^KARPETTEN GcBRs. ZURLOHE - DE RIJP Vastgesteld wordt het verslag 1926 over de schoolvoeding. Aan melkvoorziening voor kinderen werd f 46.08 besteed. Komt aan de orde de benoe ming van ambtenaar van den burgerl. stand. Wordt be noemd de heer P. Koning, amb tenaar ter secretarie, welke deze benoeming aanneemt. Met algemeene stemmen wordt aan B. en W. machtiging ver leend om onderhands te verkoo- pen, wegens opheffing der brand weerpost te Driehuizen, den op. stal van het brandspuithuisje, de handbrandspuit en eventueel ove rig materiaal. Het blijvende materiaal zal worden geborgen in de kerktoren. B. en W. stellen voor om den Veldwachter, zoolang deze de beschikking zal hebben overeen ambtswoning f 100 per jaar bij wijze van huur op zijn jaarwedde te korten. Mevr. Slooten-Smit stelt voor f 75 te korten. Na eenige besprekingen in stemming gebracht het voorstel van B. en W.aangenomen met 5 tegen 2 stemmen van de heer en mevr. Slooten-Smit. Een amendement van den heer Heinis om de waterleiding niet op den huurder te verhalen, wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem van den heer Smit. Ingekomen adres van de leden Slooten, Slooten-Smit, voorstel lende om 100 opcenten op de vermogensbelasting te heffen. De heer Posch is hier beslist tegen. De belasting is hier sterk progressief. Het is niet de eerste maal dat dit voorstel aan de orde komt. De arbeidersstand betaald naar verhouding lage belasting. De heer de Boer is ook van meening, dat men door te zware belasting van hooge inkomens te heffen, men in de hand werkt dat dergelijk kapitaal-krachtigen de gemeente verlaten. Mevr. Slooten-Smit bepleit de aanneming van het voorstel, wij zende op de hooge kosten, die ook de minder gesitueerden heb ben voor electr. licht enz. De heer Posch vindt dit geen gezond motief. Na nog eenige besprekingen wordt het voorstel in stemming gebracht en verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Posch, de Boer, Kuyn en Smit. Vóór de heer Heinis en de voorstellers. Komt aan de orde van B. en W. Qroep van voorstellen, te zamen vormende één plan tot opvoe ring der Gemeentelijke inkomsten en beperking der uitgaven. a. Vermindering tot de helft van de jaarwedden der Wethouders en van het presentiegeld der Raadsleden. b. Afschaffing van het Vervolg onderwijs. c. Intrekken van de subsidiën aan Leeszaal en Volksuniversiteit. d. Opheffen van het Correspon dentschap der Arbeidsbemid deling. e. Vermindering van de jaarwed de van den Lljnwerker met Fl. 150 f. Verhaal van 5% pensioensbij dragen van de ambtenaren. g. Den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bij de heffing van de plaatselijke inkomsten belasting terug te brengen van Fl. 800 - op Fl. 700.-. De voorz. geeft gelegenheid tot het houden van alg. beschou wingen, terwijl het in de bedoeling ligt over alle onderdeelen afzon derlijk te stemmen. Mevr. Slooten uit haar verwon dering dat men om deze tijd met dergelijke voorstellen komt. Geen half jaar geleden is de begrooting gepasseerd en er is niets over gesproken. Men kan wel zien dat WAT 1937 BRE1\GT, ZIJE DAARVOOR onze speciale etalage. er groote gebeurtenissen in de lucht hangen. Wat betreft punt a Wanneer men werkelijk actief deze functie behartigt is die belooning niet te veel, ja, men legt er geld bij. Nu binnen korten tijd een nieuwe raad wordt samengesteld, vindt spreekster dit punt nu niet op zijn plaats. Punt B. Is ook nu niet opzijn plaats; de nieuwe raad zal be slissen. De cursus is nog aan den gang. Punt c. Deze subsidiën zijn zoo gering, de inrichtingen zoo nuttig dat h. i. dit geen weggegooid geld Is. Punt D. Al wordt er niet veel aan dit instituut