Vee- en Landbouw tentoonstellingen Provinciale Landbouw- jongerendag Districts-fokveedag No. 1802 Vrijdag 16 September 1949 39e Jaargang Ad vertentiepr ij s: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis jufretcouccmi voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Marktstad Purmerend PURMEREND GENIET als voor naamste marktplaats van Noord-Hol land een zeer bijzondere vermaard heid. De weekmarkt, reeds in 1484 door Jan van Egmond ingesteld, is vrijwel in heel het land enig in zijn soort. Op een halve dag de Dins dagmorgen kan men daar letter lijk van alles zien verhandelen. Alle soorten vee, en producten welke de landbouw biedt in de ruimste vorm, terwijl men daartegenover ook in Purmerend vindt aangevoerd wat voor de landbouw en de landbou wende bevolking nodig is. Dinsdag morgen is heel de stad markt. Om een indruk te geven van de aanvoer vermelden wij dat dit gemiddeld we kelijks o.a. 3000 a 4000 grote dieren bedraagt. PURMEREND IS voor agrarisch Noord-Holland de MARKTSTAD bij uitnemendheid, terwijl aanvoeren en kooplieden zelfs komen uit vergele gen provincies. Bij een markt passen tentoonstellingen. Tentoonstellingen waarin veeboeren, akkerbouwers, tuinders, pluimveehouders en andere beoefenaars van 't agrarisch bedrijf elkander in edele wedijver kunnen bekampen in 't verkrijgen van het beste vee en de beste producten. Reeds vanaf 1895 werden er in Purmerend regelmatig tentoonstel lingen gehouden. Het begon einde vorige eeuw met de z.g. Paastentoon- stellingen, welke echter in de laatste jaren zijn verschoven naar de na zomer. In de allerlaatste tijd wordt daarbij weer bijzonder gestreefd naar het bevorderen van de veefok kerij langs de meer wetenschappe lijke weg en in georganiseerd ver band. Zo verbindt de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in Noord-Holland daaraan voor het eerst in 1949 een districts fokveedag. Daarbij is het vee verdeeld in afzon derlijke klassen en wel vee van de lichte en vee van de zware grond. 21 verenigingen Dat voor deze fokveedag veel be langstelling in veehouderskringen bestond moge blijken uit het feit dat niet minder dan 21 rundvee-fokver- enigingen daaraan meewerkten. Evenals de Purmerender markt veelzijdig is, zo waren ook de ten toonstellingen daarop ingesteld. Er waren ongeveer 700 a 800 nummers van het beste vee, zoals stamboek schapen en varkens, paarden, vetvee, handelsvee, bokken, geiten enz. en de jury-leden hadden dan ook een zware taak bij hun beoordelingen voor het toekennen der prijzen, wel ke wij in ons volgend nummer hopen te vermelden. Opening Tentoonstellingen Woensdagavond vond onder grote belangstelling de opening plaats van dit nazomerfeest en de tentoonstel ling van handel en industrie, bloe men-, pluimvee-tentoonstelling enz. in de tentoonstellingshal aan de Nieuwstraat, waarbij het volledige gemeentebestuur van Purmerend, vele raadsleden, middenstanders, bestuursleden van land- en tuin bouworganisaties, verschillende bur gemeesters uit de omtrek en vele genodigden aanwezig waren. Na een kort woord van welkom va; de heer Jb. Baat, voorzitter co mité „Purmerend Marktstad", waar in hij ook mededeelde, dat hij na 16 jaar voorzitter geweest te zijn als zo danig aftrad, en in zijn plaats mr. J. Lieuwen kwam, kreeg burgemees ter, mr. R. Kooiman, he> woord voor de officiële opening. Deze sprak er zijn verheugenis over uit dit te mogen doen, en zette in het kort uiteen de belangen die zo wel de stad als platteland hebben bij deze geregeld terugkerende tentoon stellingen. Waren in 1947 24 stand houders, thans in 1949 was dit aantal 71, een teken dat allen het