Nieuws uit De Beemster. Vervolg Nieuws uit de Rijp Nieuws uit F urmerend, De Beemster in oorlogstijd „Hercules" in topvorm. (B) Op de gymnastiek wedstrijden, Zon dag j.1. te Oosthuizen gehouden, behaalde „Hercules" verschillende opmerkelijke successen. Piet Molenaar prolongeerde zijn kampioenstitel bij de heren le graad. Me vrouw MolenaarUbbels plaatste zich tweede in de le afdeling dames, achter de kampioene, mej. Pronk. In de 2e afdeling heren werd Leen Wiedijk no. 1 en in de 2de afdeling dames waren het drie Her cules-dames die de hogere plaatsen be zetten, n.1. 1. Bets Waal, 2. H. Hoefman en 3 Annie Wiedijk. Dames le gr.: 1. I. Pronk (Middelie) 96 pt., 2. D. MolenaarUbbels 86,3 pt., 3. M. Beets (Middelie), 4. A. Klinkhamer, 5. M. Zijp 82,3 pt., 6. J. Koeman 81,1 pt. Heren le gr.: 1. P. Molenaar 99,9 pt., 2. P. Koning 98,4 pt., 3. D. Köhne 90,3 pt., 3. R. Bonte (Edam) 90,3 pt., 4. C. Klink hamer, 5. P. Koeman. Dames 2e gr.: 1. B. Waal 47,6 pt., 2. H. Hoefman 46,8 pt., 3. A. Wiedijk 45,7 pt., 4. F. Oly 45,6 pt., 5. R. Blauboer 45,5 pt., 6. B. Pauw 44,6 pt. Heren 2e gr.: 1. C. Wiedijk 47 p., 2. H. v. Dijk (Edam) 46 pt., 3. C. Uitentuis (Edam) 44,2 pt. Zoals de uitslag laat zien heeft „Hercu les" in Oosthuizen een uitstekend figuur geslagen. In de 2e graad dames domineer de zij geheel. Met prachtige cijfers waar deerde de jury het goede werk dezer „Her- cules"-meisjes. Bets Waal en Henny Hoef man, die de bovenste plaatsen hebben be zet, komen daardoor het volgehde jaar in de le graad uit. Ook Chris Wiedijk, no. 1 in de 2e graad heren, gaat over. Het was jammer dat de dames le graad niet hebben gewacht met 't ringenzwaaien tot Oly en Maarten er bij waren; de mo rele steun, door de zekerheid dat de leider klaar staat, is niet gering. De onzekerheid, en daarbij een vreemd ringenstel, heeft zeker hun prestatie ongunstig beïnvloed. Algemene vergadering A.N.L.B. (B) Voorzitter Rus opende om 8 uur de vergadering in café Jonker. Na het ope ningswoord geeft spreker het woord aan de secr. tot het voorlezen der notulen, wel ke zonder verandering werden goedge keurd. Als eerste mededeling kwam aan de orde de samenvatting van het mantel contract. Hierop werd veel commentaar geleverd. Hopend dat wij met deze ver schillende voorstellen succes boeken voor het mantelcontract 1950'51, werd deze mededeling afgedaan. Voor de cursus „Landbouwwerktuigen en Motorkennis" werden cursisten gevraagd. Leeftijds grens 18 jaar. Kosten 5.per gehele cursus. Duur der cursus circa 20 lessen. Voor dit district zal de heer H. Droog, van de Jisperweg, de lessen geven. Omtrent de feestavond was er een klei ne mededeling, welke door de heer Broer tjes werd toegelicht. Deze feestavond wordt 12 Jan. 1950 gehouden. Het Jubi leumgezelschap treedt op onder de naam: „De Ghesellen van de Spele". Medewer kenden zijn: Jan Koopmans, Joh. van El- burg, Annie van Elburg, Corry van Beek, Sascha Tamarinoff, Ferry Backers. Hierna volgde verkiezing van een nieu we secretaris. Bij stemming werd de heer K. A. J. de Vries met meerderheid van stemmen gekozen. De voorzitter dankte de afgetreden se cretaris voor zijn bewezen diensten. Hier na volgde rondvraag. Er werden verschil lende zaken toegelicht. Nadat nog mede deling was gedaan omtrent een gratis bondsinsigne, dat aan de leden zal wor den uitgereikt ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de bond, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank en sprak de wens uit dat op de volgende vergadering de opkomst beter zal zijn. Hoog bezoek. (B) Vlaggen op