jlifrev C ZU1VELF ABRIKANTEN BERADEN ZICH P. S. VISSER Wat van leidende boeren wordt geëist Voorzitter Hogetoorn houdt een interessante openingsrede Slapende in het water gereden Gemeenteraadsverkiezing Beemster No. 1787 Vrijdag 3 Juni 1949 39e Jaargang"' G.J.Hoogcarspei,Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Seemster en omstreken Stijgende meikaanvoer bij stijgend ledental De bond van Coöperatieve Zuivel- fabri' ~n N.-H. hield Vrijdag 1.1. rijn algemene voorjaarsvergadering in 't "Julden Vlies te Alkmaar. De voorzitter de heer K. Hogetoorn Dc, sprak als volgt: Mijne heren, namens het bestuur van de Noord-Hollandse ZuiveLbond heet ik U hartelijk welkom op onze algemene vergadering. Op bijzon dere prijs stellen wij de aanwezig heid van de heer Geluk, secretaris van de Algem. Ned. Zuivelbond, van de heer H. K. Koster, oud-voorzitter van de F.N.Z. en voorzitter van de gezondheidsdienst, van directeur en bestuursleden van de C.M.C., van ir. Verschoor, rijkszuivelconsulent, van ir. De Waal, directeur van het Kaas- en Botercontrölestation, van de heer Van Ammert, directeur van de ZuiveJbank, van ir. De Vries, rij'ksveeteeltconsulent, van dr. Rempt, directeur van de gezondheids dienst en van de heer Van Oyen van de Zuid Nederlandse Zuivelbond, die een inleiding voor ons zal houden. Wij leven nog altijd in een zeer uitzonderlijke overgangstijd van zoe ken en tasten naar nieuwe, betere wegen. Een overgang van oorlogs- en bezettingstijd, een tijd ook van puin ruimen, naar een, naar wij hopen meer vreedzame tijd van rustige ont wikkeling en vooruitgang met meer gezonde, naar menselijke begrippen, meer normale omstandigheden. Sedert onze vorige algemene ver gadering op 10 December 1948 heeft de arbeid van Uw Bond en van het Bondsbestuur en ook van onze top- organisatie, de F.N.Z.. wel zeer sterk in het teken gestaan van het liqui deren van door oorlogseconomie ont stane regelingen, die, noodgedwon gen aanvaard, dikwijls werden ge voeld als pijnlijk knellende banden. Vanzelfsprekend moet hiervoor iets anders in de plaats worden ge steld. De lijn, waarlangs het landbouw beleid zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen, door de minister van Landbouw uitgestippeld bij de be handeling van de landbouwbegroting in de Kamers der Staten Generaal, Ten gevolge van oververmoeidheid en door slaap overmand is de 27-jarige J. Woestenburg, wonende in de Rijp Vrijdagnacht ongeveer 3 uur met de fiets In de Knollendammervaart ge reden en verdronken. Na uren dreggen is men er in ge slaagd Zondagmiddag 2 uur het lichaam te vinden. Woestenburg, die in de dag- en nachtploegen van de N.V. Van Gelder's Papierfabrieken wer' t, had verleden week nachtdienst gehad. In verband met het feit, dat zijn zuster uit een sanatorium thuis zou komen, had hij over dag het huis schoongemaakt en daardoor vrijwel doorlopend te weinig slaap genoten. Dit heeft zich gewroken. Want toen hij Vrijdagavond uit Wor- merveer kwam, waar hij naar een ver jaringspartijtje geweest was, is hij vlak 'bij het fort Spijkerboor van het dijkje via de berm in de Knollendammervaart gereden. Op verzoek van zijn broer en zusters, met wie hij samenwoonde, fc de rijkspolitie reeds Zaterdagmorgen met nasporingen begonnen. Zondag middag haalde men het stoffelijk over schot uit de vaart. een lijn, die overigens ook nog wel enkele vragen openlaat, zegt ons duidelijk, dat, door het loslaten van van bovenaf opgelegde regelingen, aan de boer en de boerenstand gro tere wijheid wordt gelaten, maar het betekent ook, dat de boer en zijn organisaties een grotere verantwoor delijkheid op de schouders wordt ge legd. En het moet ons goed duidelijk zijn, dat hiermede aan bedrijfsleven en bedrijfsgenoten een taak wordt opgedragen, die wij hebben te vol brengen, een arbeid, die wij hebben te verrichten. De uitgebreide mededelingen, die U voor deze vergadering van het secretariaat hebt ontvangen, geven U een, eigenlijk nog maar beknopt overzicht van het aandeel, dat Uw Bond neemt in dit werk en van de vraagstukken die hiermede op ons terrein aan de orde komen. Dusdanig intensief houdt deze ma terie ons bezig, dat U de indruk zoudt kunnen krijgen, dat het nor male dagelijkse werk hieronder zou lijden. Dit mag natuurlijk