Jlifree Co Keuringsarts Sieswerda nam afscheid De zetels No. 1790 Vrijdag 24 Juni 1949 39e Jaargang voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oosi- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemsier en omstreken G.J.Hoogcarspel,Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis Huldiging in buitengewone Raadszitting Abonnémentspr ij 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags DE RIJP. Vrijdagavond nam de ge meenteraad van De Rijp in een bui tengewone raadsvergadering af scheid van de keuringsarts, de heer C. Sieswerda, die, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn ambt moest neerleggen. Voor dit officiële afscheid waren in de raadzaal aanwezig behalve bur gemeester Dalenberg, de raad en de heep en mevr. Sieswerda, verder ver schillende genodigden, waarvan wij noemen de leden van de commissie van toezicht op de gemeenschappe lijke vleeskeuringsdienst, de heer J. Blaauw, oud-lid dier commissie, bur gemeester Driessen van Zuid- en Noord-Schermer, burgemeester Pes- man van Beemster, dr. Postema, keu ringsarts, vertegenwoordigers van de slagers en vele anderen. Nadat de heer en mevr. Sieswerda door de raadsleden, de heer P. Roe mer en de heer J. de Lange, waren binnengeleid, opende burgemeester Dalenberg de buitengewone raads vergadering en sprak de volgende rede uit: Ik open deze buitengewone raads vergadering en heet U allen welkom op deze plaats, n.1.: de heren leden van de raad, de heer en mevr. Sies werda en familie, de heren leden van de commissie van toezicht op de ge meenschappelijke vleeskeurings dienst, de heer J. Blaauw, oudlid dier commissie, dr. Postema, tijdelijk keuringsarts en andere belangstel lenden. Dr. H. Scholten. inspecteur dis trictshoofd van de veeartsenijkundige dienst heeft bericht van verhinde ring gezonden in verband met een bijeenkomst elders. Verder hebben ook de raadsleden de heren D. Rijkes en J. B. Sassen bericht gegeven, dat «ij door hun werkzaamheden niet aanwezig konden zijn. Terugblik Op 1 Juni 1922 werd de vleeskeu- ringswet algeheel van kracht en voor diverse gemeenten de mogelijkheid geopend de vleeskeuringsdienst zelf standig, dan wel in samenwerking met andere gemeenten te organise ren. In hetzelfde jaar besloten de ge meenten Graft, Schermerhorn, Beemster en De Rijp een gemeen schappelijke dienst in het leven te roepen. Deze dienst verzorgt de keu ringen in 4 gemeenten, terwijl de keuringsdienst De Rijp behoort tot de oprichters van de Destructor te Purmerend. Het vleeskeuringsbedrijf, keurings kring De Rijp, heeft in de periode van zijn bestaan veel nuttig werk verricht in het belang van de volks gezondheid en in het algemeen be lang. Aanvankelijk keurden de practise- rende veeartsen het vlees. Tegen de ze, onder de drang der omstandig heden gegroeide figuur, bestonden en bestaan bezwaren. Wanneer zich dan ook de gelegen heid voordoet (b.v. bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd, vertrek of overlijden van de keuringsarts), wordt er op aangedrongen vol-amb- telijke diensten te vormen, zoals oor spronkelijk in de bedoeling heeft ge legen. Dit is dan ook dè reden, waar om door onze keuringsdienst met die van de gemeente Purmerend contact is opgenomen, ten einde gezamenlijk een nieuwe dienst in te richten, het geen onder de gegeven omstandig heden ten gerieve van alen, die daar ten nauwste bij zijn betrokken, nog de meest voor de hand liggende en meest practische oplossing kan wor den geacht. Ik meende goed te doen, hierop even de aandacht te vestigen, opdat vragen, welke hier of daar mochten rijzen, met betrekking tot deze aan gelegenheid, ten dele voor zichzelf een beantwoording kunnen vinden. Óp 6 September 1922 