Een Volksverhuizing in de Beemster Is de Rijp er goed voor Rundertuberculose-bestrlïding een dringende eis De nieuwe melkprijs voor de boer Nieuws uit De Rijp. ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. Coucatd ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Bij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. (Inzending naar Middenweg 172, Beemster.) voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken 39e JAARGANG VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 VERSCHIJNT VRIJDAGS (B) De vier in aanbouw zijnde wonin gen voor de Bouwvereniging „Goed Wo nen", op het nieuwe uitbreidingsplan ie Midden-Beemster, zijn loegewezen. En door die toewijzing gaat er een sneeuwbal aan het ronen van innke afmetingen. Dat zit zo: A en B hebben ruiling aangevraagd en gekregen; C en D begrijpen niet dat A en B uit die woningen gaan en willen graag runen met hun eigen home. Gaat ook door, tot grote vreugde van E en F, die op hun beurt niet snappenenz. Willen ook wel ruilen. Niets op tegen, zeggen G en H, krijgen wij ook een kans je. i en J wrijven m hun handen: „Fijn," denken die, „er komt ruimte." De rest van het alphabet rekt de halzen; achter aan roepen X, IJ en Z„Gelukkig, er komt schot in!" Minder gelukkig keken de vier oude, alleen wonende mannen in de Klacerbuurt, toen zij een ultimatum ontvingen, om op korte termijn een beslissing te nemen: accoord te gaan met inwoning van een gezin, of dat de een bij de ander intrekt, en er zodoende twee woningen vrij ko men. «,Ja," zei de oude baas, „dat moet je meemaken. Hebben ze bij jullie in de Midden-Beemster geen mensen die alleen wonen? Ik heb gehoord dat er heel wat oude jongedochters alleen wonen. Dat zou toch een betere oplossing zijn, als ze ons daar inkwartieren, of andersom. Twee ouwe kerels bij elkaar, dat is niks, dat- wordt herrie, dat is op je vingers uit te rekenen. Maar dat andere voorstel, daar zit wat in. Neem nu dat andere: Inwoning. Ze sturen je daar een gezin op je dak met een stuk of zes, zeven spruiten. Wat komt er dan van je onbezorgde levensavond te recht? Nee, dan ben je uitgeavond." „Buur, ik zal je een geheim vertellen. Wij vieren, met één been in het graf staande Beemsterlingen, hebben een com plot gesmeed. Dat is gebeurd op onze eer ste Rondetafel-conferentie in de zaal van Jan de Boer. We besloten daar met hand slag: ten eerste, ons met hand en tand te verzetten tegen de aanslag op onze ouder dom; ten tweede, hebben wij een brief geschreven aan de burgemeester van De Rijp en Graft, of die zijn collega in de Beemster wil tegemoet komen in woning ruimte, opdat het boosaardige plan tegen ons geen voortgang zal hebben. In ver band hiermede hebben wij gewezen op dat kolossale gebouw in Graft het Wees huis dat nog steeds onbewoonbaar staat, omdat in De Rijp woningruimte geen probleem is. In dat Weeshuis is plaats voor een gehele kolonie. Hebben wij dat goed bekeken of niet?" Fckzeugenstapel van bevredigende omvang. Wil ons land in 1950 kunnen voldoen aan de noodzakelijke eis tot uitbreiding van de mestvarkensstapel tot 2,5 millioen stuks, niet alleen ten behoeve van de bin- lenlandse consumptie, maar bovendien ter voldoening aan onze exportverplichtingen, dan is hiervoor een aantal van ongeveer 300.000 fokzeugen vereist. De September - telling heeft uitgewezen, dat de huidige fokzeug'enstapel op bevredigende wijze aan deze voorwaarde toegemoetkomt. Het totale aantal fokzeugen in September be droeg namelijk 261.000 stuks, te weten 173.000 dragende of zogende