CTiJSTTj ere Spel Purmersteyn startte goed TONICA De Nederlandse renners in Kopenhagen gearriveerd WEK DE GAL IN UW LEVER OP 3 Wielersport Purmersteijn heeft de eerste voet balzondag goed ingezet. Zowel het eerste als de twee-combinatie-elftal len en het junioren-elftal, wisten hun wedstrijden te winnen. Purmersteijn I (proefelftal) trok naar Krommenie voor een vriend schappelijk oefenpartijtje tegen K.V.V. Voor rust was Purmersteijn met de wind mee sterker en de voorhoede was veel beter in vorm en speelde veel beter samen, zodat er ook veel meer scoringskansen ge schapen werden, waarvan Smink dankbaar gebruik maakte door drie maal in korte tijd te doelpunten. Zoutendijk had hier een groot aan deel in, doordat hij steeds op tijd en goed voorzette, waarvan ook Ricke profiteerde door bij een voorzet van Zoutendijk keihard het vierde doel punt te scoren- Enige prima kopbal len van B. Bakker hadden beter lot verdiend dan net over of naast het KVV-doel te gaan. Na de rust Na rust gaf KW de toon aan, doordat Purmersteijn matter ging spelen, en reeds in de eerste minuut maakte KW hiervan gebruik door een tegenpunt te scoren en in de 20e minuut het tweede doelpunt, even later miste KW een strafschop. Dit werd Purmersteijns achterhoede te erg, die nu goed stand hield, waar door verdere doelpunten uitbleven. Het was een goed oefenpartijtje waarin vooral Bakker en Zoutendijk uitblonken. Purmersteijn had enige invallers. Oosthuizen I en II werden beide door de Purmersteijn-combinaties met een 32 nederlaag naar huis gestuurd. De Purmersteyn-junioren werden op de juniorendag te Wormerveer eerste, doordat zij beide wedstrijden wisten te winnen, v. Zilvermeeuwen met 10 en van RCZ met 30, zij namen dus de speldjes mee naar huis! Purmerend deed het tegen DCG van Amsterdam minder goed. Zij verloren met 14. Purmerend trapte af, doch hun eerste aanvallen werden afgeslagen, waarna DCG het spel het eerste kwartier geheel in handen nam en Purmerend in de verdediging drukte. Purmerend wist zich los te werken en dan gaat het spel tot rust gelijk op (00). Na rust is DCG di rect in de meerderheid en weet dit na een schermutseling, (wat een penalty tot gevolg had) in een doel punt om te zetten, waardoor Purmer end van de wijs raakt, hiervan pro fiteert DCG door nog tweemaal te scoren (03). Dit wordt Purmerend te kras en pakt beter aan en weet J. Groothuizen de eer te redden (13), doch DCG weet nog eenmaal het net te vinden (14), waarna het einde kwam. Ook de Purmerend-junioren ver loren hun beide wedstrijden te Wor merveer. Programma Volgens de Sportkroniek luidt het vóetbalprogram voor Purmersteijn (4e kl. D): 11 Sept. IJ-BoysPur mersteijn; 18 Sept. Purmersteijn EVC; 25 Sept. MonnikendamPur mersteijn; 2 October Purmersteijn Meervogels; 9 Oct. Purmersteijn Shell; 16 Oct. OFCPurmersteyn; 23 Oct. PurmersteijnOlympus; 30 Oct. ZaanlandiaPurmersteijn; 13 Nov. PurmersteijnHEDW.; en voor Purmerend (4e kl. B) 18 Sept. Ber- dosPurmerend; 25 Sept. Purmer endWW; 2 Oct. ZAPPurmerend; 9 Oct. RKAFCPurmerend; 16 Oct. PurmerendWestfriezen; 23 Oct. De RijpPurmerend; 30 Oct. Purmer endAndijk; 13 Nov. St. George Purmerend. Jeugdelftallen Purmersteijn heeft met 5 jeugd elftallen ingeschreven in de compe titie. De junioren zijn ingedeeld bij OFC a, RCZ a, ZFC b, Zaanlandia a, WFC b, Blauw Wit (Z.) en Meervo gels. De adspiranten a by Assendelft a, IVV a, EVC a, OFC a, Zaanlandia a, Zaandijk a, ZVV a en RCZ a. Pur mersteijn adspiranten b bij ZFC c, ZFC d, Meervogels a, IVV b, Knol lendam a, Westzaan a. Purmersteijn c bij Oosthuizen a, De Rijp a, Oost huizen b, Groot Schermer a, Beem- ster a, Graftdijk a, Monnikendam a en de jongste ploeg de d-tjes bij Zui- derwoude a, Monnikendam b, EVC b, Kwadijk a en IVV