Goud onder de golven. Bonnenlijst Prof. Schermerhorn sprak Verzoek om hogere melkprijs Een kaasbelasting De demonstratie met baggermachines te West-Graftdijk ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. Jlifoet C ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Bij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. (Inzending naar Middenweg 172, Beemster.) voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken 39e JAARGANG op een uitstekend van de Partij van De Zaterdag j.1. door de afdeling De Rijp van de P. v. d. A. georganiseerde propaganda-avond in Hotel „De Een dracht" in in alle opzichten uitstekend geslaagd. Reeds enige dagen voor de avond was de zaal geheel uitverkocht en de zaal was dan ook tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter van de afdeling De Rijp, de heer K. J. Luder, met een kort woord opende. Hij heette in het bij zonder prof. dr. ir. W. Schermerhorn, bur gemeester Dalenberg, burgemeester Dries- sen en „De Jonge Flierefluiters" Welkom; Verder beval de heer Luder de verloting, welke was mogelijk gemaakt door de goe de gaven van winkeliers en particulieren, in de belangstelling van het publiek aan. Hierop was het woord aan het bekende radio-ensemble „De Jonge Flierefluiters" onder leiding van Johan Jong. Op wer kelijk uitnemende wijze heeft dit gezel schap het publiek geamuseerd. De beken de solisten, te weten Peter de Boorder en Anita Berger, droegen voor een groot deel bij in het succes. Er werd niet alleen uitstekend gezongen en gemusiceerd, doch de bespeler van de contrabas, Jaap Grun- deler, bleek bovendien tot zulke humoris tische bokkesprongen in staat, zonder dat zijn spel er onder -leed, dat het publief af en toe brulde van het lachen. Begon nen werd met „Morgenrood" van Otto de Nobel en daarop namen de spelers de aanwezigen mee op een muzikale' reis door Zweden, Rusland, Italië, Tirol en Nederland. De zangeres Anita Berger had met het bekende Ciribiribin zoveel succes, dat zij het, op aandringen van het publiek, nog eens zong. Instrumentaal werden op prima wijze de Wolgaschlepper en de Schotse Trije uitgevoerd. Bij dit laatste nummer kreeg Jaap Grundeler volop ge legenheid zijn humoristische neigingen bot te vieren. De zanger Peter de Boorder oogstte vooral veel succes met La Spagnola en The Holy City. Na dit laatste nummer betrad prof. Schermerhorn het toneel, begroet door een hartelijk applaus van het publiek. Prof. Schermerhorn hield een rede over het onderwerp: „Nederland in de branding". Sprekerbegon met op te merken, dat wat hij ging zeggen niet in overeenstemming zou zijn met de zonnige sfeer van het eer ste deel van het programma. Ik wil u la ten zien, aldus de spreker, wat er in de wereld aan de gang is. Hiervoor moeten we teruggaan in de historie. In de 19e eeuw beheerste West-Europa, met als cen trum Engeland, vrijwel de gehele wereld, niet omdat het rovers waren, maar door de technische ontwikkeling. Ruwe produc ten werden ingevoerd, verwerkt en de eindproducten weer geëxporteerd naar al le delen der wereld. Dit proces heeft ech ter tot gevolg gehad, dat wij anderen de kunstjes hebben geleerd, met als voor beeld de Verenigde Staten. We hebben als het ware onze eigen concurrenten ge maakt. Japan is hierdoor machtig gewor den en ook Rusland. Bij een recent bezoek aan Zuid-Amerika had spreker opgemerkt, dat men ook daar druk bezig is met een technische ontwikkeling. Hierin ligt ook de kern van het Indonesische conflict: het zelfbewustzijn der Indonesiërs is wakker geworden. Vooral na de oorlog gaan er vele stemmen op, om een ieder zijn gang te laten gaan, maar de rest van de wereld bedreigt ons, als het particulier initiatief doorgaat. Economische vrijheid heeft wel een opleving ten gevolge, maar keert ook de wapens tegen ons. De industriëlen wen sen verder, dat men hen de winst zal la ten behouden met de belofte, dat ze dan zelf voor de fabrieken zullen zorgen. Dit is nu al een eeuw zo, met het gevolg: drek. De industriëlen hebben critiek op prof. Lieftinck, die hun toch nog 150 mill. liet behouden. Ik heb tegen Lieftinck de opmerking gemaakt, aldus spreker, ze maar niets te geven, omdat het toch niet wordt gewaardeerd. Ik sta in deze kwes tie dwars en vierkant tegen de