jlifoet Cöwcant UIT DE GESCHIEDENIS VAN „BATO" Ruiidveefokverenigingl947/1948 ZANDSTORM TEISTERDE ZUID-ZWEDEN Ie Boudsvlucht Naar officiële inelkcontröle PREDIKBEURTEN G.J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10. Gironr. 470889 Ad vertentieprij s: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis No. 1784 Vrijdag 13 Mei 1949 39e Jaargang voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnèinent&prij»: 75 eent per 3 maande» bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Zoal5 wij de vorige week schreven, Bato had het duel met de Burgemees ter en Volksweerbaarheid gewonnen. Nu was er één schaduwzijde aan de overwinning, want als de toestellen in „Het Sterk" terug werden ge bracht, dan kon daar toch niet in ge oefend worden omdat het er zo vol was dat je er geen kat aan z'n staart kon doortrekken. Want op de boven zaal bij Heuvel viel zeker niet te rekenen. En toen gebeurde het ongelofe- lijkei ?s Middags voor 1 uur stonden en hingen de handwerkslieden en losse arbeiders van De Rijp als gewoon lijk op de Dam, om even in vlug tempo het kleine schandaal-kroniekje van de plaats te behandelen, alvorens naar de baas te gaan. Bato-jongens behoorden ook altijd tot de tijdelijke baliekluivers, en natuurlijk was de Raadsvergadering het onderwerp van het gesprek. Daar daalt Houtman, de gemeente politie, van de blauwe trappen van het raadhuis en stevent op het Bato- •troepje aan. „Of de voorzitter op het Raadhuis wil komen, de Burgemeester wil een onderhoud met hem hebben". Tien minuten voor enen, nou nou, baas Bruntink kan je lelijk uitvete ren als je telaat op het werk komt. Afijn, dat is van later zorg. De alge mene gedachte van de achtergeble ven Dam-figuranten was: Dat kan een mooi zoodje herrie worden daar boven, want de burgemeester is na tuurlijk nog witheet vanwege de ne derlaag. Misverstand Maar dit gebeurde. De burgemees ter: „Zo voorzitter, hoe gaat het? Goed, mooi zo. Luister eens even, we hebben een heel onverkwikkelijk ge val achter de rug, en jullie, Bato- ledén, zullen wel gedacht hebben, dat ik jullie vijand was en in mijn functie van, burgemeester je wilde tegenwer ken. Dat is echter niet. het geval. Al les berust op een misverstand en daar is Heuvel de schuld van. Die vertel de mij dat het een wanordelijke troep bij jullie was, -"echten en dr nken en herrieschoppen, anders werd er niet gedaan. Maar nu weet ik door infor matie dat het gewoonweg laster is, hij wilde jullie-kw^'t, dat gedreun met de halters en de worstelpartijti s on- den hem zeker niet aan. Nu heb ik een voorstel. De gymnastiektoc. len staan momenteel in het Gemeen. lokaal Cambrinus, je weet dat is een pracht lokaliteit. Nu heb ik zo ge dacht, we geven Bato toestemming om in dat lokaal te oefenen, alle da gen, behalve de ene keer dat Volks weerbaarheid oefent. Als die dan jul lie toestellen mag gebruiken, dan zijn we beiden* gered. Huur hebben jullie niet te betalen. Wat denk je daar van?" Auke Dootjes superieur DE RIJP. Zondagmorgen 1 Mei wer den de duiven thuis verwacht van de grote en tevens Ie Bondsvlucht van uit Roozendaal, afs.and 117 km. „De Reisduif" -nam aan deze vlucht ook deel nl. met 103 duiven. De vlucht hsd een vlot verloop-en met pl.m. 20 min. waren de pryzen reeds verdiend. Auke Dootjes uit Midden-Beemster had het voorrecht als le geplaatst te worden met een snelheid van 908.3 meter per minuut met een voorsprong van 8 meter per minuut op de twee de duif. Auke reed