schudt uw lever wakker tonica en Spel is Verloofd Snoeki Poeki BEEMSTER. Onder grote belang stelling de toneelzaal van het Herenhuis was geheel gevuld - voerde de Hoornse toneelvereniging „Kunst naar Kracht" onder regie van de heer Ridderi.khoff het blijspel „Snoeki Poeki" op. Er is door de aanwezigen onbedaarlijk gelachen om het idiote kermisstuk. Er werd uitstekend gespeeld, goede rolkennis, en goede rolver deling maakten dat alles klopte als een bus. Velen zouden dezelfde tonelisten wel eens willen zien in een toneel stuk dat op een hoger plan staat. Want spelen kunnen de mensen van „Kunst naar Kracht" wel. Het Stevers muziek-ensemble zorg de voor het muzikale gedeelte gedu rende de uitvoering en daarna voor goede balmuziek. BEEMSTER BRANDWEERJUNIOREN IN ACTIE BEEMSTER. In de kampeerweek te Laag-Soeren der jongens van de ITerv. Gemeente, werd op een middag in de brandende zon een oefenpartijtje voet bal gespeeld. Vlak bij het voetbalveld brak door met lucifers spelende kin deren brand uit in een hooiberg. Op de aangrenzende boerderij was op dat ogenblik geen manvolk aanwezig. Maai de vijf en dertig kampeerders waren in een oogwenk ter plaatse en gaven een ferm staaltje te zien van bluswerk met de primitiefste middelen. Met alles wat maar water bevatten kon werd de étrijd tegen het vuur aangebonden. Een aangrenzende hooiberg op enige meters van de brand werd nat gehouden. En het lukte de jongens 0111 de vuur haard zelf in te perken tot een gloeiende en rokende massa, zodat overslaan van de brand werd voorkomen. Toen na drie kwartier de brandweer met een slang op de waterleiding in werking trad, behoefde zij slechts het werk van de jongens te voltooien. De bewoner van de boerderij gaf van zijn dank baarheid blijk voor dit snel en kordaat optreden, waardoor ongetwijfeld een ramp werd voorkomen, door de jongens op limonade te tractoren, toen zij de bal alweer aan het rollen hadden ge- bvachk. BURGERLIJKE STAND OOSTHUIZEN. Ondertrouwd: Ro- to&rtus Jacob Blasweiler, oud 27 jaar te Amsterdam en Aaltje Hot ten-tot oud 18 jaar. Ons Vogelhoekje DE KOEROEK De Koekoek is onze enige broedparasiet. Legt haar eieren bij voorkeur in de nesten van kleine zangvogels. In uiterlijk iets gelijkend op de Sperwer, speciaal de bruine variëteit. Leeft niet in paren. Is een on verzadigbare rupsenverslinder, Zelfs de rupsen van de Ata lanta, die speciaal op de brand netels leven, zijn voor de koekoek een lekkernij. Zijn de v '-matste tien jaren sterk toegc- j nomen in deze streken. In de i Eilandspolder bv. kan men er soms wel eens tien of twaalf bij elkaar aantreffen in de lage wilgenbomen langs de tuinen. Als blanken gingen zij heen als negers keerden zij terug BEEMSTER. „Waar gaat de reis naar toe, meester ,,Egmond aan Zee, kinderen! We gaan vandaag zwemmen en pootjebajen". Daar komen de bussen van Hooijberg al aan. Meester Hessen en de andere onderwijskrachten van school Rij per- weg, plus de Oudercommissie, hielden een oogje in Jt zeil tot alle leerlingen waren ingestapt en daar ging het in de richting Alkmaar. Eerst naar de Her tenkamp. 