EEN DAG IN DE EILANDSPOLDER Aan mijn vrienden in de Hengelvereniging Ve 'Bilt zegt.. DE RIJPEB Het is eenvoudig, om een gelukkig inens te zijn Half vijf slaat de Beemster klok ■Is wij in de vroege morgen gepakt en gezakt met un^e visspullen over de Buurt rijden. In het Heerenhuis klinkt feestrumoer. De brandweerfa milie is nog aan het jubileren. Eenzaam ligt de Ryperweg voor ons Niemand te zien. Nevels drijven nog over land en sloten. Als wij bij de brug gekomen ach terom kijken, zien we aan de Ooster kim het donkere wolkendecor in vuur en vlammen. Even afstappen, en de geboorte van Aurora aanschouwen. Daar ryst zij reeds omhoog. Als rood gloeiend goud straalt haar aange zicht. Mooi! Opstappen weer. Dat hebben we alweer gehad, deze grandioze film voorstelling. De dag begint goed. En dan te weten, dat er mensen met goede ogen nog nimmer de weide hebben zien kleuren of de bomen zien groenen. Do Blikken Schel is nog in ruste links van ons liggen de keurige tuindersbedrijven. In lange rechte rijen staan de tuinbouwproducten, vak na vak opvullend. Verderop in de wei gaat het zwartbonte vee op weg naar het melkhok. Uitgestrekte tarwe en aardappelakkers rijk aan belofte zijn wij reeds gepasseerd. Boerderijen, een kippenfarm. Daar is reeds de Zuivelfabriek „De Tijd', 'n Imposant gebouwencomplex. De Dijk. We verlaten Hollands Welvaart „De Beemster". Een andere poldar roept. De Eilandspolder. o Zeker we houden van de Beemster. Het is immers een deel van ons leven. Maar aan de Eilandspolder zijn we gehecht met al de vezelen van leven. Ons hart wordt warm als wij de pol der betreden. Of dat nu is in de Rijp of Schermerhorn. Of wij staan op het drassige weiland, of wij gaan over haar vaak beroerde wegen. We zien met trots naar de prachtige Raadhui zen van De Rijp, Graft en Groot- Schermer. En O, die onvolprezen kerk op onze Dam. Wie eens in zijn jeugdjaren in de eilandspolder zwierf, is voor zijn leven geketend aan dat prachtige stukje natuur. Hoe zou hij ooit dat lage land zo vol bekoring kunnen vergeten. De Lyen, Mienwijt, Gouw, Delft en Kruiswerk. De wirwar van sloten, de uitgestrekte rietkragen. De verraderlijke veenkanten, de water- en weidevogels. Het grootse panorama van vergezichten. Halt we zijn er. Vijf uur slaat de grote klok op de Dam. Gauw het schuitje van de Gebroeders Verdonck bemand. Vooruit naar De Gouw. Ai, wat een lawaai maken die Rjjpers. Jawel, de Rijper hengelclub houdt een viswedstrijd. Vijf-en-twintig jol- letjes, snippen en andere bootjes, ieder bemand met een of twee henge laars krioelen door elkaar. Schouten en Obé. de beide Nestors proberen wat eenheid in de chaos te brengen, 't Gaat, Ieder heeft zijn plaats. Goe- dt vangst mannen broeders! We gaan terug. Onder de Tilbrug door naar de Mienwijt, een prachtig viswater. Schitterend gclegep, om zoomd door rietkragen. Op de ach tergrond Graft en de Rijp. Aan de ene zijde tuinen met glascultuur. In de verte West-Graftdijk. De zon komt hoger en tovert licht flitsen op de g-olfkopjes. Riethennen en Koeten deinen op de golfslag mee. Met ongerust kopgedraai kijkt een eenzame fuut naar de indringers. Hij vertrouwt ze geenszins. Hij behoeft niet bang te zijn. We zijn veel te blij dat wij onze decoratieve vriend weer aantreffen. Daar nadert in al z\jn verschrikking de heerser van het waterland, Vader Zwaan. Met breed-uitstaande vleu gels. trappende poten, het lichaam uit het water geheven, komt hij half zwemmend half vliegend de