D Stuiptrekkingen van de Ku Klux Klan MONICA SCHUDT UW LEVER WAKKER en Spel Orde in het blanke huis is Verloofd Competitie-indeling gehandhaafd Naar wij vernemen heeft het be stuur van de K.N.V.B. besloten de eerste klasse indeling voor de com petitie 1949/50 te handhaven op zes maal tien elftallen. Aanvang 1950 zal een bijzondere Bondsvergadering worden gehouden waarop het com- petitievraagstuk in zijn volle om vang zal worden besproken. COMPETITIE-INDELING - De indeling van Purmersteijn en ÜPurmerend zijn nu bekend. Purmer steijn zal het op moeten nemen tegen OFC, Oostzaan; EVC, Edam; Y boy s, Amsterdam; Monnikendam; HEDW, Amsterdam; Olympus, Amsterdam; Zaanlandia, Zaandam; Meervogels, Zaandam en Shell, Amsterdam. Purmerend is ingedeeld bij RK AFC, Alkmaar; Berdos, Bergen; De Rijp: WW, Wervershof; Westfriezen. Zwaag; Zouaven, Lutjebroek; ZAP, Breezand: Andijk; St. George, Spier dijk. Purmersteijn heeft ingeschreven in het Waterland tournooi dat op 14 Aug. door de V.V. Monnikendam ge- organiseert wordt; tevens heeft men zich opgegeven voor het LOC-tour - nooi dat op 21 en 28 Aug. te Amster dam wordt gehouden. Winnaar van dit tournooi was vorig jaar de V.V. Purmerend. De stand in de Beemster-competi- tie is nu als volgt: Afdeling I. N. Beemster I 4 2 2 0 6 62 M. Beemster I 4 1 3 0 5 54 Zuiderw. Tromp 4 1 3 0 5 75 Jisperweg 3 0 2 1 2 34 Halfweg 3 0 0 3 0 28 Afdeling II. Zuid.w. Kolkp. 4 4 0 0 8 156 Puirmerenderw. 4 2 1 1 5 64 M. Beemster II 4 2 0 2 4 712 Ons Hoekje 4 1 1 2 3 55 N. Beemstei II 4 0 0 4 0 111 Finale le en 2e prijs: Zuiderweg KolkpadN. Beemster I. Finale 3e en 4e prijs: Purmeren- derwegZuiderweg Tromp of M. Beemster I. Ons Vogelhoekje DODAARS Een nu in de Beemster veel vuldig voorkomend klein dui'k- voigeltje. Grijs bruin gekleurd, maakt een nest van rottende waterplanten. Bedekt bij het verlaten van zijn nest de eieren. In verband met deze vogel is het opmerkelijk dat in Polderwateren waar de dodaars vroeger tot de vaste vogel stand behoorden, ze daar al zeldzamer worden. Terwijl toch de voedingsvoorwaarden daar niet minder zijn geworden. Schrijver dezes veronderstelt dat de'snoekenstand in bedoel de polderwateren hier de be slissende factor is. A.V.V. De Rijp-nieuws Zondag speelde het 2e elftal haar laatste nederlaag wedstrijd tegen Gr. Schermer I. Het is ook aan deze ploeg niet gelukt, de overwinning te be halen, want de wedstrijd eindigde zo als ze begonnen was 00- Door deze uitslag heeft Oosthuizen de eerste prijs behaald met de grootste over winning n.1. 20. Oudendijk bemach tigde de 2e prijs door haar 32 zege. De wedstrijd tegen Gr. Schermer was een gelijk opgaande strijd met beide doelen in gevaar maar door slecht schieten van de voorhoede van beide partijen gingen veel kansen verloren. De uitslag geeft de ver houding goed weer. Tevens was het veel te warm voor voetbal. We gaan nu rusten tot 14 Augustus. Competitie-indeling Zo even werd in de Sportkroniek de competitie-indeling vermeld van het eerste elftal van De Rijp. Deze is ingedeeld in de 4e klasse B. De in deling ziet er als volgt uit: RK AFC; Berdos; De Rjjp; WW; West-Friezen; Zouaven; ZAP; An dijk; St. George; Purmerend. Zo als u ziet zijn hierin 5 tegen standers van het seizoen 19481949 opgenomen. Het belooft weer een spannende en zware competitie te worden. Daarom le elftalspelers be nut de resterende tijd goed aan de training. HENGELSPORT Zondagmorgen hield afd. XI Pur merend van de Alg. Hengelaarsbond ter gelegenheid van haar veertig jarig bestaan in het Noord-Hollands Kanaal een onderlinge hengelwed- strijd. Er