P, f P Adams, wilt gij een paarse broek en bolhoed? •hm «lam •lom door J. D. van Exter WE GAAN WEER «AZEN» OM EEN KANSRIJK «STEKKIE» TE MAKEN VERENIGING TOT HULP AAN POLITIEKE DELINQUENTEN OPGEROLD Knalrood jasje met groene revers Publieke modeshow (jjtmT) EEN KAS VAN ELF GULDEN DE RIJPER 2 Mode-ontwerpers vallen aan Van onze Pav'jse correspondent.) yo HET LENTEZONNETJE aangenaam wordt, gebeuren er op dé Champs Elysées, vreemde dingen. De Parijzenaars ontwaken uit hun winterslaap. Onder de schaduw van de Are de Triomph ontdooien ze en verbelden er de zomer. Plotseling, zonder enige inleiding, heeft deze lange Avenue, die loopt tot de Place de Ia Concorde, een zomers aanzien gekregen. De mensen wan delen er heen en weer, anderen zitten op een café-terras, hun cafc noir sans sucre te slurpen. Probeer niet de gar^on te vertellen, dat de echte Hollandse koffie veel beter is, want tien tegen een, dat hij U overlaadt met een stortvloed van rappe, Franse uitdrukkingen, waarvan ge slechts begrijpt, dat hij het niet met U eens is Moe van het kijken Ta het algeméén is hier alles twee of driesftaal duurder clan in andere 1'ar i j se districten, want Ètóilè is Ktoilc. Daar wontn de deftige mensen. Dc crème de la crème wil in het achtste dcel^ wonen en van dat achtste deel is de Champs Elysees het deftigste van de bovenste plank. Men komt hier om tc kijken en om bekeken te worden. Daarom ls de Champs Elysées in feite op de Zondagmiddag niets anders dan een publieke modeshow. Ze zijn hier wat gewend. Ook al ge raken wij al enigszins vertrouwd met de langere rok. De Nederlanders die de Champs Klvssées aandoen, zijn des avonds moe*van het kijken. Alleen naai de toiletten natuurlijk. Vaak staat men in flubio waar de vrouwen hier het meest op lijken, op onze grootmoeder (toen ze jong was) of op een sprookjes- prinses uit een kleuterboek, of op een ontsnapte zigeunerin uit een of ander circus. Zwierige rokken, die aan dc zoom ten naasten bij vier meter omtrek hebben, doch in dc taille niet eens ze ventig centimeter halen, van hard ge kleurde ruiten stof of fijne zijde, ruisen op slechts dertig centimeter afstand van het plaveisel. Onmogelijke hoge hakken en kod dige hoedjes, die onder dc kin met sier lijke linten zijn vastgebonden, vormen enkele der v'ele bezienswaardigheden. De Parijzenaar is met dit straatbeeld vertrouwd geraakt. Tiet moet al bar gek zijn, wil hem nog iets opvallen. Toch gebeurde dat Zondagmiddag. Het was er al druk. Plotseling kwam er deining op het terrasje, waar ik con stateerde, dat mijn biertje slechter was dan ons voortreffelijk Hollands bier. De halzen van de mensen rekten zich. Hoe kan het anders. Twee adonissen zo van een ansichtkaart gestapt, riiow- den de nieuwste herenmode. En lezer, gaat nu' zitten en houdt u vast. Het wandeltoilet bestond uit een hard paarse broek, een rood, knal rood col bertje met groene mouwen en dito revers. Zijn hoofddeksel bestond uit een rasechte stroohoed. Zelfs voor de Pa rijzenaars was dat iets bijzonders. Zijn vriend droeg een meer gekleed costuum. Gemaakt van kamgaren muntten de pijpen van zijn pantalon uit door ecu onmogelijke engheid. Ze lieten zijn rode sokken duidelijk zien. Het colbertje was langer en enger dan gewoonlijk. Had 'n rij van zeven kno pen, die alle zeven keurig waren dicht gemaakt. Het jasje sloot eng om zijn lichaam, hetgeen ook uit zijn bewegin gen bleek. Boven was het hoog geslo