vijand tegemoet. Vlak bij de jol zakt hij terug in het water, en met korte stoten van zijn gespierde zwempoten houdt hij grote manoeuvres voor de vijand. Als hy ziet dat er niet op ge reageerd wordt deinst de vorstelijke ruziemaker af. Zijn gemalin en de koters hebben met welgevallen de heldendaden van man en pa aange zien. In statige optocht verdwijnt de hele familie in een tussensloot. Ook wij vervolgen onze weg. Het Kruiswerk is ons doel. We hebben nog herinneringen aan „moordplekkies" waar we indertijd prachtige baars heb ben gevajigen. Daar op de hoek is een pracht- plaatsje. Hoog riet, wat golf, daar gaan we het proberen. Zo mannen, vangt het een beetje? Een Grafter boertje gaat in zijn schuitje voorbij. De volle melkbussen achterin. Het zwarte keffertje zit als een branie voor op de punt. Stemmen in de verte. De wiekslag van duikelende kivieten. Drukdoen de snippen in de lage kant aan de overzij. Hoog in de lucht staat op eens een jagende valk stil. Met zijn scherpe blik heeft hij diep beneden zich een paar grassprieten zien be wegen. Juist goed gezien. Een on voorzichtige veldmuis tart het muizen noodlot. De valk laat zich zakken en staat nu biddend boven het lekkere hapje. Het geschubde watervolkje is van daag niet in de luren te leggen. Hin dert niet. In de Eilandspolder wordt de dag altyd goed. Er valt nog zo veel te beleven eer dat het tijd is om huiswaarts te keren. Straks staan wij weer op de dijk. Ach ja. eens moeten we het beloofde land verlaten. Nog even in een blik dat alles om vatten. De donkergroene contouren der dorpen. De slanke spitsen der torens, de tuinderyen, weiden en riet velden en daartussen de grillig ge vormde sloten en plassen. Ja het is goed. Wat is het eenvoudig om een gelukkig mens te zijn. Lota. D. TOL ALS RAADSLID BEëDIGD DE RIJP. In de buitengewone raadsvergadering van Vrijdag 17 Juni jl-, waarin afscheid werd genomen van de heer Sieswerda, werd voor het begin van de plechtigheid eerst het nieuwe raadslid, de heer D. Tol, be ëdigd, die de vrijgekomen zetel van de Partij van de Arbeid door het be danken van ds. Keuning innam. Verder werd het voorstel van B. en W. om bij de N.V. Bank voor Neder landse gemeenten een geldlening aan te gaan van ruim 6940. met alge mene stemmen aangenomen. Deze geldlening was nodig door het aan gaan van de gemeenschappelijke re geling van de Brandweer met de Ge meente Graft. UITSTAPJE VAN DE DAMES- REISCLUB „ONDER ONS" DE RIJP. Donderdag 16 Juni heeft de damesreieclub „Onder Ons" per Hooiberg Tours een uitstapje ge maakt. Des morgens werd de omge ving van Westerveld onder Haarlem bezocht, waarna de reis verder ging naar Den Haag. Hier werd het Pano rama Mesdag bezocht, waarna de in wendige mens werd versterkt. Na het eten werd een bezoek gebracht aan het Scheveningse strand. Verschillen de dames maakten van de gelegen heid gebruik om een tourtje op een ezel langs het strand te maken, wat begrijpelijkerwijs veel hilariteit ver wekte. Ook het pootjebaden was in trek, doch vanwege de kou hield men er de jas bij aan. Op de terugweg werd nog in Haar lem een verfrissing gebruikt, waarna om ongeveer 9 uur in opgewekte stemming De Rijp weer werd bereikt. Hier werd nog gezamenlijk een kopje koffie met gebak genuttigd, waarmee het einde kwam van deze gezellige dag. ALLEMAAL GESLAAGD DE RIJP. Alle leerlingen van de O.L.S., die aan het verkeersexamen deelnamen, zijn geslaagd. „DE WAARHEID» EN DE GEMEEN TERAADSVERKIEZINGEN IN DE RIJP EN GRAFT Onder de titel: „Prachtige overwin ning van de bloklijsten. Absolute meerderheid in Graft", publiceerde „De Waarheid" de verkiezingsuitsla gen van De Rijp en Graft. In de Ryp en Graft kwam de CPN samen met partijlozen op bloklysten uit. In beide gemeenten, aldus „De Waarheid", werd een prachtige over winning behaald. In De Rijp steeg de CPN van 105 tot 345 op de blok- lijst. De P. v. d. A. zakte van 274 op 105. De KVP kwam van 334 op 338. In Graft, zo.