werden in totaal 101 baars jes gevangen, doch niet één boven maatse. De uitslag was: 1, 2 en 3 (na lo ting) Fr. Jonkhart, M. Zwiers, P. de Viries; 4. G. Tjeertes; 5. H. de Vries; 6. A. de Boer; 7. T. Rob; 8. C. de Boer; 9. Jb. de Vries; 10. H. van der Raay; 11. C. Ricke; 12. K. Groot; 13. S. Bruin; 14. S. Band; 15. W. Bandt; 16. H. L. Zwart; 17. P. A. de Haan; 18. H. van Anrooy; 19. S. Oortwijn; 20. C. Band. Eerste baars T. Rob; eerste baars na rust M. Zwiers. BALLONNENWEDSTRIJD Eindelijk is dan na veel passen en meten de uitslag bekend geworden van de ballonnenwedstrijd, die de Sectie Sport tijdens de sportweek heeft gehouden. Van de ruim 600 ballonnen ky/amen er ongeveer 100 kaartjes terug. De meeste uit Duits land zelfs één uit Ceskoslovenska dit is ongeveer 798 km. van Purmerend. Al de kaartjes met de verschillende brieven worden aan de kinderen te rug gegeven. De volledige uitslag is als volgt: 1ste prijs L. v. d. Velden, Schipperspad, Novy Etynk Ceskoslo venska, 798 km; 2de prijs Greta v. d. Brink, Julianastraat, Zwiesel. Duits land, 697 km; 3de prijs Willy v. d. Brink, Julianastraat, Zwiesel, Duits land, 697 km; 4de prijs Hanke Cuy- pers, Peperstraat, Konstanz, Duits land, 618 km; 5de prijs Gré Oudejans, B'burgwal, Krumbach, 608 km; 6de prijs Huib Land, H. de Grootstr., Eichstad, Duitsland 599 km; 7de prijs Neger problemen in de V.S. (Van onze correspondent). 1~\' WITTE GEWADEN gehulde mannen gemaskerd om vooral hun ware identiteit geheim te houden, waren in het holst van de nacht in een paar kleine plattelandsgemeenten in het Zuiden van de Verenigde Staten. Zij brandden blakerende vuurkruisen op het erf van kleine, nederige woningen. Zij schoten revolverhulzen leeg in huizen, waarvan de bewoners in paniek gevlucht, zyn. En al doen deze kwalijke gebeurtenissen zich voor in slechts vijf of zes van Amerika's 59.988 gemeenten, de twijfelachtige ridders van de Klu Klux Klan en andere, eveneens reeds lang verboden organisaties, vestigen meer aandacht op zichzelf en een der bedenkelijkste facetten van het Amerikaanse leven, dan zij waard zijn. [Merkwaardig optreden In het conflict tussen twee blan ken groepen, waarvan de een de zegeningen der democratie wil uit strekken tot geheel de bevolking, blank en bruin, en de ander zich daartegen bitter verzet, zijn ontplof fingen aan de orde van de dag; als zodanig moet men in de eerste plaats de nachtelijke ritten van een her leefde Ku Klux Klan bezien. Merkwaardig is daarbij, dat deze manifestaties in eerste instantie niet tegen de negers gericht waren. De „ridders" wilden eerst, klaarblijke lijk, het blanke huis „in orde bren gen". Om dat te bereiken sleurden zij 'n blanke vrouw en haar dochter uit huis en lieten haar toekijken terwijl de man, met wie de vrouw een tweede huwelijk zou aangaan door een paar vlegels werd afgerost. „Een tweede huwelijk", ook al bestond er een formele echtscheiding, was „immoreel", beslisten de ridders. Dit was voldoende aanleiding door mid del van zweepslagen de moraal van de gemeenschap te herstellen. Een ander maal nam men 'n arbeider te grazen, die te veel tijd in de kroeg zou hebben doorgebracht. Wij kunnen ons nauwelijks voor stellen, hoé volwassen mannen er toe kunnen komen cxrri op dergelijke immorele wijze te trachten morali teiten te doceren. Maar niemand zal ontkennen, dat deze gebeurtenissen in Juli 1949 plaats vonden. Klopjachten op neger bevolking Deze ritten worden vrij spoedig gevolgd door klopjachten op de ne gerbevolking. Gedurende de laatste Ria Beuse, Tuinstraat, Schenke Hal ver, Duitsland, 513 km; 8ste