Feestavond van de L.O.-leerIingen NIEUWE BONNEN MENSEN AANGEVALLEN DOOR GROTE ROOFVOGEL G.J.Hoogcarspel,Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bi) contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis No. 1793 Vrijdag 15 Juli 1949 39e Jaargang ilifru Coucant voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Uitstekend geslaagd DE RIJP. Zaterdagavond waren in hotel ,,De Eendracht" de ouders van de leerlingen der O.L. School en de leden van Volksonderwijs bijeen om een feestavond bij te wonen, die werd verzorgd door de leerlingen van de O.L. School. De jongens en meisjes hebben bergen werk verzet om de feestavond te doen slagen en zij hebben eer van hun werk gehad. De programma's waren door de kinderen zelf getekend en ook werden alle nummers door de kinderen aan gekondigd en uitgevoerd. Wij noemen liever geen namen, om dat alle kinderen buitengewoon hun best hebben gedaan. Het vrije optreden der meisjes en jongens was opmerkelijk, gij zongen, droegen voor, dansten en speelden toneel of het hun dagelijks werk was. Alle programmapunten noemen, voert ons te ver, er waren er maar liefst 15, doch bijzonder aardig waren de Stukjes „Ans en de kabouters", ge speeld door leerlingen van de le en 2e klasse, „Hoe Prins Mario lezen leerde," door klasse 2, 3 en 4, en „Jan de Lap per", een door Meester de Ruiter ge schreven stukje, waaraan hij ook per soonlijk medewerkte. Hierin waren vooral kostelijk de schoenlapper en de politie-agent. Ook de voordracht „De Wilgen" van Adema van Scheltema, uitgevoerd door 8 meisjes van de 5e klasse, was een uitstekend nummer, terwijl ook de verkouden trekker veel succes had. In zijn sluitingswoord bracht Meester te Ruiter dank aan allen, die aan het welslagen van de avond hadden mede- fewerkt en wel in het bijzonder aan de inderen zelf. Zonder hun enthousiaste medewerking was het tot stand komen van de avond onmogelijk geweest. Burgemeester Dalenberg dankte na mens de ouders.' leerlihgeu en onder wijzend personeel voor de buitenge woon gezellige avond. Aan het eind van de avond namen de leerlingen, die dit jaar de school Verlaten, afscheid van het onderwijzend personeel, Meester de Ruiter, Meester Postuma en de onderwijzeres mej.- Willemse, waarbij tevens enige ca- deaux werden overhandigd, die natuur lijk in dankbaarheid werden geaccep teerd. In de pauze werden de kinderen op ïanja getracteerd. De muziek werd ver zorgd door de versterker van de heer Mast. Zowel het onderwijzend personeel als de kinderen kunnen met trots op deze prachtig geslaagde feestavond terug zien. CABARET-REVUE CONFETTI BRACHT DE LACHSPIEREN IN WERKING. DE RIJP. Dinsdag werd de klanten van de Enkabé-winkeliers Pa. Kaptein uit De Rijp en de fa. Kreb uit Groot- Schermer een feestavond aangeboden in café Blokdijk, 's Middags hadden de kinderen reeds genoten van een feest, waarbij Jan Klaassen en familie optra den. Dat de jeugd zich hierbij uitste kend heeft vermaakt, behoeft verder geen betoog. Ook de tractatie viel prima in de smaak. De feestavond van de groten werd eveneens een buitengewoon succes. Na afloop dankte de impressario, de heer Littooy, voor de getoonde belang stelling en feliciteerde de winkeliers met deze succesvolle feestavond. De heer Jac. Kaptein dankte namens de winkeliers, de medewerkenden voor hun buitengewone prestaties. Bovendien bood hij de enige dame van het gezel schap, Mary Bosch, een bouquet bloe men aan. Hij dankte verder de aanwe zigen voor het in de Enkabé gestelde vertrouwen en zag in deze avond het bewijs, dat de ingeslagen weg de goede is geweest. Een en ander is een stimu lans om op dezelfde voet door te gaan. GOED ZO, KEES, ALWEER EEN DRENKELING! DE RIJP. Ten derde male heeft Kees Nat Cz. een drenkeling uit het water gehad. Zaterdagmiddag fietste zijn broertje Dirkjan aan de Rijper Weg te water. Gelukkig was Kees in de pabijheid, gooide zelf zijn fiets aan de kant en greep Dirkjan, die juist weer fcoven kwam. Twee Belgen, die langs reden, heb ben de fiets er uit gehaald. Dit was een echt modderbad! Tiol vegaderde DE RIJP. Vrijdagavond vergaderde de R.