-gaat het blad ver der, kreeg de CPN vorig jaar 121 stemmen, nu op de bloklyst 324. De P. v. d. A. kwam van 247 op 117, de KVP van 181 op 167. Hier haalde de bloklijst de absolute meerderheid met 4 zetels, P. v. d. A. 1, en KVP 2. Tot zover „De Waarheid". Het verwarrende in dit belicht ligt in het feit, dat de stemmen van de Burgerkiesvereniging in De Rijp en van Plaatselijk Belang in Graft bij de verkiezingen van 1946 bij de P. v. d. A. werden geteld. Zodoende wordt de indruk gevestigd dat de CPN een grote vooruitgang lieeft geboekt ten koste van de P. v. d. A. In feite is de P. v. d. A. in de Rijp gestegen van 96 op 105 stemmen en in Graft ge daald van 134 op 117 stemmen. De CPN-candidaten op de gecom bineerde lijsten, in De Rijp de heer P. Roemer en de heer G. Lub, en in Graft de heer J. Middelkoop, be haalden in De Ryp 94 stemmen en in Graft 80 stemmen, zodat deze uitslag moeilijk als een overwinning van de CPN kan worden uitgelegd. OPBRENGST COLLECTE DE RIJP. De jl. Zaterdag te De Rijp en Klaterbuurt gehouden collec te ten bate van de Reclassering heeft ƒ61.70 opgebracht. Een mooi resul taat. RA ADSVERKIEZIN G SCHERMER. Bf*"vergissing is de uitslag gemeenteraadsverkiezingen Groot-Schermer in de „Drie Me ren" maar niet in de „Rijper Cou rant" gekomen. Alsnog herstellen wij dit verzuim. Zuid- cn Noord scherm er P. v. d. A.: 235 stemmen. Gemeentebelang: 131 stemmen R.K. en A.R.: 111 stemmen Gekozen voor de P. v. d. A.: F. Wiedijk Jz.; B. Lageweg; K. Scher merhorn. Gemeentebelang: J. Kieft, J. Boe kei. R.K. en A.R.Joh. Kraakman. W. G. J. Knibbe. OPBRENGST COLLECTE GRAFT. De reclasseringscollecte, gehouden te Graft en Noordeinde van Graft bracht 14.99 op. Dank aan geefsters, gevers en col- lectrices. Xepcren'BmilofisoietingXoninküjk Echtpaar Op 7 Juli a.s. zal het 12 ys jaar ge- het formulier zonder enveloppe in de leden zijn dat onze Koningin met Prins brievenbus. Bernhard in het huwelijk werd ver- Het Uitvoerend Comité maakt hierbij bonden. Naar goed Nederlandse aard, bekend, dat het door de burgerij bijeen zal iedere Nederlander, arm of rijk, in te brengen bedrag geheel aan liet' ge- staat dienen te worden gesteld in deze schenk zelf ten goede zal komen, bruiloftsviering zonder enig bezwaar Alle persoonlijke medewerking ge- aandeel te hebben. schiedt volkomen belangeloos, terwijl Door de welwillende medewerking de onvermijdelijke kosten, zoals bij van het Hoofdbestuur der Posterijen voorbeeld die van het benodigde druk- z&l deze gedachte op eenvoudige wijze werk, uit enige daartoe speciaal be- kunnen worden verwezenlijkt. schikbaar gestelde bijdragen zullen JjnlP,0n,,deIStaand fonmlier Si, Te WOpe^?oelde'van het Uitvoerend beplak de daan-oor aangewezen niimte c heeft de Voorzitter de met postzegels ter waarde van ten AI ne Rekenkamer, de heer Th. minste 10 cent en ten hoogste één gSders, zich met de controle op de gulden, financiële administratie van het Comité Vul Uw naam en adres in en werp belast. Ruimte voor het plakken