I» Lesley en Sydney weten alles van elkaar, zelfs op een afstand Dit jaar geen emigratie meer naar Canada im •lam •lom door J. D. v«w Exter DE RIJPER 2 Telepathie-per-radio in Engeland: Australisch echtpaar voor de radio brengt opschudding (Van onze Londense correspondent) WEINIG PROGRAMMA'S van de BBC hebben zo van zich doen spreken als de huidige serie telepathische uitzendingen van het jonge Austra lische echtpaar Piddington. Vele sceptici hielden in het begin stijf en strak vol, dat deze verbazingwekkende demonstraties van het overbrengen en het lezen van gedachten, waaraan millioenen Engelse luisteraars nu weke lijks thuis deelnemen, om het zacht uit te drukken „afgesproken werk" was. Zelfs de meest verstokte „bestaat niet, ik geloof er niet aan"-brigade waaronder aanvankelijk de meeste dagbladen begint nu echter toe te geven, dat men hier inderdaad te doen heeft met een ver ontwikkelde toe passing der telepathie. gevolgd door eein half dozijn pers- auto's, die zich ervan wilden over tuigen dat de taxi nergens stopte! Daar heel Engeland naar deze uit zending zat te luisteren, had Lesley zo er bedrog in het spel was, immers even uit kunnen stappen en een luisterende vriend kunnen opbellen, die dan het woord Oklahoma al over de BBC had kunnen horen. De taxi stop-te onderweg echter nergens en tegen dait het half uur om was, gaf Lesley de chauffeur opdracht naar de BBC te rijden. Toen zij uit de taxi stapte overhandigde zijeen papiertje aan de op de stoep wach tende jury, waarop zij onderweg het woord Oklahoma had geschreven. ledereen kan het leren Donderdagsavonds Toen de uitzendingen <irie weken geleden begonnen, was het eerst een kwestie van gedachten- lezen tussen het publiek in de BBC studio en de Piddingtons. De char mante 23-jarige mevr. Lesley Pid dington stond dan meestal geblind doekt op het studiotoneel, met haar rug naar het publiek, terwijl haar man, Sydney Piddington, vooraan in de zaal stond. Willekeurige leden uit de zaal konden dan een woord bedenken, of zelfs een hele zin, dit op ©en papiertje schrijven en aan Sydney overhandigden. Deze nam het gegevene dan in zijn gedachten op en zond het telepatisoh door naar zijn geblinddoekte vrouw, die het na enkele seconden hardop herhaalde. Op dezelfde wijze kon het studiopubliek een naam van een instrument aan wijzen op een schoolbord waarop de namen van alle muziekinstrumenten geschreven stonden, en ook dit „sein de" Sydney door naar zijn vrouw op het toneel. Haar antwoorden waren altijd juist. Een sterker staaltje kreeg men, toen men het BBC-orkest in de zaal liet spelen en de blonde Lesley, die met haar rug maar het orkest op het toneel stond, telepatisch het ogen blik moest „ontvangen" waarop haar man haar zou „seinen" dat zy zich om moest draaien, het orkest moest stoppen door haar beide handen op te heffen en de eveneens „geseinde" naam te noemen van de volgende me lodie die het orkest moest spelen. Zowel het moment waarop zij het orkest moest stoppen bij een be paald woord in het refrein als de naam van de volgende melodie, wer den even van tevoren door wille keurige leden van het studiopubliek op een papiertje geschreven en aan haar man overhandigd, die aan. het andere eind van de zaal stond en deze instructies dan naar zyn vrouw op het toneel seinde. Keer op keer draaide zij zich bij het bewuste woord, dat steeds veranderd werd, om. stopte het orkest en gaf de cor recte naam van het volgende liedje. Sterk Zoveel verdeeldheid kwam er na de eerste uitzendingen van de kant der luisteraars thuis, die meenden dat het studiopubliek omgekocht was, dat men de demonstraties tot buiten de studio ging uitstrekken. De vol gende keer werd Lesley in de Lon dense Tower gezet, een half uur rij den van de studio verwijderd, ter wijl haar echtgenoot van de studio uit telepatische „opgaven" naar haar zond, die hem ter plaatse gegeven werden door een „jury", samengesteld uit ongelovige luisteraars en een paar doctoren, zodat ©r van trucs of bedrog geen sprake kon zijn. Zon der haperen kwamen Lesley's ant woorden correct over de in de Tower opgestelde microfoon terug. Sterker Verleden week Donderdag kwam de meest sensationele uitzending, die nu zelfs de meest wantrouwende dag bladen van