c. Dreo-nieuws Onze junioren hebben Zondag 14 Aug. een goede prestatie geleverd in Wormerveer. De eerste wedstrijd te gen Geel Zwart van 't Zand werd ge wonnen met 50. De tweede moest gespeeld worden tegen USVU. Ook deze wedstrijd werd gewonnen met 21. Prachtig werk jongens. Vijf van deze junioren speelden hun laatste wee strijd en zullen nu ze 18 jaar zijn in de komende competitie wedstrijden in de seniorenelftallen uitkomen. Jullie hebben de junio renloopbaan prachtig beëindigd en krijgen na deze mooie en succesvolle middag alle elf nog een speldje als aandenken van de Bond aan deze Juniorendag. Ons eerste elftal heeft een goede wedstrijd gespeeld tegen SVW in Ursem. Vooral voor de rust stond deze strijd op hoog peil. Na met 21 voorgestaan te hebben maakte SVW ten slotte nog gelijk. In het penalties nemen zijn de onzen nooit erg ge lukkig en zo ook deze middag. SVW benutte ze beter en kreeg de eerste prijs. A.s. Zondag naar de neder laagwedstrijden te de Goorn. Ons eerste elftal zal daar spelen tegen Berkhout. Jammer dat we er weer met enige invallers heen gaan. Het tweede gaat naar Ursem en de junio ren en de adspiranten spelen thuis tegen St. Bavo. A.V.V. De Rijp-nieuws Zondag werd het voetbalseizoen geopend met het spelen van een wed strijd, door met een sterke combina tie naar Groot-Schermer te trekken' om aldaar een medaille-wedstrijd te spelen tegen het eerste elftal van die naam. Het zat zeker in het warme weer dat de wedstrijd ook op laag peil stond. Cor Zwaan die op de linksbuitenplaats stond wist 2 doel- (Ingezonden mededeling.) U znlt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. punten voor zijn rekening te nemen. De wedstrijd eindigde in een 30 overwinning voor de Rijpers, die een medaille rijker huiswaarts trokken. Voor Zondag meldt het program ma dat De Rijp I een thuiswedstrijd speelt tegen Sporters I uit Hoorn. Aanvang 2 uur. Het 2e cn de adspiranten trekken voor het spelen van een vriendschap pelijke wedstrijd naar Oosthuizen tegen Oosthuizen I en adsp. iresp. om 1 en 2 uur. Het programma van ons le elftal voor de eerste helft der competitie is nu bekend en luidt: 11 Sept. De Rijp ZAP; 18 Sept. AndijkDe Rijp: 25 Sept. De RijpSt. George; 2 Oct. ZouavenDe Rijp; 9 Oct. De Rijp Berdos; 16 Oct. VVW—De Rijp; 23 Oct. De RijpPurmerend; 30 Oct, RKAFCDe Rijp; 18 Nov. De Rijp Westfriezen. Zaterdagavond 20 Aug. om 7.30 uur wordt in café Zomerdijk de jaar lijkse algemene ledenvergadering gehouden. Gezien de belangrijkheid van de agenda roepen we alle leden op, om op tijd aanwezig te zijn en de vergadering te bezoeken. Zwemmen JEUGDZWEMDAG Door de Koninklijke Nedertendse Zwembond wordt in het gehele land op Zaterdag 27 Augustus een jeugd- zwemdag georganiseerd, waarvoor de medewerking der verschillende zwemverenigingen is ingeroepen. On danks dat er te Purmerend nog geen zwembad is, meende het bestuur van de „slapende" PZ en PC ook aan deze oproep gehoor te moeten geven en zal zij deze jeugdzwemdag organi seren. Besloten werd niet alleen in Purmerend, maar ook in Edam deze dag te doen houden. De bedoeling is orn op die dag de schooljeugd van lo14 jaar een zwemvaardigheidsproef te laten af leggen en wel in twee afdelingen: n.1. van 1012 en van 1214 jaar. De eenvoudige proeven zijn: voor de eerste afdeling: 50 M. schoolslag en 25 M. rugslag; voor de tweede afde ling: 50 M. schoolslag, 50 M. rugslag en 1 minuut watertrappen. Het wordt een massale jeugdzwem- merij, daar er zo groot mogelijke groepen gelijk te water gaan. Elk deelnemend kind betaalt 35 cent, waarvoor het kind, als het met goed gevolg de proef aflegt, een „zwem- speldje" zal ontvangen. Te Purmerend worden de vaar- digheidsproeven gehouden des mid dags om drie uur in de kom. (Aan- en