nam uitbundige vormen aan. En zo zou de karavaan zich in be weging zetten, of de voorzitter plaatste zich tegenover de burge meester en sprak „Nu hebben jul lie het gewonnen, door je politie, zonder die hadden jullie geen schijn tje kans gehad. Maar die toestellen komen terug, onthoud het, Bato wint" Dat was dat. De gymtoègtellen werden in het gemeentelokaal Cam- brinus geplaatst en Bato was uitge schakeld. Op audiëntie. Denk echter niet dat ze knock- ovit waren, 's Avonds belden de voorzitter en dé secretaris bij de burgemeester aan. De dienstbode opende de deur. Wat wij moesten? Burgemeester spreken? Die was voor ons niet te spreken en meteen wilde ze de deur dichtdoen. De voorzitter had zijn voet er tussen gezet dus het ging niet. Staan blijven tot-ie komt. En dat gebeurde, want achter dé binnendeur had hij reeds gehoord wie zijn late bezoekers waren. In godésnaam die oproermakers dan maar te woord staan. Veiligheids halve zou Mevrouw mee naar de deur gaan, je kon nooit weten. Wat of ze te zeggen hadden? Nou, dat was kort. Binnen 24 uur de toe stellen terug in het perceel waaruit ze gestolen waren, of anders ging er een aanklacht naar de Officier van Justitie. (Wordt vervolgd). Verkiezingen op 15 Juni Geldlening geconver teerd Uitbreiding op. begraafplaats Ver schillende subsidies Voorzitter burgemeester Driessen afwezig wegens ziekte. Wethouder K. Schermerhom. Aanwezig wethouder F. Wiedijk en de raadsleden Kieft, Kraakman, Lageweg, De Heer en Oudejans. De voorzitter opent. De secretaris léést de notulen. Van de ingekomen stukken was er een van Bouw- en Woningtoezicht, vermeldende dat aan deel voor N.- en Z.-Schermer was be paald op 1348, Groot-Schermer ƒ1011, Graft ƒ1348. De Rvjp ƒ1688. Een schrijven van Gedep. Staten presentiegelden leden stembureaux van ƒ6 op ƒ10 zijn gebracht. Mede gedeeld werd dat de a.s. verkiezin gen zullen worden gehouden op 15 Juni a.s.. Dat het leerjaar van de O.L. School ingaat 1 September. Dat buiten de toewijzing van twee wo ningen B. en W. tradhten naar een ruimere toewijzing, met het oog op de heersende woningschaarste. Een voorstel om een verordening in het leven te roepen, om ontstane kosten bij behandeling en vervoer van besmettelijke zieken door de ge meente, deze kosten percentsgewijze te verhalen naar verhouding der fi nanciële inkomens der betrokkenen, wordt aangenomen. Een bedrag van f 24.50 ter tege moetkoming in de kosten, varbonden aan de uitzending van een kind door de R. Kath. Kinderuitzending, wordt aangenomen. Verzoek kwijtschelding van een ge deelte der hondenbelasting door in woners van Groot-Schermer, toege staan. 4. Voorstel tot conversie van de geldlening groot 12000.pro resto ƒ6753.55 thans rentende 3'Vi procent in een geldlening tot ge lijk bedrag tegen een rente van S procent aangenomen. 5. Voorstel tot uitbreiding en ver betering van de Openbare Begraaf plaats te Grootschermer, voorlopig aangenomen. 6. Voorstel inzake de periodieke af treding van de leden van het Bur gerlijk Armbestuur. Gekozen de heer v. Baar. 7. Behandeling van de besluiten van Ged. Staten van Noordholland tot vaststelling van de jaarwedden van burgemeesters in gemeenten be neden 2000 zielen en van secretaris sen in het algemeen, aangenomen. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting voor Gees telijke Volksgezondhoid in Noord holland, gevestigd te Alkmaar, aan genomen. 9. Voorstel tot het verlenen van een subsidie van 25.(voor één maal) aan de Plattelands Jongeren Vereniging te Grootschermer ten be hoeve van hèt door haar ter hand te nemen Jeugdwerk, aangenomen. 10. Voorstel tot aankoop van een projectieapparaat ten behoeve van de O.L. Scholen in de Gemeente, goed gekeurd van de begroting 1949. 11. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende de rege ling aangaande ihet verlenen van een vergoeding brj vrijwillige beschikbaar stelling van woonruimte, aangenomen. Rondvraag Kieft maakt de raad attent op de slechte toestanu van het wegdek op Zuideinden van het dorp, wil dit ver beteren met slakkenafval. Burgemeester vindt dit niet af doend. deelt mede dat Waterstaat eerdaags de zaak komt bekijken. Lagewëg, dito klacht over straat gedeelte voor Wiedijk. Zal werk van gemaakt worden. De Heer. Of het brandweermate riaal van Driehuizen, dat lang voor geen 100 pCt. in orde is, vernieuwd zal worden. Ook daaraan wordt gewerkt. Kraakman. Er waren klachten ove: de lantaarnverlichting bij de Zaanb~ug. Even een telefoontje door een der omwonenden en Pilkes maakt het in orde, zegt de Burgemeester. Sluiting. P.V. „DE REISDUIF" PE RIJP. Ie verantwoordingbe schikbaar gestelde prijzen door h.h. winkeliers, particulieren en leden: Gebr. Kaptein, De Rijp, 1 kaas; M. Middelkoop, De Ryp, 1 medaille (le duif Roozendaal); G. Klinkhamer De R\jp 1 medaille; P. Riteco, De Rijp, 1 medaille (Dourdan 19 Juni); L. Neve, Ursem, 1 fles cognac; A. de Block, Ursem 10.-— (bestemd voor beker)Fa. P. Brouwer, De Rijp, 1 fles limonade, (le duif Vil voorde). Wie kunnen wtj volgende week no teren Meerdere prijzen van winkeliers, particulieren enz. worden nog steeds ingewacht bij het bestuur: M. Mid delkoop, Tuinbuurt 403, voorzitter; J. Wit, West-Graftdijk 105, secretaris. Wij danken van deze plaats, af de gevers van harte namens bestuur en leden. Verleden jaar bestond de „Reis duif" maar uit enkele leden, nu zijn het er reeds 26, waardoor het con- vooi duiven wekelyks 200 zal be dragen, die over de grenzen worden gestuurd. Er komt heel wat voor kijken, veel zor|fri en zeer hoge kos ten, want het is een dure sport. Des alniettemin wordt er jaarlijks tien duizenden guldens door de postduiven sport aan T.B.C.- en Kankerbestrij ding uitgegeven. DE VRIJE STUDIE-CLUB. WEST-GRAFTDIJK. Donderdag avond 21 April hield de Vrije Studie club. afd. West-Graf tdijk en omstre ken in de zaal van de heer J. Schoon een openbare bijeenkomst. Toen de voorzitter de heer Ban kersen allen aanwezigen een harte lijk welkom toeriep en het woord gaf aan de spreker van deze avond; de heer Gé Nabrink waren er een dertig-tal bezoekers aanwezig. Dit aantal was natuurlijk veelste kort voor de interessante lezing die de heer Nabrink gaf over het onder werp „Socialisme in het dagelijks leven".... Want waarom gaan de bewoners van onze omgeving zo wei nig naar een leerzame avond, zoals deze er èen wasDit is wel zeer jammer en vooral voor de jeugd die wel te vinden is in de „bios" of „danszaal" is dit zeer te betreuren.. Want bestaan er voor hen dan geen andere dingen als de dagelijkse sleur waarin zij voort levenEn willen wij jongeren dan niet eens verder kijken in de problemen van het leven dat nog voor ons ligt De spreker bracht op duidelijke wijze het onderwerp Socialisme in het dagelijkse leven naar voren. H'j belichtte het onderwerp aan ver schillende kanten. Om tien uur beëindigde hij zijn lezing en toen was er tot elf uur gelegenheid om vragen te stellen. Hiervan werd door de aanwezigen gebruik gemaakt en naast de verschillende vragen over het on derwerp van deze avond werd ook de vraag over de opvoeding in zp'n gezin en de Sexcuele Voorlichting hiérvan aan de jéugd uitvoerig dooi de heer Gé Na-brink beantwoord. Zo zei hij hierbij dat het karakter van een kind reeds bij het vierde levensjaar was gevormd. Bij het slot van de avond dankte de heer Bankersen spreker voor de mooie avond en allen aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. Hij hoopte dat vele lid zouden worden van de Vrije-Studie-club, zodat er voor het a.s. seizoen weer geld in kas zal zijn om over verschillende onderwerpen sprekers te laten ko men. Als slot lag hij nog eens met na druk op ons hart dat de Vrije-Stu- die-club afd. West-Graftdijk 2een politieke of godsdienstige richting na streeftdoch zich alleen maar ten doel stelt om op deze wijze de verschillende problemen die zich in het leven en in de wereld voordoen te behandelen, om zo tot een vrije een betere maatschappij te komen. „DE REISDUIF". WEST-GRAFTDIJK. Zondagmor gen hield de Reisduif haar laatste oefenvlucht voor de grote vluchten die a.s. Zondag gaan beginnen. De- 51. Pim, Pam en Pom hebben be sloten om een padvindersclub op te richten, maar hebben geen clubhuis. „Oh het hindert niet", roept Pim. „Voorlopig vergaderen we hier", ver volgt hij vrolijk op de boomtak klim mend. „Luisteren jullie eens. Ik ben de voorzitter en jullie zijn de leden". 