de gemeentegebouwen! Wie van het vorstenhuis zou Zijn of Haar verjaardag vieren, dachten de mensen. Er was geen jarige. Er was hoog bezoek. De Commissaris van de Koningin in Noord- Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk, bracht Maandag een bezoek aan on ze gemeente. Na ontvangst op het raad huis werd een bezoek, gebracht aan de secretarie, waar de comïnissaris audiëntie verleende. Verschillende personen maakten van deze gelegenheid gebruik. Nadat nog even een kijkje was genomen bij de toren restauratie en in de brandweerkazerne, vertrokken de bezoekers weer. Uitslag aanbesteding. (B) Er was Dinsdagmiddag van de zijde der aannemers grote belangstelling voor de aanbesteding van de riolerings- en be stratingswerkzaamheden, behorende bij het uitbreidingsplan te Midden-Beemster. Er waren 28 biljetten ingekomen. De één had het heel wat gemakkelijker be keken dan de ander. Bij een verschil van bijna 20.000.tussen de laagste en de hoogste inschrijver, moeten de mogelijk heden, in zo'n werk besloten, toch wel heel verschillend beoordeeld zijn. Hier volgen de inschrijvingen: Fa. N. Tol, Volendam, 49.050; W. Jonk, Volendam, ƒ49.000; G. Pranger, Edam, ƒ48.800; Bruischaard, Wijk aan Zee, 46.200; Aannemersbedrijf Beitje, Heem stede, 44.900; A. Westerveld Zn., Am sterdam, 40.750; J. Wittebrood, Beem ster, 40.000; Van der Heijden en Bos, Amsterdam, 38.711; Duijnmeijer Zn., Alkmaar, 38.600; P. Bos en C. Kok, Am stelveen, 38.478; Tuijn en Mastenbroek, Volendam, 38.250; Offerman Zn., Haar lemmermeer, 38.000; Fa. Geertsema, Arnhem, 38.000; R. Wiersma, Sloterdijk, 37.910; Bosman Zn., Assendelft, 35.924. C. Ootes Zn., Schagen, 35.700; A. R. van der Helm, Leidschendam, 35.400; C. Lampert Zn., Haarlem, ƒ34.973; fa. Dovano, Uitgeest, ƒ34.900; Aann. Bedrijf Ooms Zn., Avenhorn, 34.774; J. van 't Hek, Hoorn, 33.728; Th. Polman, Heiloo, 33.500; Huiberts en Punt, Alkmaar, 31.800; Aann. bedrijf Kennemerland, Heiloo, 31.335; C. Schram, Beverwijk, ƒ31.200; Aann.bedrijf De Moei en Hermes, Alkmaar, 31.100; Fa. Krijnvens, Zaandam, 30.000; Gebr. Van Klaveren, Zaandam, 29.430. De be groting was 45.536,24. De gunning is aangehouden. Burgcrlyke stand. (R) Geboren: Adriana Catharina, d. v. Nicolaas C. de Vries en van Afra M. Duin. Overleden: Jan Tekker, oud 70 jaar, echtgenoot van A. Smit. Cornelia Bak ker, oud 76 jaar, weduwe 'van W. Zee. Bezoek van de Commissaris der Koningin aan Graft en De Rijp. (R) Maandagmorgen j.1. bracht de Com missaris der Koningin van Noord-Holland een officieel bezoek aan de gemeente Graft. De Commissaris, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, was vergezeld van mr. M. van Manen, chef der 1ste afdeling van de Provinciale Griffie. Na een inspectie van de gemeenteadministratie werd in de raadzaal, waar de bijna geheel voltallige raad aanwezig was, een kop koffie genut tigd. Van de verleende audiëntie werd slechts door één ingezetene gebruik ge maakt. Na de bezichtiging van de in staat van verval verkerende Ned. Herv. Kerk vertrok de Commissaris voor eenzelfde be zoek aan de gemeente De Rijp. Hier werd een glaasje wijn aangeboden. Van de raadsleden was alleen de 1ste wet houder, de heer J. P. Poel, aanwezig. Na de bezichtiging van het raadhuis en de Ned. Herv. Kerk vertrok de Commissaris om ongeveer 12 uur naar de Beemster. Verloren. (R) Bij de politie werd een mantelcein tuur als verloren aangegeven. Ledenvergadering van het Nuk Het departement De Rijp van de Mij. tot Nut van het Algemeen vergaderde in ho tel „De Eendracht". De opkomst der leden was