G. LAHDWAART-DONKER Eisma's Baekh.Oe Rijp ««3» half 10 schaftuur enz. 't Is heelemaal zijn bedoeling niet den werklui goed loon te misgunnen, maar er mag toch zeker verwacht worden dat er ge werkt wordt en niet geluierd. Het verwondert spreker dat noch de voorz. noch de wet houders ooit controle uitoefenen bij de uitvoering van dit werk. De heer Stubenitsky merkt op, dat de opzichter dat moet doen. Hij betreurt het, dat er zoo wordt gewerkt. Dat maakt iemand zwak om de belangen van die arbeiders te verdedigen. De heer Siebrands geeft in overweging om het baggerwerk per bak uit te betalen. De heer Stubenitsky deelt mede dat de uitgetrokken gelden voor de werkverschaffing op zijn en vraagt of de Raad er toe beslui ten kan dat er opnieuw een be drag beschikbaar wordt gesteld of dat wij tot stop zetten moeten overgaan. De heer Blokdijk meent, nu er 2 X f 500 is uitgekeerd, wij niet verder moeten en mogen gaan de middelen ontbreken ons. De heer Kroon vindt het niet op den weg liggen het werk stop te zettenhij informeert of er nog meer werk is. Met baggeren kan men blijven doorgaan, zegt de heer Stube nitsky, waarna de heer Maarse opmerkt dat het niet gaat om 't werk maar om het geld. Waar halen we de middelen vandaan? Dit is het grootste bezwaar. De heer Stubenitsky steltvoor een aparte begrooting te maken en het geld uit te trekken op de post onvoorziene. De heer BlokdijkEn dan later de belasting verhoogen Wijst gij dan den goeden weg aan om aan geld te komen. De heer Kaay vindt het diep 'treurig wanneer later bekend wordt dat er geluierd en lijn ge trokken wordt. Als men f 1000 uittrekt, terwijl er misschien nog voor geen derde geleverd wordt. Spreker vraagt wie moet straks betalen De middenstand Kapitaalkrachtigen hebben wij hier in de gemeente niet. 't Is mooi prevelen, dat er geld moet zijn. Maar aan die lijntrek- kerij moet een eind komen. De burgers die allen hard voor hun bestaan moeten werken, draaien straks op voor de hooge belas ting. Na nog eenige discusie over dit onverkwikkelijke onderwerp wordt het voorstel van den heer Blokdijk om de werkverschaffing stop te zetten, aangenomen met 4 tegen 2 stemmen Voorstemden de heeren Blokdijk, Kaay, Maarse en Siebrands, tegen de heeren Stubenitsky en Kroon. Niets meer aan de orde sluit de voorz. de vergadering. QRAFT. Voorloopige groslijst Door het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging Qraft en Om streken, zijn op den voorloopige groslijst voor de a.s. Gemeente raadsverkiezingen geplaatst in alphabetische volgorde de vol gende personen Chr. Heijnis, S. Jonker, P. M. Kramer, J. Roelofsen, J. Root, C. J. Scholten, V. M. Smit. Herkozen tot leden der Schat ting-commissie de hm P. Schuur man, P. Roelofsen en P. Ruijter; de heer J. Kaay in deze commis sie benoemd, heeft die betrekking niet aangenomen. Herbenoemd tot leden der comm. van Toezicht (Arbeids bemiddeling) de heeren J. Blaauw Az., G. Tentij, C.' Slooten Jz. W. Ton en S. Bus. In de comm. tot wering van Schoolverzuim is herbenoemd de heer J. Mul, voorzitter en geko zen in de vacature Klinkenberg, de heer C. A. van Staveren als secretaris. GEMEENTE DE RIJP. Bevolking van 17 Feb. tot 24 Feb. 1927 Ingekomen personen Houtingh Trijntje, zonder beroep, van Castricum naar Nieuwland No. 265. Pilkes Evert, zonder beroep, van Am sterdam Dacostakade No. 134 naar Rechtestraat No. 102. Vertrokken personen! Kramer johan Gerhard, smidsknecht, van Groote Dam No. 393 (Inw.) nas, Purmerend, Westerstraat No. 36, p. ar J. Kramer. Verhuisd binnen de gemeente van Sluis Dirk en geain, (1 m. 1 vr.) zonder beroep, van Ltevelandsbuurt No. 324 naar Kerksteeg No. 253. De proefnemingen met coff.