Verandering Nieuws uit De Beemster. SCH0TH Bonnenlijst voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. Jlijjuec ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Bij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. Middenweg 172, Beemster.) (Inzending naar 39e JAARGANG VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 VERSCHIJNT VRIJDAGS Vanaf dit nr. hebben de beide bladen „De Drie Meren" en de „Rijper Courant" een nieuwe baas. Het is ons natuurlijk bekend en het zal U, lezers, ook meermalen zijn gebleken dat alle verandering geen verbetering is, maar wij willen het er dan toch maar eens „op wagen". Een ieder heeft zo over het cachet van een eigen plaatselijk blad zijn eigen mening wat trouwens niet alleen bij plaatselijke bladen zo is. De een houdt van het Handelsblad, de ander van de Volkskrant en er zijn natuurlijk ook alweer die aan de Telegraaf hun liefde verklaard hebben. Zo is het nu eenmaal: de een houdt van de moeder en de ander van de dochter. Nu hebben wij al heel lange tijd „het oog laten vallen" op de deernen (in de allerbeste betekenis van het woord) uit, de Beemster en uit de Rijp. Waarom zouden wij dit hier zelf niet eens goed voor elkaar kunnen zetten? In centralisatie ligt wel heel veel kracht een grote krant kan van veel nut zijn, maar een decentralisatie kan toch ook haar grote bekoring hebben. Dat betekent hier, dat wij onder elkaar zo in deze beide bladen, die zo heel gemakkelijk als buren gecombineerd kunnen worden, zonder dat de een 'n zekere voorkeur boven de andere krijgt zo onze eigen gevoe lens? tot uitdrukking kunnen brengen. Dat is dan ook de hele verandering uiterlijk nog niet veel maar wij gaan dan ook nog maar de herfst in het nieuwe kleedje komt in de regel in het voorjaar.zouden wij samen niet kunnen zorgen, dat deze Beemster en Rijper jongedames uitgroeien tot bekoorlijke vrouwen al hoewel op jaren die in het voorjaar verjongd een Paasbeste jurk aan krijgen, misschien eens zich tweemaal per week aan onze burgers komen vertonen? Laten we ons best doen zo allemaal met elkaar laten we eens zien wat we er van kunnen maken. DE NIEUWE UITGEVER. .Hercules" triomfeerde. (B.) Zondagmorgen in de Polder. Op de „Buurt" is het al een en al drukte. Beem- sters sportieve jeugd is vroeg uit de veren. Het is een zeer bijzondere dag voor hen. Nu moet straks uitkomen of de extra-oefeningsavonden en ochtenden onder leiding van directeur Oly en Maar ten, resultaat zullen hebben. Daar komt Freek van Dort met de be stelwagen van Mayer reeds aan. Instap pen, jongens en meisjes. Neede NACO-touringcar is voor jullie grote broers en zusters. Klaar allemaal? Nee. Dieuw en Piet zijn er nog niet. En als die er niet zijn, is Hercules niet compleet. Tegen alle verwachting in, is Maarten toch nog van de partij. Hoewel als toe schouwer bij de wedstrijden. Op advies van de dokter, die een lichte hersenschud ding had geconstateerd, moest hij rust houden. Strop voor de A. en B.-turnsters, want zonder de morele en krachtdadige steun van Maarten voelden zij zich gans onredzaam. Dat ziet er niet best uit. Wat moet dat? Kees Jongens biedt zich als „reddende Engel" aan en wordt door de dames geaccepteerd. Daar komen Piet en Diew aanrennen. Moesten nog gepord worden. Die waren gewend om Zondags tot 11 uur onder de wol te blijven. Ja, dat moet je meemaken. Wat een dag! Wat is er gewerkt en wat was er spanning. In de ochtend-wedstrij den eindigde Hercules met 3 punten voor sprong. Niet al te veel, maar toch hoop gevend. Onze jongens moesten voor de DOKEV-jongens de vlag strijken. Maar de meisjes haalden weer over. Aag Eg- gers was in prima vorm en plaatste zich royaal op de eerste plaats. Zouden de dames 's middags het goede voorbeeld volgen? Hercules heeft een sterke dames-afd. Maar bij DOKEV ston den ook