I1 i Engelse profs toonden zich ware meesters rn fteuue der spelers Belastingverlaging in Canada im lam •lom door J. D. van Exter J BondselftalEngeland B 04 Bondsploeg schoot in vele opzichten tekort TERLOUW, ROTS IN DE BRANDING Mondje dicht! V. J DE RIJPER f POSTDUIVEN VLIEGEN WEST-GRAFTDIJK. Zondag 15 Mei nam „De Reisduif" deel aan een vlucht vanuit Quevrain (Frankrijk). De afstand van deze vlucht was 252 K.M. en er werd met 93 duiven deel genomen. De vogels werden om 10 uur 20 gelost met N.W. naar het W. draaiende wind met donker weer. De heer A. Lippens had deze dag een goede vlucht, want drie van zijn vogels waren bij de eerste tien. Èn hiermede won hij de worst die dooi de heer Jb. Knegt uit De Rijp deze week was aangeboden. De eerste 31 aangekomen duiven waren: 1. 6, 9, A. Lippens, Beem- ster; 2, 16, 26, 28, Jb. Spekker, Beemster; 3, 4, 29, J. Sassen, De Rijp; 5, A. de Block, Ursum; 7, 14, C. Boots, Beemster; 8, 10, 13, 20| 22, J. Wit, West-Graftdijk; 11, M. Mid delkoop, De Rijp: 12. 31, J. L. Dek ker, Beemster; 15, j. Schipper, De Ri.jp: 17, Jb. Knegt, De Rijp; 18, 21, 23, 24, 30, P. Riteco, De Rijp; 19, 25, A. Dootjes, Midden-Beemstcr; 27, J. F. Riteco, De Rijp. De stand na drie vluchten is nu als volgt: I. J. Sassen, 219 ptn; 2. C. Boots, 218 ptn; 3. J. Wit 209 ptn; 4. Jb. Spekken 207 ptn; 5. M. Middelkoop 204 ptn; 6. J. Dekker 197 ptn; 7. A. de Block 193 ptn. A.s. Zondag wordt er op St. Quen- lin gevlogen en dit zal een afstand zijn van 322 K.M. i Vrijdagavond worden de duiven weer van half 6 tot half zeven ge korfd. AUTO VAN HET RECHTE PAD STARNMEER. De dierenarts, de heer. Zijp uit De Rijp, geraakte met zijn auto bij het passeren van een stilstaande vrachtwagen op de Mid denweg in zachte wegberm. Bij zijn pogingen om de wagen weer op het rechte spoor te krijgen, sloeg deze om. Na weer overeind te zijn gezet, kon de reis, ondanks een ingedeukte zijkant van de auto, op eigen kracht worden voortgezet. De heer Zijp liep bij dit ongeval geen letsel op. De schade aan de auto is intussen weer op snelle cn afdoende wijze door de firma Hooiberg hersteld. TRIP NAAR TURKIJE HAD VOOR BRANDES ONAANGENAME GEVOLGEN. De trip van Feyenoord naar Tur kije heeft voor Brandes onaange name gevolgen gehad. Hij had voor zijn vertrek bij het ministerie van Marine, waar hij werkzaam is, ver lof aangevraagd „buiten bezwaar vart 's lands schatkist". Hoewel hem dit niet werd toegestaan, heeft Bran des de trip toch meegemaakt, met het gevolg, dat hij op het ministerie te horen kreeg, dat hij op staande voet was ontslagen. DE WITTE RAAF Kinderbijslag na één jaar (Van onze Haagse redacteur) CANADA, l^et belangrijkste immi gratieland voor Nederlandse land- en tuinbouwers, veehouders en landarbeiders, is voor hen, die er hun geluk willein beproeven, nog aantrekkelijker geworden, doordat het thans, wat de staatshuishouding betreft, in een uitstekende positie verkeert. Het heeft sinds de bevrij ding voor de tweede maal dank zij de gunstige financiële uitkom sten een aanzienlijke belasting verlaging toegepast, nu van niet minder dan 32 pCt. De grens, waar bij de inkomstenbelasting geheven wordt, is voor ongehuwden ver hoogd van 750 tot 1000 dollar en voor gehuwden zonder kinderen van 1500 tot 2000 dollar. Gezinnen met kinderen hebben een hogere, pro gressief geregelde aftrek. Volgens het bureau voor de Sta tistiek in Canada was het bruto-in- komen van de boeren het vorige jaar het hoogste, dat ooit geregis treerd is. De moeilijkheden, die tij delijk hebben bestaan tengevolge van een dollartekort tegenover de Verenigde Staten van Amerika, zijn overwonnen. Een vooral voor de immigranten belangrijke beslissing betreft de kinderbijslag. Tot nog toe moest men drie jaar in Canada wonen, al- vorer men voor kinderbijslag in aanmerking kwam, met uitzonde ring voor de kinderen, die in Canada geboren waren. Deze periode is nu verlaagd tot één jaar. Het is duide lijk, dat de Nederlandse grote ge zinnen hiervain sterk profiteren. De kinderbijslag varieert van vijf tot acht dollar per kind per maand. De grens is zestien jaar. HET VLIEGEN BIJ ZEER LAGE TEMPERATUREN De moeilijkheden van het vliegen bij temperaturen tot 30 graden onder nul zijn door Canada en Engeland opgelost, aldus heeft A. D. Cameron, bevelvoerend officier van de experi mentele afdeling voor wintervluchten der Canadese luchtmacht bekend ge maakt. Het Engelse gevechtsvliegtuig met straalaandrijving „Meteor" en de Canadese „Vampire" worden be schouwd als de beste vliegtuigen ter wereld voor het vliegen bij lage tem peraturen. 