ïne- vrije koffie HAG hebben goede resultaten gehad. Voor hartlijders en zenuwpatiënten is koffie HAG een aangenaam en weldoend ge notmiddel. Koffie HAG verdient echler algemeen aanbeveling, om dat ook smaak en aroma bijzon der fijn zijn en de schadelijke werking ontbreekt. Dr. R(Z.) BEEMSTER. ln de Vrijdag gehouden Raadsvergadering werd aanvraag van De Jong Eilander te Purmerend en v. d. Ben te Zaandam behandeld betreffende het aanleggen van een radio-cen trale te Zuid-Oost-Beemster. Hierbij moeien belanghebbenden overleggen machtiging van Oen Minister van Waterstaat en ver gunning van eigenaars der gron den waarboven de aanleg plaats heeft. Overigens wordt dit aan B. en W. overgelaten, terwijl be paald wordt dat exploitanten per jaar 50 ct per strekkenden meter vergoeding moeten betalen voor zoover ze draden hebben boven openbare wegen en bermen. Besloten wordt tot uitbreiding van het Electrisch net aan den Hobrederweg tot aan den Pur- inerenderweg waarvan de kosten begroot zijn op circa f 4500. Voor de werkverschaffing wordt besloten het crediet te verhoogen van f 1000 op f 3000. GKOOT-SCHERMEK. Door de Zangvereeniging „O. O. K." zal Zondag 6 en Donderdag 10 Mrt in „de Jonge Ruiter" een uitvoering worden gegeven men heeft z.ch van de medewerking verzekerd van den bekenden ka rakter humorist Louis Contran uit Amsterdam, zoodat het pu bliek ongetwijfeld een aangena- men avond te wachten staat. WEST-GRAFTD1JK. Benoemd tot kaasmaker aan de kaasfabriek „Volharding" te Purmer de heer G. Modder, thans werkzaam aan de fabriek „De Ceres" te Stam- meer. ALKMAAR. ln de voormalige Cadettenschool wordt deze dagen de R. K. Missie-tentoonstelling gehouden welke een enorm bezoek trekt. Zij is dan ook belangwekkend en leerzaam nietalleen voor katho- lieken maar ook voor andersden kenden, daar zij een uitstekend denkbeeld geeft van de groote beteekenis en omvang der missie in de tropen, en elk die deze tentoonstelling met belangstelling bezoekt, zal dtn indruk van be wondering en waardeering mee nemen voor datgene wat door paters en missionarissen in die onherbergzame oorden ten bate der heidenen wordt veriicht. De organisatie dezer fentoon- stelling is schitterend en bij aile 24 „stands" oier de versierde zalen verdeeld geven U de paters en missionarissen alle inlichtin gen. Men vindt er artikelen uit die verre landen van allerlei aard meegebracht, welke ook uit we- tenschappe.ijk oogpunt voor elke bezoeker een leerzaam overzichl geven. Het bezienswaardige is zoo veel en velerlei dat in klein bestek hierover niet veel te zeggen valt,... men ga er zelf heen. Samenvoeging Zaangemeenten Te Zaandam is 14 Feb. een samenspreking gehouden tusschen de commissiën uit de Zaansche gemeenten, die in opdracht heb ben een onderzoek in te stellen omtrent de wenschelijkheid van samenvoeging van Zaangemeen ten, hetzij tot een groote gemeente, of verschillende kleinere cnmbi- naties. Besloten werd een centrale commissie in het leven te roepen, die het vraagstuk zal bestudeeren en daarover rapport uitbrengen. In deze commissie werden be noemd de heeren K. Prins (Zaan dam), J. Graftdijk(Koog), Kleijman (Zaandijk), C. Busch (Wormer- veer), De Boer (Westzaan) en J. Kramer (Wormer), terwijl het zevende lid door Krommenie zal worden aangewezen, wanneer ook daar een commissie voor het zelfde doel zal worden benoemd. Ter voorlichting van de leden zullen een vóór en een tegen stander van de samenvoeging worden uitgenoodigd, om hun denkbeelden uiteen te zetten. ONS WERK is de grootste reclame. Speciaal ingericht voor dames KNIPPEN, ONDULEEREN, WASSCHEN, MANICURE. 