Zondagmiddag met een glunderend gezicht en trots als een pauw niet zjjn bloemen huiswaarts. Deze bloemen (een bouquet tulpen) werd aangeboden door de Fa. Mooy te Akersloot- De 10 eerste prijswinnaars waren in volgorde 1. Auke Dootjes 908.3; 2. C. Boots 900.3; 3. J. Sassen 886.6; 4. J. Wit 885.2; 5. G. Klinkhamer 878.5; 6. J. Sassen 867; 7. J. Wit 858.9; 8. J. Wit 849.4; 9. M. Middelkoop 849.2; 10. Jb. Spekken 839.8. De beste prestatie mag wel toege kend worden aan de heer J. Wit, die van de 17 duiven, die hij mee had er 14 klokt» en 13 die in de prijzen •taan. Vergeven en vergeten „Burgemeester, daar heb ik niet over te denken. Het is dik voor me kaar. We doen het". „Mooi, alles is vergeven en ver geten". 's Avonds het heugelijke nieuws aan de leden verteld en een kijkje geno men in de nieuwe oefenzaal. Een prachtlokaal. Een oefenlokaal waar het tegenwoordige Bato niet aan kan tippen. Jaren heeft BATO in Cambrinus ge oefend. Volksweerbaarheid was spoe dig ter ziele gegaan, zodat wij toen het rijk alleen hadden. Met de bur gemeester was alles in het reine ge komen. BATO kon in het vervolg steeds op de medewerking van het gemeentebestuur rekenen. En zover schrijver zich kan herinneren heeft BATO al die jaren alleen het licht moeten betalen. CANDIDATENLIJST VAN DE BURGERKIESVERENIGING DE RIJP. De candidatenlijst van de Burgerkiesvereniging voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing .ziet er als volgt uit: 1. J. Nat; 2. P. Roemer: 3. P. Middelkoop; 4. G. Lub; 5. D. Klinkhamer Jr.; 5. M. van Ti el; 7. C. Sieswerda; 8. D. Dekker; 9. J. Dekker; 10. B. Visser. TELEVISIE-TONEEL DE RIJP. In Groningen zal bin nenkort een eigenaardig experiment op toneelgebied worden genomen, hetwelk vérstrekkende gevolgen kan hebben voor de ontwikkeling van 'n nieuwe kunst: het hoorspel voor de televisie. Hierbij n.1. zullen alle kun sten hand in hand dienen te gaan: het woord, het toneel, film en mu ziek, waarbij ook de dans gerekend moet worden. De Nederlandse auteur Horamo Reinink schreef een stuk, de fot< graaf K. H. Smit uit Groningen vervaardigt de beelden, welke op een bioscoopscherm geprojecteerd moe ten worden en het is niet weinig ver erend voor onze plaatsgenoot Hans Keuning, dat hem werd opgedragen de muziek voor dit stuk te compo neren. Voorlopig zal eerst een fragment van dit stuk voor pers en genodig den worden opgevoerd, waarna men misschien de gelegenheid krijgt het stuk nog eens in zijn geheel te doen horen. CANDIDATENLIJST GRAFT. Voor de a.s. gemeente raadsverkiezing zy'n de volgende can- didatenlijsten samengesteld Plaatselijk Belang: 1. P. Bruin Hzn.; 2. J. Middelkoop; 3. A. Ca- ton; 4. L. Bruin Pzn.; 5. C. Booy; 6. L. H. de Koekoek; 7. A. van Petten; 8. K. Tentij; 9. Jb. van Am- me rs. Partij van de Arbeid: 1. J. Hout koper; 2. R. Leegwater; 3. W. Alt man; 4. B. Dubbeld; 5. H. Altman. BEEMSTER. Aan het algemeen overzicht van de heer P. J. Slagt, ontlenen wij het volgende: 1947 kenmerkte zich door een le vendige handel in fokvee. Voor run deren met erkende afstamming komt steeds meer belangstelling. Zeker wordt dit mede veroorzaakt door de vele, pas-beginnende fokkers. Voor al in het najaar van 1947 was de be drijvigheid in de veehandel groot. De diensten van Bemiddelingsbureau en Coöperatie waren in die tijd zéér bezet. De export van fokvee vertoonde in 1947 enige opleving. Als dit zo mag blijven, opent het gunstige perspec tieven. Export In het najaar van 1947 bood de Nederlandse regering een geschenk van 500 drachtige pinken aan de En gelse regering aan. Uit deze Vereni ging werden 14 dieren voor dit doel aangekocht. De prijzen varieerden van f 500 tot f 600 per stuk. November 1947 werd via het Be middelingsbureau vee aangekocht voor Polen. Uit deze Vereniging wer den aangekocht: 2 lVs-jarige N.R.S. stieren, prijzen f 975 en f 950. 