grote nut hiervan inzagen. Na gewezen te hebben op vooral „De stichting maatschappelijk werk ten plattelande", de verschillende ©verheidsinstanties als rijksland bouwvoorlichtingen dienst, prov. ge zondheidsdienst enz. verklaarde hij de nazomerfeesten en tentoonstellin gen voor geopend met de wens dat zij het levenspeil van stad en platteland omhoog zouden brengen. Vervolgens spraken nog de heren G. de Wolf, voor de Kamer van Koop handel; mr. J. Lieuwen; C. Rauws, namens de .Alg. Purm. Middenst. Ver.; A. Vlaar, namens „de Hanze" en J. Plas Kz. namens de harddra verijver. „Pins Brenhard". Allen dankten „Purmerend Marktstad" voor de steeds zeer goede organisatie van deze ieder jaar terugkerende tentoonstellingen en feesten. Na de officiële opening hebben we even een kijkje genomen in de om vangrijke tentoonstellingen van land bouw, pluimvee, bloemen, handel en industrie, enz. Buiten de grote collectie landbouw machines en werktuigen welke in de openlucht worden geëxposeerd en gedemonstreerd, zijn deze diverse exposities ondergebracht in vier grote hallen, welke een oppervlakte van ruim 3000 vierkante meters be slaan. In het eerste paviljoen dat opent als bloemenhal, is verder onderge bracht een afzonderlijke uitvoerige tentoonstelling van de „Stichting Maatschappelijk Werk ten Platte lande", een semi-overheidsinstelling, welke werkt onder leiding van een consulente, en voor wat de tentoon stelling betreft een door het Depar tement aangestelde deskundige is verbonden, welke ook hier mede werkt. Deze tentoonstelling laat heel wat zien op maatschappelijk terrein en ook voor bedrijfsvoorlichting, zeer interessant. In deze tentoonstelling zijn verder ondergebracht speciale overheids diensten als gezondheidsdienst voor dieren, land- en tuinbouwonderwjjs, enz. De gewestelijke organisaties van akkerbouwers houden daarin hun keuringen van zaad en andere pro ducten. In de tweede tentoonstellingshal zijn ondergebracht handelsstands op landbouwgebied. Paviljoen III is speciaal ingericht voor de afdeling pluimvee en konij nen. Evenals Purmerend een pluim- veemarkt heeft welke herhaaldelijk door belanghebbenden ook uit de Beneluxlanden wordt bezocht, zo zijn voor de tentoonstelling van pels- en pluimvee ruim 400 van de beste soor ten te bewonderen, waaronder ook een inzending bevers. De inschrijving over het gehele land was zo groot, dat slechts een gedeeltelijke toewij zing van deelname kon plaatsvinden, al werd, toch nog ruim 500 M2 standsruimte hiervoor ingenomen. Handel en industrie Paviljoen IV is wederom een uit gebreide hal voor handel en indus trie, niet alleen van Purmerender zakendoenden zelf doch ook van ver daarbuiten. Als aardige attractie laat de fa. Bontje op haar stand 'no. 24 een fijne mandenwerker zijn werk zaamheden verrichten en kan men zien hoe een en ander in zijn werk gaat. Een trio, onder leiding van K. Klij- zing zorgt voor goede muzikale op luistering. Al met al zijn deze tentoonstellin gen dus heel belangrijk en een gang naar onze marktstad ten volle waard. „Zento" Dinsdagavond werd in de Grote Kerk op ne Kaasmarkt de grote Zen dingstentoonstelling „Zento" officieel geopend, welke uitgaat van het Her vormd Zendingsbureau te Oegstgeest en het Gereformeerd zendingsbureau te Baarn. Deze tentoonstelling is ver deeld in venschillende afdelingen. „Oegstgeest" exposeert met behulp van een drietal grote stands allerlei ethnografia, afkomstig van de eilan den Sumatra, Nieuw-Guinea, Cele bes en Molukken, terwijl „Baarn" Java, Soemba verzorgt. Naar aanlei ding van al de voorwerpen vertellen zendeling-predikanten en -onderwij zers over