Nieuws ui Nieuws uit t De Rijp. Purmerend. Nieuws uit de omtrek. Een vloot voer uit. Een Rijper smaldeel, bemand met sport vissers van de „Hengelaar", trok Zondag morgen de haven uit. De Gouw, de bekende binnenzee ach ter Blokdijk, was het doel. In vroeger jaren waren op de bevroren Gouw geweldige duels uitgevochten door be roemde Rijpers. Op de schaats en met de rubberballen. Nu moest het gebeuren met de hengels. Het smaldeel stond on der commando van admiraal Schouten. De ondercommandant Obê moest deze reis aan wal blijven. Men zegt, tenminste de wetenschap zegt het, dat de vissen niet horen kun nen. Dat is maar goed ook, want voor die dertig Rijper hengelaars op hun plaats zitten, zijn er heel wat woorden gewis seld en is het water hevig in beroering gebracht door veel deskundig manoeu vreren. Enfin, ze zitten tenslotte. De hengels geheven. Een klaroenstoot van de admi raal en het vissendiner ploft in de gol ven. Baars!!!, schreeuwt Henk Klompma ker. Die snuiter is geabonneerd op de eerste prijs en de grootste baars. Ze zeg gen dat de aandeelhouders van de „Wil lem Barendz" hem de betrekking van harpoenier hebben aangeboden als hij mee wil naar de Zuidpool. Maar vandaag zal het hem niet mee zitten, want Piet Beumer slingert er de ene baars na de andere uit. Die vist met een nieuw soort worm. „Stroomlijn- pieren" noemt hij ze. Nou, ze deden het best. De anderen, die mjet gewone huis- en tuinwurmen visten, kregen geen been aan de grond. Met vlag en wimpel werd Piet nr. 1. Met achttien baarzen liet hij de rest ach ter zich. Kermisprogramma „Amicitia". Wij vestigen er de aandacht op, dat Woensdag 12 October het bekende Mu- sette-orkest o.l.v. Annie de Moor zal op treden met een geheel nieuw programma, o.a. het „Wiener Schrammeln Kwartet" m.m.v. de zo populaire radiozanger op Zaterdagavond door de radio. Voorts Nico Akkerman, de bekende humoristische conferencier, en Kees Stet van Ierswoude met zijn bekende Westfriese voordrachten en schetsen. Vrijdag 14 October: Henriëtte Davids, Willy Vervoort, Stoet Haspel e.a. in de doldwaze revue „De beste uren van je leven", een avond van uitbundige vreug de. Heintje en Willy dansen de „samba". De muzikale leiding heeft Jos. Carpay. Zaterdag 15 October: Een enkele her haling van het geestige, vrolijke kermis- stuk „Jongens van de koopvaardij" door de r.k. toneelvereniging „Leo XIII". El ke voorstelling na afloop bal. Zondag 16 October: Groot slotbal met medewerking van „The Cocktail Mixers". Zie verder de annonce in dit blad, waar in ook, als extra nummer, het optreden wordt aangekondigd van de bekende radio- accordeonnist Frans van Cappelle. Wij vestigen er, ter verduidelijking der adver tentie, de aandacht op, dat deze op Woens dag 12 October zal optreden. I)e grote Purmerender verloting. Als een sluitstuk van de nazomer tentoonstellingen en -feesten volgt eind October steeds de grote Purmerender verloting. Had deze verloting voor de oorlog reeds een landelijke vermaard heid, na 1945 was het eveneens steeds zo, dat deze geheel was uitverkocht. Daar wordt ook voor 1949 op gerekend. Het loterij-bestuur heeft dan ook met het volste vertrouwen daarop alle hoofd prijzen aangekocht als koeien, schapen, rijwielen, een flink aantal wollen dekens, enz. Er zal wederom voor een zeer aan trekkelijke prijzenlijst worden gezorgd. Feestavond ten bate van de v.v. „Purmcrsteijn". Zoals reeds in ons blad voor enige weken terug werd gemeld, brandde het kleedlokaal van de voetbalvereniging „Purmersteijn" geheel af. Daar het op dit moment moeilijk is de middelen voor de bouw van een nieuw gebouwtje bij een te krijgen, wordt door enige leden van genoemde vereniging op Zaterdag 8 October een „Bonte Avond" georgani seerd in „Amicitia", ten einde hierdoor een steentje bij te dragen in de kosten. De gehele opbrengst komt n.1. ten goede van dit doel. De medewerking op elk ge bied is groot, zodat het een prima avond belooft te worden. Zondagsdienst artsen. PurmerendZ.O.