fabrikan ten. Prof. Schermerhorn gaf voorbeelden van bedrijven, die door bijdragen van de staat nu uitstekend marcheren en modern zijn uitgerust, terwijl zich op hetzelfde terrein bewegende particuliere maatschap pijen met verlies werken of verouderd zijn. Waarom moet de overheid alleen in grijpen als het mis is, zo vroeg spreker zich af. Willen we niet met onze industrie naar de maan gaan, dan mogen we het niet overlaten aan particulier initiatief en het benauwt me, dat de grote industriëlen deze waarheid niet willen erkennen. Zelfs de Verenigde Staten voert nu een plan- politiek op grootse wijze, in die zin, dat het minder ontwikkelde staten na het af lopen der Marshall-hulp steun gaat ver lenen (plan Truman), met het oogmerk hier afzetgebied voor hun eigen industrie te vinden. Dit is plan-politiek, waar ik ja loers op ben, aldus spreker, en niet te vergelijken met ons eigen industrialisatie- programma van minister Van de Brink, waarop ik veel critiek heb. Ik heb wel veel respect voor de particuliere kracht geslaagde propaganda-avond de Arbeid te De Rijp. van sommige industriëlen, maar achter hen moet de overheid staan. Verder merk te spreker op, dat de arbeidsproductivi teit in ons land nog te laag ligt, n.1. 80 procent van voor de oorlog. In Engeland is dit cijfer 110 procent en in de Ver. Sta ten ongeveer 125 procent. Dit is het ge volg van onze mindere outillage. De de valuatie vormt hiervoor geen wezenlijke redding. Onze productie moet omhoog, willen wij onze hoge levensstandaard be houden, want wij leven op het randje van wat kan. Zonder ordening komen we er niet en een lichtpunt is dat men dit begrijpt; voorbeelden hiervan zijn de Wes telijke Unie en de conferentie te Straats burg. We moeten ons aaneensluiten en gezamenlijk vooruit, anders gaan we weer, net als in 1940, één voor één van de sokken. Spreker toonde zich verder verheugd over de verkiezingsuitslagen in Noorwegen en vroeg zich af of dit in ons land ook niet kon en besloot met de woorden: Ik ben socialist door een gevoel van verantwoordelijkheid. De weg terug is een onzalige weg. Eendrachtig moeten we de weg omhoog zoeken naar een betere wereld dan we hebben gehad. Ik hoop, dat u deze verantwoordelijkheid meedraagt van hier en getuigen zult van de vaste overtuiging, dat er een weg omhoog is. De rede van prof. Schermerhorn werd met de grootste aandacht gevolgd en oogstte een luid applaus. Na de pauze, waarin een geslaagde ver loting werd gehouden, zetten de „Jonge Flierefluiters" hun programma voort. Eni ge potpourri's van cowboyliedjes en Zuid- Afrikaanse wijsjes werden uit volle borst Op 29 September j.1. werd op het be drijf van de heer J. Bierens te West- Graftdijk een interessante demonstratie met baggermachines gehouden, welke de monstratie uitging van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdiensten in Noord-Holland in samenwerking met de Federatie van Be drijfsverenigingen. De demonstratie had speciaal tot doel verschillende bagger- installaties te laten zien, welke geschikt zijn voor het baggeren van sloten in veen- polders. Dit baggeren is daarom zo moei lijk, omdat de bagger vaak haast water dun is en zich moeilijk op de kant laat brengen. Verschillende firma's trokken zich van de demonstratie terug, toen zij hoorden, dat veenbagger op de kant moest wórden gebracht. Aan de demonstratie, waarvoor grote belangstelling bestond, namen deel: de firma Bakker Kuiper, Scheeps-4 bouwers te Schoorldam; de firma G. Meereboer, Voorweg B 80 te Schoorl; en de firma Van Schaick te Nigtevecht. De firma Bakker Kuiper kwam uit met een miniatuur baggermolen van ge ringe vaarbreedte en diepgang. Hierdoor is het mogelijk sloten van 2,25 m. breedte uit te baggeren. Ook zeer brede sloten kunnen zeer goed gebaggerd worden. De bovenbouw van de molen kan gedémon- teerd worden, zodat bruggen van 1 m. bo ven het wateroppervlak nog gepasseerd kunnen worden. De minimum diepgang van de molen is 50 cm. De molen is zeer licht en kan desnoods over de weg ge transporteerd worden. De fabrikanten denken er over om hem speciaal voor dat doel uit te rusten met wielen. De molen wordt aangedreven door een 5 pk Deutz Dieselmotor die een zeer gering bedrag aan brandstof per dag vraagt (n.1. 