het denken en handelen der Indonesiërs, waar man een dui delijk inzicht krijgt in het vaak pri mitieve leven en vooral in het voor ons zo vreemde en raadselachtige le ven der overzese volkeren. Ook zijn er stands van het Ned. Bijbelgenootschap, en van Simavi, betreffende de medische zending in Indonesië. Een kijkje is hier zeer zeker op zijn plaats. Deze tentoon stelling is gedurende de nazomer- feesten van 1012, van 25 en des avonds van 710 uur voor belang stellenden geopend. Harddraverij Men heeft er in onze marktstad slag van om de verschillende ten toonstellingen te omlijsten met aller hande feestelijkheden. Zo vond gistermiddag, georgani seerd door de harddraverijvereni ging „Prins Bernhard" op de Pur- mersteenweg onder grote publieke belangstelling de A-klasse kortebaan draverijplaats, met .als hoofdprijs f 1000, waarvoor drie en dertig van de beste renners hadden ingeschre ven, waarbij ook de toto aanwezig was. Van deze harddraverij hopen we in ons volgend nummer een ver slag te geven. Zaterdagmiddag zal er op de Koe markt een ringrijderij met paard en kar gehouden worden. Tevens zijn er verschillende ker misvermakelijkheden, waaronder Circus Renz het bekende Nederlandse Circus, on der directie van A. van der Vegt Sr., zijn tenten heeft' opgeslagen op de Kippenmarkt. Donderdagavond gaf het zijn eerste voorstellingen. Het programma bevat een 15-tal goede variété-nummers, waaronder ook vrijheidsdressuur van 6 Belgische hengsten door Herman Renz, het jeugdige slangenmens „Paulo", cow boy-nummer, jockey-act, waaraan vier artisten meewerken, stoelenba- lans-act, het „Oosterse" .paar, de clowns Pipino en Willy zorgen voor de nodige afwisseling enfc de circus kapel brengt je al dadelijk in de echte circussfeer. In verschillende café's is er tevens volop gelegenheid tot dansen. Vuurwerk Tot slot vindt er om ongeveer half negen Zaterdagavond een groot vuur plaats in de Overw. Polder, waarvan men op het Saviersplein al les goed kan zien. POOTAARDA PPEL AFZET VERZEKERD DE RIJP/GRAFT. Donderdag avond kwamen in café Grasboer vrij wel alle tuinders uit De Rijp en Graft bijeen om met de heer Beem- sterboer, exporteur van pootaard- appelen te onderhandelen over de af zet van de pootaardappelen. Reeds was enige tijd geleden met de heer Beemsteiboer vergaderd en deze had toen beloofd over veertien dagen uitslag te geven. Na langdurige discussie, die in ge moedelijke sfeer verliep, werd over eengekomen, de Eerstelingen, het grootste deel der Bintjes en de Be velanders aan de heer Beemsterboer te verkopen. Levering voor 15 Nov., franco wal Fa. Visser. De Meerlan- der en IJsselster poters' zijn nog niet verkocht,maar ook voor deze laat- sten zijn de vooruitzichten gunstig. De heer Beemsterboer gaf de ver zekering zijn belofte tot afname van de poters na te zullen komen en dankte de tuinders voor hun vertrou wen. De heer G. Visser, voorzitter L. T. B. sloot de bijeenkomst en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de vergadering aan het doel, waarvoor hij was uitgeschreven heeft beant woord. DE HEER POEL EERSTE WETHOUDER DE RIJP. In de Vrijdag j.1. gehou den vergadering van B. en W. is de heer J. P. Poel (KVP) gekozen tot eerste wethouder en de heer K. J. Luder (PvdA) tot tweede wethouder. ZONDAGSDIENST ARTSEN M.-BeemsterDe Rijp Voor Zondag 18 September dokter J. G. Beunders. Verhouding tussen stad en platteland HOORN. Vrijdag j.1. kwamen de Landbouwjongeren uit N.