Joegoslavië vecht tegen drie fronten De Reisduif Haring in velerlei vorm Strijd tegen Sowjet-imperialisme, niet tegen Sowjet-ideologie DE RIJPER Uitslag Kermisvlucht WEST-GRAFTDIJK. De laatste wedvlucht van dit seizoen werd beslo ten met een Kermisvlucht" te West- Graftdijk, met een daaraan verbonden prijzenvlucht ten bate van de burgers. Uitslag: 1-9-15-16 Jb. Spekken, Beeinster; 2-4-6-13 G. Klinkhamer, De Rijp; 3- J. Riteco, De Rijp; 5-7-8-10-12 A. Dootjes, Beemster; 11 J. Wit, West- Graftdijk; 14-20 P. Smit, Beemster; 17 P. Riteco, De Rijp; 18-19 P. Keet man, West-Graftdijk. Uitslag .Prijzenvlucht" met de ring- nummers 599 portemonnaie, A. Velthuis, West- Graftdijk; 572 koffie-, suiker-, thee bussen, Jo v. Marle, West-Graftdijk; 532 strijkijzer, J. Blauw, Graft;552 zeepklopper, M. Velthuis, W.-Graft- dijk; 584 koektrommel (met koek), A. Velthuis, Marken-B innen; 557 zeepdoos, mevr. Dekker-Strijbis, De Woude 517 treefje, P. Sanders, Edam; 510 doos sigaretten, D. v. Ingen, Arnhem; Smakelijke recepten Als men het gemiddeld visver- bruik per jaar per hoofd der bevol king in ons land nagaat, dan blijkt dit getal zijn na-oor logs hoogtepunt (n.1. 12.5 kg. in het jaar 1947) reeds te hebben overschreden, hetgeen, ge zien de grote waarde van vis als voe dingsmiddel, te betreuren valt. Een uitzondering geldt daarbij echter voor het verbruik van verse haring, dat nog steeds stijgende is. De aanvoer van deze vissoort is thans zeer groot, waardoor men ze goedkoop verkrijgen kan. En dit is een verheugend verschijnsel voor iedere huisvrouw, die haar gezin graag een smakelijk en daarbij goed en voedzaam maal voorzet, zonder dat zij daarvoor te diep in de huis houdbeurs behoeft te tasten. Hetzij vers gebakken of gestoofd bij het middagmaal, hetzij gerookt of gestoomd bij de boterham (bokking), in alle gevallen bevat de haring een grote hoeveelheid beschermende stof fen, n.1. de bouwstof eiwit, de vita mines A en D, welke in het vet van de vis voorkomen en verschillende voedingszouten, o.a. kalk, ijzer en jo dium. Al deze voedingsstoffen 'zijn voor het behoud van een goede ge zondheid van zeer veel belang en daarom raden wij U nogmaals aan: maakt gebruik van de rijke haring vangst. die onze vissersvloot binnen brengt! Hoe U door afwisseling in berei dingswijze voorkomen kunt, dat de verse haring gaat vervelen, tonen o.m. de volgende recepten (voor 4 personen). Verse haring, gestoofd in tomatensaus 4 verse haringen, 1 lepel tomaten- purée, 35 gr. (2 eetlepels) boter of margarine, Vt liter visbouillon of water met een bouillonblokje, 2 eet lepels beschuitkruimels. De bodem van een vuurvast scho teltje insmeren met boter of marga rine. De tomatenpurée en de bouil lon vermengen, de gezouten vis in het schoteltje doen en overgieten met de saus. Beschuitkruimels over het geheel strooien en de vis gedu rende 15 a 20 minuten laten stoven in de oven of op het vuur. Bokking salade 2 gestoomde bokkingen, een restje koude aardappelen, enige appelen, olie, azijn, zout. peper, iets suiker, gehakte peterselie, sla, tomaat. De bokkingen schoonmaken en in kleine stukjes verdelen. De koude aardappelen in schijfjes snijden, de appelen schillen en snipperen. Een mengsel maken van azijn, olie, zout, peper, iets suiker, gehakte peterselie en hiermee de overige bestanddelen vermengen tot een smakelijke salade. De sla opdoen op een scho tel. gegarneerd met slabladeren en plakjes tomaat. Gevulde tomaten met bokking 4 grote tomaten, een restje aard appelen of oud brood, 2 gestoomde bokkingen, gehakte peterselie, peper, zout, iets ui, sla. Van de tomaten het bovenste kapje