zeer matig te noemen. In de bestuurs- vacature, ontstaan door het vertrek van de heer G. R. A. Meyer, werd gekozen de heer L. Visser. Verder vonden besprekin gen plaats over het programma van het aanstaande seizoen. De eerste Nutsavond zal hoogstwaarschijnlijk plaats vinden op Vrijdag 25 November a.s. Als spreker zal optreden de heer Kief uit Amsterdam over het onderwerp: Radium. De nieuwe bibliotheekcommissie wordt gevormd door de heren K. J. Luder, J. van Tol en G. Lub. De bibliotheek zal weer spoedig wor den geopend en wel op Zaterdag 5 No vember a.s. Sportieve hulde by huwelijk te Graft. (R) Donderdagmiddag vond onder zeer grote belangstelling de huwelijksvoltrek king plaats van Annie Bruin, voorzitster van de Gymnastiekvereniging „Bato", en Siem Hooyberg. Voor het raadhuis vorm den de meisjesadspiranten van „Bato" met de leden der handbalvereniging S. D. L. uit Grootschermer, allen in sporttenue, een erehaag en huldigden hiermede hun voor zitster en lid. Onder aanwezigheid van vele belangstellenden voltrok burgemees ter Dalenberg het huwelijk en richtte zich hierna met hartelijke woorden tot het jonge paar. Trekking der Floraliaverloting. (R) Zaterdagavond vond in hotel „De Eendracht" de trekking plaats van de ver loting van de vereniging Floralia en Huis vlijt. Wachtmeester Boerema, die de trek king zou verrienten, was door omstandig heden niet in staat aanwezig te zijn, maar zijn collega, wachtmeester Wessels, stelde zich direct belangloos ter beschikking van de vereniging. De trekking der 69 prijzen had een vlot verloop. De eerste prijs, het karpet, viel op no. 399 en viel ten deel aan de heer J. Bos, De Rijp. De keukenuitrus ting viel op lot no. 230 en verhuisde naar de Midden-Beemster: de heer C. Mole naar was de gelukkige. De heer J. Nat, De Rijp, wont met no. 193 de derde prijs, bestaande uit een wollen deken. Prijzen kunnen worden afgehaald bij mevr. Van Braam, Rechtestraat De Rijp, waar tevens de trekkingslijst ter inzage ligt. Bijeenkomst van de Huisvrouwen De Rijp en Graft. (R) In hotel „De Eendracht" kwam de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. De Rijp Graft, bijeen. Twee employé's van de Echfalon-fabrieken gaven een uiteenzet ting over dit wasmiddel voor wollen en zijden stoffen. Ter kennismaking kregen alle dames een pakje Echfalon mee naar huis. De voorzitster, mevr. Zee, dankte de heren voor hun uiteenzetting en het ge schenk. Na de pauze vertelde mevr. Dalenberg iets over het leven in Zwitserland, naar aanleiding van een reis, die zij de afgelo pen zomer naar dit land maakte. Mevr. Zee sloot de bijeenkomst en dankte mevr. Dalenberg. Tegen drankgebruik. (R) Dinsdagavond vergaderde de afd. De Rijp van de Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dranken ten huize van de penningmees- teresse, mevr. Van TolRuiter. De aftre dende bestuursleden werden bij acclama tie herkozen en de winterpropaganda is geregeld. De afdeling boekte twee nieuwe leden. Schrik niet!! (B) Schrik niet als er een sirene haar gillende stem laat horen op een bepaald uur, want het is slechts een kleine repe titie om u met deze alarmkreet vertrouwd te maken. Maar schrik wel en weest te vens paraat als u de gilstem hoort op een andere tijd dan het bepaalde uur. Dan is er gevaar en bedreiging. Dat zit zo. Nederland wordt, nee „is" een onveilig land. Bankroof, inbraak en moord komen bijna dagelijks voor. En dat gebeurt niet alleen in de wildernissen der grote steden, maar ook in de dorpen op het platteland. Het wordt zo, dat de besturen der spaarbanken