Specialist Opticien Joh. LAUWERS 1000 TAKKENSOSSCHEH Geeft SPAARBUSJES uit verhuurt SAFE-LOKETTEN P. DE RIJKE DER"P Horloges vanaf f2 50 St. Nicolaas! TE KOOP Prima Aardappelen TE KOOP N utsspaar bank te Beemster (aangesloten b/b Ned. Spaarbankbureau) Kantoor geopend op Werkdagen van 9-4 en van 7-8 nar Zaterdagavond van 6-8 uur- bericht door deze dat hij vanaf heden behalve de bekende prima Amerc. Optiek, voortaan ook een zeer uitgebreide sorteering le kwaliteit Optiek in voorraad zal houden, welke aanmerkelijk lager in prijs is. De prijzen der Amerc. Optiek blijven grhandhaatd. Aanbevelend, JOH LAUWERS Laat uw bril voor het geld dat gij er voor besteedt, zoo goed mogelijk zijn. Koopt deze dus en laat Uw reparatiën gereed maken bij de van ouds bekende BAROMETERS vanaf f 4 50 met 10 jaar garantie Vanaf heden wederom verkrijgbaar: Stroopbrood a 16 ct per stuk Krieltjes a 8 ct per ons enz. enz. Aanbevelend I>. C. DE MOES De Rijp Waar FAAM en I1ZK vandaan konten Verschillende vertegenwooordi- gers van de pers hebben op uit- noodiging der Directie een om wandeling gemaakt door de grootsche en monumentale fabriek der N. V. v/h Louis Dobbelmann, voor eenige maanden geheel vol tooid en gebouwd tusschen Hoogstraat en Oroenendaal, te Rotterdam een oppervlakte be slaande van ruim 3000 M2. Daarin zijn ondergebracht de tabaks-, sigaretten- en thee-fabriek. Onder leiding van de architecten B. Hooykaas Zoon werd met het afbreken der oude huizen aan het Oroenendaal in 1925 begonnen; een werk gepaard gaande met vele moeilijkheden, daar het be drijf moest doorgaan, doch dat thans geheel voltooid een indruk wekkend bouwwerk vormt in dit oude stadsgedeelte. De Directie, bestaande uit de Heeren R. S. P. Schuil en L A. A. van der Heyden, heeft door het initiatief nemen om het bedrijf geheel te moderniseeren de kroon gezet op den levensarbeid van den stichter, wijlen den Heer Louis Dobbelman, die als zoon van een Nijmeegsch tabaksfabri kant in 1866, na een 6-jarig ver blijf in Amerika, in ons land terug keerde, om te Rotterdam van de firma H. van Woerden Zoon een kleine tabakskerverij met winkel aan de Hoogstraat ge legen over te nemen, welke hij in datzelfde jaar onder eigen naam heropende. Hij huurde ook een naastbij gelegen pand, waarin hij een stoomketel met machine liet plaatsen, waarmede zijn machinale kerverij was gesticht. Deze is de bakermat van de in onzen tijd, zoowel in binnen-als buitenland, om haar tabaksproducten be roemde Dobbeimann-fabriek. Want onder 's Heeren Dobbel- mann's energiek zakenbeheer werd het bedrijf gestaag grooter in omvang In de eerste periode van ontwikkeling was het bedrijf over 3 verschillende plaatsen in de stad verdeeld, doch in 1884 maakte de aankoop van de voor malige suikerfabriek van de firma van Oordt aan de Hoogstraat het mogelijk, dat alle takken van be drijf onder één dak gebracht werden. De omzet naar het buitenland was toen reeds van belang, doch omvangrijker zou het worden toen (ziek vrij) per 35 kilo f 3.10 bij C. TWINT Westdljk -:- Beemster bij Jb. BAS - 00ST-GRAFTDIJK Adverteert in DIT Blad a f 5 per jaar Dinsdags te Purmerend (Koemarkt 6) van 8Va—12Vs uur. Yoor goede waar, 't heeft geen end Is „De Eendracht" steeds bekend Jenever dié is prima, lijn f 3.40 per Liter B« Brandewijn mag er zeker zjjn f 3.50 per Liter Cognac het fijnste wat men heelt f 4 25 per Liter Die men bi) anderen niet geeft AANBEVELEND J. VAN DER VLIET „DE EENDRACHT" DE RIJP de Heer Dobbelmann zich in 1870 de medewerking van den Heer A. Zwenk verzekerde, die later in 1901, tegelijk met een schoonzoon van den Heer Dob belmann, den Heer R. H. van Schaik, als directeur optrad van de inmiddels opgerichte Naam- looze Vennootschap v/h Louis Dobbelmann. Dat was helaas het zelfde jaar, waarin de Heer Louis Dobbelmann door den dood aan zijn werkzaam leven werd ont trokken. Willen we even nagaan wat er sindsdien geschiedde, be- hooren wij te vermelden, dat de Heer A. Zwenk in 1921 zijn d.i- recteursfunctie neerlegde, na een halve eeuw op voorbeeldige wijze zijn beste krachten aan de firma te hebben gewijd. De Heer van Schaik bleef tot 1924 op zijn post. Hij liet zich opvolgen door de tegenwoordige directie, de jonge generatie bovengenoemd, die tot de algeheele moderniseering van het fabrieksgebouw besloot en tot invoering van de meest inge nieuze bedrijfsmachines. Zoo is er thans een tabaksbe- drijf in het leven geroepen, dat door zijn kracht, zijn wijd-beken- den naam en zijn enormen omzet inderdaad een sieraad is van de Rotterdamsche groot-induslrie. Men heeft zich er van kunnen overtuigen. De gasten werden allereerst rondgeleid door de groote drukkerij, waar drie snel persen voor kleurendruk het be- noodigde verpakkingsmateriaal kunnen afleveren. De FAAM-ver- pakking werd daar o.a. ook ge drukt. Een blik in de daaraan gren