ten, precies zoals bij mijn grootvader. VISAFVAL VOOR MESTVARKENS Ongeveer een jaar geleden hebben wij in de bladen een ernstige waar schuwing geplaatst, aangaande het gebruik van visafvallen bij het mes ten van varkens. Toen was ons een geval bekend, waarbij de varkens, die in ongeveer 3 maanden geen visafval hadden gehad, toch werden afge keurd. Dezer dagen kwam ons een geval ter ore, waarbfj zware varkens werden afgekeurd wegens visreuk en -smaak, ondanks het feit, dat ze in geen 5 maanden visafval geconsumeerd had den volgens mededeling van de mes ter. Het betrof een geval waarbij 12 varkens werden afgekeurd, een zeer grote schade voor de betrokkene. Wy kunnen dan ook niet nalaten de varkensmesters zeer ernstig te waarschuwen voor het gebruik van visafvallen. de risico, die men hierbij neemt is zeer groot. Was men vroeger van mening, dat de nadelige invloed van het voeren van visafval verdwe nen zou zjjn als men enkele maanden vóór de slacht het voeren hiervan stop zette, thans is wel gebleken, dat een paar maanden veel te kort is en dat het beter is, nimmer visaf vallen te gebruiken bjj het mesten. De Rijksveeteelt-cohsulent voor N.H. Ir. L. DE VRIES Geen zclfbinder, doch een strikje, dat juist zichtbaar was. Behalve een paar spatte's en een wandelstok met zilve ren knop droes hij een originele bolhoed. Beiden leken van een ge- costumeérd bal te komen. Opgepast! Zo is de n;euwe herenmode. Dc mode ontwerpers hebben na hun succes met de lange rok het offensief geopend op óns, mannen. Ze menen heus, dat wij gek genoeg zijn een bolhoed te kopen en een pantalon te dragen, die we niet kunnen aan- of uittrekken zonder eerst de schoenen uit te doen. Zc geloven werkelijk, dat wc weer met een wandel stok gaan lopen en ons een wandel- costuum zullen laten aanmeten waarin paars, groen, rood en blauw om de voorrang vechten. Mannen, broeders! Ik heb u gewaar schuwd tóen ze onze vrouwen in lange rokken wilden steken. Ik. waarschuw opnieuw mi ze ons êeti knalrood jasje willen aantrekken met groene mouwen op een paarse broek. Wilt gij een bol hoed OOK IN* HAARLEM WEER AUTOMARKT! Zoals niet een ieder bekend zal zijn. werd in Haarlem gedurende enige jaren vóór de oorlog aan het Kenno- merplein êen automarkt gehouden, welke door particulieren hoofdzake lijk in de avonduren werd geëxploi teerd. Aangezien het gemeen r.<? De- stuur de laatste tijd van particuliere zijde meerdere verzoeken bereikten, welke beoogden de vroegere toestand te herstellen, was het van mening, dat er inderdaad aanleiding bestond, wéder tot instelling van een auto markt te besluiten, doch dan van ge meentewege. Als centrum van Kennemerland en de Bollenstreek zal Haarlem met de thans in te voeren automarkt de eer ste in het Wésten des lands zijn. In overleg en met medewerking van de betreffende organisaties,, zai deze nu uitsluitend bij daglicht worden ge- houden, waar verkopers met hun wa gens worden toegelaten, die georgani seerd zijn in een bond of vereniging van bonafide handelaren of die als particulier een wagen te koop aan bieden, zonder dat zij van de handel in auto's hun beroep maken. Men is van mening, dat deze maat regelen tevens een eind zullen maken aan de onjuiste en overdreven vér- halen, welke over automarkten dé ronde deden, terwijl het de bedoeling is. het daarheen te leiden, dat ko pers en verkopers met vertrouwen zaken kunnen doch. De markt zal gehouden worden iedere Vrijdag van 2 tot 7 uur n.m. op het Leidscplein, dat centraal ge legen is aan de grote verbindingsweg Lcidsevaart en waar tevens een behoorlijke gelegenheid is voor het maken van proefritten. MARKTBERICHT TURMEREND. Ëierenmarkt. 