50 a 60 ct. per dag). De molen kan per dag 100 m3 bagger met een goot tot 4 m. ver op de wal brengen. De diepte van bagge ren is variabel van 0.601.20 m. Voor de bediening zijn één a twee man nodig. Op de demonstratie werkte de machine in een smalle sloot door veenland. De dunne bagger werd vlot op de kant ge bracht. De machine maakte een goede in druk en lijkt speciaal geschikt voor veen- polders waar gemakkelijk gevaren kan worden. Een nadeel is, dat de molen geen talud maakt. M. i. is het het beste, dat men de sloten eerst behandelt met een kantensnijder, de losgesneden-kanten de sloot induwt en daarna met het bagger molentje alles op de kant brengt. Het werktuig is geschikt voor aanschaf door polders en combinaties van boeren. Het kan ook van de fabrikanten gehuurd worden. De slootbaggermachine van de firma Meereboer uit Schoorl bestaat uit een rechthoekig ijzeren raam, dat dwars over de sloot komt te lopen. Aan de ene kant VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 meegezongen. Een accordeonsolo werd op uitstekende en komische wijze door Jaap Grundeler begeleid. Aat Weeda, leider van het Sylvestri-kwartet, speelde op werke lijk uitstekende wijze, ondanks een ge sprongen snaar, een banjosolo. Anita Ber ger had veel succes met het Zonnelied en Peter de Boorder zong o.a. Van 't Beier- lands Boerke en Ich bin nur ein armer Wandergesell. Bij het liedje „Loosdrecht wat ben je mooi" zorgden de artisten voor een aardige verrassing door te zingen: De Rijp en Beemster wat ben je mooi, een verrassing, die door het publiek op hoge prijs werd gesteld. Met de gezamenlijk ge zongen Socialistenmars werd het program ma besloten. Het applaus van het publiek nam de vorm aan van een ovatie en de heer Luder sprak zeker namens allen, toen hij Johan Jong, de „Jonge Fliere fluiters" en prof. Schermerhorn dankte voor de prachtige avond. Later dankte de heer Luder ook nog het echtpaar Eger Schouten voor de vele voorbereidende werkzaamheden en bood mevr. Eger een bouquet aan. Behalve het prachtige pro gramma was ook de organisatie prima in orde. Een zeer goede luidspreker-installa tie maakte alles, ook voor de mensen ach ter in de zaal, goed verstaanba-ar. Na af loop werd er nog enige tijd gedanst. VLEES PER 1 OF 15 NOVEMBER VRIJ. Naar wij vernemen bestaat het plan, zeer binnenkort de distributie van vlees op te heffen. Dit vraagstuk neemt sinds lang de aandacht van officiële landbouw- kringen in beslag. De opheffing houdt ten nauwste verband met de situatie van de rundvee- en vooral ook met die van de varkensstapel en indien men ingewijden geloven mag is deze situatie thans zoda nig, dat naar alle waarschijnlijkheid de vleesdistributie per 1 November of per 15 November zal eindigen. wordt het ondersteund door twee lucht- bandenwieletjes, die langs de sloten lopen, aan de andere kant door een man, die het geheel aan twee handvaten in evenwicht houdt. Ongeveer midden in het raam, dwars op de sloot, is een jacobsladder m)et baggerbakjes opgehangen, aangedreven door een pl.m. 4 pk motortje en bediend door een man die zich op een zitplaats boven de loopwieletjes bevindt. De machine graaft de sloot slechts aan één kant uit en maakt dan een mooi talud. Is de ene kant klaar, dan moet de andere kant bewerkt worden. De lengte van het raam bepaalt de breedte van de sloot die bewerkt kan worden. De sloot op de demonstratie was voor de machine net breed genoeg. Op de demonstratie had de machine pech door het vele wier (flap), dat zich in de sloot bevond. Dit wikkelde zich om de bakjes, zodat deze zich moeilijk met bag ger volschepten. In een uitgekroosde sloot zal de machine het beslist beter doen. O.i. waren de bakjes voor het laagveen wat te smal. Breder bakjes zullen de capaci teit aanmerkelijk verbeteren. Jammer genoeg kon de fabrikant ons over de capaciteit van de machine niets mededelen, daar het hier een zeer nieuwe uitvinding betreft. De machine heeft o.i. toekomst voor het schoonhouden van smalle tussensloten. De machine van de firma Van Schaick uit Nigtevecht bestaat uit een Fordson Majortrekker, voorzien van een Herwerk. Op zij van de trekker bevindt zich, daar aan bevestigd, een mast op wielen, welke langs de slootkant rijdt. Een man aan de andere kant van de sloot brengt