uitkleden geschiedt in het veiling gebouw). Alle schoolkinderen uit de omtrek kunnen deelnemen. Aanmel ding kan geschieden tot Vrijdagavond 26 Aug. via de onderwijzers der la gere scholen of rechtstreeks bij T. F. Kobes, Vooruitstraat 145, Purmer- Eén verlangen: het parcours zien (Van een speciale verslaggever) De eerste Nederlanders van de grote groep, waaruit de wielren-af- vaardiging naar de wereldkampioen schappen bestaat, zijn Woensdag te Kopenhagen aangekomen. De amateurs die Zaterdag 20 Aug. voor het kampioenschap op de weg zullen starten, kwamen per Scandi- navië-express aan met uitzondering van de beide Amsterdammers, Henk Faanhof en Jan La Grouw, die per auto de tocht naar de Deense hoofd stad hadden ondernomen. Jan Nolten en Hubert Vinken, de beide Limbur gers uit Geleen, die in dezelfde straat wonen, vlak bij elkaar en dikke vrienden zijn, verder Hans Dekkers, het „lichtgewichtje" uit Eindhoven, nauwelijks 110 pond wegend en de nationale kampioen op de weg Wout Wagtmans uit Breda en tenslotte de reserve, de Amsterdammer Van Breenen hadden een goede reis ge had. Zij waren alleen een beetje be zorgd geweest voor hun racefietsen, die in de bagagewagen waren onder gebracht en bij de verschillende douaneposten niet bepaald op zacht zinnige wijze waren behandeld. Maai end, met opgave van leeftijd en ge slacht. Te Edam worden de proeven ge houden 's namiddags om vijf uur in de haven van Edam, waarvoor men zich kan opgeven bij de badmeester van het strandbad of bij de heer J. de Boer Sr., Voorhaven 46, Edam, eveneens met opgave van leeftijd en geslacht. Duivensport De duivensportvereniging Beem- ster en Purmerend nam met 110 dui ven deel aan de wedvlucht vanaf Vilvoorde, los 8.10 uur, aankomst eerste duif 10 uur 13.35 min., laatste duif 10 uur 33.46 min. 1, 10, 13 Jb. Beukenkamp; 2, 20, 21 L. Brinkman; 3, 4, 12 P. Zuidewind; 5, W. J. Zijp; 6, D. Boots; 7, 8, 9, 17, 18 C. W. de Gier; 11 A. J. Oudejans; 14 J. Buse; 15 H. Schipper; 16 J. Kremer; 19 Jb. de Lange; 22 C. Koeman. Met 105 jonge duiven nam ie deel aan de wedvlucht vanaf Mons, los om 7.30 uur met Westenwind, aan komst eerste duif 11 uur 8.16 min., laatste duif 11 uur 24.37 min. 1, 7 Jb. Beukenkamp; 2, 20 J. Band; 3, 4 C. W. de Gier; 5, 19 D. Boots; 6 M. Spaans; 8 P. Zuidewind; 9, 15 Jb. de Lange; 10 J. Buse; 11, 12, 13, 16, 17 W. J. Zijp; 14, 21 H. Schipper; 18 L. Brinkman. Hengelsport In de vacantieweek der bouwvak arbeiders hield afdeling XI Purmer end van de Algemene Hengelaars- bond in de- Purmerringvaart haar jaarlijkse hengelwedstrijd in schuit jes. Er werd Donderdagmorgen om vijf uur met twintig deelnemers ge- gelukkig was dat allemaal goed afge lopen en nu kenden de renners nog maar één verlangen: kennis te ma ken met het parcours, waar zij a.s. Zaterdag hun koers van bijna 200 km zullen rijden. Goede ontvangst In wielerkringen te Kopenhagen heeft men, naar wij begrepen, veel respect voor onze vertegenwoordi gers op de weg, niet het minst voor de amateurs. Zeker, het is een jeug dig team met Henk Faanhof en Huub Vinken als de oudsten, maar de andere leden van de ploeg zijn nog niet eens meerderjarig met Jan Nol ten als het „broekie" van 19 jaar. De Belgen, Denen, Zweden, Fransen en Italianen weten, dat onze amateurs dit seizoen vele wedstrijden hebben gereden, waardoor zij niet alleen goed .beslagen ten ijs komen, maar ook gehard werden in het zware werk en hun persoonlijke capacitei ten konden ontwikkelen. Want enke le leden van de Nederlandse ploeg beschikken over een flitsende sprint, zoals Faanhof en Vinken en Nolten en Dekkers, om van de anderen maar niet te spreken, zijn in staat om in hun eentje weg te lopen. Slechts één hoop hebben de renners: dat zij met wat geluk zullen kunnen rijden