3 aparte salons. - Gediplomeerd personeel Gegarandeerd mooie knippen bij Het adres voor Haarverzorging. Peperstraat 2 PURMEREND Branden in Noord-Bolland Men schrijft uit Heemskerk Een der meest ingevoerde Brand-Waarb. Mij voor en in onze provincie beweer! dat het aantal branden in N-H. verleden jaar abnormaal groot is geweest en dat het zich niet laat aanzien deze in de naaste toekomst min der worden. Zij grondt dit op gegevens, die verband houden met den economischen toestand van een groot deel onzer provincie die zeer slecht is waardoor er steeds menschen gevonden wor den, die, wanneer zij in moei lijkheden, de financifin betreffen de, verkeeren, hun heil van de brandverzekering wachten. Naar aanleiding van Leegwaters e a Rijper Kroniek van de opkomst, ligging en vergrooting van het dorp De Rijp. VII Men ving echter onvermoeid aan deze kerk weer te herbouwen hetwelk in hetzelfde en het daar opvolgende jaar tot stand kwam, terwijl de toren in 1661 werd ge bouwd, alles ongeveer zooals het voor den brand geweest was de verschillende gebrande glazen vijf-en-twintig in getal werden K V' ...-tw-'ï 1. 'i r.XXtA-V A l ■V-/> Kantoorboek e 11 Notitiegoed meer geleidelijk geplaatst, daar dit geschenken waren welke door verschillende steden, waterschap pen en corporaties werden ge geven. - Hierdoor wordt dan ook verklaard, waarom de ramen niet allen dezelfde kunstwaarde heb ben het schilderwerk en de techniek der glasbranding stond overal niet even hoog wat dan ook in de meer of mindere kunst waarde der ramen tot uiting kwam. Over dit belangrijke bouw werk - dat door Rijk, provincie en gemeente, dan ook terecht een monument van blijvende waarde wordt geacht - en voor welk behoud de kerkelijke gemeente zich zeer in de schuld heeft ge stoken - willen we nog eenige bijzonderheden naar voren bren gen De kerk vormt een lang kruis, aan het koor met een halven tien- hoek gesloten. - In dit choor is later jaren een groote tribune ge bouwd waarop her orgel is ge plaatst - nu na de restauratie is dit weer veranderd en naar het noorderkruis gebracht; zoodat de prachtige ramen thans geheel zichtbaar zijn. Deze ramen zijn door de zeven Noordhollandsche steden benoorden het Ij (Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Alkmaar, Purmerend, Edam en Monniken dam) bij den wederopbouw ge schonken zij vertoonen de wapens dezer steden omgeven door allegorische, symbolische en andere versieringen terwijl bij zes daarvan zich onder het wapen een tafereel bevindt, voorstellende een bijzonder fraai, in details uit gewerkt gezicht op de stad, ter wijl het wapen als hoofdmotief op den voorgrond treedt. Op een dezer ramen wordt de herinnering aan den brand be waard in het volgende rijmpje 't Jaer sestien hondert vijftigh en vier Is godes kerek verbrandt alhier In Januaris sevende nacht Door stereke wint en vierskracht En 't selve jaer door Godts genaed soet In den herfst weder opgemaekt goet. Jochem Cornelisz. in de Rijp heeft dit glas uyt liefde gegeven Anno 1656. Tot de merkwaardigste en tech nisch zeer hoog staande worden gerekend twee vensters door Enk- huizers geschonken. Zij vertoonen de Enkhuizer stedemaagd, ten voete uit, dragende het wapen der stad. Bij het eene vindt men een fijn pepenseeld zeetafereel waaronder 38 gekleurde meesters- of familie-

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1927 | | pagina 2