prijs Joh. Vrouwe, B. N. T. Straat. Schonach, Duitsland, 494 km; 9de prijs Roby Knaven, Breedstraat, Wiesthall, Duitsland, 428 km; 10de prijs Henk Vallentgoed, Kanaalschans, Gemün- den a. Main, Duitsland, 420 km; 11de prijs Paula Weber, Lindenstr., Fulda, Duitsland, 418 km. dagen is het zelfs voorgekomen, dat in Mascotte, een vlek in Florida, en in soortgelijke gehuchten in Alaba- ma, de staatspolitie enige avonden achtereen de negerbevolking moest evacueren naar de nabij zijnde ste den, omdat men erachter was geko men, dat een Ku Klux Klan groep er 's nachts op uit zou trekken. Toen deze laatsten derhalve niemand thuis troffen staken zij een aantal neger woningen in brand. De plaatselijke „sheriff" (het politiehoofd) stond machteloos tegen deze bende. En toen een detachement van de staats politie de orde kwam herstellen was het kwaad reeds geschied. Een of twee van dergelijke inci denten willen echter geenszins zeg gen, dat zoals men het wel in het buitenland heeft doen voorko men de Amerikanen er opnieuw op uit zijn hun blanke suprematie over de negerbevolking te bewijzen. Wel is het onmiskenbaar, dat door de recente gebeurtenissen de -gehele neger-kwestie in de V.S. in het felle licht der publiciteit is gesteld. Waar bij gebleken is, dat tal van blanke Zuiderlingen zich aan de kant der negers hebben geschaard. Het vasthouden aan de color-bar in het Zuiden is en blijft een be spotting van alle beloften der de mocratie. Dat er bitterheid in de harten van vele negers is, omdat de vooruitgang lang niet snel genoeg om zich heen grijpt, js evenzeer ver klaarbaar. Maar niet waar is, dat de Amerikaanse neger, door zijn twee- de-rangs-positie in de lande, een sledht Amerikaan zou zijn geworden. Van de Ku Klux Klan kant hoort men thans regelmatig beschuldigin- (Ingezonden mededeling.) en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal la uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. gen uiten dat „alle negers commu nisten zijn". Men kan daarin niet meer zien dan een poging om nieu we aanleidingen te vinden voor nachtelijke klopjachten. Zelfs al maakt een eminent zanger als Paul Robeson van zijn grote reputatie ge bruik om propaganda voor Moskou te maken. Op een openbare bijeen komst verklaarde hij, dat „niet één Amerikaans neger in hét geval van een oorlog tussen Oost en West de wapens voor de V.S. zou opnemen". Het antwoord op de-ze insinuatie is niet lang uitgebleven. Een andere neger, wiens populariteit die van Robeson dezer dagen in het honderd voudige overtreft, is van het sport veld te New York naar Washington gegaan om voor een Senaatscom missie een verklaring af te leggen. Dit is JaCkie Robinson, het best te vergelijken met onze Abe Lenstra met die verstande dat Jackie Robin son de eerste neger is geweest, die in de hoofdklasse van de nationale Amerikaanse sport, bassball als be roepsspeler werd opgenomen. Robin son heeft gestudeerd, is in' de oor log aan het front geweest en heeft tenslotte zijn carriere in de sport ge kozen Geen tweederang-burgerschap Zijn verklaring getuigde, dat hij niet alleen als athleet aanspraak maakt op zijn plaats onder de tien meest populaire Amerikaanse base- ball-spelers van het jaar. „De Ame rikaanse negers verzetten zich al tegen een tweederangs-burgerschap, lang voordat er van een communis tische partij sprake was", zei hij „en dat verzet zal krachtig doorgang vinden tot er geen discriminatie te gen ons ras meer bestaat. Die strijd kunnen en zullen wij winnen zonder de hulp van het communisme. Wij hebben die hulp ook helemaal niet nodig. „Voor