-Beemster. (P) Zondag 9 October dr. R. Quant, Herengracht 8, telefoon 86. Apotheek. (P) Zondag 9 October is apotheek H. H. Jürgens, Peperstraat 26, telefoon 33, ge opend. Melksanering. (P) In de vertrouwenscommissie betref fende de melksanering voor Purmerend en Z.-O. Beemster hebben zitting de burge meester mr. R. Kooiman; namens de con sumenten mevr. G. E. SteertBrouwer, mevr. A. C. A. de WolfMirch, mevr. A. MantelVeltrop, de heer A. Visser, direc teur „Hollandia" en namens de melkhan delaren de heren J. J. de Wit en W. de Groot. Sinterklaas op school. (P) De Sint Nicolaas-commissie van de openbare lagere scholen A en D zullen dezer dagen met intekenlijsten bij de bur gerij komen om het mogelijk te maken dat de kinderen dezer scholen een zo goed mogelijk Sint-Nicolaasfeest kunnen vieren. Wij moeten kort zijn. Er zou nog veel over deze vis-ochtend geschreven kunnen worden, en over de hengelaars zelf, want het was de beste, de superploeg van vis send De Rijp. O ja, Dirk Polman won met een grote Gouwzee-baars de fles Franse cognac, uitgeloofd door de heer Grasboer, voor de grootste gevangen baars. Fijnproevers weten dus waar ze heen moeten voor een hartversterking. Kortom, er werden in deze vierde wed strijd 150 baarzen gevangen: 132 onder de maat en 18 bovenmaatse. De prijzen bestonden uit huishoudelijke- en hengel sportartikelen. De uitslag der prijswinnaars luidt als volgt: 1. P. Beumer, 18 pt.; 2. C. Klomp maker. 14 pt.; 3. P. Houwelingen, 13 pt.; 4. P. Vilten, 13 pt.; 5. D. Polman, 12 pt.; 6. T. H. de Vries, 12 pt.; 7. A. Tol, 12 pt.; 8. J. Beumer, 10 pt.; 9. J. Plukker, 9 pt.; 10. T. Nibbering, 8 pt.; H. v. Braam 8 pt.; W. v. Braam 8 pt. De rechter strafte. (R) Onder de uitspraken van de meer voudige kamer te Alkmaar komt voor: Cornelis H. te De Rijp voor verduiste ring 1 jaar gevangenisstraf. Beh. vennoot W. STEEVERS Het Nut. (P) Onder voorzitterschap van dr. De Boer hield het departement van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen in het spaarbankgebouw haar najpaarsvergade- ring. Uit het verslag van de secretaris, de heer A. van Keulen, bleek o.m. dat door het Nut verschillende avonden in samen werking met de Culturele Sectie van de Purmerender Gemeenschap gegeven, bui tengewoon goed zijn geslaagd; het aantal leden was op 1 Jan. 1949 123. Uit het jaar verslag van de penningmeester bleek o.m. dat het batig saldo 159,75 bedroeg; door de kascommissie was een en ander in orde bevonden, zodat deze décharge verleend werd. Met algemene stemmen werd het voor stel van het bestuur de contributie van 3.50 tot 3.te verlagen aangenomen, waarbij tevens werd besloten om op de Nutsavonden een kleine bijdrage van de leden te heffen. De begroting voor 1949/1950 werd in onivangsten en uitgaven geraamd op 589.