zeugen en ruim 88.000 jonge fokzeugen. De betrouw baarheid van deze cijfers is vastgesteld op grond van de maandelijkse steekproe ven, die sedert het begin van het jaar door het Centraal Bureau vbor de Statistiek in samenwerking met het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bij de varkenshoudersworden gehouden, teneinde de fokkers aanwijzingen te ge ven voor de richting van hun fokplan. Daar de beoogde omvang niet geheel is bereikt, zou enige uitbreiding van de fok- zeugenstapel nog verantwoord zijn, temeer waar in 1951 een grótere aanvoer nodig wordt op grond van de stijgende export mogelijkheden, welke het baconcontract met Engeland zal bieden. Het feit, dat de binnenlandse voorziening in belangrijke mate wordt bepaald dcor het afleverings gewicht, houdt evenwel in, dat ten aan zien van de verdere uitbreiding van de fokzeugenstapel enige reserve moet wor den in acht genomen. Van 23 Oct. t.m. 19 Nov.: twee exporteieren per kip. Het aantal te leveren eieren ten behoe ve van de export is voor de periode 23 Oct. t.m. 19 Nov. 1949 vastgesteld op twee stuks per kip. De pluimveehouders dienen vóór 6 Nov. a.s. het desbetreffende iniegvel met het vereiste aantal eier-exportzegels bij de plaatselijke bureauhouder in te leveren. Poesje geplaatst. (Historisch.) Hedenavond belden twee meisjes en een jongen aan, in hun armen een klein, hef poelje. Du hadden ze gevonden en of ik er een tenuis voor wist, zelf waren ze van honden en katten voorzien. Wel tien ver schillende adressen sjouwden ze er onver- richterzake mee af, steeds het resultaat aan mij overbrengende. Ze moesten ten slotte nodig naar huis, kinderen van 13 a 14 jaar; toch gaven we de moed niet op. Als je zon kiem, zacht diertje eenmaal opgenomen hebt en m je armen de be schutting hebt gegeven, waarnaar het zocht, aan is het'moeiiijK het weer aan de straat terug te geven. Ten siocte deden we pogingen onze hond er mee te verzoe nen, aie neiaas de dood van een poesje al op zijn geweten heeft. Zijn ogen giansden onheiispeiiend en hij trilde zo, dat we daar maar van af zagen, bang dat poesjes lot dan op de verkeerde manier bezegeid zou woraen; we heboen de handen ai vol om Tommie van de duiven in de schuur af te houden en nu dit poesje nog er bij en zo stonden we dan radeioos voor de deur, een passerende buurman, een paar jongens om hrnp vragend, die er ech ter ook met aan wilden, ue kinderen hun tijd drong, ze moesten nu naar huis! Het poiiLieoureau voor een nacnt en dan naar net asyi van de Sophia-vereniging in Amsterdam? Geen bevredigende oplos sing voor bijna twee uur leuren er mee. Ais de nood op het hoogst is, is de redding nabiji In de mist doemden twee herengeciaanten op. Gek, de vooroijgan- gers ai te wachten en te vragen: „Me neer, weet u ook iemand, die een klein poesje wil hebben?" Maareen kat, die in het nauw zit, doet rare sprongen om half tien 's avonds en.... wie weet heeft het Wonder, dat mens en dier schiep, ook net zo ïe.s miniems als dit kleine poesje, nu op du moment, z'n bedoeling er mee nangt anes'in dit aardse bestel niet van kleinigheden af? Dus: de gekke vraag werd gedaan en zo waar, van uit de mist klonken de woorden ons tegemoet: „Toe vallig zei m'n tante van de week: „M'n poes is weggelopen, we hebben muizen, ik wou dat hij maar weer terug kwam. Gauw adres gevraagd en nogmaals werd de jeugd bereid gevonden naar het grote huis op de hoek van de Thorbeckekade ie gaan. Een half uurtje lal er ging voor het laatst de bel, die de drie jeugdige eindelijk van hun