-K" gymnastiekvereniging"Tiol" in café Blokdijk. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer G. J. van Leeuwarde, het, dat de opkomst beneden de ver wachtingen was gebleven. Niettemin hoopte hij, dat het een vruchtbare ver gadering zou worden. Een belangrijk onderdeel van de ver gadering vormden de besprekingen in verband met de vaststelling van de statuten en het huishoudelijk reglement. Nadat deze waren voorgelezen, werd breedvoerig gediscussieerd over de erin opgenomen nieuwe eontributie-rege ling, die een verhoging betekende van de tot nu toe geheven contributie. Na enige toelichting werd de contributie met een kleine afwijking van het voor gestelde vastgesteld op f 1.25 voor leden boven 17 jaar, f 0.75 voor leden van 13 tot 17 jaar en f 0.50 voor leden beneden de 13 jaar. Alle bedragen zijn per maand verschuldigd. Tot verbetering van de kaspositie stelde de heer G. Verdonk voor, binnen afzienbare tijd een fancy fair te orga niseren. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Medewerking De geestelijk adviseur, Pastoor Cop- pens, wees vooral op het feit, dat, wil een fancy fair slagen, alle leden hun medewerking moeten verlenen. Hierna volgde bestuursverkiezing. Het bestuur trad in zijn geheel af. Her kiesbaar stelden zich de heren: G. Ver donk. N. Molenkamp en G. J. van Leeuwarde en de dames Riet Oude- jans en M. Smit., terwijl als candidaten waren opgegeven mej. M. Stoop en de heren W. Woestenburg en C. v. d. Bosch. Allen haalden bij eerste stem ming een meerderheid. Doordat de heer C. v. d. Bosch zich terugtrok, waren de overigen als bestuurslid gekozen. Als voorzitter werd met 32 van de 35 stemmen de heer Van Leeuwarde her kozen^ terwijl bij de verdeling van de andere functies' mejc. Mf£n 5?mït tot secretaresse; de heer W. Woestenburg tot penningmeester en de heer G. Ver donk tot materiaal-commissaris werd benoemd. De voorzitter dankte de aftredende bestuursleden voor het werk, dat zij voor de vereniging hebben gedaan, maar verzocht hun nog als kas-com- missie te willen fungeren. Bij de rondvraag sprak de heer K. Jacet over het slechte opbergen van de materialen. De voorzitter meende dat dit, nu er een materiaal-commissaris is benoemd, wel beter zal worden. De heer J. Blokdijk zag gaarne, dat er bij eventuële wedstrijden buiten de plaats, zoveel mogelijk wordt gestreefd naar een gelijk vertrekken van de deel nemers, maar vooral ook gelijk naar huis gaan. Hierop volgde de "sluiting. PRETTIGE DAG, NA EEN ONAAN GENAAM BEGIN GROOT-SCHERMER. De afd. Zd.- en Nd.-Schermer van de Bond van Plattelandsvrouwen, ging een reis maken naar Texel. De autobus stond gereed en wieldra vertrok het gezelschap. Echter geraakte de bus door een foutieve manoeuvre van het harde pad langs de Schermer ringvaart. Ze kwam gelukkig in de kant tot staan. De dames klommen uit het scheef gezakte geval.. Ze wilden echter graag verder en telefonisch verzochten zij aan een onderneming voor een bus met chauffeur. Deze verschenen zo spoedig mogelijk en de dames, bekomen van de schrik, zetten de reis voort. Ze reden naar Den Helder, voeren met de bekende Texelse boot over en beleefden een prachtige dag op het schone eiland, 's Avonds keerden ze moe, doch zeer voldaan in hun resp. woningen terug. Na een droeve morgen, een blijde dag èn avond. GOEDE DAG VOOR DE OUDEN VAN DAGEN DE RIJP. De Zondagmiddag te De Rijp gespeelde voetbalwedstrijd tussen een Rijper elftal en een combinatie van spelers uit Graftdijk, Grootschermer, B.F.C. en W.B.S.V., waarvan de baten ten goede kwamen aan de Ouden van Dagentocht 1949, heeft geheel aan zij n doel beantwoord. De meer dan 700 bezoekers betaal den f 242.23 aan entrée, hiervan gingen f 20.95 af voof onkosten, zodat er een batig saldo van f 221.28 overbleef. Dat betekent dus een flinke aanvulling van de reiskas. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN (De Rijp, Purmerend, Oosthuizen). Zondag 17 Juli 1949 i W. A. Zijp, De Rijp. Telef. 65. In het tijdvak van 17 Juli t.m. 30 Juli '49 geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 221 vlees (A, B, D) 100 gT. vlees 222 vlees (A, B) 300 gr. vlees 223 vlees (D) 100 gram vlees 226 algemeen (A, Bi 200 gram kaas of 250 gr.; korstloze kaas 227 algemeen (A, V) 125 gr. koffie 232 algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 234 algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan waarop de be treffende bonnen voorkomen Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter S. Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 908 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken). De bonnen 205, 20i. 208, 209, 210, 211, 212, 213, 215, 216. 217, 218 en 219 algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. UITSTEKEND CONCERT IN DE NED. HERV. KERK DE RIJP. Woensdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een concert ge geven door de Gemengde Zangvereni ging „Voorwaarts" en de muziekver eniging „Kunst na Ai'beid". De baten van het concert kwamen ten goede aan de reis van Ouden van Dagen. De heer H. Keuning opende met een kort woord en gaf verder bij elk num mer een korte uiteenzetting. „Kunst na Arbeid' onder leiding van de heer D. Veenman, speelde o.a. de concoursnummers, waarmee onlangs in Putten een 2e prijs werd behaald, n.1. de Selectie uit de Vogelkoopman van C. Zeiler en de Ouverture Con Grazioso van Bokhove. Hiervan klonk het eerste nummer het beste, het tweede nummer maakte een enigSzii*. rommelige in druk. De Italiaanse Ouverture van De- neufbourg werd door het corps feilloos ten gehore gebracht. De zang van „Voorwaarts", onder leiding van de heer H. Keuning, kwam in de kerkruimte uitstekend tot haar recht. In het bijzonder „De Stille Wa terlelie" van F. Abt werd op uitnemen de wijze uitgevoerd, maar ook „Avond stemming" van v. Rheenen en „Onder de Linde" van Boedijn werden uitste kend gezongen. Als intermezzo speelde de heer H. Keuning twee orgelsoli, n.1. „Serenade van Widor" en een improvisatie op het thema van het bekende „Piet Hein". Hiervan was vooral het eerste nummer zeer goed. Koor en orkest besloten het concert met het bekende „Ave Verum" van W. A. Mozart. Hoewel de uitvoering hiervan niets te wensen overliet en het een waardig einde van het concert be tekende, was het jammer, dat de zang somtijds door de te luide begeleiding van het orkest niet geheel tot haar recht kwam. Het talrijke publiek heeft zeer zeker genoten van dit mooie concert. Wij hopen, dat beide verenigingen nog meerdere malen tot het organiseren van een dergelijk concert zullen besluiten. NIEUWS VAN „DE REISDUIF". Uitslag Quivrain op 10 Juli, afstand 250 k.m. 1. C. Boots, Beemster; 2. P. Riteco, De Rijp; 3. J. Riteco, De Rijp; 4. C. Boots, Beemster; 5. Jb. Knegt, De Rijp; 6. A. Dootjes, Beemster; 7. Dezelfde; 8. J. Konijn, De Rijp; 9. A. Lippens, Beemster. Uitslag Lyon, afstand 900 k.m., op 9 Juli: 1 en 2. P. Riteco. „De Reisduif" richt al weer aardig zijn duiven af voor de aanstaande grate vluchten. A.s. Zaterdag is er van 18.30 uur tot 20 uur inkorven voor Zevenbergen, wat weer de eerste wedvlucht zal worden voor de jonge duiven. Er worden er 200 verwacht uit De Rijp en Omstreken. Elke duif kan aangewezen" worden a 10 cent, welke eerste duif de volle pot ontvangt. Verder kan er nog aan gewezen worden een serie van 2 en een serie van 3, elk a 10 cent. Voor Roozendaal kan elk lid 2 derby duiven opgeven, welke voor een kam pioenschap in aanmerking komen. Ondanks de vele rampvluchten welke er geweest zijn, heeft „De Reisduif" hardnekkig volgehouden en gaat nu weer