met een lange stok een grote ijzeren bak, welke weer met een draad en katrol aan de mast hangt, in het water. De trekker trekt met de lier de bak, welke een scherpe ijzeren tand heeft, door de slootbodem (bagger) naar zich toe; de man aan de overkant stuurt daarbij de bak met zijn stok. Is de bak vol, dan hijst de trekker met de lier de bak op en trekt deze tegelijk naar zich toe. Boven de wal wordt de bak leeg gestort. Op deze manier wordt iedere hal ve minuut een bak modder van 300 liter op de wal gebracht. De capaciteit van de machine is al naar de grondsoort 3040 m3 per uur. De firma Van Schaick fabriceert geen machines voor de verkoop, maar verricht het baggerwerk in loondienst en vraagt daarvoor 15.per uur. De machine kan de sloten tot op grote diepte uitbaggeren. Brede sloten worden gemakkelijker bewerkt dan zeer smalle tussensloten. De machine van Van Schaick werkt zoWel op veen als op klei zeer goed. Daar de machine op de wal moet werken, lijkt ons voor veenpolders waar gevaren moet worden, het baggermolentje van de firma Bakker Kuiper beter geschikt. Ir. VAN BENEDEN. Jan Mens: „Goud onder golven". (KOSMOS, geb. 6.90.) Jan Adriaansz. Leeghwater. Deze naam klinkt ieder Rijper en Beemsterling ver trouwd in de oren. In de Rijp staat een gedicht in steen en mortel. Het Raadhuis. Een schepping van Leeghwater. In de Beemster, nee Dé Beemster. Een schepping van Leeghwater. Molenmaker, sluizenbouwer, bouwkundige, schrijver en uitvinder. Jan Adriaansz. Leeghwater, de man die de meren droogmaalde. De man die met profetische blik in de toekomst schouwde als hij, staande aan de oevers van het Bamestra-meer, 't spel der voortjagende golven gadesloeg. Onder die groene, felbewogen watermassa's zag hij wonderlijke dingen. Zoals in de woestijn voor het oog van de uitgeputte mens het bekoorlijk fata morgana van groene oase oprijst, zo rees voor de man, die aan de oever van dit meer stond, een niet minder lieflijk beeld. Hij zag de golven uit haar bedding vloeien. Slik en klei kwamen te voor schijn. Maar in deze vieze, glibberige ma terie, was goud verborgen. Goud onder Golven. Want die man aan de oever was geen dromer, die enkel leefde uit zijn dichter lijke fantasieën. Want niet als in de woestijn zou wat zijn geestesoog aanschouwde een lucht spiegeling blijken te zijn. Hij weet beter. Straks zullen op die grauwe, onaanzien lijke vlakte mensen wonen en de grond bewerken. Men zal ploegen en zaaien. Het zaad zal opschieten en waar eens de gol ven van het Meer voortrolden in eindeloze opeenvolging, zal dan het goudgele graan golven in de wind. Boerderijen, Lustverblijven en Heerlijk heden zullen verrijzen tussen de overdaad en luister van de natuur. Vee zal grazen op de bonte weiden. Er zal Arbeid zijn en Vreugde. Ja, Jan Adriaansz was geen dromer. Hij wist dat het goud onder de golven geen fata morgana was. Én zoals hij het zag, gebeurde het. Hoe of het gegaan is? Op welke wijze? Wat voor moeilijkheden uit de weg gek ruimd moesten worden? Tegen welke voor oordelen gestreden werd? Wie was die mens en hoe was de tijd die van zo grote betekenis was voor uw voorvaderen, voor uzelf en uw kinderen? Jan Mens, de bekende schrijver, wilde het weten. Het leven van Jan Adriaansz Leeghwater, de droogmakerij van het Beemstermeer, fascineerde hem. Hij trok naar De Rijp. Leefde en woon de er, vorste in archieven en musea, ver zamelde honderden gegevens. En schiep zich zO een beeld van de Mens Leeghwater en zijn werk. Hij schreef een Boek: „Waterland". En daarin vertelde hij het leven van die Rijper zoon en van het gigantische werk: de droogmaking der Beemster. De eerste, nu de tweede druk. Die is nu verschenen onder de juistere titel: „Goud onder gol ven". AND TOL. voor het tijdvak van 23 October t/m 5 November 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Voedsngsmiddelenkaarten 809. 361 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees. 362. Vlees (A, B) 300 gr. vlees. 363 Vlees (D) 100 gr. vlees. 364 Algemeen (A, B, D) 250 gr. rijst. 366 Algemeen (A, B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 374 Algemeen (D) 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de betreffende bonnen voorko men.