werd de heer Sieswerda, destijds wethouder dezer gemeente, benoemd tot keuringsarts. In kleine gemeenten heeft een ge meente-ambtenaar in de regel nauw contact met het gemeentebestuur. Met de functie van keuringsarts ligt deze verhouding iets anders. De bur gemeester van de centrum gemeen te en de leden van de commissie van toezicht houden op gezette tijden vergaderingen om de belangen van de volksgezondheid en van de dienst te bespreken en te regelen. In deze bijeenkomsten is de keuringsarts steeds aanwezig. Hoofdzakelijk met deze personen bestaat de ambtelijke band, op grond waarvan ik meende in ieder geval de leden van genoem de commissie te moeten uitnodigen. Mijnheer Sieswerda, U heeft vanaf het begin tot het einde de ontwikke ling van het vleeskeuringsbedrijf medegemaakt. Ik vermoed, dat U in een verloren ogenblik verschillende besluiten met de daaraan verbonden moeilijkheden van uitvoering en verdere gebeur tenissen. in Uw gedachten wel eens de revue heeft laten passeren. Ik denk bijv. aan de pogingen om te ko men tot oprichting van een centrale noodslachtplaats en van de verwer kingsinrichting. Vele en waardevol zijn Uw ad viezen geweest als technisch hoofd ambtenaar. Deze adviezen richtten zich in de eerste plaats op de belan gen van de volksgezondheid en op de tweede plaats op de bedrijfs- en gemeente belangen. Teveel zal ik er niet over uitwei den, aangezien ook ter gelegenheid van Uw 40-jarig jubileum als vee arts vorig jaar één en ander werd aangestipt en ten opzichte daarvan de dankbaarheid is geuit. In stijgende lijn Het bedrijf heeft zich steeds in stij gende lijn ontwikkeld en voor zover bekend, zijn er nimmer klachten bin nengekomen, of het zou dan geweest moeten zijn klachten ten aanzien van het abnormaal aantal noodslachtin- gen tijdens de bezetting. Gedurende deze periode was U als het ware baas in huis. Wij allen, derhalve de inwoners van de gemeenten, die het genoegen mochten smaken (letterlijk en figuurlijk) van de centrale keu ken, ingericht in de zuivelfabriek De Tijd, porties eten te kunnen be trekken, zijn U daarvoor dankbaar. Na de bezetting heeft U nog tot 3 April 1948 Uw functie uitgeoefend, aangezien de befaamde leeftijd van 65 jaar een einde moest maken aan de vaste dienstverhouding. In ver band met de reorganisatieplannen is U als tijdelijk keuringsarts werk zaam geweest tot 1 Juni 1949. Veler onzer hebben Uw 40-jarig jubileum als gevestigd veearts in De Rijp meegemaakt. As. Maandag ge denkt U Uw 40-jarige huwelijksver bintenis. Alle getallen welke ons iets hebben te zeggen. Thans mijnheer en mevr. Sieswer da zit U hier aan de raadstafel temid den van verschillende officiële perso nen, familie en belangstellenden. Het doet mij genoegen, dat juist ik het voorecht heb als voorzitter van de raad en van de vleeskeuringskring De Rijp het woord tot U te kunnen richten. Meer dan 25 jaar Meer dan 25 jaren heeft U- de ge meente gediend op een wijze, boven alle lof verheven. U hebt het voor recht gehad, op een goede gezond heid te kunnen bogen, getuige het feit, dat de dienst steeds zonder hulp keurmeester heeft kunnen draaien. U hebt het bedrijf mede tot ontwik keling gebracht, daarbij de belangen van de volksgezondheid vooropstel lende. U hebt U steeds een hulpvaar dig en trouw ambtenaar betoond, 'n sieraad voor het ambtenarencorps. U wist de nodige soepelheid te be trachten, hetgeen ik voor een ambte naar onmisbaar acht. Juist 't plichts besef, het verantwoordelijkheidsge voel, de plattelands gemoedelijkheid en daarnaast de toelaatbare soepel heid met betrekking tot de uitvoe ring van wetsvoorschriften, bestem pelen de ambtenaar tot een mens, die geacht en gewaardeerd wordt in de maatschappij. Deze