Hercules" op de planken Van alles en nog wat De een zijn geld, de ander zijn haar kwijt Nieuws uit De Rijp en Omgeving ZUSTER GROOT yy De eerste uitvoering - in dit seizoen - een groot succes ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. Ttijua. Coucant ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Bij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. Bureau: Boekhandel Hoogcarspel, De Rijp.- voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken 39e JAARGANG No. 50 VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 VERSCHIJNT VRIJDAGS Piet! Ja Gerrit. Zat je weer te piekeren, jongen? Nee Gerrit, piekeren niet, want dat veronderstelt dat je ergens over loopt te tobben. Benne we dan geen tobbers, Piet! Je weet dat ik een liefhebber ben van een stukkie hartig zwijnevlees. 'n Tijdje ge leden, toen het varkensvlees aardig in prijs was gedaald, dacht ik: Gerrit, dat is nou je kans, deze winter misschien een klein hammetje op zolderMaar opeens vliegt de prijs met 44 spie omhoog. Daar sta je met je goeie gedrag. Weg hamme tje. Afijn, de „houten ham" is er ook nog, dus helemaal op zwart zaad zitten we toch niet. Gerrit, wat ben je toch een materia list; eten en nog eens eten dat is bij jou wat de klok slaat. Ja Piet, het bikken moet je niet on derschatten. Alle beschaving gaat door de maag. Daar hebben we onze cultuur aan te danken. En weet je nog wat er meer bij komt, 'n goeie middagpot maakt te vreden mensen. Je kunt me gerust gelo ven, Piet, 'n rammelende maag geeft on tevreden mensen. Jij zou eens zien mak ker, hoeveel meer tevredenheid er zou wezen, als ieder z'n gerookt hammetje op zolder of in de kelder had hangen. Als ik minister was zou ik zorgen dat ieder z'n ham had. Dan kreeg je niet wat ze „troe belen onder 't volk" noemen. Jij praat over „as ik minister was", je denkt zeker dat 't 'n makkelijke baan is, Gerrit. Maar daar verkijk je je slordig op. Als er één baan is waar 'n mens gauw tot de naad toe versleten is, dan is het een ministersbaan. D'r zijn er die met 'n paar maanden op zijn. Op, totaal op en uitgemergeld. En wat doet 'n regering, ze geven zo'n menselijk wrak 'n pensioentje toe.(Hiermee, en met de hoogtezon en vitaminepillen weet zo'n slachtoffer van het algemeen welzijn het vege lijf Eddy Vilten is een bekende per soonlijkheid in ons dorp, doch de gene, die Eddy dezer dagen tegen komt zal toch wel even verbaasd kijken. Dat zit n.1. zo: Zoals gewoonlijk was vorige week Vrijdagavond de scheersalon van de heer Piet Vilten weer gevuld met vele klanten. Het gesprek ging over koetjes en kalfjes en Eddy was druk bezig de klanten van hun overtollig hoofdhaar en baarden te bevrijden. Bij een van hen stelde een andere klant voor, hem voor een tientje ge heel kaal te knippen. Dat rit ging niet door, waarop Eddy opmerkte: „Voor 25 gulden kan je het mij doen!" en daar ging de klant op in. Piet Vilten nam de 25 pop in be waring, de klant kreeg de tondeuse in de hand en Eddy nam in de scheerstoel plaats. De amateur-kap per bracht er echter, hetzij door het lachen of door zenuwachtigheid niet veel van terecht, waarop Piet het werk overnam en zijn broer van zijn haardos ontdeed. De hilariteit bij de aanwezigen was groot, doch tijdens het verloop van de operatie begon de royale klant, hoewel hij zich groot hield, zich toch kennelijk minder behagelijk te voelen. De overige klanten leverden luidkeels commentaar. „Bij mij gebeurde het voor geen 100 gulden," aldus de een. „Honderd gulden?", een ander, „ik zou voor Piet op mijn knieën val len en smeken of ik het eerst mocht!" Een van nature kaalhoofdig man, met nog slechts een schaarse haar groei op zijn achterhoofd, merkte op: „Ik laat het voor een kwartje doen, want als ik straks onder het mes ben geweest, moet ik 'n kwartje betalen." De meningen waren dus zeer ver deeld. Het enigste waar Eddy nog wat over in zat: de mening van zijn vrouw! Maar