last verloste overwin naars m de huiskamer bracht om een kleine, welverdiende versnapering in ont vangst te nemen. Dat is ook de Purmerender jeugd, die straatschenderij verricht.op z'n best! Maar iczers, als u zich over'een hond of een kat wilt ontfermen, wees dan zo goed uw adres even op .e schrijven en in de bus Purmersteenweg 6 te deponeren, want ais ve zo'n adres gehad hadden, wa ren de jongelui Vrijdagavond twee uur vroeger op hun bed geweest! Blijkens een overzicht van de Gezond heidscommissie voor Dieren werden in de winter van 1948/49 in ons land ruim twee millioen runderen op ruim 193.000 bedrij ven op tuberculose onderzocht. Hierbij is gebleken, dat het percentage reaciie-aie- ren van te grote omvang is om het be smettingsgevaar op normale wijze te kun nen bestrijden, vooral daar de reeds vrije bedrijven steeds weer kunnen worden be smet als gevolg van de in ons land ge bruikelijke grote veeverplaatsing. Weliswaar is de tuberculosebestrijding onder het rundvee op verzoek van de boe- rënorganisaties voor het gehele land (uit gezonderd Noord-Brabant, dat vermoede lijk begin 1950 zal volgen) verplicht ge steld, doch uit dit overzicht blijkt, dat een nog te groot aantal bedrijven met deze gevreesde ziekte heeft te kampen. Het is daarom dringend noodzakelijk, dat de vee houders, waarvan een deel nog slechts be trekkelijk kort aan de tuberculosebestrij ding deelneemt, slechts dieren kopen met geldige verklaringen. Verklaringen. Deze verklaringen zijn uniform voor het gehele land vastgesteld en worden onder scheiden in: Wille verklaringen; deze worden slechts afgegeven voor runderen, aanwezig op t.b.c.-vrije bedrijven. Zij worden zender her-tuberculinatie der dieren afgegeven gedurende het gehele tijdvak tussen de laatste en de volgende jaarlijkse tubercu- linatie. Witte verklaringen met groene opdruk worden slechts afgegeven voor runderen aanwezig op reactievrije bedrijven, mits de laatste jaarlijkse tuberculinatie niet langer dan twee maanden geleden heeft plaats gehad. Nadien wordt een dergelijke verklaring alleen afgegeven, wanneer bij een hertuberculinatie, uitgevoerd op het desbetreffende bedrijf, onmiddellijk voor afgaande aan het tijdstip waarop de af gifte van de verklaring wordt gewenst, het rund wederom niet reageert. Rode verklaringen worden slechts afge geven voor niet- reagerende runderen aanwezig op besmette bedrijven, mits de Besmettelijke veez:ekten in September j.1. Blijkens opgave in de Staatscourant be droeg in September j.1. het aantal met mond- en klauwzeer besmette bedrijven 321, waarvan 153 in Zuid-Holand, 57 in Gelderland en 53 in Utrecht. Het rotkreupel der schapen had 1700 dieren aangetast, verdeeld over 112 bedrij ven. De schurft, bij de éénhoevige dieren en schapen had in genoemde maand 592 dieren besmet, verdeeld over 35 bedrijven. Op 4 boerderijen kwam vavkespest voor, door welke ziekte 37 dieren waren aan getast. Miltvuur kwam slechts in 2 geval len voor. Veepest, longziekte en ?,chaap?pokken zijn in Nederland respectievelijk sinds 1869, 1887 en 1893 niét meer voorgekomen. laatste jaarlijkse tuberculinatie niet lan ger dan twee maanden geleden heeft plaats gehad. Nadien wordt deze verkla ring alleen afgegeven wanneer bij een hertuberculiniatie, uitgevoerd op het des betreffend bedrijf, Onmiddellijk vooraf gaande aan het tijdstip waarop de afgifte van de verklaring wordt gewenst, het rund wederom niet reageert. In Friesland, dat practisch t.b.c.