gedaan, toch wilde spreekster het voor die uilgaaf in stand houden. Punt e. Dit voorstel vindt mevr. Slooten-Smit heel onrecht vaardig. Hier is een uitstekende lijnwerker en het gaat niet aan op diens salaris f 150 te korten. Ook aan Punt F zal zij nooit haar stem geven. Wat betreft punt G is spreek ster van meening dat dit niet de manier is om te bezuinigen. Kleine inkomens worden het zwaarst gedrukt hierdoor. Hoe veel beter zouden de 100 op centen der vermogensbelasting zijn. Zij stelt ten slotte voor deze bezuinigingskwestie in haar ge heel van de baan te zetten. De voorz. deelt mede dat op punt a. tot en met f. ongeveer f 1500 wordt bezuinigd. De heer Posch weerlegt de aanmerkingen van Mevr. Slooten. Hij wijst op de algmeene zware belastingen der burgers en meent dat dit de manier is om tot be perking der Gem. uitgaven over te gaan. Wat betreft de pensioenbij dragen. In vele gemeenten wordt zelfs 8Va °/o verhaald op de ambte naren zoodat 5 toch zeker niet onbillijk is. Zeker onderschrijft de heer Posch dat we een eminente lijn werker hebben maar diens sala ris is verhoogd met f 350-. Er is echter aan het nieuwe net tot dusver niet veel onderhoud en 't meeste werk is 'tincassee- ren der gelden. Spreker is er zeker voor dat deze jaarwedde van f 750 tot f 600 kan verlaagd worden. De heer Heinis meent dat de nieuwe raad een beslissing in deze moet nemen. Mevr. Slooten-Smit wil inzage van het kohier der Rijksinkomstenbelasting, wat de voorz. meent niet te mogen toe staan. Hij wil dit echter wel ver zoeken aan den Inspecteur der Belastingen. De heer Smit betreurt het, dat in deze bezuinigingsvoorstellen een propaganda wordt gezien voor de verkiezing, 't Is gerust geen eerebaantje om tegenwoor dig raadslid te wezen. Voorts merkt spr. op, dat het niet in de bedoeling lag reeds nu te beslissen over het vervolg onderwijs, wel is er in dezen zin over gesproken, daar er hier zoo weinig animo voor bestaat en dit onderwijs een kosten met zich draagt van f 400. De heer Kuijn is het ten deele wel eens met de besprekingen er moet wat gebeuren om de zware belastingdruk te verminderen. Maar spr. vindt dat deze voor stellen bij de begrooting thuis hooien en niet in dezen tijd voor de verkiezing, die men met zoo'n propagandamanier tegemoet wil gaan. Hij betreurt het dat deze ingrijpende voorstellen zoo on verwachls ter tafel komen. De heer Posch hoort er bui tengewoon van op, dat er een politieke propaganda blijkt te be staan omtrent deze voorstellen. Na nog eenige besprekingen wordt tot stemming overgegaan en worden de punten A, C, E, F en G verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de leden Sloo ten, Slooten-Smit, Heinis en Kuijn. Voor de leden Posch, de Boer, Smit. Punt B werd met algemeene stemmen uitgesteld tot later da tum. Punt D werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de hee ren Posch, de Boer, Kuijn en Smit. Tegen de andere leden. De voorz. stelt voor een raads commissie te benoemen van 2 leden ter bestudeering der elec- tricit. tarieven, met een der wet houders als voorzitter. Reeds jaren heeft de voorz. zich bezig gehouden om goede tarieven te maken, maar dit is nooit een ieder naar den zin ge weest. Laat nu een commissie uit den raad deze zaak eens ern stig bestudeeren. De heer de Boer stelt voor dit aan den voorz over te laten. De voorz. zegt zich niet te zuilen onttrekken, maar toch in deze com missie geen zitting wenscht te nemen. Na eenige discusie wordt na stem ming de commissie samengesteld als volgt Wethouder Posch, voorzitter, de heeren de Boer en Slooten, leden, se cretaris P. Koning. ttet voorstel van den heer Kuijn om een vaste