mij persoonlijk is het aller minst plezierig gewikkeld te worden in een openbaar débat, dat niets te maken heeft met het feit of mijn club dit jaar kampioen wordt en of ik volgend jaar de salarisopslag krijg, dié ik mijn baas gevraagd heb. Er is natuurlijk een aantal commu nisten onder de negers, zoals er com munisten onder de blanken zijn. Maar verreweg de meeste negers, zullen onder alle omstandighedén hun land trouw zijn, of het een oor log tegen Rusland of tegen wie dan ook geldt. De negers hebben, even als alle andere minderheids- en meerderheidsgroepen, te veel be lang bij de toekomst van ons land. Dat wil niet zeggen, dat wij de strijd tegen rassenonderscheid opgeven. Wij zullen daarvoor met nog meer energie strijden juist omdat wij zo'n groot aandeel in de toekomst van ons land hébben". Jackie Robinson stond diezelfde avond weer onder de booglichten van het stadion en toen hij op spectaculaire wijze zijn club de over winning hielp behalen. Naar het Engels Tan BERTA RUCK Door J. JORISSEN V 4.1 Toen zag ik daarenboven, dat ik bloosde. Blanche Waters zag het ook. „Het spijt me", zei ze, „mag ik je daar niet Zij kon even goed gezegd hebben: „Mag nie mand dan Billy je daar kussen?" Dat deed de deur dicht, zoals mijn broer Jack gezegd zou hébben. Nu, morgen zal ik hem zeggen, waar het op staat en flink ook. HOOFDSTUK XIX. Vanmorgen was ik juist klaar met aankleden, toen ik eert lijster vlak onder mijn raam hoorde buitten. Het stoorde mij in mijn overpeinzingen van een vrij belangrijk onderwerp; namelijk: Wat zou mijn chef vandaag zeggen over die épiso de vangisteren? In welke geest, in welke woorden zou hij zijn excuses maken? Ik weet natuurlijk, dat er eigenlijk geen excuus voor te vinden is. Excuses zouden het nog erger maken. Het enig mogelijke excuus, dat een man, die een meisje, dat niet van hem is, gekust heeft, zou kunnen zijn: „Ik vrees, dat u het mij niet zult vergeven, maar ik kon er niets aan doen" waarin op gesloten zou kunnen liggen „ik zou het weer doen. als dc gelegenheid zich voordeed". Dat was hier echter geheel buiten kwestie, •aangezien er geen kus van die soort gegeven was. De daad zelf was echter evenmin te excuse ren, nog minder zelfs. Om mij op het haar te kussen! Wel, toen ik vanmorgen met mijn borstel in de hand voor mijn spiegel stond, bloosde ik weer even erg bij de herinnering er aan, en kon die maar niet zo wegborstelén. Het zou mij misschien niet zo woedend ge maakt hebben als het niet de eerste keer ge weest was Nooit had ik iémand nog toegestaan, zo iets te proberen. En nu had hij het gedaan! Wat kan hij er over zeggen? „Ik wist er niets anders op het was de schuld van mijn oom". Ja, maar voor dat 'excuus heb ik een ant woord klaar. „Ik werd er toe gebracht, omdat ik zo'n af schuwelijke avond gehad had, ik voelde, of ik Ja, maar dat had hij niet mogen doen! Ik had ook een afschuwelijke avond gehad, maar ik'had geen behoefte 'gevoeld, om iemand te kussen. „Ik kon zo gauw niets anders bedenken". Oruzin! Een zakenman, die zijn verstand da gelijks schérpt in zijn omgang met anderen, even scherpzinnig als hij, die terwijl hij spreekt, allerlei excuses, plannen, beloften en wat al niet meer te bedenken heeft Om mij te overtuigen, zal hjj heel wat anders moeten zeggen. Weer hoorde i'k 'het gefluit. Het was erg een tonig voor een zwarte lijster. Daarop klonk ér een harde tik tegen mijn open raam. Het was een kiezelsteentje, dat er tegen gegooid was. Dit deed mij even ontstellen, het bracht mij de oude da-gen thuis weer in de gedachte; als Sedney dan bij ons gelogeerd