-vrij is, zijn rode verklarin gen niet in gebruik. De afgifte van particuliere briefjes door dierenartsen is niet toegestaan. Bij uit voer van runderen naar het buitenland worden speciale, groengekleurde export verklaringen gebruikt, die niet in het bin nenland mogen worden aangewend. De veehouders dienen er rekening mede te houden, dat een t.b.c.-vrij bedrijf alleen als t.b.c.-vrij blijft aangemerkt, wanneer al het aangekochte vee van een geldige witte verklaring is voorzien. Een reactie- vrij bedrijf blijft als zodanig aangemerkt, indien slechts runderen worden aange kocht met witte verklaring of een witte verklaring met groene opdruk. Voorzichtig bij aankoop. Regelmatig wordt geconstateerd, dat tal rijke bedrijven, die reeds vrij waren van tuberculose, tengevolge van onnadenkend heid of goed vertrouwen bij het inkopen opnieuw in hoge mate worden besmet. Veelal is het „onverklaarbare" optreden van reactie op deze bedrijven uitsluitend hierdoor te verklaren. Vaak ook is de markt overvoerd met reactiedieren, waarbij dikwijls heel goede gebruiksdieren zijn. De handel zoekt hier voor uiteraard een afzetgebied, helaas ook soms met ongeoorloofde middelen, waar van de aankopende veehouder, die zijn ogen niet goed de kost geeft* de dupe kan worden. Voorts mag men aan een ver ouderde verklaring geen enkele waarde toekennen. Verschillende gezondheidsdien sten zijn er dan ook toe overgegaan een controleur aan te stellen, die op de mark ten de veehouders met raad en daad ter zijde staat. De tuberculosebestrijding zal met nog meer kracht moeten worden aan gepakt, waartoe de instelling van t.b.c.- vrije markten een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren. Het is een verheugend feit, dat er thans een nauwe samenwerking bestaat tussen deskundigen en boeren, waardoor een de finitieve uitroeiing van deze gevreesde ziekte binnen afzienbare tijd werkelijkheid kan worden. De methode van onderzoek is vooral het laatste jaar aanmerkelijk verbeterd in de uitvoering van de bestrij ding is voor de komende, campagne tot in de puntjes georganiseerd. Ten slotte is de ri: strijding uiteraard een houders zelf het mees: strijding heeft dan ooi -slagen, ais... deze bela -medewerking verlener -vertrouwen hebben in c in hun -eigen belang: v. ndertuberculosebe- zaak, die de vee- aangaat. De be- alleen kans_. .van ig'nebbenden alle en^gem volledig e- maatregelen,-, die orden, jgeirpilen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de gemiddelde producentenprijs voor melk voor de op 6 November 1949 aanvangende nieuwe productiepediode vastgesteld op 17,75 ct. per kg. melk met 3,5 vet. Ook in het nieuwe melkproductiejaar zal er verschil zijn in de prijs gedurende de winter- en de zomerperiode. De wintermelkprijs voor de boer zal 19,70 cent bedragen en de zomermelkprijs 16,70 cent, per kg. melk en bij een vetgehalte van 3,5 °/o. De gemiddelde prijs van 17,15 cent per kg. melk met 3,5 vet komt overeen met een prijs van 16,75 per kg. melk met Autobotsing te Noord-Beemster auto's zwaar gehavend. chauffeurs kwamen er goed af. Juist na het middaguur zijn Zaterdag middag twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Uit de richting Alkmaar naar Middenweg reed een auto van de Mij. „Sinfina" uit Zuid-Holland met achter ligger, toen uit de Jisperweg een Ford personenauto kwam rijden, zoals later bleek bereden door de heer IJff van Assen delft. De personenauto had allereerst, om dat de Sinfinawagen op een voorrangs- weg reed, moeten wachten en in de tweede plaats had dit ook moeten gebeuren om dat de Sinfina van rechts