Sinterklaas Nieuws uit De Rijp en Omgeving Nederlandse boerenzoons deden in Amerika een schat van ervaringei op tyERMOGÊNE ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. TtijMv Coucant ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Eij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. (Inzending naar Middenweg 172, Beemster.) voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken 39e JAARGANG No. 47 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 VERSCHIJNT VRIJDAGS In Sinterklaastijd speelt de schoen een grote rol. De kleuter stelt hem onder de schoorsteen, vol verwachting hem op Sin terklaasdag gevuld te vinden met allerlei lekkernijen en surprises. In de Germaanse folklore vulde de Wil de Jager, de getransformeerde Wodan, ge plaatste schoenen met kostbaar goed, of de boer vulde zijn schoeisel met het bloed van een pasgeschoten hert, welke vloei stof, bij thuiskomst, goud bleek te zijn geworden, tot grote vreugde en verrassing van de eigenaar. Aan de schoen whren tal van voorspel lingen verbonden. Wie voor zijn huwelijksdag een geld stukje in zijn laars deed, zou nimmer over geldgebrek hebben te klagen. Wie drie pijlen uit het dak trok, terwijl hij ruggelings zich naar het huis had be geven, en deze in zijn schoen verstopte, zou nimmer door een hond worden aan gevallen. Op tal van plaatsen vult men de schoen met voedsel voor het paard van Sinter klaas, dat de gulle heilige, in gezelschap van Zwarte Piet, over de daken draagt. Hier vinden een reminiscentie aan de tocht van Wodan, die met zijn trouwe knecht Eckhart, begin December, overal zegenend rondtrok, geluk brengend op veld en akker, in hut en stal. Nog lang heerste in de Scandinavische landen het oogst gebruik op de akkers en kele halmen te laten staan voor Wodan en zijn paard Sleipnir. Ook de Saksische boer hield aan deze gewoonte vast en liet een schoof koren staan op de afgemaaide akkers. In hoge verering stond, naast de opper god Wodan, Donar, de god van donder en bliksem, omdat hij het was, die vrucht baarheid schenkende gaven verleende. Noten waren, als „erotische symbolen", aan deze god gewijd. En nog is het ge woonte op Sinterklaasavond pepernoten te strooien, al zal waarschijnlijk wel nie mand meer in deze noten nog een herin nering aan het oude symbool der Germa nen vermoeden. Elke „moderne" Sinterklaas draagt een rode mantel. Welnu, Donar schilderde men eertijds af met rossig haar en rode baard en omhangen met een ruige mantel. Hier liggen dus blijkbaar aanknopingspunten. Nog liggen in de étalages der bakkers taai-taai- en meelpoppen: vrijers en vrij sters, welke men eertijds op Sinterklaas dag gaf aan ongehuwden. Ook in dit ge bruik. ligt nog een kiem van Oud-Ger maans volksgeloof. De Germaanse ongehuwden smeekten de god Fro hartstochtelijk om een verloof de! Op één ding willen we hier nog de aandacht vestigen. Er is in de Sinterklaasviering- een fac tor die verwondering wekt, en wel: de bangmakerij op deze gezellige avond. Buiten de kamerdeur klinkt soms naar geestig kettinggerammel of buldert een zware, beangstigende stem. Dit is moeilijk te rijmen met de rol van de goedige bis schop, die toch de eeuwen door heeft ge golden als een kindervriend bij uitne mendheid en wiens hoofd is omkranst met een lieflijk aureool van goedheid. Vanwaar dan dat bullebakkige gedoe, dat het kinderhart met angst vervult? Of heeft men de diverse feiten uit het leven van Sint Nicolaas hopeloos en onontwar baar dooreengehaspeld? De oud-Germaanse volksfeesten ken merkten zich door dolle uitgelatenheid en wilde vreugde en toen de kerk ze ker stende en dienstbaar maakte aan de nieu we religie, bleef deze uitbundigheid in zekere zin bestaan. Zo werd b.v. het Wodansfeest met grote omzichtigheid getransformeerd in