afsnijden en zo voorzichtig uithol len (de restjes gebruiken voor soep of saus). De bokkingen schoonma ken en het vlees vermengen met wat geweekt oud brood of fijngemaakte restjes aardappel. Het mengsel op smaak afmaken met peper, zout en gehakte peterselie. De tomaten met de massa vullen en het kapje er weer opzetten. De tomaten opdienen op 'n schaaltje waarop wat blaadjes sla. Men kan ze ook warm geven. De to maten dan in eer beboterd vuurvast schoteltje zetten en iets water toe voegen. De bovenkant van de toma ten met iets paneermeel bestrooien en er een klontje boter of margarine op leggen. Tijd: pl.m. 15 minuten in ten matig warme oven. 521 draaizeef, H. Heinis (Post), West- Graftdijk; 505 portemonnaie, mevr. Tenty, West-Graftdijk; 534 fles limo nade, J. Blauw, Graft;581 vaasje aarde werk, Jans Houtkoper, West-Graftdijk; 560 zakkam met étui, T. v. d. Beidt, West-Graftdijk; 573 keuken-garnituur, Jan Booij, Starnmeer; 529 sla-couvert, Jo Hoek, De Rijp; 582 asbak, glas, Cor Ton, West-Graftdijk; 561 doos sigaren, KI. Tenty, West-Graftdijk; 556 asbak, aardewerk, Jacob Dekker, West-Graftdijk; 503 bloemenvaas, D. v. d. Hoff, West-Graftdijk; 520 post papier, P. Keetman, Driehuizen. Om 12 uur 29 min. 40 sec, was het Jb. Spekken uit De Beemster, die de eerste duif op het hok kreeg. Afstand Quivrain 252 km. Dit is dan weer de laatste vlucht van het seizoen en kunnen dan eindelijk de duiven aan hun rust-periode beginnen, die ze zo dringend nod;g hebben, d1't met het oog op hun rui. De grote cracks Wit, Riteco en Sassen, welke altijd bij de eerste 10 zaten, kwamen er ditmaal niet aan te pas. De beste duiven kwamen te laat en degene, die nog nooit prijs hadden gevlogen, zaten nu in de kopgroep; mogelijk kunnen wij deze verwarring de schuld geven aan de televisie-zender welke in Eindhoven is opgesteld en waardoor het oriën teringsvermogen in de war wordt ge bracht. De stralen, die de zender uit zendt, werken op het oriënteringsver- mogen onzer duiven. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Trijntje Maria, dochter van J. Engels en J. Drenth; Maria Anna, dochter van N. Vrede- voort en M. A. Greuter; Pieter Johan Bernardus, zoon van J. B. Okx en C. Noë. Ondertrouwd: Cornelis J. de Vries, 26 jaar en Cornelia A. Poel, 26 jaar; Huibertus D. de Liefde, 33 jaar en Klazina van Braam, 38 jaar. Getrouwd: Pieter Grasboer, 43 j. en Christina Kaaij, 41 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN DE RIJP. Bij de politie zijn inlich tingen verkrijgbaar over de volgende voorwerpen: Gevonden: een defect dames pols horloge; een kinderportemonnaie. Verloren: een roeiriem. OUD PREDIKANT OVERLEDEN WEST-GRAFTDIJK. Deze week ontvingen wij het bericht, dat te Assen in de ouderdom van 66 jaar is overleden onze oud-predikant ds. D. van der Most van Spijk. Ds. D. v. d. Most van Spijk em.- predikant bij de Ned. Herv. Kerk heeft in vroeger jaren gediend te Oost- en West-Graftdijk. Een volk worstelt: HOOG BOVEN BELGRADO staat een vuurrood lichtbaken. Het zegt „Borba" en is de lichtreclame van het communistische partyblad, dat thans in 600.000 exemplaren dagelijks over geheel Joego-Slavië verspreid wordt. „Borba" betekent stryd en het woord schijnt goed gekozen boven een stad, waarin zich de zo veelzijdige strijd van het regiem concentreert. Tito en zyn getrouwen van partij, politie en leger vechten naar alle zijden. Voorop staat, nu sedert meer dan een jaar. hun strjjd tegen de Comin- form, welke betekenis men voor de ontwikkeling in dit roerige deel van Europa moeilijk kan overschatten. Het Westen de aas gier De Serven, die de helft der bevol king