5000 kipeieren f 12- 13. 5000 eendeieren f 7.50, per st. Veemarkt. 532 runderen: 15 vette koeien; 270 geldekoeicn f 350600, goed; 186 melkkoeien f 225860, kalm; 42 pinken f 270—350, matig; 19 stieren f 380—950, stil; per stuk. 623 nuchtere kalveren voor de leve ring; idem voor de zouterij f 32— 65, kalm, 30 vette varkens voor de levering, 24 zeugen f 325425, goed; 939 biggen f 40—75, begin goed, af loop minder; 286 schapen f 54—60, goed: 808 lammeren f 2541, goed; 102 bokken cn geiten f 10—70, stug; 64 paarden f 350675, kalm; alles per stuk. Pluimveemarkt. 3600 oude kippen en hanen (witte en rode) f 2.25 2.50. 600 idem blauwe f 2.302.60, per kg., 750 hennen f 3.506 per stuk. 1900 jonge hanen (blauwe) f 2.25—2.60 per kg.. 6200 jonge ha nen (witte en rode) f 1.502. pér kg., 200 jonge en oude eenden f 1.50- 3.50, 2.50 konijnen f 0.506.50, 125 ganzen f 46;56,*"pér stuk. De Tsjéchó-Slowaakse vereni ging van advocaten heeft bij de Britse ambassade te Praag geprotes teerd tegen de arrestatie van Ger- hard Eisler. De arrestatie was vol gens het protest in strijd met artikel 14 van de verklaring van de V.N. over dé rechten van de mens en de door het internationale recht erken de beginselen. 05. Een heerlijke worstgeur zweeft vanuit het hok. Maar Pam schijnt er niet zoveel aandacht voor te heb ben. Hij kijkt in de verte. „Hè, ik vind het heerlijk om een goéie pad vinder te zijn", zucht Pim nog steeds met zijn ogen dicht. „Nu, dan is daar je kans", zegt Pam droogjes. „Kijk eens, wat een arme stakker daar aankomt? Daar kun je vast wel iets voor doen!" Opnieuw heeft de rijkspolitie, gewest Amsterdam een einde weten te maken aan pogingen om een vereniging van oud- N.S.B.-ers te formeren. Dit maal was de hoofdzetel in Drie bergen nabij Utrecht en ging de actie uit van oud-officieren van de Nederlandse Arbeidsdienst. Er bestonden echter nauwe con tacten met Frans de Jong, wo nende aan de Leliegracht te Am sterdam, in wiens huis destijds de vereniging tot hulp aan poli tieke delinquenten „wij moe ten helpen" haar hoofdkwartier had. De organisatoren van deze nieuwe „sub" vereniging waren Wim Koel man uit Driebergen en een zekere Pauw uit Maartensdijk. De moeilijke omstandigheden waaronder verschei dene vroegere leden van het kader 66. Pim en Pooi zijn nu klaar wak ker en kijken in dezelfde richting. Een arme oude bedelaar, in lompen gehuld, komt moeizaam het pad af- sjokken. „Ach, die stakker hij heeft vast honger", zegt Pam medelijdend. „We zullen vragen of Moeder wat brood voor hem heeft". Moeder Woeffie komt juist buiten met een grote koekepan, waarin drie heer lijke worstjes liggen te dampen. van dé N.A.D. op hét ogenblik ver keren, hadden hen er toe gebracht een soort comité te stichten, tenein de gelden in te zamelen en contacten te leggen tussen werknemers en werkgevers. In het begin van dit jaar is in een groot restaurant in de hoofdstad een bijeenkomst gehou den, waarin de plannen zijn bespro ken en de mógelijkheden overwo gen. Er is toen contact gezocht met de Jong en eên zekére Dronkers, die op een later in de middag in een café aan de Leliegracht gehouden niéuwe bijeenkomst een speech van een half uur hééft gehouden. Vrees