7 stier kalveren, prijzen f 500 en f 800; 2 drachtige pinken prijzen f 600 en f 750. Naar Brazilië werden geëxporteerd 2 drachtige pinken a f 900 en de Rijkspremiestier Luwke's Adema 6, 24443 S. Naar België werd één Stamboek koe geëxporteerd a f 750. Januari 1947 werd naar Frankrijk geëxporteerd de Rijkspremiestier Adema 15 v. d. Woudhoeve, 25829 S. In totaal leverde dit buitenlandse handeltje aan de exporterende leden f 24.825.op! De prijzen die het buitenland voor ons fokvee betaalde, waren hoger dan de prijzen van de binnenlandse markt. Als gemiddelde prijs per K.G. melkvee werd te Beemster over '47 '48 f 5.08.4 betaald. In de loop van 1947 werd voor N.- Holland, Z.-Holland en Utrecht de verplichte T. B. C.-bestrijding onder het rundvee ingesteld. Een zéér ge lukkig besluit! Het TBC-onderzoek in de winter 1947'48 leverde even wel voor vele veehouders een te leurstellend resultaat op. Controle Een verheugend verschijnsel is de toenemende belangstelling voor de 14-daagse controle. De Vereniging biedt haar leden naar keuze 2- of 4- weekse controle. Voorjaar '47 meld den zich opnieuw 10 leden voor de 2-weekse controle aan, zodatons aantal 2-weekse-leden over 1947 dus 34 was, overeenkomende met pl.m. 30 pCt. van het ledental. Opmerkelijk is, dat geen enkel lid dat 2-weekse controle toepast, weer wenst terug te gaan tot 4-weekse controle. Integendeel, de 14-daagse controle voldoet uitstekend. Er be hoeft zeker niet nogmaals op gewe zen te woraen, dat de 2-weekse con trole verre de voorkeur verdient. Ledental Aan de hand van de ledenlijst heeft u kunnen nagaan, dat de Ver eniging voor het eerst sedert vele jaren geen vooruitgang van het le dental boekte, doch integendeel zelfs een teruggang van 3 leden. Wij me nen echter ons hierover niet bezorgd te moeten maken. Bij de zéér snelle groei in de jaren 19401945 zijn on getwijfeld oorlogsleden geweest, die thans weer afvloeien. Dan is de Beemster van oudsher een vetwei- derijgebied. Dit en de nabije ligging van de grote marktstad Purmerend zijn ongunstig voor de veefokkerij. Ook uit het ledental van de Vereni ging blijkt, dat de liefde voor de vee fokkerij hier minder is, dan meer in het Noorden van de provincie. Hoe wel wij met 87 leden mede tot de grootste Verenigingen van Noord- Holland behoren, is dit ledental voor de Beemster relatief klein. Volgens officiële gegevens wonen in de Beemster pl.m. 270 veehouders, hier onder groot en klein begrepen. Hoe wel een achttal veehouders in het Noordelijk gedeelte van de polder lid zijn van de rundveefokvereniging te Oudendijk, blijkt uit deze cijfers toch, dat slechts één derde deel van de Beemster veehouders de rationele rundveefokkerij beoefent. En dan te weten zie dit verslag welke prachtige resultaten hier bereikt kunnen worden! Hiervoor een woord van hulde aan deze ambitieuze en zéér bekwame leden! Bovendien, zal één fokvereniging in N.