eigenschappen kenmerken Uw persoon. Mijlpaal Nu, na 25 jaar zal de keurings dienst De Rijp zijn bestaan eindigen en tekent U deze mijlpaal aan in Uw levensboek. U heeft node van de functie afscheid genomen. Dat U dit niet gemakkelijk is gevallen, gevoe len wij allen. Daarvoor bent U nog te actief en te levenslustig. U kunt evenwel met zeer veel voldoening op deze periode terugzien. Namens de raad en de vleeskeu ringskring De Rijp spreek ik de dank uit voor datgene, wat U als keurings arts en adviseur, in het belang van de volksgezondheid '.n in het alge meen heeft verricht. Moge U nog lange jaren temidden van de Uwen een g-iede gezondheid genieten, om met Gods hulp Uw so ciale taak. welke U nog in deze ge meente heeft, voort ie zetten. Behal ve deze gelukwensen wil de raad, vertegenwoordigende de gemeente en de commissie van toezicht, U een klein stoffelijk blijk van dankbaar heid en waardering aanbieden. Stoffelijke blijken Hierop bood burgemeester Dalen berg met enige hartelijke woorden de heer Sieswerda wen mooie lees- lamp aan. Ook u evr. Sieswerda werd niet vergeten en ontving uit de handen van de burgemeester een prachtige bak met bloemen en plan ten. Hierop sloot burgemeester Dalen berg de buitengewone raadsvergade ring. Meerdere sprekers Van de gelegenheid het woord te voeren maakte als eerste gebruik de heer Rijper, die namens de slagers- combinatie de scheidende keurings arts toesprak. Toen in 1922 de Vlees- keuringswet van kracht werd, aldus de heer Rijper, waren wij, slagrrs, daar in 't geheel niet blij mee. Toen echter bekend werd. dat de heer Sieswerda als keuringsarts zou op treden, hebben wij lallen een zucht van verlichting geslaakt. U toch was voor ons geen onbekende en Uw jo viaal en prettig optrc-den zullen wij nooit vergeten. U stond altijd voor ons klaar, 's avonds laat ên als het niet anders kon ook !s Zondags en dit hebben wij altijd bijzonder gewaar deerd. Wij kunnen c-ns indenken, dat het afscheid U niet makkelijk zal vallen. Wij wensen U nog een lang en gezond leven to Hierop bood de heer Rijper na mens de slagers do heer Sieswerda een aandenkc-r» en^.ievr. Sieswerda bloemen aan. Vervolgens nam het woord cLr. Postema, tijdelijk keuringsarts en opvolger van de heer Sieswerda. Beste collega, zo begon dr. Poste ma. Reeds bij Uw afscheid van de Purmerender markt heb ik de pret tige verhouding tussen ons gememo reerd. Ik wil mij daarom bepalen tot het volgende: Ik vind het prettig U op te volgen en ik hoop, dat het feit van onze vriendschappelijke verhou ding een vergoeding is voor de on aangename gevoelens, die bij een af scheid naar voren komen. U is een van de pioniers op het gebied van de vleeskeuring. Toen de vleeskeu- ringswet in werking trad, werd U met een aantal collega's tot keurings arts gebombardeerd. Men moest roeien met de riemen die men had. Ervaring was er vrijwel niet, maar met een zekere „feeling" heeft men er zich doorgeslagen en met een schitterend resultaat. De vleeskeu ring staat in ons land in verhouding met het buitenland op een zeer hoog peil. Er gaan nu jongeren op Uw pad verder, gesteund door de mo derne wetenschap. Ik zal U steeds in herinnering hou den als een eenvoudig, hartelijk en eerlijk vriend, en ik hoop nog veel Uw deur binnen te rollen. Hierop bood dr. Postema de heer Sieswerda een ingelijste foto aan, gemaakt bij het afscheid van de Purmerender markt. Ook mevr. Sieswerda, die door dr. Postema zeer terecht de verpersoonlijking van de eenvoud werd genoemd, werd niet vergeten en ontving bloemen. Vervolgens richtte dr. Postema het woord tot burgemeester Dalenberg, die hij dankte voor de uitnodiging. Het schonk spreker voldoening, dat tot samenwerking tussen