—. De heren A. Blokdijk, F. Wiebeis en Rigter werden in de commissie tot nazien der rekening herbenoemd. Door de heren dr. De Boer, Van Keulen en Nieuwenhuizen werd hierna een kort verslag uitgebracht van de Algemene Ver gadering. Bij de bespreking van het winterpro- gramma werd medegedeeld dat door de Culturele Sectie van de Purmerender Ge meenschap dit seizoen negen filmavonden zullen worden verzorgd, en tevens drie avonden waarop resp. Brugmans Mario nettentheater, Rollien Numan en het Scapino-ballet zullen optreden. Het Nut zelf zal vijf avonden verzor gen, n.1. een muziekavond met de Haar lemse Muziekkamer en een met Jo Stern- heim, terwijl drie avonden verzorgd zul len worden door de leden zelf. Door dr. Postema zal de geschiedenis van Purmer end worden behandeld met een bezoek aan Purmerends Museum, terwijl dr. Van de Weg en dr. Van Keulen de t. b. c.- bestrijding bij mens en dier zullen be spreken. Dr. De Boer zal een inleiding houden over L.O.M.O. enz. Wegens om gezondheidsredenen bedan ken van de heer Hoogland werd in diens plaats tot directeur der spaarbank de heer T. Grool benoemd. Fancy-fair. (P) Zaterdag en Zondag hebben de Katholieke Gidsen en Verkenners van de Padvinders in het patronaatsgebouw een goedgeslaagde fancy-fair „De Mallemolen" gehouden. Er waren in het gebouw markt kramen geplaatst en er was volop gele genheid om verschillende spelen als bil jarten, sjoelen enz. te doen, terwijl er zelfs een rad van avontuur was. Het mocht hun dan ook niet aan de nodige belangstelling ontbreken. Dierenbescherming. (P) Door de afdeling Purmerend der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren werd Zaterdagmiddag op de Koemarkt een wedstrijd gehouden voor de best ver zorgde hond, waarvoor 49 honden waren opgekomen. De jury, bestaande uit des kundigen en een dierenarts van de afd. Amsterdam had dan ook geen gemakke lijke taak. De uitslag was: le prijs Hage- man (boek); 2e W. Tromp (boek), ter wijl J. Hooyberg, A. Kaiser, U. Wierstra, A. Kramer, allen uit Purmerend en mevr. De Geus van Zuid-Schermer een troost prijs ontvingen. Alle honden kregen een versnapering. Tot slot werd een zeer interessante de monstratie gegeven van de behandeling van gewonde en zieke honden. Collecte. (P) Dierendag, 4 October, hebben onze marktstedelingen getoond, wat voor de dieren over te hebben! Want de collecte, waarvan het grootste deel bestemd is voor de inrichting van een dieren-asyl in onze marktstad, heeft 275,64 opgebracht. Gemeenteraad vergadert. (P.) Vrijdagavond 14 October zal vermoe delijk de Purmerender gemeenteraad in openbare zitting bijeen komen. Vrouwen van de P. v. d. A. (P) De vrouwengroep Purmerend van de Partij van de Arbeid heeft in „Het Pa radijs" haar eerste winterlezing in dit seizoen gehouden. Mevr. ThomassenLind van Zaandam sprak over „Pandit Nehroe, de premier van India". Film. (P) In Cinema Schinkel wordt vanaf he den tot en met Maandag de film „Een avontuur in Berlijn" vertoond. Propaganda-avond. (P) De K'. R. O.-propaganda-avond in het Herenlogement mocht zich in een goede belangstelling verheugen en er is hartelijk gelachen en het was een avond van vrolijkheid en humor. Vertrek. (P) De heer P. Postma, directeur van „Sociale zorg", is benoemd tot hoofd van een afdeling van sociale zaken te En schede. Zwemmen leren. (P) Ten stadhuize vond in de Wormer kamer Dinsdagavond een vergadering plaats met een commissie gevormd uit de burgerij en de schoolbesturen, hoofden der scholen en wethoudster mevr. G. E. SteertBrouwer namens B. en W. om de kinderen uit de hóógste klassen van de lagere scholen in onze marktstad, die de zwemkunst nog niet machtig zijn, in de Overdekte te Zaandam zwemles te laten geven. Deze vergadering werd geleid door dr. A. van Keulen. Uit de besprekingen bleek dat hier grote behoefte aan bestaat en dat de ouders genegen zijn ook finan cieel een offer te brengen. Er hadden zich 135 kinderen opgegeven. Besloten werd een werkcommissie (be staande uit de heren A. van Keulen, C. Beukenkamp, T. F. Kobes, weth. mevr. G. E. SteertBrouwer voor de gemeente, en de heer M. Langhorst, hoofd school A) te benoemen, die een en ander zo spoedig mogelijk zal regelen, ook het financieel gedeelte. Vermoedelijk zal 21 October met de zwemlessen een aanvang gemaakt kun nen worden, die gehouden zullen worden Vrijdag- en Zaterdagmorgen. Concertffn Hilversum. (P) Zondagmiddag heeft het arbeiders- muziekcorps „Kunst na Arbeid", directeur de heer M. Sanders, een concert gegeven voor de V.A.R.A.