met volle moed aan de jonge duiven-vluchten beginnen. Ere-prijsjes van winkeliers kunnen weer worden opgegeven bij het bestuur: P. Riteco, Rechtestraat 89 te De Rijp, vlucht-penningmeester. Secretaris: J. Wit, Weet-Graftdijk 105, Graft, Lammergier dook omlaag BEEMSTER. Wij weten allemaa!, ,DE VRIENDSCHAP" OP REIS WEST-GRAFTDIJK. Na de ge slaagde uitgaansdagen van de Graft- dijker reisverenigingen „De Dijk" en „De Bosbes", stonden Zondagmorgen om zeven uur de leden van de reis- vereniging „de Vriendschap" gereed om onder prachtige weersomstandig- 1 i^xv. weien aiitrjiiaa:. -* dat in de Beemster een „grote root- h,edei!met een touringcar van de heer rlOOVOPTcr nir. ne Km-» mm \-flrantif»rio<r vogel'' mensen aanvalt. Iedereen is op zijn hoede. Speciaal de Rijperweg ligt in de gevaarlijke zone. IJselijke verhalen doen de ron de. Een daarvan zullen wij U ver tellen. Dit is geporloofd in een tijd dat er overal weer' monsterachtige rf. zeeslangen opduiken uit de onpeilbare U0'" een °P koffie geuronken en toen diepte der Oceanen. Moe' U luisteren.' *>lnS men verder naar de Pyranude Een fors gebouwd persoon, ouci- va" Austerlitz. Gok werd een bezoek worstelaar, fietst op een transportrii- ^bracht aam het monument van de wiel langs de Rijperweg. Opeens valt .f J?1S 5. vhichtelingen uit de oorlog Hooyberg uit de Rijp hun vacantiedag te maken. ia Alkmaar ging men naar Am sterdam, en vandaar langs de Vecht naar Hilversum, waar een bezoek aan de K.R.O.-studio werd gebracht. In de koffie-kamer van de Studio werd er een geweldige slagschaduw over het rechtse weiland. Hij hoort met een een ontzettend geruis, als het klapperen van de zeilen van een vier- master in de storm en dan stort zich een lawine van veren en klauwen op hem neer. Bedolven onder dit matelo ze geweld van klauwen, snavel en vleugels, worstelt de oud-kampioen. Eindelijk door een juist toegepaste ,,Tour de Force" weet hij zich te be vrijden. Bebloed, gehavend en uitge put ziet hij zijn geduchte vijand in het luchtruim verdwijnen. Vrij nauwkeurig kon het slachtof fer aan dr. Portielje, die op verzoek van het Gemeentebestuur een onder zoek instelde, een beschrijving" geven van de reuzenvogel die hem aang'e- vallen had. Het bleek een „Lammer gier) (Gypaëtos barbatus) te zijn. Deze koninklijke vogel was meende men. reeds lang uitgestorven in Euro pa. Enkele exemplaren leefden nog op de Dak der Wereld in de ontoegan kelijke bergketens der Himalaya, En ziedaar Dit mag men schrijven in de ge zegende „Komkommertijd". En dit is een kort berichtje. Aan de Rijperweg hebben een paar boomvalken hun nest. En zoals brj de meeste dieren, is het instinct om eieren en jongen te verdedigen ook bij de boomvalkjes sterk ontwikkeld. Iedere weidevogel zal angstig dicht om de mens heen vliegen als nest of jongen te dicht benaderd worden. Va der zwaan gaat op 50 meter afstand zich al gereed maken tot de aanval. Zelfs onze huisdieren zijn als ze jongen hebben vaak ongenaakbaar voor anderen. Waarom zou ons boomvalkje zijn gezin niet verdedigen. Mensen. Ons boomvalkje is een nuttige vogel. Verdelger van schade lijk gedierte op akker en weide. Oordeel niet te hard over zijn schijn baar vijandig optreden. Tracht het dier niet dood te gooien. En Beem ster jagers, schiet niet op het nest of vogels! Wij moeten zuinig zijn op onze kleine roofvogelstand. 