enz. zich afvragen: „Wan neer komen wij aan de beurt?" Echter, een gewaarschuwd man telt voor twee en kan in verband daarmede zijn maatregelen nemen. Hoe beter men voorbereid is op een bezoek uit de onder wereld, zoveel te sterker staat men. En nu heeft het bestuur van de Nutsspaar- bank deze maatregelen genomen. Telefo nische doorverbinding met de politie. Een alarmsysteem dat bij onraad uitstekend werkt. Om nu de burgers vertrouwd te ma ken met het alarmsysteem, wordt op een bepaald uur het apparaat in werking ge steld. Men weet dan: „loos alarm". Maar hoort men de sirene op een ander uur, dan is het geen loos alarm, dan is het ernst. Het Röntgen-kwartet komt. (B) Op initiatief van de Vara zullen voor de leerlingen van de hogere onder wijsinstellingen concerten worden gege ven in de plaatsen die daarvoor in aan merking komen. Het is in verband hier mede het hoofd der U.L.O.-school, de heer Hemmer, gelukt dat op Woensdag 9 November in het Heerenhuis een concert zal worden gegeven. Het alom bekende Röntgen-kwartet zal op deze middag concerteren. Dat wordt voor de jeugd, die van muziek houdt„ een prachtmiddag. Burgerlijke Stand. (B) Geboren: Anderina, d. v. W. Oos- terloo en A. M. Rooker. Overleden: Petronella Cornelia Koning, 30 j., echtgenote van C. v. d. Gulik. Catharina Köhne, 72 echtgenote van P. Hoogstraten. Johannes Anthonij Marinus Haster, 2 j., z. v. A. Haster. Verloting Floralia te Noord-Beemster. (B) De eerste prijs, een theeservies, viel op no. 1047 en werd gewonnen door D. Roet, Oosthuizerweg, Beemster. Tweede prijs, no. 553, een broodtrommel, R. Meis- sen, Oosthuizerweg, N.-Beemster. Derde prijs, no. 1754, snij bonenmolen, Jb. de Boer, Noorddijk 14, N.-Beemster. De overige prijzen vielen op: 1307, 806, 1080, 661, 1097, 965, 1072, 1243, 918, 529, 854, 1346, 450, 638, 802, 939, 577, 716, 927, 801. 1092, 11, 221, 538 645, 516, 67, 996, 574, 553, 1065, 1191, 602. Floralia te Noord-Beemster. (B) De volgende bekroningen voor hun inzending van potplanten op de Floralia tentoonstelling te Noord-Beemster wer den uitgereikt aan: Zuster Groot, S. Bol, G. Huigen, Maartje Bakker. Th. Leegh- water, J. Finnema, C. Bol, J. Visser, J. Tromp, C. Doets, J. Bol en S. Klomp. In de afdeling handwerken B: Mw. Velze- boerBlauw, mw. GrootHartog. In de afdeling handwerken A: Mw. G. Regter —Kloek, mej. T. van Dort, mw. N. Visser -Reijne, mw. MachielsenPrins en mw. N. LeeuwVisser. Jaarvergadering Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. (P) Onder leiding van de heer W. Koele- waard hield de afdeling Purmerend van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in „Het Paradijs" haar jaarvergadering. Besloten werd een ontwikkelingscursus te organiseren, waaraan dr. De Boer, dir. der R. H. B. S., zijn medewerking zal ver lenen. De kosten zullen laag zijn. De no tulen, jaarverslag secretaris en jaarverslag penningmeester werden goedgekeurd. Uit de verslagen bleek dat de afdeling 123 le den telt en dat er een batig saldo is. Bestuursverkiezing. Wegens ziekte stelde mej. A. Nooder zich niet meer herkies baar en werd mevr. M. MutsDe Boer in haar plaats gekozen. De heren W. Koele- waard en J. Klok werden bij acclamatie herkozen, terwijl het dagelijks bestuur on gewijzigd bleef en bestaat uit W. Koele- waard, voorz., M. de Vries, secr. en P. Boes Jr., penningm. De heren IJ. Kobes, A. Witteveen en P. Wesselink werden in de kascommissie benoemd. Door het instituut werd voor het win- terprogramma voorlopig één toneelavond vastgesteld en wel 20 Februari 1950. Ver der bestaat de mogelijkheid dat de Jonge Flierefluiters nog zullen optreden, terwijl nog enkele lezingen en excursies gehouden zullen worden. Binnenkort zal worden begonnen met de actie voor de herbouw van het A. B. K.