van postzegels. TT/ A NN ERR het weerbericht droog en zonnigzegt, denkt de vrouwelijke luisteraar aan zomer jurk en zonnebaden. Ook al was deze zomer in dat opzicht niet'de meest ideale, toch hebben we nog enkele maanden voor de boeg, waarin we volop van zon en zomer hopen te ge nieten, Dan komen de vacanties, dan moet de garderobe klaar zijn. Een gezellige bloemetjesjurk met wijde rok en vierkante hals, een katoenen mantelpakje met een luch tige blouse, een strandjurk, die ook de rug een kans geeft op bvuin wor den. Een kort jasje daarover maakt zo'n jurk ineens weer geklee\i. Een andere mogelijkheid geeft ons de cape, die zo maar los over hel hoofd kan worden geworpen. Wij kozen dit model uit de collectie van Jean Baillie uit Parijs, omdat op deze wijze een luchtig zonnepakje in een wip tot een gekleed wandeltoilet kan worden omgetoverd. Deze ruime cape, die van voor hel effect geeft van een kraag en de kraag staat op het ogenblik in het middelpunt van de modc~belangstel- ling\ loopt van achter tot het mid del door. Aan de onderkant is daar een brede sjerp genaaid, waarmee opwaaien voorkomen wordt. De cape ■is afgebiesd met wit piqué ook af iets, dat we in alle collecties terug vinden waarvan ook de kleun sjaalkraag is vervaardigd. Een glad aangerimpelde vóór' er achterbaan geeft alle ruimte, die ut voor onze vacantie~escapades nodit hebben. En wanneer de cape over het hoofd is weggetrokken, houden in een gladaansluitend lijfje over, al leen voorzien van smalle schouder banden. Else Danah (Nadruk verboden •- "N (vervolg) A fzenderAan het Comité Koperen NaamBruiloftsviering Koninklijk Echtpaar, Adres Drie Hoekjes 3, Woonplaats a-Gravenhage. Provincie In ons eerste artikel vertelden wij, dat wanneer je een gerookte, gebakken, of in boter gesmoorde paling verorbert, dat je dan een wereldzwerver van for maat soldaat maakt. En waar de wieg van de paling stond, vertelden wij insgelijks. In de Sargas- sozee wordt hij geboren, en na lange jaren zwerven keert hij er ook weer in 'terug. Nu is dit Rijpers niet vreemd, die terugkeer naar de plaats waar zij wer den geboren en waar zij hun jeugd door brachten. Velen onzer keerden na jaren zwerven terug voor korte of langer tijd, of soms voor goed. Maar wat is de zwerftocht van de mens vergeleken bij de wonderbaarlijke tocht van de paling? In het voorjaar verschijnen aan de mondingen der rivieren in Europa ge weldige scholen kleine, bijna door zichtige visjes, glasaaltjes". Drie jaar zijn verlopen sinds ze in de Sargasso- zee uit de eieren kwamen. Sindsdien zijn ze onderweg en zijn in deze tijd bijna over de gehele breedte van de oceaan getrokken. In de eerste twee of drie levensjaren zijn de aaltjes dunne, bladvormige diertjes, niets gelijkend op palingen. Maar zodra ze de Europese kustwateren hebben bereikt, ondergaan ze een ge daanteverwisseling en veranderen üi op wormen gelijkende glasaaltjes. Wat zoeken deze glasaaltjes aan de riviermondingen Drie jaar hebben ze in het ziltewater der Oceaan geleefd. Willen ze het eens met zoet water pro beren? 