uitmaken, hebben zich in hun sombere historie de reputatie ver worven een roekeloze moed te be zitten wanneer het ging om de ver dediging van hun te laat verworven zelfstandigheid. Het nieuwe Joego- Slavië heeft dezelfde roekeloze moed getoond, toen het vorig jaar weiger de zich te bukken voor de druk van de Sovjet-Unie en haar vazallen. Het land prefereerde een voor zijn grootse plannen gevaarlijke isolatie boven een voldoen aan wensen, die niet door zijn eigen belang doch door dat van de Sovjet-Unie waren ge steld. Deze scheiding van Moskou bete kent geenszins een afwijking van de communistische lijn der regerings- politiek. Het tegendeel is waar: de leiders van Belgrado bedienen zich uitsluitend van Lenin's theorieën om hun houding te verdedigen. Zij be schouwen zich als de enige goede en consequente marxisten en uiten te gen de Sovjet-Unie dezelfde beschul digingen, die zij sedert jaar en dag tegen de Westelijke „reactionnaire imperialisten" hebben gebruikt. Ook in de binnenlandse propaganda woedt de veldslag tegen de satellie ten onverminderd verder. Het com munistische partijblad wijdt er da gelijks vele kolommen aan. Men krijgt de indruk, dat zulk een over maat van propaganda niet eens nood zakelijk is om te voorkomen, dat de „leugens en laster .der Cominform" wortel schieten in het land zelf. Gesterkt Tito's regering is door de schok kende ontwikkeling eerder sterker dan zwakker in het zadel gekomen. Idi{ 123. „Oh, als ik maar wist, waar die drie deugnieten van mij waren", roept Moeder Woeffie. „Dan ging ik er dadelijk heen!" „Oh, maar ik weet wel waar ze zijn", aptwoordt Wet- snavel. „We hebben vanmiddag ver gadering in ons clubhuis. Het club huis van de padvinders. Daar zul len ze wel .zijri. Ik moet er ook nog heen!" 124. „Dat komt dan goed uit", zegt Moeder Woeffie weer. „Vlieg er zo snel mogelijk heen. Dan kun je hen alles vertellen. Van de veld wachter en zo. Zeg hun ook, dat ze dadelijk thuis moeten komen!" „Het komt in orde", belooft Wetsnavel en slaat daarop meteen zijn vleugels uit om zo vlug mogelijk naar het Zand pad toe te vliegen. 125. Hoe staat het intussen met Pim, Pam en Pom? Nu, onze vrien den hebben de grootste pret. Alle narigheden van daarstraks zijn ze volkomen vergeten. Tommie en Brommie leven nog en samen met Kobus het konijn, jubelen ze het hoogste lied uit. 126. Na langdurig zoeken heeft Pim eindelijk zijn voorzittershamer gevonden en hij vindt dat het nu wel eens tijd wordt om de vergadering te openen. „Vrienden", roept hij met een plechtige stem. „Vrienden, ik heet U hier allen hartelijk welkom".' „Allemaal?" roept Tommie. „We zijn er nog niet allemaal. Wetsnavel is er nog niet". De grote massa van 's maarschalks volgelingen is hem onvoorwaarde lijk trouw gebleven ondanks het on gemak, waarin de communisten zich voelen door hun verwijdering van de U.S.S.R. De weinige blinde Mos kou-volgers zijn uitgeschakeld door een politie-apparaat, dat even effec tief werkt tegen marxisten als tegen kerk of „reactie". De reactie van de brede massa der Tito-vereerders vindt men geschreven op de muren van bouwwerken: „Hoe meer leu gens en laster zo meer Tito ons lief is". Dat de maarschalk geweigerd heeft zijn land en zijn plannen op te offeren ten bate van de commer ciële aspiraties der Sovjet-Unie, heeft hem voorts ook wat meer crediet opgeleverd in niet-communistische kringen, waar men als logische con sequentie van het gebeurde een in schuiven in de Westelijke wereld verhoopt. Tweede strijd Doch hier raakt men de tweede strijd van het regiem. Het wil met alle geweld vermijden, dat zulk een consequentie intreedt. Dit is