-huis, waarvoor litho's van dr. W. Drees zullen worden uitgezet. Bij de rondvraag kwam het agenda bureau in bespreking, terwijl de voorzit ter mededeelde dat door de Culturele Sec tie om de vier weken een filmavond zal worden georganiseerd. In een gezamenlijke bespreking van het Instituut, P. v. d. A. en Purmerender Be- stuurdersbond is te Purmerend een ont wikkelingsclub opgericht voor leden van bovengenoemde organisaties. Op deze avonden, welke eenmaal per week zullen worden gehouden, zal dr. De Boer be spreken de betekenis en schrijfwijze der Nederlandse taal. Dinsdag 1 November zal om 8 uur in een lokaal der R. H. B. S. worden begonnen. Men kan zich nog tot Zaterdagavond hiervoor opgeven bij W. Kraan, Beukenstraat 18, S. Uitslager, Hugo de Grootstraat 15, W. Koelewaard, Bern. Nieuwenhytstr. 66 en F. Beuse, Tuinstraat 58. Met „De Spar" naar België. (P) In de tweede „Spar"-tempo-tempo- avond, welke zeer goed geslaagd is en waarbij het Herenlogement tot de nok toe gevuld was. deelde de heer J. Doetz onder groot gejuich der aanwezigen o.a. mede dat de „Spar"-tocht 1950 zal gaan naar Antwerpen, Mechelen en Brussel. Voor de Niwin. (P) In de Niwin-bus op de Kaasmarkt zijn dezer dagen ruim vijf en zeventig nieuwe boeken, de meeste in fraaie band, gedeponeerd voor onze jongens over zee. Grote Purmerender verlotng. (P) Donderdagavond vond in de boven zaal van „Amicitia" ten overstaan van notaris J. Dirkzwager de jaarlijkse trek king plaats der 41e grote Purmerender verloting. De spanning was er bij de aan wezigen al gauw uit, want bij het begin der trekking, nadat ongeveer dertig loten getrokken waren, kwam reeds de hoofd prijs, de vier beste vette koeien, uit de bus. Deze werden gewonnen door lot no. 9735; later bleek dat dit lot in Purmer- land aan een kleine veeboer verkocht was. De tweede prijs, een koe, kwam al direct na de pauze en viel op lot no. 6080, ter wijl het radiotoestel werd gewonnen door lot no. 8868, de 4e prijs, twee schapen, op lot no. 5665, viel in de zaal, op de loten 9482, 16952, 6752, 5262, 8657 vielen de rij wielen, terwijl op de loten 1230, 1637, 10586, 22649, 15685 en 6711 elk een schaap ge wonnen werd. Ti. Kinderen in nood. In deze krankzinnige wereld staat het l^kid hulpeloos temidden der vernietiging. In deze hopeloze verwar ring valt iedere steun, elk houvast weg en er blijft slechts verlatenheid over. Kinderen in nood. Honger, ziekte en verwildering, duistere metgezellen der jeugd in oorlogstijd. Uit de straten en stegen der grote ste den zijn zij opgetrokken op zoek naar voedsel en onderdak. Begerig vragend, of, als het niet anders kan, bedelend of ste lend. In 't haam voor een kar met bieten. Koud en nat met een zakje aardappels op z'n magere schouders. Slapend onder de blote hemel, onder een oude jas, onder voed en ziek. Der kinderen kruistocht in oorlogstijd. Naakte kindervoeten gaan in tergende regelmaat, dag in dag uit, over de klinker wegen. Hongerige kinderogen staren zoe kend en spiedend rond, onafgebroken. Groezelige kinderknuisten reiken keer op keer naar een snee brood. Beemsterlingen, herinner je dat woord, die zin, ééns gesproken: „Laat de kinderen tot mij komen"? Laat niet in de toekomst de ontstellende gedachte tot je komen, dat wanneer de eindstaat van het aantal der door de hon ger en gebrek omgekomen kinderen be kend zal zijn, je