en dat hun lekke bandjes be spaard blijven. Ons Vogelhoekje Wielewaal vriolus vriolus Ben mooi geelgroen vogeltje. Het vleugeldek is donker. Heeft een welluidend roepgeluid. Bij voorkeur te vinden in hoge loof bomen, liefst bij water. Bouwt 't nest hoog in een takvork. Bieren wit-rose gekleurd. Komt in de polder sporadisch voor. VJ start, en ondanks dat het de hele dag goot van de regen was het een pret tige wedstrijd Er werden slechts 14 bovenmaatse baarsjes gevangen. De uitslag was le. J. Selier en C. Band; 2e. Jb. de Vries en G. v. d. Velde; 3e. S. Band en G. H. Roelofs; 4e. J. Groenhait en C. Ricke; 5e. S. Bruin en Fr. Jonkhart; 6e. A. de Boer en T. Rob- Eerste baars Groen- hart en Riche; zwaarste baars Selier en Band. Zondag hield zij in het N.-H.-Ka- naal haar vierde roos ter wedstrijd. 26 deelnemers verschalkten 151 baarsjes, doch slechts 3 boven de maat. le. C. Ricke 14 st.; 2e. A. Prins 10 st.; 3e. J. Stiemer 9 st.; 4e. H. A. v. Anrooy 9 st.; 5e. G. Kroon 8 st. Eerste baars A. v. Raay; zwaarste S. Bruin, eerste baars na rust Jb. de Vries. De .Beverwijkse oud-gewichthef- fers A. J. Burger en C. G. Tabak zullen optreden als kamprechters bij de wereldkampioenschappen te Sche- veningen. is Verlootd Naar het Eugels aan BERTA RUCK Door J. JORISSEN V 43 „Wat een aardige blouse heb je daar aan! Ik mag je zo graag in zo iets duns en wits zien, Nancy". Oom Al'bèrt tegen te houden was echter niet mogelijk. „Verleden week heb ilk het al 'bekeken, en het is nog niet verhuurd. Er is een rozentuin bij, Nancy, bijna zo mooi als die, waar jullie straks in wandelden. Een prachtige moestuin is er bij voor de meer p.ractische zijde van het leven. Het ligt op het Zuiden. Het heeft mooie, frisse kamers. „Ja maar. meneer Waters", viel ik hem haastig in de rede, „ik ben zo bang, dat het niet gaan zal voor ons". „Wat zeg je? Waarom niet? Als je het maar eerst gezien hebt, denk je er net over als ik „Ik 'ben er zeker van. dat het allerliefst is", vervolgde ik. maar de zaak is, dat wij beslo ten heblben, 'in Londen te wonen (cn niet in hetzelfde huis had ik er aan toe kunnen voegen). ..Ziet u. we dachten het grootste ge deelte van het jaar in de stad te wonen en voor de zomer kijken we uit naar een soort boerderij, waar een paar huisjes toe behoren aan zee. weet u. Op op Anglesey denk ik. Ik houd zoveel van dat gedeelte van ons land dat waren onze plannen, is 't niet?" eindigde ik met een blik op do Baas, die beduidde „zeg toch ook. dat het zo is". „Ja, dat hadden wij gedacht", antwoordde hij, met een blik terug, waaruit ware dank baarheid sprak. Nu, dat mocht ook wel! Want even voordat ik sprak, was mijn chef weer zo ten einde raad geweest, dat ik voor het eerst, sedert ik hem kende bepaald mede lijden met hem had. Ik beantwoordde zijn blik met een klein, be moedigend knikje. Dit waren de eerste tekenen van vriend schap, die ooit tussen ons geiyisseld waren. „Luister eens, ik moet je even spreken". Het was mijn chef, die mij haastig achterop kwam, toen ik mij na het ontbijt naar de ver anda begaf. Daar die veranda rondom het 'huis gebouwd is, en alle kamers er op uitkomen, en alle deuren openstaan, kon ik niet nalaten, even rond te kijken, als om te zeggen: „Hier?" „N'een, hier niet", fluisterde hij. „Je kunt in dit huis nooit praten ik heb nog nooit zo'n huis gezien! Ik héb ook geen tijd er voor nu. Mijn oom wilde ons meenemen in de auto „Moeten we heus (mee?" vroeg ik zacht en wel wat angstig, terwijl ik met mijn rug tegen een van de pilaren leunde. „Neen, dat heb ik afgewimpeld. Ik ga golf met hem spelen. Ik heb tegen hem gezegd, dat je liever met moeder en de meisjes mee naai de kerk ging".