in de laatste weken vele malen door de hoogste leiders verkondigd. Zien zij Rusland als de Scylla, dan vrezen zij Amerika als de Charybddis. Men weet, dat zonder hulp van buiten het grote materiële arbeidsprogram ge doemd is tot een catastrophe te wor den, doch men hoopt die hulp te kun nen verkrijgen op een strikt zakelijke basis. Het laatste waaraan de leiders denken, zeggen zij, is de machines, die zij nodig hebben, te kopen met hun communistisch geweten. Wij vroegen een communistische vriend of men na alles «nog niet had inge zien, dat het Westen toch een meer betrouwbare handelspartner was ge bleken dan Moskou en zijn aanhang. Hij lachte schamper, doch bleef het antwoord schuldig. Moskou houdt voor deze heren toch zijn glans als het rode Mekka en Stalin grijnst nog naast Tito in alle café's en bureaux van het land. Stalin is meer dan de leider der hui dige Russische politiek. Hij is daar naast ook de apostel van de rode leer. De Sovjet-Unie blijft voor de communisten hier toch altijd nog meer dan een onvoordelige en onre delijke handelspartner, het blijft het centrum der nieuwe rode wereld. Dit doet evenwel niets af aan de diepte van de breuk in Oost-Europa, die door de zwaartekracht der in het geding zijnde problemen gedoemd is zich ondanks sentimenten te verdie pen. De Griekse grens is reeds ge sloten en de indruk, die de houding van Belgrado op Bulgaren en Alba- niërs heeft gemaakt, wordt hier als zeer groot beschouwd. Aasg ler Het Westen blijft voor de rode he ren een aasgier, waarvoor men te meer op zijn hoede moet zijn naar mate men er dichter bij moet komen. Dit Westen is volgens de theorie der communisten van Joeg^-tölavië mede verantwoordelijk voor 'Aet zo onfor tuinlijke verleden, dat dit land aan onze moderne tijd heeft overgeleverd in een staat van achterlijkheid, waarvan men zich in West-Europa al te zelden een begrip vormt. Dit laatste is het, wat de Joego-Slavische leiders voor hun derde strijd plaatst. Zij zijn bezield met de oprechte wens in weinige jaren in te halen wat vroegere machthebbers in eeuwen hebben verzuimd. Het besef van de potentiële rijkdom van het land en van de diepe armoede en primitivi teit, waarin het grootste deel zijner bevolking nog leeft, heeft hen stof G-UKKIGE PRIJSWINNAARS SCHERMERHORN. De uitslag van de Zaterdagavond gehouden verloting ten bate van de Gym. Vereniging „Volharding" had tot uitslag dat de eerste prijs, een herenrijwiel werd gewonnen door de heer W. de Boer te Schermerhorn. De elf daarop volgen de prijzen werden gewonnen door (in volgorde) 2. G. Streef land, Scher merhorn; 3. Joh. Scheringa, Beem ster; 4. C. Siebeling, Beemster; 5. P. Zuydam, Ursem; 6. C. Klooster boer. Beemster; 7. KI. Alles, Scher merhorn; 8. P. Bakker, Avenhorn; 9. D. Lakeman, Schermerhorn; 10. M. v. Truyen, Groot-Schermer; 11. F. Oly. Beemster; 12. A. v. d. Oord, Alkmaar. gegeven voor stoute dromen. Dro men van snelle mechanisatie, electri. ficatie en civilisatie. Men heeft met een soort roekeloze overmoed dit kernprobleem van dit land aange pakt en een activiteit losgewrikt, die golft over de vlakten van de Woiwo- dina, die vreet in de nog nooit door staal geploegde akkers van Mace donië en die zich een weg kapt door de grijze rotsen, die Montenegro om sloten houden. Men moet deze eco nomische revolutie in de Balkan, waarvoor de regering te Belgrado de hele zonverbrande en fanatiek beze ten jeugd van het land heeft gemobi liseerd, als een oprechte poging tot een breuk met een donker verleden op het credit der regering schrijven. Dit geheel afgezien van de vraag of men zich geen opgaven gesteld heeft, die