Tuberculose-bestrijding bij het rundvee II II Lachsalvo's bij „De Spaanse. Vlieg" I 1 m >1 3 m >1 Q m "~do6r J. D. van Exler Benedictus XV gaf goede uitvoering J DE RIJPER Een worst voor de regiseur DE RIJP. Rijper kermis en dus tra ditiegetrouw een uitvoering van hèt Rijper Klein Toneel. Ook dit jaar kwamen de leden van deze toneel vereniging in café Zomerdijk Dins dagavond tijdens de kermis in actie en wel met de klucht „De Spaanse Vlieg." De zaal was stampvol, toen mevr. KnegtPrins opende en allen hartelijk welkom heette, in het bij zonder burgemeester Dalenberg en echtgenote, en de leden van de zus tervereniging Benedictus XV. De opvoerenden zijn er volledig in geslaagd het publiek een vrolijke avond te bezorgen. Niet alleen in de zaal werd geschaterd, ook, hoewel dit niet de bedoeling was, kregen de spelers het enkele malep te kwaad, vooral toen zich op het toneel een komisch incident voordeed. Spel en spelers Het stuk handelt over de lotgeval len van de familie Klinke. De heer Klinke is mosterdfabrikant, getrouwd mét een vrouw, die zich de kaas niet van het brood laat eten en heeft een dochter, die verliefd is op een advo- caei, dr Gerlach. Klinke wordt ge plaagd door een misstap, die hij in zijn jonge jaren heeft gemaakt en poogt bekendmaking hiervan te voor komen, daar hij bedreigd wordt door de Zedelijkheids vereniging, waarvan zijn vrouw en zijn zwager, het ka merlid Burwig, bestuurslid zijn. In deze vereniging heeft ook zitting de heer Wimmer, de speurhond, die schandaaltjes opspoort en aan het bestuur bekend maakt. In de loop van het 'stuk blijken de heren leden der vereniging zelf ook wel eens een slippertje te hebben gemaakt. Dr. Gerlach is van de affaire Klinke op de hoogte en daar vader Klinke er niets voor voelt hem met zijn doch ter te laten trouwen, tracht Gerlach door chantage de heer Klinke tot andere gedachten te brengen. Verder komt er een zeer bescheiden en ver legen jongmens op de proppen, Hans Mossel geheten, die door Klinke en Wimmer c.s. voor een levende her innering aan hun losbandige jaren wordt gehouden, doch dit niet is en die door deze persoonsverwisseling allerlei aangename en onaangename ervaringen in de Huize Klinke op doet. Het „happy end" ontbreekt echter niet: Gerlach krijgt zijn Pau la en Hans Mossel, die van zeer goe de afkomst blijkt te zijn, vindt zijn geluk bij Wally, de dochter van het kamerlid Burwig. De heer J. Kostelijk vervulde de rol van de opvliegende mosterdfa brikant Klinke op uitstekende wijze. Zijn mimiek en droge opmerkingen wekten steeds weer de lachlust op van het publiek. De rollen van Em ma, zijn vrouw en Paula, zijn dóch ter, werden door mevr. Kostelijk— Bom en mevr. HekelaarZomerdijk op de hen bekende wijze gespeeld, vrij in hun optreden en met een uit stékende rolkennis. De heer J. Engels wist de juiste toon te treffen als het deftige en uiterst respectabele Ka merlid Burwig. De rol van zijn doch ter Paula was in handen van mej. Gees Knegt en deze debutante bleek een goede aanwinst te zijn voor het Rijper Klein Toneel. De heer P. Kos telijk was geknipt voor de rol van Wimmer, de man, die schandaaltjes rook, maar zelf niet vrij uit ging. De heer G. Kos vertoonde vlot spel in zijn rol als dr. Gerlach. Hans Mossel werd op onnavolgbare wijze uitge beeld door de heev L. Slot. Hij was zeker een der besten en hem komt een woord van lof volkomen toe. De overige rollen van Tiedemeyer (de heer K. Veenman), Mossel (de heer D Koster), zijn vrouw Matilde (mevr. KnegtPrins) en Marie, het dienstmeisje (mevr. VeenmanDijk stra), vulden de hoofdrollen zeer goed aan. Het applaus, dat na ieder bedrijf opklonk was dan ook zeer zeker verdiend. De heer P. Kostelijk sloot met een kort woord. Hij dankte allen die tot het welslagen