ja, gedane zaken ne men geen keer en zo ging Eddy die avond naar huis, met een „geeltje" in zijn portefeuille, maar zonder haar! De laatste berichten zijn, dat Ed dy verkouden is, dag en nacht een alpinopetje draagt en zijn kale sche del alleen laat zien tegen betaling van 10 cent, omdat de grote belang stelling hem bij de uitoefening van zijn werk hinderde. De betreffende klant is als een ra zende aan het spruitjesplukken om de 25 piek weer terug te verdienen! nog 'n tijdje ja, niet lang in lopende toestand te houwen, maar dan is 't finis.) Maar ik zou je vertellen waar ik zoëven over zat te denken. O ja, dat is waar. Maar 't wordt toch hoop ik niet zo'n nare geschiedenis als van die minister? Nee Gerrit, dat zit zo. Je kent toch wel die advertenties als „Aller ogen zijn gericht op Kwatta" en dergelijke? Nou, daar moest ik aan denken toen ze mij vertelden dat op de laatstleden gehouden raadsvergadering, in het College der Vroe de Vaderen, onze namen werden genoemd. Het gesprek wat wij laatst voerden was het onderwerp. Het kon zich niet in de algemene goedkeuring verheugen. Op zichzelf is dat een verheugend verschijn sel. Er zit voor een toneelmens ook nog een zekere bekoring in. Gemeenteraad contra Piet en Gerrit, met als ondertitel: Uit de botsing der gedachten wordt de Waarheid geboren. Klinkt dat niet mooi, Gerrit. Jij, die in je topjaren nog „De voddenraper van Pari.:s" hebt gespeeljd, voor jou moet er wat in zitten. Ja, Piet, dat is jammer genoeg ver leden tijd. Dat waren nog' eens stukken. Je moest oppassen, als je 's avonds de schurkenrol had gespeeld, dat ze je na af loop beneden niet een pak ransel gaven. Ma^r wat wou je zeggen over dat inci dent 'n goed woord niet? in de Twee de Kamer der Stater-Generaal van de Beemster? Wel, Gerrit, dit:Door het gesprek tussen de Beemsterlingen Piet en Gerrit werd het College opmerkzaam dat er iets aan de voorlichting van de Beemsterlin gen hapert. En het resultaat of het ge volg, al hoe men 't noemt, was, dat men zou pogen hierin verbetering te brengen. Alhoewel wij, jij en ik| dan uitgeschakeld worden als voorlichte!) s en praatjesma kers, juich ik het toch toe als ze dat voor elkaar krijgen. Wat drommel, we hebben landbouwvoorlichting, tuinbouw-dito, voor lichting voor babyhoudende moeders, afijn, noem maar op, maar voorlichting voor Beemster-burgers; was er niet! DE RIJP Het laatste abonnementsconcert. (R) Dinsdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk te De Rijp het laatste concert in de serie van 5 abonnementsconcerten gege- cyen. De uitvoerenden waren de heren Ger brand Hop, piano, en Hans Keuning, piano en orgel. De opkomst van het publiek was voor dit laatste concert matig. Het mid dengedeelte der kerk was wel aardig ge vuld, maar concerten als deze dienen toch veel meer in de belangstelling van het publiek te staan. Degenen die echter het slechte weer ge trotseerd hadden en aanwezig waren, heb ben kunnen genieten van buitengewoon mooie muziek. Hans Keuning opende de avond, nadat hij een korte inleiding had gegeven over de te spelen composities, met de bekende „Toccata en Fuga in d van Bach'\ Dit prachtige werk, dat door Hans Keuning op het kerkorgel werd uitgevoerd, kwam zeer goed tot haar recht in de rustige sfeer van de Rijper kerk. De twee volgende nummers, beide Po lonaises van Chopin, resp. „Polonaise no. 1 in cis, op. 26 nr. 1" en de bekende, zo goed in het gehoor liggende „Polonaise no. 6 in As, op. 53", waarvan de eerste op een gevoelige wijze door de heer Hop werd gespeeld, en de tweede, die op twee piano's werd uitgevoerd, konden ons zeer bevredigen. In het hierop volgende „Scherzo in bes, op. 31" van Chopin, wist de heer Hop op een sublieme wijze de strekking van dit fijne werkje weer te g<-ven. In één woord prachtig! Hans Keuning nam het vijfde nummer van het concert, de „Sonate in bes, op. 35" van Chopin voor zijn rekening. Dit af en