aangejaagd. Het optreden van de rijkspolitie in Februari van dit jaar. waarbij o.m. De Jong, Dronkers en Weren- sfcein werden aangehouden, gooide de plannen in de war. Verscheidene mensen, die aanvankelijk wel mee wilden doen, werden bang en van finantiële bijdragen kwam niét veel. De plannen werden evenwel op een laag vuurtje warm gehouden en juist dezer dagen zou opnieuw tot actie worden overgegaan. Gisteren nacht is daarom door de rijkspolitie een inval gedaan zowel bij Koelman in Driebergen, als bij Pauw ih Maartensdijk. Een groot aantal foto's van Hitier, éen portret van Mussert en een uitgebreide correspon dentie tussen de léden van het comité onderling werden in be slag genomen. Ook de kas, in houdende de somma van11. viel de politie in handen. Dit be drag. dat wel bewijst dat het suc ces tot nog toe niét groot is ge weest heeft men maar gelaten waar het was. De portretten van „der Fiihrèr" en „de leider" heeft de politie echter maar meegeno men. De belangrijkste vondst was even wel een lijst van mensen, die voor hulp in aanmerking kwamen. Ver- scheidenen van hen worden nog steeds gezocht, hetzij omdat zij uit ccn kamp wisten te ontsnappen hetzg om andere redenen. Doordat de lijst ook hun onderduikadressen bevatte, kon den zij onverwijld ingerekend wor den. Hieruit blijkt opnieuw dat het uiteindelijk doel van de vereniging was, hulp te verlenen aan mensen, die nog by dé justitie in hét krjjt staan. Van de zijde van rijkspolitie deelde men ons méde, dat met hét oprollen van deze vereniging in status naS- céridi zéér waarschijnlijk definitief eer. eindfe is gekomen aan alle pogingen van vroegere NSB-ers om opnieuw enige organisatie in het leven te roe pen. Binnenkort spijsolie Óp de boterbon De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening hêeft bepaald, dat voor spijsolie geen af zonderlijke bonnen meer zullen worden aangewezen in verband met het als redelijk te beschouwen rant soen voor voedingsvetten. Met in gang van 15 Juli 1949 zal men spijsolie kunnen betrekken op de bonnen voor voedingsvetten. Het publiek kan dus naar keuze zijn bonnen besteden voor 250 gr. boter of margarine of vet of 240 gram spijsolie per rantsoen. Een opwindende sport Opening van het hengelseizoen Van een bijzondere medewerker.) TAE EERSTE JUNI is in aantocht, voor velen een vurig verwachte datum, die een eind maakt aan een periode van twee-en-een-halve maand gedwongen wachten de opening van het hengelseizoen! In menig huisgezin heeft zich de laatste tijd een merk bare onrust meester gemaakt van de mannelijke leden, allerlei spullen worden voor de dag gehaald en nog eens extra nagekeken; met behulp van handboeken worden zeer speciale tuigjes samengesteld en met zorg afgesteld in ccn emmer of in de badkuip; plannen werden gesmeed om verschrikkelijk vroeg naar bijzonder visrijke plekken te gaan, waar soms reeds dagen van te voren moet worden „geaasd", om een kansrijk „stekkie" te maken. LICHT VISSEN IS KANSRIJK PEN" IEDER WEET uit -*-J ervaring, dat de voor bereidingen tot een feeste- lijkege beurtenis soms pret tiger cn aangenamer zijn dan hét feest zelf en zo is het ook in de hengelsport; de voorbereidingen vormen voor de hengelaar een aan genaam onderdeel van zijn zo geliefde sport. De wetgever heeft in wijs beleid ervoor gezorgd, dat in de periode van 15 Maart tot 1 Juni elk jaar de natuur in ons land gelegenheid krijgt, zich ongestoord te herstellen