van de avond hadden medegewerkt, in het bijzonder de heer F. Jonkhart. regisseur, die hij namens de vereniging een worst aan bood en de souffleur, de heer J. Dekker. Na afloop volgde nog een gezellig bal. Weinig spanning bij de harddraverijen DE RIJP. Zondagmiddag opende de V.V.V. De Ryp haar kèrmisprogram- ma met een harddraverij voor boe renpaarden aan de Zuiddijk. De be- langstelling voor dit, voor De R\jp ongewone gebeuren, was zeer groot. Er namen 19 paarden aan de wed strijden deel. Na een openingswoord van de heer J. Dekker, bestuurslid van V.V.V., startte om omstreeks half vier heit eerste tweetal. De eer ste omloop bracht weinig spanning. Onder de tien overblyvenden bevond zich ook mej. C. Schrama. de enige vrouwelijke deelneemster en bereid- ster van het paard Peter. In de tweede omloop sneuvelde zjj echter. De vyf geplaatsten, die om de prij zen moesten kampen, waren: Paul, eigenaar en berijder W. Groot, Fan- ny, eigenaar W. Velzeboer, berijder C. Klinkhamer, Johanna, eigenaar Bleeker, berijder N. J. Smit, Ko, eigenaar J. van Saasse, berijder J. Duin en Gerlena, eigenaar G. Salen- tijn, berijder de jeugdige C. Knook. W. Groot had drie ritten nodig om van C. Klinkhamer te winnen, en J. Duin klopte in twee ritten N. Smit. C. Knook plaatste zich door een stilstaand rit bij de eerste drie. Smit en Klinkhamer reden om de vierde prijs en beide ritten werden door Klinkhamer overtuigend gewonnen. Knook verloor van W. Groot en bracht het hierdoor niet verder dan de derde prys. Tot slot reden Groot en Duin om de eerste en tweede prijs, waarbij Groot zonder veel moeite de overwinning wist te behalen. De einduitslag luidde dus: 1. Paul, berijder W. Groot 60. 2. Ko. berijder J. Duin 40.3. Gerlena, berijder C. Knook 20. 4. Fanny, berijder C. Klinkhamer ƒ10.—. De laatste ritten namen zeer veel tijd in beslag, zodat een deel van het publiek de eindstrijd niet af wachtte. Jammer was, dat de ge luidsinstallatie bij de finish niet dui delijk was te verstaan. Na een rustperiode van enige ja ren waren dit weer de eerste wed strijden, die V.V.V. heèft georgani seerd, en wij geloven wel, dat de vereniging in haar opzet: het trek ken van publiek van buiten de ge meente naar de Rijper Kermis is ge slaagd. Veel personen bleven na de wedstrijden in De Rijp en hierdoor heerste er ook 's avonds in de café's een gezellige drukte. ELECTRISCH STRIJKIJZER VER OORZAAKT BEGIN VAN BRAND NOORDEINDE VAN GRAFT. Maandagmorgen bemerkte de heer Mast tot zijn ontsteltenis bij het op staan, dat er brand was ontstaan in de keuken. Samen met zijn inmid dels wakker geworden kostganger slaagde hij er in, de brand die zich al flink uitbreidde, te blussen, zo dat de onmiddellijk gealarmeerde brandweer van De Rijp en de ter- plaatse gestationeerde afdeling van de brandweer van Graft niet hande lend behoefden op te treden. De brand is ontstaan, doordat een kostganger van de heer Mast de vo rige avond in plaats van de stekker van de looplamp, die van het strijk ijzer in het stopcontact had gesto ken. In de mening, dat het licht de fect was, liet hij de stekker in het contact zitten met het bovengenoem de gevolg. Diverse verklaringen Voor de koeien uit een t.b.c. vrij bedrijf (dat is een bedrijf, dat min stens twee jaar reactievrij is) kunnen witte verklaringen worden afgegeven bij de verkoop. Voor koeien uit eer^ reactievrij be drijf (dit bedrijf is pas één jaar re actievrij) kunnen wit groene (wit met een groene balk) verklaringen wor den afgegeven by de verkoop. Rode verklaringen kunnen worden afgegeven voor niet reagerende koei en uit een bedrijf, dat nog één of meer reageerders had bij het koppel- onderzoek en waar deze één of méér reageerders niet binnen 20 dagen na het koppelonderzoek zijn opgeruimd. Waren