52. „Waarom?" roept Pam. „Ik kan net zo goed voorzitter zijn. „Ik heb het tenslotte allemaal bedacht". „En ik wil óók voorzitter zijn" schreeuwt Pom er tussen door. „Nu, dat begint al goed", roept Wetsnavel. „De club is nog niet eens opgericht of jullie krijgen al ruzie. Nee, dat gaat zo niet. We zullen er om loten". ze laatste vlucht werd gevlogen op Zevenbergen (N.B.) en had een af stand van 110 K.M. Er deden ruim 1500 duiven mee, waaronder ver schillende van verenigings uit onze omgeving. De duiven werden om 9 uur gelost en om kwart over tien kwamen de eerste in Graf tdijk aan, dat was dut 5 kwartier over de afstand van 110 km. Enige minuten na deze eer ste duiven in Graf tdijk kwamen ook de andere vogels van de leden uit de Rijp, Beemster, Ursem en Stompe- - toren binnen. Over het algemeen is er op deze laatste oefenvlucht goed door onze duiven gevlogen zodat da Reisduif vol vertrouwen de komen de vluchten tegemoet ziet. Voor de eerste grote vlucht die dus aanstaande Zondag plaats vind en op Roozendaal wordt gevlogen heeft de voorzitter van de Reisdmf de heer Middelkoop uit dé Rijp een mooie medaille beschikbaar gesteld voor de eerste verenigings - du if die binnen komt. Het is wel jammer dat juist voor de aanvang van deze vluchten op ■het laatste moment het vervoer per spoor via Purmerend verboden is. Nu moet men dit regelen over het station Alkmaar, en dit brengt na tuurlijk weer meer onkosten met zich mee.... maar ondanks alles wensen wij de Reisduif een goede start en een voor spoedige vlucht voor de a.s. Zondag. Ons Postduivenhoekje AANBEVOLEN NESTSTANDEN VOOR DE EERSTE VLUCHTEN Op de eerste vluchten spelen we onze duiven in een uiterst kalme toestand. Het broeden, het ovefbroe- den, ziedaar wat dienen kan voor beide geslachten. De duivin kan ook met „kippende,, eieren of met klein jong gespeeld worden. De doffer met groot jong en gescheiden van zijn duivin. De duivin moet hij niet te zien krijgen noch bij inkorving noch bij terugkomst. Enkele weken later, zo nodig, kan uitgezien worden naar meer ophitsen der nesttoestanden, met inbegrip van het volle weduw schap. „Juistere gegevens tot succes aan de wedvluchten" Meermalen hoort men zeggen: „Er zijn méér goede duiven, dan goede liefhebbers." Zeker moet men de goede duiven hebben, om te over winnen, maar het deel van de ver zorger in het succes is van groter belang. De gedachte, dat men niets te leren heeft, dat men niet met zijn tijd moet meegaan, ziedaar zo vele oorzaken, waarom vele liefhebbers, niettegenstaande ze beschikken over goede duiven, niets van zich laten horen tijdens de wedvluchten. Men moe: met de oude sleur en slenter kunnen breken. Men moet de macht van de gewoonte kunnen daarlaten, wanneer deze niet de ra tionele uitbuiting van het vluchtver- mogen onzer reisduiven beoogt. Laten we dan hier enkele wenken en zorgen aan u vertellen. Gevraagd liefst voor dag of andersdag en nacht Mevrouw ZIJP Dierenarts De Rijp H. H. Veehouders en Landbouwers Laat ook dit jaar Uw Sprot-iwerkzaamhedeii weer verrichten door het erkend loonsproei- bedrijf Konijn en Kramer Middenweg 54, Tel. 23. N.- Beemstcr. Sproeimiddelen uit voorraad leverbaar. Dinsdag zitting van 10.30 tot 12 uur in Café Baltus te Purmerend. Gedurende de kermis aile dagen Café „De Posthoorn" Prima consumptie TH. JONGEJAN Nieuwstr. 5, Purmerend Hij die regelmatig adverteert is de man, wiens zaak floreert Het Bestuur van de VERENIGING VOOR DE GELD- EN EFFECTENHANDEL voor Pur merend en Omstreken deelt mede, dat de kan toren van onderstaande leden op 30 APRIL 1949 KONINGINNEDAG zullen z\jn. AMSTERDAMSCHE BANK, kant. Purmerend K. BORNEMANN, Z.O. Beemster. DE TWENTSCIIE BANK, kant. Purmerend, Edam, Volendam, Landsmeer en Monnikendam. NEDERLANDSCHE CREDIETBANK kantoor Purmerend en Volendam. NEDERLANDSCHE MIDDEN STANDSBAN K, Purmerend, Landsmeer en Oostzaan.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2