's Jonge, wat vonden ze de apen mooi, ze werden niet „loof" om er naar te kijken. Én jawel, wie kwa men er daar ook aan om met de apen kennis te maken de leerlingen van school Noord-Beemster. „Instappen kinderen, we kunnen niet de hele dag voor de apenkooi blijven staan. Gauw een versnapering verorberen en dan naar de zee". In Egmond aangekomen werd dadelijk het stille strand opgezocht. De spullen werden dra uitgetrokken en de zwemcostuums, in zoverre voorradig, aangetrokken. Dat zou hem wezen, een duik in het frisse water. Als bikkels. Moeder had het kroost Donderdag avond goed onderhanden gehad, er was geboend en geschrobt. zodat ze glommen als bikkels. Had het maar niet gedaan, moeder, 't had zeep, handdoeken en tranen bespaard, want je had je eigen Piet of Klaas, Jannetje en Grietje, die zo schoon als zilver wa ren, na het bad in de Noordzeegolfjes niet meer herkend. Negerkindertjes waren het geworden. De gehele school Rij per weg had in de stookolie gebaad. Dat was wat. Met zand probeerden ze elkander blank te schuren. Er was echter geen grond in te krijgen. Nu, dan maa,r zo de spullen aan. Het was gewoon een strop. Afijn, er was niets aan te doen, en de dag was nog niet om. Bergen en liet speelduin. Hier kwam Klaas Zijp in actie. Wat heeft hij de jongens en meisjes laten rennen. Van daar naar „De Bedriegertjes". De hoge glijbaan was het meest in trek. Het meest genoten de geleiders nog van zo'n glijbaantje. Mevrouw Beunders maakte dan ook een opname van deze jolige glijers. Op het rad van avontuur werden kansen en broeken verspeeld. Intussen werd ook de inwendige mens niet vergeten, maar Siem en Arie lieten de sirenes ééns loeien, als waar schuwing dat het tijd was om op te breken. Jammer genoeg was daar het einde al van het schoolfeest. Niets aan te doen. Instappen en huistoe. Thuis gekomen ging jong en oud andermaal in het bad, want stookolie en schone beddelakens is geen com binatie. BUURT-FINALES BEEMSTER. De finales van de Buurtvoetbalcompetitie worden Zon dagmiddag op liet sportterrein gehou den. Het programma luidt: Noord-Beem ster 1Kolkpad-Zuiderweg om de le en 2e prijs; Buurt ver Tromp -Punner- enderweg om de 3e en 4e prijs. PLAATSELIJK NIEUWS GAAT VOOR BEEMSTER. Jammer genoeg kun nen wij geen uitgebreid verslag geven van het zilveren feest van „Oud West- Friesland", waaraan ook heeft mede gewerkt onze plaatsgenoot de heer Hemmes. Onze krant is momenteel te klein om belangrijke gebeurtenissen aJs deze te plaatsen. Ons plaatselijk nieuws gaat voor. FOK-ONDERSCHEIDINGEN BEEMSTER. Op de grote Land bouwtentoonstelling te Opmeer be haalden de varkensfokkers D. en Joh. Oostwouder de volgende onderschei dingen Drachtige zeugen: 4e prijs D. Oost wouder. Rubriek E, Beren geboren vóór 1 Juni 1946: IA prijs D. Oostwouder; 1B prijs Joh. Oostwoiider2B prijs D. Oostwouder; Rubriek F, Beren geboren 11a 31 Mei 1946, 3B prijs D. Oostwouder. De wisselbeker aangeboden door het Varkensstamboek „Alkmaar" voor de kampioen in de rubrieken E en F be haalde de heer D. Oostwouder met de Beer „p 2140". Rubriek G, twee- en drietallen fok- varkens uit één toom: le prijs Joh, Oostwouder. 