het Sin terklaasfeest. Eerst langzamerhand verdween het bui tensporige en thans vieren wij het Sinter klaasfeest nog met grote opgewektheid, zonder het buitennissige, dat de oude hei dense feesten kenmerkte. „SERVICE" (Ingezonden.) Het is een klein kunstje iemand te be lasteren, maar het getuigt van weinig flinkheid wanneer dat moet geschieden met een ingezonden stuk zonder onderte kening. En de Drie Meren heeft blijkbaar geen redacteur die de inzender kon wijzen op het foutieve van de inhoud van dat schrij ven, anders kon men toch weten dat het station van de Nederlandse Spoorwegen op Zondag niet doorlopend is geopend. Dat heeft met „service" niets te maken. En dan wil men die service gegaran deerd hebben door een ambtenaar, die toevallig z'n woning in het stationsgebouw heeft. Laat ik dit zeggen: twee van de drie Zondagen heb ik dienst. Als een ander gezellig met z'n gezin van de Zondags rust kan genieten, moet een ambtenaar dikwijls in functie zijn ten gerieve van het uitgaande en reizende publiek. En zou men nu ook nog willen, dat men z'n vrije tijd op zo'n Zondag geeft voor iemand, die zich blijkbaar niet wil storen aan sluitingsuren? Koopt die man ook na sluitingstijd in de winkels met het risico een bekeuring te krijgen? Mijn diensttijd op de bewuste Zondag was van half vier 's middags tot 's nachts half één, met één uur rust daartussen. Begrijpt die flinke briefschrijver nu misschien dat „Zijne Majesteit de ambte naar" de rest van die Zondag gaarne bij vrouw en kinderen vertoeft? Als men ook maar wil kankeren A. ZIELTJENS, Stationsplein 2, Purmerend. DE RIJP Langvingers op liet oorlogspad. (R) Toen de heer J. B. vorige week een hoekje spruitkool zou gaan plukken, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat iemand vóór hem was geweest. De struiken, die flink vel zaten, waren ge heel leeggeplunderd. Naar schatting zijn 4 a 5 zak spruitjes ontvreemd, een flinke schadepost dus bij de hoge prijzen van de laatste tijd. Men zij dus gewaarschuwd! De Spar tempo-avond. (R) Vrijdagavond w.-? de zaal van de heer Zomerdijk vrij:vel geheel gevuld met Spar-klanten uit De Rijp en de Beem ster. die 'waren samengekomen om de Bonte Avond van de Spar bij te wonen. De heer J. Peters, bedrijfsleider van de fa. Doets uit Purmerend, sprak een openingswoord uit, waarin hij allen wel kom heette. Hij memoreerde het succes van de Spar-zomertocht naar yalkenburg en deelde mee, dat de tocht de volgen de zomer naar Brussel gaat. Nadat het orkest van Frans Wouters er met enige nummers de stemming had ingebracht, werd de film van de zomer- tocht gedraaid. Deze film was op aar dige wijze samengesteld en er kwamen verschillende mooie kijkjes op en in De Rijp in voor en verscheidene bekende ge zichten passeerden het witte doek. In de pauze werd een verloting gehouden, die klonk als een klok. Hierna werd het bon te programma in vlot tempo vervolgd. Het orkest van Frans Wouters speelde op een manier, die zijn grote routine on middellijk verried. Een groot aandeel in het succes had Ferry Barendse, de trom pettist van het dansorkest The Ramblers, die vooral als de Maharadjah van Maga- dor en in enige samba's de lachspieren van het publiek danig op de proef stel de. Ook het werk van de nog jeugdige accordeonnist Freddy Verdo was uitste kend. Het optreden aan de cabaretière Louk Norell kon on, minder bekoren. Piëtro Nakaro deed_ publiek ver stomd staan met zljiiii^u..'pai.ische experi menten en ook zijn optteden als illusio nist wekte grote bewondering. Vooral zijn slotnummer was uitstekend en ont lokte een luid applaus. De heer Peters sprak het sluitingswoord van deze ge slaagde avond. Staatspensionnering te De RijpGraft. (R) Op Zondag 11 December a.s. organi seert de afd. De RijpGraft van de Bond voor