61. In een paar dagen tijd heb ben Pim, Pam en Pom samen met hun vriendjes het clubhuis opge knapt. Kobus, het konijn, heeft alle planken weer vastgespijkerd en Pim, Pam en Pom hebben het huisje net jes opgeschilderd. Ze weten nu zo'n beetje hoe ze met verf moeten om gaan. Van Moeder Woeffie krijgen ze zelfs een gordijntje, dat Pim met een trots gezicht voor het raamp je hangt. 62. Tommie en Brommie hebben van hun vader een paar krukjes ge kregen zodat ze nog zitten kunnen ook. Pim kondigt als voorzitter aan, dat er aanstaande Zaterdagmiddag een plechtige opening zal plaats heb ben. „Denk erom, dat jullie allemaal op tijd aanwezig zijn", zegt hij. Nu dat beloven ze. Vervolgens zegt Pim, dat hiermede deze vergadering besloten is. 63. Als Pim, Pam en Pom even later bij Moeder Woeffie aankomen prijst deze haar jongens. ..Ik vind, dat jullie het keurig voor elkaar ge bracht hebben. Als echte padvinders hebben jullie alles zelf opgeknapt. Laat het zo blijven". Pim, Pam en Pom kleuren van genoegen. „Als beloning", gaat Moeder Woeffie door. „zal ik jullie eens een paar heerlijke worstjes braden 64. Nu, daar hebben onze vrien den helemaal geen bezwaar tegen en ze gaan heerlijk op hun gemak voor het hok in het zonnetje liggen. Al gauw dringt vanuit 't hok een heerlijke geur in hun neus. Pim en Pom hebben van genoegen hun ogen gesloten. Ze dromen al van de heer lijke worst, die ze straks naar bin nen zullen slaan. Maar Pam staart in de verte. Wat ziet hij daar toch? (Van onze speciale verslaggever) OPORTIEF SCHUDDEN de spelers van de Nedcrl. Bondsploeg; Woensdag- >3 avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam na het eindsignaal van de Franse scheidsrechter De la Salie dc Britse profs de hand en onder luide toejuichingen verlieten de laatsten trots het veld. De nederlaag tegen de Zweden zat de Britten nog dwars cn ze waren er fel op gebrand de Nederlandse ploeg, waarvan na de laatste overwinning op Frankrijk een grote roep uitging, een nederlaag toe te brengen. In de sterkst mogelijke samenstelling verschenen de grootmeesters van het voetbalveld op het Stadion-terrein en er werd ons een partijtje voetbal opgediend, waartegen het Nederlandse voetbal, met uitzondering van het eerste kwartier, op geen stukken na was opgewassen. Ned. voorhoede kwam er niet aan te pas Voor de rust kon de Engelse voor hoede 8 hoekschoppen nemen tegen Nederland slechts één en in de tweede helft waren deze getallen 70, in totaal dus 15 tegen 1. De vier doel punten, die de bezoekers scoorden, drukten volkomen juist het krachts verschil tussen beide ploegen uit, het Bondselftal werd „outclassed" op zo'n duidelijke wijze, dat menigeen na af loop het Olympisch Stadion verliet met de gedachte: wij amateurs kun nen er toch eigenlijk bitter weinig van, wat hebben wij veel geleerd ,an deze profs, en wat was die zege vol komen verdiend. Maar ook zal menig een hebben gedacht: wat heb ik ge smuld van dit voortreffelijk voetbal, dat de Engelsen ons hebben geser veerd. Het tempo van de bezoekers was in alle opzichten hoger dan dat van onze spelers. Bliksemsnel was het in grijpen van de defensie, als de Neder landse voorhoede in de aanval was, in een flits sprongen* de buitenspelers Langton en de kleine Parsons onze achterspelers voorbij, nooit werd ge aarzeld met het afgeven van de bal, en door het schitterend positie kiezen en meesterlijke techniek van alle spe lers en het keurig laag houden van het leder werd het tempo nog opge voerd. Hier stonden ware balkunstenaars in het veld, die de gelegenheid kre gen hun brandende hartstochten vol komen uit te vieren. Zij dansten en sprongen om de bal dat het een lieve lust was en al hun handigheid en technisch kunnen werden gedemon streerd. Voortreffelijk was inderdaad de balbehandeling, het stoppen van het leder, het dood-maken