klasseturnsters in het gelid. Het werd 'n felle strijd, waarbij de Hercules turnsters het onderspit delfden. Geer Brouwer had haar dag niet. Ver beneden haar vorm turnde zij. Ook Mary Zijp stelde teleur. Doch Dieuw was geweldig. Een vecht- ster eerste klasse. Alleen afstand bere kenen gaat niet bij haar. Met vrije oefe ningen komt zij steeds in het publiek. No. 1 van de Hercules-dames. Keurig werk, Dieuw. De DOKE V-dames A behaalden de hoogste punten. De 1ste, 2de en 3de plaats waren voor DOKEV. De dames B. wisten de DOKEV-dames B. achter zich te laten. Die haalden weer in, wat de anderen verloren hadden. De heren moesten de doorslag geven. In het gelid van DOKEV stond de kampioen van de turnkring P. en O., Piet Molenaar. Verder Piet Koning, Kees Klinkhamer en Dick Köhne. Nu, het moest gek gaan als de Herculanen dat niet zouden winnen. En dat deden ze! Ver uit! Piet Mole naar versloeg de kampioen van het Noor den zelfs. Tussen twee haakjes, dat is toch een prestatie, Piet en Dieuw beide aan de kop bij Hercules. Daar zit toch wel wat in, in dat langslapen(!) op Zondagmorgen! O, zo! Met 30 punten voorsprong over het ge hele tournooi eindigde Hercules op de eerste plaats. Wat een dag! En wat een avond volg de daarna. Ere-avond en Bal. Maar van de napret vertel ik niets. Dat heb ik Maarten beloofd. O ja, die Kees Jongens. Laten wij die nog even een pluim op zijn hoed steken, voor al zijn harde werken. Actief aan de wedstrijd deelnemen en dan' voor 24 ze nuwachtige meisjes en dames hulp en toe verlaat zijn. Hulde Kees! En directeur Oly, ook hulde voor dat schitterende resultaat. Een overwinning op een der sterkste ver enigingen uit het Noorder-Kwartier, dat is niet mis! De uitslagen. Meisjes: 1 A. Eggers (H.) 32.7 pt.; 2 A. Walraven (D) 29 pt.; 3 D. v. Ibex (D) 28.3 pt.; 4 J. v. Zindert (D) 28 pt.; T. v. Meurs (H.) 27.5 pt.; 6 A. Bakker (H.) 27 pt.; 7 G. Mayer (H.) 26.2 pt.; 8. R. Scher mer (H.) 25.5 pt.: 9 G. Hendrikx (D.) 24.5 pt.: 10. D. v. Dort (H) 24 pt.; D.O.K.E.V. 157.3 pt. Hercules 164.5 pt. Jongens: 1 T. Zijp (D.) 40.3 pt.; 2 P. Plunter (D.) 38.3 ot.; 3 W. Noome (H.) 38.3 pt.; 4 T. Noome <H.) 37.6 pt.; 5 A. Langereis (D.) 36.8 pt.; 6 M. Meinsma (H.) 33.9 pt.; 7 J. M. Timmermans (H.) 33.4 pt.; 8 J. Verhage (D.) 32.7 pt.; 9 G. Weile (D.) 32.3 pt.; 10 Ch. Dinkla (H.) 32.1 pt.; D.O.K.E.V. 213.4 pt., Hercules 209.8 pt. Dames B.: 1 A. Blaauboer (H.) 41.4 pt.; 2 F.Oly (H.) 40.7 pt.; 3 P. Hoefman (H.) 39.5 pt.; 4 H. Hoefman (H.) 39.1 pt.; 5 L. Pluister (D) 39 pt.: 6 N. de Klerk (D.) 37.7 pt.; 7 J. Boerman (D.) 37.6 pt.; 8 F. Blaauwboer (D.) 37.3 pt.; 9 Z. Loer (D.) 37.2 pt.; 10. A. Zijp (H) 36.7 pt.; D.O.K. E.V. 230 pt.; Hercules 238.4 pt. Dames A: 1 Mevr. Bakker-v. Elten (D.) 91.9 pt; 2 F. Rentenaar (D.) 90.4 pt.; 3 Mevr. v. Genderen-Kranenburg (D.) 88.7 pt.; 4 Mevr. D. Molenaar-Ubbels (H.) 88.5 pt.; 5 N. Verhage (D.) 88.1 pt.; 6 K. Hoogschagen (D.) 86.6 pt.; 7 A. Klinkha mer (H.) 86.4 pt.; 8 M. Zijp (H.) 84.3 pt.; 9 J. Koeman (H.) 81.9 pt.; 10 A. Wiedijk (H.) 77.7 pt.; D.O.K.E.V. 523.1 pt., Her cules 510.7 pt. Heren: 1 P. Molenaar (H.) 93.2 pt.; 2. A. Groenendijk (D.) 92.3 pt.; 3. J. J. Ver- gouwd (D.) 91.1 pt.; 4 P. Koning (H.) 87.6 pt.; 5 K. Klinkhamer (H.) 85.3 pt.; 6 D. Köhne (H.) 83.9 pt.; 7 C. F. Siewers (D.) 78.1 pt.; 8 Ch. Wiedijk (H.) 73.7 pt.; 9 P. Liefting (D.) 70.6 pt.; 10 J. N. de Winkel (D.) 69.8 pt.; D.O.K.E.V. 402.4 pt.; Hercules 432.5 pt. Totaal D.O.K.E.V. 1526.2 pt. Totaal Hercules 1556.9 pt. (D.) D.O.K.E.V., Anna Paulowna. (H.) Hercules, Beemster. Wij ontvingen nog een nabeschouwing over deze wedstrijd van de hand van de heer KL Boot Sr., dir. van „De Halter" te Alkmaar en jurylid van deze wedstrijd. Tot onze spijt ontbreekt ons de plaats die geheel op te nemen en moeten wij er mee volstaan, dat de heer Boot aan onze tur ners en turnsters alle lof toezwaait en vooral zeer goed te spreken is over de sportieve geest op deze wedstrijd, die zonder bekroningen of cadeautjes zo schitterend is verlopen. Dat is sportief, zegt de heer Boot en wij zijn het met hem eens. „Aris de Heer". (B.) Op Donderdag 29 September hield de Dam- en Schaakvereniging „Aris de Heer" haar jaarvergadering in het Hee renhuis. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter, de heer Th. Roet, enkele woor den aan het overleden bestuurslid Pieter Zeeman, en die daarop door de aanwezi gen een ogenblik staande in stilte werd herdacht. Lezing der notulen en jaar verslag volgden, terwijl de kas bleek te sluiten met een batig saldo. Het aftre dende bestuurslid A. Eijssen werd bij acclamatie herbenoemd, terwijl in de va cature P. Zeeman gekozen werd L. Smit Wz. Beiden namen hun benoeming aan. De uitslag der onderlinge wedstrijd Dammen 1948'49 is als volgt: 1 W. Zo merdijk, 2 L. Smit, 3 A. Eijssen. De onderlinge wedstrijd Schaken is nog niet geheel uitgespeeld. Alvorens met de onderlinge wedstrijd 19491950 te beginnen, wordt besloten om op Donderdag 13 October een simul- taanséance Dammen te houden voor de damliefhebbers uit de Beemster, met als simuultaanspeler de heer C. Dekker. Hierna sluiting. Straf volgt op de zonde. (B) Een kantoorbediende woonde met zijn vrouw in bij zijn zwager H. alhier; zij kregen „mot" en een flinke klap was het loon voor de indringer-huisbaas. De laatste klap werd door de politierechter te Alkmaar gegeven, want de kantoor bediende werd gestrafï met 15 gulden boete of 10 dagen afzondering. Plattelandsvr uwen. (B) A.s. Woensdagmi.,^si.g treedt in het Heerenhuis voor de afcL Beemster van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen op mevr. L. VisserHamburger met het on derwerp „Breien in verband met volks kunst". Naar de dokter? (B) A.s. Zondag heeft voor M.-Beemster en De Rijp dienst dr. Wegdam. Organist en koorleider. (B) De kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. heeft tot organist van de Ned. Herv. Kerk en tot koorleider van de kerk koren M.-Beemster en Z.-O. Beemster benoemd de heer C. Kaat te Wormer- veer. Half November aanvaardt hij zijn taak als koorleider, met ingang van het nieuwe jaar als organist. Kwajongenswerk. (B) Brooddronken jongelui hebben in de nacht van Zondag op Maandag ge reedschappen, het schaftlokaal, stopbord enz., aanwezig op het werk bij de brug te Hobrede eigendom van het water schap Beemster vernield en' in de ringvaart gegooid. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zulk soort mocht ook wel eens een bad hebben om te bekoelen. Burgerlijke Stand. (B) Geboren: Gerard Jan, z. v. J. Schou ten en F. Vooren. Piet, z. v. J. van Petten en P. N. Koster. Brigitta Ma ria, d. v. C. G. Oudejans en M. Broersen. Charlotte, d. v. H. Lanting en J. G. Hendriks. Elisabeth Anna, d. v. H. Helmigh en E. Staben. Petrus Jacobus Gerardus, z. v. H. Jonk en G. J. M. Hui- berts. Catharina Divera, d. v. J. Spek ken en G. Schipper. Getrouwd: Jan Met, 57 j. en Duifje Poen, 51 j. Overleden: Marten Papa, 63 j„ weduw naar van Th. Roorda. Ale de Jong, 60 j.. echtgenote van A. Struving. Jle- lena Glijnis, 78 j., weduwe van B. Klomp. V.A.R.A. (B) Op de gehouden vergadering van de afdeling Beemster van de V.A.R.A. is besloten o/n op 6 November een feest avond te houden. De arbeiderstoneelver. „Voorwaarts" te Purmerend zal dan op voeren het toneelstuk „De dijk breekt". Tentoonstelling en verloting. (B) De dameskrans te N.