19141918. In Valkeveen werd druk gebruik gemaakt van de speeltuin en het doolhof. Daarna werd de terug tocht naar Amsterdam aanvaard, waar men tegen zes uur aankwam In „de Poort van Kleef" werd het diner ge bruikt en geheel voldaan ging het ge zelschap om acht uur naar „de Kleine Munt", waar o.a. de bekende Neder landse radio- en revue-ster Heintje Davids aanwezig was. Ook zagen we de Vlaming Willv Vervoort. Verder waren op het podium nog aanwezig de Nel sons (acrobaten). Cor Lemaire (piano), Jack Smith Companv f accordeon), de Risanos (dans-acrobatiek) en Herman Rift als conferencier. Na afloop ging men nog even de stad in. Om tegen één uur kwam men weer in West- Graftdijk aan. Het was een mooie dag geweest en niet een „tot volgend jaar" ging men uiteen. Wereldkampioenschap accordeon Op 30 en 31 Juli zullen te Spa (België) de wedstrijden worden gehouden om het we reldkampioenschap accordeon bespeling. - Voor Nederland zijn aange wezen de heer Coen van Or- souw uit Den Bosch en de heer A. Willems uit Helmond. Accordeonvirtuozen uit een twaalftal landen zullenelkaar ontmoeten. „HELDEN". Ons verzoek in dit blad betreffende het boomvalkje, gesignaleerd als „grote roofvogel", „gevaarlijk", enz., „ette lijke slachtoffers" niet te vergeten, is te laat. Een drietel Rijper „Helden" (vergeet njet de hoofdletter zetter!) heeft het stoute stuk bestaan, om de drie jonge valkjes dood te gooien. Wat een buitengewoon moedige knapen zijn dat, om zo'n klein mollig diertje uit het nest te halen en het van een hoogte van zeven of acht meter op de straat te kwakken. Dat heeft jullie moedige Hollandse jongensharten goed gedaan, dat het kleine valkenmoedertje haar jongen die zij zo flink had verdedigd, te pletter zag gooien. Jonge Helden, gaarne zouden wij jullie willen huldigen voor dat van zoveel moed getuigende werk. Maar wij willen deze eervolle taak gaarne over laten aan het hoofd der school en aan de politie. Spoedig hopen wij de namen van deze uitstekende jeugdvertegen- woordigers bekend te maken. Koos Vorrink terug naar Holland Koos Vorrink, die op 17 Januari jl. met een speciale missie naar Scan dinavië vloog en daarbij in het kleine Aero Holland vliegtuig in de buurt van Nykobing neerstortte, zal Zater dagmiddag a.s. per vliegtuig naar ons land terugkeren.' Hij maakt de reis in een Dakota van de Aero Holland, die 's morgens om 9 uur met -zijn dochter, mevr. Irene Zw-art- Vorrink, en zijn broer A. Vorrink van Schiphol vertrekt naar Kopenhagen. Om 14 uur 's middags zal de familie de terugtocht aanvaarden, zodat Vor rink om ongeveer 16.30 uur op Schiphol kan worden verwacht. Brand aan de Nekkerweg BEEMSTER. Maandag werd de brandweer gealarmeerd voor brand aan de Nekkerweg bij de heer Doets. Door het krachtdadig- optreden der buren en omdat de Vrijw. Brandweer als gewoonlijk in recordtijd op de plaats des onheils arriveerde en da delijk in actie was, wist men de brand die in een schuur was ont staan te lokaliseren zodat het 'ge vaar voor de in de nabijheid staande boerderij werd afgeweerd. Schuur en kippenhok werden prooi van het vuur. Men vermoedt dat door een defecte pijp van de aard- appel-kookketel de brand is ontstaan. TEER EN MASTIEK DISTRIBUTIE VRIJ. Met ingang van heden mogen teerpapier, mastiek en da-klak zon der vergunning van de directeur van het Rijksbureau voor chemische en pharmaceutische producten won den gekocht, in ontvangst genomen, gebruikt, verbruikt, bewerkt, ver werkt, verkocht en afgeleverd wor den. OPLOSSING WONINGPROBLEEM „15.000 Woonarken worden in Ne derland bewoond met een gemiddelde gezinssterkte van 4 personen. Van be voegde zijde deelde men ons mede, dat zij, die nader met deze woningen willen kennis maken, daar t/m 17 Juli a.s, gelegenheid voor hebben op een expo sitie, die gehouden wordt te Amster dam (naast het Amstel-Hótel, Weesper- zijde t/o no. 4). Wij, die eens een andere oplossing voor het woningprobleem onder de ogen willen zien, zullen het zeker de moeite waard vinden hier eens een kijkje te gaan nemen." BEVORDERD ALKMAAR. De volgend© leerlingen van het Murmellius-Gymnasium te Alkmaar werden o.a. bevorderd: Aart Hoogcarspel te Midden-Beemster van 4 naar 5; Joop Schermerhorn in de Noordeinder-meer van 3 naar 4; Alie Langendoen te Driehuizen van 2 naar 3; Redmer Bouwman te Oudendijk van 2 naar 3; Egbert Bouwman te Oudendijk van 1 naar

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1