250 LEDEN GEWONNEN VOOR HET GOEDE DOEL! PURMERKND. Na voor de Neder landse Vereniging tot bescherming van dieren te 's-Gravcnhage. meer dan 150 leden gemaakt te hebben, bracht Mevr. J. Dokter te Purmerend haar 100ste lid aan voor de Sophia-vereni- giug tot bescherming van dieren, te Amsterdam. Mede voor al hct|andere propagandistisch werk door haar ver richt, werd haar dezer dagen het in signe voor bijzondere verdiensten van de Sophia-vereniging uitgereikt. Dat ze nog lang de energie zal vinden in dezelfde richting voort te gaan, is de wens van de gehele Jeugdafdeling Purmerend van de Sopïna-'vereniging tot bescherming van dieren. BOOTTOCHT PURMERKND. De Jeugdcommissie van Purmersteijn heeft evenals vorig jaar weer een boottocht voor haar jeugdige leden vastgesteld op Zondag 8 Augustus. Ging men vorig jaar naar Alkmaar, waar met 4 welpenelftallen tegen de Boys gespeeld werd, thans heeft nten het oog laten vallen op Schoorl en omgeving. Het is te wensen, dat de jongelui beter weer treffen dan vorig jaar, want toen was 8 Augustus uitgekozen en velen zullen zich die dag nog wel kunnen herinneren! ZANGSUCCES OOSTHUIZEN. Onder leiding van de heer Heft' uit Edam nam het dameszangkoor D.Z.K.O. Donderdag jl, deel aan het concours te Hierden. Het koor, dat uitkwam in de eerste afdleling. wist met 311 punten een eerste prijs te behalen. Onze felici tatie! V j (Ingezonden mededeling.) en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In yw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, liet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig én loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. PURMERENDER SPORT-VARIA We krijgen in Purmerend toch nog een plaatselijke derby. Purmerend 2 en Purmersteijn 3 zijn n.1. in dezelfde afdeling geplaatst. De visclub afd. XI van Purmerend heeft een uitnodiging ontvangen om op 14 Augustus deel te nemen aan het internationale visconcours voor dames- en herenleden te Namur-Sur-Meuse in België. t De duivenvereniging B.E.P. houdt a.s. Zondag een wedstrijd voor jonge duiven vanaf Vilvoorde. Zowel Purmerend als Purmersteijn hebben ingeschreven in het L.O.C.- tournooi, dat op 21 en 28 Aug. te Am sterdam wordt gehouden. De winnaar ontvangt voor een jaar de Zilveren schoen. Deze is op het ogenblik in het bezit van de R.K. Voetbalvereen. Purmerend. Purmersteijn speelt zijn eerste wedstrijd tegen de 4e klassér Texel en Purmerend tegen de organi serende vereniging L.O.C. De jaarlijkse harddraverij zal gehou den worden op 16 vSeptember. De toto zal aanwezig zijn. Tot slot vuurwerk. Afd. XI houdt a.s. Zondag voor haar leden een viswedstrijd in de Purrner- ring vaart. Het le en 2e twaalftal van B.E.P. zijn ingedeeld. B.E.P. 1 komt uit in de 3e klasse van de K.N.K.B. met de volgende verenigingen: D.D.V., Altius, De Tovers, Soesterkwartier, Fortuna, Oosterpark. B.E.P.-2 in de Res. 3e klasse met: Blauw-Wit 4, A'mun 2, Groen-Geel 2, D.E.D. 2, K.Z. 3, Land- lust 2, Luto 2, Roda 2 en Watervliet 2. DUIVENSPORT Voor de wedstrijd vanaf Roozendaal bestond grote belangstelling. 136 jonge duiven werden bij mooi weer gelost om 8.15 uur. Fraaie prijzen waren door de winkeliers voor deze vlucht uitge loofd. Dat deze in dankbaarheid wer den aanvaard is te begrijpen. De uitslag was als volgt: 1. J. Beukenkamp, aankomst 10.04 Uur; 2. P. v. d. Velde, 10.08.19; 3. W. Zijp, 10.09.29; 4. C. Tump, 10.07.30; 5. C. Koeman, 10.13.38. Verder werden 6, 16 en 17 D. Boots, 7, 9, 11, 14, 19 Jb. de Lange; 8, 20, 21 P. Zuidewind; 10 J. Stolp; 12, 13 Ch. de Gier; 15 A. J. Oudejans; 18, 23, 24 W. Zijp; 22, 25 J. Buse; 26 C. Koeman; 27 M. Spaans. ATHLETIEK Ondanks vele invallers wegens de vacantie, wist de atletiekvereniging N.E.A.Volharding haar tweede plaats in de athletiek-vierkamp tussen Blauw- Wit, Meteoor en Volewijekera te hand haven. 