de keu ringsdienst Purmerend en de kring De Rijp was besloten. Beide diensten toch waren te klein voor tafellaken en te groot voor servet. Dit had tot gevolg, dat er verschillende aansla gen op het voortbestaan van de diensten zijn gepleegd, die vaak van ernstiger aard waren, dan werd ge meend. Nu is er een krachtige dienst gevormd, die niet meer vatbaar is voor aanvallen. Ik kan verder toezeggen, zo be sloot dr. Postema, dat ik mijn werk zo goed en zo eerlijk mogelijk zal doen en ik hoop hierbij op Uw steun. Burgem. Dalenberg antwoordde, dat hij hoopte op prettige samenwer king en dat, als alles goed gaat, ze ker op steun kan worden gerekend. De scheidende spreekt Hierop dankte de heer Sieswerda de sprekers en aanwezigen, waarbij de ontroering hem somtijds te mach tig werd. Mijnheer <te burgemeester, leden van de commissie, raadsleden, dames en heren, aldus de heer Sieswerda, het is met gevoelens van weemoed, dat ik afscheid neem. Van de slagers heb ik reeds op 31 Mei afscheid ge nomen en dit is dan het officiële af scheid. Ik vind dat niet prettig. Ik voel mij nog fit en in staat mijn werk uit te voeren, doch de wet is er en daar moet ik mij bij neer leggen. Het doet mij veel genoegen, dat zo- velen bij mijn afscheid aanwezig zijn. Hieruit spreken toch de waardering en vriendschappelijke gevoelens, die men mij toedraagt. Ik dank de burgemeester voor zijn waarderende woorden, doch vooral ben ik getroffendoor de vriend schappelijke toon, die in Uw woor den doorklonk. Tijdens en na dc be zetting is er tussen ons een grote vriendschap gegroeid en dat U en Uw echtgenote hier aanwezig zijn, stel ik op hoge prijs. Het doet mij groot genoegen, dat mijn vriend Blaauw, als enig overgebleven lid van de commissie, waarmee ik op 1 Jan. 1923 mijn werkzaamheden als keuringsarts ben begonnen, hier aanwezig is. Ik dank U zeer voor de vriendschap, die U mij steeds heeft betoond, en die naar ik hoop nooit zal verflauwen. Ik dank de heer Rijper voor zijn vriendelijke woorden, die mij zeer goed hebben gedaan. Dat ik altijd voor de slagers klaar stond heb ik altijd als mijn plicht gevoeld. Ik heb me altijd op het standpunt gesteld, dat de ambtenaar er is voor het pu bliek en niet het publiek voor de ambtenaar. Het late slachten was bij warm weer wel eens een noodzaak. Omgekeerd hebben de slagers mij nooit een stroobreed in de weg ge legd, als ik eens een dag verhinderd was. Ook dr. Postema dank ik voor zijn waarderende woorden. Nu ik hier sta aan het eind van mijn loopbaan, hoop ik. dat u steeds de kennis en de lust moogt hebben Uw werk met op gewektheid te vervullen. En als U oud bent. dan hoop ik dat U niet de dagen zult tellen, die U nog van het eind van Uw loopbaan scheiden, maar dan hoop ik, dat ook U met weemoed afscheid zult nemen van Uw werk. Ik dank U allen zeer, besloot de heer Sieswerda diep bewogen zijn afscheidsrede. Burgemeester Dalenberg sloot de bijeenkomst, waarna d* genodigden nog enige tijd gezellig bijeen bWen. AN JER ACTIE 1949 In een periode van Zaterdag 25 Juni tot en met Woensdag 29 Juni (verjaardag Z.K.H. Prins Bernhard) zal de jaarlijkse Anjeractie worden gehouden. Het doel van deze actie is zo veel mogelijk gelden bijeen te bren gen, ten bate van het Pr. Bernhard- fonds en de verschillende Anjer fondsen. Voor onze provincie is in het leven geroepen als een autono me afd. het Anjerfonds Noord-Hol land, waarvan de comm, der Ko ningin in deze provincie het voor zitterschap bekleedt. Dit fonds stelt zich ten doel subsidies te verlenen voor de eventuele arbeid in deze pro vincie: volksontwikkeling, jeugdzorg, wetenschap en kunst, komen bij hun opbouwende werk voor financiële steun in aanmerking. Gelet op de grote betekenis van de doelstelling van het Anjerfonds N.