invloed had kunnen uit oefenen op de grootte van dat getal. Je hebt nog een huis, een warme kachel, er is brood, er zijn aardappelen. LuisterUit de hongersteden, uit de puinhopen, uit alle delen van deze waan zinnige wereld, stijgt een jammerkreet om hoog. Kinderen in nood. Wat hebt gij, o mens, gij met rede be gaafd, verheven wezen, gemaakt van deze wereld? Duizenden, tienduizenden kinderen staan op de dorpel van ondergang. Deze tijd is een trieste étappe in de opgang der mensheid. Opgang! Is het geen parodie op dat woord, als het de ondergang betekent van zovele kinderen, voor wie het leven nog alles had te geven? Genoeg! De Beemster is niet achterge bleven in hulpbetoon. Comité's zijn opge richt, en in verbinding met betreffende instanties is de hulpverlening georgani seerd. Er werd nu niet gevraagd naar ge loof, naar rang, of stand, ieder heeft ge holpen. Enige honderden kinderen heb ben door bemiddeling van comité's of op persoonlijk initiatief in de Beemster een tehuis gevonden. Sommigen voor weken, anderen voor maanden. Door dit initiatief, door deze daad, zijn er banden gesmeed tussen stad en land, die duurzamer en hechter zullen zijn dan woorden ooit zouden kunnen bereiken. En ook voor hen, die hebben meegehol pen om in die droeve periode van het kinderleven weer gezondheid, vreugde en zonneschijn te brengen, voor hen zal die tijd een prachtige herinnering blijven aan welbestede uren. De eens zo machtige legers van Nazi- Duitsland strijden hun laatste wanhopige strijd, teruggeslagen op alle krijgstonelen, te water, op het land en in de lucht, vluch tend op alle fronten, rest hun niets an ders dan algehele capitulatie. Maar zoals een ten dode opgejaagd roofdier in zijn laatste stuiptrekkingen nog poogt te do den, zo trachten de machthebbers van Duitsland in een laatste waanzinnige po ging alles mee te slepen in hun onder gang. Arnhem, de parel van Gelderland, in de greep van het oorlogsgeweld. Helaas, hier werd de zegevierende opmars der gealli eerde legers gestuit. Duizenden jonge mannen van vreemde bodem vonden hier in wanhopige strijd ter bevrijding van Nederlandse grond, hun laatste rustplaats. Arnhem werd in deze geweldige worste ling een puinhoop. Vliegtuigen en kanon nen wierpen hun projectielen in deze prachtige stad, dood en verderf zaaiende. Burgers stierven, en zij die achterbleven werden van alles beroofd. Nederland, op! Arnhem behoeft uw hulp. Alles is nodig, voedsel, dekking, huisvesting. En Nederland heeft geholpen. Ook Beemster had haar aandeel in deze geslaagde actie. Ook nu weer waren er mannen en vrouwen bereid om met alle energie deze hulpverlening tot een be vredigend einde te brengen. Geld, goede ren en natura, van alles werd opgehaald, met wagens en auto's zijn de opgehaalde goederen naar de centrale verzamelpunten gebracht. Achter verduisterde ruitjes, onder vloe ren, in bouwvallige schuurtjes, in geheime schuilplaatsen, in al die verborgen hoeken is leven, jong krachtig leven. Daar woont een wonderlijk volk, een heel bijzonder ras. Het is een nieuw soort mens: de on derduiker. Het oude gezegde: „Ze groeien tegen de verdrukking in", werd ook hier tot waar heid. Hoe groter de druk van het nazi regiem werd, hoe meer groeide het aantal onderduikers, en als het zand zo talrijk werden zij. Er werd bij boeren en burgers getim merd, geknutseld, ieder hoekje van een gebouw werd geëxploiteerd om tot schuil plaats te dienen. Camouflage was het richtsnoer van al die veranderingen. Ook tot de mensen strekte dit zich uit. De in tellectueel stond