-Beemster, op gericht November 1948, houdt op Don derdag 13 October a.s. te 2 uur een ten toonstelling van door de leden zelf ge maakte handwerken, zoals truien, pull overs, babykleertjes, kortom teveel om AAN H.H. CORRESPONDENTEN wordt vriendelijk verzocht het nieuws niet op te garen, maar dagelijks door te geven aan het bureau te Beemster aan het adres van de heer AND. TOL, waarbij het aangenaam zou zijn indien het belangrijkste deel niet later dan Woensdagavond in diens bezit zou zijn. op te noemen. De tentoonstelling, die het bekijken alleszins waard is, wordt ge houden in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school. Steunt het stre ven van de krans door in groten getale naar de Noord te komen, daar de op brengst ten goede komt aan een goed doel, n.1. de t.b.c.-bestrijding. De entrée is zeer laag gehouden, een kwartje per persoon; iedere bezoeker ontvangt gratis een kopje thee met een koekje. Donder dagavond 8 uur zal de verloting worden gehouden. Najaarsschouw 1949. (B) Bij de vorige week gehouden schouw op 28, 29 en 30 September zijn in totaal 64 boetes opgelegd. Over het algemeen was alles keurig in orde. B., P. en O. (B) Kort verslag van de vergadering van het bestuur van de afslagvereniging „Beemster, Purmerend en Omstreken" op Woensdag 28 September j.L, des namid dags 1.30 uur, in de bestuurskamer. Na opening van de vergadering leest de secretaris de notulen van de voorgaande bijeenkomst, welke onveranderd worden goedgekeurd en getekend. De geldelijke omzet bedraagt tot en met 27 September 1.644.127.11 en over hetzelfde tijdvak in 1948 ƒ2.158.919.08. Alzo meer in 1948 514.791.97. Hierna leest de voorzitter de stand der debiteuren voor, daarna de staat van boe ten en kortingen. Tertafel komt de uitnodiging van de Mechanisatie-commissie tot bijwoning van de jaarlijkse Mechanisatie-dag op Don derdag 29 September a.s. in het Juliana- park te Hoorn. De heer J. van Baarsen Hz. zal .voor de vereniging de demonstra tie bijwonen. Ingekomen is de agenda der algemene ledenvergadering van de Prov. Veilings- bond op Zaterdag 1 October, des mor gens 11 uur, in het „Gulden Vlies" te Alk maar. Als voornaamste punt op deze agen da komt voor: bespreking concept statu ten-wijziging. Tot afgevaardigden naar deze vergadering werden benoemd de voorzitter en de heer A. de Vries. Dan deelt de voorzitter mede, dat met ingang van Maandag 26 September voor de spruiten de volgende ophoud- en ver- goedahgsprijs, alsmede de lieffihg vah kracht is geworden: Spruiten I kwaliteit A: ophoudprijs 15.vergoedingsprijs 12.heffing 1.Spruiten I kwaliteit B: ophoudprijs 12.vergoedingsprijs 8.heffing 1.Spruiten II kwaliteit: ophoudprijs 12.vergoedingsprijs 8.heffing 1.—. Begrijpelijkerwijze kwam in dit ver band de bestaanszekerheid van de tuinder ter sprake. Om de tuinder enige waar borg van bestaanszekerheid te geven zul len regelen moeten worden getroffen en een van die regelen zal dienen te zijn, dat in de eerste plaats de binnenlandse consument te naastebij de kostprijs van het product betaalt. Voortgaande wordt op het euvel ge wezen, dat er nog zoveel kleine partijtjes fruit worden aangevoerd. Dit is in het nadeel van de aanvoerder en niet bevor derlijk voor een vlug verloop van de vei ling. Getracht zal worden hier paal en perk aan te stellen. Medegedeeld wordt, dat de beschikbare koelhuisruimte volgeboekt isi, namelijk 5000 kisten. Na bespreking van enige huishoude lijke zaken sluit de voorzitter de verga dering. Een paard trapte. (B) Het vierjarig zoontje van de heer B. aan de Rijperweg kreeg in de wei spe lend een trap van een jong paard. Ge lukkig was het een onbeslagen paard. Bovenarm en het hoofd werden gewond. De dokter constateerde een lichte her senschudding. Toneel Z.