de reageerders wél binnen 20 dagen opgeruimd en bleken er dan bij een her-tuberculinatie ten minste 6 weken na hét koppelonder zoek geen nieuwe reageerders bij te zijn gekomen, dan zou dit bedrijf voor wit-groene verklaringen in aanmer king komen. Het zou dan immers reactie-vrij zijn geworden. De witte verklaringen geven dus de meeste garantie. De wit-groene iets minder en de rode nog weer iets minder. Wit - wit-groen - rood Wanneer een veehouder mét een t.b.c. vrij bedrijf een of méér koeien wenst te kopen, dan mag hij alleen die koeien kopen, waar een witte ver klaring voor is afgegeven. Koopt hij een koe met een wit-groene verkla ring, dan wordt zijn bedrijf van wit, wit-groen, dus reactievrij en koopt hij een koe met een rode verklaring dan wordt zijn „witte" bedrijf rood. In het laatste geval kan zijn bedrijf van rood, wit-groen' worden, indien bij een her-tuberculinatie na ten minste 6 weken blykt, dat de betref fende koe reactievrij is. Voor een bedrijf dat reactievrij is (dus wit groen) mogen voor de te verkopen koeien alleen verklaringen afgegeven worden, indien zij bij tu- berculi natie vlak voor de verkoop vrij blijken te z(jn van reactie. Dit geldt ook voor de vrije koei en van een rood bedrijf (waar dus nog reageerders zijn). Ook deze koei en moeten vlak voor de verkoop ge- tuberculineerd worden en indien zij vrij van reactie zyn, kan er een rode verklaring voo?^ worden afgegeven. Met het oog^op de aanstaande jaarmarkten vestigen wjj hier nog eens gaarne extra de aandacht op. 115. Maar al denken Pim, Pam en Pom niet meer aan de veldwachter en al die andere nare dingen, de veldwachter denkt wel aan hen. „Die honden denken maar, dat ze alles kumjén doen", bromt hij in zichzelf. „Maar nu moet het uit zijn". Allereerst is de heer Vossema bij hem geweest om te klagen over de schade, die Pim, Pam en Pom heb ben aangericht. 116. De sluwe vos vertelt er ech- tei niet bij, dat hij de drie hondjes een veel te hoge prijs heeft afge dongen voor die oude jeep. De veld wachter belooft hem die drie honden te vangen. En dan is daar nog de klacht van de schilder, die vertelt dat Pim, Pam en Pom een bureau in alle kleuren van de regenboog ge schilderd hebben. „De eigenaar eist schadevergoeding", zegt hij. „En dat kan ik niet betalen". 117. De veldwachter heeft alles in zijn boekje genoteerd. „Ik zal er voor zorgen, dat die drie brutale rakkers eens gauw gegrepen wor den", zegt hij. „Ik ga nu dadelijk op pad om die deugnieten te van gen". „Ik ga.met U mee", roept de heer Vossema. „En ik ook!" zegt de schilder. Maarwaar moeten Pim Pam en Pom gezocht worden? 118. Allereerst gaat de veldwach ter, vergezeld van de heer Vossema en de schilder, naar Moeder Woef- fie toe. Die kan echter niets vertel len. Van de heer Vossema hoort zij dan, wat Pim, Pam en Pom gekocht hebben. Ze schrikt hevig. „Oh, als hen dan maar niets overkomen is", roept ze. „Ach wat", antwoordt de sluwe vos. „Denkt U liever aan mij. De schade, die ze mij berokkend hebben". Wij willen U waarschuwen om niet de avond voor de gróte markt een witgroene of rode verklaring bij Uw dierenarts te gaan halen, want dat kan en dat mag hij niet doen. De witte verklaringen kunnen wèl het gehele jaar zonder voorafgaande hertuberculinatie afgegeven worden. Het kopen met verklaring raakt gelukkig meer en meer ingeburgerd en practisch is het zo, dat behalve uit een klein gedeelte van Brabant, men voor de vrije koeien uit geheel overig Nederland, een verklaring kan eisen. Een koe zonder verklaring is haast zeker een reageerder. De zogenaamde export verklarin gen (op blauw-groen papier gedrukt en bestemd voor reactievrije koeien die naar 't buitenland gaan) zijn voor de binnenlandse handel van nul en igener waarde. Deze worden door de Gezondheidsdiensten niet erkend! Conclusies 1. Koop slechts koeien met gêl- dige verklaringen (kyk of de num mers van koe en papier kloppen en of de verklaring niet te oud is! De verklaringen zyn 10 dagen geldig!) 