nimmer het ge val zijn en ik durf U de verzekering te geven, dat dit ook inderdaad niet zo is. Ik hoop, dat het bestuur in dezen Uw vertrouwen heeft. Ledental U krijgt zo straks gelegenheid be treffende de verschillende punten mededelingen vragen te stellen, of Uw eigen mening daarover uit te spreken, maar ik neem, nu ik hier toch zo sta te praten, de gelegenheid waar nog een enkel punt daaruit te onderstrepen of aan te vullen. In de eerste plaats het ledental. Uit de jaarlijkse enquête is geble ken, dat het aantal aan onze fabrie ken leverende veehouders met 384 is toegenomen tot 6816. Een ver heugend cijfer! Het percentage leden was 74 Ook een mooi cijfer. Maar laten wij ons daardoor niet in slaap sussen. Bedenk bovendien dat dit een gemiddeld cijfer is en dat nog verschillende van onze aangesloten verenigingen hier beduidend onder liggen. Vooral tot de laatsten: laat niet af, maar werkt met taaie vol harding aan de verbetering van het fundament van uw coöperatieve zaak. Studie-commissie Voorts acht ik het van belang, in nauw verband met onze reorganisa tieplannen, U mededeling te doen van het verzoek, dat het Bondsbe stuur bereikte van ons lid Aurora te Opmeer, om een studie-commissie te willen instellen, welke commissie tot taak zal hebben, bestuur en directie van Aurora bij te staan in het zoe ken van de beste oplossing van de vraagstukken ten aanzien van de verwerking van haar steeds stijgende meikaanvoer. Dit betekent, dat bestuur en direc tie van één van onze, zowel technisch als organisatorisch beste bedrijven, dat zich heus voorlopig ook zelfstan dig nog wel zou redden, van mening is, dat zij, zo mogelijk haar maatre gelen moet inpassen in het raam van het plan van de rationalisatie en coördinatie voor onze gehele pro vincie. Deze opvatting is een morele rug gesteun voor allen, die hieraan thans werken en moge het een aansporing zijn voor hen, die zich vooralsnog t.a.v. deze materie wat schuw voe len, om nog, eens terdege na te gaan, of hun standpunt wel het juiste, wel het meest economisch en sociaal ver antwoorde beleid is. Een compliment voor Opmeer en wijsheid toegewenst aan de commis sie. Dat uit haar arbeid een advies resultere, dat tot meerdere welvaart van Opmeer en tot meerdere wel vaart van onze gehele boerenstand zal bijdragen. T.B.C.-bestrijding Nog een korte mededeling over de runder-t.b.c.-bestrijding. De Frico heeft haar gehele gebied van 49 fabrieken vrij van runder- t.b.c. gemaakt en maakt thans recla me met een t.b.c.-vrij product. Dit is een mooi resultaat heren. Dit geeft ons hier te denken. Ik weet wel, de Friese methode van onder zoek 1:Jkt ons aanvechtbaar. Ik weet niet, of de geleerden het daar intus sen al over eens zijn geworden. Het oordeel daarover is niet aan ons, maar aan de wetenschap. Wat ons, hangende de vraag, niet het recht ontneemt, wantrouwig te zijn. Toch is dit een mooi resultaat. Wat voor ons een aansporing moet zij-n om met de tanden op elkaar door te zetten. Fabrieken, besturen en bestuurs: leden persoonlijk kunnen hier goed werk leveren. De eersten door maat regelen, de laatsten door persoon lijke belangstelling, ©en bemoedi gend woord. Uiteindelijk is de boer zelf de man, die bestrijdt. Maar de Gezondheids dienst, zult ge zeggen, daar man keert ook nog wel wat aan! Natuur lijk wel, waaraan mankeert nu niets? En kom met Uw bezwaren gerust voor de dag. De theoretici moeten rekening houden met de praktijkmo gelijkheden. Maar tracht niet Uw moeilijkheden en vooral niet Uw eigen tekortkomingen af te schuiven op de Gezondheidsdienst. Wij heb- V? in de oorlog zo goed geleerd te gen een of andere instantie aan te gaan leunen. Die tijd is voorbij. Wetenschap en gezond verstand moeten in goede samenwerking deze zaak tot stand breng©;'. Gij moogt de Gezondheidsdienst piikkeien tot de grootst mogelijke activiteit, maar weet, dat de meest perfecte organisa tie en methode van onderzoek en de meest accurate onderkenning van open lijders en van reageerders niet zal helpen, als de boer niet serieus isoleert of opruimt. Wij kunnen en wij moeten deze slag winnen, anders geraken wij achter. Volkshogeschool-cursus En dan kom ik tegelijkertijd op mijn laatste punt, een zaak, die de laatste tijd wel de bijzondere aandacht