zende cartonnage-fabriek deed zien op welke een snelie wijze machinaal alle benoodigde doozen voor de verpakking worden ge fabriceerd. Daarna werd de groote kerverij-hal betreden, waar een groot aantal kerfbanken de ver schillende tabakken snijden, die uit de enorme trechters aan de zoldering worden opgevangen, 't Is de weg van gekerfd blad tot keurig verpakte tabak. Want, na de kerfbanken verlaten te hebben, wordt de tabak langs ondergrond- schetransportbanennaarde eesten geleid, waar zij het verdere dro gingsproces ondergaat, in zeeven terechtgekomen wordt zij vervol gens van stof en zand gezuiverd. Om eenigszins een denkbeeld te krijgen van het enorme pro ductievermogen der fabriek diene, dat een der 5 eesten, de grootste van Europa, 3000 pond tabak per uur verwerkt. Na de siofzuivering wordt de tabak door middel van geperste lucht naar de bovenver diepingen geblazen, waar de op slagplaatsen zijn, die over oe geheele lengte der gebouwen loopen. Hoewel met de moderniseering het geheele bedrijf geëlectrificeerd is, er werken meer dan 100 moto ren, wordt er stroom gebruikt voor de drooghokken en vanzelf voor de centrale verwarming. De elec- triciteit is de overwegende kracht en deze brengi de tallooze econo misch werkende bedrijfmachines in werking, die mogelijk maken, dat goede tabakken in uiistekende verpakking tegen minimum prijs in de consumptie gebracht kunnen worden. Als in een revue zullen we ihans alles noemen, wat de grootste be- langstelli' g der persmenschen mocht trekken. De reusachtige vochtketels, waarin de pruim tabak B. Z. K., de roem van het huis Dobbelmann, wordt gesausd de spinnerij-machines, waar men de z.g. roltabak, de delicatesse voor den haitstochtelijken prui mer, die niet wil weten, dat hij pruimt, buitengewoon vindingrijk in elkaar ziet draaien; de machi nale pakkerij met haar ingewik kelde machine-techniek, die mogelijk maakt in één dag per paketeermachine 25000 pakjes tabak keurig verpakt af te leveren debanderolleermachines; de auto matische theewegerij de sigaret- tenmachines w.o. er een is met een productievermogen van 250000 sigaretten per dagde machines in de groote bar.kwer- kerij en smederij, enz. Zoo werd de bovengenoemde opslagplaats van gekorven tabak bereikt, een ruime lichte zaal met breede buisopeningen inden vloer, om de tabakken te transporteeren naar de reeds genoemde machinale pakkerij, waar ze, alvorens in de machines te komen, met de hand door meisjes wordt gewogen, om dat er nog geen uitvinding is, die het mogelijk maakt tabak automatisch te wegen. Op het enorme dak, een pano rama gevende van de groote stad, zag het gezelschap de groote „cyclonen" of luchttorens, waar mede de tabak uit de kerverij naar de voorraadzolders geblazen wordt. Volgden de stripperij en sorteerderij ten dienste der me lange de groote timmermans werkplaats, waar vatenduigen worden verwerkt tot exportkisten de z.g. vacuum-afdeeling, waar blikken, gevuld met tabakspro ducten voor de tropen bestemd, luchtledig gemaakt worden. Iets wat bijzonder in dit groot sche tabaksbedrijf den bezoeker opvalt, is de door de geheele fabriek loopei.de transportketting, ter lengte ven 285 M., waarmede alle verpakte producten naar de verschillende afdeelingen worden gezonden. Ten slotte de groote expeditiehal en de modern inge richte kantoorlocaliteiten, waar d.n bezoekers het z.g. Holerith- kaartsysteem werd gedemon streerd, waarmede in één uur 24000 kaarten gesorteerd kunnen worden met den naam van den afnemer, zijn woonplaats, zijn aankoop en besteed bedrag, kort om alle bijzonderheden van be lang voor de administratie met haar staf van employés en haar reizigers. Deze laatsten reizen per auto het gandsche land door. Een prachtbedrijf van breeden omvang; een der grootste fabrie ken van Rotterdam Het autopark telt alleen reeds meer dan 20 wagens. Het personeel is ruim 500 man sterk. De firma bezit opslag plaatsen aan de rivier de Maas, o.a. aan de Vierhavenstraat, aan de Brielschelaan en aan de Linker Ruttekade, waar voor duizenden en duizenden vaten ruimte aan wezig is, ongerekend de pakhui zen aan Hoogstraat en Oroenen daal. Filialen zijn gevestigd te Amsterdam, 's-Oravenhage en Utrecht. Door de voorireffeiijkheid der producten en het energieke beheer steeg de omzet der N.V. v/h Louis Dobbelmann met 50 sinds de oorlogsjaren, terwijl door de capa citeit der nieuwe installatie op een toename van 100 gerekend is. Door het enorme succes, dat de firma thans reeds heeft met haar nieuw merk baaitabak FAAM, is de omzet intusschen wederom met 10-tallen procenten gestegen. De omzet van haar alom bekend merk pruimtabak B. Z. K. is anderhalf maal zoo groot als voor den oorlog. Een bedrijf, dat een eerste plaats inneemt in de Nederland- sche tabaksindustrie.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1927 | | pagina 4