toe zeer zware stuk, met de geheim zinnige sfeer die uit Verschillende delen spreekt, vergt veel ven de kunstenaar. Hans Keuning" heeft dit op een zeer ver dienstelijke wijze vertolkt. Wat ons opviel was* het verschil van spelen tussen de beiue musici, waarbij het spel van Gerbrand Hop iets meer be heerst en rustiger blijkt dan het levendige, af en toe, naar onze opvatting, iets te for se spel van Hans Keuning. Dit verschil kwam vooral in de twee laatste nummers naar voren. Als laatste numrheï%ionu op het pro gramma het „Pianoconcert in a, op. 16" van Grieg, met als solist Gerbrand Hop. Dit mooie werk werd op een zuivere ma nier uitgevoerd. Begeleiding en solist wa ren goed op elkander ingesteld. Dit was dan ook een waardig besluit van de prach tige avond. Na afloop werd in een korte speech door de heer Albertz, hulpprediker te Groot schermer, dank gebracht aan de beide kunstenaars, en in het bijzonder aan de initiatiefnemer voor deze concerten, de hr. Hans Keuning. Spreker hoopte dat we Toen Zuster Groot tien jaar in de verpleging werkzaam was geweest, schreef Lota onderstaand gedichtje. Vijftien jaar zijn sinds verlopen. Vijftien jaar waarin Zuster Groot dezelfde weg is gegaan als toen. Nu is het vijfentwintig jaar. Lees in dit gedicht voor tien jaar een kwart eeuw, en dan is het nog altijd van toepassing op dit rijke, bewo gen leven. Tien jaar in de verpleging, dat klinkt heel gewoon, Sober van woordkeus, en bescheiden van toon; De moeite niet waard, zal Zuster wel denken, Ik begrijp niet, waarom de mensen daar aandacht aan schenken. Was het nu nodig, dat in „plaatselijk nieuws" kwam te staan: Tien jaren achtereen heeft zij haar plicht gedaan. Jawel, Zuster, want als je fiets eens kon praten, Zou die vertellen van bemodderde wegen en straten, Van verre tochten door sneeuw en regen, Van moeizaam trappen, met stormwind tegen. Van ijzel en mist, kortom het klimaat, Dat je als behoorlijk mens soms vloeken laat. Maar de plicht, nietwaar, Zuster, die eist toch de daad. Er uit, en op weg, hoe of het ook gaat, Want daar buiten wachten mensen, klein en groot, Worstelend met ziekte, ellende of dood. Kinderen, voor wie het leven nog alles had En wij, de vermoeiden, der dagen zat. Mensen, gekweld door eeuwige vragen Waarom? Waarom moeten wij dit alles dragen? En Zuster, die komt, spreekt woorden van troost, Vraagt tevens belangstellend naar moeders kroost, Verbindt hier een been, masseert daar een arm, Maakt spoedig wat melk voor de baby warm, Schikt elders een kussen of leidt de wank'le schreên Van een, die het reeds leerde, zo lang geleên. Beluistert de wordende mens in z'n eerste kreet, Hult de scheidende mens in z'n laatste kleed. Verfrist een gelaat, vertrokken van smart, Zeg, Zuster, het is zo moeilijk, dat mensenhart. Dat kan je niet verbinden en toch doet het pijn, Zou je daarom? Ja juist, dat zal 't zijn, Wanneer je hand niet kan helpen, is er die wens Naar 'n steun, naar 'n zuster, 'n medemens. En dan geef je wat hoop en je brengt weer wat licht En dan glijdt er een glimlach over 't moede gezicht. De plicht van de één ligt hoger als die van 'n ander En wie sprak de woorden: Helpt elkander! Nietwaar? S. O. S. betekent toch „Mensen in nood". En dan weet je, de plicht roept voor Zuster Groot. nogmaals in de gelegenheid zouden zijn eenzelfde serie concerten bij te wonen. Dit korte dankwoord was wel zeer op zijn plaats aan het eind van deze laatste kunstavond. H. T. Burgerlijke stand. (R) Geboren: Trudy Geerte Marjen, d. v. P. J. Barreveld en van H. C. A. Brüheim. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. (De RijpPurmerendOosthuizen.) Zondag 19 December 1949: J. Stapel, Oosthuizen. Tel. 11. (Zie vervolg pag. 2.) (B) Een kleine twintig nummers gym nastiek bespreken zou tenslotte een een tonige historie worden. En zoals de voor zitter, de heer M. Spaans, in zijn vlotte openingsrede vertelde, er zou deze avond door „Hercules" goed en minder goed werk worden gebracht. Want ook de mindere goden uit de „Hercules"-familie kregen de ze avond hun kans. Dus zullen wij uit dit goede en minder goede werk enkele gre pen doen. Alvorens de leiding over te geven aan directeur D. Oly, memoreerde de voorzit ter verschillende successen door „Hercu les" in het afgelopen jaar behaald. Dat waren er niet weinig. Kampioenstitels, wedstrijdlij sten met series van klinkende „Hercules"-namen, ontmoetingen met zus terverenigingen in de kop van Noord- Holland, kortom een indrukwekkende lijst. Dan bracht hij in herinnering dat in Maart 1950 „Hercules" haar 65-jarig bestaan hoopt te herdenken. En men wil er een daverende herdenking van maken. Een feestrevue die door de leden zelf in el kaar zal worden gezet, zal dan in woord, beeld en beweging de geschiedenis van „Hercules" doen herleven. Dat zal gezien de veelzijdigheid op ieder kunstgebied van haar leden voor het bestuur geen pro bleem zijn. Na de hoop te hebben uitge sproken dat het werk van „Hercules" het talrijk publiek een prettige avond zou be zorgen, gaf hij de leiding over aan de directeur. De afdeling „Decor- en Toneelaankle ding" had weer gezorgd voor een originele entrée waardoor de verschillende groepen opkwamen. Dit openingsnummer, een keu rige combinatie van kleur en beweging, culmineerde in Vaandelgroet en het zin gen van het Turnlied. Als eerste nummer de allerjongsten, de butanten op de uitvoeringen van de gro ten. Na ettelijke selectieproeven waren dat dan de uitverkorenen die met hun nummer grondgymnastiek het publiek, en speciaal ouders en leden, zouden laten zien dan de toekomst van „Hercules" bij hen in vertrouwde handen was. En het was goed. Ernstig en vol overgave hebben ze hun serie oefeningen gebracht. Nee, daar ging geen lachje af. Ze hebben ge toond dat de keuze van de directeur de juiste is geweest. Leen Schoon en Bets Bakker kregen nog een extra pluimpje van de directeur voor hun uitstekend werk gedurende de repetities. Nu een minder goed nummer. Tremplin- Brug, Heren B. Jongens als turner heb ik m'n hart vastgehoden. Ik wist niet dat er zo veel kromme armen, benen en rug gen in de Beemster waren. Gelukkig dat de gebroeders Noome en de kleine Tim merman mij door hun correcte werken deze geestelijke schok te boven deden ko men. Maar ze hebben het zelf begrepen, want toen hun meer geoefende turnmak- kers, Heren A, hun hoge brug-nummer afwerkten, hebben ze elkander eens aan gekeken en in henzelf de wil voelen groeien: „Dat willen wij ook bereiken". Brug Heren A was natuurlijk een der beste nummers van de avond. Naast het werken van de kampioen Piet Molenaar vielen op de jonge turners: Kees Klink hamer, Chris Wiedijk en Dick Köhne. Het ziet er naar uit dat er een strijd is te wachten binnen niet te lange tijd om de hoogste plaats in de heren-afdeling. Eén opmerking. Probeer zoveel moge lijk de loze zwaaien te vermijden. Zorg dat de bouw van je oefening logisch is. En denk aan de afwerking. Deze wenk geldt natuurlijk voor iedere turner en turnster .Maar speciaal voor de keurploegen van „Hercules". Aan net paard domineerden broeder en zuster Klinkhamer. Dat is een prachtstel dat tweetal. Keurig en beheerst worden de oefeningen aan het toestel door hen uitgevoerd. Hoge brug dames A en B. Uitstekend, goed, en minder goed werk. Maar als ge heel een nummer dat er wezen kon. Een damesploeg waar „Hercules" trots op kan zijn. Annie Klinkhamer, Mary Zijp, Dieuw MolenaarUbbels en Bets Pauw en Jannie Koeman waren hier de uitblinksters. Toch wordt er wel eens naar te zware oefenstof gegrepen, wat zich dan wreekt in een minder correcte en beheerste af werking. Hoogrek heren. Voor een deel van het publiek is dit het hoogtepunt van de avond, voor 'een ander deel is het een ijzingwekkende vertoning, welke hun een zucht van verlichting doet slaken als het afgelopen is. Nu, de eerstgenoemde