heeft en ook moet hebben. Want het gaat hier om niet minder dan zijn of niet zijn, to be or not to be. U hebt uit de mededelingen kennis kunnen nemen van de Volkshoge school-cursus, deze winter gehouden. Een wooi d van dank en van hul de voor de directeur, de heer Guer- monprez en niet minedr voor de voor zitter van onze Coöp, commissie, de heer Lont, die een week uit zijn be drijf wegliep, om te Bergen leiding te geven aan die 40 jonge boeren. Wij hebben dit zeer nodig. De wereld heeft het druk. De boeren- bestuurders niet het minst. Wij heb ben een -kort aan mensen. Zijn er te weinig boeren met voldoende ca paciteit om onze organisaties te be sturen? Neen, maar hun belangstelling en dan vooral onder de jongeren, moet gewekt worden. Wij moeten weer tot taakverdeling kunnen komen. Dan kunnen ook wij ons gaan specialiseren. Tracht in ieder organisatorisch verband jonge boere*. aan te trekken. Ik kom i.v.h. even op het artikel van de hee'. mr. L. H. over dit-on derwerp. Het spijt mij zeer, dat de heer mr. L. H. hier niet aanwezig kan zijn, maar ook deze „opperboer" heeft het druk. Ik zou anders dieper op deze zaak zijn ingegaan. Er zijn in zijn artikel enkele passages, die ik beslist per soonlijk met hem moet afwerken. Trch doe ik ook nu een enkele greep. Leidende boeren Kunnen de mensen zelf, nu het leven steeds ingewikkelder wordt en het terrein steeds moeilijker te over zien, de leiding houden? Zo vraagt mr. L. H. Ik bepaai mij natuurlijk tot de boeren. De boer kan op dit ogen blik, ook in de toekomst, zijn eigen organisaties besturen. Aan welke eisen moet hij voldoen? Natuurlijk moet hij over voldoen de algemene ontwikkeling beschik ken. Dat moet hij toch om ook zijn eigen veelzijdig en ook steeds in gewikkelder wordend bedrijf te kun nen leiden. In de toekomst zal hij het ook kunnen. Op ons de verant woordelijkheid ervoor te zorgen, dat de ontwikkeling van onze jongens gelijke'tred houdt met die van de jongeren van andere maatschappe lijke groepen. Maar voor bestuursfuncties is nog iets anders, iets wat eigenlijk min stens zo belangrijk is, nodig. Hoewel het in deze sterk materia listische tijd soms moeilijk is dit te erkennen. De bestuurder moet heb ben het vertrouwen van zijn leden. Immers de organisatie moet rusten op haar leden, die zelf hun bestuur kiezen. Anders is zij als boerenorga- nisatie verloren. De boer kiest tot zijn bestuurder hem, die naast een behoorlijke ont wikkeling zijn vertrouwen heeft. En dat zal diegene zijn, die in zijn han del en wandel blijk geeft goede ka raktereigenschappen te bezitten. En dit is belangrijk, neen, dat is het voornaamste. En die bestuurder zal ook zijn juiste medewerker kunnen kiezen, omdat hij op zijn beurt, diezelfde maatstaf daarbij aanlegt. En zij zullen samen in vertrouwen en goede samenwer king de belangen van de boeren ver zorgen, want karakter is niet afhan kelijk van kennis, is niet afhankelijk van een academische graad, dat kan ook nog huizen in een boerencor- pus. Wij zijn een technische organisa- tie, zeker. Maar wij zijn toch nog al tijd een organisatie van mensen, niet van melkmachines. Wij zijn toch ook nog altijd coöperatie, met een ideëel principe „door allen, voor al len". Bent U van mening, dat deze Bond eir enkel is, om er de hoogst mogelijke melkprijs uit te beuken? Stuur mij en mijn boerencollega's van achter de bestuurstafel naar huis. Wij kunnen dat niet. Zet hier dan eens een stel technische dokto ren en ingenieurs neer, probeer ar een te vinden, die Uw melk direct in goud kan veranderen. Maar be denk. dat ge als vrije organisatie van vrije boeren verloren bent, U wordt een nummer, een slaaf van een ongebreideld materialisme deft U moreel en zedelijk zal doden. Neen, met gezond verstand en een open, eerlijk hart kunt ge uw eigen zaak zelf besturen in goede samen werking met technische specialisten. Wat ge kunt, durft dat ook. Met deze spreuk eindigt pater dr. Pijn appels zijn brochure, waarin hij be wijst, dat de boerencoöperatie zede lijk verantwoord is. Laten wij met elkaar genoeg ge zond verstand opbrengen, om ze ook economisch verantwoord te doen zijn. Men behoeft geen geleerde te zijn om de slag van de tijd te zien en te onderkennen. Als zijn organisatie in enig opzicht ten achter