-microfoon te Hilversum, welke uitvoering een succes was. Najaarsmarkten. (P) De Purmerender najaarsmarkten zijn als volgt vastgesteld: Rundermarkt (jong vee) Maandag 10 October, aanvang 9 uur. Grote runderenmarkt 12 October, aan vang 7 uur, loting voor staanplaatsen Dinsdagavond om zeven uur in het kan toor van de marktmeester. Paardenmarkt 13 October, aanvang 8 uur. Attractie Heerenlogement. (P.) Tijdens de kermis is er Zondag a.s. dansen in de gerestaureerde en uniek verlichte bovenzaal. Zaterdag 15 October speelt in de bene denzaal het „Trio Zijp". De entrée voor deze attractie is ditmaal vrij. Zondag 16 October, laatste kermisdag, wederom dansen, met medewerking van het bekende dansorkest „The Moonlight Players." Onze abonné's, die gewoon zijn het abonnementsgeld per giro te beta len. verzoeken wij dit voortaan te doen op postrekening no. 65847, ten name van de N.V. Drukkerij „West-Friesland" te Hoofn. DIERENARTSEN. Zondagsdienst dierenartsen (De Rijp PurmerendOosthuizen). Zondag 9 Octo ber 1949: W. A. Zijp, De Rijp, Tel. 65. Nieuws uit Oosthuizen Burgerlijke Stand. (O) Ondertrouwd: Nicolaas Pieter Kap- tijn, 19 j. en Fransienne Schotanus, 18 j. Olympia 40 jaar. (O) In Augustus j.1. bestond onze gym nastiekvereniging „Olympia" 40 jaar en dn het kader van de viering van dit ju bileum zullen op 23 October a.s. in de zalen van Has en Kaan de jaarlijkse per soonlijke wedstrijden van de Turnkring „Purmerend en Omstreken" plaatsvinden. Aan deze wedstrijden is tevens het kampioenschap van de Turnkring, zowel voor heren als voor dames, verbonden. Reeds bij dè viering van haar 40-jarig bestaan mocht de Oosthuizer vereniging veel belangstelling trekken en ook nu mag de hoop worden uitgesproken dat dit weer het geval' zal zijn. Een aanrijding onder Avenhorn. Woensdagavond zijn twee Grooten slaags geraakt: de auto's van de fa. Ver- huisdiensten Groot uit Hoorn en een transportauto van de firma Groot uit Grootebroek. Na het passeren van een andere auto raakte men elkaar; waar dat met een gang van 50 kilometer gebeurde en beide wagens een oplegger hadden, kan men zich voorstellen dat dit niet zonder kleerscheuren afliep. De Hoornse auto geraakte in de berm van de weg en werd vooraan zwaar beschadigd; de wa gen van de firma Groot uit Grootebroek kwam dwars over de weg te staan en werd ook zwaar beschadigd; een inzit tende werd uit de cabine geslingerd, maar kwam er goed af. De politie is aan het onderzoeken. Boerderij verkocht. De boerderij van de heer K. Bakker Jbz. te Warder is bij onderhandse ver koop overgegaan aan P. N. Bibo, vee houder aldaar. Een kleermaker liep er in. In Hoorn kon een kleermaker niet te recht bij de groothandel om daar zijn fournituren te kopen; hij verviel dus voor zijn aankopen bij de kleinhandel. Dat was duurder. Dat hogere bedrag reken de hij als extra maatloon, maar de prijs- beheersing staat dat niet toe. Hij werd nu veroordeeld tot 600.boete of 2 maanden in het cachot. Dertig jaar in de Raad. Dertig jaar is de heer C. Ham ge meenteraadslid geweest van de gemeente Wijdenes, eerst als S.D.A.P.