- „O, wat bén iik blij! Ik dank je! wel! Ik ga veel liever met hen mee". „Dat dacht ik ook. Nu. ik kom niet thuis lunchen met oom. We gaan wel hier of daar heen". Bijna zei ik weer: „O, ik dank je wel". Ik glimlachte ook bijna, toen ik er aan dacht, dat als iemand ons daar had gadegeslagen, ter wijl wij zo haastig en fluisterend en zo dicht bij elkaar onder de zachtpaarse trossen van de wistaria stonden te praten, die stellig zou ge dacht hebben, dat wij samen overlegden, hoe wij die prachtige Zondag zoveel mogelijk met elkaar konden doorbrengen, in plaats van ge scheiden. „Misschien komen we niet eens met de thee thuis", zei de Baas. „En wanneer gaat Ik 'hield op en keek even naar het huis. „Om zes uur naar de stad terug", zei de Baas, terwijl hij mij bleef aankijken. Een „/gelukkig!" dat ik op mijn tong had, bleef onuitgesproken, omdat ik mij verplicht voelde te zeggen: „Ik hoop, dat hij het niet vreemd vond, dat ik liever" het kwam er wat hortend en stotend uit, „dat huis niet ging kijken?" „O neen. Hij scheen veel meer in zijn schik, dat we al zo opschoten met onze plannen, Anglesey enzo, weet je", zei de Baas, met een stem zonder enige uitdrukking er in. Ik haastte mij weg. Ik had een sigaar geroken en ik wilde liever veilig op mijn kamer zijn, om mij klaar te maken om naar de kerk te gaan eer die twee er samen op uitgingen. Mijn chef kwam mij nog even achterop. „Vanavond dus? Ik bedoel, voor wat ik te zeggen heb". Zo, zo, die gestoorde verontschuldiging woog hem dus zwaar. „Heel goed", zei ak- „Tot ziens". En. ik slaakte e'en zucht van verlichting bij de gedachte, dat ik een hele rustdag in hét verschiet ihad. De dag was bijna om, toen de Baas, nog wat meer verbrand, thuis kwam en ons bij ons 'laatste kopje thee vond. „Is oom Alibert al vertrokken. Bil'ly?" „Ja, hij ontmoette een oude vriend van hem en ging met die terug. Als u mij zeggen wilt, moeder, waar 2ijn tas staat, stuur ik die naar dfe' trein". „Ik zal er even voor zorgen". Zij verliet de salon. Ik weet, dat ze 'het deed om ons een ogenblik alleen te laten, nadat wij de 'héle dag gescheiden waren geweest: maar vóór Theodora en Blanche haar konden volgen, verdween de Baas zelf, zeggende, dat hij zich nodig moest verkleden en van al dat stof ont doen. Hij bleef weg, totdat wij aan tafel gingen. Zondags eten ze vroeg en voor het avond eten verkleden zij zich nooit op The Lawn. Ik had dus nog de dunne, witte blouse aan, die mevrouw Waters zo bewond'ert, toen het uurtje kwam, dat we elke avond met ons tweeën doorbrengen. Ik raak er al helemaal aan ge wend. Ik dacht dat, hij zou voorstellen, om naar zijn heiligdom t» toaan (ik haat dat vertrek), maar hij deed het niet. „Zuilen we wat gaan wandelen op het gras veld of er omheen?" „J*. dat is goed". „Zal ik de een of andere shawl halen voor je om om te si aan?" „O. neen. dank je. Ivlijn japon is warm ge noeg". „Zo, nu ook al goed". Én dus bevond ik mij weer aan zijn zijde evenals in de vroege morgen en verlangde, dat hij bet maar gauw uit de weg zou ruimen. Hoe langer hij het uitstelde, des te meer zag ik er tegen op. Het was, alsof het een scha duw over mij wierp net als de bomen aan 't eind van het grasveld, waar wij nu onder stonden. Een vleermuis, aangetrokken door het wit van mijn japon, kwam om ons heen vliegen. „Nu", begon de1 Baas, „mijn oom gaf mij nog allerhande boodschapjes mee voor je". Natuurlijk! Ik was voorzichtig genoeg niet te vragen, welke die waren, ik zei alleen maar heel beleefd: „Dank je wel". „Hii is nu gelukkig, goed en wel in Londen". „Ja". „Ik ben bang, dat als hij nog langer geble ven was, jij vertrokken zoudt zijn". „Ja. iik had er werkelijk over gedacht dat ik -mij genoodzaakt zou zien, om dadelijk naar de stad terug te keren". (Wordt vtrvolgd).

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3