Staatspensionering in Het Rijper Wapen een propaganda-feestavond. Me dewerking hieraan verleent de toneel groep ,,'t Nippertje" uit Heiloo met het toneelstuk „Waarheen" van A. van der Lugt. Het bestuur rekent op een volle zaal; houdt dus deze avond vrij voor het bezoeken van deze propaganda-bij een komst. Een ieder die een prijsje kan missen voor de verloting, die nodig is om de Fresco-afbeelding van de bisschop van Myra op wiens figuur de legende van Sint Nicolaas gebaseerd is. De Amerikaanse boer werkt hard Na ongeveer een half jaar practisch werkzaam te zijn geweest op diverse Ame rikaanse agrarische bedrijven, zullen de Nederlandse boerenzoons, die in het kader van het Technische Hulpverleningspro gram van de E. C. A. eind Maart j.1. onder leiding van de Rijkslandbouwconsulent ir. C. M. C. van Beekom naar Amerika togen, naar Nederland terugkeren. De Amerikaanse gastvrijheid, speciaal die op het platteland, de bereidheid ken nis aan anderen mede te delen en voorts de moderne landbouwmethoden, die ter verhoging van de agrarische productie in Amerika worden toegepast, hebben veel indruk op hen gemaakt. Ir. Van Beekom betoogde op de ter ge legenheid van hun terugkeer gehouden persconferentie te Washington, dat de Amerikaanse boer in tegenstelling met hetgeen men in ons land dikwijls hierom trent meent zeer hard werkt. Hij werkt op Zaterdagmiddag en soms ook des Zondags. Voorts prees ir. Van Beekom de z.g. 4-H clubs, dat zijn verenigingen van landbouw- jongeren, die bijdragen tot de practische vorming van de jonge boer en die boven dien een sterk saamhorigheidsgevoel kweken. Hij betreurde het, dat in Neder land dergelijke organisaties niet bestaan. Verschillende leden van de groep jonge boeren zijn echter van plan na hun terug keer het initiatief te nemen tot oprichting van dergelijke clubs in ons land. Ook kunnen de terugkerende boeren zoons sommige Amerikaanse landbouw methoden misschien in Nederland ingang doen vinden, hoewel hierbij niet uit het oog moet worden verloren, dat de Ame rikaanse methoden niet in hun geheel in ons land kunnen worden toegepast, één en ander als gevolg van de aanzienlijke ver schillen in bedrijfsgrootte, bodem en ge- wassenkeuze. Vervolgens spraken enkele boerenzoons over hun indrukken van de U. S. A. Een hunner, die op een fruitteeltbedrijf werk zaam was geweest, vertelde, dat het Neder landse fruit een vergelijking met het Ame rikaanse behoorlijk kan doorstaan. In Amerika wordt echter meer aandacht aan de verpakking besteed, waardoor o.a. het fruit houdbaarder wordt. Veelal wordt gebruik gemaakt van was- en sorteerma- chines. Een en ander doet de verkoop van het fruit aanzienlijk stijgen. Een andere boerenzoon, die op een maïs- bedrijf had gewerkt, prees de Amerikaan se hibridenmaïs, die tegen ziekten bestand is en een hoge opbrengst geeft. Hij had contact opgenomen met een zaadhandelaar inzake de levering van hybridenmaïs, dat in 65 dagen rijp is. Hij zal trachten deze soort ingang te doen vinden bij zijn Ne derlandse collega's. Tenslotte wijdde een derde boerenzoon, die werkzaam was geweest op een veebe drijf, uit over de verbetering van de Ame rikaanse veestapel en zuivelhygiëne. Elke boerderij heeft een melkkoeler, zei hij, hetgeen de kwaliteit van de melk verbe tert. Voortdurende controle van de vee stapel op tuberculose en de prompte ver wijdering van geïnfecteerde dieren heb ben o.a. tot resultaat gehad, dat slechts 1 procent van het vee uit Wisconsin tu berculeus is. kosten te dekken, kan dit bezorgen bij de heer N. van de Gragt, Graft en de heer D. Klinkhamer Sr., De Rijp. Gevonden en verloren. (R) Gevonden Kinderportemonnaietje en een bruine pantalon (damesmodel). Verloren: Kinderwantje. Inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij de politie. Vergadering van De Reisduif. (R) Dinsdagavond vergaderden de le den van De Reisduif in café Grasboer. Zondag a.s. vindt in Amsterdam de Inter nationale Kampioenendag plaats. Hier voor zullen de heren J. B. Sassen en P. Riteco enige duiven inzenden, terwijl vele leden het voornemen hebben een be zoek aan deze tentoonstelling te brengen. Op 13 en 14 Januari a.s. organiseert De Reisduif een tentoonstelling in café Gras- boer. Uitslag ballonwedstrijd. (R) Van de luchtballonnetjes, die op 15 September j.1. werden opgelaten,, hebben er verschillende een flinke reis gemaakt. De twee kampioenen kwamen in Dene marken terecht, terwijl ook meerdere kaartjes uit Duitsland werden terugge zonden. Alle vindplaatsen lagen in een lijn N.O. van de startplaats. Bij vrijwel alle teruggezonden kaartjes was een vriendelijk briefje gevoegd, waarin mel ding werd gemaakt van de datum der vondst en in sommige gevallen ook het uur. De uitslag luidt tenslotte: 1. Ballon no. 173: Corrie Zaal, gevonden in Slagelse (Denemarken), afstand 535,5 km., datum 17 Sept. 2. No. 305: Cees Bunschoten, Höjmose (Den.), 525 km., 18 Sept. 3. No. 166: Lia Besseling, Gr. Steinrade bij Lü- beck (SI. Holst.), 420 km., 16 Sept. 4. No. 278: Af ra de Lange, Flensburg (SI. Holst.), 416,5 km., 16 September. 5. No. 262: Gerrie Taam, Bredstedt (SI. Hol- stein, tussen Flensburg en Brunsbüttel), 350 km., 16 Sept. 6. No. 128: Fr. Brinkhof, Brunsbüttel (SI. Holst.), 325.5 km., 18 Sept. De begrafenisvereniging is er. (R) Woensdagavond vond in café Zo merdijk de oprichtingsvergadering plaats van de begrafenisvereniging ,.De Rijp Graft". Voor deze vergadering was grote belangstelling. Een 70-tal personen was aanwezig. De heer L. Visser, voorzitter van het voorlopige bestuur, opende en heette in het bijzonder drie bestuursleden van de Prov. Bond van Begrafenisver. in Noord-Holland welkom, die eventuele vragen uit de vergadering zouden kun nen beantwoorden. Het aantal personen, dat zich in prin cipe als lid had opgegeven, had de 350 bereikt. Een mooi succes voor de heer J. Kieft, die deze ledenwerfactie heeft ver zorgd, evenals het plaatsen van de rente loze aandelen. Er is reeds ingetekend tot een bedrag van 2290.Daar de heer D. Ent nauwkeurig had berekend, dat er 2500.nodig was, werd een beroep ge daan op de aanwezigen het tekort van 210.aan te vullen. De heer L. Visser gaf een duidelijke uiteenzetting over de structuur, leiding en reglementen der ver eniging en de vergadering ging volledig met deze voorstellen accoord. De verkiezing van het definitieve be stuur bracht weinig moeilijkheden met zich mee. Bij eerste stemming kregen de heren L. Visser, D. Ent, P. Zee, D. Brun- tink, A. van Petten, J. Kieft en G. Kuin een absolute meerderheid. Zij namen al len hun benoeming aan. Tot administra teur van de vereniging werd benoemd de heer J. Zee en tot bode de heer J. Kieft Gz. Naméns de Bond voerde de heer Van der Laan het woord. Men was de gedachte toegedaan, aldus spreker, dat de Bond nog steun had moeten verlenen om tot de definitieve oprichting der vereniging te komen. De activiteit van het voor lopig bestuur heeft echter gemaakt, dat dit niet meer nodig is. Spreker bracht hiervoor het voorlopige bestuur dank. Na tien jaar terug. (R) Tien jaar .geleden trok hij voor de zoveelste keer het zeegat uit: Aldert van Petten,, één van die Rijpers, die, bezeten van zwerflust, onweerstaanbaar naar de grote, zilte vijver worden getrokken. Tabé jongens, 't wordt me weer te be nauwd in jullie Rijpie. Gedag moeder, hou je goed, we komen weer terug. Maar het werd een lange reis ditmaal. De oor log kwam, schepen werden getorpedeerd. Ieder dacht: Aldert heeft een zeemans graf gekregen ver van De Kijp. Jaren gingen heen, maar moeder Van Petten wist het