-er, nu als lid van de P.v.d.A. Van deze dertig jaar was hij er 12 wethouder. Men heeft hem in verband hiermede gehuldigd. Op zoek naar een lijk. Dezer dagen deelde een allenwonende man te Berkhout zijn buren mede, dat hij zich' lang niet lekker voelde. „Ik heb daarom maar een paar dagen vacantie genomen. Om weer wat op verhaal te komen, voelt u," zei de man in kwestie. „Sterkte dan maar," zeiden de buren. De Nieuws uit Graït Modernisering van de kleuterschool. (G) Dezer dagen had in café Zomerdijk een huishoudelijke vergadering plaats van de afdeling Volksonderwijs, waarbij ook het bestuur van de kleuterschool aanwezig was. Het hoofdpunt van de agenda luidde: Modernisering van de kleuterschool. Reeds lange tijd wordt de behoefte gevoeld om de kleuterschool in Graft een prettiger en gezelliger interieur te geven. In de eerste plaats is daarbij gedacht aan het aanschaffen van tafeltjes en stoeltjes en het schilderen van de mu ren. Ook de leermiddelen dienen hoog nodig aangevuld te worden. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de wijze, waarop men aan de benodigde gelden zal komen. Tenslotte was de meerderheid van de aanwezige leden van mening, dat de uitgifte van renteloze aandelen, die binnen een be paald aantal jaren uitgeloot zullen wor den, wel de meeste kans van slagen zal hebben. Deze mogelijkheid zal in een spoedig te houden vergadering van leden van de kleuterschool nader worden be sproken en uitgewerkt. 50 jaar organist. (G) Zondag j.1. vierde de heer T. Dam mes zijn 50-jarig jubileum als organist van de Doopsgezinde Kerk te Noord einde van Graft. Ter gelegenheid van dit feit sprak ds. Keuning de 80-jarige jubi laris na de dienst hartelijk toe. Ds. Keu ning liet zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, bijeen gebracht door alle gemeenteleden. Ds. Kastein voerde het woord namens de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. ge meente van Graft en bood de heer Dam mes een bloemstuk aan. De heer Dammes dankte tenslotte de sprekers, kerkeraad, leden en belang stellenden. Nieuws uit Schermerhom Plotseling overlijden. (S) Tengevolge van hartverlamming overleed plotseling in de ouderdom van 52 jaar de heer H. Wübbe, een bekend en geacht ingezetene. In ons nr. van 22 Juli j.1. hebben wij nog de aandacht op zijn firma gevestigd en speciaal melding gemaakt van zijn bereidwilligheid en medewerking om het algemeen belang te dienen. De toneelvereniging in de ge meente zijner inwoning, maar ook de WANDELEN. De wandelsportvereniging „Purmerend en Omstr." vergaderde onder leiding van de heer L. Sarlie in het lokaal „Het Para dijs". Volgens het jaarverslag van de secre taris was het ledental van 45 op 43 en de jeugdleden van 26 op 18 terug gelopen, terwijl de kas van 83.cp 50.terug ging. Mevr. L. Kaiserv. d. Spruyt en mej. A. Veen werden als bestuursleden bij ac clamatie herkozen; in de kascommissie werden benoemd de heren Hartman en, N. Hofstede. Tot eerste wandelleidster in het seizoen 1950 werd mej. A. Veen aangesteld, twee de wandelleider de heer N. Hofstede; re serves werden A. Edel en P. Buurs. volgende morgen bleven de gordijnen gesloten en tegen het middaguur waren zij nog dicht. „Och," dachten de buren, „buurman heeft in de afgelopen nacht vast het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld. We moesten de politie maar even waarschuwen.'' Zo gezegd, zo gedaan. Weldra waren de dienaren der Herman dad aanwezig en met Argusogen be spiedden zij het huis met de gesloten ramen. De gehele buurt was ooggetuige, toen de dienaren der