was. deed hij het altijd, om mij daarmee uit te nodigen tot een wandelingetje voor het ontbijt. „Het moet Theo z^jn", zei ik overluid tot mij zelf, maar iets binnenin mij zei mij, dat zij het niet was. Ik keek naar buiten. Ja, daar op het pad onder mijn raam stond mijn Chef naar boven te kijken. Zijn blonde haar léék wel goud in de morgenzon. Te wachten, totdat i'k ook naar buiten kom? Steentjes omhoog gooien, om mijn aandacht te trekken? Wie had hem dat geleerd? „Goeden morgen", zei hij kalm. „Zou je willen beneden komen, als je klaar bent?" Ik knikte zo knorrig terug, als ik maar kon, en trok mij meteen terug. I'k was hélemaal 'klaar, maar ik bleef dood stil voor de spiegel van mijn 'kleerkast staan, om hem te laten wachten. Toen ging ik naar de deur, maar kwam weer terug en zette een 'hoed op. Anders ga ik meestal net als Blanche en Theo zonder hoed de tuin in, maar nu wilde ik de meest mogelijke beschutting hebben, als ik zijn excuses te horen zou krijgen, welke die ook zijn mochten. Als hij, wat dan ook, zou beginnen te zeggen over die vluchtige kus. dan zou ik hem niet helpen, niet tegemoet komen in iets. Ik kon wachten. Hij mocht mij alles uitleggen en er bij stotteren, zoals hij nog nooit gestotterd heeft. Kalm ging ik naar beneden. Een van de meiden schoof haar stoffer en blik wat op zijde, opdat i'k er langs zou kunnen. Daarbij zag ik i!ets, dat mij weer korzelig maakte. Op dat blik lag een handvol rose, gekristalli seerde rozenblaadjes en een paar keline, zil veren h.oefij-zertjes Theodora's confetti. Zou ik di'e 's avonds op mijn weg naar boven van tussen mijn japon verloren hebben? Moest ik weer aan gisteravond herinnerd worden? Ik las ook iets meer dan onderdanige beleefdfheid in de glimlach van de mei'd, toen zij „goede morgen, juffrouw Nancy" zei. Waarom kunnen ze niet ..juffrouw Trant" zeggen? Vinden zij het niet de moeite waard voor zo'n korten tijd naar hun idee? Ik was nog maar even gekalmeerd toén i'k mij tegenover de Baas bevond. „Laten we deze kant uitgaan", zei hij, terwijl hij 'het kleine witte hekje openhield, dat naar de rozentuin leidt. Wat zou ik van die rozentuin genoten hebben, als i'k daar in mijn eentje had kunnen wande len voor het ontbijt! Wij liepen langzaam naast elkaar voort tus sen de Maman Cochets (een andere nagalm van de vorige avond), totdat wij aan het eind gekomen waren. Toen begon hij: „I'k wilde van deze gelegenheid gebruik ma ken om je iets te zeggen". Zijn toon was rustig. De uitdrukking van zijn gelaat leek niet in het minst op het mas ker, dat hij op kantoor draagt, noch op gisteren avond. Ik kon er niets op lezen. Ik hoop dat datzelfde van het mijne kon ge zegd worden. Ik wachtte, opdat hij voort zou gaan. „Ik kan je zeggen", -ging hij voort, „dat ik spijt heb gehad Gisterenavond zeker? Een eigenaardige ma nier, om het uit te drukken! „Al een poosje spijt heb gehad, dat ik jou gevraagd heb, om deze positie in te nemen". „O!" Wij liepen nogmaals het pad tussen de rozen af. „Ik bedoel", voegde hij er bedaard aan toe, „dat i'k spijt héb, dat i'k een meisje zoals jij bent, gevoeliger en levendiger dan ik mij voor gesteld 'had Wat had hij zich dan toch voorgesteld? „in de-ze zaak betrokken heb". „O!" „Ik denk, dat ik beter had moeten weten. Ik had het jou nooit moeten vragen". „O", zei ik voor de derde keer en i-k had geen plan er iets aan toe te voegen, maar on willekeurig ging ik wel wat scherp voort: „En wie van je andere typisten had je dan liever gehad? Juffrouw Robinson?" (Wordt vervolgd).

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3