van de bal, maar tegelijk ook weer het zon der merkbare vertraging doorgeven naar een medespeler. L)e wedstrijd Nederland won de toss, wat "bij de afwezigheid van wind geen voordeel betekende, en de Engelsen trapten af. Ze zetten ook meteen een aanval op en de snelle Langton dribbelde een paar spelers voorbij. Zijn schot ging echter naast. De onzen bleven het antwoord niet schuldig. Ze speelden keurig samen en in een tempo dat de Engelsen ver raste. Lenstra kreeg een kans en pro beerde het met een ver schot dat helaas eveneens naast ging. De kleine maar stevige en ..water- vlugge Parsons flitste als een pijl uit de boog langs Stoffelen en van Bun. Een leljjke mistrap van Everse resulteerde in enkele moeilijke situa ties voor ons doel, totdat Van Bun de bal op het laatste nippertje weg trapte. Toen een Engelse stoot was opgevangen zagen we een vinnig Ne derlands tegenoffensief over de lin kervleugel. De bal werd hoog voor doel geplaatst en de boven de boom lange Leuty uit. springende Lenstra kopte prachtig in, doch vond Ditch- burn op zijn post. We kregen een cor ner later bleek onze enige te nemen, die niet al te zuiver door Van Overbeek geplaatst werd, zodat Ditch- burn het leer zonder moeite vangen kon. Na dit Nederlandse kwartiertje ver anderde het beeld van de strijd. Er kwam samenhang' in de Engelse ploeg. In de twintigste minuut ontsnap ten we op het nippertje aan een doel punt. Na een fout van Van Overbeek kwam de bal in laatste instantie bij Parsons die zich geen moment be dacht en in knalde, waarbij De Munck totaal verrast werd. Buiten zgn be reik trof de kogel de bal. En steeds groter werd de Engelse druk zonder dat het, dank zjj het fanatiek verde digen van onze achterhoede, voor rust tot scoren kwam. Tweede helft Onmiddellijk na. de hervatting wa ren de Engelsen alweer in de aanval. De ploeg sloot als een bus, de cen ters waren op de centimeter af nauw keurig en de aanvalslijn werd hoe langer hoe gevaarlijker. Stoffelen kon eenmaal nog juist op de doellijn hst leer wegtrappen (van de perstribune was het net of het leder achter de doelljjn was). De profs, voerden het tempo steeds op, en toen Parsons in de 15e minuut na zijn zoveelste sólo- rush een zuivere voorzet gaf, schoot de naar binnen gekomen Langton de bal in het net: 10. Er volgde een periode waarin w® overklast werden door een ploeg die op volle kracht speelde. Toen een kanjer van Parsons naast ging, werd de bal uit de uittrap wederom een prooi van de Engelsen. Langton dreef langs de lijn, de ijzige De Munck werd ijselljk nerveus, liep ver uit en zag de bal langs zich heen voor zijn lege doel plaatsen. Gelukkig was Terlouw er het eerst bij en trapte corner. In de 20e minuut liep Rowley door alles heen en scoorde op fraaie wijze (20), nog geen minuut later rukten hij en Parsons met listige combina ties onze verdediging totaal uiteen. Het was de kleine rechtsbuiten die na een listige manoeuvre voor de af werking zorgde (30). Tot overmaat van ramp moest Van Overbeek uitvallen zodat we met tien man moesten trachten deze overmach tige tegenstander het hoofd te bieden. In de 39e minuut viel het vierde en laatste doelpunt, nadat Rowley een kogel had gelost die door De Munck werd gehouden en daarna over de lat had geschoten. Een bliksem- offensief bracht drie of vier Engelsen voor ons doel, de toelopende Parsons kopte tegen de lat, maar Rowley stond klaar en schoot van dichtbij de bal enorm hard in de touwen: 40. Een vijfde Engelse doelpunt werd wegens duidelijk buitenspel niet toe- In de kleedkamer der Engelsen Br heerste een rustige tevreden sfeer in de Engelse klcedkamer ua afloop van de match en ter- vijl de spelers gezamenlijk onder de hete douches stonden, liet een der Engelse leiders, de heer Shell tal, zich verleiden een ver slaggever van liet A.N.P. te woord te staan. Echter niet dan met de nodige geheimzinnigheid, want in tegenstelling tot de Ne derlandse opvattingen, zijn de Engelsen van mening, dat in liet bijzijn van de spelers zo min mogelijk gepraat moet worden over hun prestaties of die der tegenstanders. Dc heer Shental fluisterde ons toedat naar zijn mening de Engelse ploeg haar vorm. die ze zo verrassend in Zweden