28 Augustus wordt de derde macht gehouden. Hier valt dan tevens de beslissing. De voornaamste uitslagen van j.1. Zondag, welke wedstrijden ge houden werden in het Olympiade stadion, waren voor onze Purmerenders als volgt: Dames: 100 meter 1. Ch. de Goede en 3. Tiny Brand; hoogspringen: l. Oer. I-looyberg; kogelstoten: 3. Ger. Hoojj- herg; Heren: 800 meter: 3. A. Geuzen- broek; kogelstoten: 3. H. Hooijberg; discuswerpen: 2. D. Hooyberg; hoog springen: 1. W. Tromp. Na twee wedstrijden is de stand nu: 1. Meteoor, Amsterdam; 2. N.E.A.- Volharding, Purmerend; 3. Blauvc-Wit, Amsterdam; 4. Volewijckers, Amster dam. DE VIERDAAGSE De Vierdaagse wandelaars hebben met succes deelgenomen aan het groot wandelfestijn te Nijmegen. Zonder uit vallers kwam de kranige ploeg van de wandelvereniging Purmerend "en Om streken j.1. Zaterdag in de Marktstad aan. Velen waren aanwezig om de kranige jongens en meisjes, dames en heren te huldigen. Met bloemen over laden en niet muziek voorop van de Arb. muziekvereniging „Kunst na Ar beid" liepen zij hun „ere rondje" doen de stad. 's Avonds was er een gezellig diner in hotel „Paradijs" van de heer Aarse, waar vele waarderende woorden werden gesproken, o.a. door de burge meester mr. Kooiman, een afgevaar digde van de N.H.W.B. de heer Blom, de heer C.Beukenkmap namens dé Sectie Sport, de heer Idenburg namens „Kunst 11a Arbeid", de heer Groenou aan de verzorgsters, de heer T. Boot als erelid. De actieve voorzitter der vereeniging de heer Sarlie, bedankte alle sprekers voor de vriendelijke woorden en had het genoegen aan de heer G. Edel, die voor de vijfde maal de Vierdaagse met goed gevolg had uitgelopen, een tegel aan te bieden). De heer Edel is nu de tweede persoon in Waterland, die het zilveren kruis heeft behaald. Een pres tatie voor deze ruim 70-jarige. die zeer zeker vermeld mag worden. De ver zorgsters en verzorgers mochten nog een fraaie ruiker bloemen in ontvangst nemen. De heren Honijk en Otjes dank ten voor deze attentie. Het is een goed idee geweest, de tippelaars na afloop der Vierdaagse nog eens bijeen te brengen. De .stem ming was prima, een uitstekend diner vele bloemen en wat wel het voornaam ste was, alleen deelnemers(sters) in het bezit van liet Vierdaagse kruisje. De volgende personen waren de ge lukkigen: mevr. Kaiser, mevr. Sarfie, mej. Potgieser, A, Veen, F. Banga, G. Meijn. M. Vet, D. Meijn, T. Sarlie en M. Veen. De heren G. Edel, Tb Hartman, E. Wiedijk. H. Modder, J. Veis, C. v. Groenou, A. Edel, P. Buur», A. v. d. Velden, E. Veen, J. Komen, L. Sarlie, J. Timmerman en P. Brugge. Onze gelukwensen! DE LUVA VERLOTING Ten overstaan van de heren no tarissen L. C. J. Waldorp, L. W. A. Duynstee, J. L. Neuteboom te 's- Gravenhage, vond de trekking plaats van de gehouden Luva-verloting. De hoofdprijs ter waarde van 10.000 viel op lot A no. 6$346, op lot B no. 68346, op