ver boven de huidige capaciteit van het land uitgaan, iets wat door vele waarnemers gevreesd wordt. SPORTVISSERS VERGADERDEN. DE RIJP. Onder voorzitterschap van de heer J. Schouten vergaderde in café Grasboer „De Hengelaar". Na opening en voorlezing der no tulen, werd het voorstel van het be stuur, om 2 Oct. de 4e viswedstrijd te houden, door de vergadering aan genomen. De stemming over de plaats waar gevist zal worden viel uit ten gunste van de Gouw. Er wordt op baars gevist, in bootjes. Een voorstel van de heer Koster, om begin en einde van ieder traject van een merkteken te voorzien, waardoor er meer organisatorisch verband in het verwisselen komt, had de instemming van de verga dering. Het voorstel van de heer De Boer, om 23 Oct. een extra viswedstrijd te organiseren, werd insgelijks aan genomen. Deze wedstrijd (de plaats waar gevist zal worden is nog niet bekend) zal van de kas geen finan ciële offers vragen. Een viswedstrijd aan de Afsluit dijk was ook nog een punt van be spreking. Beslissingen daaromtrent zullen op de a.s. jaarvergadering worden genomen. Een belangrijk besluit werd geno men, naar aanleiding van een voor stel van de voorzitter, n.1. om een A. B. en C.-klasse in het wedstrijd schema op te nemen, om op deze wijze de animo onder de led'en speciaal de minder gelukkigen te stimuleren. Bij de sluiting sprak de voorzit ter zijn tevredenheid uit over de goe de opkomst. G. S. V.-NIEUWS WEST-GRAFTDIJK. Zondagmid dag speelde het eerste elftal van GSV op haar eigen terrein een wed strijd tegen Knollendam. Al spoedig bleek dat de gasten beter waren als GSV, al wisten ze in het begin nog geen doelpunten te maken. Enkele min. voor rust kwam er echter een doelpunt en het was 10 voor Kn. Dit doelpunt was de oorzaak van 'n mistrap van onze overigens goed spelende P. Mooy. Na de rust was de wedstrijd nog maar nauwelijks 8 min. oud of Kn. wist weer te doelpunten 20. Hierna kwam GSV er wel wat beter in en een poosje werd er geheel op de helft van Kn. gespeeld en in deze periode doelpuntte Jos. Koot uit een schermutseling voor GSV 21. Het is echter jammer dat verschillende spelers niet beter op de bal lopen of bij hun eigen maar denken als dat ding maar weg is. Zo had P. Groot ook enige mooie kansen doch liet deze onbenut. Denk er in het ver volg om Piet, even meer raak lopen, je kan nooit weten. Zo golfde het spel nog wat heen en weer toen 10 min. voor het einde de GSV-keeper de bal uittrapte en die werd opgevangen door Kn. Even een voorzet waaruit een doelpunt kwam 31. Zo kwam het einde en hiermede hangt GSV 1 nu op de achtste plaats. Denk om de tiende mannen. GSV 2 deed het weer beter en won nu voor d'e wedstrijd van GSV 1 op eigen terrein met 191 van Purmer- end. Bravo mannen, ga zo door al hoeft het natuurlijk niet aldoor met zulke cijfers te zijn. En bij het slot van dit GSV-nieuws verzocht het bestuur om nog eens alle spelers op het hard te drukken om toch vooral eens wat meer club liefde te tonen en niet regelmatig aan te komen met een „smoes". Nee Heren, het bestuur doet alles om jul lie d;e laten spelen en om zo sterk mogelijk uit te komen. En dan moe ten jullie niet aldoor aankomen met „ik kom niet", „i'k moet te gast" enz. enz. Want kijk eens heren wie in een club zit, onverschillig wat voor club dat is, moet ten volle het lief en leed met z'n club delen. Want ook bij GSV is het zo, dat in de toekomst „niet" de beste spelers maar de „ac tieve" spelers in aanmerking komen voor de beste plaatsen. Onthoud dat even goed, dan geloven wij wel dat het een stuk beter zal worden.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2