-Holland een groter rayon van de allerbeste gronden hebben, dan de fokvereniging te Beemster? Wij menen dan ook, dat deze Vereniging de komende jaren nog zeer in om vang kan toenemen. Het lidmaat schap van een rundveefokvereni- ging wordt steeds meer een eis van de tijd. Zal het, zie de kostprijsbe rekeningen van het L.E.I., in de toe komst mogelijk zijn, om zonder re gelmatige officiële melkcontróle op economische wijze te boeren? De melkprijzen worden thans naar ge middelde normen vastgesteld. Met achterblijvers kan en mag geen re kening gehouden worden. Meer dan ooit is thans dan ook een noodzake lijkheid: Officiële meflkcöntrole! Het gaat er voor de doorsnee-veehouder tenslotte om, een zo hoog mogelijke productie te verkrijgen Windero sie Vruchtbare streek leek op Sahara (Van onze Zweedse co respondent) Een zandstorm, die met een snelheid van 25 meter per se conde Zuid-Zweden binnenviel, heeft in enkele uren tijds de vruchtbare streek van Skane herschapen in een woestijn. De directe schade wordt o». enkele honderdduizenden kronen ge schat. Maar de eigenlijke gevol gen van deze ramp zijn nog niet te overzien, omdat men niet weet, hoeveel tijd het zal ver gen, alvorens de grond weer even vruchtbaar is als voorheen. De Zweedse landbouwdeskun dige Petersson veronderstelt, dat hier 25 jaar mee gemoeid zal zijn. De zandstorm kwam in zo dikke vlagen, dat men soms nog geen tien meter ver kon zien. Gelukkig had den de boeren nog niet gezaaid. Daarentegen hadden zij wel de kunstmest uitgestrooid, die van de akkers werd weggevaagd. Het verkeer lag geheel stil. De fietsers moesten de rijwielen soms door meters-hoge heuvels duwen. Wie de straat op moest, bond zijn zakdoek voor het gezicht. Verschil lende mensen moesten in het zie kenhuis hun ogen laten schoonma ken. Het zand drong zelfs de hui zen binnen, hoewel men in Zweden dubbele ramen heeft. Het is niet de eerste keer, dat Zuid-Zweden door een zandstorm wordt geteisterd. De bóeren in deze HOOGSTAANDE CONCERTAVOND IN DE NED. HERV. KERK DE RIJP. Donderdag, 5 Mei, werd in de Ned. Herv. Kerk een concert uitgevoerd, waaraan medewerkten mej. Mar Wuis, voordracht, en de hetren Hans van de Weyer, fluit, Jan van TieL, trompet en Hans Keu ning, orgel. De leiding van het con cert was in handen van de heer Hans Keuning. De medewerkenden zijn er ten volle in geslaagd het publiek een buitengewoon mooie avond te bezor gen. De klank van de muziekinstru menten kwam in de kerk uitstekend tot zijn recht, terwijl ook de decla matie, mede door de bijzonder goe de intonatie niet naliet diepe indiruk op het publiek te maken. Het programma omvatte o.m. een drietal orgelsoli, gespeeld door de heer Hans Keuning, waarvan vooral het slotnummer: Hallelujah uit De Messias van Handel opviel. De heer Hans van de Weyer speelde met or gelbegeleiding het Andante uit het fluitconcert in D van Mozart en de Sonate in G van Handel. De heer Jan van Tiel voerde met orgelbegelei ding het concert in D van Haydn en de Dodenmars uit het Oratorium Saul van Handel uit. Deze nummers werden afgewisseld door voordracht van mej. Mar Wuis. Zij declameerde op uitnemende wijze vier gedichten, allen betrekking hebbend op de ach ter ons liggende oorlogsjaren, waar onder het aangrijpend mooie lied der achttien Doden van Jan Campert. Alle medewerkenden kunnen op een uitstekend geslaagde concertavond terugzien. Jammer was, dat ook voor deze kunstavond de opkomst van het pu bliek niet groot was. Ongeveer 70 personen woondien het concert bij. DUIVEN VLIEGEN DE RIJP. Zondagmorgen werden de duiven te Vilvoorde (België) ai- stand 184 km. gelost om 8.10 uur met N.N.W. wind en om 8 minuten over 10 uur waren de eerste duiven reeds ■thuis. Het aantal duiven van „De Reisduif" bedroeg 106 stuks. A.s. Vr\jdag 13 Mei inkorven van 17.30 tot 18.30 uur, voor de wed vlucht vanuit Eluévrain afstand 252 kilometer. De eerste 10 prijsduiven waren: Vilvoorde. 