lot C no. 68346 De tweede prijs viel op lot A no. 105685, op lot B no. 105685, op lot C no. 105685. De derde prijs op lot A no. 36308, op lot B no. 36308, op lot C no. 36308. Naar het Engels van BERTA RUCK Door J. JORISSEN 42 (Die zou voor haar hele leven genoeg gege vens opgedaan hebben om de familie Waters na te doen). „Of juffrouw Holt?" Die zou, dat weet ik, 't uitgeschreeuwd heb ben, als hij haar die eigenaardige kus gegeven had. „Juffrouw Smiflh, is natuurlijk niet vrij meer, wat betreft haar affecties". „Zo? En zou dat een hinderpaal geweest zijn? Ook bij een zaak als deze?" hernam de Baas en keek mij scherp aan. Ik wist, wat hij bedoelde. Hij dacht aan de naam van Sydney Vandeleur, die de Majoor gisteren zo onhandig op het tapijt had gebracht. Ik keek de Baas recht in het gelaat, terwijl ik rustiig zei: ..Dat zou ik wel denken". Daarop zei 'hij: „O!" Toen volgde een tweede pauze. Meneer Waters moest nu toch stellig tot het punt in kwestie komen en zeggen, wat hij meende te moeten zeggen, omtrent zijn gedrag van de vorige avond. Niets van dat alles gebeurde echter. „Je begrijpt dus, dat het mij spijt, dat ik je al deze onaangenaamheden bezorgd heb!" begon hij weerGoed. Nu zou ik je dus behoren voor te stellen om je te ontheffen van onze overeenkomst". -j»?" Ik keek hem hoopvol aan. „Maar, zie je, dat kan ik niet. doen", ver volgde hij langzaam. „De reden, die mü er toe noodzaakte^ is er nog". „O!" Nog een laantje. „Nu moet ik je nog iets zeggen", ging hij voort; en nu dacht ik werkelijk, dat ik wist, wat er komen zou „ik bedoel over gisteren avond". Ik zei niet „a!" ik wachtte rugtig op eijn excuses. „Ik ben bang, dat ik gisteren vóór het eten in het salon wel wat onbeleefd was". „Vóór het eten?" herhaaldelijk ik, geheel vergeten, wat er toen gebeuird kon zijn. „Ja, tofen je mij wat vroeg betreffende dat plaatsje in Wales, Port Cariad", zei hij. „Ik vertelde je wel wat kortaf, vrees ik, dat daar een houten vrouw was". „O, ja!" „Nu, die is er ook. Het is een voorsteven- beeld van een schip, dat daar jaren geleden in de baai vergaan is", legde de Baas uit. „Ze heb ben het op de klip neergezet een eind van die huisjes af. Dat had i'k je er dadelijk bij moeten vertellen". Zo, en had hij mij nog niet meer te vertel len? Met al die „o's" en pauzen duurde het lang voor hij aan die onvergeeflijke kus toe kwam en toch voelde ik, dat zijn geest er van vervuld was, hoewel hij eerst al dat an dere opdoemde. „Verder", ging hij bedaard voort, „is er nog iets, waarover ik gisterenavond nog lang heb liggen denken". Gelukkig! Eindelijk! „Ik wou je voorstellen begon hij, toen opeens een luide kreet weerklonk: „Hier zijn ze, hier zijn ze! Ik had het kun nen weten. Niets zo geschikt als een rozen tuin!" Het volgende ogenblik stond Oom Alb'ert voor ons. Hij wreef zich de handen en grijnsde van plezier. „Jongelui, het ontbijt is klaar. Hebben jul lie de gong niet gehoord? Neen, natuurlijk niet. Jullie hadden wel wat anders om naar te luisteren zoals ik tegen h'en zei. Ik} had je gehoord, Billy. Ik hoorde je een half uur gele den onder haar raam fluiten. Dat gaat zo als je vroeg wakker bent, maar komen jullie nu mee". Hij stak.zijn ene arm door die van zyn neef, de andere