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MH 912 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter C. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 October a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 344, 345, 348, 349, 350, 351, 353, 355, 356, 357, 358 en 359 Algemeen kunnen worden vernietigd. VERSCHIJNT VRIJDAGS GEMEENTE - AANKONDIGING OVER HET MARKTWEZEN. Dinsdags 25 October a.s., namiddags 2 uur, zal in „de Doele" een bijeen komst worden gehouden ter bespre king van: le. de nieuwe marktindeling; 2e. toewijzing van vaste standplaatsen. Een en ander in verband met weder instelling van de slachtveemarkt, met het oog op de a.s. opheffing van de vleesdistributie. Zie verder de advertentie in dit blad. De organisaties van melkhandelaren hebben in gezamenlijk overleg contact gezocht met enkele fracties in de Twee de Kamer en haar gewezen op de nood zakelijkheid de melkprijs te verhogen. Langs deze weg wil de georganiseerde melkhandel de Regering bereiken, die ondanks de daling van de omzet in de winkels de prijs op het oude peil houdt. Dit heeft de voorzitter van de Katholieke Bond van Handelaren in Melk en Melk producten, de heer Heuft, dezer dagen ter bondsvergadering in Utrecht mede gedeeld. Afgaande op de beschikbare gegevens over de toestand in Amsterdam, deelde de heer Heuft mede, dat de omzet sedert vorig jaar met 13,2% is gedaald in de winkels en met 13,3% bij de melkbezor gers. Toch is het aantal particuliere melkslijters niet te groot, want in de afgelopen tien jaren is de sanering zo sterk doorgevoerd, dat 30% van de ver gunningen is ingetrokken. De beste ma nier om de sanering voort te zetten is, volgens het bondsbestuur, niet een in deling in wijken of sectoren, maar een verdeling van de omzet, die vrij komt, wanneer een winkelier van zijn oude dag gaat genieten. Volgens een beschikking van minister Mansholt zullen de kaasfabrikanten en. veehouders-kaasmakers worden verplicht- tot het betalen van een heffing van 35 cent voor elke kilo kaas, welke zij na aanstaande Zaterdag maken. Het bedrijf schap voor zuivel is met de uitvoering van deze maatregel belast. Deze heffing op de kaasproductie zal het artikel voor het publiek niet duurder maken. Tengevolge van de beter lonende kaas productie was de laatste tijd de voorzie ning van de consumptiemelk in het ge drang gekomen. De nieuwe ministeriële maatregel beoogt meer evenwicht tussen beide te bereiken. In het bericht, waar mee de Volkskrant op 12 October deze kaasheffing aankondigde, gewaagde de zegsman ten departemente er van, dat de heffing nog vóór het einde der maand zal vervallen. Dit zal namelijk zijn, zodra de nieuwe melkprijs voor de boeren is vastgesteld. Aangenomen mag worden, dat voor be paalde gebieden ontheffing mogelijk zal zijn van deze „kaasbelasting". Een feit is namelijk, dat de reden van haar invoe ring vooral te zoeken is in het noorden van het land, waar de kaasprijs voor de boeren practisch veel hoger lag dan die voor de melk. In het westen hebben de boeren op dit stuk onderling reeds een regeling getroffen. Een bepaalde regeling ter zake eventuele ontheffing staat nog niet op papier; hiermede is men bij de directie Voedselvoorzening van het mi nisterie van Landbouw nog bezig. De opbrengst van de kaasheffing komt ten goede aan het Landbouw Egalisatie fonds. Vragen over aardappelenexport Het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) heeft aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening schriftelijk ge vraagd, of het juist is, dat onlangs de mo gelijkheid is geopend voor export naar Frankrijk van 100.000 ton zandaardappe- len, waarvan 40.000 ton fabrieksaardappe len en of de minister kan mededelen, of het juist is, dat een prijs voor de fabrieks aardappelen van 5.75 per 100 kg. veldge was geleverd af dichtstbijzijnde laadplaats is overeengekomen? (naar verluidt is de ze transactie in handen van vier Neder landse exporteurs, die voor een prijs van 3.804.per 100 kg. aardappelen op kopen van telers, die tot nu toe onkundig zijn gebleven van de met Frankrijk over eengekomen prijs). Als een en ander juist is, aldus de heer Vondeling, wat denkt de minister dan te doen om aan deze soort van handel een einde te maken?

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1