't Heeft er van. Want onder haast onwaarschijnlijke krachtsinspan ning gaan ze de rivieren op en over winnen daarbij stroomversnellingen en andere hindernissen. In eindeloze zwer men trekken ze langs de oevers voort. Tallozen gaan er ten gronde. Veel water keringen blijven voor hen echter on overkomelijke hindernissen op hun weg. Een geheimzinnige drang drijft de diertjes er toe toch steeds opnieuw er tegen op te tornen, inplaats van om te keren en andere waterwegen te zoe ken. Op deze plaatsen verdringen zich millioenen jonge alen. Ten dode opge schreven als de mens hun niet te hulp- komt: Opgeschept, verpakt in kisten met vochtig mos en verzonden naar de bovenloop der rivieren. Stroomopwaarts Daar uitgezet trekken ze verder stroomopwaarts, alsof er niets gebeurd was. Zo Komen ze tot hoogten van 1000 meter en verdelen zich over de ver schillende watergebieden. In het zoete water worden de alen rovers, die alles aanvallen wat hun in de weg komt. En zijn ze dik en vet ge worden door het goede leven in hun jachtgebieden, dan worden ze op hun beurt gejaagd, door de mensen. Denk 1111 niet, vismakkers, dat we hier „finis" kunnen schrijven, onder de zwerftocht van de aal. Nee, het kan tien jaar duren, twintig jaar, maar op een goede keer, zo tegen de herfst, komt er onrust onder de alen. Dan zijn er die zich van hun kameraden afschei den. Hun lichaam ondergaat een ver andering, de ogen worden groter. Ze verlaten de wateren, die liun jaren tot woonplaats en jachtgebied dienden. Zo komt in het leven van iedere paling éénmaal, langs onnaspeurlijke wegen, het sein De weg terug Als kleine glasaaltjes hebben zij de reuzetocht, van de Sargassozee naar één of andere ringvaart, kanaal of pol dersloot. volbracht. Millioenen van hun tochtgenoten zijn op de reis ge bleven. Weer trekt een leger alen. gekomen van heinde en ver, 1111 gaat de rails in tegenovergestelde richting. Van alle zijden worden de trekkers belaagd, door mens en dier. )e mens in de eerste plaats eist zijn tol van de legioenen. Als in hun jeugd vallen ook nu talrijke offers. Voort, altijd vérder, met onfeil baar instinct volgen zij de weg, die voert naar de plaats waar eens hun wieg stond. Na een half jaar hebben zij de Sargassozee bereikt. Daar ontmoeten de beide geslachten elkaar. Bruiloften worden gevierd tussen de reuzenwieren. Eieren gelegd en hiermede is rle cirkel van de levensgang der alen ge sloten. I11 de onmetelijke diepten dei- Oceaan verdwijnen ze voor goed. Straks komen uit de eitjes de kleine, bladvormige larfjes en dan begint de wonderbaarlijke geschiedenis opnieuw. Zie eens. Rijper hengelvrienden, als er nu eens een tijdje komt, dat de baars het niet doet. of je krijgt geen snoek- hobbel, of 's avonds onder de Beem- sterbrug voel je geen stootje, denk dan eens aan die vreemde gast uit de Sar gassozee, die misschien op dat moment voorbij het lokkend aas zwemt, op weg uaar de plaats waar hij werd geboren! Het was slechts weinig wat wij u vertelden over de levensreis van de alen. Welke geheimzinnige macht of opdracht beheerst hun, om, als onder dwang, dwars door de Oceaan met al haar gevaren te trekken? De water gebieden van het vasteland te ver overen, en als een gulzige rover er jarenlang te vertoeven; dan alles op te geven wat onder zoveel moeite en of fers is verworven en andermaal op reis te gaan, nieuwe gevaren tegemoet Zie, naar dit alles kunnen wij slechts gissen. Wij weten niet waarom hij de Sar gassozee verlaat, waarom hij, na jaren als een roofvis in de zoete wateren van het vasteland te hebben geleefd, weer terugkeert naar de plaats waar hij werd geboren, 0111 zich daar voort te planten. Misschien, dat de wetenschap eens deze raadselen zal ontcijferen. Maar het is niet teveel gezegd, dat wij de levensloop der alen een wonder der Schepping noemen. Lolo 1

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2