van de verliezen, die wij in beroep en in sport aanbrengen aan de visstand. In die periode is het vangen van vis verboden, behalve dan van zeevis en van aal, die feitelijk ook een zeevis is. Natuurlijk zal geen recht geaard sportvisser er aan denken, om in die gesloten tijd te gaan vissen. Maar de roofvissen, vooral ook de meergenoemde aal, storen zich aan geen wetten en doen zich snakkend te góéd aan de rijpe kuit van hun soort genoten en verorberen zo doende meer vis, dan alle hengelaars in het héle jaar kunnen vangen! Maar eindelijk is dan toch de eerste Juni gekomen en de hengelaar wordt weer in de gelegenheid gesteld, zich naar hartelust te wijden aan zijn zo gezonde en opwinden de sport, die tegelijkertijd een kunst is. Een kunst, die men zich alléén eigen kan maken door vêel oefening of door lang toekijken (of loor beide!)" e. die waard is, door een verstandig man gekend en beoefend te wor den. Dat hengelen gezond is, zal wel niemand willen ont- nen. De tocht naar en het verblijf aan de waterkant, te midden van de stille en frisse natuur, is voor iedereen en vooral voor de stadsbewo ner, de gezondste en vaak ook goedkoopste tijdpasse ring, die hij zich kan wen sen. Het is een grote hate- lijkheid, te veronderstellen, dat presidenten en andere staatslieden zich zo graag laten fotograferen met hun vangst omdat iedere man er zo goed uitziet naast een vis."Neen, dat zal het wel niet zijn. Maar juist deze mannen weten de hengel sport te waarderen als een gezonde en rustgevende sport, die de afgematte ze nuwen verfrist en versterkt. Opwindend Dat de hengelsport ook opwindend kan zijn, is voor de buitenstaander moeilijk te begrijpen. Als men aan een met hengelaar voorstelt eens een dagje mee te gaan, dan is meestal het ant woord, dat liij niet kan be grijpen, wat daar nou aan is. urenlang te wachten op iets, dat je nog nooit ge zien hebtl Maar zó is het volstrekt niet. Een goed hengelaar behoeft onder geen enkele omstandigheid urenlang te wachten, voor dat hij een stoot ie" krijgt. Maar wel is hij urenlang ge ïnteresseerd en aaiigenaam bezig, zonder zich ook maar een seconde te vervelen, ter wijl, vooral bij het hengelen op voorn of baars, zich toch zeker onder normale om standigheden om de 10 mi nuten een ,,beet" kenbaar maakt. Dat wil nog niet eggen, dat elke vis, die zich meldt, ook gevangen is; neen, hengelen blijft een kunst, maar wèl geeft elke ,,beet" aangename sensatie en elke aangeslagen vis geeft een sportieve en va riërende strijd op leven en dood, ten minste van het standpunt van de vis gezien. Het tuig Het is ondoenlijk om iri een kort artikel de vóór- en nadelen van licht tuig op te sommen en te verduidelij ken, maar één ding staat vast: licht vissen is kansrijk vissen en het verplicht de hengelaar tot voorzichtig en beleidvol manoeuvreren, waardoor de strijd, ook met het kleinste visje, wél dege lijk opwindend is. Het is niet de bedoeling de hengelaar op te wekken, zich weer aan zijn sport tè gaan wijden: die héeit gèen opwekking nodig èn telt reeds elk uur, dat hém nog scheidt van de eerste Juni! Maar wel willen wij niet- hengelaars wijzen op een aangenaam en góedkoop tijdverdrijf, dat reeds dui zenden in den lande jaren lang gezonde en sportieve ontspanning heeft gegeven en hopelijk nog zal geven. [Nadruk verboden) Slotapotheose Lijst met onderduik-adressen van vluchtelingen

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2