1. C. Boots 10517; 2. J. L. Dekker 10478; 3. J .Sassen 1028.2; 4. C. Boots 1026.8; 5. M. Middelkoop 1023.5; 6. W. v. d. Hoff 1022; 7. J. Wit 1021.8; 8. Jb. Spekken 10.20.7; 9. A. Lippens 1016.2; 10. Jb. Spekken 10.15.5. streek melden jaarlijks een verlies van 15.000 ha. door wind-erosie. Ook in Denemarken weet men hiervan mee te praten. Terwijl ech ter de Deense regering jaarlijks et telijke millioenen uitgeeft om der gelijke rampen te voorkomen, heb ben de Zweden tot heden hieraan weinig gedaan. De genoemde land bouwdeskundige sprak dan ook na de storm de wens uit, dat de regeringsbureaux, ook eens door een zandstorm zullen worden overvallen en de ambtenaren de schuilkelders moeten opzoe ken. Dan eerst, zo zeide hij, zal er- iets worden gedaan om de woestijn- wording van het vruchtbare Zuid- Zweden tegen te gaan. 15 MEI 1949 DE RIJP Ned. Herv. Kerk Geen dienst. Doopsgez. Gem. n.m. 7 uur d«. Keuning. Evang. Luth. Kerk Geen dienst Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Ned. Herv. Kerk n.m. 2.30 uur dn. Kastein. NOORDEINDE Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur mtvr. Rinsma. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur d*. Keuning. Ned. Herv. Kerk Geen dienst. WEST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ctnd. Brouwer. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk n.m. 7.S0 uur K. U. Albertz. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. STOMPETOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 ds. F. Keja. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur H. U. Albertz. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk n.m. 7 uur df. F. Keja. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur d*. Leendertz. Geref. Kerk v.m. 10 uur *n n.m. 3 uur ds. J. E. Visser. 15-JARIG BESTAAN VAN DOS FEESTELIJK HERDACHT DE RIJP. Zaterdag jl. vond m café Grasboer een feestavond plaats ter gelegenheid van het 15-jariV in staan van de biljartvereniging DOS. De heer P. Oudejans, opende met een korte speech, waar in hg de ups en downs van de vereni ging memoreerde. De heer P. Vis ser, mede oprichter, vertelde op hu moristische wyze in een voordracht iets over de club, terwijl ook dt heer C. Zomerdijk als oud-voorzitter en medeoprichter enige woorden «prak. De avo.id werd verL;r op gezellig* wijze gevuld met zang en voordracht door de leden. Muzikale medewerking werd verleend door h*t duo IJpelaanv. DOS is oorspronkelijk opgtrieht §&m biljart- en loterijvereniging, nu hou- den de leden zich uitsluitend W3 fc* groene laken. De vereniging telt 27 leden. Er wordt regelmatig in competitie verband gespeeld en olub is aangesloten bjj de biljartkrinf „Rond de Schermer". In de jaarlijks* competitie welke door deze krica wordt georganiseerd, neemt DOE over het algemeen een goede plüt» in. Zo behaalde de heer P. Oude jat* het afgelopen seizoen het pervooiünk: kampioenschap in klasse A, terwfL de heer P. Grasboer dezelfde prwrtw- tie verrichtte in klasse B. GEVONDEN EN VERLOKEN DE RIJP. Bij de politie werden 4* volgende voorwerpen als gevonden en verloren aangegeven: Gevonden: rozenkrans. Verloren: doosje, inha broche; X kinderschoentje.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1