2. Een t.b.c. vrij bedryf (ook wel wit bedryf genoemd) mag slechts koeien kopen met witte verklaringen. 3. Een reactievry bedrijf (wit groen bedryf) mag koeien kopen met witte of witgroene verklaringen. 4. Een bedrijf waar nog reageer ders zijn (rood bedryf) mag koeien kopen met witte, witgroene of rode verklaringen. 5. Geeft Uw aankopen binnen drie dagen door aan Uw dierenarts en vult op de achterzijde van de ver klaring Uw naam en adres in! Zorgt dat de dierenarts deze verklaring in zijn bezit krijgt, want de dierenarts stuurt deze verklaring door naar de Gezondheidsdienst en wy houden hier van aantekening op Uw tuberculina- tie-staat. De directeur Prov. Gezondh.- dienst v. Dieren, D. REMPT. De familie van mijn vrouw had succes DE RIJP. De R.K. toneelvereniging Benedictus XV voerde in de kermis- week de klucht „De Familie van mijn Vrouw" op. Maandagavond was de toneelzaal van de heer C. Blok dijk tot dè laatste plaats bezet, toen notaris Luijckx zijn kort openings woord uitsprak. Hij heette in het byzon-der pastoor Holtkarnp, die voor het eerst een uitvoering van Bene dictus XV bijwoonde, welkom. Ver der moest de heer Luijckx een te leurstellende mededeling doen. Dè heer Jac. Kaptein, een der hoofdrol- spefèrs, kon door familieomstandig heden niet aanwezig zyn. Daar er zo gauw geen plaatsvervanger was té vinden, zou de heer H. Hoek, re gisseur, de rol van de heer Kaptein lezen. Over de inhoud van het stuk kun nen we kort zijn. Het is een echt ker- misstuk, en moest het dus meer heb ben van de komische situaties dan van de inhoud. Jack Gay krygt zyn schoonmoe der en -vader met de jongste zuster van zijn vrouw op bezoek. Kamer meisje bij Gay is Elly, die in het geheim met Wdlly Gilford, de broer van de vrouw van Gay, is getrouwd. Arabella Gilford. de schoonmoeder, slaagt er in korte tijd in van Gay's huis Vredenheuvel een gekkenhuis te maken, terwijl ook dokter Knock, veearts en sjacheraar, bijdraagt tót allerlei komische verwikkelingen, maar tenslotte komt alles weer op zijn pootjes teecht. Spel en spelers De rollen van Jack en Stella Gay werden op goede wijze vertolkt doOr de heer D. Berkhout en mej. Miep Schipper. De heer H. Hoek verzorgde in het eerste bedrijf óp zo goed mo gelijke wijze de rol van Willy Gilford. In het tweede en derde bedryf speel de de heer Jac. Kaptein gelukkig weer mee en hij deed dit óp zyn be kende uitstekende wijze. Mej. Guurtje de Lange was niet zo goed. Zij speelde als Elly Gilford wat aarze lend en miste de vrijheid van optre den die bv. mej. Be-ts Abels tentoón- spreide als Arabella Gilford, de ach terdochtige en kijfzieke Kenau, die haar man Noah Gilford (de heer Jac. Smit Czn.) volkomen onder de plak had. De heer Smit vertolkte zijr. rol van pantoffelheld op uitstekende wij ze. De heer P. van de Gragt was als dokter Knock, de veearts, die door het verdwynen van de paarden tot andere werkzaamheden werd ge drongen, wel de beste. Door zyn uit stekende mimiek en prima spel droeg hij voor een groot deel tot het wel slagen van de avond bij. De kleinere rollen van Irma Gilford (mej. Annie van de Gragt), Dolly White, actrice (mej. Lot Put), en de detective (de Ons Vogelhoekje OEVERZWALCTV (RIPARIA KIP ARIA) Komt in dé Pólder spora disch voor. Nestelt tegen de oeverkant en dijkbermen. Bovenzijde effen bruin. Wit halsbandje. Bruine borstband. Broedt hier, overwinterd in Afriké. HANDBAL-NIEUWS G.S.V. WEST-GRAFTDIJK. Zondag j.1. speelde de handbalclub van G.S.V. een wedstrijd tegen Ursem. Deze wedstrijd had een bevredigend