- Holland, menen wij de inwoners van onze gemeenten in overweging te mogen geven, de Anjercollecte 1949 zoveel mogelijk te begunstigen. De burgemeesters van de Beemster, Graft, Purmerend en De Rijp. Zetels 1946 Zetels 1949 A.R. 147 156 C.H. 128 143 S.G.P. 12 13 P.C.G. 105 132 392 444 C.P.N. 214 112 K.V.P. 543 557 P.v.d.A. 556 547 V.V.D. 97 157 Ov. Part. 26 43 Totaal 1828 1860 PREDIKBEURTEN Zondag 26 Juni 1949 DE RIJP Ned. Herv. Kerk Geen dienst. Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur ds. Keuning uit Enschede. Evang. Luth. Kerk v.m. 10 uur de heer P. Kwantes van de Beets. Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Ned. Herv. Kerk n.m. 2.30 uur H. U. Albertz. NOORDF IN DE Doopsgez. Gem.: Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem.: Geen dienst Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. WEST GR AFT DIJK Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur canvi. Brouwer. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. W. A. Kastein. Bevestiging kerke- raadsleden. STOMP F/TOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur da. W. Wesseldijk. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. F. Keja. Slotdienst Zondagsschool. OTERLEEK Nea. Herv. Kerk: zie Stompetoren. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur ds. Leendertz. Geref. Kerk v.m. 10 uur Leesdienst en n.m. 2.30 uur ds. J. E. Visser. „DE BOSBES" OP REIS WEST-GRAFTDIJK. Zondagmorgen 19 Juni om even zes uur vertrok de reisclub „De Bosbes" met een bus van de Firma Oorbeek uit Edam voor een dagreis met als hoofddoel Den Bosch. De Bosbes trof mooi weer, want reeds vroeg scheen de zon en de koude was ook een stuk minder als de voorgaande dagen. Via Alkmaar ging men naar Zand- voort waar een kopje thee met een broodje werd gebruikt. Ook reed men langs het veel besproken schip „G. A. Banck", dat in de storm van 1 Maart van dit jaar bij Bloemendaal op 't strand werd gezet. Toen ging het via Den Haag naar Rotterdam waar een broodmaaltijd werd gebruikt, en natuurlijk werd hier de Maastunnel bezichtigd. Dit is steeds weer de moeite waard en vele Bosbessen die de tunnel nog niet had den gezien keken hun ogen uit. Van Rotterdam ging men naar het hoofddoel van deze reis Den Bosch. Hier gebruikten de Bosbessen de warme maaltijd en werd er nog een wandeling gemaakt waarbij van bui ten af de kathedraal werd beke ken, spoedig was echter het vertrek weer geblazen en ging men weer op pad. Op de terugweg stak men nog een keer op in Utrecht en toen ging men via Amsterdam weer naar huis, en het was al tegen één uur toen men in Graftdijk aan kwam. Allen waren voldaan van deze mooie dag waarbij moeder-natuur even de winterjas had vergeten. ALLEEN OP TOUR WEST-GRAFTDIJK. Toen de ma- nufacturier de heer Scholten uit Wor- mer dezer dagen bij de ingang van ons dorp zijn wagen had neergezet en met mevr. M. een gesprek voerde dacht de wagen bij zich zelf „weet je wat, ik piep hem" en met deze ge dachte schoot hij van de rem en ging aan de renen natuurlijk precies op de dorpssloot af. De heer S. zag dit en probeerde de wagen nog tot stilstand te brengen. Hij viel hierbij en verstuikte zijn enkel. Ge lukkig bleef de wagen hangen en hierdoor kwam alleen het voorste ge deelte maar in de sloot. Dit was een groot geluk, daar het anders voor de heer S. een grote schadepost had ge worden, daar de wagen vol met textiel zat. De heer v. d. Hoff verleende de eerste hulp door een ketting aan de wagen te leggen en een vrachtauto trok de drenkeling weer uit de kant. Zo kon de heer Scholten toch nog per auto huiswaarts keren. t

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1