-Holland sa men in de grote zaal van het Park hotel te Hoorn; e-en 300-tal oud leerlingen van landbouw- en land- bouwhuishoudscholen werden door de Bondsvoorzitter, de heer Joh. C. Roe per Jr. van Texel verwelkomd, bene vens het gemeentebestuur de oud burgemeester van Hoorn, en de heer Eriks als secretaris van Kring IV van de Holl. Mij. van Landbouw. De voorzitter merkte op, dat in het verenigingsleven op landbouwgebied dikwijls te veel functies door één per soon worden waargenomen, soms ten nadele van die organisatie's. Het zal in meerdere gevallen nuttig zijn, als de ouderen hun plaats inruimen voor de jongeren. Bondslied Na het gezamenlijk zingen van het mooie, opwekkende bondslied hield dr. H. D. de Vries Reilingh, direc teur van de Volkshogeschool te Eer beek (Gld.) een rede over het onder werp „De verhouding tussen stad en platteland." We zijn hier nog niet zo ver als in Denemarken, zegt de spr„ want in Kopenhagen is een zuil opgericht ter ere van de bevrijding van de boerenstand. In ons land is de be volking van het platteland steeds achtergesteld bij die van de steden. Hoewel in de laatste jaren de ver schillen in ontwikkeling enz. kleiner worden, ondervindt men hier de na delen van de bevolkingstoeneming; het overschot kan op het platteland geen bestaan vinden en trekt naar de stad. In het midden van de vorige eeuw woonden in ons land ongeveer evenveel mensen in de steden als op het platteland, nu is de verhouding ongeveer 80 '20; door de Zuiderzee polders is de oppervlakte vergroot, maar de uitbreiding van steden en dorpen, de aanleg van wegen en vliegvelden eist een geweldig aan tal h.a. grond op; bovendien maakt de mechanisatie in land- en tuin bouw, dat in die bedrijven minder werkkrachten nodig zijn. Hierdoor wordt de trek naar de steden met industrie vergroot. De villa-wijken en de tuindorpen aan de rand van vele steden worden ten onrechte beschouwd als behoren de tot het platteland. Wie trekken naar de steden? Overal wordt een soort selectie toegepast; de mensen, die het op het platteland te saai vinden, die iets nieuws willen, de ongedurigen, trek ken naar de stad, de geduldigen blijven in hun omgeving. Een studie kop, een artist, enz. zoeken voor het bereiken van hun doel de stad; de plattelandsbevolking wordt dus als het ware „afgeroomd", we blij ven met de „ondermelk" zitten. Som mige dokters, onderwijzers, enz. ke ren weer naar een dorp terug, maai de besten daarvan gaan later toch weer naar de stad, mede in verband met de standplaatsaftrek van de sa larissen (classificatie). Tóch blijft het verstandelijk peil van de plattelandsbevolking op ge lijke hoogte met dat van de stad, want ook de minderwaardigen trek ken daar heen, menende, in de stad beter te zullen slagen; deze verdwij nen daar in de massa, maar vermin deren er het gemiddelde intellect. In weerwil van alle genoemde in vloeden blijft het platteland aan zich zelf gelijk; de bevolking is door het werken in bedrijven, die door de na tuur worden beheerst, iets meer con servatief in hare begrippen, en ze voelt wat meer religieus; het boeren gezin is een eenheid, vader en moe der en de kinderen streven samen naar de behartiging van de belan gen van één, hun eigen, bedrijf. In de stad is dat geheel anders; daar gaan de leden van één gezin naar verschillende fabrieken, winkels, kan toren, enz.; het huisgezin als zoda nig heeft geen verband met dè zeer uiteenlopende aard van de werkzaam heden. Nadelige gevolgen In Frankrijk, ook in Engeland en Zweden, ondervindt men de nadelige gevolgen van de verwaarlozing van en de minachting voor de boeren bevolking, nl. ontevredenheid, com munisme, enz. In Gelderland ondergaat het plat teland in mindere mate de invloed van de steden dan in N.