door mijn arm en stapte zo met onsi terug. „Ik zei tegen je moeder, dat ik jullie wel zou gaan roepen". Hij stapte vrolijk met ons voort (niet dat wij vrolijk waren) en praatte maar steeds door. „Niets kan het toch halen bij de geur van spek en 'koffie! Ze zeggen wel eens dat de geur beter is dan de smaak. Ik herinner mij een jonge dame, Nancy, «maar ze was een cynisch persoontj'e 'en lang zo mooi niet als jij die beweren wilde, dat gebakken spek en liefde beter waren, als je ze in het voor uitzicht had, dan als je er aan toe was. Ik hoop, dat jij 'er niet zo over denkt". „Neen, o, neen!" riep ik, gedeeltelijk om dat ik voelde, dat ik het oneens moest zijn met iemand, gedeeltelijk, omdat ik besefte dat de onvermijdelijke uitwerking van deze ake lige, oude man op zijn neef was om deze met stomheid He slaan, w;ar hij eigenlijk nad moe ten spreken. „Dat wist ik ook wel", antwoordde om Al- bert, terwijl hij mijn arm liefkozend drukte. „Zo hoort het ook. Ik houd niet van dat nieu werwetse, waarbij alles zo lang ontleed wordt, dat er nfets meer van over is. En jij?" „Ik haat het", zei ik ondeugend ik be doelde, om mijn arm zo stevig vastgedrukt te hebben door een afschuwelijk familielid, dat nooit familie van mij zou worden. „Daar ben i'k van overtuigd! Dat is) dus in orde. Ik ben blij, dat Billy'si meisje in zovele opzichten de mening deelt van Billy's oom. Daarom meen ik jullie vanmorgen mee uit. Ja, jou ook mijn jongen. Ik zou de tortelduiven niet graag scheiden. Ik wou, dat je je moeder vroeg, of z\j soms geen plannen heeft voor vanmorgen, dan neem ik jullie in mijn auto mee, om je iets te laten zien, dat jullie goed keuring ook stellig zal wegdragen". „Goede genade", dacht ik, „wat zal 't nu weer zijn?" Ik las dezelfde vragen in de ogen van de Baas. Een ogenblik later traden wij de ontbijtka mer binnen, waar de anderen, Cariad incluis, al begonnen waren. Wij behoefden niet lang'te wachten op het antwoord op onze onuitgesproken vraag „Nu, Mary", begon oom Albert bijna onmid dellijk, „ik zei daar juist tegen de jongelui, dat zij vanmorgen even met mij er o.p uit moeten. Het is zulk prachtig weer, en ik wou hun iets laten zien. Je mag driemaal raden neen, toch niet (Daar werd hij door Theo in de rede gevallen, die opsprong van haar stoel en riep: „Trouwcadeaux! Dat schilderij!") „want ik vind het veel te gezellig", ging de oude man voort, „om het zelf te kunnen ver tellen. Een schilderij? Neen, kind. Iets, om het schilderij in te plaatsen. Een huis, dat te huur staat". „Een huis!" fluisterde Blanche. Zij zag zich schijnbaar in gedachte reeds bezig, om dat huis te helpen versieren, er de bloemen te schikken. „Een allerliefst huis. maar vijftien mijl hier vandaan. Juist geschikt voor Billy en zijn Nanpy, om er in te trékken, zodra zij ge trouwd zijn", zei het bejaarde enfant terrible. „Ik weet, dat ze, zodra ze het gezien hebben, de auto laten voorkomen en een bijzondere toestemming voor 'hun huwelijk gaan aanvra-* gen". Ik wendde mijn bli'kkfen naar mevrouw Wa ters, alsof ik haar hulp wilde inroepen, om het gesprek op iets anders te brengen; zij knik te alleen even, glimlachte en zei daarop: (Wordt vervolgd).

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3