de „echtheid" der Pid dingtons heeft overtuigd. Terwijl Sydney in de studiozaal was, werd ergens op straat een willekeurige taxi aangeroepen, waar men Lesley in deed stappen. De chauffeur die geen idee had wie zijn vrachtje was en zelfs niet kon vermoeden, dat h\j deel uit zou maken van de meest sensationele show der BBC, kreeg opdracht om een half uur rond te gaan rijden. In deze wereldstad krij gen taxi's wel meer zonderlinge op drachten en de man stelde dan ook geen vragen, maar ging In het wilde weg rondrijden. Een uit publiek bestaande „jury" in de studio waaronder o.a. we derom een paar doctoren en uiterst sceptische krantenmannen koos inmiddels de naam van een in Lon den lopende revue, Oklahoma ge naamd, die toen aan de zich even eens in de zaal bevindende Sydney gegeven werd. Sydney concentreer de zich op zijn vrouw, die ergens in Londen in haar taxi rondreed, Sterkst Later in hetzelfde programma die avond, demonstreerde Sydney Pid dington een nog sterker stukje, dit maal met de luisteraars thuis. Over de studiomicrofoon kondigde h\j aan dat hü met tussenpozen van vijf minuten telepatisch namen van da gen, getallen, kleuren en voorwer pen zou „seinen" naar alle luister aars in Engeland. Men moest slechts stil bij zijn radio blijven zitten, naar het plafond kijken, en dan zou men het door hem gewilde begrip ont vangen. Duizenden brieven bereikten hierna de BBC met de correct „ont vangen" telepatische beelden. Voor al de „geseinde" naam van een dag bleek een groot succes. Ontelbare luisteraars hadden op de aangegeven minuut een beeld in hun gedachten gekregen van een wasljjn met wap perend goed eraan. Piddington's se lectie was Inderdaad „Maandag" ge weest en htj had geconcentreerd op het beeld van een waslijn. Nieuwe sport De Fiddington-show is nu zo lang zamerhand een nieuwe sport gewor den. Zondag jl. „zond" Piddington beelden uit vanaf de stoel van de hoofdredacteur van de Sunday Dis paton, höt Zondagsblad van de Daily Mail. De uitzending was om drie uur 's middags en de resultaten van de ontvangst door het publiek, die a.s. Zondag in het blad zullen wor den aangekondigd, zullen waarschijn lijk de proef op de som worden. Elke vijf minuten zond Piddington een be grip uit naar de thuiszittende drie millioen lezers van het blad. Het eerste was een kleur, het tweede een dier en het derde een huishoudelijk voorwerp. De oplossingen, nl. welke kleur, welk dier en welk voorwerp, werden tegelijkertijd door Pidding ton in een gesloten enveloppe aan de hoofdredacteur overhandigd, en zul len eveneens Zondag gepubliceerd worden, tegelijk met een analyse van de enorme stapels brieven met oplossingen van lezers die intussen bij de krant zijn binnengestroomd. Oefening Piddington zelf ontwikkelde deze kunst van het gedachten overbren gen en -lezen, terwijl hij in Japanse krijgsgevangenschap was gedurende de oorlog. Hij oefende het in het kamp met zijn vriend Russell Brad- don, om de tijd te doden. Na de oor log ontmoette h\j de jeugdige actrice Lesley Pope in Australië, waar zij trouwden. Al spoedig merkten zij dat beiden volkomen telepatisch waren en eikaars gedachten konden lezen, zelfs als zij kilometers van elkaar ver wijderd waren, hetgeen soms ook zijn bezwaren Had! Sydney, die nu vijf jaar lang met telepathie geëxperimenteerd heeft, is ervan overtuigd, dat de menselijke hersenen een klein maar uiterst ge voelig- zend- en ontvangststation zijn, dat in staat is om golven uit te zender die, wanneer een ander stel hersenen op „ontvangen" zijn inge schakeld, met even grote nauwkeu righeid kunnen worden opgevangen als waarmee een radiotoestel radio- uitzendingen opvangt. Volgens Piddington z\jn vrouwen over het algemeen betere „ontvan gers" dan mannen, hoewel het zend- vermogen bij beiden even groot is. Iedereen zou het, naar hjj zegt, kun nen leren! Tijd en afstand maken geen verschil in het zenden en ont vangen. De enige vereiste is dat de ontvanger volkomen rustig is en zjjn gedachten „blank" houdt, zodat de „draadloze" verbinding het beste tot stand kan komen. In het begin, aldus Sydney, kan men het het beste proberen door tegenover elkaar aan een tafel te gaan zitten en te con centreren. Indien men iets verder is en men gedachten gaat