wet de deur for ceerden en op zoek gingen naar „het lijk". Juist op dat moment stopte de bus uit Purmerend voor de deur en met een sierlijke zwaai stapte „het lijk", omgeven door de bekende geur van het edele nat uit Schiedam, uit het voertuig. „W-wat voeren jullie h-hier uit?", vroeg het lijk zeer belangstellend aan de buren. „We dachten dat je dood was," luidde het ant woord. „H-ik dood? Hoe be-bestaat het! H-ik voel me k-kiplekker," was het enige commentaar. Enige minuten later lag „het lijk" in bed en hij heeft de luide reactiekreten van de dienaren der wet en van de buren niet meer gehoord. Pas op de stier. Een veehoudersknecht te Monnikendam werd in de weide door een stier aan gevallen; hij ligt met een dijbeenbreuk in het ziekenhuis. Rokend Edam. Vorig jaar hield men een rookwed- strijd; winnaar werd de heer G. de Boer uit Volendam, die dit jaar 1 uur en 42 minuten over zijn rokertje deed en weer nr. 1 werd. 6 De graanmarkt te Alkmaar. Vandaag Vrijdag wordt de graan markt weer als vanouds in de Koren beurs gehouden; het gemeentebestuur geeft er een officieel tintje aan. Zwaag bouwt een koelhuis. De ver. „Bangert e.o." gaat een koel huis bouwen; men noemt als capaciteit 300.000 kilo. Daar kunnen wat appels en peren in. Predikbeurten ZONDAG 9 OCTOBER. DE RIJP: Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, dr. Kas tein. Doopsgez. Gem., n.m. 7 uur, ds. Keuning. Evang. Luth. Kerk, v.m. 10 uur, Weled. heer Haas van Amsterdam. Geref. Gem. niet bekend. GRAFT: Ned. Herv. Kerk, zie De Rijp. NOORD EINDE: Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK: Doopsgez. Gem., v.m. 10 uur, ds. Keu ning. WEST-GRAFTDIJK: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, cand. Brouwer. GROOT-SCHERMER. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, H. U. Albertz. DRIEHUIZEN: Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. STOMPETOREN. Ned. Herv. Kerk. Geen opgave ontv. ZUID-SCHERMER: Ned. Herv. Kerk. Geen opgave ontv. OTERLEEK: Ned. Herv. Kerk. Geen opgave ontv. SCHERMERHORN: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, ds. Leen- dertz. Geref. Kerk. Geen opgave ontvangen. OOSTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, M. J. Fa- ber. ZUID-OOST-BEEMSTER: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, ds. Oldeman. BEEMSTER: Doopsgez. Gem., v.m. 10 uur, ds. Leistra. MIDDEN-MEEMSTER: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, mej. Hoving. PURMEREND: Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Gem., 10 uur, ds. F. Ban- nink (H. Avondmaal). Ev. Luth. Gem., v.m. 10 uur, ds. H. J. A. Haan. Prediking in verband met combi natie. Geref. Gem., v.m. 10 en n.m. 5 uur, ds. A. A. v. d. Leer. verenigingen uit de omgeving konden wat meubilering en toneelaankleding be treft altijd op hem rekenen. Ieders deel neming in dit verlies is groot. De bestuursvoorstellen werden druk besproken, vooral de financiële. De con tributiewijziging werd aangenomen: de afdelingscontributie wordt 0.75 per maand, voor meer leden uit één gezin 0.50 per maand, de bondscontributie komt geheel te vervallen. Besloten werd alleen gedurende de maanden NovemiberMaart een maand blad uit te geven. In plaats van een feestavond zal er een contactavond gehouden worden, welke door de leden verzorgd zal worden en waarvoor reeds toezeggingen gedaan zijn. Tot leiders(sters) der jeugdafdeling wer den de heren Veis en Koning en de dames Tump en De Vries aangewezen. Evenals voorgaande jaren zal er ook in 1950 weer eep autotocht gehouden worden.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2