had verloren, in deze wedstrijd had teruggevonden. Intussen stond de Engelse trainer Jesse Carver, eertijds trainer van het Nederlands elf tal, enigszins misnoegd naar ons te kijken. Hij deelde ons mede, dat geen der Engelse spelers ge rechtigd was een opinie aan "de pers ten beste te geven, aange zien dit hun verboden was door de Engelse bond. Bovendien merkte hij op, dat strikt ge sproken geen enkele vertegen woordiger van de pers het recht had in de kleedkamer te verschij nen. waarop hij één der Engelse spelers, die wat luid gesproken had. bij -zich riep en hem een schrobbering gaf voor zijn los lippigheid". waarop de speler in kwestie, zwakjes protesterend, dat dat nu' eenmaal zijn opinie was, afdroop. De stemming daalde daarop onder nul, waarop ook wij maar verdwenen. gekend: Toen klonk 't fluitje voor de laatste maal en hadden we met 40 verloren van een team dat in de twee de helft superieur voetbal speelde en de sprekende zegevolkomen ver diende. OOK NOORWEGEN WERD DOOR ENGELAND VERSLAGEN. Woensdag werd te Oslo een voet balwedstrijd gespeeld tussen Noor wegen en Engeland, welke door de Britten met 41 gewonnen werd. De ruststand was 20. Wanneer wij de spelers van de Bondsploeg de revue laten passe ren, dan memoreren wij het goede werk van doelverdediger De Munck, die echter enkele malën onoordeel kundig uitliep eenmaal raakte hij de bal bijna bij de hoek vlag kwijt en te veel risico nam tegenover spe lers, die elke fout genadeloos af straffen. Van Bun en Everse, die ter elf dei- ure voor Schijvenaar inviel hebben hun best gedaan, maar het tempo was hun te machtig. Het was zoals Van Bun het ons na afloop in de kleedkamer vertelde; het was vre selijk, zoals die buitenspeler (Par sons) kon lopen. Terlouw moest zo veel arbeid verrichten, dat het hem af en toe letterlijk over de kop liep, maar hij was een der besten van de Bondsploeg. Van Schijndel had zijn uitstekende techniek mede en daar door was hij met Terlouw een der besten van ons elftal. Maar Stoffe len schoot weer eens te kort in tem po en zijn afgeven was slecht. In de voorhoede deed iedereen zijn best, maar dat was dan ook alles. In hét eerste kwartier werden enkele keu rige staaltjes voetbal te zien gege ven, welke prachtige perspectieven boden voor het verdere verloop, maar daarna zorgden stopperspil Leuty en de beide kanthalfs er voor. dat men uit een heel ander vaatje zou moeten tappen om een goal te gen deze Engelse defensie te kun nen scoren. Timmermans zwoegde dat het een lieve lust was. De Har der wist enige mooie kansen te scheppen. Midvoor Lenstra liet en kele goede staaltjes technisch voet bal zien, maar hij miste alle door tastendheid om tegen een stopper- spil als Leuty of backs als Jones en Westwood succes te kunnen hebben. Wilkes was niet in vorm en vrijwel alles mislukte bij hem. Van Over beek had tegen Cockburn en West wood niet veel te vertellen en bo vendien kreeg geen van de voor hoedespelers gelegenheid tot be hoorlijk samenspel of individuële staaltjes van doorzettingsvermogen, aangezien de Engelsen fel en snel op de bal zaten. MENING VAN DE SCHEIDS RECHTER. De Franse scheidsrechter De la Salie gaf als zijn mening te kennen dat de match in buitengewoon vriendschappelijke geest en op vol- komen correcte wijze door beide partijen gespeeld was. Hij vond het een mooie wedstrijd, al had hij te veel op de bal moeten letten om zich een nauwkeurig beeld van het spelverloop, van de krachtsverhou ding' en van de spelers individueel te kunnen vormen. D'e Engelse rechtsbuiten Langton had de meeste indruk op hem gemaakt. KABELS DOOR NOORDZEE KANAAL. Zoals bekend, worden op het ogenblik electriciteitskabels door het Noordzeekanaal getrokken, waarvoor een geul is gemaakt op vijftien me ter diepte. Naar wij vernemen wor den 26 kabels doorgetrokken, die bestemd zijn voor het hoogspannings net in Nederland, namelijk zeven kabels van 150 kilovolt, enige van 50 kilovolt, enkele van 10 kilovolt en telefoonkabels. Dit werk vergt twee etmalen. Van de ene oever naar de andere oever van het Noordzeeka naal is een speciale telefoonverbin ding gelegd ten behoeve van de werkzaamheden.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2