verloop en er werd naar omstandigheden goed ge speeld. Het veldspel was tamelijk góed, doch het samenspel van de meisjes moet beter worden. Kijk toch vooral goed uit naar wie je de bal moet spelen. Steeds de vrije posities in het oog houden en niet denken ,,0, het zal wel goed zijn". Er moet met ovèrleg ge speeld worden, dan komt het met de G.S.V. handbalclub zekér in orde. Onze doelverdedigster zal hard moe ten trainen, dat zal haar zeker ten goede komen. Doch dan is ons doel m de komende competitie ook goed be waakt. Dit trainen geldt trouwens voor allen. Want nu de competities weer voor de deur staan, moet er hard gewerkt worden. Alleen door een se- rieuse training kunnen we in onze afdeling een goede plaats bereiken. De eerste wedstrijd zal waarschijnlijk op 25 Sept. te Oost-Graftdijk worden gehouden en daar het in onze dorpen gelijk kermis is, hopen we dat er velen naar ons spel komen kijken. En dat jullie natuurlijk het beste beentje voor zullen zetten. De G.S.V.-voetballers spelen die dag ook enige wedstrijden en dat belooft dus al een echte sportdag te worden. SUCCESVOLLE KERMISVLUCHT WEST-GRAFTDIJK. Zondag j.1. heeft de Reisduif" een succesvolle ker- misvlucht gehouden. Aan deze vlucht was zoals wij reeds vermeldden een ver loting ten bate van de burgers ver bonden.De loten waren vlug van de hand gegaan en met veel belangstelling ging men de vlucht van j.1. Zondag te gemoet. Na een angstige Zondagmor gen voor onze duivenliefhebbers én lotenhouders, was de uitslag als volgt: 1. J. Riteco 259 (theeservies); 2. P. Riteco 324 (6 melkbekers)3. G. Klink hamer 241 (fluitketel); 4. J. Wit 207 (nest schalen)5. J. Sassen, 232 (bloe- menvaas); 6. J. Wit 291 (nest schalen); 7. P. Riteco 316 (asbak); 8.C. Boots, 295 (eierenstel)9. J. Sassen 225 (fruit schaal); 10. P. Riteco 311, steelpan); 11. J. Wit 257 (kop en schotel); 12. C. Boots 210 (theezeefje); 13. G. Klink hamer 201 (eierenlepels)14 idem (ci troenpers); 15. idem 215 (suikerpot); 16. P. Riteco 325 (asbak); 17. C. Boots 246 (zoutstrooier)18. G. Klink hamer 266 (sigaretten). Zo zien wij dus, dat de eerste prijs is binnengekomen met de duif van de heer J. Riteco en deze duif bracht het theeservies mee. Als bijzonderheid kmuien wij nog vermelden, dat het theeservies is ge vallen op het laatste lot, dat verkocht werd. Zondag a.s. is er weer een kermis- vlucht voor De Rijp, ook hiervoor zijn weer een partij loten aanwezig. Als slot kunnen wij nog melden, dat de das, die geschonken was door de fa. P. Langereis uit De Rijp is gewonnen door J. Riteco; de doos met zeep van de fa. Kaptein kwam in handen van P. Riteco, en de worst van de slager Knegt ligt bij G. Klinkhamer op tafel! Zo eindigde deze eerste vlucht en we hopen, dat de vlucht van a.s. Zondag ook weer een succesvol verloop mag hebben. heer Th. Ridder) werden eveneena goed gespeeld. Na elk bedryf mochten de spelers een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Pastoor Holtkarnp sprak tot slot in een geestige speech de spe lers toe. Hij feliciteerde Benedictus XV namens het publiek met de ge slaagde uitvoering en hoopte, dat de toneelvereniing nog vele mooie pres taties mocht boeken. De entre-acte muziek werd op keurige wijze ver zorgd door Herre de Vries, Klaas Commandeur en G. Schipper met hun accordeons. Ook Dinsdagavond is de uitvoering geslaagd en werd er na afloop nog geruime tyd gedanst. VERLOREN DE RIJP. Bij de politie werd een vulpen als verloren aangegeven- BURGERLIJKE STAND GRAFT. Ondertrouwd: Teunis v. d. Beidt, 24 jaar en Stansje Geertrui- da de Jongh. 20 jaar. Geboren: Sophie Helena, dochter v. E. IJdel en C. Verdwaald; Wilhelmus Johannes, zoon van J. G. Nieuwen- huizen en M. G. Root.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2