-O. Beemster. (B) De toneelvereniging „Zuid-Oost Beemster" heeft voor haar eerste winter- uitvoering in studie genomen het toneel stuk „Uw wil geschiede". No. 10 ONS VOGELHOEKJE. Slechtvalk. Falco Peregrinus. (B) Is een zeldzame gast in de polder. Verschijnt bij tijd en wijle op de toren van de Ned. Herv. Kerk te Midden- Beemster. Het is een grote sterke roof vogel, lichtgrijs van onderen, korte staart. Een gevreesde vijand van de duiven. Een prachtige koninklijke roofvogel. Momen teel zijn er weer twee op de toren. De eerste Nutsbijeenkomst: „De schilder en zijn werk". (B) Donderdagavond opende de waarn. voorz., de heer Blaauboer, in het Hee renhuis de eerste Nutsbijeenkomst in dit winterseizoen; het verheugde hem, dat zovele leden aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven, terwijl hij met vreugde verwelkomde de adj.-secr. van het hoofd bestuur en tevens verschillende be stuursleden van afdelingen in onze om trek. Deze avond werd gevuld door de heer Ad. Pieters uit Amsterdam, waarmede de leden al kennis hadden gemaakt door zijn tentoonstelling een expositie, UIT HET DAGBOEK VAN EEN BURGER: Vrijdag 30 September: Het weer takelt af: de zomer is voorbij. Mist en regen zijn de voor boden. Vanmorgen was het zicht geen meter bijna. Maar wat was het mooi: geen kachel, geen onkosten het leven was in September waard geleefd te worden. Zaterdag 1 October: In het dagboek van een ooievaar staat: „In haast: de Beemster is ver blijd met de komst van babys, aantal onbekend." Zondag 2 October: Nacobussen verhuizen andere merken nog niet - Tolhuis is kiele- kiele-gevaarlijk. En mijnheer Kiste- maker van de NACO vindt het maar zo-zopeinst en peinst over wat beters.wat duivel, je kunt toch al niet bij de Meeuwenlaan stoppen het moet maar sneeuwen en waaien en regenenArm Amsterdam, dat geen betere oplossing vermocht uit te vinden P.S.: Ja, mijn jonge vriend, de zwa luwen zijn er nog; de oudjes zijn ech ter al op „tocht"; hier zijn alleen de jonge nog. Kijk de staart maar aan: de lange buitenste staartpennen ontbre ken. Voor Parapluies Wandelstokken annex reparatie- inrichting naar Nieuwendijk 180 Amsterdam Telefoon 46568 waarin de veelzijdigheid van de heer Pieters was uitgekomen. Olieverfschilde rijen, affiches, tekeningen in krijt enz., waarvan sommige in zeer moderne op vattingen, maakten de tentoonstelling zeer bezienswaardig. De heer Pieters hield nu een mooie lezing over de Kunst, zoals wij die kennen uit het werk der grote meesters; uiteraard bleef hij ver wijlen bij het werk van Rembrand!, Vin cent van Gogh, Czésanne e.a. Hij legde ook de Kunst in het dagelijks leven uit, zoals wij die tegenkomen bij verschillende gebruiksvoorwerpen, waarbij men werke lijke kunst van Kitsch moet onderschei den. Het is zeer interessant en begrijpelijk, dat na de pauze verschillende vragen werden gesteld, welke een duidelijke be antwoording kregen. Het hoofdbestuurslid zette in een kor te rede het sympathieke doel van het Nut uiteen en wees er daarbij op, dat juist zulke ontwikkelingsavonden als de ze in de lijn van de maatschappij liggen. Zulke culturele voorlichting brengt ont wikkeling en dat is juist het streven; daarom zou hij graag zien, dat de heer Pieters ook voor andere afdelingen zou mogen optreden. De waarn. voorz. besprak nog even het vervolg van het winterprogramma en heeft daarna met woorden van dank voor de mooie avond gesloten. voor het tijdvak van 9 t.m. 22 October 1949. Voedingskaarten 909: 341 Vlees (A, B, D)100 gram vlees. 342 Vlees (A, B): 300 gram vlees. 343 Vlees (D): 100 gram vlees. 347 Algemeen (A, B): 125 gr. koffie. 346 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 354 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 352 Algemeen (D) 200 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 911 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter B. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 October worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 325, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 335, 336, 337, 338, 339 Algemeen kunnen worden vernietigd.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1