kwam. Niette genstaande dat, trachtte de Ford toch rechtuit de Jisperweg te houden, waar door een aanrijding ontstond. Uiteraard had de Ford het meeste letsel; hoewel het een reeds oud model wagen was, werd ze nu helemaal een wrak. Aan alle kanten was de wagen stuk, wielen waren er af geslagen, alle ruiten waren kapot, overal deuken en builen, portieren waren ont wricht, zodat het een wonder mag heten, dat de chauffeur slechts een hoofdwonde opliep, doordat hij bij de schok zich aan een pen stootte. De heer A. de Heer heeft hem uit de wrakstukken verlost. De „Sin- fina"-auto kwam dwars over de weg te staan. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Al spoedig was er drie man van de politie, die de toestand opnam, verhoren afnamen en metingen verrichtten. De schuld was geheel te wijten aan de roeke loosheid van de Ford-bestuurder. De Sin- fina-auto vervoerde 7 ton benzine. 3,3 vet. Voor het thans eindigende melkproductiejaar was de gemiddelde melkprijs 17,75 cent per kg. met 3,3 °/o vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager is. Het ministerie zal binnenkort de vast stelling van dc prijs nog nader toelichten. De Kinderzegels 1949. De Kinderzegels 1949 zullen worden uit gegeven van 14 November t.m. 31 Decem ber a.s. en geldig zijn t.m. 31 Dec. 1950. Zij worden gedrukt bij de fa. Enschedé Zonen, Grafische Inrichting, te Haar lem. De ontwerpen, opschriften en waarde cijfers inbegrepen, zijn van Hub Levigne, Maastricht, die voor de plaatdruk de ont werpen zelf graveerde. Hij koos tot mo tieven de jaargetijden, die figuurlijk met bijbehorende attributen en toepasselijke details (bijv. in het omgevende land schap) zijn voorgesteld. De gedachte voor de gehele serie is echter niet alleen de jaargetijden symbo lisch weer te geven, doch ook hun wisse ling om het wisselpunt der jaren: het vijfde zegel (20 ct. 7 ct.), dat men dus „nieuwjaarszegel" zou kunnen noemen, brengt dit in beeld (de nieuwe kaars wordt aan de haast uitgebrande in de mid winter ontstoken, terwijl een vogel het vervliegen van de tijd aanduidt). Zomer (rood) 5 cent 3 cent Herfst (goudbruin) 2 cent 3 cent Nieuwj.zegel (blauw) 20 cent 7 cent Winter (grijs) 10 cent 5 cent Lente (groen) 6 cent 4 cent Het zegelformaat is 25 X 36 mm.; de beeldrechthoek 21% X 32% mm.; de tanding 12% X 14. Papier zonder water merk; gomming normaal. Vellen: 10 X 10 100 zegels. extra vlees. Het slechte weer aan het einde van de vorige week heeft een groter aanvoer van vee op de slachtmarkten veroorzaakt. Hierdoor is het mogelijk voor de lopende rantsoeneringsperiode (tot 6 November a.s.) een extra vleesbon aan te wijzen, namelijk bon 365 Algemeen, die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. „Baarzen op de Mienwijt" (R) Zondagmorgen heeft „De Henge laar" de laatste wedstrijd van dit seizoen gehouden op „de Mienwijt". Er werd op baars gevist. Wedstrijdleider tevens con troleur was de voorzitter, de heer Schou ten. 19 deelnemers waren opgekomen. Het vervoer der hengelaars naar de vis gronden geschiedde met de .motorboot van Taams. Het was ideaal visweer. Don kere lucht, vochtige wind. De baars zou het wel doen. De Mientwijt is onder de dreigende bewolking een waterplas van zeldzame bekoring. De Zuidooster bries jaagt de golven tegen de landzijde. Aan de Zuidzijde buigen de rietpluimen bijna op het watervlak. Meerkoeten en futen dansen op de golftoppen. Hier en daar drijft een jolletje bemand met één of twee snoekvissers. Negen uur slaat de Rijper klok. Klaar allemaal? Korte