dreigt te zul len komen, zal de boer genoeg ge zond verstand en moed bezitten, om haar Le reorganiseren, om haar aan te passen aan de gewijzigde omstan digheden zich vasthoudende aan het onveranderlijk ideëel principe. Het leven is ingewikkeld. Maar laten wij het vertrouwen in ons zelf en in elkander niet verlie zen. En als het ons voor een ogen blik zou dreigen te overheersen, denk dan eens aan het woord van onze Joost v. d. Vondel: „Wanneer de wereld U den Geest dreigt te ver warren, O, blik ten hemel op, daar dwalen nooit de starren". Mijne heren, met de wens, dat wij een goede vergadering zullen heb ben, verklaar ik deze voor geopend. Mededelingen Vanwege het secretariaat wordt medegedeeld, dat de meikaanvoer in 1947 bijna 165 millioen kg bedroeg, en in 1948 bijna 208 millioen kg; de Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags stijging was dus ongeveer 25 pCt. Het aantal leden klom van 4898 tot 5043, en het aantal leveranciers van 1534 tot 1773; totale vermeerdering 384. Sedert de vorige algemene verga dering zijn verschillende kringver gaderingen gehouden; de besturen van de fabrieken, behalve die van Lutjewinkel en Warder, hebben in beginsel instemming betuigd met de opvatting van het Bondsbestuur, dat de grondslag moet worden gelegd voor een coöperatieve vereniging, welke alle fabrieken omvat. Met de N.V. Hollandse Melksui- kerfabriek te Uitgeest wordt over leg gepleegd inzake de levering en de verwerking van de wei. In de vacature T. van der Meer (Westwoud) werd tot lid van het bestuur gekozen de heer M. Sluis te Schellinkhout. Mechanisatie Vervolgens hield de heer M. Schoone (Assendelft) een inleiding over „Mechanisatie van het weidebe- órijf". Spr. memoreert de vrees voor daling van de prijzen van de pro ducten; door mechanisatie kunnen de onikesten zeker worden verlaagd en de arbeidsprestatie kan sterk wor den verhoogd, en tevens de op brengst van het weidebedrijf: de dikke bossen gras als gevolg van de bekende mestplakken moeten ver^ dwijnen. Het weekloon van de boerenarbei ders komt behoorlijk overeen met dat in de industrie; het uurloon van de arbeiders ten plattelande is ech ter beduidend lager dan dat van de fabrieksarbeiders. Om de trek van de arbeiders naar de fabrieken in de toekomst tegen te gaan, kan het wenselijk zijn, dat ook op de boer derij de 50-urige arbeidsweek wordt ingevoerd. Daartoe zal het aanschaf fen en gebruiken wellicht coöpera tief van een tractor met toebeho ren nodig zijn. Goed me4ken De Rijkszuivelconsulent Ir. C. Vei- schoor (Hoorn) hield een pleidooi vc.or het verbeteren van de melk- winning, een onmisbare factor voor de bereiding van kaas en boter van prima kwaliteit. In 1948 zijn 44 melkerscu/rsussen gehouden; van de 240 deelnemers slaagde 80 pCt. In deze zomer zullen 40 dergelijke cur sussen en 2 cursussen tot opleiding van voormelkers worden georgani seerd- Tevens wordt medegedeeld, dat het aantal melkmachines, in N.-H. in gebruik, ruim 100 bedraagt; de ge bruikers kunnen kosteloos inlichtin gen ontvangen van het Rijkszuivel- consvl mtschap. Kring-coöperatie Daarna volgde nog de inleiding van de heer G. Oyen uit Limburg over: ,,De Coöperatieve Zuid-Neder landse Zuivelbond als nieuwe vorm van organisatie in de zuivelwereld." In 1946 was de kwaliteit van de bo ter van de talrijke kleine fabriekjes in Limburg en Brabant matig; de helft kwam niet in aanmerking voor het Z.KB.-merk, en de helft van de ondermelk kwam in de sloten te recht. Dank zij het werk van een studie-commissie is in die toestand snel verbetering aangebracht: de 13.000 leden van de 70 overgebleven fabrieken (104 kleine bedrijfjes zijn opgeheven) zijn nu verenigd in één coöperatie. Het werkgebied is ver deeld in een 9-tal kringen, die elk een lid in het hoofdbestuur afvaar digen; het secretariaat is gesplitst in 5 afdelingen met elk een deskundige aar. het hoofd. Het melkgeld wordt per giro via de Boerenleenbanken verrekend. Nadat de voorzitter de inleiders dank had betuigd voor hunne be langrijke mededelingen, werd de druk bezochte bijeenkomst gesloten. s "T' Brengt op 8 Juni a.s. Uw stem uit op No. 1 van Lijst 1 van de P. v. d, A. De partij die voor het geluk van allen strijdt

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1