-Holland, wat vanzelfsprekend is, hier zijn weer grote steden naar verhouding. Spr. waarschuwt tegen het nabootsen van alles, wat de stad biedt; wij mogen geen mooie antieke klok ruilen tegen triplex-dressoirtje! Het platteland moet zijn eigen karakter behouden. Wij moeten onze eigen weg gaan, ons zelf ontwikkelen, ook door lezen („dat is geen luiheid!" zegt spr-); al zijn we dan minder in aantal, we kunnen er voor zorgen, dat we in kwaliteit de stad overtreffen. We kunnen veel goeds van de ste delingen leren en toepassen, maar we moeben ons niet laten wélgeval len, dat 3de rangsartisten naar de dorpen komen, om moppen te tappen over domme hoeren; dan moeten we de bekende rotte tomaten hantéren! We moeten openstaan voor de goede eigenschappen van de bewoners van de steden, en zo mogelijk zelfs sa menwerken met hen, speciaal ook met de jongelieden-verenigingen kun nen we contact opnemen. Daardoor wordt een breuk tussen stad en land voorkomen, en kunnen we worden en blijven een krachtig, eensgezind volk van Nederland, al is dit ook maar een stip op de wereldkaart! Dankwoorden Na het applaus op deze vlotte en boeiende rede sprak voorzitter Roe per een diepgevoeld woord van dank aan dr. De Vries Reylingh, en bracht tevens hulde aan de uitmuntende voorbereiding van deze Bondsdag door de afdelingen van de scholen te Hoorn speciaal aan P. Oudt Jr., voorzitter en aan D. ten Hopstede, secretaris, die door ziekte afwezig was. 's Middags werd een rondrit ge maakt door West-Friesland, tn 7 van de bekende "Naco-bussen; o.a. werd een bezoek gebracht aan de groente- en fruitveiling te Zwaag en aan de Coöperatieve Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer. 's Avonds werd door de leden van ■de afdelingen Hoorn een revue „Eigen teelt" opgevoerd onder lei ding van Frans Peetoom; ook dit werd een succes. Alles tezamen ge nomen: Het was een beste dag voor de Landbouwjongeren in Noord-Hol land. ABONNEMENTSCONCERTEN Binnenkort wordt U de gelegenheid gegeven kennis te maken met een experiment in het muziekleven van onze omgeving. 27 September a.s, vangt een serie van 5 abonnements concerten aan, welke gegeven wordt in de Ned. Herv. Kerk te De R\jp. Daar deze concerten een opvoed kundig karakter zullen dragen, wordt bij elk concert, dat slechts een uur duurt, uitgebreide toelichting ge geven. Alleen het laatste concert, dat als de kroon op het werk moet worden beschouwd, zal 2 uur duren. U zult daarbij kennis kunnen maken meit verschillende soorten van mu zikale uitingen: het houtblaas in strument, het koperblaasinstrument, het strijkinstrument, het snaarinstru ment en de menselijke stem. Hieronder volgen de data met de medewerkers 27 September: Hans van de Weyer, ■fluit; 18 October: Rinus Sinke, bary- ton, Har Wuis, voordracht; 8. No vember: Jan van Tiel, trompet; 29 November: C. Kooiman, viool; 13 December: Gerard Nop, piano. Bij elk concert wordt het orgel bespeeld door Hans Keuning. Als bij zonderheid kunnen we nog melden, dat op het slotconcert het beroem de pianoconcert van Grieg zal wor den uitgevoerd. De entreeprijs voor de eerste 4 concerten bedraagt 0.35 p.c. voor het 5e concert 1.Een abonnement dat U toegang geeft tot alle 5 con certen kost slechts 2.Na over making van 2.10 op gironummer 365575 t.n.v. H. P. Keuning De Rijp, wordt het U per post toegezonden. De concerten vangen aan om half 8 teneinde eventuele bezoekers van buiten gelegenheid te geven met de bus te reizen. U moogt deze unieke kans niet verzuimen! ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN (De RijpPurmerendOosthuizen) Zondag 18 September 1949: W. A. Zijp, De Rijp. Telefoon 65.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1