zeker: Aldert kwam terug. En jawel, ha een jaar of acht kwam er bericht uit Trinidad. Aldert leefde. Van alles had hij meegemaakt. Zijn schip was getorpedeerd, hij had meermalen Het gebeurde dezer dagen in één van de grote steden van Noordhol land, dat een Ondernemende Win keliersvereniging haar plannen zag bekroond, door de toezegging van St. Nicolaas de stad met een bezoek te vereren. Dies werden de nodige voorbereidingen getroffen Ont vangst-commissie, de Postharmonie, enz. enz. Het grote moment was aange broken. Voorafgegaan door het Fanfarecorps zette de stoet zich in beweging. Waren het de duizen den mensen die het parcours om zoomden, of waren het de muzikale klanken van de harmonie die de schimmel de schrik om het hart deden slaan. Het zal wel eeuwig een raadsel blijven, wat deze oude getrouwe heeft bewogen om te gaan steigeren, maar tegen zoiets was de rijkunst van de Heilige niet opge wassen. Sint werd zandruiter. Met alle waardigheid die er toen nog over zvas heeft hij de landauer van de feestcommissie maar betre den. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. schipbreuk geleden en was gewond ge weest. Maar Rijpers zijn taai. Hij wist er steeds bovenop te komen. En nu, eindelijk, na tien jaar, komt hij terug. Vandaag zal de Kerkesteeg, Ven- buurt, Vlaanderen, End van 't Biet, Kei- zersbuurt en al de andere buurtjes hem en z'n Trinidadse vrouw feestelijk in halen. Klous heeft een erepoort gemaakt en het jonge volk heeft de versiering, aangebracht. Welkom Aldert in het ouwe Rijpie! Gefeliciteerd, moeder Trui! Burgerlijke Stand. (R) Geboren: Geertje Clazina, d. v. P. Jonker en C. de Jongh. Overleden: Neeltje Hazes, 73 j., weduwe van Jan Kostelijk. GRAFT Het leven op IJsland. (G) Op de maandelijkse bijeenkomst van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, die ditmaal in café Van de Gragt werd ge houden, sprak de heer Boers over IJs land. Voor deze lezing, die werd toege licht met lichtbeelden, bestond van de zijde der leden grote belangstelling, ter wijl ook verschillende heren aan de uit nodiging van het bestuur der vereniging gevolg hadden gegeven. Het lag in de be doeling ook gramofoonplaten van IJs landse muziek en zang te laten horen, doch door het weigeren van de pick-up ging dit niet door. Ondanks deze tegen valler heeft het publiek een mooie avond gehad. De heer Boers behandelde het le ven en de natuur op dit noordelijk ge legen eiland, dat echter niet zo koud is als de naam laat denken. De heer Boers sprak met veel liefde over de bewoners van IJsland, die een zeer hoge ontwikke ling hebben. Door de lange winteravon den wordt er veel gestudeerd en gelezen en ook het kleinste dorp heeft zijn eigen biblotheek. IJsland is in hoge mate vul kanisch en hoewel de aanwezigheid van de vulkaan de Hekla eigenlijk een voort durende bedreiging betekent, hebben de bewoners ook veel genot van het vulka nisme. Het water der warme (vaak zelfs hete) bronnen wordt namelijk op alle mogelijke manieren gebruikt. De hoofd stad Reykjavik wordt er door van cen trale verwarming voorzien, het wordt naar zwembaden geleid en ook gebruikt voor de was. Tegenwoordig wordt van het warme water ook gebruik gemaakt om de bodem te verwarmen, en zo kan men op IJsland gewassen telen, die an ders nooit op een dergelijke hoge breedte graad zouden kunnen groeien. Men is er zelfs in geslaagd op die manier bananen te telen. De voorzitster, mevr. Zee, opende en sloot deze uitstekend geslaagde bijeen komst. Burgerlijke Stand. (G) Geboren: Cornelius Simon, z. v. N. A. Klijn en C. Oudt. Elisabeth Berna- detta, d. v. C. Bakker en C. M. Roelofsen. Trudi, d. v. Jac. van Tiel en L. Lan- genberg. Agatha Maria, d. v. C. Ver donk en C. Vleerlaag.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1