groep kon het hart ophalen, want de reuzen- slingers waren niet van de lucht, en de laatstgenoemden konden hun ogen weer openen, want er was niets gebeurd. Het waren weer de drie jongeren die de aan dacht op zich vestigden, Chris, Kees en Dirk, ernstige candidaten voor de hoogste plaats. Nog steeds is Piet Molenaar hun ook aan dit toestel de baas. Maar de drie eerstgenoemden gaan hard vooruit. Ook voor hen de opmerking: Grijp nog niet te hoog, maar zie de onderdelen goed te be heersen en bouw dan verder. Bij: Brug meisjes-adspiranten waren het Guus Mayer, Betty Timmerman, Tiny van Meurs en Nel Marrees wier turnen op merkelijk beter was dan van de anderen. Dans en Vrije Oefening van dezelfde af deling oogsten een dankbaar applaus. Het nummer Knodsen van de dames voldeed, gymnastisch bezien, veel beter als de Wals. Hiervoor was de ruimte te klein; het werd nu een te drukke vertoning. Evenals de Knodsen- werd de Vrije Oefe ning van de B-dams keurig uitgevoerd. „Standen" hebben altijd succes. Hoe hoger hoe mooier. En dan is er dit voor deel aan verbonden, dat ze er allemaal aandeel in kunnen hebben. Iets nieuws waren de Ladder-groepen, een combinatie van grondgymnastiek en standen. Het sloeg geweldig in, maar de vrije oefeningen van Janny Koeman, Dieuw MolenaarUbbels en Bets Pauw hadden niet minder succes. Gewaardeerd in cijfers zouden wij Janny Koeman het hoogste aanslaan. Het werk van Aagt Eggers aan de toe stellen viel over de gehele lijn niet mee, aan afwerking, houding en beheersing ontbreekt nog veel. Wij zeggen dit, om dat het „Hercules"-bestuur deze jonge turnster nogal eens op de voorgrond schuift. Wij vinden dat hiermede een te zware last op haar schouders wordt ge legd. Want onwillekeurig gaat het pu bliek dan iets eisen van zo'n turnster, met als gevolg dat de oefenstof te zwaar wordt gekozen, met bovengenoemde ge volgen. Het „Hercules"-bestuur en de -leiding begrijpen zeker dat deze en an dere opmerkingen, in dit verslag gemaakt, niet zijn gemaakt in afbrekende, maar in opbouwende zinZoals gezegd, niet al le nummers kunnen wij bespreken, maar het geheel wel samenvatten als een ge slaagde demonstratie. Wij kunnen zelfs zo ver gaan, om te zeggen, dat er in Noord- Holland ten plattelanle niet spoedig een gymnastiekvereniging is te vinden als. „Hercules" te Beemster, ten eerste wat ledenaantal (de opmars naar de 400 is begonnen) en ten tweede wat innerlijke kracht betreft. Een prachtige kern van harde werkers en werksters, en door de jeugdafdelingen een verzekerde toekomst. Nu rest ons nog te vermelden dat de conference werd verzorgd door een „stads juffer" (Annie Zijp) en een „landelijke schone" (Dieuw MolenaarUbbels). Wij vrezen alleen dat achter in de zaal het publiek het slecht heeft kunnen volgen. Voor het muzikale gedeelte waren als vanouds Janny, Lob en Gré weer de aan gewezen krachten. Als altijd veel succes. Er was nog iets op muzikaal gebied. Dat was de begeleiding der nummers met gra- mofoonmuziek. Je kon best begrijpen dat „Hercules" al bijna 65 jaar bestaat, en dat is natuurlijk mooi, maar een gramofoon van 65 jaar is niet mooi. Jammer dat Sin terklaas voorbij is. Afijn, het Kerstman netje moet nog komen, en dat is maar ge lukkig, vanwege het jubileum wat ko mende is. Bij de sluiting dankte de voorzitter di recteur Oly, mevr. Oly, Kees Jongens en de heren A. Jansen en Henk Tol, waarbij aan de heer Oly een foto werd overhan digd. De directeur dankte de voorzitter en schonk hem eveneens een foto. Dan was er een oproep van de voorzitter om vrij- willigers-veteranen voor het a.s. jubileum feest. Als eerste gaf zich op de ere-voor- zitter, de heer R. Middelburg, die tevens in een korte rede bestuur, directeur en vereniging feliciteerde met de succesvolle avond. Hierna een geslaagde verloting en een gezellig bal, onder leiding van Wim Stee vers, tot slot.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1