commissie te benoemen, wordt aangehouden tot na het rapport van de nu samengestelde commissie. Rondvraag. Besproken worden de werkzaam heden van den gemeente-werkman, de straat te Driehuizen, malariabestrij ding. Voorloopig wordt afgezien van het plaatsen van een verkeersspiegel te Driehuizen. Niets meer aan de orde sluit de voorz. de vergadering. Wat Jan Adriaansz. Leegwater vertelde van de opkomst, ligging en vergrooting vin het dorp De Rijp. VII In den ouden tijd hechtte men bijzonder veel waarde aan voor- teekeningen of voorspellingen zeker is het, dat tal van groote gebeurtenissen door „helderzien den" vooraf werden aangekon digd, aan welke men later door de juistheid waarin ze in vervul ling kwamen deze gaven niet ge heel ontzeggen kon. - Ook Leeg water geeft in zijn kroniek een paar gevallen weer, die hem door die personen zelf verhaald zijn en welke wij, als behoorende tot het gebeurde in onze vorige nummers beschreven, hieronder laten volgen 1. Ongeveer drie weken van te voren zagen eenige Visschers van Wormer in den nacht een ver schijnsel boven de Rijp alsof de heele plaats in brand stond ze waren hierover ten zeerste ver wonderd en ontsteld doch kon den er geen verklaring voor vinden. 2. Tien dagen voor den brand, des Zondag's na Kerstdag ging een zeker jongman naar het Noord-einde van Graft om daar de predicatie bij te wonen. Op weg zijnde hoorde hij achter zich uit de richting van de Rijp een groot rumoer van menschen, die door angst en benauwdheid ge dreven zich zochten te redden. Omziende naar de Rijp was alles stildit herhaalde als hij zijn weg vervolgde, zich tot drie maal toe, en ging vol verwondering zijn weg, overtuigd, dat dit iets groots te beteekenen had. 3. Een derde persoon woonachtig bewesten den Dam in de Rijp werd op den avond van 6 Januari ongeveer 6 uur, toen niemand nog aan eenig gevaar dacht, op het Oosteinde een groot licht gewaar evenals of de heele straat daar in brand stond. Hij deelde dit mede aan een hem voorbijgaande vrouw, welke hem antwoordde: „Ziet gij dit nu eerst? ik heb dat al lang ge zien". 4. Ongeveer 's avonds 8 uur van diezelfde dag, hoorde een gezel schap dat bij elkaar te gast ge weest waren, een groot gerucht en gejammer, precies het geluid dat ruim twee uur later in wer kelijkheid door het dorp klonk,. Op weg naar huis was er echter niets bijzonders te bemerken, ter wijl men thuis komende, ieder persoon in zijn eigen woning opnieuw hetzelfde geluid waar nam. Tenslotte werd waargenomen, dat een zwerm witte vogels bij het uitbreken van den brand precies de koers afteekenden in hun vlugt, die later het vuur op z'n verwoestende tocht heeft ge nomen. In Leegwaters kroniek vonden we na het verhaal over den groo- ten brand en de enkele bijzon derheden uit het tijdperk vóór die gebeurtenis niet veel, dat ons inlicht over de wijze waarop zich nadien de Rijp weer wistte ont wikkelen tot een welvarende plaats. Zooals men weet was alleen het Raadhuis, gebouwd in 1630 als monument gespaard gebleven, en was de pas nieuw gebouwde kerk voor een groot deel ver woest. Deze kerk was - zooals men zich zal herinneren nog niet oud in 1467 werd op verlof van den Bisschop van Utrecht eerst een kapel gebouwd, later voorzien van een steenen choor en in 1529 vervangen door een kerk van steen met toren Daar al spoedig dit gebouw te klein bleek werd deze, in de jaren 1635—'38 ver bouwd tot kruiskerk met toren en speelwerk op het kruis wat alles in den grooten brand van 1654 vernield werd. Wordt vervolgd. Onze drukkerij werkt met elec- trische kracht al uw orders per omgaande at.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1927 | | pagina 3