overbren gen op afwezige personen, moet men beginnen zich die persoon duidelijk voor ogen te halen. Het eenvoudigste zendbeeld is een kleur, en daarna voorwerpen, speelkaarten, getallen en wiskundige vormen. Indien men dit bemachtigd heeft, kan men beginnen met het seinen van hele jjiunen, boodschappen, vra gen en instructies. Er zijn geen ver dere regels om te „seinen", behalve dat men op het ogenblik dat men begint aan niets anders moet denken dan aan het begrip dat men wil overbrengen en aan de persoon aan wie het gericht is. Alleen met het eenden van kleuren gebruikit Pidding ton een soort systeem, door naast de kleur op een bepaald beeld van die kleur te concentreren. Als hij „rood" wil zenden concentreert hij op een beeld van vlammen, voor „blauw" op een golvende zee, voor „wilt" op met sneeuw bedekte bergtoppen, voor „groen" een oerwoud en voor „geel" een opgaande zon. Piddington zweert, dat hij geen mechanische middelen gebruikt en dat hij beslist niet zoals een verontwaardigde luisteraar hem had geschreven een radio-ontvangtoe stel had vastgebonden aan het been van zijn vrouw. (Ter informatie van onze lezers, die zich eventueel met deze BBC- show willen vermaken, kan men de Piddingtons voorlopig elke Donder dagavond horen om 9 uur op het Light Programm van de BBC, 1500 meter golflengte). BENOEMING PURMEREND. De heer Dijksen, dijkgraaf van de Purmer is benoemd tot lid van het* Hoogheemraadschap van Hollands Noorderkwartier. 16 December naar Nieuw-Zeland: Beste land voor boeren zoons (Eigen bericht) HET EMIGRANTEN-vervoer naar Canada voor 194Ö is practisch beëindigd, doch het volgend voor jaar hoopt men reeds vroeg te kun nen beginnen met de verscheping, zodat de Nederlandse emigranten on middellijk het gehele seizoen hun krachten kunnen inzetten. Dit is vanzelfsprekend de Canadese boeren welkom, maar de Nederlanders zelf hebben er ook alle voordelen van, dat zij in de zomermaanden hun nieuwe vaderland beter leren kennen. Wil men er echter zeker van zijn, dat men bij de eerst-vertrekkenden behoort, dan moeten de aanvragen ook lang voor de winter ingediend worden, zodat degenen, die zich met de plaatsing in Canada bezig houden, de boeren kunnen bezoeken vóór de wegen onbegaanbaar worden. Dus: wie ernstig van plan is om naar Ca nada te emigreren, moet tjjdig ge noeg, doch uiterlijk vóór October, Een moderne diogcncs Een zestienjarige leerling bakker uit Den Haag heeft diogenes willen copiëren. Hij was ruim drie weken geleden van huis weggelopen, kwam in Rotterdam terecht en moest kostte was kost een onderdak hebben. In een volkstuintje aan de Laanslootseweg zag hij een flinke ton staan en richtte die tot slaapplaats in. Maar de ton was korter dan de jongeman en deze moest daar om met de benen buiten boord slapen. Twee jongens uit de buurt passeerden in het sche merdonker. Ze vonden die ton met twee eruit bengelende be nen nogal -griezelig en stap ten, bleek om de neus, naar de politie. Die wist het myste rie op te lossen. Het spelletje is nu uit, want de zestienjarige zal zich in de residentie weer in het bakken moeten gaan bekwamen. 99. En nu rijden Pim, Pam en Pom door de dorpsstraat. De wagen zig-zagt heen en weer, door dat Pam en Pom elk aan een poot van Pim trekken. „Stop die wagen toch" gilt Pam wanhopig. „Dat kan ik niet! Ik weet niet hoe ik het doen moet", roept Pim terug. Oh, daar staat de veldwachter aan het eind van de dorpsstraat. Hij heeft zeker al alles van 't geval gehoord. 100. Nu heft hij een groot rond bord in de hoogte, waarop STOP slaat. „We moeten stoppen Pim", zegt Pam weer. „Ja, maar ik weet niet hoe!" antwoordt Pim angstig. De veldwachter blijft met 'n kwaad aardig gezicht midden op de weg staan. „We kunnen hem toch niet overrijden!" roept Pom. „Opzy, op zij", roepen ze alle drie, als ze de veldwachter genaderd zijn. 101. De veldwachter is zojuist dooi de heer Vossema opgebeld, die hem verteld heeft, dat er drie hondjes in zijn garage een grote verwoesting hebben aangericht. En nu staat hij met zijn stopbord midden op de weg om Pim, Pam en Pom tegen te hou den. Maar ze kunnen niet stoppen, want ze weten niet wat ze daarvoor moeten doen! „Opzij!" gilt Pim weer, als hij do veldwachter genaderd is. 102. „Stoppen moeten jullie*', brult deze. „Ik arresteer jullie. Je hebt niet eens een rijbewijs". Ook dat nog. Alweer iets waaraan Pim, Pam en Pom helemaal niet gedacht heb ben. „We kunnen niet stoppen", gilt Pim terug. Met een reuze sprong weet de veldwachter nog op het laatste ogenblik opzij te springen en de jeep raast weer verder. Waar heen? zijn aanvraag indienen. Wie het eerst komt, het eerst ook maalt. De tot nu toe ingediende aanvra gen, waarvoor nog geen plaats ge vonden was, worden opnieuw alle in behandeling genomen. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie ver wacht, dat al degenen, die voor 1949 vergeefs op vertrek gewacht hebben, in 1950 eindelijk scheep kunnen gaan. Landbouwland Het is verwonderlijk, dat nog steeds zo weinig aanvraag is voor Nieuw- Zeeland, de landbouwstaat, die als het beste emigratieland kan aange merkt worden voor jonge, ongehuw de boerenzoons en landarbeiders tot een leeftijd van 32 jaar. Akkerbou wers, veeverzorgers, zuivelbereiders, mits vakbekwaam, kunnen zich daar een uitstekende toekomst opbouwen. Het klimaat is er zeer gunstig, de lonen en sociale verzorging uitste kend en de vooruitzichten absoluut goed. Reisgelegenheid wordt geboden per ss. Volendam, dat op 16 Decem ber vertrekt. Uitvoerige inlichtingen vrage men zo spoedig mogelijk aan bij de organisaties, samenwerkend in de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, namelijk: de Christelijke Emigratie Centrale, Raamweg 28, Emigratie-Stichting van de K.N.B. T.B., Badhuisweg 91, Emigratie-com missie van het K.N.L.C., Raamweg 28, allen te 's-Gravenhage. Zoals reeds is medegedeeld, worden van Nederlandse en Argentijnse zijde pogingen aangewend om te komen tot een kolonie van zelfstandige Ne derlandse veehouders in Argentinië. Eer het echter zo ver is, dat men kan beginnen, zal nog wel enige tijd verlopen. Intussen is er voor vele flinke Nederlanders, gezinnen van veehouders, ruim voldoende gelegen heid om zich op te werken en in te werken tot bedrijfsleider op de Ar gentijnse bedrijven. Besloten is, dat degenen, die reeds in dat land ervaring hebben opge daan, voorrang zullen krijgen bij de te vormen kolonie, en daarvan de kern moeten uitmaken. Gegadigden kunnen zich dus nu reeds melden, maar de vakbekwaamheid moet wel degelijk vaststaan, d.w.z. men moet in staat en bereid zyn per persoon 15 tot 20 'stuks vee zelfstandig ge heel te kunnen verzorgen. Een goe de voorbereiding voor het leven in dit land zal noodzakelijk zijn. Men vervoege zich om inlichtingen by de organisaties, samenwerkend in de Centrale Stichting Landbouw Emi gratie, Raamweg 28, Den Haag. BINNENLANDS LUCHTVERKEER VAN K.L.M. WORDT STOPGEZET Overeenkomstig de aankondiging, gedaan bij het ingaan van de zomer dienst, zal de K.L.M. haar zomer- diensten op het binnenlandse lucht net met ingang van 1 September stopzetten. De voortzetting van de exploitatie gedurende de wintermaanden stuit namelijk op ernstige practische be zwaren. Het vraagstuk van de exploitatie van het binnenlandse luchtverkeer in het algemeen vormt nog een onder werp van studie bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de K.L.M. Speciale prijzen voor de Grgte Prijs van Europa De automobielclub van Italië heeft de premies en prijjzen be kend gemaakt, welke zullen worden uitgeloofd voor de gro te prijs van Europa, die op 11 September op de autobaan van Monza zal worden verreden. De premies bestaan uat: a. ƒ30.000 voor de construc teur, die tenminste twee race wagens in de grote prijs van Europa laat starten. De wa gens moeten van een nieuw type zijn. Biedt meer dan een fabriek twee wagens aan, dan komt het bedrag aan diegene, die inde races het beste resul taat bereikte. b. ƒ15.000 aan de construc teur van de racewagen, die tijdens de rennen het circuit record verbetert, dat op naam staat van J. P. Wimille met 177,111 km. gemiddeld per uur. c. ƒ5.000 aan de bouwer van die renwagen, die het ronden- record van Sanesi (188372 km. gemiddelde uursnelheid) gedurende de training of de races verbetert. Deze speciale pry'zen kunnen ook door niet-Italiaanse bou wers van racewagens gewon« nen worden en staan naast de officiële wedstrtjdprtjzen.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2