afstanden, mannen, an ders komen we niet toe! Trots alle gunstige vooruitzichten deed de baars het niet. En het waren lang niet de minsten onder de broeders die er vis ten. Geroutineerde, doorgewinterde baar- zers, met prima nylontuigen, roodkop wormen en geduld, behalve Herik van Braam, die halverwege de strijd staakte. Hij had trouwens een aanvaardbaar mo tief voor zijn desertie. Ergens op de „Gouw" lag nog een snoek van formi dabele afmeting en Henk had het in zijn hoofd: hij zou die knaap vangen. Verwisselen! Naar het land van Toon Klinkhamer! Jammer, dat Toon zelf niet meedoet. Vroeger was hij kampioen touw trekken. 't Zou hem niet overkomen zo als het vorig jaar die Amsterdammer, die op het Noordzeekanaal door een jonge tijgerhaai uit zijn visboot werd getrok ken. Hoe groot de vis is, die de Mienwijt onveilig maakt, weten wij niet, maar vol gens beroepsvisser Molenaar is het een enorm dier. Dirk Polman staat aan de kop. Achter elkaar vangt .'ie baarzen van 5 tot 10 cm. Henk Klompemaker, die links van hem staat, begrijpt er niks van. De le prijs wordt hem door de neus geboord. De Beemster loodgieter naast hem heeft zijn lichtste tuigje nylon 0 ge nomen en waarachtig, bij heeft winst. Hij begint in te lopen. „Dirk, de-Moes" komt niet aan vissen- toe. Hij -heeftr-door- lopend herrie .met - een pink, die bar nieuwsgierig is wat er in Dirk z'n plunje- zak zit. De voorzitter blaast „einde der wed strijd". Tot opluchting van enkelen, die zelfs geen bewijsje hadden gezien. De volgorde der prijswinnaars wordt nader bekend gemaakt. Witte Kbuis. (R) De afdeling de Rijp van „Het Witte Kruis" vergaderde ten huize van de heer Zomerdijk. De begroting voor 1950 gaf voor het Witte Kruis de cijfers: Ontvangsten 825.en uitgaven 803.en voor de t.b.c.-bestrijding luidden de bedragen: ontvangsten ƒ5265.- en uitgaven 5730.-. De Beschrijvingsbrief van de Alg. Ver gadering te Amsterdam gaf als laatste punt een voorstel van het H.B. om voor de viering van het 75-jarig bestaan der Vereniging een bedrag uit te trekken groot 10.000.Hiermede kon de ver gadering zich niet verenigen. Evenals het district Hoogkarspel, waar van een schrijven was binnen gekomen om tegen zulk een kostbare viering te protesteren, was men van oordeel dat het niet verantwoord was in een tijd, waarin de afdelingen alle met financiële zorgen te kampen hadden, een dergelijk bedrag te voteren. Aan de afgevaardigde ter Alg. Vergadering werd opgedragen daar tegen te stemmen. Tot afgevaardigde koos de vergadering Ds. Keuning, die tevens candidaat gesteld werd voor een vacature in het Hoofdbestuur. In het bestuur werd gekozen met al gemene stemmen de heer J. G. Wegdam, arts alhier. Gelezen werd nog een ontwerpover eenkomst tussen de vijf afdelingen: de Rijp, Graft, Schermerhorn, Schermeer en Z. en N. Schermer, welke afdelingen te zamen voortaan de wijkverpleging zullen behartigen in de gezamenlijke rayons. Door deze overeenkomst is er een eind gekomen aan de vroegere toestand, waar in hier naast de afdeling van „Het Witte Kruis" een aparte vereniging bestond voor wijkverpleging. De contributies voor de beide vroegere verenigingen worden dus nu geïnd door de afdeling van „Het Witte Kruis" en wel in twee termijnen. Ieder die nu wil profiteren van de hulp der wijkverpleegster moet nu lid zijn van „Het Witte -Kruis", Velen, die-alleen lid waren van'de wijkverpleging, zeilen dus thans lid moeten worden van „Het Witte .Kruis". - (Zie vervolg pag. 2 onderaan.)

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1