in overall op het land of op de akker, melken en oogsten hadden de plaats ingenomen van studie en les geven. Vaderlandse instanties zorgden voor de nodige legimitatie- en levensmiddelen kaarten. De politie wist niets en hoorde niets van al die onderduikers, die van on ze polder een maskeradeterrein maakten. Kortom, de hulp kwam en was er van iedere zijde. Maar ook van iedere zijde dreigde gevaar, er was nog verraad, er was, ook door de lange duur van de oor log, een soort van „Nou ja, 't komt wel in orde"-geest over velen van de onder duikers „Voetstappen in de nacht. Achter de verduisterde ramen, in de geïmproviseer de bedsteden en slaapplaatsen worden oren gespitst, men houdt de adem in. Voet stappen in de nacht betekent gevaar, levensgevaar. Met ijzer beslagen schoenen kletteren over de klinkerweg. Angstig en toch op hun hoede wachtten de betrok kenen op een of ander teken, dat het ge vaar urgent is. Nu is de grens tussen Vrij heid en Slavernij, tussen Leven en Dood, met een paar passen te overbruggen. Koortsachtig worden de kansen bere kend. Vlucht in de nacht, over de daken, door het water, achter in het land, de mo gelijkheden zijn er. Lang tevoren reeds zijn ze overwogen; of de uitvoering daar van gelukken zal? De kogels van de Grüne of Landwacht gaan sneller dan de vluch teling. Daar bonken de kolven der geweren van de mensen jagers reeds op de deuren der woning. Reeds hebben ze zich verspreid over het erf, om de ontvluchting onmoge lijk te maken. Vooruit onderduikers, het gaat om je leven, om je vrijheid, om je Vaderland Een stralende dagEr peddelt een jongen langs de polderwegen, hij fluit een liedje, zo hier en daar brengt hij kort een bezoek. Heel gewoon, niets opvallend. Maar 's avonds is er geen onderduiker te bekennen in de boerderijen of wonin gen. Dan huizen ze als de kikkers op het achterstuk langs de sloot, of ze liggen languit in een broeibak of in een bootje, want de jonge snuiter die daar 's mid dags zo onschuldig z'n liedje floot, was de boodschapper met zijn S. O. S., dat langs onnaspeurlijke wegen vanuit een centraal punt al de betrokkenen bereikte. Boodschapper.... Zoals zovele jongens en meisjes, schakels in de lange keten, die wij kenden als de Onderduikersorganisa tie. Laat ons niet gering denken over deze hulp. De dreiging van dood, slavernij en concentratiekamp was immer nabij, zo wel voor hen die zich verborgen als voor hen die verborgen, en tenslotte voor ieder die aandeel had in deze dingen. Nooit zullen wij weten hoe groot en vér strekkend deze hulp is geweest. Wij ken nen helaas.wel de andere zijde. Maar zeker is het, dat door deze vorm van hulpbetoon de Beemster in de oorlogsjaren haar taak op een eervolle wijze heeft ver vuld. BeemsterPolder van schoonheid en welvaart. Het stemt mij tot vreugde, dat ik deze bladzijde van je Geschiedenis heb mogen schrijven. Mensenhanden en vernuft hebben je ge maakt, en je bent geworden „Neêrlands schoonste polder". Het waren ook mensenhanden en ver nuft, die tot je ondergang besloten Luctor et Emergo Gehavend en gekneusd zijt gij herrezen. Zo ook je volk Beemsterlingen, wanneer eenmaal de schaduwen van deze vreselijke mensen- worsteling zijn vervaagd en de contouren van een nieuwe en nobeler samenleving verrijzen en een gelukkiger mensheid deze aarde zal bewonen, weet dan o Beem- sterling dat iedere daad van hulpbe toon, hoe klein ook, geboren uit zuivere mensenliefde, iets heeft bijgedragen tot het scheppen van een betere wereld. AND. TOL.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2